521

SPRAWOZDANIE STAROSTY LUBAŃSKIEGO

z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok 2002

W celu realizacji zadań starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. Nr 142, poz. 1592 z 2001 r. z późn. zm.) art. 38a nałożyła obowiązek powołania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

Realizując powyższy obowiązek, Starosta Lubański Zarządzeniem nr 2/2002 z dnia 4 stycznia 2002 r. powołał Komisję Bezpieczeństwa i Porządku w składzie:

1. Walery Czarnecki – Starosta Lubański – Przewodniczący Komisji;

2. Jan Smreczyński – delegat Rady Powiatu Lubańskiego;

3. Jan Lange – delegat Rady Powiatu Lubańskiego;

4. Marek Radwan – Inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego;

5. Tadeusz Kupczak – Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;

6. Tadeusz Sumara – Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji;

7. Janusz Kowalczyk – Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji;

8. Krystyna Mucha – Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy.

W pracach Komisji uczestniczy Pan Andrzej Nestorowicz Prokurator Prokuratury Rejonowej delegowany przez Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze.

Z dniem 19 listopada 2002 r. przewodnictwo Komisji przejął Pan Lucjan Żełabowski – Starosta Lubański.

Uchwałą numer IV/25/2002 z dnia 18 grudnia 2002 Rada Powiatu Lubańskiego delegowała do pracy w Komisji radnych Halinę Białoń i Zbigniewa Maronia.

Komisja działała w oparciu o zatwierdzony Plan Pracy na rok 2002 obejmujący następujące zagadnienia:

– ocena zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu;

– monitoring na terenie powiatu lubańskiego;

– wspieranie działań prewencyjnych Policji przez jednostki samorządowe powiatu;

– przygotowanie projektu powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu;

– opiniowanie projektu budżetu powiatu w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli;

– opiniowanie projektów prawa miejscowego i innych dokumentów zleconych przez Starostę w zakresie kompetencji komisji.

Komisja odbyła trzy posiedzenia w pełnym składzie poświęcone realizacji Planu Pracy na rok 2002. Ponadto przedstawiciel Komisji uczestniczyli trzykrotnie w spotkaniach roboczych i lustracjach poświęconych realizacji wybranych zagadnień, tj. monitoringu i imprez masowych.

Pierwsze posiedzenie odbyte w dniu 5 lutego 2002 r. poświęcone było sprawom organizacyjnym i opracowaniu planu pracy Komisji na 2002 r.

Posiedzenie odbyte w dniu 18 kwietnia 2002 r. obejmowało problematykę monitoringu wybranych miejsc na terenie powiatu, wsparcia działań prewencyjnych oraz kradzieży elementów zabezpieczających ruch pociągów, instalacji elektroenergetycznych i telefonicznych. W posiedzeniu tym uczestniczyli Wójtowie i Burmistrzowie Gmin powiatu lubańskiego oraz przedstawiciele: PKP, Zakładu Energetycznego, Telekomunikacji, Punktów Skupu Złomu.

Efektem posiedzenie było opracowanie katalogu najczęściej kradzionych elementów metalowych oraz przeszkolenie przez Komendę Powiatową Policji pracowników Punktów Skupu Złomu.

Komisja przeanalizowała na przykładzie Miasta Zgorzelca koszty instalacji i utrzymania sieci monitoringu. Orientacyjny koszt utworzenia monitoringu na terenie powiatu szacuje się na kwotę ok. 300,0 tys. zł.

W dniu 11 czerwca 2002 r. posiedzenie Komisji poświęcone było problemowi zabezpieczenia imprez masowych. Posiedzenie zostało poprzedzone lustracją obiektów na terenie Miasta Lubania, na których najczęściej odbywają się tego typu imprezy.

Lustrację przeprowadzono na obiektach stadionu sportowego MOSiR w Lubaniu przy ul. Ludowej, Hali Sportowej przy ul. Różanej oraz Amfiteatrze przy Al. Kombatantów. Komisja uznała za stosowne zwrócenie uwagi administratorom obiektów odnośnie zapewnienia bezpieczeństwa osób tam przebywających.

Nieprawidłowości stwierdzone przez członków Komisji przedłożone zostały administratorom obiektów w trakcie ich lustracji oraz podczas spotkania w siedzibie MOSiR.

STAROSTA

LUCJAN ŻEŁABOWSKI