R o z d z i a ł IV

ZASADY OCHRONY ŚRODOWISKA

§ 6

Szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego oraz gruntów rolnych i leśnych

1. Z uwagi na położenie terenów objętych planem w granicach obszaru Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 321 “Subzbiornik Kąty Wrocławskie – Oława Brzeg – Oleśnica”: oraz w zlewni rzeki Oławy objętej szczególną ochroną, wyklucza się zanieczyszczenie gleb, wód podziemnych i powierzchniowych substancjami powstającymi w wyniku działalności szpitala i prowadzonej działalności gospodarczej, ściekami bytowymi i odpadami stałymi.

2. Wyklucza się lokalizację przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

3. W terenie objętym planem nie występują grunty leśne, w związku z czym nie ustala się szczególnych zasad zagospodarowania terenu wynikających z potrzeb ochrony gruntów leśnych.

4. Dla lokalizowanych usług nieuciążliwych na etapie pozwolenia na budowę należy uzyskać stosowne uzgodnienie lub opinię dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych przez organy Inspekcji Sanitarnej.

§ 7

Szczególne zasady zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

1. Ustala się granicę strefy ochrony konserwatorskiej “B”. Na obszarze objętym strefą “B” obowiązuje dostosowanie nowej zabudowy do historycznej w zakresie skali, bryły, kompozycji przestrzennej oraz użytych materiałów. Na obszarze objętym strefą “B” obowiązuje wymóg uzgadniania lokalizacji nowych obiektów kubaturowych z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

2. Z uwagi na lokalizację obszaru planu w obrębie strefy “OW” obserwacji archeologicznej oraz występowanie w rejonie obszaru objętego planem stanowisk archeologicznych i związanej z tym ewentualnej możliwości dokonania w czasie robót ziemnych odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych należy przestrzegać następujących zasad:

1) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne należy uzgodnić z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków przed pozwoleniem na budowę.

2) Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy o ochronie dóbr kultury.

3) Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia WO SOZ – Wydział Zabytków Archeologicznych we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego.