C z ę ś ć VI

Insygnia gminne

§ 81

Insygniami Gminy są:

1) herb Gminy,

2) chorągiew miasta Ziębice,

3) proporzec Burmistrza,

4) hejnał.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-21/3/03 stwierdzono nieważność § 81).

§ 82

1. Herb gminy Ziębice ma kształt tarczy z niebieskim tłem, na którym umieszczone są dwie białe baszty trójblankowe z czterema czarnymi oknami (otworami) gotyckimi, z fasadą kościoła pośrodku, barwy czerwonej, zwieńczonej krzyżem greckim, z bramą o żółtym tle, na której umieszczony jest piastowski czarny orzeł z żółtą napierśną przepaską. Nad bramą umieszczona jest biała gotycka pięciopłatowa rozeta. Nad lewą basztą żółty półksiężyc, rogami zwrócony ku górze, a nad prawą basztą żółta sześcioramienna gwiazda. Baszty i fasada kościoła usytuowane są na zielonych, graficznie oddzielonych pagórkach.

Wzór herbu stanowi załącznik nr 2 do statutu.

2. Herbu używa się w następujących przypadkach:

1) na budynku będącym siedzibą Rady,

2) w miejscu obrad Rady zamiast lub obok godła państwowego,

3) w miejscu odbywania uroczystości państwowych lub lokalnych obok lub zamiast godła państwowego,

4) w nagłówkach blankietów Urzędu Miejskiego,

5) pieczęciach.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-21/3/03 stwierdzono nieważność § 82).

§ 83

1. Chorągwią miasta Ziębice jest chorągiew drzewcowa.

2. Chorągiew stanowi prostokątny płat tkaniny niebieskiej w odcieniu ultramaryny o proporcji szerokości do długości jak 5 : 8. Na płacie tkaniny w lewym górnym rogu umieszczone są znaki herbowe: złoty sierp księżyca skierowany rogami w górę i złota sześcioramienna gwiazda. Barwa chorągwi pochodzi z tła tarczy herbowej.

Wzór chorągwi zawiera załącznik nr 3 do statutu.

3. Chorągiew drzewcowa może mieć odmianę bezdrzewcową, używaną w układzie pionowym, w innych proporcjach. Księżyc i gwiazda mogą wówczas wypełniać cały górny pas tkaniny.

4. Chorągiew, o której mowa u ust. 2, umieszczona jest na budynku będącym siedzibą Rady i Urzędu Miejskiego oraz na budynku w którym odbywa się sesja Rady. Umieszcza się ją również w miejscu obrad, za stołem prezydialnym. Chorągiew drzewcowa może być noszona w trakcie świąt i uroczystości państwowych i lokalnych. Umieszcza się ją w gabinecie burmistrza.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-21/3/03 stwierdzono nieważność § 83).

§ 84

1. Proporzec Burmistrza jest paradną odmianą specjalną chorągwi miasta Ziębice. Stanowi go płat tkaniny o barwach: biało-czerwonej i niebieskiej w proporcji 1/4 : 1/4 : 1/2. W centrum płata w górnym pasie umieszczony jest herb miasta w ustalonych barwach. Płat tkaniny tworzą u dołu dwa kliny (trójkąty) zdobione.

Nieodłącznym elementem proporca jest wstęga okolicznościowa o barwach ustalonych dla uroczystości państwowych i lokalnych. Wstęga zawiązana jest w górnej części drzewca powyżej płata tkaniny.

Wzór proporca zawiera załącznik nr 4 do statutu.

2. Proporzec używany jest podczas i w miejscu obrad sesji Rady, podczas świąt państwowych i lokalnych wraz z odpowiednią wstęgą. Umieszczony jest na stałe w gabinecie burmistrza obok chorągwi miasta Ziębice.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-21/3/03 stwierdzono nieważność § 84).

§ 85

Zarówno chorągiew miasta Ziębice, jak i proporzec paradny Burmistrza mogą posiadać odmianę proporczyków, używanych łącznie podczas spotkań, narad z udziałem gości spoza Gminy. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911--21/3/03 stwierdzono nieważność § 85).

§ 86

1. Hejnał odtwarzany jest z wieży Ratusza w południe w dniach świąt państwowych przypadających w dniach 3 maja i 11 listopada lub uroczystości lokalnych.

2. Hejnał odtwarzany jest także na rozpoczęcie i zakończenie obchodów Dni Ziębic.

3. Zapis nutowy hejnału stanowi załącznik nr 5 do statutu.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-21/3/03 stwierdzono nieważność § 86).

§ 87

Zarówno chorągiew miasta Ziębice, jak i proporzec paradny Burmistrza mogą posiadać odmianę proporczyków, używanych łącznie podczas spotkań, narad z udziałem gości spoza Gminy. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911--21/3/03 stwierdzono nieważność § 87).