78

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY STRZEGOM

z dnia 10 października 2002 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w mieście Strzegom, ograniczonego: ul. Gronowską, granicą

z obrębem Morawa, ul. Morską i drogą krajową nr 5

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), w związku z uchwałami Rady Miejskiej Gminy Strzegom nr 2/01 z dnia 30 stycznia 2001 r. i nr 72/01 z dnia 5 czerwca 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Rada Miejska Gminy Strzegom uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w mieście Strzegom, ograniczonego: ul. Gronowską, granicą z obrębem Morawa, ul. Morską i drogą krajową nr 5, obejmującego działki w obrębie 2 – Osiedla Wschód, na arkuszach map nr: 9, 27 i 28.

2. Integralną częścią planu jest rysunek w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Na rysunku planu oznaczono granice obszaru objętego planem oraz określono ustalenia przedstawione w formie graficznej.

3. Wyłącza się z ustaleń planu teren położony przy ul. Gronowskiej, stanowiący działkę nr 17, AM 9, obręb 2, który objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonym uchwałą nr 117/01 Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 21 listopada 2001 r.

§ 2

1. Przedmiotem ustaleń planu jest:

– przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

– linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi, a także tereny niezbędne do wytyczania ścieżek rowerowych,

– tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny,

– granice i zasady zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie,

– zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury,

– lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy,

– szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz budowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego zagospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,

– tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenu.

2. Realizacja niniejszego planu, poprzez wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, wymaga uwzględniania ustaleń zawartych w:

1) rozdziale II: “Ustalenia ogólne”,

2) rozdziale III: “Ustalenia szczegółowe”,

3) rysunku planu, określonych jako “Ustalenia planu”.

§ 3

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej Gminy Strzegom,

2) planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu obejmującego teren, o którym mowa w § 1 ust. 1 uchwały,

3) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) obszarze planu – należy przez to rozumieć obszar objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Strzegom, w granicach określonych w § 1 uchwały,

5) jednostce funkcjonalnej – należy przez to rozumieć teren oznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, o dominującej funkcji określonej symbolem literowym.

R o z d z i a ł II

Ustalenia ogólne, obowiązujące dla całego obszaru objętego planem

§ 4

1. Ustala się, że obszar planu stanowić będzie wielofunkcyjną strukturę przestrzenną, z wyraźnie rozdzielonymi rejonami lokalizacji poszczególnych funkcji dominujących.

Dominującymi funkcjami na obszarze planu są:

2. Jako funkcje uzupełniające na tym obszarze przewiduje się:

3. Dopuszcza się wprowadzenie funkcji dodatkowych, poza wymienionymi w ust. 1 i 2, pod warunkiem:

§ 5

Zasady ukształtowania struktury przestrzenno-funkcjonalnej.

1. W kształtowaniu struktury przestrzennej należy uwzględnić następujące, podstawowe ustalenia:

1) wprowadza się rejonizację inwestycji o poszczególnych funkcjach dominujących, sytuując:

– zabudowę mieszkaniową w części północno--wschodniej, w pasie terenu pomiędzy ulicą Gronowską, a ciekiem wodnym o nr ewid. 12 i 13,

– inwestycje produkcyjne i usługowe w części środkowej i zachodniej,

– obiekty i tereny związane z produkcją rolniczą, w części południowej,

2) w poszczególnych rejonach, określonych wyżej, należy przestrzegać zasady, że architektura obiektów tam lokalizowanych, powinna cechować się jednorodnym charakterem,

3) dla całej zabudowy obowiązuje utrzymanie drobnej skali obiektów, celem niespowodowania powstania skupiska brył, konkurującego z obecną sylwetą miasta,

4) ograniczyć intensywność zabudowy w korytarzu infrastruktury technicznej, biegnącym wzdłuż drogi krajowej nr 5,

5) w miarę możliwości (uwzględniając wysoką bonitację gleb), wprowadzać zieleń wysoką, w szczególności w części zachodniej i wzdłuż cieków wodnych,

6) w zachodniej części terenu, sytuowanie obiektów podporządkować liniom kierunkowym równoległym i prostopadłym do osi drogi krajowej nr 5.

2. Wprowadza się zakaz lokalizacji indywidualnej zabudowy zagrodowej na terenach przeznaczonych pod rolnictwo. Na terenach tych dopuszcza się lokalizację baz produkcji rolniczej, gospodarstw o areale gruntów przekraczającym 50 ha, a w wypadku produkcji specjalistycznej, o areale ponad 20 ha.

§ 6

Ustalenia w zakresie komunikacji.

1. Przebiegająca wzdłuż zachodniej granicy planu, droga krajowa nr 5, oznaczona w planie ogólnym miasta jako droga krajowa nr 378, o klasie drogi głównej G 1/2, docelowo zostanie zmodernizowana do klasy technicznej GP 2/2. Uwzględniając parametry techniczne dla drogi GP 2/2:

– docelowy przekrój szlakowy: 2 x 7,5 m + 2 x 2,5 utwardzone pobocza,

– 2 x 0,75 m: pobocza gruntowe oraz 4,0 m pas rozdziału,

– koronę drogi: 24,5 m,

– szerokość w liniach rozgraniczających: 45,0 m,

– budowę drugiej jezdni po stronie wschodniej,

w planie wyznaczono rezerwę terenu, stanowiącą pas o szerokości 16,0 m.

Dodatkową rezerwę pod modernizację tej trasy, można będzie uzyskać z pasa terenu o szerokości 15 m, wyznaczonego pod zieleń izolacyjną.

Projekt modernizacji drogi nr 5 należy uzgodnić z operatorem sieci gazociągowej wysokiego ciśnienia. Przy projektowaniu zachować zgodność z normą PN-91/M-34501 “Skrzyżowania gazociągów z przeszkodami terenowymi”.

2. Przewiduje się tylko jedno połączenie obszaru planu z drogą krajową nr 5, przez ulicę Armii Krajowej (klasy zbiorczej), w miejscu istniejącego skrzyżowania. Skrzyżowanie to należy przewidzieć jako skanalizowane, z zapewnieniem wymaganych warunków widoczności poziomej i pionowej.

Ustala się zakaz zjazdów bezpośrednich z nieruchomości położonych na obszarze planu, na drogę krajową nr 5.

3. Układ komunikacji wewnętrznej, w obrębie obszaru planu.

Osią funkcjonalną obszaru planu jest ulica Armii Krajowej, zmodernizowana do ulicy klasy zbiorczej (KZ), o szerokości w liniach rozgraniczających = 20,0 m.

Trasami stanowiącymi powiązanie wewnętrznej sieci ulic dojazdowych są ulice o klasie lokalnej KL, o szerokości w liniach rozgraniczających co najmniej 12,0 m. Bezpośrednią obsługę poszczególnych nieruchomości zapewnią ulice klasy dojazdowej oznaczone na rysunku planu symbolami KD, o szerokości w liniach rozgraniczających: 10 m.

Dla wszystkich klas dróg komunikacji wewnętrznej, należy przyjąć parametry techniczne zgodne z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430).

§ 7

Ustalenia w zakresie ochrony środowiska.

1. Na terenach produkcyjno-usługowych projektowana zabudowa i urządzenia technologiczne nie mogą ujemnie, poza dopuszczalne normy, oddziaływać na środowisko przyrodnicze, a ich uciążliwość powinna być ograniczona w obrębie granic własnościowych poszczególnych zakładów.

2. Na terenach oznaczonych na rysunku planu symbolem PT 1 i PT 2 wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko, poprzedzone musi być postępowaniem w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji. Postępowanie należy przeprowadzić zgodnie z art. 46–57 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U.
Nr 62, poz. 627).

3. W przypadku występowania ścieków technologicznych, przed odprowadzeniem do kanalizacji sanitarnej, winny być podczyszczone na terenie zakładu, do stanu, który kwalifikować je będzie do odbioru przez oczyszczalnię komunalną.

4. Zgodnie z § 2 i 6 rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 13 maja 1998 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. Nr 66, poz. 436):

1) dla terenów zabudowy mieszkaniowej, dopuszczalny poziom hałasu, wyrażony równoważnym poziomem dźwięku A wynosi:

– 45 dB w porze dziennej (od 600 do 2200), w przedziale czasu odniesienia równym 8 najmniej korzystnym godzinom dnia,

– 40 dB w porze nocnej od 2200–600, w przedziale czasu odniesienia równym najmniej korzystnej godzinie nocy,

2) dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami rzemieślniczymi, dopuszczalny poziom hałasu, wynosi odpowiednio:

– 50 dB w porze dziennej i 40 dB w porze nocnej.

5. Na obszarze planu występują urządzenia melioracji szczegółowych oznaczone na rysunku planu symbolem “W”. W czasie opracowywania dokumentacji na poszczególne inwestycje, należy rozwiązać sprawę odprowadzania wód i uzgodnić z Regionalnym Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Świdnicy.

6. Zachować w stanie nienaruszonym istniejący starodrzew. Zwiększyć zadrzewienie terenów wzdłuż rowów melioracyjnych oraz istniejących i projektowanych ulic. W planach zagospodarowania terenu inwestycji będących integralną częścią projektów budowlanych, należy wymagać ustaleń projektowych w zakresie zadrzewienia, preferując gatunki, uwzględniając mikroklimat, warunki środowiskowe i charakter regionalnego krajobrazu.

§ 8

Zasady zagospodarowania terenów.

1. Ustalenia dla terenów o funkcji mieszkaniowej:

1) podstawową formą zabudowy mieszkaniowej jest zabudowa jednorodzinna, wolno stojąca i bliźniacza, o wielkości działek w granicach 800 – 1200 m2,

2) dopuszcza się zabudowę szeregową, pod warunkiem:

– wydzielenia na zapleczu działek dojazdów gospodarczych, o szerokości co najmniej 3,0 m,

– wyznaczenia działek o szerokości części frontowych co najmniej 10,0 m,

3) na terenach tych dopuszcza się również zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, o wysokości do III kondygnacji; przy lokalizowaniu tej zabudowy muszą być spełnione następujące wymogi:

– na terenie właścicieli należy zapewnić odpowiednią ilość miejsc dla samochodów osobowych, licząc 2 stanowiska na każde mieszkanie,

– teren przeznaczony na zieleń rekreacyjną powinien wynosić co najmniej 10,– m2/miesz-kańca,

– wskaźnik intensywności zabudowy nie może przekroczyć wielkości: 0,35,

4) ustala się, że rodzaj zabudowy mieszkaniowej musi być jednolity dla całej jednostki funkcjonalnej oznaczonej symbolem MN,

5) na terenach zabudowy mieszkaniowej wprowadza się zakaz lokalizowania usług; na obszarze planu wyznaczono jednostki funkcjonalne, oznaczone symbolem MNu, przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową z dopuszczeniem funkcji usługowej, wbudowanej do obiektu mieszkalnego,

6) linie zabudowy od przyległych ulic określone są na rysunku planu oraz w ust. 3 niniejszego §. Sytuowanie budynków mieszkalnych w stosunku do pozostałych granic działek powinno być zgodne z § 12, rozdział 1, dział II rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 140 z późn. zm.),

7) pasy terenu pomiędzy liniami rozgraniczającymi ulic a liniami zabudowy, należy zagospodarować zielenią ozdobną.

2. Ustalenia w zakresie zagospodarowania terenów zabudowy produkcyjnej i usługowej:

1) zakłady produkcyjne i usługowe mają obowiązek zapewnienia na terenie własnym, odpowiedniej wielkości parkingów dla samochodów osobowych i ciężarowych,

2) przy ustalaniu odległości budynków produkcyjnych i usługowych od granic przyległych działek oraz obiektów sąsiadujących, należy uwzględniać § 272 i § 273 rozporządzenia wymienionego w ust. 1 pkt 6,

3) pasy terenu pomiędzy liniami rozgraniczającymi ulic a liniami zabudowy, należy zagospodarować zielenią. Celem zapewnienia ekspozycji obiektów od strony ulic drzewa i krzewy formować w różnogatunkowe kępy, na przemian z partiami zieleni niskiej. W pasach tych mogą znajdować
się place przedwejściowe i parkingi, pod warunkiem nieprzekroczenia na te cele 20% ich powierzchni.

3. Na rysunku planu wyznaczono obowiązujące i nieprzekraczalne linie zabudowy, określając ich odległości od linii rozgraniczających ulic. Na odcinkach ulic bez oznaczeń:

– dla zabudowy mieszkaniowej – obowiązująca linia zabudowy = 5,0 m,

– dla zabudowy przemysłowej i komercyjnej – nieprzekraczalna linia zabudowy = 10,0 m.

§ 9

Uwarunkowania w zakresie architektury zabudowy.

1. Ustala się następujące zasady kształtowania zabudowy mieszkaniowej:

1) wysokość budynków nie może przekraczać:

– II kondygnacji w obiektach z nieużytkowym poddaszem,

– III kondygnacji w obiektach z użytkowym poddaszem,

dopuszcza się zastosowanie ścianek kolankowych o wysokości do 60 cm,

2) budynki powinny posiadać dachy strome o spadkach od 70% do 100%, o symetrycznych połaciach, kryte dachówką ceramiczną lub materiałami w kolorze ceramiki naturalnej; w wypadku podpiwniczenia domu, poziom posadzki parteru w stosunku do przyległego terenu, nie może przekraczać 80 cm,

3) dla zabudowy jednorodzinnej, należy stosować rzuty poziome obiektów o obrysie prostokątnym, z dopuszczeniem ryzalitów, ganków, werand i wykuszy,

4) formą i detalem projektowana zabudowa powinna nawiązywać do architektury tego regionu, bez ograniczeń w zakresie stosowania materiałów,

5) bryły projektowanych budynków winny posiadać cechy kompozycji horyzontalnej, z mocno wysuniętymi okapami,

6) ogrodzenia działek:

– od frontu: ażurowe o wysokości do 1,6, z cokołem o wysokości do 40 cm,

– boczne: wg porozumień właścicieli, z wyjątkiem odcinków od ulicy do linii zabudowy, które powinny być realizowane w nawiązaniu do ogrodzeń frontowych,

7) projekty budowlane należy wykonywać w oparciu o opinie geotechniczne dla poszczególnych zadań inwestycyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu wód gruntowych.

2. Ustala się następujące zasady kształtowania zabudowy produkcyjnej i usługowej:

1) wysokość obiektów nie może przekraczać III kondygnacji oraz 12,0 metrów, licząc do poziomu stropu ostatniej kondygnacji,

2) obiekty powinny posiadać dachy o spadkach od 35% do 45% i pokryciu połaci materiałami w kolorze dachówki ceramicznej,

3) dla inwestycji niemieszkalnych nie określa się jednorodnych zasad kształtowania zabudowy; forma i charakter architektoniczny projektowanych obiektów winny odpowiadać ich funkcjom, bez ograniczeń w zakresie rodzaju konstrukcji i stosowanych materiałów,

4) obiekty stanowiące uzupełnienie istniejącej zabudowy, powinny nawiązywać do architektury budynków przyległych,

5) elementy małej architektury należy projektować wg jednorodnej koncepcji z dominacją materiałów granitowych. Ogrodzenia wysokością, konstrukcją i materiałami nawiązywać do istniejących, przyległych.

3. Uzupełnieniem ustaleń ogólnych w zakresie architektury, dla terenów o szczególnych wymogach kształtowania przestrzeni, są uwarunkowania określone w ustaleniach szczegółowych dla poszczególnych jednostek funkcjonalnych, zawartych w rozdziale III uchwały.

§ 10

Ustalenia w zakresie ochrony dóbr kultury.

Na rysunku planu określono tereny objęte stanowiskami archeologicznymi. W związku z tym przed przystąpieniem do prac ziemnych, związanych z realizacją inwestycji na terenie objętym planem, inwestor zobowiązany jest powiadomić, z 7-dniowym wyprzedzeniem, Inspekcję Zabytków Archeologicznych, Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków z siedzibą we Wrocławiu, o terminie rozpoczęcia i zakończenia robót, celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego. Zapis powyższy należy włączać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydawanych dla działek w granicach stanowisk archeologicznych.

§ 11

Przez obszar planu przebiegają gazociągi wysokiego ciśnienia:

Plan adaptuje usytuowanie powyższych gazociągów, określając strefy ochronne i ustalając obowiązujące w nich następujące uwarunkowania:

– zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy,

– zapewnienie swobodnej dostępności do gazociągów oraz swobodnego przemieszczania się wzdłuż i w obrębie strefy ochronnej,

– przeprowadzanie podziemnych sieci infrastruktury technicznej wymaga uzgodnienia przez zarządcę gazociągu,

– zakaz sadzenia drzew i krzewów,

– zakaz włączania do terenów zakładów produkcyjnych terenów położonych bliżej, niż wymagane odległości określone w § 6 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 14 listopada 1995 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe (Dz. U. Nr 139, poz. 686).

Przy wyznaczaniu stref ochronnych ustalono, że dla terenów przemysłowych i rzemiosła, odległość podstawowa powinna wynosić:

20 m – dla gazociągu ř 300 i ciśnieniu 1,6 MPa,

25 m – dla gazociągu ř 150 i ciśnieniu 6,3 MPa.

Na rysunku planu uwzględniono strefy ochronne gazociągów, przeznaczając je na użytkowanie rolnicze, dla uprawy roślin przemysłowych.

§ 12

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

1. Zaopatrzenie w wodź dla celów bytowych z ujźę komunalnych, poprzez rurociąg Ř 110 znajdujący siź w ulicy Gronowskiej oraz budowź magistrali wodociągowej w ulicy Armii Krajowej. Zabrania siź ućywania dla celów technologicznych wody z ujźę komunalnych.

2. Nieruchomości położone na obszarze planu, docelowo należy podłączyć do rozbudowanej sieci kanalizacji sanitarnej, odprowadzającej ścieki do istniejącej komunalnej oczyszczalni ścieków. Do czasu rozbudowy sieci rozdzielczej na obszarze planu, dopuszcza się:

– odprowadzanie ścieków do szczelnych zbiorników sytuowanych na poszczególnych działkach, opróżnianych przez specjalistyczne przedsiębiorstwo do zlewni miejskiej,

– asenizacje ścieków poprzez indywidualne rozwiązania, uzgodnione z Terenowym Inspektorem Sanitarnym w Świdnicy.

Wybór systemu oczyszczania ścieków nastąpi na etapie opracowania wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

3. Odprowadzanie wód opadowych na tereny własne. Wody deszczowe z ulic odprowadzać kanalizacją deszczową do systemu miejskiego.

4. Zaopatrzenie w energię elektryczną z sieci SN wg warunków technicznych wydanych przez Zakład Energetyczny w Strzegomiu. W wypadku konieczności budowy stacji transformatorowej lokalizację jej dopuszcza się jako dobudowę do jednego z projektowanych obiektów produkcyjno-usługowych lub jako obiekt wolno stojący, na terenach oznaczonych na rysunku planu symbolem IT.

Instalację odcinków linii napowietrznych SN kolidujących z projektowaną zabudową należy wymienić na przewody kablowe. Nowe linie SN projektować jako kablowe w liniach rozgraniczających istniejących i projektowanych ulic.

5. Zaopatrzenie w ciepło.

Dla poszczególnych inwestycji zaopatrzenie w ciepło należy przewidywać z kotłowni indywidualnych, z wymogiem zastosowania urządzeń o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń powietrza.

6. Zaopatrzenie w gaz wymaga rozbudowania sieci na obszarze planu, według warunków technicznych wydanych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Zakład Gazowniczy w Wałbrzychu.

7. Przewidzieć usuwanie stałych odpadów bytowych do pojemników ustawionych na utwardzonych nawierzchniach, w miejscach osłoniętych, usytuowanych na poszczególnych nieruchomościach, z wcześniejszym uzyskaniem zapewnienia ich wywozu na wysypisko komunalne.

§ 13

Ustala się tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych.

Stosownie do art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543) ustala się, że terenami przeznaczonymi dla realizacji celów publicznych są:

– wszystkie ulice stanowiące ulice klas zbiorczych, lokalnych i dojazdowych,

– powierzchnie zieleni parkowej,

– działka usług publicznych i administracji, oznaczona na rysunku planu symbolem UK,

– wydzielone w planie pasy terenów biegnące wzdłuż drogi krajowej nr 5, przeznaczone pod zieleń izolacyjną, oznaczone na rysunku planu symbolami ZN .

§ 14

Na obszarze planu wyznaczono grunty, na których zmiana granic działek poprzedzona musi być postępowaniem scalenia nieruchomości i ich ponownemu podziałowi, według ustaleń określonych planem. Na rysunku planu oznaczono granice zewnętrzne sześciu terenów, które muszą być objęte scaleniem. Postępowanie scaleniowe należy przeprowadzić zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543).

R o z d z i a ł III

Ustalenia szczegółowe dla poszczególnych jednostek funkcjonalnych

§ 15

Przeznaczenie i uwarunkowania zagospodarowania poszczególnych jednostek funkcjonalnych, na rysunku planu oznaczonych symbolami:

MN Teren przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe, o niskiej intensywności zabudowy. Rodzaj zabudowy według ustaleń określonych w § 8 ust. 1 pkt 1–4. Dla zabudowy jednorodzinnej nie określa się granic podziału na działki budowlane, jednak przy ich wyznaczaniu, należy spełnić następujące warunki:

– przy obiektach wolno stojących, szerokość frontu działki musi wynosić co najmniej 25 m,

– dla zabudowy bliźniaczej szerokość frontowa działki nie może być węższa od 13,0 m,

– głębokość działek powinna stanowić połowę szerokości poszczególnych jednostek funkcjonalnych.

MNu Teren zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej, z dopuszczeniem usług nieuciążliwych, niewymagających ciężkiego transportu dostawczego. Usługi powinny być wbudowane lub dobudowane do bryły budynku mieszkalnego. Uwarunkowania zabudowy określono w § 9 ust. 1. Dla jednostki MNu nie obowiązują zasady zagospodarowania terenów mieszkaniowych określone w § 8 ust. 1 pkt 2–4.

PT 1 Teren przeznaczony pod zabudowę produkcyjną i usług technicznych. Dopuszcza się lokalizację składów i magazynów oraz zakładów obsługi transportu. W części północnej zlokalizować zakłady o mniejszej uciążliwości, z nakazem zadrzewienia pasa terenu o szerokości 5,0 m wzdłuż granicy wschodniej. Warunki zagospodarowania terenu i kształtowania zabudowy określić wg ustaleń zawartych w § 8 ust. 2 i § 9 ust. 2.

PT 2 Teren przeznaczony pod zabudowę produkcyjną i usług technicznych. Dopuszcza się lokalizację składów i magazynów, baz budowlanych oraz zakłady obsługi transportu. Warunki zagospodarowania terenu i kształtowania zabudowy określić wg ustaleń zawartych w § 8 ust. 2 i § 9 ust. 2. Pas terenu o szerokości min. 5 m, wzdłuż ulicy KL 6, przeznaczyć pod zieleń wysoką.

UR 1 Teren przeznaczony pod rzemiosło produkcyjne i usługowe. Ustala się zakaz wycinania starodrzewu. Zmianę przeznaczenia istniejącej zabudowy gospodarczej na działce nr 28/10, pozostawia się do dyspozycji jej właściciela.

UR 2 Teren przeznaczony pod rzemiosło produkcyjne i usługowe. Ustala się obowiązującą linię zabudowy wzdłuż ul. Armii Krajowej = 15 m. Główne obiekty wzdłuż ul. Armii Krajowej sytuować w układzie kalenicowym.

UR 3 Teren przeznaczony pod rzemiosło produkcyjne i usługowe. Dojazdy z ulicy KL1 przez strefę ochronną magistrali gazociągowej. Granice działek zakładów od gazociągu muszą wynosić co najmniej 20,0 m. Obowiązują linie zabudowy równoległe do drogi krajowej nr 5. Teren pomiędzy linią zabudowy a pasem zieleni izolacyjnej, zagospodarować zielenią dekoracyjną, o średniej wysokości.

UR 4 Teren przeznaczony pod rzemiosło produkcyjne i usługowe. Wprowadza się zakaz ustawiania wolno stojących reklam. Wzdłuż granicy zachodniej przewidzieć pas zieleni izolacyjnej. Nieprzekraczalna linia zabudowy od drogi nr 5–20 m.

UR 5 Teren przeznaczony pod rzemiosło produkcyjne i usługowe. Obowiązują linie zabudowy równoległe do drogi krajowej nr 5. Teren pomiędzy linią zabudowy a pasem zieleni izolacyjnej, zagospodarować zielenią dekoracyjną, o średniej wysokości. Wzdłuż ulicy Armii Krajowej przewidzieć pas terenu przeznaczony pod ścieżkę rowerową i towarzyszącą zieleń. Wprowadza się zakaz ustawiania wolno stojących reklam. Nieprzekraczalna linia zabudowy od drogi nr 5–30 m.

UR 6 Teren przeznaczony pod rzemiosło produkcyjne i usługowe. Obowiązująca linia zabudowy wynosi 5,0 m od granicy terenu zieleni izolacyjnej.

UK Teren przeznaczony pod usługi o charakterze publicznym, w tym kultury i administracji. Na przedłużeniu osi ulicy KL 3 przewidzieć usytuowanie obiektu, który stanowić będzie akcent architektoniczny zamykający widok z tej ulicy. Kompozycję architektoniczną podkreślić symetrycznym założeniem zieleni wysokiej.

SR Teren przeznaczony pod sport i rekreację. Program urządzeń i terenów powinien obejmować sporty popularne, dostosowane dla mieszkańców tego osiedla.

UH Teren przeznaczony pod usługi o charakterze bytowym, w tym komercyjne i rzemiosło nieuciążliwe. Zabudowa pawilonowa, o wysokości do 5,0 m, z dachem stromym, krytym dachówką ceramiczną.

ZP 1 Pas zieleni urządzonej, towarzyszący ciekowi wodnemu. W zieleni wyznaczyć ciąg pieszy i ścieżkę rowerową, stanowiącą fragment trasy wyznaczony na rysunku planu. Przy doborze gatunków drzew uwzględnić, aby na odcinkach o szerokości nieprze-kraczającej 8,0 m wysokość koron nie przekraczała 10 m.

ZP 2 Teren przeznaczony pod zieleń parkową. Dopuszcza się place rekreacyjne i boiska do gier małych. Wyznaczyć ciąg pieszy i ścieżkę rowerową o przebiegu określonym na rysunku planu.

ZP 3 Pas zieleni urządzonej, towarzyszący ciekowi wodnemu. W zagospodarowaniu terenu uwzględnić zapewnienie możliwości dostępu do cieku, celem dokonywania jego konserwacji.

ZP 4 Teren przeznaczony pod zieleń parkową. W zieleni wyznaczyć ciąg pieszy i ścieżkę rowerową. Wzdłuż granicy wschodniej ograniczyć wysokość drzew, uwzględniając nie zacienianie sąsiadujących działek budowlanych.

ZP 5 Zieleń urządzona, towarzysząca ciekom wodnym. W zieleni wyznaczyć ciąg pieszy i ścieżkę rowerową.

ZP 6 – 8 Tereny przeznaczone pod zieleń parkową, ogólnodostępną, z ławkami i niewielkimi rabatami.

ZN Pasy terenu o szerokości 15 m, przeznaczone pod zieleń nieurządzoną, o funkcji izolacyjnej od drogi krajowej nr 5. Zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu, wyznaczyć ścieżkę rowerową o szerokości 2,0 m.

RP 1 Teren upraw roślin przemysłowych, stanowiący strefź oddziaływania gazociągu WC o średnicy Ř 300 mm i ciśnieniu nominalnym Pn = 1,6 Mpa.

RP 2 Teren upraw roślin przemysłowych, stanowiący strefź oddziaływania gazociągu WC o średnicy Ř 300 mm i ciśnieniu nominalnym Pn = 1,6 Mpa.

RP 3 Teren upraw roślin przemysłowych, stanowiący strefź oddziaływania gazociągu WC o średnicy Ř 150 mm i ciśnieniu nominalnym Pn = 6,3 Mpa.

GP 2/2 r Pas terenu o szerokości 16 m, stanowiący rezerwę pod modernizację drogi krajowej nr 5, relacji Wrocław – Lubawka, o docelowej klasie technicznej: GP 2/2.

KZ 1/2 Ulica klasy zbiorczej stanowiąca zmodernizowaną ul. Armii Krajowej, poszerzoną o pas terenu po stronie południowej, do szerokości w liniach rozgraniczających min. 20 m.

Połączenie z drogą krajową nr 5 przez realizację nowego skrzyżowania, zgodnie z warunkami technicznymi określonymi przepisami szczególnymi.

Przy włączeniu ul. Armii Krajowej do ulicy Gronowskiej oraz na skrzyżowaniu z ulicami KL 1 i KL 2 zastosować narożne ścięcia linii rozgraniczających nie mniejsze niż 10 m x 10 m, a promienie wyokrąglające jezdni powinny wynosić min. 8,0 m.

KL r Tereny stanowiące rezerwę pod modernizację ulicy Gronowskiej, przy zakładanej klasie technicznej: ulicy lokalnej o szerokości w liniach rozgraniczających min. 15,0 m.

KL 1 Projektowana ulica klasy lokalnej, o szerokości w liniach rozgraniczających = 15 m. W przekroju poprzecznym uwzględnić:

– jezdnie o szerokości 6,0 m,

– jednostronny chodnik o szerokości 2,3 m po stronie wschodniej,

– umieszczenie podziemnych przewodów energetycznych, po stronie wschodniej.

KL 2 – 3 Projektowane ulice klasy lokalnej, o szerokości w liniach rozgraniczających = 15 m. W przekroju poprzecznym uwzględnić:

– jezdnie o szerokości 6,0 m,

– dwustronne chodniki o szerokości 2 x 1,5 m.

KL 4 Projektowana ulica klasy lokalnej, o szerokości w liniach rozgraniczających = 13 m. W przekroju poprzecznym uwzględnić:

– jezdnie o szerokości 5,5 m,

– jednostronny chodnik o szerokości 2,0 m po stronie północnej.

KL 5 Projektowana ulica klasy lokalnej, o szerokości w liniach rozgraniczających = 13 m. W przekroju poprzecznym uwzględnić:

– jezdnie o szerokości 5,5 m,

– dwustronne chodniki o szerokości 2 x 1,5 m.

KL 6 Projektowana ulica klasy lokalnej, o szerokości w liniach rozgraniczających = 15 m. W przekroju poprzecznym uwzględnić:

– jezdnie o szerokości 6,0 m,

– jednostronny chodnik o szerokości 2,0 m po stronie wschodniej.

KL 7 Projektowana ulica klasy lokalnej, o szerokości w liniach rozgraniczających = 12 m. W przekroju poprzecznym uwzględnić:

– jezdnie o szerokości 5,5 m,

– jednostronny chodnik o szerokości 2,0 m po stronie zachodniej,

– umieszczenie podziemnych przewodów energetycznych, po stronie zachodniej.

KL 8 Ulica Morska przewidziana do modernizacji ulicy klasy lokalnej, o szerokości w liniach rozgraniczających = 12 m. W przekroju poprzecznym uwzględnić:

– jezdnie o szerokości 6,0 m,

– jednostronny chodnik o szerokości 1,5 m, ułożony po stronie północnej.

KD Ulice klasy dojazdowej o szerokości w liniach rozgraniczających = 10 m. Jezdnie o szerokości 5,0 m; dwustronne chodniki 2 x 1,5 m.

KS Parking ogólnodostępny na samochody ciężarowe.

IT 1 Teren przeznaczony pod urządzenia infrastruktury technicznej.

IT 2 Teren przeznaczony pod urządzenia infrastruktury technicznej, w tym automatyczną, bezobsługową przepompownię ścieków. Teren ogrodzić i wzdłuż granicy obsadzić żywopłotem formowanym.

W 1-3 Rowy melioracyjne: 1) R-L 18, 2) R-L 19, 3) R-L 22.

R o z d z i a ł IV

Ustalenia końcowe

§ 16

W granicach terenu objętego niniejszym planem tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Strzegom, zatwierdzonego uchwałą nr 46/93 Rady Gminy i Miasta Strzegom z dnia 30 września 1993 r.

§ 17

Ustalenia planu uwzględniają przepisy szczególne, aktualne w dniu jego zatwierdzenia. Jeżeli w wyniku zmian ustaw szczególnych przepisy stracą ważność i zdeaktualizują się ustalenia określone w planie, zajdzie wówczas konieczność dokonania ich zmiany w niezbędnym zakresie, w trybie art. 18 ust. 2 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 18

Ustala się stawkę procentową, służącą naliczeniu przez Burmistrza Miasta Strzegomia opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) – w wysokości 30%, do zastosowania w razie zbycia przez właściciela nieruchomości objętej niniejszym planem, w okresie 5 lat od dnia jego obowiązywania.

§ 19

Tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową i usługową, do czasu ich zagospodarowania zgodnie z planem, należy wykorzystywać w sposób dotychczasowy, tj. na cele użytkowania rolniczego.

§ 20

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta w Strzegomiu.

§ 21

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ GMINY

MAREK KOLANO

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 10 października 2002 r. (poz. 78)