R o z d z i a ł VI
Jednostki pomocnicze gminy
§ 32
1. W gminie mogą być tworzone sołectwa jako jednostki pomocnicze.
2. O utworzeniu, połączeniu, podziale oraz zniesieniu jednostki pomocniczej gminy rozstrzyga Rada w drodze uchwały, poprzedzonej następującym postępowaniem:
1) inicjatywa utworzenia połączenia, podziału lub zniesienia sołectwa należy do 20 mieszkańców obszaru, który ta jednostka ma obejmować lub do organu gminy,
2) projekt granic sołectwa sporządza wójt w uzgodnieniu z inicjatorami utworzenia tej jednostki,
3) przebieg granic sołectwa powinien w miarę możliwości uwzględniać naturalne uwarunkowania przestrzenne, komunikacyjne i więzi społeczne,
4) utworzenie, połączenie, podział lub zniesienie sołectwa musi zostać poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami tej jednostki, których tryb określa Rada odrębną uchwałą.
§ 33
Uchwała w sprawie utworzenia sołectwa powinna określić: jego obszar, granice, nazwę oraz sposób opublikowania uchwały i datę jej wejścia w życie.
§ 34
1. Organizację i zakres działania sołectwa określa Rada Gminy w statucie, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami.
2. Statut sołectwa określa w szczególności:
1) nazwę i obszar sołectwa,
2) organy i zakres ich kompetencji,
3) zasady oraz tryb wyborów i odwołania organów sołectwa,
4) zasady przekazywania mienia,
5) sposób zarządzania i korzystania z mienia komunalnego oraz rozporządzania dochodami z tego tytułu,
6) szczegółowe uprawnienia do prowadzenia gospodarki finansowej,
7) zakres czynności dokonywanych samodzielnie przez organy sołectwa względem mienia oddanego mu do korzystania,
8) zasady nadzoru i kontroli sołectwa.
§ 35
1. Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, które obejmuje wszystkich mieszkańców posiadających czynne prawa wyborcze.
2. Organem wykonawczym w sołectwie jest sołtys wspomagany przez radę sołecką.
3. Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.
4. Sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
§ 36
1. Sołectwo prowadzi swoją gospodarkę finansową w ramach budżetu gminy.
2. Budżet gminy obejmuje ogół dochodów gminy, w tym realizowanych przez sołectwa, jak i ogół wydatków gminy, w tym dokonywanych samodzielnie przez sołectwa i ich organy, w granicach środków finansowych uchwalonych przez Radę.
3. W ramach dochodów i wydatków, o których mowa w ust. 2, sołectwa obowiązane są przestrzegać zasad gospodarki finansowej gminy obowiązujących jednostki budżetowe gminy.