DZIAŁ VI

ZASADY WYNAJMOWANIA LOKALI WCHODZĄCYCH W SKŁAD MIESZKANIOWEGO ZASOBU GMINY

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

1. W dziale VI zawarto kryteria i zasady przydziału mieszkań oraz najmu z zachowaniem trybu jawności i kontroli społecznej.

2. Najem samodzielnego lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy następuje na podstawie umowy najmu zawieranej pomiędzy wynajmującym, tj. gminą, w imieniu której działa Zakład Budżetowy Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, a zainteresowanym najemcą.

R o z d z i a ł II

Zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy

1. Gmina gospodarując swoim zasobem mieszkaniowym wynajmuje lokale mieszkalne mieszkańcom posiadającym stałe zameldowanie przynajmniej przez okres ostatnich 5 lat.

2. W wyjątkowych przypadkach Zarząd Gminy i Miasta może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami, o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej.

3. Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy z wyjątkiem lokali socjalnych, zamiennych oraz lokali przeznaczonych do wynajmowania na czas trwania stosunku pracy mogą być wynajmowane tylko na czas nieoznaczony.

4. Wynajęcie lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 80 m2 może nastąpić na rzecz rodziny, która składa się co najmniej z 6 osób.

R o z d z i a ł III

Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali mieszkalnych

1. Załatwianie spraw najmu lokalu mieszkalnego rozpoczyna się od złożenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego. Wzór, tryb składania wniosku oraz miejsce jego złożenia określa Zarząd Gminy i Miasta.

2. Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego jest jawny. Jawny jest też sposób wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane. Jawność postępowania ma na celu realizację kontroli społecznej.

3. Celem poddania kontroli społecznej trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali tworzy się Społeczną Komisję Mieszkaniową jako organ doradczy i opiniodawczy.

4. Członków Komisji powołuje i odwołuje Rada Miejska Gminy Lubomierz.

5. Komisja składa się z 5 członków, którzy wybierają ze swego grona przewodniczącego Komisji.

6. Obsługę administracyjną Komisji i jej posiedzeń zapewnia wyznaczony przez Burmistrza pracownik Urzędu Gminy i Miasta.

7. Komisja mieszkaniowa działa na podstawie regulaminu pracy, zatwierdzonego przez Zarząd Gminy i Miasta.

R o z d z i a ł IV

Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony, lokalu socjalnego i zmiennego

1. Najemcą lokalu socjalnego może zostać wyłącznie osoba, która nie ma tytułu prawnego do innego lokalu i której dochody brutto liczone średnio w okresie trzymiesięcznym nie przekroczyły 75% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych lub 50% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych.

2. W przypadkach orzeczenia przez sąd o uprawnieniach do lokalu socjalnego, umowę na lokal socjalny zawiera się w pierwszej kolejności.

3. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się maksymalnie na 3 lata.

4. Najemcą lokalu mieszkalnego może zostać wyłącznie osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:

a) nie ma zabezpieczonych potrzeb mieszkaniowych, nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu lub też zamieszkuje w trudnych warunkach lokalowych, u których na 1 osobę uprawnioną przypada mniej niż 5 m2 powierzchni pokoi i została zakwalifikowana przez Zarząd Gminy i Miasta do zawarcia umowy najmu,

b) osiąga dochód brutto liczony średnio w okresie trzymiesięcznym nieprzekraczający kwoty 80% najniższej emerytury na członka rodziny, a w przypadku osoby samotnej 130% najniższej emerytury.

5. Zarząd Gminy i Miasta może odmówić zawarcia umowy najmu jeżeli, w wyniku przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustalono, że występuje rażąca dysproporcja między dochodami wykazanymi w złożonym wniosku, a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy.

6. Najemcą lokalu zamiennego może być wyłącznie osoba, której dotychczasowy lokal został uznany za niemieszkalny albo zamieszkuje w budynku przeznaczonym do remontu kapitalnego bądź nastąpiła potrzeba wykwaterowania z uwagi na zły stan techniczny, albo utraciła lokal w wyniku klęski żywiołowej lub katastrofy budowlanej.

7. W uzasadnionych przypadkach umowa najmu może być sporządzona z pominięciem kryteriów określonych w pkt 4, w szczególności w niżej wymienionych przypadkach:

a) z osobami, które utraciły mieszkanie w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,

b) z osobami, które na podstawie odrębnych umów zobowiązały się do dokonania na własny koszt przebudowy lub remontu pomieszczeń niemieszkalnych na lokal mieszkalny, remontu kapitalnego zniszczonego lokalu,

c) z osobami wykonującymi lub podejmującymi pracę ważną z punktu widzenia interesów gminy, na wniosek Burmistrza lub kierownika jednostki organizacyjnej gminy, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Miejskiej Gminy Lubomierz,

d) przekażą dotychczasowy zajmowany lokal do dyspozycji Zarządu Gminy i Miasta w zamian za lokal o mniejszej powierzchni użytkowej, przynajmniej o jedną izbę.

R o z d z i a ł V

Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawierany na czas nieoznaczony, najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej

1. Społeczna Komisja Mieszkaniowa ustala wykaz osób ubiegających się o mieszkanie w oparciu o kryteria zawarte w pkt 1, 2, 4, 6, 7 rozdz. IV oraz punktację kwalifikacyjną ustaloną w oparciu o tabelę 5.

2. Społeczna Komisja Mieszkaniowa raz w roku przedkłada Zarządowi Gminy i Miasta sprawozdanie z działalności wraz z aktualnym wykazem osób ubiegających się o mieszkanie.

3. Ilość osób ujętych w rocznym wykazie powinna być dostosowana do możliwości lokalowych miasta.

4. Wskazanie osoby do podpisania umowy dokonuje Burmistrz Gminy i Miasta spośród osób umieszczonych w wykazie na wniosek Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

5. Wskazanie w formie pisemnej jest poleceniem dla Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej do podpisania stosownej umowy najmu.

R o z d z i a ł VI

Zamiany mieszkań

1. Najemca może dokonać zamiany lokalu mieszkalnego na inny za pisemną zgodą wynajmującego.

2. Nie zezwala się na dokonanie zamiany gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi lub gdy zamiana może zagrozić interesowi miasta.

3. Na wniosek najemcy wynajmujący może dokonać zamiany lokalu, jeżeli w wyniku takiej zamiany najemca uzyskuje samodzielny lokal mieszkalny, lokal o wyższym standardzie wyposażenia lub lokal o większym metrażu powierzchni mieszkalnej (pokoi).

4. Najemcy lokali, którzy posiadają utrudniony dostęp do swoich lokali z powodu warunków zdrowotnych potwierdzonych odpowiednim orzeczeniem lekarskim mogą ubiegać się o wymianę obecnego lokalu, w którym utrudnienie w dostępie do lokalu nie będzie występować.

5. Lokale socjalne i lokale przeznaczone na wynajem na czas trwania stosunku pracy nie podlegają zamianie i sprzedaży.