DZIAŁ V

ZASADY POLITYKI CZYNSZOWEJ

Najemcy lokali w budynkach tworzących mieszkaniowy zasób gminy oraz w budynkach stanowiących własność Skarbu Państwa, Państwowych osób prawnych oraz osób fizycznych opłacają czynsz, którego wysokość ustalana jest wg zasad wymienionych poniżej.

1. Ustala się następujące rodzaje czynszów:

a) za lokale mieszkalne,

b) za lokale zamienne,

c) za lokale socjalne.

2. Czynsz obejmuje: koszty administracyjne, koszty konserwacji, utrzymania technicznego, koszty utrzymania zieleni oraz wszystkich pomieszczeń wspólnego użytkowania, w tym opłaty za utrzymanie czystości, energii elektrycznej. Najemca oprócz czynszu jest obowiązany do uiszczania związanych z eksploatacją mieszkania opłat niezależnych od właściciela, tj. opłat za dostawę do lokalu energii, wody oraz odbiór nieczystości płynnych i stałych w wypadkach gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą usług.

3. Podwyższanie stawek czynszu.

a) Wysokość stawki bazowej czynszu miesięcznego za 1 m2 powierzchni użytkowej ustala w formie uchwały Zarząd Miasta i Gminy w Lubomierzu na wniosek ZBGKiM Lubomierz.

b) Przez powierzchnię użytkową lokalu rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a szczególnie pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania. Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, strychów oraz komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

c) Zmiana wysokości czynszu w mieszkaniowym zasobie gminy w latach 2002–2006 dokonywana będzie raz w roku.

4. Czynsz za lokale mieszkalne, zamienne i socjalne stanowiące mieszkaniowy zasób gminy opłacają najemcy lokali.

5. Na miesięczny czynsz najmu lokalu składają się następujące elementy:

a) stawka bazowa regulowanego czynszu najmu miesięcznego,

b) czynniki wpływające na wysokość czynszu.

6. Ustala się następujące czynniki obniżające i podwyższające stawkę bazową czynszu.

6.1. Położenie budynku:

a) miasto – stawka bazowa podwyższona o 5%,

b) wieś – 0%.

6.2. Rodzaj zabudowy.

1. W mieście Lubomierz:

a) lokale mieszkalne w budynkach o zabudowie zwartej – stawkę bazową podwyższa się o 5%,

b) lokale mieszkalne w budynkach wolno stojących – stawkę bazową podwyższa się o 10%.

6.3. Położenie lokalu mieszkalnego:

a) na poddaszu (dotyczy mieszkania, w którym występują pomieszczenia z przynajmniej jedną ścianą ściętą, tj. od poziomu podłogi poniżej 2,20 m obniżka przysługuje do powierzchni tych pomieszczeń), suterenach (dotyczy mieszkania, w których podłoga znajduje się poniżej 0,5 m od przyległego do budynku terenu, a samo mieszkanie nie jest podpiwniczone) – stawkę bazową obniża się o 5%,

b) lokale mieszkalne przeznaczone do rozbiórki – stawkę bazową obniża się o 10%.

6.4. Wyposażenie techniczne.

1. Rodzaje ogrzewania:

a) lokal mieszkalny wyposażony w c.o. sieciowe – stawkę bazową podwyższa się o 10%,

b) lokal mieszkalny wyposażony w c.o. etażowe – stawkę bazową obniża się o 5%,

c) lokal mieszkalny wyposażony w piece – stawkę bazową obniża się o 10%.

2. Urządzenia wodociągowe

lokale mieszkalne w budynkach bez urządzeń wodociągowych – stawkę bazową obniża się o 5%.

3. Instalacja w.c.:

a) lokale mieszkalne wyposażone w instalacje w.c.– stawkę bazową podwyższa się o 5%,

b) lokale mieszkalne z w.c. poza budynkiem – stawkę bazową obniża się o 5%.

4. Łazienka:

a) lokal mieszkalny wyposażony w łazienkę – stawkę bazową podwyższa się o 10%,

b) lokal mieszkalny bez łazienki – stawkę bazową obniża się o 10%.

5. Kuchnia:

a) lokal mieszkalny gdzie w kuchni brak bezpośredniego oświetlenia naturalnego – stawkę bazową obniża się o 5%.

6.5. Nie podwyższa się stawek czynszu za ulepszenia dokonane za zgodą zarządcy przez najemcę na własny koszt o ile koszty tych ulepszeń nie zostały zwrócone.

7. Czynsz najmu za 1 m2 powierzchni użytkowej za socjalny lokal mieszkalny wynosi 30% stawki bazowej czynszu regulowanego.

8. Dla lokali o powierzchni użytkowej 80 m2 lub powyżej ustala się czynsz wolny. Wysokość czynszu wolnego ustala się na podstawie przetargu na najem lokalu. Stawka wywoławcza czynszu wolnego wynosi co najmniej 100% stawki bazowej czynszu regulowanego. Terminy i wysokość podwyżek czynszu następować będzie jak dla czynszów regulowanych.

9. Pomieszczenia gospodarcze.

a) Najemcy lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy wyposażonego w instalację c.o. sieciową przysługuje jedno pomieszczenie gospodarcze, tj. piwnica lub komórka o powierzchni do 10 m2.

b) W pozostałych przypadkach najemcom lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy przysługują maksymalne dwa pomieszczenia gospodarcze, tj. piwnica i komórka o łącznej powierzchni do 15 m2.

c) Za powierzchnię ponadnormatywną o 30% nie będzie pobierana opłata natomiast powyżej tej wielkości będzie pobierana opłata w wysokości 25% stawki bazowej czynszu.

d) Za każde następne pomieszczenie gospodarcze będzie pobierana opłata w wysokości 100% stawki bazowej czynszu.

e) Wyżej wymienione opłaty dotyczą również powierzchni za pomieszczenia gospodarcze zlokalizowane na strychu budynku w przypadku jeżeli pomieszczenie wydzielone jest trwałymi ścianami i lokator zajmuje się samodzielnie.

10. W czasie trwania stosunku najmu wynajmujący może podwyższyć stawkę czynszu, jeśli dokonał w lokalu ulepszeń mających wpływ na wysokość czynszu.

W przypadku uszczuplenia wyposażenia technicznego z przyczyn leżących po stronie wynajmującego, czynsz najmu zmniejsza się zgodnie z załącznikiem.

W przypadku podnajęcia całego lub części lokalu, dokonanego za pisemną zgodą wynajmującego wysokość czynszu podwyższa się odpowiednio o 30%. Przed zmianą umowy najmu zmieniająca wysokość czynszu, należy sporządzić protokół stwierdzający fakt powstania czynników przedstawionych w ust. 1 i 2.

11. Wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego nie dotyczy to opłat niezależnych od wynajmującego.

W razie podwyższenia opłat niezależnych od właściciela jest on obowiązany do przedstawienia lokatorowi na piśmie zestawienia opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia.

12. Najemca zobowiązany jest do opłacenia czynszu i opłat wymienionych w dziale V pkt 2 miesięcznie z góry do 25 dnia miesiąca, za zwłokę w opłatach będą naliczane odsetki ustawowe.

13. Za zapłatę czynszu i opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale mieszkające z nim osoby pełnoletnie.