I. ZAKRES OPRACOWANIA

Formalnym rozpoczęciem prac nad planem było podjęcie uchwały nr XII/175/99 z dnia 30 lipca 1999 r. Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w sprawie przystąpienia do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego.

Elaborat planu składa się z części:

Uwarunkowania rozwoju przestrzennego, diagnoza stanu.

Koncepcja Planu.

Plan zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego – podlegająca uchwaleniu.

1. Plan określa zasady organizacji struktury przestrzennej, w tym:

– podstawowe elementy sieci osadniczej,

– rozmieszczenie infrastruktury społecznej, technicznej i innej,

– wymagania w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego i ochrony dóbr kultury – z uwzględnieniem obszarów podlegających szczególnej ochronie,

– wymagania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej,

– obszary strategiczne dla zagospodarowania przestrzennego, w tym pasma koncentracji rozwoju i obszar metropolitalny Wrocławia.

2. W planie zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego nie uwzględnia się zadań rządowych, służących realizacji ponadlokalnych celów publicznych, wpisanych do rejestru, ponieważ dla województwa dolnośląskiego zadań rządowych wpisanych do rejestru nie ma.

3. W planie zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego nie umieszcza się wykazu zadań samorządu województwa, służących realizacji ponadlokalnych publicznych celów wpisanych do rejestru wojewódzkiego, ponieważ nie ma wojewódzkiego rejestru zadań celu publicznego.

4. W planie zamieszczono propozycje zadań służących realizacji ponadlokalnych celów publicznych dla poszczególnych sfer polityki przestrzennej.

II. USTALENIA PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

W planie zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego uwzględniono i rozwinięto podstawowe uwarunkowania, cele strategiczne oraz kierunki polityki przestrzennego zagospodarowania kraju zawarte w “Koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju”, ogłoszonej poprzez Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów w Monitorze Polskim (Nr 26, poz. 432, z 2001 r.).

Polityka rozwoju województwa określona w “Strategii rozwoju województwa dolnośląskiego” przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwałą nr XXVIII/511/2000 z dnia 15 grudnia 2000 r., stanowi podstawę sformułowania kierunków polityki przestrzennej dla województwa dolnośląskiego.

1. CELE STRATEGICZNE ROZWOJU PRZESTRZENNEGO WOJEWÓDZTWA

1.1. Realizacja "otwarcia na Europę" – stymulowanie i umacnianie integracji Polski i UE poprzez pokonywanie barier integracyjnych

Dla osiągnięcia tego celu konieczne są działania głównie takie jak: dostosowanie polskiego prawa do prawa unijnego, restrukturyzacja rolnictwa, restrukturyzacja technologiczna przemysłu, budowa i rozbudowa nowoczesnej infrastruktury technicznej, utworzenie systemu Natura 2000 jako włączenia do Europejskiej Sieci obszarów chronionych, przyjęcie standardów ekologicznych UE oznaczających racjonalizację wykorzystania wody, surowców i energii z jednoczesną poprawą konkurencyjności przemysłu oraz spadkiem obciążenia środowiska, traktowanie granicy zachodniej jako przyszłej wewnętrznej granicy z Unią Europejską.

1.2. Kształtowanie konkurencyjności województwa poprzez tworzenie i rozwój systemu obszarów aktywizacji społecznej i gospodarczej

Globalizacja gospodarki determinuje “otwarcie na świat”. Charakteryzuje ją konkurencyjność, innowacyjność oraz efektywność, co powoduje polaryzację przekształceń strukturalnych przestrzeni.

Dla zwiększenia konkurencyjności regionu konieczny jest dalszy rozwój przedsiębiorczości stanowiący cel polityki społeczno-gospodarczej, a więc dalszy rozwój i tworzenie zarysowanego już układu nisz aktywności gospodarczej o charakterze węzłowo-pasmowym, obejmujących elementy takie jak: obszar metropolitalny miasta Wrocławia, duże ośrodki o znaczeniu regionalnym (w tym leżące w obszarze LGOM-u, Jeleniej Góry, Wałbrzycha), obszary rozwoju turystycznego, obszary aktywności gospodarczej związanej z ciągami komunikacyjnymi, w tym autostradami i drogami ekspresowymi (A-4 i A-18, A-3/S-3, A-8/S-8) tereny specjalnych stref ekonomicznych SSE powstających w obszarach strukturalnego bezrobocia (Legnica, Wałbrzych, Kamienna Góra), tereny usług multimodalnych (centra logistyczne) i multimedialnych oraz tereny pogranicza polsko-czeskiego i polsko--niemieckiego.

Należy zwrócić szczególną uwagę na generowanie przedsiębiorczości na terenach obejmujących przede wszystkim gminy wiejskie o stosunkowo niskim poziomie aktywizacji społeczno-gospodarczej.

1.3. Tworzenie warunków do poprawy jakości życia, podnoszenie standardu cywilizacyjnego społeczeństwa dla osiągnięcia wysokiego zaspokojenia poziomu potrzeb społecznych

Zakłada się poprawę standardu cywilizacyjnego społeczeństwa poprzez kształtowanie racjonalnych relacji funkcjonalno-przestrzennych w zakresie usług, miejsc pracy, rekreacji i miejsc zamieszkania, dostosowanie ich do standardów UE; kształtowanie i rozwój struktury ośrodków tworzących usługi wyższego rzędu (kultura, nauka, szkolnictwo wyższe, przedsiębiorczość i innowacja).

1.4. Aktywna ochrona wartości przyrodniczych i kształtowanie środowiska przyrodniczego prowadzące do realizacji ekorozwoju

Wiąże się z ochroną cennych zasobów przyrodniczych regionu poprzez tworzenie systemu obszarów prawnie chronionych, korytarzy ekologicznych w ramach Econet-Pl i przystosowywanie tego systemu do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000, prowadzeniem ochrony wszystkich komponentów środowiska, a więc ochrony powierzchni ziemi i kopalin, powietrza, wód powierzchniowych i wód podziemnych, klimatu akustycznego, ochrony lasów i zadrzewień.

1.5. Ochrona dziedzictwa kulturowego – udostępnienie dziedzictwa kulturowego społeczeństwu i włączenie we współczesne struktury funkcjonalno-przestrzenne

Konieczne jest utrzymanie odrębności kulturowej i krajobrazowej regionu dolnośląskiego o historycznie ukształtowanej, wielonarodowościowej tożsamości, odtworzenie wartości obszarów o najcenniejszych walorach krajobrazu historycznego, rehabilitacja historycznie ukształtowanych kultur narodowych regionu w sferze materialnej i duchowej, w szczególności zasobów kulturowych zgromadzonych we Wrocławiu.

Udostępnienie dziedzictwa kulturowego społeczeństwu, w tym dla celów turystycznych i kulturotwórczych, wiąże się z pozyskiwaniem nowych właścicieli dla zasobu zabytków rezydencjonalnych znajdujących się w gestii AWRSP i dalsza prywatyzacja pozostałych zasobów zabytkowych będących własnością Skarbu Państwa, przy zachowaniu ich wartości historycznej i kulturowej.

1.6. Integracja społeczności województwa

Region dolnośląski ze względów historycznych wymaga szczególnych działań w zakresie tworzenia i rozwijania więzi tak wewnątrz regionu (budowa własnej tożsamości), jak również procesów integracyjnych z pozostałymi regionami kraju. Warunkiem powodzenia są nie tylko działania w sferze społecznej, ale również działania wynikające z kształtowania polityki przestrzennej województwa.

Wymagają one budowy i rozbudowy systemu transportowego pod kątem scalania dawnych układów administracyjnych w ramach obecnego regionu dolnośląskiego, tworzenia osi rozwoju aktywizacji społeczno-gospodarczej, powiązania regionu z metropolią wrocławską i województwami ościennymi oraz ośrodkiem stołecznym – Warszawą.

1.7. Zapewnienie warunków dla zwiększenia obronności kraju, zapobiegania awariom i klęskom żywiołowym oraz ochrona przed ich skutkami

Wymaga to w szczególności zapewnienia prawidłowego funkcjonowania obiektów militarnych oraz działań związanych z restrukturyzacją Sił Zbrojnych RP w związku z wstąpieniem Polski w struktury NATO, umocnienia systemu obrony cywilnej kraju na obszarze województwa, w tym ochrony przed możliwością wystąpienia poważnych awarii i likwidacji ich skutków, modernizacji i rozbudowy systemu ochrony przeciwpowodziowej.

2. NADRZĘDNE ZASADY ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO WOJEWÓDZTWA

2.1. Dynamiczne równoważenie rozwoju jako podstawa polityki przestrzennego zagospodarowania woje-wództwa

Dążyć się będzie do tego by wszelkie działania w sferze społecznej, gospodarczej i środowiskowej nie kolidowały ze sobą, wspomagały się wzajemnie i przyczyniały do nadania procesom rozwojowym cech rozwoju zrównoważonego.

Proponowana polityka równoważenia rozwoju to najskuteczniejszy kierunek rozwoju struktury przestrzennej regionu przez kształtowanie węzłów, pasm i stref aktywności, przedsiębiorczości i innowacji.

Pierwszym etapem dochodzenia do rozwoju zrównoważonego jest doprowadzenie do wyrównania różnic gospodarki na poziomach interregionalnym oraz intraregionalnym.

2.2. Wykorzystywanie szans i możliwości zawartych w uwarunkowaniach województwa

Zdiagnozowane uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne województwa – bogate zasoby przyrodnicze, kulturowe, infrastrukturalne, położenie w paneuropejskim korytarzu transportowym, sąsiedztwo z Europą Zachodnią, historycznie, prawidłowo ukształtowana sieć osadnicza, wielofunkcyjny potencjał osi Odry są szansą rozwoju województwa i stanowią podstawę dla kształtowania i realizacji polityki przestrzennej regionu dolnośląskiego.

2.3. Ukierunkowanie na ekorozwój w użytkowaniu i zagospodarowaniu przestrzeni

Jest on niezbędny dla zapewnienia bezpiecznego dla zdrowia, środowiska, równowagi elementów naturalnych i kulturowych środowiska, korzystnych warunków dla odnowy sił człowieka, możliwości dalszego harmonijnego rozwoju gospodarczego w oparciu o oszczędne gospodarowanie zasobami przyrody z respektowaniem realiów ekonomicznych i społecznych.

2.4. Poprawa ładu przestrzennego wyrażającego dążenie do harmonijności struktur przestrzennych i powiązań z przyrodą

Założony w planie proces równoważenia rozwoju, regulowany przez formułowanie zasad i kierunków określających politykę ładu zintegrowanego łączy w sobie ład społeczny, ład ekonomiczny, ład ekologiczny oraz ład przestrzenny.

Dla zachowania cennych walorów środowiska przyrodniczego i dziedzictwa kulturowego, w które bogato wyposażone jest województwo dolnośląskie, kształtowanie struktur przestrzennych musi się wyrażać zarówno w funkcjonalności, logice i czytelności tych struktur, jak również harmonizować z przyrodą, tworząc i zachowując wysokie walory estetyczne środowiska człowieka.

Wymaga tego również m.in. postępujący proces żywiołowego inwestowania na terenach rolnych, poza jednostkami osadniczymi, nadmierna urbanizacja obszarów cennych przyrodniczo oraz degradacja zabytkowych układów urbanistycznych.

Ład przestrzenny staje się niezbywalnym elementem jakości życia i środowiska przyrodniczego, a także efektywności gospodarowania.

2.5. Przełamywanie barier i ograniczeń rozwoju w funkcjonowaniu struktur przestrzennych

Zakłada się, że dla prawidłowego funkcjonowania struktur przestrzennych oraz wyeliminowania ograniczeń ich rozwoju konieczne jest doposażenie w infrastrukturę drogową (obwodnice dla wielu miast, mosty na Odrze) i wykorzystanie w pełni istniejącej sieci kolejowej, infrastrukturę techniczną, infrastrukturę społeczną, usuwanie źródeł poważnych awarii, w tym zagrożeń powodziowych.

3. CELE, ZASADY REALIZACJI I KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ DLA PODSTAWOWYCH SFER I SYSTEMÓW ZAGOSPODAROWANIA WOJEWÓDZTWA

3.1 SYSTEM OSADNICZY

Dla kształtowania układu osadniczego województwa dolnośląskiego wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Zachowanie trwałych wartości systemu osadniczego

• Tworzenie warunków dynamizujących rozwój

• Efektywne wykorzystanie układu sieci osadniczej, w tym położenia przygranicznego

• Niwelowanie dysproporcji pomiędzy poszczególnymi obszarami województwa

• Tworzenie więzi społecznych i gospodarczych

• Zapewnienie spójności rozwoju całego województwa

ZASADY REALIZACJI

• wskazuje się, że podstawą aktywnej polityki regionu w zakresie systemu osadnictwa będą zasady:

• Harmonizowania rozwoju systemu osadniczego poprzez wzmocnienie policentrycznej struktury funkcjonalno--przestrzennej, likwidację narastających dysproporcji, zagrożeń i barier rozwojowych

• Jakościowe wzmocnienie ośrodków obsługi

• Przywracanie ładu przestrzennego

• Przywracanie równowagi ekologicznej

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Ustalenie zasięgu Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NTS)

• Zgodnie z Nomenklaturą Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NTS) wprowadzaną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2000 r. (Dz. U. z dnia 24 lipca 2000 r.) województwo dolnośląskie należy do 2 poziomu NTS i oznaczone jest numerem 2.02. Na poziomie regionalnym podzielone jest ono na 4 podregiony (poziom 3 NTS):

podregion jeleniogórsko-wałbrzyski (nr 3.02.01) obejmujący 16 powiatów (bolesławiecki, dzierżoniowski, jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lubański, lwówecki, strzeliński, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, zgorzelecki, złotoryjski, m. Jelenia Góra, m. Wałbrzych),

podregion wrocławski (nr 3.02.03) obejmujący 6 powiatów (milicki, oleśnicki, oławski, średzki, trzebnicki, wrocławski),

podregion Wrocław (nr 3.02.04) obejmujący powiat grodzki Wrocław.

Postuluje się wyłączenie powiatu wołowskiego z podregionu legnickiego i włączenie do podregionu wrocławskiego. Powiat wołowski pozostaje w obszarze silnego oddziaływania obszaru metropolitalnego Wrocławia, dlatego też powinien być włączony do tego obszaru zarówno statystycznie jak i ze względu na perspektywę budowy jednorodnych programów rozwoju regionalnego.

Postuluje się również włączenie do podregionu wrocławskiego powiatu strzelińskiego ze względu na usytuowanie w obrębie projektowanego zasięgu obszaru metropolitalnego miasta Wrocławia oraz silne z nim powiązania.

Ze względu na planowane wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, zasięg NTS powinien zostać w przyszłości zweryfikowany i dostosowany do europejskich zasad klasyfikacji Jednostek Terytorialnych Do Celów Statystycznych.

• Ustalenie hierarchii ośrodków.

Na podstawie obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów o ogłoszeniu Koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju, z dnia 26 lipca 2001 r. (M. P. Nr 26 z 2001 r., poz. 432) oraz w oparciu o przyjęte kryteria (zasięg oddziaływania funkcjonalnego, liczbę mieszkańców, dochód na mieszkańca, strukturę demograficzną, stopień wyposażenia w usługi, potencjał intelektualny i zasoby wykwalifikowanej kadry, uwarunkowania historyczne i zasoby dziedzictwa kulturowego, dostępność komunikacyjną i wyposażenie w infrastrukturę techniczną oraz w oparciu o preferencje rozwoju), ustala się podział na 5 grup hierarchicznych ośrodków obsługi ludności:

– ośrodek metropolitalny – Wrocław o największym zasięgu obsługi regionalnej i ponadregionalnej, miasto o znaczeniu europejskim – potencjalne europole,

– ponadregionalne ośrodki równoważenia rozwoju - duże miasta obsługujące region: Jelenia Góra i Wałbrzych.

Jednocześnie postuluje się zaliczenie Legnicy do tej grupy hierarchicznej, niezgodnie z zapisem Koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju, z dnia 26 lipca 2001 r. (M. P. Nr 26 z 2001 r., poz. 432 – cz. I, rozdział 3.2), która zalicza Legnicę do regionalnych ośrodków równoważenia rozwoju (III°). Legnica jest znaczącym w skali regionu ośrodkiem przemysłowo-usługowym, jej węzłowa lokalizacja (skrzyżowanie pasm rozwojowych Trzeciego Paneuropejskiego Korytarza Transportowego i osi LGOM – Brama Lubawska) wpływa na dynamiczny rozwój już dziś i wyznacza jedną z najbardziej strategicznych pozycji w skali regionu.

– regionalne ośrodki równoważenia rozwoju obsługujące subregion lub jego część: Bolesławiec, Głogów, Lubin, Świdnica, Dzierżoniów (w świetle kształtującej się aglomeracji Dzierżoniów-Bielawa-Pieszyce) oraz Legnica (ze wskazaniem do zaliczenia do grupy II° – ponadregionalnych ośrodków równoważenia rozwoju).

Jednocześnie postuluje się zgodnie z zapisem Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego (uchwała nr XXVIII/511/2000 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 15 grudnia 2000 roku) zaliczenie Kłodzka oraz Zgorzelca do tej grupy hierarchicznej – Koncepcja polityki przestrzennego zagospodarowania kraju, z dnia 26 lipca 2001 r. (Dz. U. Nr 26 z 2001 r., poz. 432 – cz. I, rozdział 3.2) – pomija w swych zapisach wymienione miasta.

Kłodzko jest największym i najważniejszym ośrodkiem w systemie osadniczym obszaru Kotliny Kłodzkiej, położonym w punkcie przecięcia ważnych powiązań komunikacyjnych z Republiką Czeską oraz w paśmie rozwojowym (postulowane centrum rozwoju turystyki i rekreacji).

Zgorzelec jest ważnym, wielofunkcyjnym ośrodkiem miejskim w zachodniej części województwa dolnośląskiego, którego znaczenie dla obsługi subregionu wzmacnia jego funkcja miasta granicznego, położonego na trasie przebiegu ważnego europejskiego połączenia komunikacyjnego Drezno – Kijów (Trzeci Paneuropejski Korytarz Transportowy).

Miasta Kłodzko i Zgorzelec pełnią znaczącą rolę w paśmie powiązań funkcjonalnych miast południowej części regionu (pasmo: Zgorzelec – Jelenia Góra – Wałbrzych – Kłodzko).

– subregionalne ośrodki równoważenia rozwoju (miasta średnie i małe) obsługujące część subregionu o skali powiatu: Góra, Jawor, Kamienna Góra, Lubań, Lwówek Śląski, Milicz, Oleśnica, Oława, Polkowice, Strzelin, Środa Śląska, Trzebnica, Wołów, Ząbkowice Śląskie, Złotoryja oraz Kłodzko i Zgorzelec (ze wskazaniem do zaliczenia do grupy III° – regionalnych ośrodków równoważenia rozwoju).

– ośrodki lokalne – 129 miejscowości, w tym 63 małe miasta i 66 wsi o najmniejszym zasięgu obsługi w skali gminy.

Jednocześnie postuluje się nadanie miastu Siechnice statusu siedziby władz gminy. Siechnice są jedynym miastem w Polsce, które tych władz są pozbawione.

 

Funkcje dla pozostałych ośrodków (subregionalnych i lokalnych)

Lp.

Ośrodki obsługi

Powiat

Funkcje ośrodków

U

P

OR

T

UZ

1

2

3

4

5

6

7

8

 

Bardo

ząbkowicki

+

 

 

+

 

 

Bielawa

dzierżoniowski

+

+

 

+

 

 

Bierutów

oleśnicki

+

+

+

 

 

 

Bogatynia

zgorzelecki

+

+

 

 

 

 

Boguszów Gorce

wałbrzyski

+

 

 

+

 

cd. tabeli

1

2

3

4

5

6

7

8

 

Bolków

jaworski

+

 

+

+

+

 

Borów

strzeliński

+

 

+

 

 

 

Brzeg Dolny

wołowski

+

+

 

+

 

 

Bystrzyca Kłodzka

kłodzki

+

+

 

+

 

 

Chocianów

polkowicki

+

+

 

+

 

 

Chojnów

legnicki

+

+

+

+

 

 

Ciepłowody

ząbkowicki

+

 

+

 

 

 

Cieszków

milicki

+

 

+

 

 

 

Czarny Bór

wałbrzyski

+

 

 

 

 

 

Czernica

wrocławski

+

+

+

+

 

 

Długołęka

wrocławski

+

+

+

 

 

 

Dobromierz

świdnicki

+

 

+

 

 

 

Dobroszyce

oleśnicki

+

 

+

 

 

 

Domaniów

oławski

+

 

+

 

 

 

Duszniki Zdrój

kłodzki

+

 

 

+

+

 

Dziadowa Kłoda

oleśnicki

+

 

+

 

 

 

Gaworzyce

polkowicki

+

 

+

 

 

 

Głuszyca

wałbrzyski

+

+

 

+

 

 

Góra

górowski

+

+

+

 

 

 

Grębocice

polkowicki

+

 

+

 

 

 

Gromadka

bolesławiecki

+

+

 

 

 

 

Gryfów Śląski

lwówecki

+

+

 

+

 

 

Janowice Wielkie

jeleniogórski

+

 

 

 

 

 

Jawor

jaworski

+

+

+

+

 

 

Jaworzyna Śląska

świdnicki

+

+

+

 

 

 

Jedlina Zdrój

wałbrzyski

+

 

 

+

+

 

Jelcz-Laskowice

oławski

+

+

+

 

 

 

Jemielno

górowski

+

 

+

 

 

 

Jerzmanowa

głogowski

+

 

 

 

 

 

Jeżów Sudecki

jeleniogórski

+

 

+

+

 

 

Jordanów Śląski

wrocławski

+

 

+

 

 

 

Kamieniec Ząbkowicki

ząbkowicki

+

 

+

+

 

 

Kamienna Góra

kamiennogórski

+

+

 

+

 

 

Karpacz

jeleniogórski

+

 

 

+

+

 

Kąty Wrocławskie

wrocławski

+

+

+

 

 

 

Kobierzyce

wrocławski

+

+

+

 

 

 

Kondratowice

strzeliński

+

 

+

 

 

 

Kostomłoty

średzki

+

 

+

 

 

 

Kotla

głogowski

+

 

+

 

 

 

Kowary

jeleniogórski

+

+

 

+

+

 

Krośnice

milicki

+

 

 

 

 

 

Krotoszyce

legnicki

+

 

+

 

 

 

Kudowa Zdrój

kłodzki

+

 

 

+

+

 

Kunice

legnicki

+

 

+

 

 

 

Lądek Zdrój

kłodzki

+

 

 

+

+

 

Legnickie Pole

legnicki

+

 

 

+

 

 

Leśna

lubański

+

+

+

+

 

 

Lewin Kłodzki

kłodzki

+

 

 

+

 

 

Lubań

lubański

+

+

+

+

 

 

Lubawka

kamiennogórski

+

+

+

+

 

 

Lubomierz

lwówecki

+

 

+

+

 

 

Lwówek Śląski

lwówecki

+

 

 

+

 

 

Łagiewniki

dzierżoniowski

+

+

+

 

 

 

Malczyce

średzki

+

+

+

 

 

 

Marcinowice

świdnicki

+

 

+

 

 

 

Marciszów

kamiennogórski

+

 

+

 

 

 

Męcinka

jaworski

+

 

+

 

 

 

Mieroszów

wałbrzyski

+

+

 

+

 

 

Mietków

wrocławski

+

 

+

+

 

 

Międzybórz

oleśnicki

+

 

 

 

 

cd. tabeli

1

2

3

4

5

6

7

8

 

Międzylesie

kłodzki

+

 

 

+

 

 

Miękinia

średzki

+

+

+

 

 

 

Milicz

milicki

+

+

 

+

 

 

Miłkowice

legnicki

+

 

+

 

 

 

Mirsk

lwówecki

+

 

 

 

 

 

Mściwojów

jaworski

+

 

+

 

 

 

Mysłakowice

jeleniogórski

+

+

 

 

 

 

Niechlów

górowski

+

 

+

 

 

 

Niemcza

dzierżoniowski

+

 

 

+

 

 

Nowa Ruda

kłodzki

+

+

 

 

 

 

Nowogrodziec

bolesławiecki

+

+

 

 

 

 

Oborniki Śląskie

trzebnicki

+

 

 

+

+

 

Oleśnica

oleśnicki

+

+

+

+

 

 

Olszyna

lubański

+

+

 

 

 

 

Oława

oławski

+

+

+

+

 

 

Osiecznica

bolesławiecki

+

 

 

 

 

 

Paszowice

jaworski

+

 

+

 

 

 

Pęcław

głogowski

+

 

 

 

 

 

Piechowice

jeleniogórski

+

+

 

+

 

 

Pielgrzymka

złotoryjski

+

 

+

 

 

 

Pieńsk

zgorzelecki

+

+

 

 

 

 

Pieszyce

dzierżoniowski

+

+

 

+

 

 

Piława Górna

dzierżoniowski

+

+

 

 

 

 

Platerówka

lubański

+

 

+

 

 

 

Podgórzyn

jeleniogórski

+

+

 

 

 

 

Polanica Zdrój

kłodzki

+

 

 

+

+

 

Polkowice

polkowicki

+

+

 

 

 

 

Prochowice

legnicki

+

+

+

 

 

 

Prusice

trzebnicki

+

 

+

 

 

 

Przemków

polkowicki

+

 

 

+

 

 

Przeworno

strzeliński

+

 

+

 

 

 

Radków

kłodzki

+

 

 

+

 

 

Radwanice

polkowicki

+

 

 

 

 

 

Rudna

lubiński

+

+

 

 

 

 

Ruja

legnicki

+

 

+

 

 

 

Siechnice

wrocławski

+

+

+

 

 

 

Siekierczyn

lubański

+

 

 

 

 

 

Sobótka

wrocławski

+

 

 

+

 

 

Stara Kamienica

jeleniogórski

+

 

+

 

 

 

Stare Bogaczowice

wałbrzyski

+

 

+

+

 

 

Stoszowice

ząbkowicki

+

 

+

 

 

 

Stronie Śląskie

kłodzki

+

+

 

+

 

 

Strzegom

świdnicki

+

+

+

+

 

 

Strzelin

strzeliński

+

+

+

+

 

 

Sulików

zgorzelecki

+

 

+

 

 

 

Syców

oleśnicki

+

+

+

 

 

 

Szczawno Zdrój

wałbrzyski

+

 

 

+

+

 

Szczytna

kłodzki

+

 

 

+

 

 

Szklarska Poręba

jeleniogórski

+

 

 

+

+

 

Ścinawa

lubiński

+

 

+

 

 

 

Środa Śląska

średzki

+

+

+

+

 

 

Świebodzice

świdnicki

+

+

 

 

 

 

Świeradów Zdrój

lubański

+

 

 

+

+

 

Świerzawa

złotoryjski

+

 

+

 

 

 

Święta Katarzyna

wrocławski

+

 

+

 

 

 

Trzebnica

trzebnicki

+

 

+

+

+

 

Twardogóra

oleśnicki

+

+

 

+

 

 

Udanin

średzki

+

 

+

 

 

 

Walim

wałbrzyski

+

 

 

+

 

 

Warta Bolesławiecka

bolesławiecki

+

+

+

 

 

cd. tabeli

1

2

3

4

5

6

7

8

 

Wądroże Wielkie

jaworski

+

 

+

 

 

 

Wąsosz

górowski

+

 

+

 

 

 

Węgliniec

zgorzelecki

+

 

 

 

 

 

Wiązów

strzeliński

+

 

+

 

 

 

Wińsko

wołowski

+

 

+

 

 

 

Wisznia Mała

trzebnicki

+

 

+

 

 

 

Wleń

lwówecki

+

 

 

+

 

 

Wojcieszów

złotoryjski

+

+

+

+

 

 

Wołów

wołowski

+

 

+

+

 

 

Zagrodno

złotoryjski

+

 

+

 

 

 

Zawidów

zgorzelecki

+

 

 

 

 

 

Zawonia

trzebnicki

+

 

+

 

 

 

Ząbkowice Śl.

ząbkowicki

+

+

+

+

 

 

Ziębice

ząbkowicki

+

+

+

+

 

 

Złotoryja

złotoryjski

+

+

+

+

 

 

Złoty Stok

ząbkowicki

+

+

 

+

 

 

Żarów

świdnicki

+

+

 

 

 

 

Żmigród

trzebnicki

+

 

+

 

 

 

Żórawina

wrocławski

+

 

+

 

 

 

Żukowice

głogowski

+

 

+

 

 

 

U – funkcja usługowa, P – funkcja przemysłowa (górnictwo, kopalnictwo, działalność produkcyjna, zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz i wodę), OR – funkcja obsługi rolnictwa, T – funkcja turystyki i wypoczynku (miejscowości turystyczne o znaczeniu krajowym i międzynarodowym oraz ponadregionalnym i regionalnym), UZ – funkcja uzdrowiskowa

• Ustalenie funkcji poszczególnych ośrodków.

Funkcje ośrodków przypisano podstawowym zhierarchizowanym ogniwom sieci osadniczej. Jest to znaczny poziom uogólnienia zapisu, jednakże stwarzający czytelność podstawowych ustaleń planu.

– dla miasta Wrocławia – centralnego obszaru metropolitalnego (europole) wskazuje się funkcję ośrodka wielofunkcyjnego. Rozwój następować będzie w procesie europejskiej konkurencji wartości renty położenia dla lokalizacji kapitału i przedsiębiorczości prywatnej oraz usług publicznych. Zakłada się dalszy rozwój funkcji metropolitalnych Wrocławia jako:

– ośrodka administracji rządowej i samorządowej,

– centrum finansowo-bankowego,

– centrum informacji gospodarczej,

– centrum innowacji technologicznej,

– centrum wystawowo-targowego,

– ośrodka konferencyjno-szkoleniowego,

– centrum handlu hurtowego i giełd towarowych,

– ośrodka nauki, szkolnictwa wyższego, kultury narodowej,

– centrum usług multimodalnych,

– dla miast dużych (Legnica, Jelenia Góra, Wałbrzych) i średnich (Bolesławiec, Głogów, Kłodzko, Lubin, Świdnica, Zgorzelec) i aglomeracji Dzierżoniów-Bielawa-Pieszyce) wskazuje się rolę wielofunkcyjnych ośrodków usług wyższego rzędu, znaczących w skali kraju w sferze aktywności gospodarczej, umożliwiających nie tylko podnoszenie standardu życia ludności, ale również oddziałujących kulturowo oraz gospodarczo na otaczające tereny,

– dla miast małych i rozwiniętych ośrodków wiejskich wskazuje się funkcję organizacji racjonalnej obsługi zaplecza rolniczego na szczeblu lokalnym, podstawowym dla sprawnego funkcjonowania rolnictwa, funkcje rekreacji, gospodarki leśnej oraz poprawy warunków życia ludności wiejskiej w ramach wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich.

 

3.2. SYSTEM FUNKCJONALNO-PRZESTRZENNY

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

3.2.1. STREFY FUNKCJONALNO-PRZESTRZENNE

ZASADY REALIZACJI

Ustalenie 6 stref funkcjonalnych o zróżnicowanej polityce przestrzennej:

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

Dla północno-wschodniej i północno-zachodniej strefy obszarów rolno-leśnych:

Dla środkowo-wschodniej strefy rolno-przemysłowej:

Dla strefy obszarów rolnych Pogórza i Przedgórza Sudetów:

Dla strefy górskich obszarów rolno-leśnych Sudetów:

Dla strefy o przeważającym udziale funkcji przemysłowej i gospodarczej:

Dla strefy związanej z rzeką Odrą:

      1. Obszary problemowe zróżnicowanej polityki przestrzennej

ZASADY REALIZACJI

Wyodrębnienie na obszarze województwa następujących obszarów problemowych o zróżnicowanej polityce przestrzennej:

– Specjalne Strefy Ekonomiczne: Wałbrzyska SSE, Legnicka SSE, Kamiennogórska SSE Małej Przedsiębior-czości,

– centra logistyczne,

– parki technologiczne,

– obszary i pasma aktywności gospodarczej (miasto Wrocław i aglomeracja wrocławska, ośrodki o znaczeniu regionalnym, tereny okołoautostradowe, “gminne” i “powiatowe” strefy ekonomiczne).

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ dla wymienionych obszarów problemowych sformułowano w opracowaniach:

Omówienie opracowań w punkcie 7 – KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ OBSZARÓW PROBLEMOWYCH.

3.2.3. Obszar metropolitalny MIASTA WROCŁAWIA

ZASADY REALIZACJI

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

3.2.4. Aglomeracje i zespoły miast

ZASADY REALIZACJI

Wyodrębnienie na obszarze województwa następujących aglomeracji:

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

Dla zespołu miast legnicko-głogowskiego

Rekonwersja przemysłu, poszukiwanie alternatywy dla przemysłu miedziowego,

Przywracanie równowagi w środowisku przyrodniczym i systemowa ochrona najcenniejszych zasobów przyrody,

Budowa i modernizacja układu komunikacji drogowej i kolejowej, w tym:

– budowa przepraw mostowych na Odrze,

– modernizacja szlaku E – 65 z zabezpieczeniem możliwości budowy autostrady A-3 lub drogi szybkiego ruchu S-3 jako rozwiązania docelowego

Dla aglomeracji wałbrzyskiej

Dla aglomeracji – zespołu miast Dzierżoniów-Bielawa-Pieszyce

Dla aglomeracji jeleniogórskiej

3.3. SFERY POLITYKI PRZESTRZENNEJ

3.3.1. SFERA EKOLOGICZNA

CEL główny

Zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego społeczeństwa i gospodarki oznaczającego zabezpieczenie przed niekorzystnym oddziaływaniem na środowisko działalności gospodarczej prowadzonej na terenie województwa i poza jego granicami, a także zabezpieczenia odpowiednich zasobów dyspozycyjnych wody, zachowania rolniczej przestrzeni produkcyjnej, zwiększenia lesistości kraju oraz zwiększenia powierzchni obszarów chronionych.

cele SZCZEGÓŁOWE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

W zakresie ochrony zasobów surowców mineralnych oraz gospodarki kopalinami użytecznymi wskazuje się:

W zakresie ochrony zasobów wód podziemnych wskazuje się:

W zakresie ochrony wód powierzchniowych wskazuje się:

W zakresie ochrony zasobów glebowych wskazuje się:

W zakresie ochrony zasobów leśnych wskazuje się:

W zakresie ochrony zasobów przyrodniczych i walorów krajobrazowych województwa wskazuje się:

W zakresie ochrony powietrza atmosferycznego wskazuje się:

W zakresie ochrony środowiska przed hałasem i promieniowaniem elektromagnetycznym wskazuje się:

ZASADY REALIZACJI celów

ZASADY PODSTAWOWE

zasady szczegółowe

System gospodarki surowcami mineralnymi

System ochrony wód podziemnych

System ochrony wód powierzchniowych

System ochrony zasobów glebowych

System ochrony zasobów leśnych

Trwały zrównoważony rozwój gospodarki leśnej, której elementem jest ochrona różnorodności biologicznej w lasach.

System ochrony zasobów przyrodniczych i walorów krajobrazowych

System ochrony powietrza atmosferycznego

Ochrona środowiska przed hałasem i promieniowaniem elektromagnetycznym

Obszary wymagające działań przywracających równowagę w środowisku

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

SYSTEM GOSPODARKI SUROWCAMI MINERALNYMI

– złoża węgla brunatnego “Turów” w Niecce Żytawskiej,

– złóż rud miedzi na monoklinie przedsudeckiej (obszar LGOM),

– złóż gazu ziemnego na przedsudeckiej części Niżu Polskiego w północnej części województwa,

– kamieni drogowych i budowlanych w masywie Strzelina, Masywie Strzegom-Sobótka, obszarach Zgorzelec-Lubań i Jawor-Złotoryja oraz innych,

– gipsów i anhydrytów,

– złóż kruszywa naturalnego, surowców ilastych oraz glin wykorzystywanych przede wszystkim na potrzeby lokalne i regionalne,

– złóż surowców skalnych, unikalnych w skali kraju,

– wód mineralnych i leczniczych (szczawy, wody radoczynne, wody termalne) w Kotlinie Kłodzkiej, masywie Śnieżnika, masywie Karkonoszy, pasie Wałbrzych-Bolków, Górach Izerskich.

SYSTEM OCHRONY WÓD PODZIEMNYCH

– Pradolina Barycz-Głogów (W) (nr 302)

– Zbiornik międzymorenowy Smoszew (nr 309)

– Zbiornik Góry Bialskie-Śnieżnik (nr 339)

– Dolina Kopalna Nysy Kłodzkiej (nr 340)

– Niecka wewnątrzsudecka Kudowa-Bystrzyca (nr 341)

– Niecka wewnątrzsudecka Krzeszów (nr 342)

• Objęcie wysoką ochroną obszarów zasilania zbiorników:

– Pradolina Odry (Głogów) (nr 314)

– Zbiornik Chocianów-Gozdnica (nr 315)

– Subzbiornik Lubin (nr 316)

– Zbiornik Słup-Legnica (nr 318)

– Subzbiornik Prochowice-Środa Śląska (nr 319)

– Zbiornik Oleśnica (nr 322)

– Subzbiornik Paczków-Niemodlin (nr 338)

• Objęcie wysoką i najwyższą ochroną obszarów zasilania zbiorników:

– Pradolina Barycz-Głogów (E) (nr 303)

– Zbiornik Wschowa (nr 306)

– Niecka zewnątrzsudecka Bolesławiec (nr 317)

– Pradolina Odry (S Wrocław) (nr 320)

– Dolina Bobru (Marciszów) (nr 343)

• Koncentracja ochrony wód podziemnych na obszarach ochrony GZWP oraz w strefach ochronnych ujęć wód podziemnych.

• Inwentaryzacja i prowadzenie działań ukierunkowanych na zneutralizowanie istniejących źródeł zanieczyszczeń punktowych, liniowych i obszarowych:

– racjonalizacja użytkowania środków ochrony roślin i nawozów w rolnictwie,

– budowa oczyszczalni ścieków,

– budowa kanalizacji na obszarach osadnictwa.

• Realizacja ustaleń planów gospodarowania wodami.

• Współpraca z sąsiednimi województwami w zakresie ochrony użytkowych poziomów wód podziemnych (lubuskie, wielkopolskie i opolskie).

• Prowadzenie wspólnych działań z Republiką Czeską i Republiką Federalną Niemiec w zakresie ochrony zasobów wód podziemnych w rejonach przygranicznych (ochrona GZWP nr 315,339, 341, 342).

SYSTEM OCHRONY WÓD POWIERZCHNIOWYCH

• Prowadzenie działań w zakresie ochrony wód z uwzględnieniem obszarów zlewni hydrograficznych, na podstawie warunków korzystania z wód dorzecza oraz zgodnie z programami ochrony wód dla obszarów, dla których poziomy jakości wód nie są osiągnięte.

• Wdrożenie ochrony w zlewniach: Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy do zbiornika Mietków, Kaczawy do miasta Legnica, Strzegomki do zbiornika Dobromierz, Nysy Szalonej, górnego Bobru do przekroju w Marciszowie wraz z dopływem Lesk, Oławy, Klikawy, Orlicy, źródliskowych odcinków potoków górskich w rejonie Śnieżnika.

• Objęcie ochroną zlewni rzek Baryczy i Widawy.

• Szczególna ochrona zlewni zbiorników retencyjnych pełniących funkcje ujęć wody powierzchniowej na potrzeby zaopatrzenia ludności (Dobromierz, Bukówka, Słup, Lubachów, Sosnówka).

• Zmniejszenie zanieczyszczeń ze źródeł punktowych, poprzez budowę systemów kanalizacji szczególnie w zlewniach chronionych i na obszarach objętych istniejącymi i projektowanymi formami ochrony przyrody.

• Ograniczenie negatywnego wpływu nawożenia mineralnego i organicznego oraz środków ochrony roślin na stan czystości wód poprzez stosowanie przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu oraz Kodeksu Dobrych Praktyk Rolniczych.

• Wprowadzanie naturalnych stref buforowych wzdłuż cieków wodnych (pasy zieleni, mokradła) dla ograniczenia spływu i oczyszczenia.

• Zmniejszanie ładunku zanieczyszczeń w ściekach, a także unikanie, eliminacja i ograniczanie dopływu do wód substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.

• Doprowadzenie rzek zlewni do osiągnięcia odpowiednich klas czystości oraz utrzymania tych klas, w pierwszej kolejności dla przyrodniczych obszarów chronionych.

• Pokrywanie potrzeb wodnych dla celów gospodarczych przede wszystkim z ujęć powierzchniowych.

• Zwiększenie retencji wód poprzez budowę dużych zbiorników retencyjnych oraz rozbudowę systemu małej retencji na obszarze całego województwa.

SYSTEM OCHRONY ZASOBÓW GLEBOWYCH

• Ochrona gruntów wysokiej jakości (klasy bonitacyjne I-III) przed nieuzasadnionym wyłączaniem z użytkowania rolniczego.

• Przeznaczanie na cele inwestycyjne gruntów niższej jakości, nie rozpraszanie zabudowy.

• Likwidacja skutków fizycznej i chemicznej degradacji gleb – obszary wokół zakładów przemysłowych (np. LGOM), tereny poradzieckie (obszary po poligonach Strachów i Świętoszów oraz mniejsze tereny w gminach Świdnica, Legnica i Oława).

• Działania w kierunku ograniczenia skali oraz intensywności naturalnej i antropogenicznej erozji gleb (prowadzenie prawidłowej agrotechniki, nie pozostawianie powierzchni gruntów narażonych na erozję bez pokrywy roślinnej) – obszary województwa dolnośląskiego najbardziej narażone na erozję to rejony Gór Złotych i Masywu Śnieżnika, Gór Bardzkich, Sowich i Wałbrzyskich, Gór Kamiennych, Stołowych i Bystrzyckich, Rudaw Janowickich, Karkonoszy, Gór Izerskich, a w północnej części województwa Wzgórz Trzebnickich w rejonie miasta Trzebnica. Średnią podatność na erozję wykazują gleby Pogórza Izerskiego, Pogórza Kaczawskiego, Pogórza Bolkowsko-Wałbrzyskiego, Wzgórz Strzegomskich, Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich oraz Wysoczyzny Chojnowskiej i okolic Głogowa, a także częściowo w obszarze Wzgórz Trzebnickich.

SYSTEM OCHRONY ZASOBÓW LEŚNYCH

• Przebudowa gatunkowa obszarów leśnych, w celu dostosowania składu gatunkowego do warunków siedliskowych, w tym m.in.:

– podjęcie działań związanych z przebudową i ochroną siedlisk łęgowych w dolinach głównych rzek regionu,

– przebudowa siedlisk Borów Dolnośląskich w kierunku wykorzystania w części do celów gospodarczych i w części objęcia ochroną.

• Ochrona terenów lasów przed pożarami.

• Polepszanie stanu zdrowotności i odporności drzewostanów na biotyczne i abiotyczne czynniki szkodliwe, w tym m.in.:

– podjęcie działań w celu zwiększenia różnorodności biologicznej lasów poprzez utrzymanie i inspirowanie różnych form ochrony,

– uregulowanie i ukierunkowanie rekreacji i turystyki na obszarach leśnych w sposób godzący funkcje społeczne lasów z ochronnymi i produkcyjnymi.

• Kontynuacja programu zagospodarowania i ochrony terenów leśnych po byłych poligonach Armii Radzieckiej (poligony Strachów i Świętoszów oraz mniejsze obszary w Nadleśnictwach Świdnica i Legnica).

• Regulowanie form i intensywności użytkowania zasobów leśnych, tj. pozyskiwania drewna i użytków niedrzewnych oraz świadczenia przez las funkcji ochronnych i socjalnych.

• Działania w kierunku objęcia nadzorem gospodarki leśnej w lasach niepaństwowych.

SYSTEM OCHRONY ZASOBÓW PRZYRODNICZYCH I WALORÓW KRAJOBRAZOWYCH

• Zmniejszanie uciążliwości barier ekologicznych (komunikacyjnych, gospodarczych, urbanistycznych i innych) uniemożliwiających lub utrudniających rozwój i swobodne przemieszczanie się gatunków roślin i zwierząt, w tym m.in. budowa bezpiecznych przejść dla zwierząt przy istniejących barierach komunikacji drogowej i kolejowej.

• Utworzenie następujących form ochrony:

Projektowane Parki Krajobrazowe:

Zadania umieszczone w Programie rozwoju zrównoważonego i ochrony środowiska województwa dolnośląskiego (strategia krótkoterminowa do roku 2004):

– Lubiąsko-Głogowski Park Krajobrazowy – dla projektowanego Parku Krajobrazowego przewiduje się również utworzenie otuliny.

– Nadodrzański Oławsko-Wrocławski Park Krajobrazowy.

– Park Krajobrazowy Doliny Kwisy, z wyłączeniem części uzgodnionych terenów specjalnych i tras dla wojskowych pojazdów specjalnych.

– Kaczawski Park Krajobrazowy.

Pozostałe propozycje wynikające z programów i koncepcji dotyczących tworzenia systemów przyrodniczych:

– Park Krajobrazowy Gór Kruczych i Zaworów (włączenie istniejącego Obszaru Chronionego Krajobrazu Zawory do projektowanego Parku Krajobrazowego).

– Leśniańsko-Złotnicki Park Krajobrazowy.

– Łomnicki Park Krajobrazowy.

– Park Krajobrazowy Gór Bystrzyckich i Orlickich (przekształcenie istniejącego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Park Krajobrazowy).

– Powiększenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy – najcenniejsze tereny wydzielone z istniejącego Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolina Baryczy, będące kontynuacją istniejącego Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy w kierunku zachodnim.

– Powiększenie obszaru Parku Krajobrazowego Chełmy o tereny Pogórza Złotoryjskiego.

– Powiększenie powierzchni istniejącego Parku Krajobrazowego Gór Sowich o tereny obecnego Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bardzkich i Sowich; dla powiększonego Parku Krajobrazowego przewiduje się utworzenie otuliny.

– Ewentualne powiększenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego poprzez połączenie jego trzech części w jedną całość.

Projektowane Obszary Chronionego Krajobrazu

– Bory Dolnośląskie – z wyłączeniem uzgodnionych terenów specjalnych, dróg dla wojskowych pojazdów specjalnych i tras przebiegu autostrad A-4 i A-18.

– Wzgórza Trzebnickie.

– Dolina Dobrej.

– Dolina Widawy – z ewentualnym włączeniem do obszaru najcenniejszych fragmentów wrocławskich pól irygacyjnych.

– Wzgórza Strzelińskie.

– Górna Nysa – w przyszłości przewiduje się utworzenie parku krajobrazowego obejmującego również część gminy Zgorzelec.

– Poszerzenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Ostrzyca Proboszczowicka o część leżącą na terenie gmin Lwówek Śląski i Wleń.

Ponadto na terenie województwa projektuje się utworzenie 30 i powiększenie 4 rezerwatów przyrody.

• Podejmowanie i kontynuacja współpracy z sąsiednimi krajami w celu ochrony, integracji i prawidłowego wykorzystania obszarów i zasobów przyrodniczych.

Z Republiką Czeską:

– sąsiadujące obszary chronione CHKO Izerske Hory – OChK Karkonosze – Góry Izerskie,

– Bilateralny Rezerwat Biosfery Karkonosze (Krkonoše),

– CHKO Broumovsko – projektowany PK Gór Kruczych i Zaworów, PK Sudety Wałbrzyskie,

– powołanie Rezerwatu Biosfery obejmującego CHKO Broumovsko i P.N. Gór Stołowych,

– CHKO Orlicke Hory – OChK Góry Bystrzyckie i Orlickie.

Z Republiką Federalną Niemiec:

– utworzenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Górnej Nysy (w perspektywie park krajobrazowy), komplementarnego do Obszaru Chronionego Krajobrazu Neissetal und Klosterwald oraz projektowanych obszarów chronionych po stronie niemieckiej.

• Kształtowanie spójnej przestrzennie sieci powiązań przyrodniczych uwzględniającej istniejące i projektowane obszary chronione oraz korytarze ekologiczne, w oparciu o założenia koncepcji ECONET-PL. Na terenie województwa dolnośląskiego wyróżniono następujące elementy sieci ECONET:

Obszary węzłowe:

– Obszar Doliny Środkowej Odry (17 M), Obszar Milicki (18 M), Obszar Karkonosko-Izerski (35 M), Obszar Gór i Pogórza Kaczawskiego (36 M), Obszar Gór Stołowych (37 M), Obszar Gór Sowich (26 K), Obszar Gór Bystrzyckich i Orlickich (27 K), Obszar Ślęży (38 M), Obszar Masywu Śnieżnika (39 M).

Korytarze ekologiczne:

Obszar Głogowski Odry (18 m), Obszar Wzgórz Dalkowskich (33 k), Obszar Dolnej Baryczy (34 k), Obszar Prochowicki (35 k), Obszar Nysy Kłodzkiej (36 k), Obszar Kwisy (66 k), Obszar Górnego Bobru (67 k), Obszar Gór Kamiennych (31 m), Obszar Gór Wałbrzyskich (68 k), Obszar Dusznicki (32 m), Obszar Przełęczy Międzyleskiej (33 m).

W planie zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego sieć Econet uzupełniono o korytarze ekologiczne doliny Bystrzycy (istniejący Park Krajobrazowy), Krzywińsko-Osiecki Obszar Chronionego Krajobrazu oraz obszary łączące Góry Bialskie i Złote ze Wzgórzami Strzelińskimi.

• Ochrona stanowisk roślin i zwierząt chronionych, wykorzystywanie inwentaryzacji przyrodniczych w planach zagospodarowania przestrzennego gmin.

• Zwiększanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej na obszarach przekształconych wskutek działalności człowieka.

• Poddanie czynnej ochronie obszarów mokradeł, torfowisk, łąk pobagiennych, łąk w dolinach rzek stanowiących ostoje ptaków i zagrożonych gatunków roślin.

• Poprawa warunków fitosanitarnych w miastach i ich otoczeniu oraz stworzenie zaplecza dla rekreacji świątecznej poprzez wprowadzanie zadrzewień, zalesień, rozbudowę istniejących kompleksów leśnych i parkowych oraz ich powiązanie z otaczającymi miasta obszarami chronionymi i korytarzami ekologicznymi (Zielony Pierścień Wokół Wrocławia).

• Opracowanie planów ochrony dla istniejących rezerwatów i parków krajobrazowych (PK Dolina Baryczy, PK Dolina Jezierzycy, PK Dolina Bystrzycy, Przemkowski PK, PK Sudetów Wałbrzyskich).

• Uwzględnianie w opracowaniach planistycznych obszarów, wytypowanych do Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 (na podstawie dyrektyw ptasiej i siedliskowej).

• Na obszarze województwa dolnośląskiego wytypowano następujące obszary kwalifikujące się do włączenia w sieć NATURA 2000: Bory Dolnośląskie, Stawy Przemkowskie, Dolina Baryczy, Lasy Przemkowskie i Szprotawskie, Dolina Jezierzycy, Łęgi Odrzańskie, Grądy Odrzańskie, Góry Kaczawskie, Zbiornik Mietkowski, Pradolina Bobru, Karkonosze i Góry Izerskie, Masyw Ślęży, Góry Stołowe, Góry Bialskie i Grupa Śnieżnika, Obniżenie Legnickie, Stawy koło Łagowa, Lasy między Bystrzycą a Lubszą, Wzgórza Kiełczyńskie, Kamionki, Stolec koło Ząbkowic.

SYSTEM OCHRONY POWIETRZA ATMOSFERYCZNEGO

• Ograniczanie emisji substancji do powietrza w celu uzyskania wartości dopuszczalnych z uwzględnieniem wymogów dla obszarów i stref określonych w przepisach szczególnych, w tym m.in.: eliminowanie emisji zanieczyszczeń specyficznych w obrębie aglomeracji wrocławskiej.

• Ograniczanie zanieczyszczeń ze źródeł mobilnych.

• Ograniczenie napływu transgranicznych zanieczyszczeń powietrza, w tym: dalsza realizacja porozumień wynikających z międzynarodowych programów i monitoringu środowiska.

• Rozbudowa systemów ciepłowniczych, likwidacja kotłowni lokalnych, wykorzystanie rezerw cieplnych pochodzących z ciepłowni komunalnych i przemysłowych w celu likwidacji emisji niskiej (szczególnie na obszarach inwersyjnych i uzdrowiskowych).

• Zastępowanie tradycyjnych nośników energii paliwami gazowymi, olejami lekkimi, ewentualnie koksem lub niskosiarkowym i niskopyłowym węglem z dodatkami brykietu drzewnego.

• Preferowanie i wspomaganie stosowania odnawialnych i niekonwencjonalnych źródeł energii – wód geotermalnych, energetyki wiatrowej i wodnej, kolektorów słonecznych, spalania biogazu i biomasy.

OCHRONA ŚRODOWISKA PRZED HAŁASEM I PROMIENIOWANIEM ELEKTROMAGNETYCZNYM

• Dążenie do uzyskania poziomu hałasu do wartości dopuszczalnych dla poszczególnych rodzajów terenów, z uwzględnieniem obiektu lub działalności będącej źródłem hałasu oraz okresów, do których odnoszą się poziomy hałasu.

• Uwzględnianie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego zróżnicowania terenów pod kątem dopuszczalnych poziomów hałasu na tereny:

– pod zabudowę mieszkaniową,

– pod szpitale i domy opieki społecznej,

– pod budynki związane ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży,

– na cele uzdrowiskowe,

– na cele rekreacyjno-wypoczynkowe poza miastem.

• Wprowadzanie pasów zieleni przy drogach, zieleni niskiej i wysokiej do wnętrz osiedlowych, instalowanie ekranów akustycznych przy trasach o największym natężeniu ruchu.

• Rezerwacja terenów przeznaczonych pod planowane linie 110 kV, 220 kV, 400 kV oraz inne obiekty będące źródłem promieniowania elektromagnetycznego. Lokalizacja obiektów i sieci emitujących promieniowanie elektromagnetyczne z ograniczeniem uciążliwości dla obszarów zabudowy mieszkaniowej oraz miejsc dostępnych dla ludności.

OBSZARY WYMAGAJĄCE DZIAŁAŃ PRZYWRACAJĄCYCH RÓWNOWAGĘ W ŚRODOWISKU

• Rewitalizacja terenów zdegradowanych przez przemysł, działalność wydobywczą i funkcjonowanie baz wojskowych.

• Rekultywacja terenów odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego (Turów) oraz zagospodarowanie i rozwój przestrzenny terenów dawnej eksploatacji węgla kamiennego (Wałbrzych, Nowa Ruda), rekultywacja i zagospodarowanie innych terenów działalności górniczej.

• Zmniejszenie powierzchni zdegradowanych obszarów znajdujących się pod wpływem działalności przemysłowej (LGOM, zachodnia granica województwa od Turoszowa po Zgorzelec, aglomeracja wrocławska – Brzeg Dolny).

• Odbudowa i przebudowa struktury lasów pozostających pod wpływem zanieczyszczeń przemysłowych (w dużej części są to lasy położone w granicach przyrodniczych obszarów chronionych) – Góry Izerskie, Góry Bialskie i Złote.

• Rekultywacja terenów po byłych bazach wojskowych (usuwanie zanieczyszczeń ropopochodnych, odbudowa lasów) – tereny po poligonach Strachów, Świętoszów i obszary w okolicach Legnicy i Świdnicy.

• Powstrzymywanie procesów erozyjnych gleb poprzez prowadzenie prawidłowej dla tych terenów agrotechniki.

• Proekologiczna rekonwersja przemysłu miedziowego, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów ochrony środowiska naturalnego i jego zasobów.

• Dalsza rozbudowa zbiornika odpadów poflotacyjnych “Żelazny Most” uwarunkowana wynikami badań monitoringowych w celu zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko, w tym zmniejszenia ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

3.3.2. SFERA SPOŁECZNA

DEMOGRAFIA

W dziedzinie demografii przyjmuje się założenia “Prognozy ludności Polski wg województw na lata 1999–2030” opracowanej przez GUS w Warszawie, z której dla obszaru województwa dolnośląskiego wynikają następujące ustalenia:

• Spadek liczby ludności województwa dolnośląskiego do 2030 r. (o około 141 tys. osób w tym: w miastach o 49 tys. osób a na terenach wiejskich o 91 tys. osób.

• Zmiana struktury wieku ludności województwa dolnośląskiego w ekonomicznych grupach wieku, w tym:

– spadek liczby dzieci i młodzieży w wieku przedprodukcyjnym w grupie 0–17 lat (z 23,3% w 1999 r. do 17,3% w 2030 r.),

– wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym w grupie 60K/65M lat (z 14,6% w 1999 r. do 24,9% w 2030 r.),

– spadek liczby osób w wieku produkcyjnym w grupie 18–59/64 lata (z 62,1% w 1999 r. do 57,8% w 2030 r.).

• Zmiana struktury wieku ludności województwa dolnośląskiego wg płci w miastach (ze 109 kobiet/100 mężczyzn w 1999 r. do 110 w 2030 r.) i na terenach wiejskich (ze 101 kobiet/100 mężczyzn do 98 w 2030 r.).

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Zapewnienie prawidłowej struktury demograficznej w poszczególnych regionach i jednostkach osadniczych województwa dolnośląskiego.

• Kompleksowe działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców województwa dolnośląskiego.

ZASADY REALIZACJI

• Prowadzenie polityki prorodzinnej na wszystkich szczeblach administracji rządowej i samorządowej.

• Poprawa jakości życia ludności województwa, a szczególnie mieszkańców terenów wiejskich.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Poprawa sytuacji mieszkaniowej ludności na terenach o dużej dekapitalizacji zasobów mieszkaniowych.

• Zapewnienie dobrej jakości obsługi i lepszej dostępności placówek opieki zdrowotnej.

• Zapewnienie opieki socjalnej osobom starszym i niepełnosprawnym.

• Powstrzymanie wzrostu migracji ludności w relacji wieś – miasto.

RYNEK PRACY

W wyniku realizacji założeń “Narodowej Strategii Zatrudnienia i Rozwoju Zasobów Ludzkich 2000–2006” opracowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej na rynku pracy województwa dolnośląskiego wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Tworzenie nowych miejsc pracy w celu zmniejszenia bezrobocia w województwie dolnośląskim.

• Podwyższenie potencjału intelektualnego zasobów ludzkich przez zapewnienie mieszkańcom dostępu do zróżnicowanych form edukacji.

• Zapewnienie równości szans zatrudnienia na rynku pracy dla wszystkich grup społecznych.

ZASADY REALIZACJI

• Dostosowanie struktury zatrudnienia ludności województwa dolnośląskiego do poziomu struktury zatrudnienia istniejącej w krajach europejskich.

• Likwidowanie dysproporcji w zatrudnieniu ludności w poszczególnych regionach a przede wszystkim w gminach o wysokim bezrobociu strukturalnym.

• Podjęcie działań na rzecz maksymalizacji powstawania nowych miejsc pracy w celu zatrudnienia przyrostu zasobów pracy z wyżu demograficznego lat 80 wchodzącego na rynek pracy.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Zmiany w strukturze zatrudnienia ludności w wyniku restrukturyzacji w przemyśle lekkim oraz reformy służb obrony kraju, służby zdrowia i opieki społecznej oraz oświaty.

• Lokalizacja placówek szkolnictwa średniego i wyższego o dużej różnorodności kierunków kształcenia dostosowanych do lokalnego rynku pracy zapewniających wysoko wyspecjalizowaną kadrę dla regionu dolnośląskiego.

• Tworzenie nowych miejsc pracy w rozwijających się dziedzinach usług, w tym m.in. w przemysłach wysokiej techniki, profesjonalnych usługach biznesowych, opiece społecznej, ochronie środowiska, usługach finansowych, edukacji, hotelarstwie i gastronomii, turystyce i obsłudze komunikacji.

• Tworzenie poza rolniczych miejsc pracy na wsi szczególnie w usługach na rzecz rolnictwa i w drobnej wytwórczości w celu zatrzymania ludności w miejscu zamieszkania.

• Lokalizacja niewielkich zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego o nieuciążliwej produkcji w powiatach o dużym areale użytków rolnych.

• Tworzenie nowych miejsc pracy w usługach agroturystycznych w gminach o atrakcyjnych walorach środowiska naturalnego.

• Tworzenie nowych miejsc pracy w wyniku lokalizacji niewielkich obiektów handlowych, gastronomicznych, hotelowych i motoryzacyjnych dla obsługi ruchu turystycznego szczególnie w rejonach atrakcyjnych turystycznie o dużym bezrobociu.

MIESZKALNICTWO

W dziedzinie mieszkalnictwa w wyniku wdrażania “Założeń polityki mieszkaniowej państwa na lata 1999–2003” wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludności województwa dolnośląskiego.

• Poprawa standardów zamieszkania ludności województwa dolnośląskiego.

• Osiągnięcie prawidłowych relacji pomiędzy miejscem zamieszkania ludności a miejscem pracy i dostępem do usług.

ZASADY REALIZACJI

• Kształtowanie struktur osiedleńczych spełniających warunki ochrony zdrowia i życia mieszkańców (pełne wyposażenie infrastrukturalne).

• Kształtowanie struktur mieszkaniowych nienaruszających walorów środowiska przyrodniczego.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Zapewnienie terenów pod budownictwo mieszkaniowe o różnej intensywności zabudowy.

• Wymiana substancji mieszkaniowej wynikająca z dekapitalizacji budynków mieszkalnych i ubytków urbanistycznych (około 10% do roku 2015).

• Podwyższanie standardów zamieszkania ludności województwa dolnośląskiego dla zbliżenia do standardów w krajach europejskich.

• Rozwój budownictwa mieszkaniowego w całym województwie, w tym w dużych i mniejszych miastach województwa gdzie występują największe potrzeby mieszkaniowe.

OŚWIATA I NAUKA

W dziedzinie oświaty i nauki wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Tworzenie sieci szkolnictwa średniego i wyższego dla podnoszenia poziomu wykształcenia ludności województwa dolnośląskiego.

• Wykorzystanie istniejącego w ośrodkach miejskich potencjału intelektualnego dla zapewnienia wysokiego poziomu kształcenia.

ZASADY REALIZACJI

• Tworzenie nowoczesnej bazy dydaktycznej szkolnictwa dla zapewnienia różnorodnych możliwości i form kształcenia ludności na wszystkich poziomach edukacji.

• Wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży na obszarze całego województwa.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Przebudowa systemu edukacji na poziomie szkolnictwa ponadgimnazjalnego i utworzenie zróżnicowanej sieci szkół na poziomie średnim, w tym rozwój szkół policealnych, centrów kształcenia praktycznego i ustawicznego dorosłych.

• Tworzenie nowoczesnej bazy dydaktyczno-socjalnej i sportowo-rekreacyjnej oraz zapewnienie wysoko kwalifikowanej kadry nauczycielskiej jednostkom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego.

• Lokalizacja placówek szkolnictwa średniego i wyższego o różnych stopniach i profilach kształcenia w ośrodkach miejskich zgodnie z potrzebami lokalnego i regionalnego rynku pracy.

• Rozszerzenie sieci szkolnictwa średniego na obszary wiejskie dla wyrównania szans edukacyjnych młodzieży na obszarze całego województwa.

• Unowocześnianie, modernizacja istniejącej i budowa nowej bazy dydaktycznej dla szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego oraz ponadgimnazjalnego.

• Utrzymanie i uzupełnienie istniejącej bazy szkół i ośrodków specjalnych, wymagających specjalistycznej kadry dla kształcenia zawodowego osób niepełnosprawnych fizycznie z określonym poziomem ułomności.

NAUKA

• Tworzenie nowych placówek szkolnictwa wyższego we Wrocławiu dla wzmocnienia metropolitalnej funkcji miasta oraz utrzymania rangi interdyscyplinarnego ośrodka nauki.

• Remonty, rozbudowa i modernizacja istniejącej bazy dydaktyczno-socjalnej w celu poprawy warunków i jakości kształcenia w uczelniach wyższych (m.in. Wrocław, Legnica, Wałbrzych, Jelenia Góra, Kłodzko, Zgorzelec, Głogów, Świdnica, Chróstnik).

• Podniesienie rangi istniejących mniejszych ośrodków akademickich poprzez lokowanie nowych uczelni wyższych o profilu zawodowym i rozwój nowych kierunków kształcenia (m.in. utworzenie filii UW w Kłodzku).

• Tworzenie nowych ośrodków szkolnictwa wyższego w mniejszych miastach oddalonych od centrów akademickich, przy wykorzystaniu istniejącego potencjału bazowego i kadrowego przekształcanych aktualnie szkół średnich, policealnych i wojskowych (Dzierżoniów, Polkowice, Bolesławiec, Oleśnica).

OCHRONA ZDROWIA I OPIEKA SPOŁECZNA

W dziedzinie ochrony zdrowia i opieki społecznej wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Stworzenie bazy lecznictwa w celu ochrony stanu zdrowotnego ludności województwa dolnośląskiego.

• Stworzenie bazy socjalno-bytowej dla ludzi wymagających pomocy społecznej i osób niepełnosprawnych.

• Stworzenie bazy socjalno-bytowej dla ludzi zagrożonych patologiami społecznymi.

ZASADY REALIZACJI

• Stworzenie bazy lecznictwa do potrzeb ludności województwa i zlokalizowanej w dogodnym zasięgu oddziaływania.

• Tworzenie placówek opieki społecznej dla ludzi w wieku poprodukcyjnym i osób niepełnosprawnych na bazie likwidowanych obiektów lecznictwa szpitalnego i uzdrowiskowego.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Stworzenie sieci szpitali podstawowej opieki zdrowotnej.

• Stworzenie regionalnej sieci szpitali specjalistycznych psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

• Utrzymanie i podniesienie rangi placówek lecznictwa ponadregionalnego zlokalizowanych na terenie Wrocławia i województwa dolnośląskiego (m.in. Polanica Zdrój).

• Modernizacja i rozbudowa istniejącej sieci placówek szpitalnych dla podniesienia standardów obsługi ludności (m.in. Środa Śląska, Lubin.

• Stworzenie sieci placówek ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w tym bazy lokalowej dla lekarzy rodzinnych na terenach wiejskich w celu poprawy dostępu do lekarzy pierwszego kontaktu.

• Stworzenie sieci placówek i obiektów świadczenia usług pomocy społecznej we wszystkich powiatach w związku z niedostateczną siecią domów pomocy społecznej.

• Modernizacja i rozbudowa istniejących obiektów i domów pomocy społecznej.

• Tworzenie nowej bazy świadczenia pomocy społecznej, w tym usług opiekuńczych dla ludzi starszych, chorych, niepełnosprawnych, samotnych matek z dziećmi oraz noclegowni i schronisk dla osób bezdomnych.

• Tworzenie bazy dla Centrów Zarządzania Kryzysowego oraz dla regionalnych oddziałów ratownictwa medycznego przy wybranych szpitalach powiatowych województwa dolnośląskiego (m.in. Lubin).

• Tworzenie zakładów (hospicja) i oddziałów opieki paliatywnej w placówkach opieki społecznej lub przekształcanych placówkach szpitalnych (m.in. hospicjum w Lubinie).

• Adaptacja istniejących lub budowa nowych obiektów na cele penitencjarne w celu poprawy warunków odbywania kary pozbawienia wolności.

KULTURA

W dziedzinie kultury wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Stworzenie nowoczesnej bazy dla działalności kulturalnej popularyzującej ogólnoświatowe osiągnięcia kultury oraz tradycje i kulturę naszego kraju, w tym regionu dolnośląskiego.

• Poprawa dostępu ludności województwa do ośrodków kultury oferujących różnorodne formy edukacji kulturalnej.

ZASADY REALIZACJI

• Uzupełnienie, rozbudowa i modernizacja istniejącej sieci obiektów i placówek kultury.

• Tworzenie ośrodków i centrów kultury skupiających placówki o różnym stopniu atrakcyjności.

KIERUNKI DZIAŁANIA

• Wytworzenie na obszarze województwa dolnośląskiego silnych ośrodków kultury w zależności od funkcji pełnionej w systemie osadniczym i administracyjnym.

• Utrzymanie i wzmocnienie rangi Wrocławia jako ośrodka organizacji życia kulturalnego o znaczeniu regionalnym, krajowym i europejskim.

• Wzmocnienie bazy kultury w ośrodkach regionalnych, subregionalnych i pozostałych w celu poprawy jakości placówek kultury i rozwój różnorodnych form krzewienia kultury.

• Lokalizacja nowych placówek kultury o zróżnicowanych formach działalności w centrach usługowych miast i gmin.

• Łączenie działalności instytucji kultury z innymi rodzajami działalności, szczególnie w dziedzinie rekreacji, handlu i gastronomii.

• Rozwijanie wymiany i współpracy kulturalnej w rejonach przygranicza polsko-czeskiego i polsko-niemieckiego.

USŁUGI HANDLU

W zakresie usług handlu wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Stworzenie bazy handlu hurtowo-detalicznego dla zaspokojenia wzrastającego popytu konsumpcyjnego ludności.

ZASADY REALIZACJI

• Wyrównanie dysproporcji w ilościowym i jakościowym wyposażeniu w sieci usług handlowych poszczególnych rejonów województwa.

• Zróżnicowanie oferty sieci handlu hurtowo-detalicznego.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Modernizacja i rozbudowa istniejącej sieci obiektów handlu hurtowego i detalicznego.

• Koncentracja sieci handlowej w ośrodkach usługowych lub w samodzielnych centrach handlowo-usługowych.

• Wykształcenie zróżnicowanej branżowo i asortymentowo sieci obiektów handlowych.

• Tworzenie ciągów handlowych i handlowo-usługowych w parterach domów mieszkalnych, w staromiejskich centrach usługowych i w nowo projektowanych dzielnicach mieszkalnych.

• Wyznaczenie terenów pod lokalizację obiektów handlu hurtowo-detalicznego, który pełni funkcję czynnika stymulującego dynamiczny rozwój gmin.

• Lokalizowanie obiektów handlowych o małej powierzchni sprzedaży i odpowiednim standardzie technicznym, dających zatrudnienie społecznościom lokalnym.

• Rozwijanie wymiany handlowej pomiędzy ośrodkami przygranicza polsko-czeskiego i polsko-niemieckiego.

SPORT I KULTURA FIZYCZNA

W dziedzinie sportu i kultury fizycznej zgodnie z “Programem rozwoju bazy sportowej w województwie dolnośląskim do roku 2005” wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Stworzenie urozmaiconej bazy sportowo-rekreacyjnej w celu podniesienia stanu zdrowotności społeczeństwa.

• Wyrównanie dysproporcji w nasyceniu poszczególnych rejonów województwa dolnośląskiego w obiekty i urządzenia sportowe.

ZASADY REALIZACJI

• Utworzenie ogólnodostępnych kompleksów sportowo-rekreacyjnych wyposażonych w różnorodny zestaw urządzeń sportowych dla podniesienia ich atrakcyjności.

• Tworzenie bazy sportów wyczynowych dla zwiększania różnorodności form rekreacji i rozrywki.

• Poprawa stopnia powszechności i dostępności społeczeństwa do obiektów sportu i kultury fizycznej.

KIERUNKI DZIAŁANIA

• Tworzenie ogólnodostępnych ośrodków sportowo-rekreacyjnych, wyposażonych w zależności od pełnionej funkcji w hierarchii osadniczej w pełny zestaw urządzeń sportowych i rekreacyjnych (ośrodki dzielnicowe, gminne, powiatowe, dzielnicowe).

• Wyposażenie istniejących oraz nowo projektowanych szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz szkół szczebla średniego i uczelni wyższych w obiekty sportu ogólnoro zwojowego w tym sale gimnastyczne, boiska sportowe, baseny pływackie itp. (m.in. AWF-Wrocław, Nowogrodziec, Sulików, Grębocice).

• Budowa nowych, w pełni wyposażonych w urządzenia i obiekty sportowe ogólnodostępnych regionalnych, miejskich lub gminnych ośrodków sportowo-rekreacyjnych w miastach i gminach województwa (m.in. Kłodzko).

• Modernizacja i doposażenie w urządzenia sportowe istniejących ośrodków sportu i rekreacji o różnym stopniu zainwestowania i zasięgu działania (m.in. Środa Śląska).

• Łączenie obiektów sportowo-rekreacyjnych z kompleksami ogólnodostępnej zieleni parkowo-leśnej oraz akwenami wodnymi.

• Rekonstrukcja bazy dla sportu wyczynowego, w tym m.in. sportów zimowych.

• Zagospodarowanie i przystosowanie bulwarów i terenów nadrzecznych do uprawiania sportów, poprzez tworzenie i wyznaczenie systemu tras rekreacyjnych.

3.3.3. SFERA KULTUROWA

SYSTEM OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

W zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Tworzenie uwarunkowań przestrzennych sprzyjających utrwaleniu wielokulturowej tożsamości historycznej regionu z zachowaniem lokalnych odrębności.

• Ochrona, rewaloryzacja oraz udostępnianie zasobów dziedzictwa kulturowego.

• Wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego jako ważnego elementu rozwoju gospodarczego oraz promocji województwa dolnośląskiego.

ZASADY REALIZACJI CELÓW

• Kompleksowość działań ochronnych i rewaloryzacyjnych.

• Wprowadzanie nowych form ochrony dziedzictwa kulturowego.

• Łączenie ochrony środowiska kulturowego z ochroną środowiska przyrodniczego.

• Promowanie regionalnych walorów dziedzictwa kulturowego.

KIERUNKI DZIAŁAŃ POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Wspieranie działań służących poprawie stanu obiektów zabytkowych poprzez:

– kompleksową rewaloryzację obiektów i zespołów zabytkowych włączonych do stref konserwatorskich,

– ustanawianie nowych form ochrony poprzez tworzenie parków i rezerwatów kulturowych,

– prowadzenie działań rewaloryzacyjnych pod kątem tworzenia atrakcyjnych ofert inwestycyjnych o charakterze kulturotwórczym, społecznym i gospodarczym, niekolidujących z charakterem i pierwotną funkcją obiektów zabytkowych.

• Zachowanie, ochrona i rewaloryzacja historycznych układów przestrzennych poprzez:

– opracowanie programów kompleksowej rewaloryzacji zespołów staromiejskich z zachowaniem wszelkich wymogów konserwatorskich oraz programów zagospodarowania tych obszarów, zapewniających im jednocześnie ochronę przed uciążliwościami ze strony działalności gospodarczej oraz zagrożeniami wynikającymi z oddziaływania układów komunikacyjnych,

– eksponowanie i odtwarzanie w sylwetach miejscowości dominant architektonicznych, takich jak wieże kościołów, klasztorów, zamków, ratuszy – nawiązując tym samym do dawnej tradycji charakterystycznej dla panoram śląskich miast,

– podejmowanie działań rewaloryzacyjnych zespołów staromiejskich według priorytetów wynikających z wartości historyczno-artystycznych: znaczenie europejskie – Wrocław, znaczenie krajowe – Bystrzyca Kłodzka, Chełmsko Śląskie, Głogów, Gryfów Śląski, Jawor, Jelenia Góra, Kłodzko, Legnica, Lubomierz, Lwówek Śląski, Mirsk, Niemcza, Oleśnica, Środa Śląska, Świdnica, Ziębice, Złotoryja oraz 85 miejscowości o znaczeniu lokalnym. Ponadto kompleksową rewaloryzacją należy objąć zespoły urbanistyczne położone na obszarach proponowanych parków i rezerwatów kulturowych; na terenach, przez które przebiega Dolnośląski Szlak Cystersów, w pasmach – Odry i Drogi Śródsudeckiej oraz na obszarze Doliny Baryczy.

• Ochrona i zachowanie krajobrazu kulturowego o najcenniejszych walorach artystycznych i krajobrazowych województwa poprzez ustalenie proponowanych form ochrony (wg V programu resortowego MKiS “Ochrona i konserwacja zabytkowego krajobrazu kulturowego”):

Strefa “A” – pełnej ochrony konserwatorskiej – dla obszarów uznanych za szczególnie ważne jako materialne świadectwo historyczne, w których elementy dawnego układu przestrzennego zachowały się w prawie nienaruszonym stanie lub zostały tylko nieznacznie zniekształcone i stanowią harmonijną całość w krajobrazie lub jego dominantę. W strefie tej zakłada się bezwzględny priorytet wymagań i ustaleń konserwatorskich nad względami wynikającymi z prowadzonej działalności inwestycyjnej, gospodarczej i usługowej, jak również konieczność sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego bądź rewaloryzacji, który będzie stanowił ostateczną formę ustaleń i wymogów konserwatorskich do projektowania realizacyjnego poszczególnych elementów zagospodarowania zabytkowych zespołów.

Strefą “A” – ochrony rezerwatowej obejmuje się:

założenia przestrzenne: Bardo, Bolków z zamkiem Świny, Bystrzyca Kłodzka, Chełmsko Śląskie, Gorzanów, Gryfów Śląski, Jawor, Jelenia Góra, Kamieniec Ząbkowicki, Kłodzko, Lubomierz, Lwówek Śląski, Międzygórze, Międzylesie, Niemcza, Oleśnica, Oława, Srebrna Góra, Środa Śląska, Świdnica, Świerzawa z Sędziszowem, Wrocław, Ziębice, Złotoryja, Ząbkowice Śląskie;

zespoły rezydencjonalne: Bukowiec, Czocha, Gorzanów, Grodziec, Kliczków, Krobielowice, Książ, Mysłakowice, Piotrowice, Radomierzyce.

zespoły sakralne: Bardo, Głębowice, Henryków, Krzeszów, Lubiąż, Lubomierz, Legnickie Pole, Trzebnica, Wambierzyce.

Strefa “B” – częściowej ochrony konserwatorskiej – dla obszarów, w których elementy dawnego układu przestrzennego zachowały się w stosunkowo dobrym stanie, a krajobraz zachował swój historyczny charakter i harmonię. Obszary objęte strefą podlegają rygorom konserwatorskim w zakresie utrzymania zasadniczych elementów struktury przestrzennej i utrzymania istniejącej substancji zabytkowej.

Strefą “B” – częściowej ochrony konserwatorskiej obejmuje się:

założenia przestrzenne – Bielawa, Bierutów, Boguszów Gorce, Bogatynia, Bolesławiec, Brzeg Dolny, Chobienia, Chocianów, Chojnów, Cieszków, Długopole Dolne, Długopole Górne, Długopole Zdrój, Dobromierz, Domaszków, Duszniki Zdrój, Dzierżoniów, Gierałtów, Głuszyca, Góra Śląska, Idzików, Jedlina Zdrój, Jugowice, Kamienna Góra, Karpacz, Kąty Wrocławskie, Kostomłoty, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Legnica, Leśna, Lewin Kłodzki, Lubań Śląski, Lubawka, Lubiąż, Marciszów, Mieroszów, Milicz, Mirsk, Nowa Ruda, Nowogrodziec, Oborniki Śląskie, Ołdrzychowice Kłodzkie, Pieńsk, Pieszyce, Piława, Pisarzowice, Podgórzyn, Polanica Zdrój, Prochowice, Przeworno, Przerzeczyn Zdrój, Radków, Rudna, Sobótka, Sokołowsko, Stronie Śląskie, Strzegom, Strzelin, Sulików, Sułów, Syców, Szczawno Zdrój, Szklarska Poręba, Ścinawa, Świebodzice, Świeradów Zdrój, Twardogóra, Trzebieszowice, Trzebnica, Walim, Wałbrzych, Wiązów, Wilkanów, Wińsko, Wojcieszów, Wołów, Zagórze Śląskie, Zawidów, Zgorzelec, Złoty Stok, Żmigród;

zespoły rezydencjonalne – Biedrzychowice, Bożków, Goszcz, Korytów, Krasków, Kwietno, Morawa, Mrowiny, Ratno, Roztocznik, Roztoka; Siciny, Wierzchowice – Krośnice.

założenia krajobrazowe – Dolina Bystrzycy, Dolina Dobrej, Głebowice – Nieszkowice, Kwietno – Dębice, Szczodre, Parki Krajobrazowe – Chełmy, Ślężański.

Strefa W – ochrony stanowisk archeologicznych – obejmująca stanowiska archeologiczne o własnej formie terenowej, takie jak grodziska, forty, ruiny, zamków, hałdy i szyby górnicze. Obiekt, dla którego wyznaczono strefę jest wykluczony z wszelkiej działalności inwestycyjnej, która mogłaby naruszyć jego specyficzną formę. Przedsięwzięcia o charakterze rewaloryzacyjnym, prace rekultywacyjne lub adaptacyjne podejmowane na obszarze stanowiska objętego strefą powinny uzyskać akceptację służb konserwatorskich i być prowadzone pod ich ścisłym nadzorem. Wyznacza się następujące zespoły zabytków archeologicznych:

o randze europejskiej – obozowisko Homo Erectusa (paleolit) – Winna Góra (Trzebnica), zespół stanowisk archeologicznych położonych w Masywie Ślęży,

o randze krajowej – miejsca górnictwa piasku złotonośnego i systemów płuczkarskich (Złotoryja, Płakowice); miejsca górnictwa skał złotonośnych oraz pola górnicze ze znakami walońskimi (rejon Karpacza); zespół ziemnych fortów braszowickich k. Ząbkowic Śląskich,

o randze regionalnej – grody prasłowiańskie (Wrocław-Osobowice, Kretowice Kędzie); zespoły osadnicze przy kasztelaniach – bardzkiej, bolesławieckiej, milickiej, niemczańskiej, ryczyńskiej, sądowelskiej; grody i kurhany – Białogórze, zespół grodów plemiennych – Wzgórza Dalkowskie, zespoły kurhanów – muszkowickie, obornickie; ziemne wały śląskie (Bory Dolnośląskie), osada hutnicza w Tarchalicach, starożytne miejsca kultu – góra Skałka, Ostrzyca.

• Utworzenie parków i rezerwatów kulturowych w celu ochrony, utrzymania i wyeksponowania unikatowych walorów krajobrazowych, przyrodniczych, kulturowych, historycznych i architektonicznych województwa dolnośląskiego. W przypadku sprawowania opieki nad dziedzictwem kulturowym na wskazanych obszarach proponuje się wykorzystywanie istniejących form ochrony (np. przyrodniczej) bądź powoływanie nowych. Zaproponowane formy ochrony nie posiadają umocowań prawnych.

Proponowane parki kulturowe

– Chełmy – obszar Parku Krajobrazowego Chełmy o wysokich walorach krajobrazu naturalnego i kulturowego, w dużym stopniu zachowany w niezmienionej formie.

– Czocha – Gryfów Śląski – założenie miejskie Gryfowa Śląskiego z zamkiem Czocha, wkomponowane w krajobraz naturalny (Leśna, Biedrzychowice).

– Dolina Bobru – obszar o wysokich walorach krajobrazu naturalnego i przyrodniczego (Marczów, Wleń, Pilchowice).

– Gór Kruczych i Zaworów – obszar o wysokich walorach krajobrazu naturalnego i przyrodniczego (Miszkowice – Błażkowa, Kamienna Góra, Przedwojów, Lubawka, Zawory).

– Grodziec – założenie z zamkiem i pałacem w Grodźcu wraz z otoczeniem.

– Jeleniogórski – założenie miejskie Jeleniej Góry.

– Kotliny Kłodzkiej – obszar o wysokich walorach krajobrazu naturalnego i kulturowego, w dużym stopniu zachowany w niezmienionej formie.

– Krosnowicko – Wierzchowicki – obszar dwóch parków krajobrazowych połączonych kompozycyjnie.

– Kwietno – Dębice – dwa założenia pałacowo-parkowe połączone powiązaniami kompozycyjnymi i widokowymi.

– Milicki – historyczne założenie miejskie Milicza z zespołem pałacowo-parkowym oraz cenne krajobrazowo Stawy Milickie.

– Mysłakowicki – obszar połączonych krajobrazowo cennych założeń pałacowo-parkowych w Bukowcu, Karpnikach, Łomnicy, Mysłakowicach i Wojanowie.

– Ostrzyca – Proboszczów – obszar o wysokich walorach kulturowych, historycznych i krajobrazowych.

– Ślężański – obszar Ślężańskiego Parku Krajobrazowego o wysokich walorach przyrodniczych, historycznych i kulturowych – miejsce kultu, siedziba klasztoru augustianów, starożytne kamieniołomy i pracownie kamieniarskie, kopalnie serpentynitu i nefrytu, zespół osadniczy w Będkowicach, osada targowa w So-bótce.

– Wałbrzyski – cenny krajobrazowo i historycznie układ urbanistyczny dobrze wkomponowany w krajobraz naturalny.

– Wrocławski – obszar historycznego miasta, uznanego za pomnik historii, o cennych walorach historycznych i kulturowych.

Proponowane rezerwaty kulturowe

– Bardzki – układ miejski Barda wraz z zespołem pielgrzymkowym.

– Bolków – Świny – założenie miejskie Bolkowa z zamkiem Świny.

– Bystrzycki – układ miejski Bystrzycy Kłodzkiej o dużych walorach krajobrazowych.

– Chełmsko Śląskie – układ urbanistyczny historycznego miasta.

– Chocianowski – zespół miejski Chocianowa.

– Chojnowski – zespół miejski Chojnowa.

– Gorzanowski – układ ruralistyczny miejscowości z zespołami – pałacowo-parkowym i dworskim.

– Goszczański – obszar założenia pałacowo-parkowego z krajobrazowym systemem stawów.

– Grodowca – zespół pielgrzymkowy w Grodowcu.

– Henrykowski – założenie klasztorno-parkowe opactwa cystersów.

– Jaworski – założenie miejskie Jawora o wysokich wartościach historycznych.

– Kamieniecki – obszar dawnego opactwa cysterskiego oraz założenia pałacowo-parkowego.

– Kłodzki – historyczny zespół miejski Kłodzka połączony z fortyfikacjami twierdzy.

– Krzeszowski – założenie klasztorne opactwa cystersów.

– Książański – założenie zamkowo-parkowe z otaczającym parkiem krajobrazowym.

– Legnickiego Pola – obszar opactwa benedyktyńskiego.

– Lubiąski – układ ruralistyczny miejscowości z zespołem klasztoru cystersów oraz skansenem wsi dolnośląskiej.

– Lubomierza – historyczny zespół miejski Lubomierza.

– Lwówka Śląskiego – obszar historycznego miasta.

– Niemczański – układ urbanistyczny i panorama miejska o dużych walorach widokowych.

– Oławski – historyczne założenie miejskie Oławy.

– Srebrnogórski – historyczny zespół miejski Srebrnej Góry z fortami i dawnymi kopalniami srebra oraz obiektami inżynieryjnymi dawnej Kolejki Sowiogórskiej.

– Średzki – historyczne założenie miejskie Środy Śląskiej.

– Sułowski – obszar dawnego miasta z zabudową o charakterze miejsko-wiejskim, założeniem pałacowo--parkowym.

– Świdnicki – historyczne założenie miejskie Świdnicy.

– Świerzawa – Sędziszowa – obszar historycznego miasta Świerzawy z Sędziszową.

– Trzebnicki – historyczne założenie miejskie Trzebnicy.

– Wambierzycki – założenie ruralistyczne miejscowości wraz z zespołem pielgrzymkowym.

– Wiązowski – zespół miejski Wiązowa.

– Wlenia – okolice sztucznego zbiornika wodnego w Pilchowicach.

– Złotoryjski – zespół miejski Złotoryi z fortami oraz dawnymi kopalniami złota.

– Rejonu dawnej Śląskiej Kolei Górskiej na odcinku Wałbrzych Główny – Nowa Ruda – Kłodzko – zespół cennych, kolejowych budowli inżynieryjnych (mosty, wiadukty, tunele liniowe, parowozownia – stacja Wałbrzych Główny) usytuowanych w górskim terenie, o wysokich walorach krajobrazowych.

• Zachowanie, ochrona i rewaloryzacja obiektów i zespołów o najwyższej randze i szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej. Wyznacza się następujące zespoły zabytkowe:

– zespoły zabytkowe o randze europejskiej: pocysterskie zespoły klasztorne w Henrykowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Krzeszowie, Lubiążu, Trzebnicy; zamki – Czocha, Książ; Oleśnica; założenia rezydencjonalne w Płakowicach, Radomierzycach, obiekty sakralne w Jaworze, Jeleniej Górze, Karpaczu Górnym (kościół Wang), Legnickim Polu, Lubomierzu, Lwówku Śląskim, Świdnicy; papiernia w Dusznikach Zdroju, wieża mieszkalna w Siędlęcinie;

pomniki historii – opactwa cysterskie w Henrykowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Krzeszowie, Lubiążu, Trzebnicy; opactwo benedyktynów w Legnickim Polu, Hala Ludowa oraz tereny wystawowe we Wrocławiu, zamek w Oleśnicy, zespół zamku Książ k. Wałbrzycha.

– zespoły zabytkowe proponowane do wpisania na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO: opactwa cysterskie w Henrykowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Krzeszowie, Lubiążu, Trzebnicy; opactwo benedyktynów w Legnickim Polu, Hala Ludowa oraz tereny wystawowe we Wrocławiu, zespół zamku Książ k. Wałbrzycha.

• Ochrona, zachowanie, udostępnianie i zagospodarowanie stanowisk archeologicznych o zachowanych formach krajobrazowych w celach naukowych, dydaktycznych oraz turystycznych.

• Ochrona, zachowanie i upamiętnienie miejsc bitew historycznych z okresu średniowiecza (np. Głogów, Legnickie Pole, Niemcza); pól bitewnych związanych z trzema wojnami śląskimi (1740–1763; np. pod Dzierżoniowem, pod Lutynią), wojnami napoleońskimi (np. nad Kaczawą, pod Strugą), drugą wojną światową oraz Pomników Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego (Rogoźnica – Gross Rosen).

• Tworzenie atrakcyjnych ofert inwestycyjnych o charakterze kulturotwórczym, społecznym i gospodarczym, których funkcjonowanie powinno sprzyjać utrzymaniu i wspomaganiu zasobów środowiska kulturowego.

• Wykorzystanie walorów krajobrazowych, przyrodniczych, kulturowych, historycznych i architektonicznych Dolnośląskiego Szlaku Cystersów w zagospodarowaniu tego obszaru jako pasma aktywizacji turystycznej.

• Zagospodarowanie pasma Odry w kontekście projektowanego Przestrzennego Muzeum Odry (Otwarte Muzeum Techniki).

• Zagospodarowanie obszaru Doliny Baryczy – kształtowanie nowej zabudowy w nawiązaniu do skali i charakteru zabudowy tradycyjnej na tym terenie.

• Zagospodarowanie pasma Drogi Śródsudeckiej poprzez wykorzystanie i dostosowanie zasobów dziedzictwa kulturowego do funkcji turystyczno-rekreacyjnej.

• Objęcie ochroną sudeckiej zabudowy o cechach regionalnych, ze szczególnym uwzględnieniem zabudowy powstałej pod wpływem kultury łużyckiej, poprzez opracowanie programów ratowania sudeckiego budownictwa regionalnego (inwentaryzacja, rewaloryzacja, zabezpieczenia przeciwpożarowe) oraz zagospodarowanie obiektów nieposiadających właściciela, np. jako skanseny wsi śląskiej.

• Rewaloryzacja obszarów zabudowy przemysłowej oraz obiektów i urządzeń technicznych.

• Przy zagospodarowaniu pozostałych obszarów zaleca się kontynuowanie tradycji architektonicznych regionu w zakresie skali, formy, detalu, materiału nowo wznoszonej zabudowy oraz wpisanie jej w historycznie ukształtowaną przestrzeń.

KSZTAŁTOWANIE ŁADU PRZESTRZENNEGO

Dla kształtowania ładu przestrzennego wskazuje się następujące cele polityki przestrzennej:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Zwiększenie atrakcyjności województwa z punktu widzenia walorów środowiska i warunków życia.

• Powstanie zróżnicowanych i atrakcyjnych form zagospodarowania przestrzennego stwarzających możliwości wyboru.

• Poprawa stanu środowiska mieszkaniowego.

• Adaptacja zainwestowania do nowych warunków zrównoważonego rozwoju.

ZASADY KSZTAŁTOWANIA ŁADU PRZESTRZENNEGO

• Uporządkowanie całości przestrzeni, której części poddane są wspólnym regułom rozwoju.

• Zachowanie właściwych proporcji pomiędzy elementami zagospodarowania przestrzennego dla harmonijnego rozwoju przestrzennego.

• Poprawa walorów estetycznych struktur przestrzennych w oparciu o ich otwartość i czytelność.

• Dostosowanie sposobu gospodarowania przestrzenią Dolnego Śląska do naturalnych cech fizjograficzno-przyrodniczych regionu i wynikających z nich predyspozycji gospodarczych, co umożliwi rozwój harmonijny i zrównoważony.

• Prowadzenie działań decyzyjnych o charakterze przestrzenno-gospodarczym w oparciu o analizy interdyscyplinarne.

• Świadomie kształtowanie (projektowanie) przestrzeni, a nie zezwalanie na jej żywiołowy rozwój.

• Wypracowanie ośrodków krystalizacji (wzorców przestrzennych) – pozytywnie kształtowanych elementów przestrzeni (zespołów osadniczych, terenów uprawowych, miejsc pracy, terenów rekreacji). staromiejskich.

• Prowadzenie w sposób ciągły i na warunkach synergii, a nie kolizji, procesu restrukturyzacji sieci: osadniczej, produkcyjnej, usługowej, rekreacyjnej.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

W zakresie kształtowania makrostruktury regionu:

• Wyraźnie zidentyfikowanie, zdefiniowanie struktury funkcjonalno-przestrzennej i zasad prowadzenia polityki przestrzenno-gospodarczej zgodnej z cechami struktury.

• Wyeksponowanie kierunku płn.-zach. – płd.-wsch. jako osi rozwoju panregionalnego, którego kierunek wyznaczają trasa autostrady A-4 i pasmo rzeki Odry.

– Wykształcenie silnych powiązań zewnętrznych z Republiką Federalną Niemiec i Republiką Czeską.

– Skonstruowanie czytelnego i nośnego funkcjonalnie układu komunikacyjno-transportowego o charakterze zintegrowanym, obejmującego: komunikację drogową, szlaki kolejowe, szlaki wodne.

• Aktywne wykorzystanie Odry.

• Oparcie wewnętrznego rozwoju funkcjonalno-przestrzennego regionu o system największych miast – Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych, Głogów, Lubin, Bolesławiec, Świdnica, Zgorzelec Utrzymanie walorów przestrzenno-krajobrazowych miast, wsi i terenów otwartych (w tym szczególnie obszarów Przedgórza, Pogórza i Sudetów).

W zakresie kształtowania krajobrazu

• Ochrona walorów przyrodniczo-fizjograficznych regionu jako naturalnego podłoża procesów urbanizacyjnych.

• Aktywne wykorzystanie wód powierzchniowych i polderów w kształtowaniu krajobrazu.

• Uwzględnianie trzeciego wymiaru wysokości – tła krajobrazowego, w praktyce lokalizacyjnej.

• Wykonanie studiów zakresu widoczności i studiów panoramicznych oraz określenie skali waloryzacji krajobrazu, zachowanie osi widokowych i panoram zespołów zabytkowych o randze europejskiej.

• Reorientacja przestrzenna miast w stronę rzek.

• Eksponowanie w sylwetach miejscowości dominant architektonicznych charakterystycznych dla panoram śląskich miast (wieże kościołów, klasztorów, zamków, ratuszy).

W zakresie kształtowania przestrzeni miast i wsi

• Restrukturyzacja przemysłu wydobywczego z uwzględnieniem dostosowania skali eksploatacji do środowiska przyrodniczego i kulturowego.

• Likwidacja skutków i rekultywacja terenów dewastacji poprzemysłowej.

• Ochrona i aktywnie zagospodarowywanie obiektów dziedzictwa przeszłości, rewaloryzacja zabytkowych zespołów staromiejskich (szczególnie dotyczy miast bram otwarcia).

• Rekompozycja (scalanie zespołów) i rekonstrukcja (rewaloryzacja) miast.

• Odzwierciedlenie problematyki fizjonomii (panoram), w planach miast.

• Eliminacja, względnie łagodzenie, ekspansji komunikacji w miastach.

• Kształtowanie układów przestrzennych miast zgodne z ich specyfiką lokalizacyjną: miasta na terenach nizinnych: Wołów, Milicz, Oleśnica, Żmigród, miasta Przedgórza: Strzelin, Świdnica, Jawor, Bolesławiec, Złotoryja, miasta Pogórza: Lubań, Lwówek Śląski, Kamienna Góra, Nowa Ruda, Złoty Stok, miasta uzdrowiskowe: Kudowa Zdrój, Polanica, Duszniki Zdrój, Lądek Zdrój, Świeradów Zdrój, miasta na terenach górzystych: Szklarska Poręba, Karpacz, Kłodzko, Kowary, miasta ośrodki przemysłowe: Dzierżoniów, Lubin, Polkowice, Bielawa, Bogatynia, Świdnica.

• Humanizowanie osiedli mieszkaniowych, poprzez nadanie im cech habitatu, tj. pełnowartościowego środowiska mieszkaniowego.

• Ochrona charakterystycznych układów przestrzennych wsi.

• Kształtowanie krajobrazu wiejskiego integralnie z jego tradycją i kulturą.

• Przeciwdziałanie tendencjom do rozpraszania zabudowy na wsi, przeciwdziałanie “miastowieniu”.

W zakresie kształtowania przestrzeni miasta centralnego – Wrocławia

• Wzmocnienie funkcji głównego ośrodka handlowo-usługowego.

• Wykreowanie Wrocławia jako multimodalnego węzła transportowego o znaczeniu europejskim.

• Wykształcenie dzielnicy urzędowo-administracyjnej.

• Przekształcenia poprzemysłowych terenów śródmiejskich.

• Rewitalizacja kwartałów w zabudowie XIX w.

• Przywrócenie “małomiejskiego” charakteru przedmieść.

• Realizacja dzielnicowych ośrodków usługowych.

3.3.4. SFERA GOSPODARCZA

PRZEMYSŁ

W dziedzinie przemysłu wskazuje się:

CELE POLITYKI

• Stworzenie bazy dla rozwijania gospodarki rynkowej.

• Uczynienie gospodarki bardziej konkurencyjnej.

• Stworzenie gospodarki innowacyjnej.

ZASADY REALIZACJI

• Prowadzenie działalności gospodarczej w zgodzie z zasadami ekologii.

• Unowocześnianie produkcji, dążenie do wytwarzania produktów konkurencyjnych na rynkach europejskich.

• Wykorzystanie miejscowego potencjału naukowo-badawczego.

• Rozwijanie przemysłu wysokiej techniki.

• Współpraca z kapitałem zagranicznym.

• Wykorzystywanie programów pomocowych w celu wzrostu atrakcyjności regionu.

• Wykorzystanie miejscowych surowców.

KIERUNKI POLITYKI

• Restrukturyzacja technologiczna przemysłu oraz transformacja jego struktury szczególnie na obszarach mono-kultury przemysłowej (LGOM, obszar wałbrzysko-noworudzki, Worek Turoszowski),

• Modernizacja i rozbudowa infrastruktury technicznej na terenach poprzemysłowych,

• Odchodzenie od przemysłów surowcowych na rzecz zaawansowanych przemysłów przetwórczych,

• Tworzenie instytucji otoczenia biznesu – centrów informacyjnych, instytucji wspierania biznesu, infrastruktury targowej, placówek szkoleniowych,

• Rozwijanie sektora nowych usług (np. opiekuńczych),

• Utworzenie regionalnego systemu wspomagania rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw,

• Pobudzenie rozwoju przedsiębiorczości poprzez:

– przygotowanie terenów pod działalność inwestycyjną,

– wspieranie obszarów szczególnie aktywnych gospodarczo,

• Rozwój regionalnych systemów innowacyjnych – tworzenie parków technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości, centrów transferu technologii ośrodków wspierania innowacyjności itd.,

• Budowa multimodalnych centrów logistycznych,

• Tworzenie przedsiębiorstw kojarzących kapitał Europy Zachodniej z zasobami pracy wykwalifikowanej,

• Tworzenie regionalnych centrów jakości i wzornictwa przemysłowego powiązanych ze szkołami wyższymi,

• Tworzenie sieci współpracy między przedsiębiorstwami i instytucjami badawczymi,

• Działanie na rzecz wzrostu międzynarodowej konkurencyjności gospodarki poprzez:

– wspomaganie generowania nowoczesnych strumieni eksportu,

– tworzenie instytucji współdziałania gospodarczego z UE,

– wspomaganie i współpraca z Euroregionami Nysa i Glacensis,

– tworzenie wspólnych sieci dystrybucyjnych dla przedsiębiorstw z regionu dolnośląskiego o podobnym profilu produkcji,

• Wspieranie tworzenia specjalnych stref ekonomicznych i innych obszarów specjalnych,

• Poprawę atrakcyjności obszarów poprzez rozwój infrastruktury technicznej i komunikacji.

Dla aglomeracji miejsko-przemysłowej Wrocławia wskazuje się następujące kierunki polityki przestrzennej w dziedzinie przemysłu:

• Rozwój Wrocławia jako miasta o wielofunkcyjnym charakterze z szansą na rozwój funkcji o znaczeniu europejskim (tzw. europole).

• Rozwój aglomeracji wrocławskiej jako centralnego bieguna wzrostu i rozwoju w województwie.

• Wykorzystanie aglomeracji wrocławskiej jako podstawy do jakościowego wzmocnienia ponadlokalnych ośrodków obsługi.

• Utworzenie Południowo-Zachodniego Pasma Aktywności Gospodarczej i Północnego Pasma Aktywności Gospodarczej.

• Utworzenie obszarów koncentracji aktywności gospodarczych o charakterze centrotwórczym – utworzenie: dwóch Parków Technologicznych, Convention Bureau, Centrum Kongresowego.

• Utworzenie Wrocławskiego Zintegrowanego Centrum Logistycznego.

• Wzniesienie kompleksu targowego i wystawienniczego (na części terenu możliwość lokalizacji Wystawy Światowej EXPO).

Dla ośrodków ponadregionalnych i regionalnych (Bolesławiec, Głogów, Jelenia Góra, Kłodzko, Legnica, Lubin, Świdnica, Wałbrzych, Zgorzelec) wskazuje się następujące kierunki polityki przestrzennej w dziedzinie przemysłu:

• Rekonwersja przemysłu oraz transformacja jego struktury szczególnie na obszarach monokultury przemysłowej.

• Wprowadzenie zaawansowanych przemysłów przetwórczych.

• Rozwinięcie wielofunkcyjnego charakteru ośrodków dla zapewnienia pełnego zakresu usług dla ludności.

• Wsparcie rozwoju małych i średnich prywatnych podmiotów gospodarczych.

Dla ośrodków subregionalnych (Dzierżoniów, Góra, Jawor, Kamienna Góra, Lubań, Lwówek Śląski, Milicz, Oleśnica, Oława, Polkowice, Strzelin, Środa Śląska, Trzebnica, Wołów, Ząbkowice Śląskie, Złotoryja) wskazuje się następujące kierunki polityki przestrzennej w dziedzinie przemysłu:

• Wprowadzanie nowych branż, zwłaszcza wysokiej techniki.

• Rozwijanie sektora nowych usług.

• Rozbudowa bazy ekonomicznej ośrodków i ich funkcji służących rozwojowi usług na rzecz gospodarki i ludności wiejskiej.

• Wsparcie rozwoju małych i średnich prywatnych podmiotów gospodarczych.

• Rozwój przemysłu bazującego na surowcach lokalnych.

• Wykreowaniu lokalnego centrum gospodarczego.

• Wyznaczeniu regionalnych (powiatowych, gminnych) stref ekonomicznych w powiatach wymagających wsparcia i pomocy (między innymi Góra, Lwówek Śląski, Złotoryja).

Wskazuje się na terenie województwa funkcjonowanie następujących obszarów specjalnych, do których zalicza się:

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE): Wałbrzyska SSE (składająca się z podstref – Wałbrzych, Dzierżoniów, Kłodzko oraz Nowa Ruda, Jelcz-Laskowice, Nysa), Kamiennogórska SSE Małej Przedsiębiorczości (składająca się z podstref w Kamiennej Górze, Nowogrodźcu, Lubawce, Krzeszowie, Lubaniu, Jaworze), Legnicka SSE (składająca się z podstref w Legnicy, Polkowicach, Gromadce, Lubinie, Złotoryi i Legnickim Polu).

Pasma aktywności gospodarczej – Południowo-Zachodnie Pasmo Aktywności Gospodarczej i Północne Pasmo Aktywności Gospodarczej we Wrocławiu.

Wrocławskie Parki Technologiczne (przy ul. Mokronoskiej pomiędzy Oporowem a granicą miasta oraz w rejonie ul. Klecińskiej – Szwajcarskiej – Duńskiej) oraz Wrocławskie Zintegrowane Centrum Logistyczne (pomiędzy lotniskiem, ul. Graniczną a planowaną Autostradową Obwodnicą Wrocławia).

Regionalne Strefy Rozwoju Przedsiębiorczości – tereny o najkorzystniejszej lokalizacji dla rozwoju funkcji gospodarczych na obszarach o szczególnych predyspozycjach rozwojowych (strategiczne osie rozwojowe) oraz na obszarach wyodrębnionych jako obszary wsparcia (powiaty: wołowski, lwówecki, kamiennogórski, wałbrzyski).

ROLNICTWO I GOSPODARKA LEŚNA

W dziedzinie rolnictwa i gospodarki leśnej wskazuje się, co następuje:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Przystosowanie sektora rolniczego do zmieniającej się sytuacji gospodarczej i społecznej poprzez przebudowę struktur.

• Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i ochrona zasobów środowiska naturalnego.

• Zapewnienie warunków pracy i życia ludności wiejskiej odpowiadających standardom cywilizacyjnym.

• Kontynuacja gospodarki leśnej opartej na zasadach zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi i dalsza realizacja proekologicznych wzorców produkcji.

• Stałe powiększanie zasobów leśnych.

• Zapewnienie lasom i zadrzewieniom właściwego znaczenia w zagospodarowaniu terenów.

• Racjonalne, zgodne z zasadami ochrony przyrody, użytkowanie zasobów leśnych i zadrzewieniowych, utrzymywanie i rozwój produkcyjnej funkcji lasów i zadrzewień.

• Poprawa stanu i produkcyjności lasów prywatnych.

ZASADY REALIZACJI

• Wielofunkcyjność rozwoju obszarów wiejskich – dążenie do harmonijnego współistnienia wszystkich funkcji, prowadzenie gospodarki leśnej w powiązaniu z innymi elementami środowiska i gospodarki narodowej.

• Nadrzędność ochrony środowiska przyrodniczego w strukturze funkcji obszarów wiejskich wyrażająca się przede wszystkim w:

– dostosowaniu poziomu i struktury rozwoju funkcji do cech i walorów środowiska przyrodniczego,

– ograniczeniu niekorzystnego oddziaływania na środowisko sytuacji konfliktowych do społecznie niezbędnych,

– kształtowanie struktur przestrzennych, które korzystnie wpływają na jakość środowiska lub chronią go przed zniszczeniem.

• Zasada trwale zrównoważonego rozwoju gospodarki leśnej, której elementem jest także ochrona różnorodności biologicznej w lasach.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Wspieranie rozwoju intensywnego rolnictwa w pasie centralnym województwa dolnośląskiego, gmin charakteryzujących się najwyższymi wartościami wskaźnika waloryzacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej.

• Promowanie i wspieranie ekologicznych metod produkcji, szczególnie na obszarach o gorszych warunkach dla intensywnej produkcji rolniczej oraz o stosunkowo mało skażonym środowisku naturalnym (północno--wschodnia i południowo-zachodnia część województwa).

• Wspieranie produkcji rybackiej, szczególnie w obszarach stawów milickich i stawów przemkowskich (z uwzględnieniem zasad ochrony przyrody na tych obszarach), w rejonie Borów Dolnośląskich – między Węglińcem a Osiecznicą, w zlewni rzeki Widawy, w okolicach Chojnowa i Kunic, w Kotlinie Kłodzkiej i rejonie Starej Kamienicy.

• Promowanie i pomoc w tworzeniu gospodarstw agroturystycznych, szczególnie w obszarach o gorszych warunkach dla produkcji rolniczej oraz atrakcyjnych pod względem turystycznym, o wysokich walorach przyrodniczych (obszary północno-wschodnie oraz górskie i podgórskie, okolice Borów Dolnośląskich).

• Zakończenie restrukturyzacji rolnictwa w kierunku trwałego rozdysponowania gruntów znajdujących się w Zasobie Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

• Poprawa struktury obszarowej gospodarstw w kierunku zwiększenia średniej wielkości gospodarstw oraz promowania i wzmocnienia dużych gospodarstw.

• Tworzenie na obszarach wiejskich miejsc pracy w usługach dla rolnictwa, przetwórstwie rolno-spożywczym oraz w sferach pozarolniczych – dotyczy to całości obszarów wiejskich.

• Aktywizacja rynku rolno-spożywczego poprzez tworzenie nowych i rozwój istniejących centrów hurtu rolno--spożywczego (ze szczególnym uwzględnieniem Dolnośląskiego Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego SA we Wrocławiu).

• Modernizacja istniejących i budowa nowych zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego (z preferencją lokalizacji takich zakładów bliżej producenta, a nie w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Wrocław, Legnica, Wałbrzych i Jelenia Góra).

• Zapewnienie warunków dla rozwoju i niezbędnych przekształceń rolnictwa w obszarach górskich (obszar Sudetów wraz z Przedgórzem Sudeckim):

– preferencje dla rozwoju hodowli bydła i owiec przy wykorzystaniu trwałych użytków zielonych,

– preferencje dla uprawy roślin pastewnych,

– promowanie niekonwencjonalnych form produkcji (np. zielarstwo, pszczelarstwo itp.),

– wspieranie całorocznej agroturystyki,

– tworzenie pozarolniczych miejsc pracy m.in. w usługach, leśnictwie.

• Odtworzenie systemu melioracji wodnych na obszarach wymagających regulacji stosunków wodno-powietrznych w glebie.

• Wspomaganie istniejących i tworzenie nowych instytucji i organizacji rolniczych oraz prywatnych właścicieli lasów, mogących służyć pomocą we wprowadzaniu nowych metod produkcji rolniczej i leśnej (poprawa stanu wiedzy zarówno na temat tradycyjnych jak i niekonwencjonalnych form produkcji rolniczej, kształtowanie świadomości ekologicznej, wprowadzanie nowych ras zwierząt i nowych odmian roślin uprawnych, analiza rynku rolnego, rachunkowość gospodarstw rolnych, marketing produktów rolnych).

• Działania w zakresie ochrony zasobów leśnych (sformułowane w sferze ekologicznej).

• Zwiększenie lesistości województwa, zgodnie z założeniami Krajowego Programu Zwiększania Lesistości oraz Programem Wzrostu Lesistości Województwa Dolnośląskiego. Lokalizacja zalesień powinna zapewniać zmniejszenie rozdrobnienia i rozproszenia kompleksów leśnych. Wśród gmin szczególnie preferowanych w zwiększaniu lesistości w KPZL znalazły się następujące gminy dolnośląskie: Bogatynia, Bolków, Gryfów Śląski, Lubawka, Mirsk, Nowogrodziec, Pieńsk, Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Kamienna Góra, Gromadka, Lubin, Bystrzyca Kłodzka, Głuszyca, Lądek Zdrój, Mieroszów, Międzylesie, Radków, Stronie Śląskie, Szczytna, Czarny Bór, Nowa Ruda, Stare Bogaczowice, Walim i Wisznia Mała.

• Przeznaczanie pod zalesienia gruntów najniższej jakości, zbędnych dla rolnictwa, zdegradowanych (skażonych emisjami i poprzemysłowych), np. w gminach Polkowice, Rudna i Ścinawa oraz zagrożonych erozją, na podstawie planu zalesień, zgodnie z opracowanymi projektami granicy – leśnej.

• Wprowadzanie nowych i pielęgnacja istniejących zadrzewień śródpolnych i przydrożnych, szczególnie w obszarach o wysokiej wartości wskaźnika waloryzacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej.

• Kontynuacja prac nad opracowaniem i wdrożeniem projektów granicy rolno-leśnej i rolno-pastwiskowej oraz projektów zadrzewień śródpolnych i przydrożnych.

• Opracowanie i wdrożenie programu małej retencji wodnej w celu przywrócenia korzystnego zaopatrzenia lasów w wodę i poprawę gospodarki wodnej szczególnie na wododziałach, terenach wyżynnych i górskich.

• Kontynuacja programu zagospodarowania i ochrony terenów leśnych po byłych poligonach.

• Podporządkowanie gospodarki leśnej funkcjom jakie obszary leśne mają do spełnienia: ekologicznym, gospodarczym i społecznej.

• Objęcie nadzorem gospodarki leśnej w lasach niepaństwowych.

TURYSTYKA I WYPOCZYNEK

W zakresie turystyki i wypoczynku wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Stworzenie z turystyki i rekreacji źródła rozwoju gospodarczego gmin w obszarach atrakcyjnych turystycznie (nowe miejsca pracy).

• Osiągnięcie wysokich standardów w zakresie infrastruktury turystycznej i komunikacji w obszarach turystycznych.

• Otwarcie województwa na kontakty międzyregionalne i międzynarodowe.

ZASADY REALIZACJI

• Wykorzystanie walorów środowiska kulturowego i przyrodniczego Dolnego Śląska dla rozwoju turystyki i rekreacji.

• Kształtowanie przestrzeni turystycznej zgodnie z naturalną pojemnością recepcyjną i chłonnością terenów, w zgodzie ze środowiskiem przyrodniczym.

• Integracja poszczególnych systemów zagospodarowania turystycznego w oparciu o walory i zasoby kulturowe oraz środowiskowe na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.

• Wykorzystanie możliwości gospodarki turystycznej i uzdrowiskowej w restrukturyzacji innych sektorów (rolnictwo, zdrowie, gospodarka wodna).

• Kompleksowa modernizacja bazy pobytowej.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

Infrastruktura turystyczna:

• Rozbudowa i poprawa standardów bazy noclegowej i gastronomicznej w rejonach turystycznych, głównie w powiatach: jeleniogórskim, lubańskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim, jaworskim, milickim, wrocławskim, kłodzkim, dzierżoniowskim, świdnickim, trzebnickim.

• Otwarcie województwa na kontakty międzynarodowe poprzez zwiększenie ilości przejść granicznych na szlakach turystycznych. Proponuje się utworzenie następujących turystycznych przejść granicznych:

– Orłowiec – Růženec – Bilá Voda, Lądek Zdrój – Černy Kout – Jawornik, Nowy Gierałtów – Nové Vilémovice (Uhelná), Bielice – Nýznerov, Bielice – Smrk, Bielice – Staré Město (Papršek), Potoczek – Heřmanice, Lasówka – Trčkov, Mostowice – Orlickie Zahoři, Czermna – Mala Čermna, Orlica – Vrhmezi, Kocioł (Lewin Kłodzki) – Olešnice v. Orl. H., Pstrążna – Ždárky, Pasterka – Ždárky, Pasterka – Muchovsky Kriz, Łomnica – Ruprechtice, Sokołowsko – Vižnov, Chełmsko Śląskie – Libná, Uniemyśl – Adrspach Horni, Niedamirów – Horni Albeřtice, Polana Jakuszycka – Harrachov, Szklarska Poręba, Granicznik – Harrachov, Śnieżka – Snežka, Orle – Jizerka, Na Izerze – Jizerka, Zawidów – Černousy, Zgorzelec – Görlitz (Most Staromiejski).

• Zagospodarowanie turystyczne tras o znaczeniu ponadlokalnym, tj.: wodnych, rowerowych, pieszych, kolejowych oraz kulturowych – integracja poszczególnych systemów.

Strefy rozwoju turystyki

Dla funkcji krajoznawczej

• Rozwijanie w ważniejszych i cennych kulturowo miejscach bazy hotelowo-gastronomicznej oraz usług turystycznych dla zaspokojenia potrzeb turystów krajowych i zagranicznych, dla różnych okresów pobytu.

• Doskonalenie powiązań przestrzennych obszarów koncentracji walorów turystycznych w miastach – w obrębie układów staromiejskich oraz powiązanie ich z innymi, cennymi walorami – kulturowymi i środowiskowymi.

• Otwarcie miejscowości na turystykę, poprzez modernizację i usprawnienie dostępności komunikacji do atrakcji turystycznych.

• Tworzenie miejsc obsługi recepcyjnej w ośrodkach turystycznych pełniących funkcje rozrządowe o znaczeniu krajowym, regionalnym i lokalnym – Głogów, Jelenia Góra, Kłodzko, Lubiąż, Milicz, Wrocław, Zgorzelec.

• Rozwój obsługi kongresowo-konferencyjnej w większych miastach, tj.: Wrocław, Legnica, Wałbrzych, Jelenia Góra, Głogów.

• Tworzenie bazy dla rozwoju turystyki w paśmie Odry – wyznaczenie szlaków pieszych, bulwarów, szlaków rowerowych oraz miejsc rekreacyjnych wzdłuż rzeki w ujęciu systemowym, z wykorzystaniem walorów środowiska.

• Kreowanie nowoczesnej oferty turystycznej związanej z obiektami hydrotechnicznymi oraz dziedzictwem kulturowym – Przestrzenne Muzeum Odry (szlak muzealno-turystyczny).

• Rozwój turystyki krajoznawczej w obszarze Dolnośląskiego Szlaku Cystersów – stworzenie programu aktywizacji szlaku turystycznego w powiązaniu z obszarem Stawów Milickich oraz szlakiem wodnym na Odrze.

• Stworzenie zintegrowanego systemu szlaków pieszych, rowerowych w powiązaniu z innymi systemami w regionie oraz sąsiednich województwach i krajach.

Dla funkcji uzdrowiskowej

• Możliwość wprowadzenia funkcji uzdrowiskowej w miejscowościach posiadających warunki środowiska naturalnego – Bolków, Kowary, Sosnówka, Szklarska Poręba i Trzebnica.

• Unowocześnienie infrastruktury uzdrowisk statutowych oraz kreowanie nowoczesnej oferty zdrowotnej dla zróżnicowania oferty turystyczno-rekreacyjnej miejscowości uzdrowiskowych i klimatycznych.

• Promocja walorów oraz bazy uzdrowiskowej w regionie.

Dla funkcji wypoczynkowo-krajoznawczej

• Rozwój turystyki w przyrodniczych, cennych krajobrazowo, obszarach chronionych (parki narodowe, parki krajobrazowe), dla których turystyka jest szansą rozwoju, z uwagi na istniejące ograniczenia funkcji gospodarczej.

• Wspieranie rozwoju agroturystyki i ekoturystyki w obszarach posiadających bogate walory przyrodnicze.

• Rekonstrukcja przestrzeni turystycznej oraz zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego przyjaznego środowisku w kompleksach leśnych – Bory Dolnośląskie, Lasy Milicko-Ostrzeszowskie.

• Rozwój funkcji turystyczno-rekreacyjnej oraz zabudowy letniskowej w strefie wypoczynku weekendowego.

• Aktywizacja turystyczna Drogi Śródsudeckiej jako osi koncentracji usług związanych z rekreacją i wypoczynkiem.

• Zwiększenie oferty turystyczno-wypoczynkowej w obszarze Transeuropejskiego Dalekobieżnego Szlaku Turystycznego E3, Dolnośląskiego Szlaku Cystersów, Szlaku Zamków Piastowskich oraz Głównego Szlaku Sudeckiego im. M. Orłowicza.

Dla funkcji aktywno-krajoznawczej

Sporty wodne

• Zagospodarowanie turystyczne dolnośląskich odcinków europejskich szlaków wodnych we współpracy międzynarodowej.

• Otwarcie Doliny Odry na ruch transgraniczny – przystosowanie szlaku wodnego dla rekreacji, stworzenie przystani wodnych oraz obsługi – stacji paliw. Potencjalne lokalizacje przystani: Jelcz-Laskowice, Czernica, Kamieniec Wrocławski, Wrocław, Uraz, Malczyce, Lubiąż, Kwiatkowice, Jurcz, Dziewin, Ścinawa, Buszkowice, Ciechłowice, Budków, Lasków, Chobienia, Leszkowice, Wyszanów, Gołkowice, Borków, Wojszyn, Głogów, Czerna.

• Zagospodarowanie turystyczne zbiorników wodnych i wielofunkcyjnych zbiorników retencyjnych, tj.: Mietków, Bukówka.

• Przystosowanie dla potrzeb spływów i wędrówek kajakowych potencjalnych szlaków wodnych na Baryczy, Bobrze, Bystrzycy, Kwisie, Nysie Kłodzkiej oraz Odrze i jej dopływach.

• Stworzenie regionalnego, zintegrowanego systemu turystyki wodnej w powiązaniu z siecią szlaków pieszych i rowerowych. Otwarcie dolin Odry oraz Nysy Kłodzkiej dla celów rekreacji.

Wędkarstwo

• Ochrona i rewaloryzacja wędkarskiej przestrzeni rekreacyjnej.

• Tworzenie stanic wędkarskich.

Narciarstwo i sporty zimowe

• Dalszy rozwój turystyki i kształtowanie wysokich standardów w zakresie infrastruktury turystycznej i komunikacyjnej w obszarach posiadających warunki do uprawiania sportów zimowych – Karkonosze, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Izerskie, Góry Krucze, Góry Orlickie, Góry Suche, Góry Sowie.

• Integracja regionalnego systemu infrastruktury narciarskiej (obiekty i trasy) w powiązaniu z innymi systemami w sąsiednich województwach i krajach. Integracja przestrzenna ośrodków sportów zimowych Jakuszyce – Harrachov, Zieleniec – Deštné; rozwój ośrodka Czarna Góra (Sienna) – pow. kłodzki.

Turystyka rowerowa

• Wyznaczenie i zagospodarowanie tras i szlaków rowerowych oraz miejsc rekreacyjnych w ujęciu systemowym w powiązaniu z walorami środowiskowymi i kulturowymi okolic Wrocławia, Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, Doliny Baryczy, Borów Dolnośląskich, Sudetów, Magistrala Rowerowa Drezno – Wrocław.

• Rozwój turystyki rowerowej w strefie wypoczynku weekendowego.

Turystyka związana z obiektami i terenami przemysłowymi

• Zwiększenie atrakcyjności obszarów i obiektów przemysłowych i poprzemysłowych poprzez umożliwienie wprowadzenia funkcji turystycznych oraz rewitalizację tych obszarów.

• Ochrona i rewaloryzacja cennych obiektów i obszarów poprzemysłowych.

3.3.5 SFERA INFRASTRUKTURY

SYSTEM KOMUNIKACJI DROGOWEJ, KOLEJOWEJ I LOTNICZEJ

W dziedzinie komunikacji wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Stworzenie układów komunikacyjnych sprzyjających rozwojowi społecznemu i gospodarczemu województwa.

• Stworzenie dogodnych połączeń komunikacyjnych z ośrodkami krajowymi i z krajami sąsiednimi dla ułatwienia kontaktów międzywojewódzkich, międzynarodowych i zwiększenia integracji województwa dolnośląskiego z sąsiednimi obszarami.

• Uzyskanie optymalnego poziomu niezawodności transportu z dostosowaniem do standardów europejskich.

• Aktywizacja terenów przyległych poprzez właściwe kształtowanie przebiegu tras komunikacyjnych.

• Dostosowanie sieci komunikacyjnej do potrzeb obsługiwanego obszaru.

• Osiągnięcie sprawności i niezawodności funkcjonowania systemów komunikacyjnych również w przypadku klęski żywiołowej.

ZASADY REALIZACJI

• Zatrzymanie dekapitalizacji istniejącej sieci drogowej, kolejowej i obiektów inżynieryjnych.

• Wyrównanie dostępności komunikacyjnej wszystkich obszarów województwa.

• Poprawa warunków przejazdu przez obszary zurbanizowane, eliminacja uciążliwości i konfliktów wywołanych ruchem samochodowym.

• Ograniczenie ruchu kołowego lub jego eliminacja z obszarów zabudowanych, zwłaszcza z centrów miast.

• Przejęcie części przewozów przez tańsze, bardziej przyjazne środowisku systemy transportowe (kolej, że-glugę).

• Planowanie, projektowanie i przebudowa inwestycji komunikacyjnych z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

Komunikacja drogowa

• Poprawa i ujednolicenie parametrów drogowych w III Paneuropejskim Korytarzu Transportowym, przechodzącym przez obszar województwa dolnośląskiego, dostosowanie do standardów europejskich.

• Budowa systemu dróg szybkiego ruchu, w powiązaniu z istniejącym i planowanym systemem autostrad i dróg ekspresowych kraju oraz obszarów sąsiednich poza granicami kraju.

• Budowa tras komunikacyjnych obsługujących główne ośrodki aktywizacji gospodarczej województwa.

• Realizacja dogodnego połączenia Wrocławia z Warszawą oraz z istotnymi ośrodkami gospodarczymi kraju, zwłaszcza w województwach sąsiednich.

• Budowa tras obwodowych i obejść miejscowości, zwłaszcza na drogach krajowych i wojewódzkich, zmniejszenie konfliktów w strukturze przestrzennej.

• Dążenie do uzyskania parametrów klasy GP na większości dróg krajowych i klasy G na większości dróg wojewódzkich.

• Budowa drogowych tras gospodarczych, w tym Drogi Podsudeckiej, Drogi Sudeckiej i Drogi Rokadowej oraz trasy turystycznej – Drogi Śródsudeckiej, istotnych dla aktywizacji położonych przy nich miejscowości o dużych walorach turystycznych, krajoznawczych i rekreacyjnych (promocja tych miejscowości).

• Segregacja ruchu tranzytowego, lokalnego, a także oddzielenie ruchu kołowego od ruchu rowerowego i pieszego, zwłaszcza przy przejściu przez miejscowości.

• Wzbogacenie sieci drogowej o obiekty zaplecza technicznego, poprawa standardu istniejących obiektów, w tym parkingów dla TIR-ów.

• Stworzenie sieci tras rowerowych na obszarach o walorach turystycznych i krajoznawczych (wzdłuż niektórych tras drogowych, poza jezdnią).

• Modernizacja istniejącej sieci drogowej, drogowych przejść granicznych oraz dojazdów do nich.

W zakresie autostrad, dróg ekspresowych

• Budowa Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (AOW), łączącej autostradę A-4 z projektowanymi odcinkami drogi ekspresowej S-5 oraz drogi ekspresowej S-8 (A-8) po stronie północnej i południowej miasta.

• Budowa drogi ekspresowej S-3 prowadzonej na odcinku północnym – śladem istniejącej drogi krajowej nr 3, z obejściem Lubina i Legnicy (po stronie zachodniej obu miast), z korektą przebiegu w rejonie Chróstnika i Kochlic. Na odcinku południowym, prowadzonej po śladzie projektowanej A-3 z obejściami Jawora (po stronie wsch.), Kamiennej Góry i Lubawki (obu po stronie zachodniej).

• Przewiduje się pozostawienie rezerwy terenowej dla przyszłej autostrady A-3 na odcinku północnym (od A-4 do granic województwa lubuskiego), z obejściem Legnicy po stronie wschodniej i włączeniem do trasy S-3 na północ od Jawora.

• Przebudowa i modernizacja istniejących odcinków autostrady A-4 (Wrocław – Krzywa) i A-18 (Krzywa – Olszyna, granica państwa).

• Budowa autostrady A-4 na odcinku Krzyżowa – Jędrzychowice do połączenia z istniejącym odcinkiem A-4 na granicy państwa.

• Budowa drogi ekspresowej S-8 (A-8).

• Na odcinku wschodnim Syców – Wrocław (Autostradowa Obwodnica Wrocławia): od zrealizowanego obejścia Sycowa – przebieg po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 8, z obejściem miejscowości Gaszowice i korektą łuków oraz docelowo uzyskania przekroju o dwóch jezdniach do projektowanego północnego obejścia miejscowości Cieśle i Oleśnica. Odcinek Oleśnica – Wrocław poprowadzony trasą niezależną, po północnej stronie od istniejącej drogi krajowej nr 8, do połączenia z Autostradową Obwodnicą Wrocławia (AOW).

• Budowa drogi ekspresowej S-5 łączącej Dolny Śląsk z Wielkopolską i Pomorzem na odcinku od granicy z województwem wielkopolskim na północy do połączenia z Autostradową Obwodnicą Wrocławia (AOW) prowadzony trasą niezależną, w przybliżeniu równolegle do istniejącej drogi krajowej nr 5. Wariantowo przyjmuje się wykorzystanie istniejącej drogi nr 5 na odcinku Prusice – granica województwa po jej przebudowie do parametrów drogi ekspresowej.

Wnioski Samorządu Województwa Dolnośląskiego do sieci autostrad i dróg ekspresowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów Nr. 1283 z dnia 28 września 2001 r. w sprawie ustalenia sieci autostrad, dróg ekspresowych oraz dróg o znaczeniu obronnym:

Autostrada A-3: na przebiegu ustalonym we wskazaniu lokalizacyjnym z 1998 r., od północnej granicy województwa dolnośląskiego do granicy państwa w Lubawce.

Autostrada A-8: odcinek wschodni – od wschodniej granicy województwa do połączenia z Autostradową Obwodnicą Wrocławia (AOW) w węźle Psie Pole, odcinek zachodni – od AOW na węźle z A-4 Nowa Wieś Wrocławska do połączenia z projektowaną A-3 w węźle Stare Bogaczowice.

Droga ekspresowa S-5: jako przedłużenie S-5 Poznań – Wrocław, na południe od miasta (od projektowanego węzła Olbrachtowice na postulowanej autostradzie A-8) do przejścia granicznego w Boboszowie. Odcinek południowy rozwiązany wariantowo jako trasa niezależna prowadzona w przybliżeniu równolegle do istniejącej drogi krajowej nr 8 (do Kłodzka) i drogi krajowej nr 33 (do przejścia granicznego w Boboszowie), bądź z wykorzystaniem istniejących dróg krajowych nr 8 i nr 33 wraz z budową obejść miejscowości Łagiewniki, Wilków Wielki, Przerzeczyn Zdrój, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Wilkanów, Domaszków i Międzylesie.

W zakresie dróg krajowych:

Budowa obejść na ciągu dróg krajowych:

na drodze nr 3: docelowo budowa wschodniego i południowego obejścia Bolkowa (do połączenia z drogą nr 5), budowa obejść Kaczorowa, osiedla Maciejowa w Jeleniej Górze i Szklarskiej Poręby oraz uzyskanie parametrów klasy GP na całym przebiegu. Po pełnej realizacji trasy S-3 przyjmuje się, że istniejąca trasa drogi krajowej nr 3 zostanie przekwalifikowana do klasy dróg wojewódzkich (na odcinku pokrywającym się z S-3).

na drodze nr 4: uzyskanie parametrów klasy G na całym przebiegu.

na drodze nr 5: na odcinku na północ od Wrocławia: dokończenie budowy obejścia centrum Żmigrodu oraz budowa obejść: Wiszni Małej i Ligoty Pięknej, Kryniczna i Psar (jako wariantu trasy S-5). Na odcinku na południe od Wrocławia: budowa obejść w Bolkowie oraz Kamiennej Górze i Lubawce. Uzyskanie parametrów klasy GP na odcinku Kostomłoty (węzeł A-4) – Bolków.

na drodze nr 8: odcinek Syców – obejście Oleśnicy – uzyskanie docelowo parametrów klasy S, na odcinku Oleśnica – Wrocław dokończenie budowy przekroju o dwóch jezdniach klasy GP 2/2 pomiędzy Oleśnicą a Smardzowem. Na południe od Wrocławia budowa obejścia Bielan Wrocławskich i Domasławia (od strony zachodniej), budowa obejść miejscowości: Łagiewniki, Wilków Wielki oraz Przerzeczyn Zdrój i Ząbkowice Śląskie, parametry GP.

na drodze nr 12: budowa mostu na Odrze i południowo-wschodniego obejścia Głogowa (połączenie z realizowanym aktualnie odcinkiem obwodnicy południowej miasta), korekta w rejonie miejscowości Nielubi – Dankowic oraz korekta w rejonie Radwanic i Buczyny, budowa południowego obejścia Przemkowa. Na odcinku północnym: granica województwa lubuskiego – Głogów – droga nr 3 uzyskanie parametrów klasy GP, na pozostałym odcinku parametry klasy G.

na drodze nr 15: obejście miejscowości Cieszków (łącznie ze Zdunami w województwie wielkopolskim). Proponowane obejście Milicza po stronie zachodniej oraz miejscowości Skoroszów i Jaźwiny (po stronie południowej), połączenie z drogą krajową nr 5 projektowanym łącznikiem na północ od Trzebnicy. Uzyskanie parametrów klasy G, docelowo GP.

na drodze nr 25: obejście miejscowości Międzybórz po stronie południowo-wschodniej, uzyskanie parametrów klasy G.

na drodze nr 30: Zgorzelec – Jelenia Góra, budowa obejść miejscowości: Biedrzychowice, Radoniów, Chmieleń, Pasiecznik, przebudowa do uzyskania parametrów klasy G, docelowo GP. Modernizacja odcinka od węzła A-4 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 352 do uzyskania przekroju dwujezdniowego GP 2/2.

na drodze nr 33: na odcinku Kłodzko – Międzylesie – Boboszów stanowiącym przedłużenie drogi nr 8 do przejścia granicznego z Republiką Czeską, budowa obejść miejscowości: Kłodzko (po stronie zachodniej), Wilkanów, Domaszków i Międzylesie. Przebudowa do uzyskania na całej trasie parametrów klasy G (docelowo S).

na drodze nr 34: Świebodzice – Dobromierz, korekta trasy w rejonie Świebodzic, uzyskanie parametrów klasy GP.

na drodze nr 35: zmiana trasy na odcinku Obwodnica Śródmiejska – Małuszów z przełożeniem na fragment drogi nr 347 i na drogę powiatową 47 806 z obejściem Małuszowa po stronie wschodniej. Dalszy przebieg śladem istniejącej trasy z budową obejść: Mirosławic, Wojnarowic, obejścia Świdnicy po stronie południowej oraz korekty trasy w Wałbrzychu (trasą wschodniego odcinka obwodnicy Wałbrzycha), przebudowa do uzyskania parametrów klasy GP z budową poszerzonych i utwardzonych poboczy. Na odcinku na południe od Wałbrzycha do przejścia granicznego w Golińsku – przebudowa istniejącej trasy do uzyskania parametrów klasy G, obejście Unisławia i Mieroszowa.

na drodze nr 36: budowa obejścia Wąsosza, Wińska, Krzelowa, Małowic, budowa nowego mostu na Odrze wraz z południowym obejściem Ścinawy i Turowa do połączenia z drogą krajową nr 3. Uzyskanie docelowo parametrów klasy G na odcinku Lubin – Prochowice osiągnięcie parametrów klasy GP wraz z obejściem miejscowości Osiek.

na drodze nr 39: budowa obejść miejscowości: Wiązowa, Wyszonowic, Strzelina po stronie północnej, Piotrowic, Karczyna i Białobrzezia oraz obejściem Łagiewnik (do połączenia z projektowanym obejściem na trasie drogi nr 8); przebudowa do uzyskania parametrów klasy G na całości przebiegu.

na drodze nr 46: Kłodzko – Złoty Stok – budowa łącznika pomiędzy drogą krajową nr 33 a istniejącą drogą krajową nr 46 (celem ominięcia centrum Kłodzka), budowa obejścia Złotego Stoku, osiągnięcie parametrów klasy GP.

na drodze nr 94: Węzeł Krzywa – Chojnów – Legnica – Środa Śl. – Wrocław. Projektowany odcinek Legnica – Mazurowice prowadzony nowym przebiegiem równolegle do linii kolejowej do połączenia z projektowanym obejściem Mazurowic i Ruska (od A-4 do Legnicy – parametry G, od Legnicy do Wrocławia – parametry GP). Odcinek Wrocław – Oława – granica województwa, przebieg południowym fragmentem Obwodnicy Śródmiejskiej Wrocławia (OŚW), budowa obejść miejscowości: Radwanice, Oława – Godzikowice, Gać. Uzyskanie docelowo parametrów klasy GP z poszerzanymi i utwardzonymi poboczami.

W zakresie budowy, przebudowy i modernizacji dróg wojewódzkich:

Dla powiązań regionalnych i obsługi ruchem kołowym województwa istotne znaczenie mają trasy następujących dróg:

nr 367: Jelenia Góra – Kamienna Góra – Wałbrzych; budowa obejść Boguszowa-Gorc i Czarnego Boru oraz Kamiennej Góry (fragment Drogi Sudeckiej łączącej trzy powiaty leżące na obszarze Sudetów Zachodnich i Środkowych, o istotnym gospodarczym i turystycznym znaczeniu dla regionu.

nr 381: Wałbrzych – Nowa Ruda – Kłodzko z budową obejścia Nowej Rudy i Słupca oraz Głuszycy, stanowi przedłużenie Drogi Sudeckiej do Kotliny Kłodzkiej.

nr 382: Stanowice – Świdnica – Dzierżoniów – Ząbkowice Śląskie – Paczków; droga o istotnym znaczeniu gospodarczym dla Dolnego Śląska, łącząca duże ośrodki miejskie województwa. Konieczna jest budowa obwodnic miejscowości (Świdnica, Dzierżoniów, Piława Dolna, Ząbkowice, Kamieniec Ząbkowicki) i uzyskanie parametrów klasy G na całej trasie, stanowi istotny fragment Drogi Podsudeckiej.

nr 374, 363 i 364 Stanowice – Jawor – Złotoryja – Lwówek Śląski – Gryfów, stanowiące przedłużenie drogi nr 382 w kierunku północno-zachodnim o podobnej funkcji i znaczeniu, będące także odcinkiem Drogi Podsudeckiej; zachodzi potrzeba ujednolicenia ich parametrów do klasy G i budowy obejść miejscowości (Strzegom, Jawor, Złotoryja).

nr 351, 352: Jagodzin – Zgorzelec – Bogatynia – granica państwa z Republiką Czeską z wykonaniem obejścia Bogatyni i łączącej się z nią drogi 354: Bogatynia – Turoszów – granica państwa z Republiką Federalną Niemiec, jako tzw. Droga Rokadowa, obsługująca przygraniczne tereny województwa i aktywizująca przyległe tereny. Łączy węzeł Iłowa na A-18 (w przedłużeniu drogą 296 na północ), węzeł na A-4 w Jędrzychowicach z Zagłębiem Turoszowskim oraz z Drogą Śródsudecką.

nr 296 i 393: Iłowa – Lubań – Leśna do przejścia granicznego z Republiką Czeską w Miłoszowie (drogą 12 367) oraz łączącej się z nią drogi 404 i 358 (odcinek Leśna – Pobiedna) i 361 (odcinek Pobiedna – Krobice z możliwością dojazdu do przejścia granicznego w Czerniawie Zdroju) prowadzące do Świeradowa Zdrój i umożliwiające dogodne połączenie od zachodniej strony z Kotliną Jeleniogórską (drogą 358; odcinek Świeradów Zdrój – Szklarska Poręba).

nr 297: granica województwa (Leszno Górne) – Golnice (węzeł na A-18) – Bolesławiec – Lwówek – Pasiecznik (droga nr 30) stanowiącej połączenie południowej części Ziemi Lubuskiej z Kotliną Jeleniogórską, jednocześnie ważnych w województwie tras: A-18, A-4 i Drogi Sudeckiej; konieczna przebudowa do uzyskania jednolitych parametrów klasy G korekty przebiegu przy przejściu przez miejscowości.

nr 372 i 111: obsługujące tereny położone na lewym brzegu Odry pomiędzy Chobienią a Prochowicami; konieczna jest ich przebudowa do uzyskania parametrów klasy G, budowa nowego mostu na Odrze na trasie drogi wojewódzkiej nr 323 (pomiędzy Radoszycami a Ciechanowem), co usprawni połączenia obszarów na prawym (powiat Góra i Wołów) i lewym (powiat Lubin) brzegu Odry oraz zaktywizuje je gospodarczo.

nr 395: Wrocław – Strzelin – Ziębice – Chałupki: przebudowa do uzyskania parametrów klasy G na całej trasie z eliminacją uciążliwych przejść przez miejscowości, docelowo przebudowa odcinka Wrocław – węzeł Krajków na A-4 do uzyskania parametrów klasy GP jako ważnego połączenia Wrocławia z autostradą A-4 od strony Krakowa.

nr 340 i 346: stanowiące południowy i północny odcinek obwodnicy aglomeracji wrocławskiej; projektowana jest modernizacja obu dróg, budowa obejść miejscowości i uzyskania parametrów klasy G na całej trasie.

Zamknięcie obwodnicy aglomeracji wrocławskiej poprzez budowę odcinka zachodniego: od drogi 340 obwodnicą Brzegu Dolnego z budową mostu na Odrze; przebieg po wschodniej stronie Miękini, przez skrzyżowanie z drogą nr 94, do Kątów Wrocławskich, z odejściem do Kostomłotów (trasa drogi 47 888) i połączenia z A-4 oraz odcinka wschodniego (w drugiej kolejności realizacji): Oleśnica – Jelcz-Laskowice – Oława, także z budową nowego mostu na Odrze. Na obu trasach zakłada się obejście większości miejscowości i odcinkowe wykorzystanie dróg powiatowych oraz uzyskanie parametrów klasy G na całym przebiegu.

Droga wojewódzka Bielany–Łany—Długołęka (“droga powiatu wrocławskiego”) prowadzona po południowej i wschodniej stronie Wrocławia, łącząca 4 gminy powiatu, której zadaniem, prócz usprawnienia ruchu w tym rejonie, jest aktywizacja przyległego terenu.

Droga Śródsudecka – dla aktywizacji położonych w Sudetach miejscowości o dużych walorach turystycznych, krajoznawczych i rekreacyjnych, prowadzonej poprzez malownicze, bogate w zabytki architektury i kultury materialnej tereny Sudetów po polskiej i czeskiej stronie. Umownie przyjęto początek trasy w Sieniawce (z możliwością przedłużenia na teren Saksonii), przez Bogatynię, Frýdlant, Świeradów Zdrój, Szklarską Porębę, Przełęcz Okraj, Lubawkę, Mieroszów, Broumov, Tłumaczów, skrajem Kotliny Kłodzkiej przez Kudowę Zdrój, Zieleniec, Międzylesie, Stronie Śląskie, Lądek Zdrój do Javornika i Jesenika po czeskiej stronie oraz Głuchołaz. Przyjmuje się, że parametry dróg na trasie Drogi Śródsudeckiej nie powinny być niższe niż klasy Z.

Obwodnica Śródmiejska Wrocławia złożona z odcinków południowego (zrealizowany), zachodniego (w realizacji), wschodniego i północnego (na etapie koncepcji) – jej zadaniem jest odciążenie tras drogowych przechodzących przez centrum Wrocławia, rozrząd ruchu na trasy poprzeczne i wymiana ruchu w węzłach z Autostradową Obwodnicą Wrocławia.

W pierwszym etapie realizacji dróg wojewódzkich przewiduje się wykonanie inwestycji komunikacyjnych zgodnie z wykazem zadań zawartych w Kontrakcie Wojewódzkim dla województwa dolnośląskiego.

Istotnymi zagadnienieniami związanymi z przebudową sieci dróg wojewódzkich, poprawą bezpieczeństwa i warunków podróży będzie:

• Segregacja ruchu na drogach poprzez stworzenie odrębnych tras dla ruchu tranzytowego i lokalnego, a także oddzielenie ruchu kołowego od ruchu rowerowego i pieszego, zwłaszcza przy przejściu przez miejscowości.

• Ustalenie priorytetów realizacji inwestycji drogowych uwzględniających potrzeby obsługi komunikacyjnej i możliwości finansowe i realizacyjne, wytypowanie kluczowych przedsięwzięć infrastruktury drogowej.

• Wyposażenie sieci drogowej w obiekty zaplecza technicznego, zwłaszcza w parkingi dla pojazdów ciężarowych na głównych trasach drogowych, miejsca i obiekty obsługi podróżnych na trasach ruchu turystycznego.

Komunikacja kolejowa

• Powstrzymanie degradacji majątku trwałego w transporcie kolejowym.

• Uzyskanie dogodnego połączenia kolejowego stolicy Dolnego Śląska ze stolicą kraju.

• Modernizacja linii magistralnych i pierwszorzędnych do uzyskania prędkości i komfortu podróży odpowiadających standardom Unii Europejskiej.

• Dokończenie elektryfikacji głównych tras kolejowych.

• Modernizacja kolejowych przejść granicznych oraz dojazdów do nich.

• Wykorzystanie potencjału transportowego kolei, stworzenie w pełni zintegrowanego systemu logistycznego.

• Stworzenie turystycznych tras kolei regionalnych z wykorzystaniem istniejących linii o zawieszonym ruchu kolejowym.

• Zwiększenie wykorzystania trakcji kolejowej dla przewozów masowych oraz transportu kombinowanego droga/kolej.

• Najważniejsze połączenia kolejowe do modernizacji, przebudowy i utrzymania ruchu osobowo-towarowego, do których należą linie o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, na których przewiduje się uzyskanie podwyższonych prędkości:

AGC; E 30: (Görlitz) – Zgorzelec – Węgliniec – Legnica – Wrocław – Opole – Katowice – Kraków – Rzeszów – Przemyśl – Medyka;

AGC; E 59: (Ystad) – Świnoujście – Szczecin – Poznań – Wrocław – Opole – Chałupki – (Bohumin);

AGTC, C-E 30: Zgorzelec – Węgliniec – Legnica – Wrocław – Jelcz-Miłoszyce – Opole-Groszowice – Gliwice – Katowice – Kraków – Przemyśl – Medyka;

AGTC, C-E 59: Świnoujście – Szczecin – Poznań – Wrocław – Jelcz-Miłoszyce, Opole-Groszowice – Kędzierzyn-Koźle – Chałupki; Szczecin – Zielona Góra – Wrocław;

AGTC, C 59/1: Nowa Sól – Żagań – Węgliniec – Zawidów;

AGTC, C 59/2: Wrocław – Kamieniec Ząbkowicki – Kłodzko – Międzylesie;

Linia nr 273: Szczecin – Rzepin – Zielona Góra – Wrocław;

Linia nr 275: (Legnica) – Miłkowice – Żary – Cottbus;

Linia nr 295: Węgliniec – Horka;

Znaczenie regionalne mają linie:

nr 274 i 279: Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra – Lubań – Zgorzelec/Węgliniec.

nr 289 i 137: Rudna – Legnica – Jaworzyna Śląska – Ząbkowice Śląskie – Nysa – Katowice.

nr 143 Oleśnica – Kluczbork – Olesno.

nr 281, 365 Oleśnica – Grabowno Wielkie – Ostrów Wlkp. (do Łodzi i Warszawy).

Dla poprawy warunków podróży, aktywizacji regionu i wykorzystania jego potencjałów oraz skrócenia czasu podróży między Wrocławiem a ważnymi ośrodkami kraju i województwa istotne będzie:

• Budowa linii Wrocław – Warszawa przez Kępno – Bełchatów z wykorzystaniem odcinka Wrocław – Oleśnica i terenów kolejowych na odcinku Oleśnica – Syców dla poprawy połączeń z centralnymi regionami Polski.

• Budowa północnej obwodnicy towarowej Wrocławia.

• Dokończenie elektryfikacji linii znaczenia państwowego (pierwszorzędnych): Węgliniec – Zgorzelec i Węgliniec – Horka (zaliczonych do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego).

• Modernizacja kolejowych przejść granicznych Węgliniec – Horka, Zgorzelec – Görlitz i Lubawka – Kralovec.

• Modernizacja i dostosowanie do prędkości powyżej 160 km/h korytarzy transportowych E-30, C-E 30 (III Paneuropejski Korytarz Transportowy); E-59 i C 59/2; E-26; C-E 59; C 59/1.

• Modernizacja linii magistralnych i pierwszorzędnych do uzyskania docelowo prędkości: 160 km/h na liniach 132 (Wrocław – Opole – Katowice), 271 (Wrocław – Poznań) i 275 (na fragmencie Wrocław – Legnica – – Miłkowice), 282 (na fragmencie Miłkowice – Bolesławiec – Węgliniec), 278 (Węgliniec – Zgorzelec) oraz do prędkości 120 km/h na liniach: 276 (Wrocław – Kamieniec Ząbkowicki – Kłodzko – Międzylesie) i 277 (Wrocław Brochów – Opole przez Jelcz Miłoszyce).

• Budowa stacji transportu kombinowanego (droga – kolej) na linii E-30 w Węglińcu i centrów logistycznych we Wrocławiu, Legnicy, Miłkowicach k/Legnicy, Głogowie.

• Modernizacja, ważnych z punktu widzenia gospodarczego, linii kolejowych poprzez elektryfikację i dobudowę 2-toru na odcinkach linii nr 137; 274; 275; 276; 279; 299.

• Stworzenie turystycznych kolei regionalnych, np.: Kolej Sudecka (relacji Tanvald – Harrachov – Jakuszyce – Jelenia Góra – Kowary/Marciszów – Wałbrzych Główny – Nowa Ruda – Kłodzko – Międzylesie/Kudowa Zdrój/Stronie Śląskie – Lichkov – Letohrad z ewentualnym połączeniem z aglomeracją legnicką i wrocławską), koleje turystyczne w rejonach atrakcyjnych turystycznie, Związek Transportowy Zweckverband Verkehrsverbund Oberlausitz Niederschlesien “Kolej w Dolinie Nysy Łużyckiej”; Connex, Optymalizacja transportu publicznego w Dolinie Nysy Łużyckiej itp.

• Poprawa funkcjonowania i podniesienia poziomu nowoczesności w infrastrukturze transportowej kolei. Powstrzymanie degradacji majątku trwałego w transporcie kolejowym.

• Lokalizacja centrów logistycznych oraz stacji przeładunkowych w Węglińcu, Miłkowicach k/Legnicy, Głogowie i we Wrocławiu (Wrocławskie Zintegrowane Centrum Logistyczne, stacja kontenerowa Świniary, węzeł Osobowice, stacja Brochów).

• Modernizacja zaplecza technicznego i obiektów stacyjnych.

• Racjonalizacja transportochłonności gospodarki i ruchliwości komunikacyjnej ludności.

• Ustalenie linii kolejowych do zachowania i modernizacji oraz do przekazania samorządom dla obsługi ruchu lokalnego i regionalnego, organizacja i zarządzanie przewozami lokalnymi oraz regionalnymi na liniach przejętych przez samorządy.

Przejścia graniczne – drogowe i kolejowe

• Budowa nowych przejść granicznych w celu ułatwienia komunikacji transgranicznej i międzynarodowej.

• Dostosowanie infrastruktury przejść granicznych do struktury ruchu granicznego oraz do współczesnych wymogów i standardów europejskich.

• Budowa odcinka: przejście graniczne Lubawka – węzeł Lubawka w celu uzyskania nowego przejścia granicznego, w związku z nieokreślonym terminem realizacji drogi ekspresowej S-3 (autostrady A-3).

• Budowa odcinka: przejście graniczne Międzylesie – węzeł Międzylesie w celu uzyskania nowego przejścia granicznego, w związku z nieokreślonym terminem realizacji drogi ekspresowej S-5.

• Wspomaganie transgranicznego ruchu turystycznego (Związek Transportowy Zweckverband Verkehrsverbund Oberlausitz Niederschlesien “Kolej w Dolinie Nysy Łużyckiej”; Connex, Optymalizacja transportu publicznego w Dolinie Nysy Łużyckiej, Kolej Sudecka, Droga Śródsudecka itp.).

Komunikacja lotnicza

• Rozbudowa Portu Lotniczego Wrocław SA we Wrocławiu, jako lotniska o randze krajowej a docelowo międzynarodowej, obsługującego oprócz Dolnego Śląska, północną część województwa opolskiego i południowe regiony lubuskiego.

• Wprowadzenie nowych połączeń m.in. z Gdańskiem, Londynem i Düseldorfem, w dalszej kolejności m.in. z Rzymem, Mediolanem, Amsterdamem, Moskwą, Kijowem, Lwowem oraz Szczecinem i Rzeszowem.

• Budowa nowoczesnego systemu połączenia komunikacją zbiorową centrum Wrocławia z Portem Lotniczym Wrocław SA

• Wykorzystanie byłych lotnisk poradzieckich: w Krzywej – do obsługi centrum multimodalnego w Węglińcu i Legnicy – do obsługi centrum multimodalnego w Miłkowie oraz czarterowego ruchu pasażerskiego.

• Podwyższenie rangi istniejącej sieci lotnisk do obsługi czarterowego ruchu pasażerskiego i ruchu cargo oraz towarowego na skalę regionalną, ponadregionalna oraz międzynarodową.

• Wykorzystanie istniejącej sieci lotnisk lokalnych pod lotniska sportowe, sportowo-usługowe, sanitarne i lotniska cargo (np. lotnisko w Legnicy i Krzywej), budowa nowego lotniska w rejonie Głogowa (lokalizacja wariantowa), obsługującego północne obszary LGOM i lotniska w Żarskiej Wsi (przy drodze nr 4).

• Wykorzystanie sieci lotnisk sportowo-usługowych i sanitarnych dla aktywizacji terenów przyległych, lotów czarterowych i specjalizowanych (np. sanitarno-ratowniczych).

• Zapewnienie możliwości komunikacji lotniczej z większymi ośrodkami Dolnego Śląska, strefami aktywności gospodarczej oraz regionami o funkcji turystycznej i wypoczynkowej.

Komunikacja zbiorowa i regionalna

• Koordynowanie i zlecanie przewozów pasażerskich przez samorządy.

• Promowanie transportu zbiorowego jako formy transportu ekonomicznego i ekologicznego (szczególnie w przewozach turystycznych i relacjach dom – praca).

• Utrzymanie i rozwój komunikacji lokalnej i regionalnej w przewozach pasażerskich oraz włączenie komunikacji kolejowej w systemy miejskiej komunikacji zbiorowej, co pozwoli na utrzymanie nierentownych obecnie linii kolejowych i węzłów kolejowych w miastach i przejęcie ich przez samorządy.

• Stworzenie zintegrowanych systemów transportowych na poziomie gminnym i regionalnym, współdziałanie różnych rodzajów transportu.

• Zastosowanie taboru dostosowanego do natężenia ruchu (np. małe autobusy i autobusy szynowe).

Transport i logistyka

• Powiązanie i współpraca wszystkich dostępnych rodzajów transportu w celu obniżenia kosztów transportu, w tym utworzenie stacji i infrastruktury dla transportu kombinowanego droga/kolej.

• Wykorzystanie różnych form transportu, wykorzystanie potencjału transportu wodnego i kolejowego (przejęcie części ładunków od transportu drogowego).

• Stworzenie zintegrowanej sieci profesjonalnych centrów logistycznych i firm spedycyjnych dla skrócenia czasu i obniżenia kosztu transportu ładunków od producenta do odbiorcy.

• Tworzenie sieci zintegrowanych centrów logistycznych o znaczeniu lokalnym, regionalnym, ponadregionalnym i międzynarodowym.

• Wprowadzenie nowoczesnych systemów logistycznych.

Zaplecze techniczne

• Budowa miejsc obsługi podróżnych przy autostradzie A-4 i A-18 i projektowanych S-3 (A-3) i A-8 oraz przy drodze ekspresowej S-5.

• Wyposażenie samochodowych tras turystycznych w parkingi i miejsca postojowe (zwłaszcza w rejonach o dużych walorach przyrodniczych, krajoznawczych i kulturowych).

• Wyposażenie dróg krajowych i wojewódzkich (zwłaszcza prowadzących do przejść granicznych oraz większych miast województwa) w parkingi dla samochodów ciężarowych o dużym tonażu i gabarytach.

• Zapewnienie pełnej infrastruktury towarzyszącej (stacje benzynowe, MOP-y itp.) w zależności od potrzeb i struktury ruchu.

Ograniczanie negatywnego wpływu komunikacji na stan środowiska naturalnego

• Budowa ekranów dźwiękochłonnych w obszarach zagrożonych hałasem komunikacyjnym (głównie w obszarach zabudowanych i obszarach chronionych).

• Budowa zbiorników bezodpływowych przy autostradach, drogach ekspresowych oraz głównych trasach dla transportu TŚP oraz innych materiałów niebezpiecznych.

• Stosowanie taboru o niskiej emisji (głównie pojazdy komunikacji zbiorowej oraz samochody ciężarowe).

• Wprowadzanie taboru ekologicznego (tramwaje, kolej regionalna itp.).

• Zabezpieczenie transportu materiałów toksycznych i niebezpiecznych oraz paliw.

• Zapewnienie bezkolizyjnych przejść dla zwierząt na głównych trasach województwa – tj. uwzględnienie korytarzy ekologicznych dla zwierząt, przecinających się z drogami o dużym natężeniu ruchu i zastosowanie dostępnych środków w celu zminimalizowania kontaktu z komunikacją (np. zielone mosty).

• Przejęcie części ładunków masowych z transportu drogowego na mniej uciążliwe systemy transportowe (transport kombinowany droga/kolej).

ŻEGLUGA I TRANSPORT WODNY

Dla rozwoju żeglugi i transportu wodnego wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Utrzymanie i odtworzenie żeglugi śródlądowej jako komplementarnego i konkurencyjnego systemu komunikacji (element intermodalnych systemów transportowych) o walorach ekologicznych.

• Odciążenie transportu drogowego.

• Aktywizacja międzynarodowej wymiany towarowej.

• Tworzenie warunków dla przewozu obiektów specjalnych, wielkogabarytowych.

• Aktywizacja gospodarcza terenów wzdłuż trasy żeglugowej.

• Wykorzystanie żeglugi w celach turystycznych i rekreacyjnych.

• Zwiększenie zdolności przewozowej.

• Integracja Odry z europejską siecią dróg wodnych.

ZASADY REALIZACJI CELÓW

• Rozwój zabudowy hydrotechnicznej powinien odbywać się z uwzględnieniem potrzeb żeglugi i zminimalizowaniem negatywnych skutków dla środowiska przyrodniczego.

• Reaktywacja istniejących urządzeń portowych i hydrotechnicznych.

• Modernizacje i prace inwestycyjne muszą uwzględniać przepisy Unii Europejskiej.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Dostosowanie Odrzańskiej Drogi Wodnej do parametrów III klasy międzynarodowych dróg wodnych poprzez:

– dokończenie budowy stopnia wodnego Malczyce,

– budowę stopnia Lubiąż (warunkowo),

– odtworzenie i modernizację szlaku żeglugowego na Odrze swobodnie płynącej poniżej Lubiąża,

– remonty i modernizacje śluz długich Odry skanalizowanej,

• Modernizacja i rozbudowa obiektów obsługi i zaplecza technicznego żeglugi śródlądowej:

– porty ogólnodostępne – budowa portu kontenerowego we Wrocławiu związanego z południowo--zachodnim pasmem aktywności, budowa portu w Ścinawie, modernizacja portów we Wrocławiu: Miejskiego i Popowice, portu Malczyce i Głogów,

– porty zakładowe – odbudowa portu zakładowego Kozanów we Wrocławiu, budowa portu zakładowego w Maślicach we Wrocławiu, modernizacja pozostałych,

– remonty, modernizacja nabrzeży przeładunkowych i wyładunkowych w Kanale Żeglugowym i Kanale Miejskim we Wrocławiu, a także w Oławie, Brzegu Dolnym, Pogolewie i Głogowie,

– reaktywowanie pełnej działalności stoczni rzecznej we Wrocławiu,

– wykorzystanie potencjału przedsiębiorstw budownictwa wodnego, potencjału uczelni wyższych instytutów i biur projektowych związanych z gospodarką wodną, poprzez zlecanie prac na obszarze województwa.

• Dostosowanie floty rzecznej do drogi wodnej kl. III:

– modernizacja i budowa nowych barek i pchaczy,

– wzbogacenie floty o typy barek do przewozu paliwa, chemikalii, kontenerów, ładunków ciężkich i wielkogabarytowych, ładunków specjalnych.

• Rozwój rekreacji i sportów wodnych:

– pogłębienie koryta rzeki Odry i zatok rzecznych,

– uporządkowanie i modernizacja istniejących ośrodków sportów wodnych,

– budowa nowych przystani i ośrodków wodnych na rzece Odrze, rzekach górskich i zbiornikach wodnych przystosowanych do żeglugi o charakterze rekreacyjnym.

ZAOPATRZENIE W WODĘ I ODPROWADZANIE ŚCIEKÓW

W zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Zapewnienie wszystkim mieszkańcom województwa dolnośląskiego niezawodnych dostaw wody do picia w należytej ilości i o odpowiedniej jakości.

• Dostarczenie dla celów gospodarczych wody w odpowiedniej ilości i jakości.

• Poprawa jakości wód płynących, stojących i wód podziemnych poprzez zmniejszanie ładunku zanieczyszczeń w ściekach oraz unikanie, eliminację i ograniczanie dopływu do wód substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.

ZASADY REALIZACJI

• Planowanie gospodarki zasobami wodnymi na obszarach wyznaczonych granicami jednostek hydrograficznych (dorzecza, zlewnie rzeczne, zlewnie jeziorne).

• Stosowanie rozwiązań kompromisowych uwzględniających zasady zrównoważonego rozwoju (kryteria: społeczne, ekonomiczne i ekologiczne) przy korzystaniu z zasobów wodnych.

• Rozdzielanie zasobów wodnych, w przypadku występowania deficytów wód, zgodnie z określoną hierarchią potrzeb, której podstawowym priorytetem będzie zaopatrzenie ludności w wodę i zachowanie w korytach rzek nienaruszonych przepływów hydrobiologicznych.

• Przeznaczenie wód podziemnych, ze względu na ich właściwości, przede wszystkim dla ludności oraz hodowli, a w szczególnych przypadkach dla przemysłu i usług wymagających wody wysokiej jakości.

• Respektowania reguł i mechanizmów rynkowych.

• Zachowanie społecznie i ekonomicznie uzasadnionego zakresu interwencjonizmu państwa oraz zapewnieniu szerokiego udziału organów samorządowych i społeczeństwa w gospodarowaniu zasobami wodnymi.

• Kompleksowe i równoczesne rozwiązywanie problemów zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków.

• Uwzględnianie przy wyborze koncepcji oczyszczania ścieków możliwości przyrodniczego zagospodarowania powstających osadów ściekowych.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Zachowanie istniejących systemów wodociągowych z dalszą rozbudową i modernizacją.

• Budowa nowych ujęć wody dla:

– miasta Wrocławia – alternatywnego źródła wody z zasobów wód podziemnych z rejonu: Bogdaszowice – Karczyce – Rodakowice, Oleśnicy, Kotowice – Siedlce,

– niezwodociągowanych terenów wiejskich obszaru województwa dolnośląskiego, położonych głównie na pograniczu polsko-czeskim w zlewniach rzek: Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Bóbr i Kwisa,

– pokrycia zapotrzebowania dla przemysłu.

• Ochrona terenów źródliskowych i ujęć wody przed zanieczyszczeniem poprzez ustanawianie stref ochronnych i właściwe ich zagospodarowanie.

• Budowa magistrali wodociągowych doprowadzających wodę z nowych ujęć do miast: Wrocławia i Jeleniej Góry.

• Budowa i modernizacja zakładów uzdatniania wody.

• Budowa i rozbudowa sieci wodociągowych na terenach niezwodociągowanych.

• Zakończenie budowy realizowanych oczyszczalni ścieków dla miast: Międzylesie i Bystrzyca Kłodzka – zlewnia rz. Nysy Kłodzkiej.

• Rozbudowa i modernizacja istniejących oczyszczalni w miastach i na obszarach wiejskich w zlewniach rzek:

Odra: – Wrocław-Janówek (budowa kolejnych etapów WOŚ) oraz pola irygacyjne – Wrocław–Osobowice, Głogów, Brzeg Dolny (w trakcie modernizacji), Wołów, Grębocice – gm. Grębocice, Malczyce – gm. Malczyce i Pęcław – gm. Pęcław;

Nysa Łużycka: – Zgorzelec, Pieńsk, Zawidów i Radzimów Górny – gm. Sulików;

Kwisa: – Lubań, Nowogrodziec, Świeradów Zdrój, Mirsk, Gryfów Śląski i Olszyna – gm. Olszyna;

Bóbr: – Jelenia Góra, Bolesławiec, Kamienna Góra, Karpacz, Lubawka, Czarny Bór – gm. Czarny Bór (obsługuje: Gorce – dz. Boguszowa-Gorc oraz częściowo w. Czarny Bór), Mysłakowice – gm. Mysłakowice, Marczyce – gm. Podgórzyn i Janowice Wielkie – gm. Janowice Wielkie (w trakcie realizacji);

Szprotawa: – Chocianów, Polkowice (w trakcie modernizacji), Przemków, Radwanice – gm. Radwanice, Trzebnice – gm. Chocianów;

Kaczawa: – Legnica, Bolków, Jawor, Złotoryja, Wojcieszów, Snowidza – gm. Mściwojów, Mierczyce – gm. Wądroże Wielkie;

Bystrzyca: – Świebodzice-Ciernie (obsługuje miasta: Wałbrzych, Szczawno Zdrój i Świebodzice), Bielawa i Dzierżoniów (w trakcie modernizacji), Strzegom, Jugowice (obsługuje miasta: Głuszyca i Jedlina Zdrój oraz częściowo gminy wiejskie Walim i Głuszyca) i Sobótka;

Ślęza: – Borek Strzeliński – gm. Borów, Domaniów, Wierzbno – gm. Domaniów;

Nysa Kłodzka: – Kłodzko, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Ząbkowice Śląskie, Mieroszów, Ścinawka Dolna – gm. Radków (obsługuje miasto Nowa Ruda oraz częściowo gm. Nowa Ruda oraz Radków), Ołdrzychowice Kłodzkie – gmina Kłodzko, Sokołowsko – gm. Mieroszów i Bobolice – gm. Ząbkowice Śląskie;

Oława: – Siechnice;

Widawa: – Oleśnica;

Barycz: – Milicz (w trakcie modernizacji), Syców, Twardogóra i Krośnice gm. – Krośnice;

Łaba: – Lewin Kłodzki – gm. Lewin Kłodzki.

• Budowa oczyszczalni ścieków dla miast:

– Międzybórz, Prusice (w. Pietrowice Małe) i Wąsosz (w. Bełcz Mały) – zlewnia rz. Baryczy,

– Szklarska Poręba Dolna – zlewnia rz. Bóbr.

• Budowa grupowych oczyszczalni ścieków dla obszarów wiejskich w zlewniach rzek:

Odra:

gmina Wądroże Wielkie – Budziszów Wielki,

gmina Kotla – Chociemyśl,

gmina Wińsko – Dąbie, Baszyn, Wyszęcice, Iwno, Moczydlnica Klasztorna,

gmina Brzeg Dolny – Pogalewo Wielkie,

gmina Wołów – Bożeń, Pełczyce, Domaszków, Lubiąż,

gmina Trzebnica – Taczów Mały, Taczów Wielki,

gmina Oborniki Śląskie – Uraz, Zajączków,

gmina Udanin – Ujazd Dolny;

Nysa Łużycka:

gmina Bogatynia – Krzewina,

gmina Zgorzelec – Radomierzyce,

gmina Platerówka – Włosień Dolny,

gmina Siekierczyn – Nowa Karczma;

Czerna Wielka:

gmina Węgliniec – Kościelna Wieś;

Kwisa:

gmina Leśna – Grabiszyce Dolne;

Bóbr:

gmina Bolesławiec – Suszki,

gmina Stara Kamienica – Stara Kamienica,

gmina Jeżów Sudecki – Czernica,

gmina Marciszów – Marciszów;

Szprotawa:

gmina Chocianów – Szklary Dolne;

Kaczawa:

gmina Zagrodno – Modlikowice, Olszanica,

gmina Strzegom – Rogoźnica,

gmina Paszowice – Bolkowice,

gmina Bolków – Mysłów;

Bystrzyca:

gmina Stare Bogaczowice – Chwaliszów (w trakcie realizacji),

gmina Środa Śląska – Rakoszyce,

gmina Kąty Wrocławskie – Gniechowice,

gmina Kobierzyce – Krzyżowice,

gmina Marcinowice – Marcinowice, Zebrzydów, Wiry, Strzelce,

gmina Jaworzyna Śląska – Milikowice,

gmina Dobromierz – Dobromierz,

gmina Dzierżoniów – Piława Dolna;

Ślęza:

gmina Niemcza – Gilów,

gmina Borów – Borów,

gmina Kondratowice – Kondratowice,

gmina Jordanów Śląski – Jordanów Śląski,

gmina Żórawina – Krajków, Mędłów, Wojkowice, Jaksonów, Bogunów, Karolin,

gmina Domaniów – Gęsice,

gmina Ciepłowody – Dobrzenice, Karczowice;

Nysa Kłodzka:

gmina Kamieniec Ząbkowicki – Kamieniec Ząbkowicki,

gmina Stoszowice – Stoszowice,

gmina Kłodzko – Krosnowice (w trakcie realizacji),

gmina Bystrzyca Kłodzka – Międzygórze;

Oława:

gmina Przeworno – Przeworno,

gmina Ciepłowody – Targowica;

Widawa:

gmina Dobroszyce – Dobrzeń,

gmina Dziadowa Kłoda – Gołębice,

gmina Oleśnica – Ligota Mała,

gmina Trzebnica – Skarszyn,

gmina Długołęka – Pasikurowice, Łozina, Dobroszów Oleśnicki, Borowa, Brzezia Łąka,

gmina Twardogóra - Sosnówka;

Barycz:

gmina Cieszków – Cieszków, Ujazd,

gmina Twardogóra – Nowa Wieś (Kuźnia Stara), Grabowno Małe,

gmina Zawonia – Sucha Wielka,

gmina Wińsko – Łazy, Piskorzyna, Brzózka, Głębowice, Smogorzów Wielki, Boraszyce Wielkie,

gmina Prusice – Skokowa, Budzicz,

gmina Żmigród – Łapczyce, Kaszyce Milickie, Korzeńsko, Radziądz, Osiek,

gmina Trzebnica – Biedaszków Wielki, Komorowo, Kuźniczysko, Ujeździec Wielki,

gmina Góra – Czernina Dolna,

gmina Jemielno – Jemielno,

gmina Niechlów – Niechlów, Naratów.

• Budowa lokalnych oczyszczalni ścieków dla obszarów wiejskich.

• Budowa i rozbudowa systemów kanalizacyjnych w oparciu o istniejące i projektowane oczyszczalnie ścieków.

• Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach wiejskich przy rozproszonej zabudowie.

• Budowa, rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków dla ścieków przemysłowych.

GOSPODARKA ODPADAMI

W zakresie gospodarki odpadami wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Zmniejszenie degradacji środowiska.

• Zwiększenie możliwości odzysku odpadów.

ZASADY REALIZACJI

• Kompleksowe rozwiązywanie gospodarki odpadami z uwzględnieniem polityki ekologicznej państwa i obowiązujących aktów prawnych, w tym:

– zapobieganie powstawaniu odpadów,

– segregację i recykling odpadów,

– stosowanie nowoczesnych metod unieszkodliwiania odpadów.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Budowa całościowego systemu gospodarki odpadami, którego podstawą realizacji będzie opracowany, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2001 r. o odpadach, “Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Dolnośląskiego”.

• Unieszkodliwianie odpadów w sposób najefektywniejszy i najprostszy, sprowadzający odpad końcowy do postaci najmniej szkodzącej środowisku (komplementarność i elastyczność technologii) poprzez budowę zakładów unieszkodliwiania odpadów dla miast: Wrocławia, Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Legnicy wraz z przyległymi gminami, a także powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, jeleniogórskiego, głogowskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, lubańskiego, lubińskiego, oleśnickiego, polkowickiego, średzkiego, świdnickiego, wołowskiego i ząbkowickiego.

• Tworzenie nowych składowisk dla odpadów przetworzonych jako obiektów ponadgminnych o uzasadnionej ekonomicznie wielkości, spełniających wymagania ochrony środowiska.

• Budowa sektorów na wybranych składowiskach odpadów komunalnych, w celu umożliwienia składowania odpadów niebezpiecznych.

• Modernizacja lub likwidacja istniejących składowisk dla odpadów komunalnych niespełniających wymogów ochrony środowiska zgodnie z terminem wynikającym z ustawy.

• Modernizacja i rozbudowa składowisk odpadów przemysłowych, w tym ewentualna rozbudowa składowiska odpadów “Żelazny Most”.

• Rekultywacja wyeksploatowanych składowisk odpadów oraz “dzikich” wysypisk śmieci.

• Likwidacja istniejących mogilników.

ENERGETYKA

W zakresie gospodarki energetycznej wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Pokrycie bieżącego i perspektywicznego zapotrzebowania na paliwo gazowe, energię elektryczną i cieplną

• Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i niezawodności funkcjonowania systemu zaopatrzenia w gaz, energię elektryczną i cieplną.

• Stworzenie niezawodnych, ekonomicznych i ekologicznych systemów zaopatrzenia w ciepło.

ZASADY REALIZACJI

• Racjonalne gospodarowanie zasobami złóż gazu ziemnego w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.

• Wzrost udziału energii elektrycznej wytwarzanej w źródłach energii odnawialnej i źródłach rozproszonych pracujących w skojarzeniu (kogeneracji).

• Dostosowanie sieci przesyłowej do potrzeb krajowego i europejskiego rynku energii.

• Wykorzystanie rezerw w systemach sieci ciepła scentralizowanego.

• Zmniejszenie udziału paliw stałych w procesie uzyskiwania ciepła na rzecz paliw niskoemisyjnych, energii elektrycznej i energii odnawialnej.

ZAOPATRZENIE W GAZ

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Poszukiwanie nowych złóż gazu ziemnego (zgodnie z koncesjami poszukiwawczymi Zielonogórskiego Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu) w celu uzupełnienia bazy zasobowej regionu, na obszarach:

– Kotla – Niechlów,

– Bojanowo – Wąsosz,

– Pakosław – Krotoszyn.

• Zapewnienie strategicznej rezerwy w systemie gazowniczym poprzez dokończenie budowy podziemnego magazynu gazu (PMG) w obrębie istniejącego obszaru górniczego “Wierzchowice” i budowę podziemnego magazynu gazu w Nowej Rudzie.

• Rozbudowa i modernizacja układu krajowego sieci gazowej wysokiego ciśnienia i doprowadzenie gazu przewodowego do wszystkich miast województwa dolnośląskiego nieposiadających gazu: Bierutów, Bogatynia, Lubomierz, Mieroszów, Międzybórz, Mirsk, Prochowice, Prusice, Ścinawa, Świerzawa, Twardogóra, Węgliniec, Wiązów, Wleń, Wojcieszów, Zawidów, Złoty Stok.

• Budowa i rozbudowa sieci gazowej na terenach uzdrowiskowych.

• Sukcesywna gazyfikacja terenów wiejskich spełniających warunki opłacalności ekonomicznej planowanej inwestycji (odpowiednia ilość umów o przyłączenie do sieci gazowej) wynikające z obowiązujących przepisów Prawa energetycznego.

ZAOPATRZENIE W ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ

• Wykorzystanie źródeł energii odnawialnej poprzez modernizację istniejących i budowę nowych:

– elektrowni wodnych:

na Odrze przy stopniu wodnym Malczyce, przy stopniu wodnym Lubiąż (uzależniony od budowy stopnia wodnego) oraz w Oławie, Ratowicach i Rędzinie,

na Bobrze przy stopniu wodnym Rakowice Wielkie i w Pilchowicach (ewentualna budowa uzależniona jest od budowy zbiornika przeciwpowodziowego Pilchowice II),

na Nysie Kłodzkiej w Kamieńcu Ząbkowickim i Topoli.

– elektrowni wiatrowych:

gmina Gromadka w pobliżu wsi Rożyniec i Osła (dwadzieścia wiatraków),

gmina Męcinka w okolicy miejscowości Słup,

gmina Legnickie Pole w pobliżu wsi Legnickie Pole,

gmina Lubawka w Lubawce,

dokończenie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach k/Bystrzycy Kłodzkiej.

• Rozbudowa obiektów energetyki konwencjonalnej, między innymi z wykorzystaniem możliwości doprowadzenia gazu przewodowego.

• Rozbudowa i modernizacja krajowego systemu przesyłowego na terenie województwa w zakresie wysokich napięć 400 kV i 220 kV:

– modernizacja elementów sieci 220 i 400 kV znajdujących się w złym stanie technicznym,

– ewentualna przebudowa istniejących sieci o napięciu 220 kV na linie o napięciu 400 kV, względnie na linie wielotorowe wielonapięciowe,

– rozbudowa stacji 220/110 kV Świebodzice o rozdzielnię 400 kV,

– rozbudowa stacji 220/110 kV Klecina o rozdzielnię 400 kV,

– rozbudowa stacji 220/110 kV Ząbkowice Śląskie o rozdzielnię 400 kV,

– budowa stacji 400/110 kV Młoty k/Bystrzycy Kłodzkiej,

– budowa linii 400 kV relacji Świebodzice – Klecina,

– budowa linii 400 kV relacji Klecina – Pasikurowice,

– budowa odcinka linii 400 kV relacji Dobrzeń – Świebodzice,

– budowa linii 400 kV relacji Młoty – Ząbkowice – do linii Świebodzice – Dobrzeń.

• Zachowanie wzdłuż istniejących i przewidywanych linii elektroenergetycznych o napięciu 400 kV obszaru ograniczonego użytkowania o szerokości 90 m (po 45 m od osi w obu kierunkach), a dla dwóch linii jednotorowych realizowanych obok siebie – 140 m.

• Zachowanie wzdłuż istniejących linii elektroenergetycznych o napięciu 220 kV obszaru ograniczonego użytkowania o szerokości 70 m (po 35 m od osi linii w obu kierunkach).

• Rozbudowa i modernizacja sieci w zakresie napięć 110 kV:

– na terenie objętym działalnością Zakładu Energetycznego SA Legnica realizacja niżej wymienionych stacji elektroenergetycznych 110/20 kV: EC Głogów, Polkowice Dolne, Rynarcice, Lubin Wschód, EC Lubin, Krzywa, Cementownia “Podgrodzie” w Raciborowicach, Złota, Legmet, EC Legnica, Piekary, Budziszów, Przybków, Farma wiatrowa Gromadka oraz następujących linii napowietrznych 110 kV w relacjach:

Żarków – EC Głogów – istniejąca linia 110 kV Brzostów – Brzegowa,

Jakubów – Potoczek – Komorniki – Tarnówek – Czarna,

Tarnówek – istniejąca linia 110 kV Żarków – Rudna Zachód,

Grodowiec – istniejąca linia 110 kV Huta Cedynia – Żukowice,

Kalinówka – istniejąca linia 110 kV Huta Cedynia – Ścinawa,

Rynarcice – projektowana linia 110 kV Tarnówek – Czarna,

Rynarcice – istniejąca linia110 kV Pieszkowice – Czarna,

Czarna – istniejąca linia Czarna – Pieszkowice,

Lubin Wschód – Lubin Główny,

Lubin Wschód – Ustronie,

Lubin Wschód – istniejąca linia 110 kV Polkowice Zachód – Lubin Zachód,

EC Lubin powiązanie z istniejącą linią 110 kV,

powiązanie pomiędzy projektowaną linią Tarnówek – Czarna a istniejącą linią 110 kV Kalinówka – Czarna,

Polkowice Dolne powiązania z istniejącymi liniami 110 kV,

Huta Głogów 1 – istniejąca linia 110 kV Brzostów – Huta Głogów 1,

Piekary – Prochowice,

przebudowa fragmentu istniejącej linii 110 kV Żukowice – Huta – Cedynia,

Budziszów powiązanie z istniejącą linią 110 kV,

EC Legnica powiązanie z istniejącą linią 110 kV,

Huta Legnica – Legmet – do istniejącej linii 110 kV Zosinek – Pawłowice,

powiązanie istniejących linii 110 kV S461 i S434,

Złota powiązanie z istniejącymi liniami 110 kV,

powiązanie pomiędzy istniejącymi liniami 110 kV Złotoryja – Pawłowice i Chojnów – Konrad,

Konrad – Krzywa – Gromadka,

Farma wiatrowa Gromadka – projektowana linia 110 kV Krzywa – Gromadka,

Cementownia “Podgrodzie” w Raciborowicach powiązanie z istniejącą linią 110 kV Raciborowice – Konrad (wariantowo z ZE Jelenia Góra SA),

– na terenie objętym działalnością Zakładu Energetycznego Jelenia Góra SA realizacja następujących stacji elektroenergetycznych 110/20 kV wraz z powiązaniami z istniejącą siecią 110 kV w miejscowościach: Bogatynia, Jelenia Góra (centrum), Orłowice, Karpacz, Lubań Śląski II, Wojcieszów, Nowogrodziec, Czerwona Woda II, Cementownia Raciborowice) oraz linii napowietrznych 110 kV:

Cementownia Raciborowice powiązanie z istniejącą linią 110 kV Lwówek Śląski – Raciborowice (wariantowo z ZE Legnica SA),

Cementownia Raciborowice Bolesławiec (wariantowo z ZE Legnica SA),

Zgorzelec – Goerlitz,

Lwówek – Bolesławiec (ul. Matejki),

Lwówek – Cieplice,

Bogatynia – kierunek Czechy,

Bogatynia – kierunek Niemcy,

Jelenia Góra Centrum powiązanie z istniejącą linią 110 kV Cieplice – Kowary,

Karpacz powiązanie z istniejącą linią 110 kV Kowary – Kamienna Góra,

Nowogrodziec powiązanie z istniejącą linią 110 kV Czerwona Woda – Bolesławiec,

Czerwona Woda II powiązanie z istniejącą linią 110 kV Czerwona Woda – Bolesławiec,

Orłowice powiązanie z istniejącą linią 110 kV Bartoszówka – Cieplice,

Lubań II powiązanie z istniejącą linią 110 kV Lubań – Lwówek Śląski,

Wojcieszów powiązanie z istniejącą linią 110 kV Jelenia Góra – Miedzianka,

– na terenie objętym działalnością Zakładu Energetycznego Wrocław SA realizacja stacji elektroenergetycznych 110/20 kV w miejscowościach: Mietków, Łagiewniki, Wiązów, Brzeg Dolny, Długołęka, Wińsko, Węglewo (gm. Żmigród), Oława, Stanowice (gm. Oława), Oleśnica Północ, Wały (gm. Brzeg Dolny), Mrozów (gm. Miękinia), Wierzbice (gm. Kobierzyce), Wrocław Karmelkowa, Wrocław Swojec, Wrocław Biskupin, Wrocław Jagodno, Wrocław Mennicza, Wrocław Złotniki, Wrocław WOS, Wrocław Zakrzów, Wrocław Staszyca (brak ustalonej lokalizacji):

realizacja stacji 110/20 KV, 110/30 kV w Wierzchowicach (PMG Wierzchowice),

realizacja linii napowietrznych 110 kV,

relacji Swojec – Biskupin – Wilcza (m. Wrocław),

relacji Sobótka – Klecina,

relacji Żarów – Mietków – Kąty Wrocławskie,

relacji Sobótka – Mietków,

relacji Bielany Wrocławskie – Wierzbice – Sobótka,

relacji Strzelin – Wiązów – Oława,

relacji Pasikurowice – Jelcz Miłoszyce,

relacji Pasikurowice – Wrocław Zakrzów,

relacji Pasikurowice – Oleśnica Północ,

relacji Ścinawa (Małowice) – Wińsko – Węglewo – Żmigród,

relacji Oleśnica Południe – Namysłów (woj. opolskie), brak ustalonego przebiegu jednak linia ta powinna przebiegać w pobliżu Bierutowa,

powiązań liniowych 110 kV do planowanych stacji w Łagiewnikach, Brzegu Dolnym, Długołęce, Oleśnicy Płn, Oławie, Stanowicach, Mrozowie z istniejącymi liniami 110 kV,

realizacja linii kablowych 110 kV na terenie m. Wrocławia,

relacji Skarbowców–Żelazna,

relacji Wieczysta – Mennicza – Walecznych – Łowiecka,

relacji Pułaskiego – Mennicza,

przebudowa linii 110 kV w związku z planowaną organizacją wystawy Expo we Wrocławiu.

– na terenie objętym działalnością Zakładu Energetycznego Wałbrzych SA realizację stacji elektroenergetycznych 110/20 kV: Uciechów (gm. Dierżoniów), Jaworzyna Śląska, Świdnica (Zawiszów) i Mieroszów:

oraz realizację linii napowietrznych 110 kV:

relacji Ząbkowice – Uciechów,

relacji Jagodnik – Uciechów,

relacji Młoty – Bystrzyca Kłodzka,

relacji Młoty – Kłodzko,

relacji Ząbkowice Śląskie (Laski) – Kłodzko.

– na terenie gmin: Góra, Niechlów, Wąsosz objętych działalnością Energetyki Poznańskiej SA realizację:

stacji 110/20 kV Wąsosz,

linii napowietrznej 110 kV relacji Rawicz – Góra.

– w ramach działalności prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Elektroenergetyczne Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich “ESV” sp. z o.o. realizację stacji elektroenergetycznych 110/20 kV Siechnice, Stanowice, Oława i Iwiny oraz realizację linii napowietrznej 110 kV:

relacji Siechnice – Stanowice,

relacji Stanowice – Oława,

relacji Siechnice – Iwiny.

• Budowa i rozbudowa linii elektroenergetycznych 110 kV w obszarach zwiększonej aktywności społeczno-gospodarczej.

• Zachowanie wzdłuż istniejących i przewidywanych linii elektroenergetycznych o napięciu 110 kV obszaru ograniczonego użytkowania o szerokości 29 m (po 14,5 m od skrajnego przewodu).

ZAOPATRZENIE W CIEPŁO

• Rozbudowa i modernizacja systemów sieci ciepłowniczej.

• Instalowanie kotłów opalanych paliwem przyjaznym środowisku (gaz, olej opałowy, energia elektryczna, biomasa itp.).

• Wyeliminowanie kotłów opalanych węglem lub koksem na terenach uzdrowiskowych.

• Likwidacja przestarzałych ciepłowni opalanych paliwem stałym, ze względu na ochronę środowiska naturalnego.

TELEKOMUNIKACJA

W zakresie telekomunikacji wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Zaspokojenie popytu na usługi telekomunikacyjne.

• Stworzenie systemu komunikacyjnego sprzyjającego rozwojowi społecznemu, gospodarczemu i sprawności zarządzania.

ZASADY REALIZACJI

• Wykorzystanie nowoczesnych technik do tworzenia systemów telekomunikacji.

• Dostosowanie systemu telekomunikacyjnego do warunków Unii Europejskiej.

• Tworzenie systemów komunikacji niekolidujących z istniejącym zainwestowaniem i ochroną środowiska.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Dalsza budowa kabli światłowodowych i zwiększanie liczby automatycznych połączeń międzymiastowych.

• Objęcie światłowodową infrastrukturą telekomunikacyjną wszystkich miast i siedzib gmin, a do roku 2010 – wszystkich miejscowości województwa dolnośląskiego.

• Realizowanie sieci światłowodowej równolegle z autostradami.

• Stosowanie łącz bezprzewodowych dla terenów trudno dostępnych lub o małej gęstości zaludnienia.

• Rozbudowa i modernizacja sieci międzymiastowej.

• Rozbudowa sieci multimedialnych łącz informacyjnych.

3.3.6. SYSTEM OCHRONY PRZECIWPOWODZIOWEJ

Dla zapewnienia ochrony powodziowej w obszarze województwa dolnośląskiego wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Stwarzanie warunków przestrzennych minimalizujących wielkość wezbrań powodziowych.

• Zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego mieszkańcom województwa, ochrona większych zespołów zabudowy, cennych zespołów i obiektów zabytkowych, ochrona obiektów mogących stworzyć wtórne zagrożenie.

• Usuwanie zniszczeń spowodowanych przez powódź.

ZASADY REALIZACJI

• Wprowadzanie systemów i obiektów ochrony przeciwpowodziowej w jak największym stopniu zgodnych z zasadami ekologicznymi.

• Koordynacja działań systemowych w całej zlewni.

• Dostosowanie wykorzystania pod inwestycje obszarów zagrożonych powodzią do stopnia zagrożenia powodzią.

• Stworzenie wodzie przestrzeni umożliwiającej opóźniony odpływ.

• Zatrzymanie wody deszczowej w miejscu jej opadania.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

Dla całego województwa dolnośląskiego

• Określenie stopnia zagrożenia powodziowego obszarów i możliwości inwestowania na tych obszarach. Dla obszarów nieobwałowanych narażonych na niebezpieczeństwo powodzi dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej sporządzi studium określające granice obszarów bezpośredniego zagrożenia powodzią, które będą objęte zakazami ujętymi w art. 83.1 i 2 ustawy Prawo wodne z dnia 18 lipca 2001 r. (Dz. U. Nr 115, poz. 1229), na podstawie, których zabrania się m.in.:

• Lokalizowania na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią inwestycji zaliczanych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,

• Wykonywania urządzeń wodnych oraz wznoszenia innych obiektów budowlanych.

• Sadzenia drzew lub krzewów z wyjątkiem plantacji wiklinowych na potrzeby regulacji wód oraz roślinności stanowiącej element zabudowy biologicznej dolin rzecznych lub służącej do wzmacniania brzegów i obwałowań.

• Zmiany ukształtowania terenu, składowania materiałów oraz wykonywania innych robót, z wyjątkiem robót związanych z regulacją lub utrzymaniem wód.

• Dla tych obszarów oraz dla terenów o szczególnym znaczeniu społecznym, gospodarczym lub kulturowym przy sporządzaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy uwzględniać poziom wód maksymalnych o prawdopodobieństwie występowania raz na sto lat.

• Granice zalewu powodziowego o prawdopodobieństwie wystąpienia raz na sto lat (woda 1%) zostały zawarte w opracowaniu na podstawie “Mapy zagospodarowania przeciwpowodziowego województwa dolnośląskiego” – skala 1:100 000 (sporządzonej przez Wydawnictwo Kartograficzne EKO-GRAF, Spółka z o.o. na zlecenie Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego).

• Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej w porozumieniu z ministrami właściwymi do spraw wewnętrznych, administracji publicznej i rozwoju wsi określi obszary potencjalnego zagrożenia powodzią, obejmujące tereny narażone na zalanie w przypadku:

• przelania się wód przez koronę wału przeciwpowodziowego,

• zniszczenia lub uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych,

• zniszczenia lub uszkodzenia budowli piętrzących albo budowli ochronnych pasa technicznego.

• W związku z koniecznością zapewnienia szczelności i stabilności wałów będą obowiązywały zakazy zawarte w art. 85.1. ustawy Prawo wodne z dnia 18 lipca 2001 r. (Dz. U. Nr 115, poz. 1229).

• Prowadzenie ochrony przeciwpowodziowej wg Programu dla Odry 2006. Dla terenów położonych wzdłuż Odry wykorzystanie Studium zagospodarowania przestrzennego pasma Odry, które jest rozwinięciem przestrzennym Programu dla Odry 2006.

• Zwiększenie retencji powodziowej i zbiornikowej w dorzeczu Odry.

• Zwiększenie retencji polderowej.

• Modernizacja systemu osłony i prognoz hydrologicznych (mapy cyfrowe terenów, modele, plany).

• Stworzenie i wykorzystanie systemu radarów meteorologicznych w połączeniu z radarem meteorologicznym na Górze Pastewnik k. Bolkowa (8 radarów na obszarze Polski).

• Budowa i uruchomienie telemetrycznej sieci pomiarowej z posterunkami działającymi w sytuacjach powodziowych.

• Zwiększenie ochrony biernej – modernizacja i przebudowa wałów – korekta tras, rozsunięcie wałów, podwyższenie, budowa wałów poprzecznych.

• Utrzymanie w sprawności technicznej istniejących obiektów infrastruktury przeciwpowodziowej i zbiorników, wałów, koryt rzecznych, potoków i kanałów oraz zabudowy towarzyszącej.

• Odbudowa obiektów zniszczonych przez powódź z ich modernizacją.

• Ochrona ciągów komunikacyjnych (komunikacja drogowa, kolejowa) i przepraw mostowych, których lokalizacja narażona jest na zalanie powodziowe.

• Ochrona linii kolejowych, których lokalizacja narażona jest na zalanie wodami powodziowymi:

dot. linii nr 132:

szlak Lizawice – Św. Katarzyna

stacja Św. Katarzyna

szlak Św. Katarzyna – Wrocław Brochów – Wrocław Główny

stacja Wrocław – Brochów

dot. linii nr 137:

szlak Dzierżoniów – Mościsko Dzierżoniowskie – Świdnica Miasto

dot. linii nr 271:

szlak Wrocław Mikołajów – Wrocław Popowice – Szewce

dot. linii nr 273:

szlak Wrocław Pracze – Brzezinka Średzka

szlak Wołów – Ścinawa

stacja Małowice Wołowskie

szlak Krzeptów – Głogów

dot. linii nr 274:

szlak Kąty Wrocławskie – Mietków

szlak Wałbrzych Główny – Boguszów Gorce

dot. linii nr 275:

rejon stacji Wrocław Leśnica

szlak Miękinia – Malczyce

dot. linii nr 276:

szlak Wrocław Główny – Lamowice

szlak Biały Kościół – Henryków

szlak Bardo Przyłęk – Bardo

stacja Kłodzko Główne

szlak Kłodzko Główne – Kłodzko Nowe – Krosnowice Kłodzkie

dot. linii nr 277:

szlak Czernica Wrocławska – Siechnice

stacja Siechnice

dot. linii nr 286:

szlak Kłodzko Główne – Gorzuchów

rejon Bartnicy

dot. linii nr 289:

stacja Lubin Górniczy

dot. linii nr 291:

szlak Boguszów Gorce/Boguszów Gorce Wschodnie – Mieroszów

dot. linii nr 298/774:

rejon pomiędzy Marciszowem Górnym – Sędzisławiem – Kamienną Górą

dot. linii nr 309:

szlak Kłodzko Nowe – Kłodzko Zagórze

szlak Polanica Zdrój – Szczytna

dot. linii nr 322:

odcinek Kłodzko Nowe – Żelazno

dot. linii nr 771:

szlak Świdnica Przedmieście – Świdnica Miasto

Dla strefy górskiej

• Opracowanie Studium ochrony przed powodzią Kotliny Kłodzkiej oraz realizacja jego ustaleń.

• Budowa zbiorników retencyjnych wg Studium ochrony przed powodzią Kotliny Kłodzkiej: rejon Długopola i Gorzanowa na rzece Nysie Kłodzkiej, rejon Goszowa na Białej Lądeckiej, Bolesławowa na Morawce, Szalejowa Górnego na Bystrzycy Dusznickiej, Gorzuchowa i Bierkowic na Ścinawce, rejon Złotna na Kamiennym Potoku,

• Wykonanie studium zabezpieczenia przed powodzią dorzecza Bobru od zapory w Pilchowicach do źródła,

• Budowa małych i średnich zbiorników retencyjnych: Mirsk na Czarnym Potoku, Jakuszyce na Kamiennej, Kamionki na Pieszyckim Potoku, Mała Kamienica na Kamieniczce,

• Budowa suchego zbiornika Kostrzyca na Jedlicy,

• Zabudowa techniczna i biologiczna potoków górskich (progi, zapory),

• Odbudowa i budowa wałów, w tym dla zabezpieczenia miast: Wleń, Lwówek Śląski, Kamienna Góra,

• Zabudowa regulacyjna (techniczno-biologiczna) potoków górskich, ze szczególnym uwzględnieniem Łomniczki, Łomnicy, Kamienicy, Piastówki, Wrzosówki, Czerwienia, Podgórnej, Złotouchej,

• Zabudowa przeciwerozyjna stoków górskich, zabiegi agrotechniczne zapobiegające erozji,

• Remont zapór przeciwrumowiskowych na Kwisie i Mrożynce,

• Remont budowli i urządzeń wodnych: Pilchowice, Wrzeszczyn, Bobrowice, Włodzice na rz. Bóbr,

• Zalesianie obszarów górskich, przebudowa monokultur świerkowych regla dolnego w kierunku drzewostanów mieszanych.

Dla strefy podgórskiej Przedgórza i Pogórza

• Odbudowa, modernizacja i budowa wałów przeciwpowodziowych, w tym poprzecznych, zabezpieczenie miast: Zgorzelca, Pieńska, Bogatyni, Lwówka Śląskiego, Nowogrodźca, Leśnej,

• Włączenie do systemu ochrony przeciwpowodziowej zbiorników Topola i Kozielno, których budowa została zakończona w trakcie opracowania planu,

• Budowa zbiorników retencyjnych: Kamieniec na Nysie Kłodzkiej, Pielgrzymka na Skorze, Grobla na Małej Nysie, Pilchowice na Bobrze,

• Odtworzenie małej retencji i budowa małych i średnich zbiorników retencyjnych do 2010 r: Krynka na rz. Krynce w gm. Przeworno, Maleszów na Ślezie Małej gm. Kondratowice, po roku 2011 zbiorników: Sienice na Ślęzie, Udanin na Pielaszowickim Potoku, Grodziski na Piasecznej, Zagrodno na Zimniku, Oleszna na Oldze, zbiorników Zebrzydów na Czarnej Wodzie, Bojanice na Bojanickiej Wodzie, Piskorzów na Kłomnicy i Czerwona Woda na Czernej Małej po roku 2021,

• Budowa polderów: Miłkowice, Niedźwiedzice na Czarnej Wodzie, Makowice na Piławie,

• Budowa suchych zbiorników retencyjnych: Rzymówka na Kaczawie, Sarby na Krynce i Mników na Potoku Wigancickim w gm. Przeworno,

• Wykonanie studium zabezpieczenia przed powodzią dolin Kwisy i Nysy Łużyckiej,

• Remont budowli i urządzeń stopni wodnych Leśna i Złotniki na Kwisie.

Dla strefy nizinnej

• Realizacja ochrony m. Wrocławia wg opracowania “Modernizacja wrocławskiego systemu ochrony przed powodzią”, w tym usunięcie przeszkód dla przepływu wielkich wód w dolinie Odry i Widawy, udrożnienie koryta Widawy, modernizacja jazu Bartoszowice i Kanału Powodziowego, odbudowa przelewu do Widawy, zwiększenie przepustowości w rejonie stopnia Rędzin, remont bulwarów we Wrocławiu. Wykonanie dalszych opracowań dla wyznaczenia terenów do zalewania w sytuacjach ekstremalnych,

• Odbudowa, modernizacja i budowa wałów przeciwpowodziowych, w tym I klasy dla Wrocławia, II klasy dla Oławy, Brzegu Dolnego i Bolesławca,

• Budowa polderów sterowanych: Kotowice, Domaszków – Tarchalice, Bieliszów – Lubów, Dobrzejowice – Czerna, po roku 2011 budowa polderów: Jezierzyce i Marcinkowice – Boguszyce na Ślęzie,

• Odbudowa i budowa małej retencji, budowa średnich zbiorników retencyjnych: Maleszów na Ślęzie Małej gm. Kondratowice, Długomost na Widawie gm. Dziadowa Kłoda, Rudna na rz. Rudnej, zbiornika Bartoszowa po roku 2011, Jamnik, Świętoszyn, Miłosławice na Baryczy i Strzelin na Oławie (2004–2008) oraz Chwalimierz na Średzkiej Wodzie w gminie Środa Śląska (do 2005r.),

• Zwiększenie rezerwy powodziowej na zbiorniku Mietków, zwiększenie przepustowości istniejących koryt i kanałów.

3.3.7. SFERA OBRONNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

W dziedzinie obronności i bezpieczeństwa publicznego wskazuje się:

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Podniesienie bezpieczeństwa Państwa.

• Zapewnienie odporności na skutki lokalnych awarii i klęsk żywiołowych.

ZASADY REALIZACJI

• Kształtowanie układów infrastrukturalnych w sposób sprzyjający bezpieczeństwu publicznemu i obronności.

• Wykorzystanie istniejącego zainwestowania, modernizacja i rozbudowa bazy materialnej.

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Poprawa infrastruktury komunikacyjnej, lotniskowej, łącznościowej, granicznej dla potrzeb sił zbrojnych.

• Tworzenie systemów awaryjnych dla systemów infrastrukturalnych.

• Adaptacja i rozwój ośrodka administracyjno-szkoleniowego Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu.

• Modernizacja i przekształcenie istniejącej bazy związanej z obronnością (poligony, kompleksy magazynowe, bazy paliwowe, lotniska, obiekty administracyjne, mieszkalne) w związku z wejściem w struktury NATO, modernizacja poligonu Świętoszów.

• Stworzenie zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego, w tym tworzenie lądowisk dla potrzeb ratownictwa.

• Wyznaczenie tras przewozu i parkingów dla materiałów niebezpiecznych.

4. PRIORYTETY POLITYKI PRZESTRZENNEJ WOJEWÓDZTWA

Wskazuje się następujące priorytety polityki przestrzennej:

SYSTEM OSADNICZY

• Stale wzmacnianie rangi ośrodka metropolitalnego Wrocławia i jego znaczenia w strukturze ośrodków europejskich.

• Identyfikacja i wspieranie regionalnych “biegunów wzrostu” – miejsc węzłowych o szczególnym potencjale rozwojowym.

• Podniesienie rangi Legnicy do poziomu ponadregionalnych ośrodków równoważenia rozwoju.

• Podniesienie rangi Kłodzka i Zgorzelca do poziomu regionalnych ośrodków równoważenia rozwoju.

• Utrwalanie i ochrona rangi subregionalnych i lokalnych ośrodków równoważenia rozwoju.

• Korekta obszaru Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NTS) na terenie województwa (włączenie powiatu wołowskiego i powiatu strzelińskiego do jednostki NTS – nr 3.02.03 – podregionu wrocławskiego równoznacznego z obszarem oddziaływania aglomeracji wrocławskiej).

SYSTEM FUNKCJONALNO-PRZESTRZENNY

• Prowadzenie polityki przestrzennej województwa zgodnie z zasadami określonymi dla poszczególnych stref.

• Wykorzystanie przebiegu III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego oraz innych europejskich pasm rozwojowych dla aktywizacji i rozwoju województwa.

• Podniesienie rangi wielofunkcyjnego pasma Odry.

• Rozwój osi LGOM – Brama Lubawska w przebiegu korytarza E – 65, osi komunikacyjnej pogranicza zachodniego Polski.

• Wykorzystanie turystycznego pasma Sudetów dla aktywizacji gospodarczej województwa, także w perspektywie współpracy międzynarodowej przy rozwoju Sudecko-Karpackiej Drogi Turystycznej.

• Wspieranie rozwoju obszarów pogranicza polsko-niemieckiego i polsko-czeskiego oraz wykształcenie silnych powiązań przestrzennych z Republiką Federalną Niemiec i Republiką Czeską.

SFERA EKOLOGICZNA

OCHRONA ZASOBÓW SUROWCOWYCH

• Ochrona niezagospodarowanych złóż surowców mineralnych.

• Ograniczenie roli górnictwa w obszarach wyróżniających się cennymi walorami przyrodniczymi.

• Utrzymanie eksploatacji kopalin użytecznych w najważniejszych ośrodkach górniczych regionu.

• Sukcesywna rekultywacja i zagospodarowanie obszarów zdegradowanych w wyniku działalności górniczej.

• Poszukiwanie nowych złóż kopalin użytecznych w celu uzupełnienia bazy zasobowej surowców mineralnych regionu.

• Rozwój górnictwa wód mineralnych i leczniczych w oparciu o bogate zasoby dyspozycyjne.

OCHRONA ZASOBÓW PRZYRODNICZYCH

• Ochrona przyrodniczych zasobów doliny Baryczy.

• Ochrona walorów przyrodniczych i przeciwdziałanie dalszej degradacji pasma gór Bardzkich i Sowich.

• Ochrona zasobów przyrodniczych pasma Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.

• Ochrona zasobów przyrodniczych pogranicza polsko-niemieckiego i polsko-czeskiego.

POPRAWA STANU ŚRODOWISKA

• Zmniejszenie zagrożeń dla środowiska w obszarze LGOM.

• Przywracanie równowagi ekologicznej w zlewniach chronionych.

• Poprawa stanu środowiska w obszarach zdegradowanych przez przemysł związany z wydobyciem węgla brunatnego i kamiennego.

• Zachowanie i ochrona czystości zwykłych wód podziemnych.

• Ograniczenie poboru wód podziemnych.

• Współpraca z Czechami i Niemcami w zakresie ochrony zwykłych wód podziemnych.

• Współpraca z województwami: opolskim, wielkopolskim i lubuskim w zakresie ochrony wód podziemnych.

• Zwiększanie lesistości obszaru województwa.

• Polepszanie stanu zdrowotności i odporności drzewostanów na biotyczne i abiotyczne czynniki szkodliwe.

SFERA SPOŁECZNA

• Usprawnienia i poprawa działania usług z zakresu oświaty, zdrowia, opieki społecznej, kultury i sportu.

• Poszerzenie sieci szkół wyższych oraz rozbudowa bazy dydaktycznej, socjalnej i sportowej szkół wyższych, m.in. we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Kłodzku, Polkowicach, Bolesławcu, Zgorzelcu i Świdnicy.

• Modernizacja, rozbudowa i kontynuacja budowy szpitali m.in. w Świdnicy, Polanicy, Wołowie, Lubinie, Środzie Śląskiej i Wrocławiu.

• Rozbudowa i modernizacja istniejących placówek muzealnych w województwie.

• Budowa, rozbudowa i modernizacja istniejących placówek i domów opieki społecznej na terenie województwa dolnośląskiego.

• Budowa, adaptacja i modernizacja obiektów specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.

SFERA KULTUROWA

• Ochrona, zachowanie oraz promocja europejskiego dziedzictwa kulturowego szlaku cysterskiego.

• Ochrona i zachowanie najcenniejszych walorów krajobrazu kulturowego doliny Odry.

• Ochrona dziedzictwa kulturowego doliny Baryczy.

• Ochrona, zachowanie oraz kultywowanie odrębności wielokulturowego dziedzictwa pasma Sudetów.

• Objęcie programem kompleksowej rewaloryzacji zespołów staromiejskich: na szlaku cysterskim, w dolinie Odry, w dolinie Baryczy oraz w paśmie Sudetów.

• Prowadzenie działań decyzyjnych o charakterze przestrzenno-gospodarczym w zgodzie z zasadami kształtowania ładu przestrzennego.

SFERA GOSPODARCZA

• Wspieranie tworzenia i zwiększanie atrakcyjności obszarów poprzez rozwój infrastruktury technicznej i komunikacji specjalnych stref ekonomicznych i innych obszarów specjalnych, tj. Regionalne Strefy Rozwoju Przedsiębiorczości, Pasma Aktywności Gospodarczej, Parki Technologiczne.

• Tworzenie centrów logistycznych.

• Tworzenie ośrodków rozwoju przedsiębiorczości i instytucji otoczenia biznesu.

• Restrukturyzacja sektora rolniczego.

• Poprawa sytuacji w zakresie organizacji rynku artykułów rolnych oraz przetwórstwa rolno-spożywczego.

• Zwiększenia atrakcyjności turystycznej i wypoczynkowej w Paśmie Sudetów.

• Poszerzenie, w oparciu o walory kulturowe i krajobrazowe, oferty turystycznej w paśmie Odry.

• Aktywizacja turystyczna dolnośląskiego szlaku cystersów.

• Aktywizacja turystyczna dolnośląskich szlaków kajakowych.

SFERA INFRASTRUKTURY

KOMUNIKACJA DROGOWA

• Budowa autostrad w III Paneuropejskim korytarzu transportowym.

• Budowa dróg ekspresowych S-3 (A-3), S-5, S-8 (A-8).

• Usprawnienie komunikacji miejskiej, lokalnej i tranzytowej na obszarze aglomeracji Wrocławia.

• Modernizacja układu komunikacyjnego Kotliny Turoszowskiej.

• Budowa mostów na Odrze.

• Budowa i modernizacja przejść granicznych.

KOMUNIKACJA KOLEJOWA

• Modernizacja linii kolejowej E-30.

• Budowa linii kolejowej na trasie Wrocław – Warszawa przez Kępno – Bełchatów – Piotrków Trybunalski.

• Elektryfikacja odcinka linii kolejowej Węgliniec – Horka i Węgliniec – Zgorzelec.

KOMUNIKACJA LOTNICZA

• Modernizacja portu lotniczego we Wrocławiu.

ŻEGLUGA

• Budowa stopnia wodnego Malczyce.

• Budowle na Odrze swobodnie płynącej.

• Modernizacja Odry skanalizowanej.

• Modernizacja portów.

GOSPODARKA WODNO-ŚCIEKOWA

• Zapewnienie odpowiedniej ilości i jakości wody do picia dla aglomeracji jeleniogórskiej oraz alternatywnego źródła wody dla m. Wrocławia.

• Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w zlewniach rzek chronionych i postulowanych do ochrony.

GOSPODARKA ODPADAMI

• Systemowe rozwiązanie gospodarki odpadami komunalnymi dla miast: Wrocławia i Jeleniej Góry oraz powiatów: średzkiego i świdnickiego.

ZAOPATRZENIE W GAZ

• Dokończenie budowy Podziemnego magazynu gazu “Wierzchowice”.

• Rozbudowa krajowej sieci gazowej wysokiego ciśnienia.

ENERGETYKA

• Zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej dla terenów o zwiększonej aktywności gospodarczej.

• Rozbudowa i modernizacja krajowego systemu elektroenergetycznego.

OCHRONA PRZECIWPOWODZIOWA

• Ochrona m. Wrocławia i powiatu wrocławskiego – modernizacja WWW.

• Ochrona Ziemi Kłodzkiej i doliny Nysy Kłodzkiej.

• Ochrona m. Głogowa i powiatu głogowskiego.

• Ochrona przeciwpowodziowa m. Legnicy.

• Ochrona w dorzeczu Bobru.

• Ochrona w dorzeczu Nysy Łużyckiej.

• Ochrona przyrodniczych zasobów doliny Odry.

5. ZADANIA RZĄDOWE SŁUŻĄCE REALIZACJI PONADLOKALNYCH CELÓW PUBLICZNYCH

Zgodnie z art. 54b ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 15, z 1999 r., poz.139 z późn. zm.) zachodzi konieczność uwzględnienia w planie zagospodarowania województwa dolnośląskiego zadań rządowych służących realizacji ponadlokalnych celów publicznych.

W okresie uzgadniania i opiniowania planu w centralnym rejestrze programów rządowych, prowadzonym na podstawie przepisu art.60 ww. ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, nie zawarto jednak zadań rządowych przewidywanych do realizacji na terenie naszego województwa.

Dodatkowo w piśmie nr P5/1137 z dnia 9 marca 2002 r. skierowanym do Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Szef Generalnego Zarządu Planowania Strategicznego Sztabu Generalnego WP potwierdza, że resort obrony narodowej obecnie na terenie woj. dolnośląskiego nie prowadzi zadań rządowych służących realizacji ponadlokalnych celów publicznych, w tym wynikających z udziału Sił Zbrojnych RP w Programie Inwestycji Traktatu Północnoatlantyckiego w dziedzinie Bezpieczeństwa, wymagających uwzględnienia w Planie zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego w trybie art. 54b powołanej wyżej ustawy.

Projekt “Planu...” nie zawiera więc zadań wpisanych do rejestru zadań rządowych.

6. WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

CELE POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Stymulowanie i umacnianie integracji regionu z Unią Europejską.

• Zapewnienie regionowi dolnośląskiemu należnego – ze względu na jego potencjał kulturalno-społeczny i gospodarczy – miejsca w Polsce i wśród regionów Europy.

• Kształtowanie struktur przestrzennych województwa w nawiązaniu do europejskiego systemu gospodarki przestrzennej.

• Osiągnięcie europejskich standardów życia społeczeństwa.

• Dynamizacja rozwoju województwa dolnośląskiego.

• Zwiększenie konkurencyjności gospodarki regionu w otwartym systemie światowym.

• Partnerska współpraca z innymi regionami zagranicznymi.

• Dążenie do zmiany charakteru granic i przezwyciężenia krępujących do tej pory uregulowań państwowych dotyczących nieprzenikalności granic województwa dolnośląskiego z zachodnim i południowym sąsiadem.

• Stworzenie z regionów przygranicznych siły napędowej współpracy ponadgranicznej.

• Umocnienie współpracy transgranicznej, szczególnie w zakresie gospodarki, infrastruktury (w tym komunikacji i przejść granicznych), społeczno-kulturalnej, turystyki oraz ochrony przyrody, środowiska i dziedzictwa kulturowego oraz współpracy w dziedzinie nauki i techniki, wzajemnej pomocy w czasie katastrof, klęsk żywiołowych i innych poważnych wypadków, jak również przestrzennej integracji obszaru itp.).

• Osiągnięcie wysokiego standardu cywilizacyjnego oraz stopnia rozwoju społecznego i gospodarczego opartego o zwornikową funkcje obszaru województwa dolnośląskiego – na styku rozwijających się struktur społecznych, gospodarczych i przestrzennych sąsiadujących krajów.

• Rozwój pogranicza jako wspólnego obszaru gospodarczego i obszaru zamieszkania, a w kontekście europejskim podnoszenie jego konkurencyjność.

• Wzmocnienie miejsca województwa dolnośląskiego na mapie Polski i Europy.

• Promowanie Dolnego Śląska poza granicami Polski.

ZASADY REALIZACJI

• Aktywne uczestnictwo w inicjatywach i organizacjach międzynarodowych.

• Wspieranie współpracy międzynarodowej, transgranicznej i regionalnej w zakresie poprawy struktury przestrzennej, kształtowania rozwoju miast, przekształcenia obszarów wiejskich, rozwoju komunikacji, ochrony środowiska i zarządzania dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym itp.

• Usunięcie przeszkód i nierówności ekonomicznych oraz infrastrukturalnych.

• Realizacja przedsięwzięć w oparciu o fundusze europejskie i partnerów zagranicznych.

• Rozwiązywanie problemów rozwojowych poprzez współpracę z innymi regionami zagranicznymi.

• Wspieranie istniejących na Dolnym Śląsku form współpracy z najbliższymi regionami Republiki Czeskiej i Republiki Federalnej Niemiec, szczególnie w zakresie współpracy społeczno-kulturalnej, gospodarczej i turystycznej, w ramach Euroregionu Nysa i Euroregionu Glacensis oraz Euroregionu Dobrawa.

• Koordynacja współpracy przygranicznej w takich zakresach jak: budowa i rozbudowa przejść granicznych, ochrona środowiska, rozwój lokalnej współpracy turystycznej, kulturalnej i gospodarczej.

• Współdziałanie z komisjami międzyrządowymi o ogólnym lub wyspecjalizowanym zakresie działania, szczególnie w zakresie badania i rozwiązywania problemów wspólnego zainteresowania władz regionalnych i lokalnych krajów sąsiadujących oraz wspierania na pograniczu rozwoju i kontaktów między państwowymi i niepaństwowymi podmiotami.

• Wykorzystanie dwustronnych lub trójstronnych umów międzynarodowych, do których należą:

– Europejska konwencja ramowa o współpracy transgranicznej między wspólnotami i władzami terytorialnymi z 1980 r. (konwencja madrycka),

– Europejska karta samorządu terytorialnego z 1985 r.,

– Europejska karta samorządu regionalnego z 1997 r.,

– Europejska karta regionów granicznych i transgranicznych z 1985 r., nowa wersja z 1995 r. (będąca podstawą – kodeksem współpracy transgranicznej),

– traktaty międzypaństwowe, w których jedną z zasad jest nawiązywanie i rozwój różnych form współpracy transgranicznej.

• Wykorzystanie obowiązujących aktów prawnych stwarzających podstawy prawne dla współpracy polskich władz regionalnych i lokalnych z ich partnerami w państwach sąsiednich w zakresie współpracy transgranicznej (ramy formalne współpracy transgranicznej), w tym szczególnie:

– Traktat między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o potwierdzeniu istniejącej między nimi granicy z 14 listopada 1990 r.,

– Traktat między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym Sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r.,

– Porozumienie między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy regionalnej i przygranicznej z 17 czerwca 1991 r. (w formie wymiany not),

– Nota Ministra Spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej do Federalnego Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec w sprawie utworzenia Niemiecko-Polskiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Regionalnej i Przygranicznej z 17 czerwca 1991 r.,

– Umowa między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych z 19 maja 1992 r.,

– Traktat między Rzeczpospolitą Polską a CSFR o dobrym sąsiedztwie, solidarności i przyjaznej współpracy z 6 października 1991 r.,

– Porozumienie między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy transgranicznej, sporządzone w Warszawie 8 września 1994 r.,

– Umowa między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o małym ruchu granicznym, sporządzona w Pradze 17 stycznia 1995 r.,

– Polsko-Czeska Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Transgranicznej utworzona na podstawie art. 7 Porozumienia między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy transgranicznej z dnia 8 sierpnia 1994 r. – dokument sporządzono w Karpaczu w dniu 1 czerwca 1995 r.

(Na podstawie “Euroregiony w nowym podziale terytorialnym Polski” – GUS, US Wrocław. Warszawa – Wrocław 1999)

• Prowadzenie współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym i lokalnym w oparciu o zawierane regionalne lub lokalne umowy czy porozumienia, w tym szczególnie na podstawie porozumień zawartych przez samorząd województwa dolnośląskiego w sprawie zagranicznej współpracy międzyregionalnej:

– z Wolnym Państwem Saksonia (drezdeńska), RFN – (wspólne oświadczenie podpisane 17 września 1999 r. w Görlitz),

– z Krajem Związkowym Dolna Saksonia, RFN – (wspólne oświadczenie – podpisane 24 sierpnia 2000 r. w Hanowerze podczas tygodnia dolnośląskiego na wystawie Expo 2000),

– z Regionem Alzacja, Francja – (porozumienie – podpisane w Strasburgu 17 grudnia 1999 r. podczas pobytu delegacji władz samorządowych Województwa Dolnośląskiego w Alzacji),

– z Regionem Västmanland, Szwecja – (porozumienie – podpisane 22 września 2001 r. w Västeras),

– z Regionem Ringkjobing, Dania – (porozumienie – podpisane 24 października 2001 r. w Danii),

– z Obwodem Kirowogradzkim, Ukraina – (deklaracja woli – podpisana 6 lutego 2001 r. we Wrocławiu, – porozumienie – tekst porozumienia uzgodniony z regionem partnerskim, czeka na uchwalenie przez Sejmik),

– z Obwodem Dniepropietrowskim, Ukraina – (deklaracja woli – podpisana 21 lutego 2001 r. we Wrocławiu, – porozumienie – tekst porozumienia uzgodniony z regionem partnerskim czeka na uchwalenie przez Sejmik),

– z Regionem Emilia Romagna, Włochy – (porozumienie – projekt porozumienia uzgodniony z regionem partnerskim, uchwalony przez Sejmik i zaakceptowany przez MSZ czeka na powtórną akceptację Sejmiku),

– z Krajem Kralowohradeckim, Republika Czeska – (deklaracja o współpracy – podpisana 13 listopada 2001 r. w Hradec Kralove),

– z Krajem Ołomunieckim, Republika Czeska – (deklaracja o współpracy – podpisana 26 września 2001 r.),

– z Krajem Pardubickim, Republika Czeska – (porozumienie – projekt porozumienia uzgodniony z regionem partnerskim, uchwalony przez Sejmik, czeka na akceptację przez MSZ i na powtórną akceptację Sejmiku),

– z Krajem Libereckim, Republika Czeska – (porozumienie – projekt porozumienia uzgodniony z regionem partnerskim, uchwalony przez Sejmik, czeka na akceptację przez MSZ i na powtórną akceptację Sejmiku).

(Na podstawie informacji zamieszczonej na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – Współpraca z Zagranicą).

KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ

• Rozwój współpracy międzynarodowej w zakresie planowania przestrzennego oraz współpracy pomiędzy regionami i jednostkami lokalnymi.

• Nawiązywanie kontaktów z regionami mającymi najlepsze doświadczenia w zakresie włączania się w struktury europejskie.

• Działania na rzecz tworzenia nowych inicjatyw i projektów o randze europejskiej oraz wspólny z krajami i regionami UE udział w projektach z zakresu planowania przestrzennego, w tym transgranicznego planowania przestrzennego.

• Udział w międzynarodowych projektach dotyczących planowania przestrzennego w ramach Inicjatywy Europejskiej INTERREG III B.

• Dążenie do spójności ekonomicznej i społecznej, ochrony środowiska naturalnego i kulturalnego, zrównoważenia dysproporcji w rozwoju regionów Europy.

• Występowanie z inicjatywami współpracy na pograniczu polsko-czeskim i polsko-niemieckim, a zwłaszcza tworzenie ram instytucjonalnych tej współpracy.

• Działania na rzecz osiągnięcia wyznaczonych kierunków przemian rozwoju na obszarze pogranicza:

– rozwijanie kontaktów i konkretnej współpracy pomiędzy poszczególnymi centrami osadniczymi, które mogą uzupełniać się w zakresie niektórych wyższych funkcji usługowych, jak też konkretnych kontaktów średnich i małych jednostek osadniczych, szczególnie w zakresie inicjatyw kulturalnych oraz pomocy technicznej czy humanitarnej,

– wzmocnienie znaczenia i funkcji przygranicznej sieci osadniczej poprzez rozbudowę infrastruktury technicznej i społecznej oraz potencjału gospodarczego, zabezpieczanie realizacji wzajemnie skoordynowanych zamierzeń w wybranych obszarach rozwojowych i wytypowanych jednostkach osadniczych współpracujących ze sobą poprzez granicę, czemu powinny służyć zarówno krajowe, jak i międzypaństwowe koncepcje rozwoju wybranych rejonów,

– zharmonizowanie działań we wszystkich dziedzinach współpracy transgranicznej, a szczególnie w zakresie programowania rozwoju i zagospodarowania przestrzennego w skali regionalnej i lokalnej, zapewnienia ekologicznej stabilizacji obszaru, ochrony wartości przyrodniczych i krajobrazowych, poszanowania wszelkich przejawów dziedzictwa oraz wyposażenia infrastrukturalnego, budowy i rozbudowy przejść granicznych, rozwoju turystyki, itp.

• Prowadzenie działań na rzecz rozszerzenia kierunków współpracy województwa dolnośląskiego z regionami innych państw.

• Stowarzyszenie regionu dolnośląskiego z Komitetem Regionów Unii Europejskiej oraz przystąpienie do Zrzeszenia Europejskich Regionów Granicznych.

• Działania na rzecz większej obecności instytucji europejskich na terenie województwa dolnośląskiego, kontynuacja współpracy ze strukturą europejską o największym zasięgu, jaką jest Rada Europy poprzez aktywne uczestnictwo przedstawicieli województwa w tej organizacji.

• Kontynuacja współpracy w euroregionach:

Euroregion Nysa położony na styku pogranicza zachodniego i południowego, (utworzony w grudniu 1991 r.)

Euroregion Glacensis obejmujący po stronie polskiej powiat kłodzki i ząbkowicki (powołany w grudniu 1996 r.)

Euroregion Dobrawa utworzony w dniu 25.01.2001; grupę założycielską tworzą: po stronie polskiej – Starostwo Powiatu Wałbrzyskiego Ziemskiego, gmina Mieroszów i Głuszyca oraz Regionalne Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych “DROEURO”, a po stronie czeskiej – gmina Mezimesti, akces zgłosiła gmina Teplice.

WSPÓŁPRACA Z REPUBLIKĄ FEDERALNĄ NIEMIEC

Elementy współpracy

– Ochrona zasobów wód Odry i Nysy Łużyckiej; realizacja i wdrażanie polsko-niemieckich projektów, np. “Zielona Wstęga Odra – Nysa”.

– Ochrona i zmniejszenie negatywnego oddziaływania przemysłu na wody podziemne (rejon kopalni węgla brunatnego “Turów”).

– Działania w zakresie rekultywacji i zagospodarowania obszarów wydobycia węgla brunatnego.

– Ochrona terenów o największych walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

– Wspólne działania dotyczące obszaru chronionego krajobrazu Neissetal und Klossterwald i projektowanego obszaru chronionego krajobrazu (lub parku krajobrazowego) Górnej Nysy.

– Ścisła współpraca z Republiką Federalną Niemiec w celu ograniczenia ilości zanieczyszczeń transgranicznych, w ramach porozumień wynikających z międzynarodowych programów i monitoringu.

– Opracowywanie szczegółowych planów działania w przypadku występowania poważnych awarii.

– Przesył energii elektrycznej 2 liniami 400 kV relacji Mikułowa – Hagenwerder i linią 110 kV Bogatynia – Neuiebau.

– Planowany przesył energii elektrycznej liniami 110 kV relacji: Zgorzelec – Görlitz oraz Bogatynia – kierunek Niemcy.

– Dostarczanie gazu ziemnego wysokometanowego gazoci¹giem Ø 500 mm z systemu niemieckich gazociągów przesyłowych.

– Odprowadzenie ścieków z gmin niemieckich Gross – Krauscha, Zodel i Deschka do oczyszczalni ścieków w Pieńsku.

– Istniejące przejście graniczne dla ruchu pieszego Krzewina – Ostritz.

– Rozwój i powiązania systemu transportowego.

Komunikacja kolejowa

Powiązania międzynarodowe w ruchu kolejowym zapewniają linie:

– nr 274 relacji Jelenia Góra – Lubań Śląski – Mikułowa (możliwość połączenia do Zittau) – Zgorzelec – Görlitz, zapewniające połączenie przejścia granicznego Görlitz/Zgorzelec z Kotliną Jeleniogórską. Konieczna modernizacja linii, poprawa prędkości i warunków podróży.

– linia nr 275 z Cottbus przez Żagań do Miłkowic k. Legnicy (połączenie z linią 278 – 292 stanowiące bezpośrednie połączenie Berlina i Wrocławia)

– linia nr 278 relacji Węgliniec – Jędrzychowice – Zgorzelec – Görlitz, jako fragment trasy AGC, AGTC E-30; zapewniająca połączenie przejścia granicznego Görlitz/Zgorzelec z Legnicą, Wrocławiem i dalej Opolem i Górnym Śląskiem. Projektowana elektryfikacja linii, potrzeba modernizacji i poprawy warunków podróży.

– linia nr 290 relacji Mikułowa – Sulików – Wilka – Radomierzyce – Ręczyn – Trzciniec Zgorzelecki – Turoszów – Bogatynia; linia umożliwiająca obsługę komunikacyjną publiczną Worka Turoszowskiego; konieczna modernizacja linii.

– linia nr 295 relacji Węgliniec – Bielawa Dolna – Horka; linia zaliczana do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, zapewniająca połączenie w ruchu towarowym z Węglińcem (planowana stacja transportu kombinowanego droga/kolej), Legnicą, Wrocławiem, Górnym Śląskiem. Projektowane elektryfikacja i przebudowa linii.

– linia nr 324 relacji Ręczyn – Hagenwerder – Görlitz, zapewni połączenia ze stacją Görlitz z ominięciem Zgorzelca (po niemieckiej stronie Nysy), wskazana poprawa infrastruktury na stacji Ręczyn.

– linia nr 344 relacji Wilka – Zawidów – Frydland; linia dająca możliwość powiązań komunikacją publiczną pomiędzy Workiem Turoszowskim, Saksonią i okręgiem Libereckim; wskazana modernizacja linii.

– linia nr 346 relacji Liberec – Hradek – Porajów – Zittau (tranzyt bez przystanków na terenie Polski). Realizacja stacji w Porajowie umożliwi dodatkowe powiązania komunikacją kolejową południowej części Worka Turoszowskiego z przyległymi terenami Niemiec i Czech.

– linia nr 348 relacji Trzciniec Zgorzelecki – Zittau, w przedłużeniu linią 324 zapewni bezpośrednie połączenie południowej części Worka Turoszowskiego ze stacją Görlitz.

Istniejące przejścia graniczne:

– Węgliniec – Horka (295), towarowe. Konieczność przebudowy infrastruktury na stacji Bielawa Zachodnia i przejściu granicznym.

– Zgorzelec – Görlitz (274), osobowo-towarowe; (278 + 274), osobowe; fragment E-30.

Projektowane turystyczne połączenia kolejowe:

– ZVON (Zweckverband Verkehrsverbund Oberlausitz-Niederschlesien) – Projekt Modelowy “Kolej w Dolinie Nysy Łużyckiej“ przewiduje wykorzystanie linii kolejowych po stronie niemieckiej i polskiej w rejonie Worka Turoszowskiego do obsługi ruchu lokalnego i turystycznego, umożliwiając połączenia przesiadkowe m.in. z Berlinem, Wrocławiem czy Libercem. Ważna rolę spełniać będzie wspólna polsko-niemiecka stacja kolejowa w Krzewinie Zgorzeleckiej.

– Linie nr 324, 290 (odcinek przygraniczny) i 348 po zaprzestaniu kontroli granicznej, mogą stać się istotnym elementem obsługi komunikacyjnej w rejonie Worka Turoszowskiego relacji Görlitz – Zgorzelec – Jerzmanki – Sulików – Radomierzyce (nieistniejący przystanek) – Ręczyn (p. odg.) – Krzewina Zgorzelecka – Zittau / Bogatynia lub Zgorzelec – Görlitz (zmiana kierunku jazdy) – Hagenwerder – Ręczyn (p. odg.) – Krzewina Zgorzelecka – Zittau / Bogatynia.

Komunikacja drogowa

Podstawową obsługę w zakresie transportu drogowego spełniają autostrady i drogi krajowe:

– A-18 prowadząca z przejścia granicznego w Olszynie do węzła z drogą nr 4 w rejonie miejscowości Krzywa oraz jej przedłużenie w kierunku Wrocławia, Opola, Górnego Śląska i Krakowa, jakim jest przebudowywana autostrada A-4. Projektowana jest w najbliższych latach budowa drugiej jezdni i modernizacja istniejącej.

– A-4 krótki, niespełna dwukilometrowy odcinek od przejścia granicznego Ludwigsdorf/Jędrzychowice do połączenia z drogą krajową nr 4 na północ od Zgorzelca, prowadzącą przez Bolesławiec do połączenia z A-4 w rejonie Krzywej. Realizacja dalszego odcinka (na wschód od Jędrzychowic) do połączenia z A-4 w rejonie miejscowości Krzyżowa planowana jest w najbliższych latach. Przy drodze nr 4 w Zdzierskiej Woli usytuowane jest lotnisko (przeznaczone dla lekkich samolotów) i terminal odpraw celnych.

– Obok drogi krajowej nr 4 istotne znaczenie, zwłaszcza dla połączenia przejścia granicznego Görlitz/Zgorzelec z Kotliną Jeleniogórską (przez Lubań – Gryfów), ma droga krajowa nr 30.

Drogi wojewódzkie i powiatowe:

– Wzdłuż granicy zachodniej w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Dolnośląskiego planowana jest Droga Rokadowa, składająca się z odcinka drogi 296 oraz dróg 351, 352 i 354. Łączy ona w węźle Iłowa autostradę A–18, planowaną autostradę A–4 z Workiem Turoszowskim i z Drogą Śródsudecką o funkcji turystycznej. Zadaniem jej jest obsługa terenów przygranicznych i przenoszenie ruchu na silne trasy poprzeczne prowadzące w centralne obszary województwa.

– Funkcję uzupełniającą pełnić będą drogi wojewódzkie: 353 Pieńsk (przejście graniczne na odbudowywanym moście na Nysie Łużyckiej do m. Deschka) – Strzelno (połączenie z drogą nr 4) i droga 355 łącząca się z drogą 352, prowadząca do przejścia granicznego do Czech w Zawidowie.

– Drogi powiatowe, z których większe znaczenie mają droga 12 301 (Sieniawka – Bogatynia) obsługująca południową część Worka Turoszowskiego oraz droga 1026 łącząca przejście graniczne Prajów/Zittau i Porajów/Hradek.

– Droga Śródsudecka, kreująca model mobilnej turystyki w Sudetach, łącząc atrakcyjnie turystycznie rejony gór niemieckich, polskich i czeskich.

Istniejące przejścia graniczne:

– Jędrzychowice-Ludwigsdorf (A-4), osobowo-towarowe bez ograniczeń;

– Zgorzelec-Görlitz (4), osobowo-towarowe;

– Sieniawka-Zittau (354), osobowo-towarowe do 7,5 t;

– Porajów-Zittau (12 1026), osobowe, z wyłączeniem autobusów.

Projektowane przejścia graniczne:

– Pieńsk-Deschka, osobowo-towarowe do 3,5 t, z wyłączeniem autobusów (droga powiatowa nr 12 1024) na przedłużeniu drogi wojewódzkiej nr 353 Bielawa Górna (droga nr 4) – Pieńsk (droga nr 351 – Droga Rokadowa). Konieczna jest budowa mostu na Nysie Łużyckiej (km 158 + 600);

– Zgorzelec-Görlitz, piesze z odbudową Mostu Staromiejskiego. Lokalizacja na północ od istniejącego przejścia granicznego w Zgorzelcu;

– Radomierzyce-Hagenwerder, osobowo-towarowe do 3,5 t na połączeniu z drogą wojewódzką nr 352. Konieczna jest budowa mostu na Nysie Łużyckiej (km 162 + 300);

– Sieniawka – Zittau Nord, osobowo-towarowe do 12 t na połączeniu z drogą wojewódzką nr 354 i drogą powiatowa nr 12 301.

WSPÓŁPRACA Z REPUBLIKĄ CZESKĄ

Elementy współpracy

– Ścisła współpraca w zakresie ilościowej i jakościowej ochrony zasobów wód podziemnych (Główne Zbiorniki Wód Podziemnych: 339 Śnieżnik – Góry Bialskie, 341 Niecka Wewnątrzsudecka Kudowa Zdrój – Bystrzyca Kłodzka, 342 Niecka Wewnątrzsudecka Krzeszów).

– Ochrona zlewni chronionych Nysy Kłodzkiej, Klikawy, Orlicy oraz źródliskowych i górnych odcinków potoków górskich.

– Stworzenie wspólnego systemu monitoringu rzek granicznych Ścinawki (Stĕnavy) i Orlicy.

– Wspólne działania przy tworzeniu spójnego systemu ochrony przyrody (Bilateralny Rezerwat Biosfery Karkonosze, projektowany bilateralny rezerwat biosfery Parku Narodowego Gór Stołowych i CHKO Broumowsko, pozostałe tereny objęte ochroną prawną).

– Ścisła współpraca z Republiką Czeską w celu ograniczenia ilości zanieczyszczeń transgranicznych, w ramach porozumień wynikających z międzynarodowych programów.

– Opracowywanie szczegółowych planów działania w przypadku występowania poważnych awarii.

– Przesył energii elektrycznej liniami 110 kV Kudowa – Náchod i Boguszów Gorce – Porici.

– Planowany przesył energii elektrycznej linią 110 kV Bogatynia – kierunek Czechy.

– Planowana rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Zawidowie, która ma obsługiwać również miejscowość Habartice z terenu Czech.

– Ścisła współpraca w utrzymaniu stanu i jakości wód mineralnych w regionie sudeckim, w tym przede wszystkim w rejonie Kudowy Zdroju.

Komunikacja kolejowa

Główne połączenia Dolnego Śląska z Czechami i północno-zachodnimi rejonami Polski zapewniają:

– linia nr 276 Wrocław – Kamieniec Ząbkowicki – Kłodzko – Międzylesie – Lichkov (kierunek do Pragi, Brna, Wiednia i Jesennika – przy wykorzystaniu dzisiaj nieistniejącej linii tzw. “odbočka Orlice” łączącej linię nr 274 przy granicy państwa ze szlakiem Lichkov – Dolni Lipka). Jest to fragment trasy AGTC, C-59/2, znaczenia państwowego, przewidziana do modernizacji do prędkości 120 km/hl.

Znaczenie lokalne mają linie:

– linia nr 291 Boguszów Gorce Wschodnie – Mieroszów – Meziměsti, jednotorowa, niezelektryfikowana, przeznaczona dla ruchu osobowego i towarowego;

– linia nr 299 Kamienna Góra – Lubawka – Trutnov, jednotorowa, niezelektryfikowana, o ruchu zawieszonym (sporadycznie ruch towarowy na odcinku Kamienna Góra – Lubawka);

– linia nr 344 Wilka – Zawidów – Habartice – Frýdlant, znaczenia państwowego, jednotorowa, niezelektryfikowana. Proponowana jest elektryfikacja linii.

Istniejące kolejowe przejścia graniczne, istotne dla lokalnego przygranicznego ruchu:

– Zawidów – Frýdlant, towarowe;

– Lubawka – Královec, towarowe;

– Mieroszów – Meziměsti, osobowo-towarowe;

– Międzylesie – Lichkov, osobowo-towarowe.

Projektowane kolejowe przejścia graniczne:

– Jakuszyce – Harrachov, osobowe, na przedłużeniu linii nr 311 Jelenia Góra – Szklarska Poręba – Jakuszyce;

– Lubawka – Královec, rozszerzenie o ruch osobowy, na przedłużeniu linii nr 299 Kamienna Góra – Lubawka – Trutnov, jednotorowa, niezelektryfikowana.

– Kudowa Zdrój – Kudowa Słone – Náchod, osobowe.

Projektowane turystyczne połączenia kolejowe:

– Na obszarze Sudetów po polskiej i czeskiej stronie projektowana jest Sudecka Kolej Turystyczna (SKT), wykorzystująca m.in. zawieszone dla ruchu odcinki linii kolejowych przebiegających przez granicę polsko-czeską. SKT pozwoli na ożywienie turystyki na obszarze Sudetów, wprowadzając dodatkową, atrakcyjna formę zwiedzania.

Komunikacja drogowa:

Podstawowe powiązania drogowe z Dolnym Śląskiem oraz obszarami Polski zachodniej i południowej (Ziemia Lubuska, Wielkopolska, Pomorze) mają zapewnić planowane trasy ruchu szybkiego:

– droga ekspresowa S-3 (autostrada A-3) Szczecin – Zielona Góra – Legnica – Jawor – Lubawka, stanowiąca korytarz transportowy północ-południe Sztokholm – Brno – Wiedeń;

– droga ekspresowa S-5, (Gdańsk) – Świecko – Poznań – Wrocław – Kłodzko – Międzylesie (do Brna i dalej do Wiednia).

W stanie istniejącym podstawowe powiązania drogowe zapewniają drogi krajowe i wojewódzkie:

– droga nr 3 (E-65) Świnoujście – Legnica – Bolków – Jelenia Góra – Jakuszyce (łącząca się w Bolkowie z drogą nr 5, w Jeleniej Górze z drogą nr 30 do Zgorzelca);

– droga nr 5 Świecie – Poznań – Wrocław – Bolków – Kamienna Góra – Lubawka (do Trutnova);

– droga nr 8 (E-67) Warszawa – Wrocław – Kłodzko – Kudowa Zdrój);

– droga nr 33 (381) Kłodzko – Międzylesie – Boboszów (do Brna / Pragi);

– droga nr 35 (377) Wałbrzych – Mieroszów – Golińsk (do Broumova) oraz droga wojewódzka nr 352 Zgorzelec – Zatonie – Bogatynia – Kunratice (do Frydlantu), stanowiąca na odcinku Bogatynia – Kunratice część projektowanej Drogi Śródsudeckiej;

– droga nr 355 Koźmin (od drogi nr 352) – Zawidów (do Frydlantu) stanowiąca wraz z odcinkiem drogi 352 dogodne połączenie przejść granicznych w Zawidowie i w Zgorzelcu;

– droga nr 361 Krobica – Czerniawa Zdrój (do Frydlantu);

– droga nr 368 Przełęcz Kowarska – Przełęcz Okraj (do Trutnova);

– droga nr 385 Grodków – Ziębice – Ząbkowice Śląskie – Nowa Ruda – Ścinawka Górna – Tłumaczów (do Broumova).

Funkcję uzupełniającą, obsługującą przygraniczny ruch kołowy spełniają drogi powiatowe i gminne, w tym:

– droga nr 12 367 Leśna – Miłoszów (do Frydlantu), stanowiąca przedłużenie drogi wojewódzkiej nr 393 z Lubania;

– droga nr 12 1026 Porajów – Zittau, łącząca przejścia graniczne Hradek – Porajów i Sieniawka – Zittau (droga służy głównie połączeniom pomiędzy Republika Federalną Niemiec i Republiką Czeską);

– droga gminna Kudowa Zdrój – Czermna (do Hronova);

– droga Śródsudecka, kreująca model mobilnej turystyki w Sudetach, łącząc atrakcyjnie turystycznie rejony gór niemieckich, polskich i czeskich. (m.in. Frydlant, Broumow po czeskiej stronie Sudetów).

Istniejące drogowe przejścia graniczne:

– Porajów – Hrádek n. Nisou (12 1026), osobowe z wyłączeniem autobusów;

– Bogatynia – Kunratice (352), osobowo-towarowe do 3,5 t z wyłączeniem autobusów, fragment Drogi Śródsudeckiej;

– Zawidów – Habartice (355), osobowo-towarowe do 3,5 t;

– Czerniawa Zdrój – Nóve Město pod Smrkem (361), osobowo-towarowe do 3,5 t, fragment Drogi Śródsudeckiej;

– Jakuszyce – Harrachov (3), osobowo-towarowe bez ograniczeń;

– Przełęcz Okraj – Pomezni Boudy (368), osobowe z wyłączeniem autobusów;

– Lubawka – Královec (5), osobowo-towarowe do 6 t;

– Golińsk – Starostin (35), osobowe;

– Tłumaczów – Otovice (385), osobowe;

– Kudowa Słone – Náchod (8), osobowo-towarowe bez ograniczeń;

– Boboszów – Dolni Lipka (33), osobowo-towarowe do 3,5 t.

Projektowane drogowe przejścia graniczne:

– Kopaczów – Hrádek n. Nisou, osobowo-towarowe do 12 t, na przedłużeniu drogi powiatowej nr 12 301 do połączenia z nowo projektowanym przejściem Sieniawka – Zittau Nord;

– Miłoszów – Srbská, przekwalifikowanie na osobowe z wyłączeniem autobusów, na przedłużeniu drogi wojewódzkiej nr 296;

– Świecie – Jindřichovice pod Smrkem, osobowe z wyłączeniem autobusów, na przedłużeniu drogi wojewódzkiej nr 360 do Gryfowa Śląskiego;

– Lubawka – Královec, osobowo-towarowe bez ograniczeń na projektowanej trasie autostrady A-3 / drogi ekspresowej S-3;

– Golińsk – Starostin, przekwalifikowanie na osobowo-towarowe do 6–9 t (projekt nie precyzuje dopuszczalnego tonażu), na drodze krajowej nr 35, fragment Drogi Śródsudeckiej;

– Głuszyca Górna – Janovički, osobowe z wyłączeniem autobusów, na przedłużeniu drogi wojewódzkiej nr 381;

– Tłumaczów – Otovice, przekwalifikowanie na osobowo-towarowe do 3,5 t., fragment Drogi Śródsudeckiej, na drodze wojewódzkiej nr 385;

– Kocioł – Olesnice v Orlickich Horach (koło Lewina Kłodzkiego), osobowo-towarowe do 3,5 t z wyłączeniem autobusów (czynne okresowo);

– Mostowice – Orlickie Záhory, osobowo-towarowe do 3,5 t z wyłączeniem autobusów, połączenie z drogą nr 389, (przy trasie Drogi Śródsudeckiej). Konieczna budowa mostu na Dzikiej Orlicy;

– Niemojów – Bartosovice w Orlickich Horach, osobowo-towarowe do 3,5 t z wyłączeniem autobusów, na przedłużeniu drogi wojewódzkiej nr 389;

– Boboszów – Dolni Lipka, osobowo-towarowe bez ograniczeń na projektowanej trasie drogi ekspresowej S-5;

– Nowa Morawa – Nove Mesto, osobowo-towarowe do 3,5 t z wyłączeniem autobusów, na przedłużeniu drogi wojewódzkiej nr 392;

– Lutynia – Travná (do Javornika), propozycja przekwalifikowania na osobowe, z wyłączeniem autobusów, przejście usytuowane na przedłużeniu drogi powiatowej nr 45 130 (połączenie z drogą wojewódzką 392 w Lądku Zdroju) na trasie Drogi Śródsudeckiej;

– Złoty Stok – Bila Voda, osobowo-towarowe do 3,5 t z wyłączeniem autobusów, na przedłużeniu drogi krajowej nr 46.

Istniejące turystyczne przejścia graniczne:

– Lutogniewice – Andělka,

– Stóg Izerski – Smrk,

– Szrenica – Vosecka Bouda,

– Równia pod Śnieżką – Lučni Bouda,

– Śląski Dom – Lučni Bouda,

– Sowia Przełęcz – Sovi Sedlo,

– Niedamirów – Žacleř,

– Okrzeszyn – Petřikovice,

– Łączna – Zdaňov,

– Głuszyca Górna – Janovičky,

– Radków – Božanov,

– Brzozowie – Česka Čermná,

– Karłów – Ostra Góra – Machov,

– Duszniki – Olešnice v Orl. H.,

– Zieleniec – Děštnè v Orl. H.,

– Niemojów – Bartošovice,

– Kamieńczyk – Mladkov,

– Jodłów – Horni Morava,

– Śnieżnik – Králický Snežnik,

– Nowa Morawa – Staré Město,

– Lutynia – Travna,

– Przesieka (Przełęcz Karkonoska) – Špindlerův Mlýn (Špindlerovka).

Przejścia proponowane przez lokalne władze samorządowe:

– Orłowiec – Růženec – Bilá Voda,

– Lądek Zdrój – Černy Kout – Jawornik,

– Nowy Gierałtów – Nové Vilémovice (Uhelná),

– Bielice – Nýznerov,

– Bielice – Smrk,

– Bielice – Staré Město (Papršek),

– Potoczek – Heřmanice,

– Lasówka – Trčkov,

– Mostowice – Orlickie Zahoři,

– Czermna – Mala Čermna,

– Orlica – Vrhmezi,

– Kocioł (Lewin Kłodzki) – Olešnice v. Orl. H.,

– Pstrążna – Ždárky,

– Pasterka – Ždárky,

– Pasterka – Muchovsky Kriz,

– Łomnica – Ruprechtice,

– Sokołowsko – Vižnov,

– Chełmsko Śląskie – Libná,

– Uniemyśl – Adrspach Horni,

– Niedamirów – Horni Albeřtice,

– Polana Jakuszycka – Harrachov,

– Szklarska Poręba, Granicznik – Harrachov,

– Śnieżka – Snežka,

– Orle – Jizerka,

– Na Izerze – Jizerka,

– Zawidów – Černousy,

– Zgorzelec – Görlitz (Most Staromiejski).

7. KIERUNKI POLITYKI PRZESTRZENNEJ OBSZARÓW PROBLEMOWYCH

1. ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE PASMA ODRY W GRANICACH WOJEWÓDZTWA DOLNO-ŚLĄSKIEGO

Pasmo Odry jest jednym z pasm rozwoju województwa dolnośląskiego. Dla zagospodarowania przestrzennego tego pasma jako obszaru problemowego wykonano Studium zagospodarowania przestrzennego pasma Odry w granicach województwa dolnośląskiego.

Prace nad Studium zagospodarowania przestrzennego pasma Odry zostały rozpoczęte po zawarciu w dniu 24 lipca 2000 roku Porozumienia w sprawie podjęcia wspólnych prac nad Studium przez pięć województw nadodrzańskich, z udziałem Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Każde z województw opracowało studium na swoim obszarze, syntezę wykonało WBU we Wrocławiu. Studium ma charakter studium obszaru funkcjonalnego związanego tematycznie z Programem dla Odry 2006, a jako studium obszaru problemowego, jest częścią projektu planu zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego. Poniżej synteza studium.

STUDIUM ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO PASMA ODRY W GRANICACH WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

I. DELIMITACJA GRANIC OPRACOWANIA

Zlewnia Odry obejmuje 3 państwa: Polskę, Czechy i Niemcy. Program dla Odry 2006 dotyczył zlewni Odry na terenie Polski, bez zlewni Warty. Delimitacja opracowania na obszarze województwa dolnośląskiego objęła dolinę Odry, tereny zalewowe rzeki. Opracowanie rozszerzono w granicach gmin z uwagi na problemy administracyjno--gospodarcze. W sumie jest to 29 gmin, w powiatach: głogowskim, górowskim, legnickim, lubińskim, oławskim, polkowickim, średzkim, trzebnickim, wołowskim, wrocławskim oraz miasto Wrocław. Na obszarze tym zamieszkuje 1 007 760 osób, ponad jedna trzecia mieszkańców województwa.