517

UCHWAŁA RADY GMINY W MIĘKINI

z dnia 6 lutego 2003 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy Miękinia z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności, a także organów do tego uprawnionych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. ze zm.) oraz art. 34a ustawy z dnia 16 listopada 1998 r o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 ze zm.) Rada Gminy Miękinia uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się zasady i tryb umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy Miękinia z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zwanych dalej – wierzytelnościami wobec osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych nie-posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej “dłużnikami”.

§ 2

1. Należności pieniężne mogą być umarzane w całości lub części, w przypadku ich całkowitej nieściągalności, która następuje, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:

1) dłużnik – osoba fizyczna zmarł, niepozostawiając żadnego majątku lub pozostawił nieruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej trzy-

krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzedzającym umorzenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski” do celów naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych,

2) dłużnik – osoba prawna został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

3) sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe z przyczyn, o których mowa w art. 13 oraz art. 218 § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. – Prawo upadłościowe (Dz. U. z 1991 r., Nr 118, poz. 512 z późn. zm.),

4) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,

5) ściągnięcie wierzytelności zagraża egzystencji dłużnika.

2. Umorzenie wierzytelności w przypadku określonym w ust. 1 pkt 5 może nastąpić wyłącznie na wniosek dłużnika.

3. Przez wartość wierzytelności rozumie się należność główną.

§ 3

Do umorzenia wierzytelności uprawniony jest Wójt Gminy Miękinia, przy czym, jeżeli wartość wierzytelności przekracza 5000 zł, umorzenie wymaga zgody Rady Gminy.

§ 4

Organ właściwy do umarzania wierzytelności jest również uprawniony do umarzania odsetek od tych wierzytelności oraz innych związanych z nimi należności ubocznych.

§ 5

1. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi Wójt Gminy Miękinia na wniosek dłużnika może odroczyć termin spłaty całości lub części należności albo rozłożyć płatność całości lub części należności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika.

2. Okres odroczenia terminu płatności nie może być dłuższy niż 6 miesięcy, a okres spłaty należności rozłożonej na raty nie może być dłuższy 18 miesięcy.

3. Od należności pieniężnej, której termin płatności odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za opóźnienie za okres od udzielenia tej ulgi do upływu terminu zapłaty.

4. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie lub w pełnej wysokości ustalonych rat, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z zależnymi odsetkami za opóźnienie.

§ 6

Umorzenie należności oraz odroczenie terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty następuje:

1) w odniesieniu do należności o charakterze administracyjno-prawnym – na podstawie decyzji,

2) w odniesieniu do należności o charakterze cywilnoprawnym – w drodze umowy.

§ 7

Wójt Gminy Miękinia zobowiązany jest do składania Radzie Gminy kwartalnych informacji dotyczących zakresu ulg udzielanych na zasadach niniejszej uchwały, w terminie do 10 dnia następnego miesiąca po zakończeniu kwartału.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Miękinia.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

EUGENIUSZ MAKSYLEWICZ