REGULAMIN

ZGROMADZENIA ZWIĄZKU GMIN KARKONOSKICH

1. Postanowienia ogólne

§ 1

Regulamin określa tryb działania Zgromadzenia, a w szczególności tryb obradowania i podejmowania uchwał.

§ 2

Zgromadzenie obraduje na sesjach i rozstrzyga w drodze uchwał wszelkie sprawy należące do jego kompetencji określone w ustawie o samorządzie gminnym oraz w innych ustawach i przepisach wydanych na podstawie ustaw.

§ 3

1. Pierwszą sesję nowo wybranego Zgromadzenia zwołuje Przewodniczący Zgromadzenia poprzedniej kadencji w ciągu 6 tygodni po otrzymaniu zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze całego kraju. Zgromadzenie obraduje na sesjach zwołanych przez Przewodniczącego w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.

2. Sesjami zwyczajnymi są sesje zamieszczone w planach pracy i zwołane przez Przewodniczącego Zgromadzenia z zachowaniem obowiązujących zasad powiadamiania Delegatów.

§ 4

Na wniosek Zarządu lub co najmniej Ľ ustawowego składu Zgromadzenia Przewodniczący obowiązany jest zwołaę sesjź nadzwyczajną w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku.

§ 5

1. W ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia kadencji Zgromadzenie uchwala ramowy program działania na całą kadencję, określając w nim główne kierunki pracy i sposoby realizacji zadań Związku, oraz uchwala roczny plan pracy Zgromadzenia.

2. Zgromadzenie w każdym czasie może dokonać zmian i uzupełnień rocznych planów pracy, a także ramowego programu działania.

2. Przygotowanie sesji Zgromadzenia

§ 6

1. Sesje zwyczajne przygotowuje i zwołuje Przewodniczący Zgromadzenia, ustalając projekt porządku obrad, miejsce, dzień i godzinę sesji.

2. O sesji zwyczajnej powiadamia się Delegatów najpóźniej na 7 dni przed ustalonym terminem obrad – wysyłając zawiadomienia zawierające dane o miejscu i czasie rozpoczęcia obrad, projekt porządku sesji oraz projekty uchwał i niezbędne materiały związane z przedmiotem sesji.

3. W razie niedotrzymania terminów, o których mowa w ust. 1 i 2, Zgromadzenie może podjąć uchwałę o odroczeniu sesji i wyznaczyć nowy termin jej odbycia. Wniosek o odroczenie sesji może być zgłoszony tylko na początku obrad.

3. Obradowanie

§ 7

1. Sesje przygotowuje i zwołuje Przewodniczący Zgromadzenia, ustalając projekt porządku obrad, miejsce, dzień i godzinę sesji.

2. Jawność sesji oznacza ponadto, iż podczas obrad na sali może być obecna publiczność zajmująca wyznaczone w tym celu “miejsce dla publiczności”.

§ 8

Jeżeli przedmiotem sesji mają być sprawy stanowiące z mocy przepisów szczególnych tajemnicę państwową lub służbową, jawność sesji zostaje wyłączona. Zgromadzenie obraduje przy drzwiach zamkniętych. Wyłączenie jawności sesji oznacza, że podczas obrad mogą być obecne tylko osoby uprawnione do dostępu do tajemnicy państwowej lub służbowej.

§ 9

Obrady Zgromadzenia są prawomocne, jeżeli uczestniczy w nich liczba delegatów przewyższająca połowę liczby członków Zgromadzenia.

§ 10

1. Sesja odbywa się w zasadzie na jednym posiedzeniu, jednakże na wniosek Przewodniczącego Zgromadzenia bądź Delegatów Zgromadzenia Przewodniczący może postanowić o przerwaniu sesji i kontynuowaniu obrad w innym wyznaczonym terminie tej samej sesji, w szczególności z powodu niemożności rozpatrzenia na jednym posiedzeniu całości spraw porządku obrad, potrzeby dodatkowych materiałów, dużej ilości dyskutantów lub innych przeszkód uniemożliwiających obradowanie bądź rozstrzyganie spraw.

2. Przewodniczący Zgromadzenia podejmuje decyzje o przerwaniu Zgromadzenia sesji w przypadku stwierdzenia braku kworum w trakcie obrad, wyznaczając nowy termin sesji lub przewidywany termin jej zwołania. Fakt przerwania obrad oraz nazwiska Delegatów, którzy z przyczyn nieusprawiedliwionych opuścili obrady, co spowodowało jej przerwanie, odnotowuje się w protokole sesji.

§ 11

Sesję otwiera i obrady prowadzi Przewodniczący Zgromadzenia, a w razie jego nieobecności lub gdy zachodzi konieczność zastąpienia go w obradach – Wiceprzewodniczący.

§ 12

1. Otwarcie sesji następuje po wypowiedzeniu przez Przewodniczącego obrad formuły: “Otwieram sesję Zgromadzenia Związku Gmin Karkonoskich”.

2. Po otwarciu sesji Przewodniczący stwierdza na podstawie listy obecności prawomocność obrad, a w przypadku braku kworum zamyka obrady, wyznaczając nowy termin sesji. W protokole odnotowuje się przyczyny, dla których sesja się nie odbyła.

§ 13

1. Po stwierdzeniu prawomocności obrad Przewodniczący przedstawia do uchwalenia projekt porządku obrad.

2. Z wnioskiem o uzupełnienie bądź zmianą w projekcie porządku obrad może wystąpić każdy z Delegatów przed uchwaleniem porządku obrad sesji.

3. Na sesji Zarząd składa sprawozdanie ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym.

§ 14

1. Przewodniczący Zgromadzenia prowadzi obrady wg uchwalonego porządku, przy czym w uzasadnionych wypadkach może dokonać zmian w kolejności realizacji poszczególnych jego punktów, po uzyskaniu zgody Zgromadzenia.

2. Przewodniczący udziela głosu wg kolejności zgłoszeń, a w uzasadnionych przypadkach może udzielić głosu poza kolejnością.

3. Przewodniczący może przyjąć wystąpienie Delegatów niewygłoszone na sesji do protokołu sesji, informując o tym Zgromadzenie.

4. W ciągu całej sesji Przewodniczący udziela głosu w sprawie wnoszenia wniosków o charakterze formalnym, których przedmiotem są:

– stwierdzenie kworum,

– zakończenie dyskusji,

– zamknięcie listy mówców,

– ograniczenie czasu wystąpienia dyskutantów,

– tajnego głosowania,

– przeliczenia głosów.

5. Przewodniczący podaje wnioski pod jawne głosowanie, które zapadają zwykłą większością głosów.

§ 15

1. Przewodniczący Zgromadzenia czuwa nad sprawnym przebiegiem i zachowaniem porządku obrad, w tym zwłaszcza w odniesieniu do wystąpień Delegatów oraz innych osób uczestniczących w sesji.

2. Przewodniczący może czynić Delegatom uwagi dotyczące tematu, formy i czasu trwania wystąpień na sesji.

3. W przypadku stwierdzenia, że w wystąpieniu swoim Delegat wyraźnie odbiega od przedmiotu obrad lub znacznie przekracza przeznaczony dla niego czas, Przewodniczący może przywołać Delegata “do rzeczy”, a po dwukrotnym przywołaniu – odebrać mu głos.

4. Jeżeli treść lub sposób wystąpienia albo zachowanie Delegata w oczywisty sposób zakłóca porządek obrad bądź uchybia powadze sesji – Przewodniczący przywołuje delegata “do porządku”, a gdy przywołanie nie odnosi skutku, może odebrać mu głos i fakt ten odnotowuje się w protokole sesji.

5. Postanowienia ust. 2, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do osób spoza Zgromadzenia, które zachowaniem swoim lub wystąpieniami zakłócają porządek obrad bądź naruszają powagę sesji.

§ 16

Po wyczerpaniu porządku obrad Zgromadzenia, Przewodniczący kończy je, wypowiadając formułę: “Zamykam sesję Zgromadzenia Związku Gmin Karkonoskich”. Czas od otwarcia sesji do jej zakończenia uznaje się za czas trwania sesji.

§ 17

1. Warunki organizacyjne niezbędne dla prawidłowej pacy Zgromadzenia na sesji, dotyczące zwłaszcza miejsca obrad oraz bezpieczeństwa Delegatów i innych uczestników sesji, a także porządku obrad po jej zakończeniu zapewnia Biuro.

2. Uchwały podpisuje Przewodniczący Zgromadzenia lub Wiceprzewodniczący, który obradom przewodniczył.

3. Oryginały uchwał ewidencjonuje się i przechowuje wraz z protokołem sesji.

4. Uchwały przekazuje się właściwym jednostkom do realizacji.

4. Tryb głosowania

§ 18

1. Zgromadzenie stosownie do przepisów ustawy o samorządzie gminnym podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym lub tajnym bezwzględną większością głosów statutowej liczby Członków Zgromadzenia.

2. Zgromadzenie może ustalić przeprowadzenie tajnego głosowania.

§ 19

1. W głosowaniu jawnym Delegaci głosują przez podniesienie ręki. Za głosy ważne uznaje się te, które oddano “za”, “przeciwko” oraz “wstrzymujące się”.

2. W głosowaniu tajnym Delegaci głosują kartkami, przy czym za głosy ważne uznaje się te, które oddano w każdorazowo określony sposób i na kartach ustalonych dla danego głosowania.

§ 20

1. Głosowanie jawne przeprowadza Przewodniczący Zgromadzenia lub w przypadku jego nieobecności Wiceprzewodniczący.

2. Głosowanie tajne przeprowadza powołana na sesji komisja skrutacyjna, wybrana spośród Delegatów.

§ 21

1. Na pierwszej sesji po wyborach Zgromadzenie wybiera Przewodniczącego oraz może wybrać Wiceprzewodniczącego.

2. Przewodniczącego Zgromadzenia wybiera się spośród kandydatów zgłoszonych przez Delegatów uczestniczących w sesji w głosowaniu tajnym.

3. W przypadku gdy żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, głosowanie powtarza się, odrzucając kolejnego kandydata, który uzyskał w stosunku do pozostałych najmniejszą liczbę głosów, aż do pozostawienia dwóch kandydatów.

4. Wiceprzewodniczącego Zgromadzenia wybiera się odrębnie w sposób określony w ust. 1 i 2.

5. Wybór na stanowiska, o których mowa w ust. 1 i 3, stwierdza się uchwałami: odrębnie dla wyboru Przewodniczącego, odrębnie dla wyboru Wiceprzewodniczącego i wyboru Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

§ 22

1. Zgromadzenie może dokonać w toku kadencji, w trybie właściwym dla wyboru, zmian na stanowiskach, o których mowa w § 23.

2. W przypadku złożenia rezygnacji przez Delegata zajmującego jedno ze stanowisk wymienionych w § 23, Zgromadzenie decyduje o przyjęciu jego rezygnacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.

3. Sprawy związane z wyborem i zmianami w składzie Komisji Rewizyjnej stanowią odrębny punkt porządku obrad sesji.

§ 23

Delegaci mają obowiązek czynnie uczestniczyć w sesjach Zgromadzenia i pracy organów Zgromadzenia, do których zostali wybrani lub powołani.

§ 24

Każdy Delegat może domagać się wniesienia pod obrady sesji spraw, które wynikają z postulatów Rady delegującej.

§ 25

1. Delegaci stwierdzają swoją obecność podpisem na liście obecności.

2. W razie niemożności uczestnictwa Delegat powinien nie później niż w ciągu 3 dni od ich planowanego terminu usprawiedliwić swoją nieobecność przed Przewodniczącym Zgromadzenia lub Wiceprzewodniczącym.

§ 26

Delegaci korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

§ 27

1. W celu wzięcia udziału w sesji, posiedzeniu Komisji, a także w innych sprawach związanych z pracami Zgromadzenia lub wykonywania obowiązków wynikających z mandatu, Delegatowi przysługuje na ten czas zwolnienie od pracy zawodowej.

2. Podstawą do czasowego zwolnienia, o którym mowa, stanowi otrzymane przez Delegata zawiadomienie lub zaproszenie zawierające określenie terminu i charakteru pracy, którą ma wykonać.

§ 28

Delegat otrzymuje z budżetu Związku Gmin Karkonoskich diety i zwrot kosztów podróży na zasadach określonych uchwałą Zgromadzenia.

§ 29

1. Przewodniczący Zgromadzenia udziela Delegatom pomocy związanej z realizacją posiadanych przez nich praw i w uzasadnionych wypadkach podejmuje stosowne interwencje.

2. We wszystkich sprawach związanych z ochroną prawną i innymi uprawnieniami Delegata, Delegaci mogą się zwracać bezpośrednio na sesji do Przewodniczącego Zgromadzenia.

§ 30

1. Posiedzenie Komisji Rewizyjnej jest prawomocne, gdy uczestniczy w nim co najmniej połowa ogólnego składu Komisji.

2. Posiedzeniom przewodniczy Przewodniczący Komisji, a w razie jego nieobecności Zastępca.

§ 31

Przewodniczący Zarządu ściśle współpracują z Przewodniczącym Zgromadzenia w sprawach związanych z przygotowaniem organizacyjnym i merytorycznym sesji, szczególnie zaś projektów uchwał oraz niezbędnych materiałów i informacji.

5. Obsługa Zgromadzenia

§ 32

1. Obsługę Zgromadzenia, Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Delegatów zapewnia Biuro.

2. Organem prasowym Zgromadzenia jest Biuletyn Związku Gmin Karkonoskich, którego kolportaż jest bezpłatny, a koszt wydawnictwa pokrywany jest z budżetu Związku Gmin Karkonoskich.