Zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność

Gminy Miejskiej Lubin

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

1. Zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Miejskiej Lubin i zasady nabywania nieruchomości do gminnego zasobu nieruchomości określa ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zmianami) oraz niniejsza uchwała.

2. Przepisy uchwały stosuje się odpowiednio przy nabywaniu przez Gminę Miejską Lubin od osób prawnych i fizycznych własności, prawa użytkowania wieczystego, zamiany oraz ograniczonych praw rzeczowych na nieruchomościach.

§ 2

1. Gospodarowanie nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Miejskiej Lubin należy do Prezydenta Miasta, który:

1) dokonuje wyboru formy prawnej przekazania nieruchomości osobom prawnym, osobom fizycznym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do obrotu cywilnoprawnego,

2) przeprowadza postępowanie przewidziane przepisami prawa w przypadku ustawowego obowiązku przeprowadzenia przetargu,

3) przeprowadza postępowanie przewidziane przepisami prawa w przypadku przekazywania nieruchomości osobom prawnym i fizycznym w trybie bezprzetargowym,

4) zawiera umowy cywilnoprawne oraz w przypadkach przewidzianych ustawą wydaje decyzje administracyjne.

2. Przy sprzedaży nieruchomości lub oddawaniu ich w użytkowanie wieczyste, z wyłączeniem przypadków określonych ustawą, oraz przy oddawaniu nieruchomości w dzierżawę lub najem Prezydent Miasta przeprowadza przetarg w formie:

1) przetargu ustnego nieograniczonego,

2) przetargu ustnego ograniczonego,

3) przetargu pisemnego nieograniczonego,

4) przetargu pisemnego ograniczonego.

3. Ustalenie formy przetargu należy do Prezydenta Miasta.

4. Przy oddawaniu nieruchomości w dzierżawę lub najem Prezydent Miasta może odstąpić od przetargu w przypadku:

1) kiedy zainteresowana dzierżawą lub najmem jest jedna osoba fizyczna lub prawna,

2) umów zawieranych na czas nie dłuższy niż 3 lata,

3) przedłużania czasu trwania umów uprzednio zawartych,

4) innych – niewymienionych w pkt 1, 2 i 3 – z ważnych przyczyn, w szczególności w przypadku przekazywania nieruchomości osobom prawnym i fizycznym prowadzącym działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną na cele niezwiązane z działalnością zarobkową.

§ 3

1. Podstawę gospodarowania nieruchomościami stanowią miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

2. Prezydent Miasta dokonuje wyboru formy prawnej oraz ustala treść umowy lub decyzji dotyczącej przekazania nieruchomości uwzględniając jej przeznaczenie wynikające z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i w takim zakresie może:

1) przenosić własność nieruchomości w drodze sprzedaży,

2) oddawać nieruchomości gruntowe w użytkowanie wieczyste,

3) dokonywać zamiany własności nieruchomości lub zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na prawo własności nieruchomości, zamiany prawa własności nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego nieruchomości i zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego innej nieruchomości gruntowej,

4) wnosić własność nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego oraz inne prawa do nieruchomości, w tym prawo użytkowania oraz prawo dzierżawy, jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek handlowych, utworzonych przez Gminę lub do których Gmina przystąpiła po podjęciu przez Radę Miejską stosownej uchwały,

5) przekazywać własność nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych jako majątek tworzonych przez Gminę lub z jej udziałem fundacji, po podjęciu przez Radę Miejską uchwały w tej sprawie,

6) obciążać nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi na rzecz osób trzecich, zawierać inne umowy przewidziane prawem.

3. Zgody Rady Miejskiej wyrażonej odrębną uchwałą wymaga:

1) przekazanie nieruchomości w drodze darowizny na cele publiczne,

2) przekazanie nieruchomości Skarbowi Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego w drodze darowizny,

3) sprzedaż nieruchomości Skarbowi Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego za cenę obniżoną oraz oddanie nieruchomości gruntowej Skarbowi Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego nieodpłatnie w użytkowanie wieczyste,

4) nieodpłatne obciążenie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego ograniczonymi prawami rzeczowymi,

5) zamiana własności nieruchomości, zamiana prawa użytkowania wieczystego na własność nieruchomości oraz zamiana prawa użytkowania wieczystego, o ile dokonywana jest między Gminą a Skarbem Państwa oraz jednostkami samorządu terytorialnego bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości lub praw,

6) obciążenie nieruchomości komunalnej, które spowoduje znaczną utratę wartości obciążonej nieruchomości.

R o z d z i a ł II

Zasady nabywania nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych do gminnego zasobu nieruchomości

§ 4

1. Prezydent Miasta może nabywać do gminnego zasobu nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych i prawnych oraz przysługujące tym osobom prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych.

2. W zakresie określonym w ust. 1 Prezydent Miasta może:

1) zawierać umowy kupna i zamiany nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego,

2) zawierać umowy dotyczące darowizny, zrzeczenia się własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego,

3) wykonywać wynikające z przepisów ustawy prawo pierwokupu.

3. Cena nabycia nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego nie powinna przewyższać wartości nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego ustalonej przez uprawnionego rzeczoznawcę zgodnie z obowiązującymi przepisami.

4. Nabycie nieruchomości za cenę wyższą niż ustalona przez uprawnionego rzeczoznawcę wymaga zgody Rady Miejskiej.

§ 5

Zasady określone w § 4 stosuje się odpowiednio w przypadku ustanowienia na rzecz Gminy Miejskiej Lubin ograniczonych praw rzeczowych na nieruchomościach stanowiących własność osób trzecich.

R o z d z i a ł III

Sprzedaż nieruchomości i oddawanie ich

w użytkowanie wieczyste

§ 6

1. Nieruchomości przekazywane są osobom prawnym i fizycznym na własność w drodze sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste.

2. Zawierając umowy użytkowania wieczystego, Prezydent Miasta określa sposób zagospodarowania nieruchomości i terminy rozpoczęcia i zakończenia zabudowy, przebudowy, nadbudowy oraz terminy rozpoczęcia i zakończenia remontu i rozbiórki.

3. Oddając nieruchomości w użytkowanie wieczyste, Prezydent Miasta może zapewnić przeniesienie własności nieruchomości na rzecz wieczystego użytkownika, który dokona zabudowy, nadbudowy, przebudowy, rozbudowy lub remontu w terminach określonych umową użytkowania wieczystego.

§ 7

1. Sprzedaż lub oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym następuje w przypadkach określonych ustawą, z uwzględnieniem ust. 2, 3 i 4 oraz § 22 ust. 1.

2. Zwalnia się z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości przeznaczone na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz inne cele publiczne, jeżeli cele te realizowane będą przez podmioty, dla których są celami statutowymi i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową; zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nie stosuje się w przypadkach, gdy o nabycie nieruchomości występuje więcej niż jedna osoba prawna lub fizyczna spełniająca wymienione warunki.

3. Zwalnia się z obowiązku sprzedaży w drodze przetargu nieruchomości zabudowane, jeżeli sprzedaż następuje na rzecz dzierżawcy, który za zgodą właściciela nieruchomości dokonał zabudowy nieruchomości na podstawie pozwolenia na budowę, lub jego następcy prawnego, jeżeli spełnione są warunki:

1) dzierżawa zawarta została na podstawie pisemnej umowy co najmniej na 10 lat,

2) dokonana zabudowa jest zgodna z przeznaczeniem nieruchomości wynikającym z aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

4. Zwalnia się z obowiązku sprzedaży w drodze przetargu nieruchomości rolne, jeżeli dzierżawa była zawarta na okres dłuższy niż 3 lata lub trwała faktycznie przez okres co najmniej 10 lat.

§ 8

W przypadku sprzedaży nieruchomości na rzecz osoby, która spełnia warunki podane w § 7 ust. 3:

1) sprzedaż budynku może nastąpić za cenę nie niższą niż kwota należna z tytułu zwrotu nakładów poniesionych przez dzierżawcę na jego budowę,

2) na poczet ceny sprzedaży budynku zalicza się kwotę równą wartości poniesionych nakładów na jego budowę.

§ 9

1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej z zastrzeżeniem § 17 i § 22 może być rozłożona na raty na czas określony umową, nie dłuższy niż 10 lat. Wierzytelność Gminy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.

2. W razie rozłożenia zapłaty ceny sprzedaży na raty, wysokość pierwszej raty nie może być niższa niż 25% ceny.

3. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

4. W przypadku przeniesienia przez nabywcę, który nabył nieruchomość w trybie bezprzetargowym, własności lub udziału we własności nieruchomości na inną osobę fizyczną lub prawną, lub nieposia-dającą osobowości prawnej spółkę handlową, niespłacona część ceny staje się natychmiast wymagalna.

§ 10

Pierwsza oplata za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej może być rozłożona na raty zgodnie z zasadami § 9.

§ 11

Stawka procentowa pierwszej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wynosi:

1) 20% ceny nieruchomości ustalonej w przetargu lub w trybie bezprzetargowym za nieruchomości gruntowe:

a) pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych,

b) na działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową, badawczo-rozwojową i sportowo-tury-styczną,

c) pod budowę obiektów sakralnych wraz z budynkami towarzyszącymi, plebani w parafiach diecezjalnych i zakonnych, archiwów i muzeów diecezjalnych, seminariów duchownych, domów zakonnych oraz siedzib naczelnych władz kościołów i związków wyznaniowych,

d) związane z nabyciem lokalu mieszkalnego,

2) 25% ceny nieruchomości ustalonej w drodze przetargu lub w trybie bezprzetargowym – w pozostałych przypadkach.

§ 12

1. Stawka procentowa opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości przeznaczonych na cele usługowe, handlowe oraz pod zabudowę garażami wynosi 5% ceny nieruchomości.

2. Stawka procentowa opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości przeznaczonych na cele inne niż określone w ust. 1 oraz w § 11 ust. 1 wynosi 3%.

§ 13

Prezydent Miasta, na wniosek użytkownika wieczystego, może ustalić inny termin zapłaty opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, nieprzekraczający danego roku kalendarzowego, jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie do dnia 31 marca roku, w którym opłata ma być wnoszona.

R o z d z i a ł IV

Sprzedaż mieszkań komunalnych

§ 14

1. Pierwszeństwo w nabywaniu lokali mieszkalnych, przeznaczonych do sprzedaży, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, przysługuje tym najemcom lokali, z którymi umowy najmu zawarte zostały na czas nieoznaczony.

2. Nie podlegają sprzedaży lokale mieszkalne:

1) w budynkach przeznaczonych do remontu kapitalnego lub do wyburzenia,

2) w budynkach, w których przewidywana jest zmiana funkcji,

3) jeżeli najemca zalega z opłatą czynszu.

3. Prezydent Miasta może nie przeznaczać do sprzedaży lokali w innych niż określone w ust. 2 przypadkach, w szczególności znajdujących się w budynkach:

1) wpisanych do rejestru zabytków,

2) w których powierzchnia lokali użytkowych przewyższa powierzchnię lokali mieszkalnych.

4. Prezydent Miasta może przeznaczyć do sprzedaży lokale mieszkalne w budynkach przeznaczonych do remontu kapitalnego, jeżeli o wykup występują jednocześnie wszyscy najemcy.

§ 15

Wyodrębnienie własności lokali mieszkalnych następuje na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zmianami).

§ 16

1. Od ceny lokalu mieszkalnego, sprzedawanego jako odrębna nieruchomość w trybie bezprzetargowym, udziela się bonifikaty w wysokości:

1) 95% – jeżeli następuje równoczesna sprzedaż wszystkich lokali, w wyniku której wszystkie mieszkania w budynku przestają być własnością gminy,

2) 90% – we wszystkich pozostałych przypadkach.

2. Bonifikata określona w ust. 1 pkt 1 nie przysługuje, jeżeli w budynku pozostał do zbycia jeden lokal mieszkalny.

§ 17

1. Cena sprzedaży lokalu mieszkalnego sprzedawanego w trybie bezprzetargowym może być, na wniosek nabywcy, rozłożona na raty roczne lub miesięczne płatne przez okres do 5 lat. Wierzytelność Gminy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.

2. W przypadku rozłożenia ceny sprzedaży na raty, wysokość pierwszej raty nie może wynosić mniej niż 20% ustalonej ceny i podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej –własność nieruchomości. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

3. Raty roczne wraz z oprocentowaniem określone w ust. 1 niniejszych zasad płatne będą do 31 marca kolejnego roku. Natomiast raty miesięczne wraz z oprocentowaniem określone w ust. 1 niniejszych zasad płatne będą do 15 każdego miesiąca, począwszy od miesiąca następnego po zawarciu umowy notarialnej.

4. W przypadku przeniesienia przez nabywcę, który nabył nieruchomość w trybie bezprzetargowym, własności lub udziału we własności nieruchomości na inną osobę fizyczną lub prawną, lub nieposiadającą osobowości prawnej spółkę handlową, niespłacona część ceny może stać się natychmiast wymagalna.

§ 18

1. Na poczet ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego sprzedawanego w trybie bezprzetargowym, przed udzieleniem bonifikaty określonej w § 16, zalicza się nakłady poniesione przez najemcę, na rzecz którego następuje sprzedaż, dokonane na przeprowadzone zgodnie z prawem budowlanym, w tym na podstawie pozwolenia na budowę:

1) remont kapitalny tego lokalu,

2) przebudowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku, w tym na adaptację strychu lub innego pomieszczenia niemieszkalnego, jeżeli w wyniku tego nastąpiło wyodrębnienie lokalu mieszkalnego stanowiącego przedmiot umowy najmu lub powiększenie powierzchni użytkowej tego lokalu.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli umowa najmu lokalu lub inne umowy zawarte z najemcą stanowią inaczej.

§ 19

Sprzedaż lokali mieszkalnych w budynkach, w których nastąpiło wyodrębnienie choćby jednego lokalu, który został sprzedany jako odrębna nieruchomość wraz z udziałem w użytkowaniu wieczystym gruntu i części wspólnych budynku, następuje wraz z udziałem w użytkowaniu wieczystym nieruchomości gruntowej.

§ 20

Lokale mieszkalne wolne w sensie prawnym mogą stanowić przedmiot sprzedaży na warunkach i za cenę ustaloną w trybie przetargu.

R o z d z i a ł V

Sprzedaż lokali użytkowych

§ 21

1. Pierwszeństwo w nabywaniu lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży przysługuje tym najemcom i dzierżawcom, którzy na podstawie jednej lub kilku następujących po sobie umów korzystają z lokali nie krócej niż 3 lata przed złożeniem wniosku o nabycie lokalu, jeżeli prowadzą w nich działalność gospodarczą.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1, korzystają z pierwszeństwa w nabyciu lokalu, jeżeli złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę nabycia ustaloną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zmianami) w wysokości ustalonej przez Prezydenta Miasta i nie niższej od wartości lokalu.

§ 22

1. Sprzedaż lokali użytkowych na rzecz osób wymienionych w § 21 następuje w trybie bezprzetargowym, z zachowaniem zasad ustanawiania odrębnej własności lokali określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zmianami).

2. Cena sprzedaży lokalu użytkowego może być, na wniosek strony, rozłożona na raty roczne lub miesięczne na czas określony umową, nie dłuższy niż na 3 lata. W takim przypadku wysokość pierwszej raty nie może być niższa niż 30% ceny. Niespłacona część ceny wraz z oprocentowaniem w wysokości określonej w ust. 3 podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.

3. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

4. W przypadku przeniesienia przez nabywcę korzystającego z pierwszeństwa w nabyciu, własności lokalu lub udziału we własności lokalu na inną osobę fizyczną lub prawną albo nieposiadającą osobowości prawnej spółkę handlową, niespłacona część ceny staje się natychmiast wymagalna.

§ 23

1. Na poczet ceny nabycia lokalu użytkowego stanowiącego przedmiot sprzedaży w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców wymienionych w § 21, którzy za zgodą Gminy dokonali z zachowaniem przepisów prawa budowlanego przebudowy lub rozbudowy budynku, w którym w wyniku tego nastąpiło wyodrębnienie lokalu stanowiącego przedmiot sprzedaży lub zwiększenie powierzchni użytkowej tego lokalu, zalicza się nakłady poniesione na jego przebudowę lub rozbudowę.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy umowa najmu lub inna umowa zawarta z Gminą stanowi inaczej.

3. W przypadku, gdy zasady rozliczania nakładów na remonty lokali użytkowych w zakresie obciążającym wynajmującego, poczynionych przez najemców wymienionych w § 21 w lokalach stanowiących przedmiot sprzedaży, określają umowy najmu lub umowy o remont, rozliczenie tych nakładów następuje poprzez zaliczenie ich na poczet ceny, z tym że kwota zaliczenia nie może być wyższa niż wzrost wartości lokalu spowodowany dokonanymi nakładami. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dzierżawców lokali.

§ 24

W przypadku sprzedaży lokalu użytkowego na rzecz osoby, z którą umowa dzierżawy zawarta była na czas oznaczony i która uiściła z góry za okres określony w umowie opłatę z tytułu dzierżawy, na poczet ceny sprzedaży lokalu zalicza się kwotę równą należności za opłacony z góry, a niewykorzystany okres dzierżawy.

§ 25

Sprzedaż lokali użytkowych, wolnych w sensie prawnym, następuje na warunkach i za cenę ustaloną w przetargu.

§ 26

Przy określaniu praw związanych z własnością lokalu przepisy § 19 stosuje się odpowiednio.

R o z d z i a ł VI

Przekazywanie nieruchomości komunalnym jednostkom organizacyjnym Gminy Miejskiej Lubin nieposiadającym osobowości prawnej

§ 27

Nieruchomości stanowiące własność Gminy Miejskiej Lubin mogą być przez Prezydenta Miasta przekazywane komunalnym jednostkom organizacyjnym Gminy nieposiadającym osobowości prawnej w trwały zarząd, najem i dzierżawę oraz użyczane na cele związane z ich działalnością określoną aktem o utworzeniu jednostki oraz statutem.

§ 28

1. W przypadku przekazania nieruchomości komunalnej jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej w trwały zarząd warunki korzystania z nieruchomości ustala Prezydent Miasta w decyzji o ustanowieniu trwałego zarządu.

2. Prezydent Miasta może udzielić bonifikaty od opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu obniżając je, nie więcej jednak niż o 90%, gdy nieruchomość oddawana jest w trwały zarząd:

1) na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz realizację innych celów publicznych, a także pod budownictwo mieszkaniowe,

2) jednostkom organizacyjnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalna, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo--rozwojową, wychowawczą, sportowo-turysty-czną na cele niezwiązane z działalnością zarobkową. Wysokość udzielanej bonifikaty oraz warunki utraty bonifikaty określa Prezydent Miasta w decyzji o ustanowieniu trwałego zarządu.

3. Zasady, określone w ust. 2, mają zastosowanie także do opłat z tytułu trwałego zarządu, który powstał z mocy prawa.

§ 29

W przypadku przekazywania nieruchomości komunalnej jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej w najem, dzierżawę lub użyczenie warunki korzystania z nieruchomości oraz opłaty z tego tytułu określa umowa zawierana przez Prezydenta Miasta z kierownikiem tej jednostki.

R o z d z i a ł VII

Przekazywanie nieruchomości w użytkowanie, dzierżawę i najem oraz na podstawie innych tytułów prawnych

§ 30

1. Prezydent Miasta może przekazywać nieruchomości osobom prawnym i osobom fizycznym w użytkowanie, dzierżawę i najem oraz udostępniać je na podstawie innych tytułów prawnych, w tym w użyczenie z zastrzeżeniem § 2 i ust. 4 załącznika do uchwały.

2. Warunki i opłaty z tytułu korzystania z nieruchomości ustala się w ogłoszeniu o przetargu, a w przypadku przekazania nieruchomości w trybie bezprzetargowym – w umowie zawieranej przez Prezydenta Miasta z osobą prawną lub osobą fizyczną.

3. Udostępniając nieruchomości, Prezydent Miasta obowiązany jest przestrzegać przeznaczenia nieruchomości określonego w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz określać czas trwania umów z uwzględnieniem planowanych terminów realizacji zadań Gminy obejmujących przekazywane nieruchomości.

4. W przypadku przekazywania nieruchomości zabudowanych wymagających nakładów na adaptację, modernizację, remont kapitalny oraz na przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę – czas trwania umów powinien być ustalany z uwzględnieniem wymaganej wielkości nakładów.

§ 31

Prezydent Miasta ma prawo zastrzec w zawieranych umowach możliwość rozwiązania umowy przez jednostronne oświadczenie woli ze skutkiem natychmiastowym w przypadku, kiedy:

1) nieruchomość wykorzystywana jest niezgodnie z jej przeznaczeniem określonym umową,

2) nieruchomość lub jej części składowe przekazane zostały do korzystania osobom trzecim bez zgody Prezydenta Miasta,

3) dzierżawca lub najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności (miesięczne, kwartalne), a w przypadku, gdy czynsz jest płatny rocznie, jeżeli dopuszcza się zwłoki z zapłatą ponad trzy miesiące,

4) dzierżawca lub najemca nie wyraża zgody na uzasadnioną zmianę wysokości ustalonego wcześniejszą umową czynszu.

§ 32

Prezydent Miasta ustala wytyczne dotyczące zasad ustalania opłat z tytułu korzystania z nieruchomości, określając w nich zasady ustalania opłat wywoławczych w przypadku trybu przetargowego i kryteria różnicujące wysokość opłat dla tego celu oraz dla ustalenia opłaty w trybie bezprzetargowym.

R o z d z i a ł VIII

Ustanawianie służebności gruntowych na nieruchomościach stanowiących własność Gminy

§ 33

Nieruchomości stanowiące własność Gminy mogą być przez Prezydenta Miasta obciążane służebnościami gruntowymi na rzecz właścicieli lub użytkowników wieczystych gruntów wieczystych gruntów sąsiednich.

§ 34

Prezydent Miasta może obciążać służebnościami gruntowymi nieruchomości stanowiące własność Gminy, gdy jest to niezbędne dla:

1) zapewnienia dostępu do nieruchomości w związku z podziałem nieruchomości lub przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży bądź oddania w użytkowanie wieczyste,

2) zapewnienia dostępu do istniejących lub projektowanych urządzeń infrastruktury technicznej.

§ 35

Na wniosek właścicieli lub użytkowników wieczystych innych nieruchomości, Prezydent Miasta może obciążać służebnościami gruntowymi nieruchomości stanowiące własność Gminy, gdy jest to niezbędne dla prawidłowego korzystania przez wnioskodawcę ze swojej nieruchomości, a obciążenie nieruchomości Gminy nie spowoduje istotnej utraty jej wartości, a także nie utrudni korzystania z nieruchomości komunalnych oraz nieruchomości osób trzecich.

§ 36

Ustanawianie służebności gruntowych na wniosek strony następuje za odpłatnością.

§ 37

1. Opłatę roczną za ustanowienie służebności, w przypadku wymienionym w § 36, ustala się w wysokości 0,1% wartości gruntu obciążonego. Opłata ta może być aktualizowana w okresach nie krótszych niż dwa lata.

2. Pierwsza opłata jest płatna nie później niż do dnia zawarcia umowy o ustanowienie służebności gruntowej. Ustalana jest proporcjonalnie za ustanowiony okres służebności w pierwszym roku.

3. Terminy płatności kolejnych opłat ustala się do dnia 31 marca każdego następnego roku.

R o z d z i a ł IX

Przepisy końcowe

§ 38

Osoby ubiegające się o nabycie nieruchomości, ponoszą koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do zbycia, w tym koszty: opracowań geodezyjnych, wyceny nieruchomości i koszty wymaganych ogłoszeń oraz koszty założenia księgi wieczystej i koszty sporządzenia umowy notarialnej, oraz koszty sądowe związane z dokonaniem odpisów i wpisów w księgach wieczystych.

§ 39

W sprawach nieobjętych niniejszą uchwałą wymagana jest zgoda Rady Miejskiej.