R o z d z i a ł IV
Organ wykonawczy Gminy
§ 44
1. Organem wykonawczym Gminy jest Burmistrz.
2. Burmistrz w drodze zarządzenia powołuje i odwołuje swoich zastępców.
§ 45
1. Uchwała Rady Gminy w sprawie nieudzielenia Burmistrzowi absolutorium jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Burmistrza. Przed podjęciem uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi absolutorium Rada Gminy zapoznaje się z wnioskiem i opinią, o których mowa w art. 18a ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym.
2. Uchwałę w sprawie absolutorium Rada Gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady Gminy.
3. Rada Gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza z przyczyny określonej w ust. 1 na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14
dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia Burmistrzowi absolutorium.4. Przed podjęciem uchwały, o której mowa w ust. 3, Rada Gminy zapoznaje się z opinią regionalnej izby obrachunkowej w sprawie uchwały Rady Gminy o nieudzieleniu Burmistrzowi absolutorium oraz wysłuchuje wyjaśnień Burmistrza.
5. Uchwałę, o której mowa w ust.3, Rada Gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu imiennym.
§ 46
1. Rada Gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza z przyczyny innej niż nieudzielenie Burmistrzowi absolutorium jedynie na wniosek co najmniej Ľ ustawowego składu Rady.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wymaga formy pisemnej i uzasadnienia przyczyny odwołania oraz podlega zaopiniowaniu przez Komisję Rewizyjną.
3. Rada Gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
4. Uchwałę, o której mowa w ust. 3, Rada Gminy podejmuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu Rady, w głosowaniu imiennym.
5. Jeżeli zgłoszony w trybie art. 28b wniosek o podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza nie uzyskał wymaganej większości głosów, kolejny wniosek może być w trybie nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od poprzedniego głosowania.
6. W przypadku wygaśnięcia mandatu Burmistrza przed upływem kadencji, przeprowadza się wybory przedterminowe na zasadach określonych w ustawie o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta oraz w ustawie – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
7. Wyborów nie przeprowadza się, jeżeli data wyborów przedterminowych miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji Burmistrza.
8. Wygaśnięcie mandatu Burmistrza przed upływem kadencji jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy lub zastępców.
9. W przypadku wygaśnięcia mandatu Burmistrza przed upływem kadencji jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego Burmistrza, pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów.
10. Po upływie kadencji Burmistrza pełni on swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego Burmistrza.
11. Po upływie kadencji Burmistrza, zastępca Burmistrza pełni swoje obowiązki do czasu objęcia obowiązków przez nowo powołanego zastępcę Burmistrza.
12. Objęcie obowiązków przez Burmistrza następuje z chwilą złożenia wobec Rady Gminy ślubowania o następującej treści:
“Obejmując urząd Burmistrza miasta (gminy), uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy (miasta)”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: “Tak mi dopomóż Bóg”.
§ 47
1. Burmistrz kieruje bieżącymi sprawami Gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
2. Burmistrz wykonuje uchwały Rady gminy i zadania Gminy określone przepisami prawa.
3. Do zadań Burmistrza należy w szczególności:
1) przygotowywanie projektów uchwał Rady
2) określanie sposobu wykonywania uchwał,
3) gospodarowanie mieniem komunalnym,
4) wykonywanie budżetu,
5) zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.
4. Burmistrzowi przysługuje wyłączne prawo:
1) zaciąganie zobowiązań mających pokrycie w ustalonych w uchwale budżetowej kwotach wydatków w ramach upoważnień udzielonych przez Radę Gminy,
2) emitowanie papierów wartościowych w ramach upoważnień udzielonych przez Radę
3) dokonywanie wydatków budżetowych,
4) zgłaszanie propozycji zmian w budżecie Gminy,
5) dysponowanie rezerwami budżetu Gminy,
6) blokowanie środków budżetowych, w przypadkach określonych ustawą.
5. Burmistrz może powierzyć prowadzenie określonych spraw Gminy w swoim imieniu swoim zastępcom lub Sekretarz
owi Gminy.6. Decyzje w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej wydaje Burmistrz, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
7. Burmistrz może upoważnić swoich zastępców lub innych pracowników Urzędu Gminy do wydawania decyzji admi
nistracyjnych, o których mowa w ust. 6 w jego imieniu.8. Od decyzji wydanej przez Burmistrza lub organ, o którym mowa w art. 39 ust. 4 ustawy o
samorządzie gminnym, służy odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.§ 48
1. Burmistrz wykonuje zadania przy pomocy Urzędu Gminy.
2. Kierownikiem Urzędu jest Burmistrz.
3. Burmistrz wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników Urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.
4
. Organizację i zasady funkcjonowania Urzędu Gminy określa regulamin organizacyjny, nadany przez Burmistrza w drodze zarządzenia.§ 49
W razie nieobecności Burmistrza sprawy Gminy prowadzą Zastępcy Burmistrza oraz Sekretarz Gminy zgodnie z podziałem kompetencji przyjętym w Regulaminie Organizacyjnym Urzędu.