R o z d z i a ł IX

REFERENDUM LOKALNE

1. W referendum lokalnym, zwanym dalej “referendum”, mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego jako członkowie wspólnoty samorządowej wyrażają w drodze głosowania swoją wolę co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki lub w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki, a w przypadku Gminy także w sprawie odwołania Burmistrza Miasta.

2. Referendum polega na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie lub pytania w zakresie spraw określonych w ust. 1 albo na dokonaniu wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami.

§ 138

Referendum przeprowadza się z inicjatywy organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego lub na wniosek co najmniej:

1) 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców Gminy albo powiatu,

2) 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa.

§ 139

1. W sprawach odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego przed upływem kadencji rozstrzyga się wyłącznie w drodze referendum przeprowadzonego na wniosek mieszkańców, o którym mowa w § 138.

2. Wniosek mieszkańców Gminy, o którym mowa w ust. 1, może dotyczyć odwołania Rady i Burmistrza Miasta albo odwołania jednego z tych organów.

3. Referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta może być przeprowadzone także z inicjatywy Rady.

4. Uchwała Rady o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta podejmowana jest w trybie art. § 100 i § 101 niniejszego Statutu.

5. Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego nie przeprowadza się:

1) przed upływem 12 miesięcy od dnia wyborów albo od dnia ostatniego referendum lokalnego w tej sprawie,

2) jeżeli data wyborów przedterminowych, przeprowadzonych w wyniku referendum, miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji organu.

§ 140

Przedmiotem referendum gminnego może być również samoopodatkowanie się mieszkańców na cele publiczne mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organów Gminy; w tych sprawach rozstrzyga się wyłącznie w drodze referendum.

§ 141

Referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania.

§ 142

1. Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

2. Wynik referendum gminnego w sprawie samoopodatkowania się mieszkańców na cele publiczne jest rozstrzygający, jeżeli za samoopodatkowaniem oddano co najmniej 2/3 ważnych głosów.