421

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ JAWORZYNY ŚLĄSKIEJ

z dnia 30 grudnia 2002 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

części wsi Tomkowa

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą nr XLVI/18/02 Rady Miejskiej Jaworzyny Śląskiej z dnia 6 czerwca 2002 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Tomkowa, Rada Miejska uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

 

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto obszar o powierzchni 0,37 ha, położony w północno-wschodniej części wsi Tomkowa, przyległej bezpośrednio do drogi powiatowej nr 45 287 w kierunku Żarowa, zgodnie z oznaczeniem na załączniku graficznym przedkładanym do niniejszej uchwały.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest:

1) ochrona interesu publicznego, głównie w zakresie wymogów ochrony środowiska,

2) umożliwienie realizacji zabudowy mieszkaniowej na terenie przyległym do terenów zainwestowania wsi przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego oddziaływania.

§ 3

1. Przedmiotem ustaleń planu miejscowego są obszary wyznaczone w rysunku planu liniami rozgraniczającymi, których funkcje określono poniżej:

M – obszar mieszkalnictwa jednorodzinnego z dopuszczeniem usług bytowych wbudowanych,

Kd – droga gminna, służąca obsłudze nieruchomości wzdłuż niej położonych oraz stanowiąca dojazd do pól,

Kz – droga powiatowa nr 45 287.

2. Obszar M, o którym mowa w ust. 1, może być w całości wykorzystany na cele mieszkaniowe lub częściowo na cele mieszkaniowe i usługowe, pod warunkiem, że przeznaczenie dopuszczalne nie przekroczy 30 % powierzchni zainwestowania brutto.

§ 4

1. Integralną częścią planu jest rysunek planu sporządzony na mapie syt.-wys. w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

2. Oznaczenia graficzne występujące na rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.

§ 5

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1. Planie – należy przez to rozumieć ustalenia niniejszego planu, o którym mowa w § 1 uchwały.

2. Uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej Jaworzyny Śląskiej.

3. Przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi.

4. Rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu miejscowego, będący integralną częścią niniejszej uchwały.

5. Obszarze należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi lub granicami opracowania planu.

6. Usługach bytowych – należy przez to rozumieć usługi związane z zaspokojeniem podstawowych potrzeb mieszkańców z zakresu drobnego handlu, tzw. małej gastronomii, usług lekarskich czy ubezpieczeniowych itp.

R o z d z i a ł II

Przepisy szczegółowe

§ 6

1. Dla obszaru mieszkaniowego oznaczonego na rysunku planu symbolem M ustala się następujące zasady zagospodarowania terenu:

1) zezwala się na dokonywanie dodatkowych podziałów geodezyjnych, także według propozycji przedstawionych w rysunku planu,

2) liczba działek nie może przekraczać więcej niż 3, natomiast wielkość pojedynczej działki nie może być mniejsza niż 10 arów,

3) wjazdy na poszczególne działki przewiduje się od strony modernizowanej drogi gminnej oznaczonej symbolem Kd, a także bezpośrednio z drogi powiatowej oznaczonej symbolem Kz – pod warunkiem sytuowania jednego wjazdu zbiorczego dla wyznaczonych nieruchomości – wg oznaczenia na rysunku planu,

4) obowiązujące linie zabudowy ustala się równolegle do drogi Kz, w odległości 15,0 metrów od osi jezdni,

5) nieprzekraczalne linie zabudowy ustala się w odległości 5,0 metrów od linii rozgraniczających drogi Kd,

6) obowiązujące i nieprzekraczalne linie zabudowy dotyczą zasadniczej kubatury obiektów – ganki, werandy i balkony mogą wykraczać poza linie zabudowy, jednak nie więcej niż 1,5 m,

7) powierzchnia zainwestowania każdej z wydzielonych działek nie może przekraczać 500 m2,

8) na poszczególnych działkach należy przewidzieć niezbędną liczbę miejsc parkingowych, wynikającą z potrzeb zlokalizowanego na niej obiektu.

2. Dla projektowanej na obszarze zabudowy przewiduje się następujące warunki:

1) budynki mieszkalne, wolno stojące, części usługowe obiektów lub garażowe powinny być wbudowane lub dobudowane do zasadniczej kuba-tury,

2) wysokość obiektów nie więcej niż 1,5 kondygnacji nadziemnych lub nie więcej niż 8,5 metra w najwyższym punkcie kalenicy – limit ten nie dotyczy elementów budynku typu komin, wieżyczka itp.,

3) lokalizowanie zabudowy winno odbywać się z zachowaniem kierunków równoległych i prostopadłych do wyznaczonych linii zabudowy,

4) obiekty projektować z dachem dwu- lub wielospadowym, o zasadniczej kalenicy równoległej do wyznaczonych linii zabudowy, o nachyleniu połaci od 20o do 45o, kryte dachówką ceramiczną, blachą lub innymi elementami dachówkopodobnymi,

5) zaleca się na obszarze zabudowę zwartą, tzn., że liczba budynków na każdej z wydzielonych działek nie może przekraczać szt. 2, co oznacza, że części usługowe lub garaże należy sytuować wg pkt 1) lub jako drugi obiekt na działce,

6) architektura zabudowy winna nawiązywać do regionalnych tradycji w budownictwie wiejskim,

7) do robót wykończeniowych należy stosować materiały pochodzenia naturalnego, w tym szczególnie: ceramika budowlana, kamień, drewno, tynk mineralny itp.

3. Dla przedmiotowego obszaru przewiduje się następujące zasady wyposażenia w infrastrukturę techniczną:

1) zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną z istniejących sieci wiejskich,

2) odprowadzenie ścieków należy projektować w oparciu o realizację indywidualnych lub grupowej biologicznej oczyszczalni ścieków z możliwością rozsączkowania oczyszczonych wód na terenie działki własnej pod warunkiem uzyskania stosownej decyzji,

3) dopuszcza się realizację szczelnych zbiorników do gromadzenia ścieków, pod warunkiem zapewnienia ich wywozu na oczyszczalnię komunalną,

4) oczyszczalnie lub zbiorniki zezwala się sytuować bliźniaczo na granicy działek sąsiednich,

5) ogrzewanie obiektów winno się projektować w oparciu o ekologiczne źródła energii, tj. gaz, olej opałowy, energia elektryczna, instalacje solarne itp.,

6) wody deszczowe z dachów oraz nawierzchni utwardzonych należy rozprowadzić po terenie działki własnej, dopuszcza się odprowadzanie wód deszczowych do systemu rowów melioracyjnych i przydrożnych w uzgodnieniu z ich administratorem.

4. Odpady powstałe w wyniku funkcjonowania obiektów mieszkalnych i ewentualnie usługowych gromadzić w miejscach do tego przeznaczonych w sposób zapewniający ochronę środowiska i unieszkodliwiane wg przyjętego na terenie gminy systemu.

5. Ewentualną uciążliwość od obiektów usługowych należy ograniczyć do terenu działki, na której zlokalizowany jest ww. obiekt.

§ 7

1. Obszar oznaczony na rysunku planu symbolem Kd przeznacza się na cele przyszłej modernizacji gminnego układu komunikacyjnego do parametrów jak dla drogi dojazdowej o jednym pasie ruchu pieszo--jezdnego.

2. Przewiduje się poszerzenie istniejących linii rozgraniczających drogi do szerokości 10 metrów, tj. 5 metrów od istniejącej osi drogi.

3. W pasie drogowym dopuszcza się realizację sieci infrastruktury technicznej oraz urządzeń związanych z eksploatacją drogi.

4. Infrastruktura techniczna (liniowa i punktowa) powinna być zlokalizowana poza obrębem pasa jezdni.

§ 8

1. Obszar oznaczony na rysunku planu symbolem Kz przeznacza się na cele przyszłej modernizacji drogi powiatowej nr 45 287 do parametrów drogi zbiorczej.

2. Przewiduje się poszerzenie istniejących linii rozgraniczających drogi do szerokości 20 metrów, tj. 10 metrów od osi istniejącej jezdni.

3. W pasie drogowym dopuszcza się realizację sieci infrastruktury technicznej oraz urządzeń związanych z eksploatacją drogi.

4. Infrastruktura techniczna (liniowa i punktowa) powinna być zlokalizowana poza obrębem pasa jezdni.

5. Lokalizację sieci w pasie drogowym należy każdorazowo uzgadniać z zarządcą drogi.

§ 9

Przepisy zawierające warunki ustalone w celu ochrony środowiska przyrodniczego oraz wynikające z przepisów szczególnych mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z indywidualnych przesłanek.

R o z d z i a ł III

Przepisy końcowe

§ 10

Tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Jaworzyna Śląska zatwierdzonego uchwałą nr 21/92 Rady Miejskiej Jaworzyny Śląskiej z dnia 24 marca 1992 r. (Dz. Urz. WW 8/92 poz. 59) w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 1 uchwały.

§ 11

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 5%.

§ 12

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Burmistrzowi.

§ 13

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części wsi Tomkowa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

KAZIMIERZ CHĘCIK

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Jaworzyny Śląskiej z dnia 30 grudnia 2002 r. (poz. 421)