Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Chocianowie z dnia 12 grudnia 2002 r. (poz. 18)

REGULAMIN UTRZYMANIA PORZĄDKU I CZYSTOŚCI

NA TERENIE GMINY CHOCIANÓW

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Ustala się szczegółowe zasady utrzymania porządku i czystości na terenie nieruchomości znajdujących się na terenie miasta i gminy oraz górne stawki opłat z tytułu świadczonych usług za usuwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych.

§ 2

Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1) Odpadach komunalnych drobnych – należy przez to rozumieć odpady zbierane do typowych pojemników.

2) Odpady komunalne wielkogabarytowe – należy przez to rozumieć odpady komunalne, które ze względu na swoje rozmiary lub masę nie mogą być umieszczane w typowych pojemnikach.

3) Odpady roślinne – należy przez to rozumieć odpady powstające na prywatnych lub publicznych terenach zielonych wskutek ich pielęgnacji lub uprawiania oraz odpady pochodzenia roślinnego z targowisk.

4) Zakład utylizacji odpadów komunalnych – należy przez to rozumieć legalnie działający obiekt służący prowadzeniu odzysku lub unieszkodliwianiu odpadów komunalnych; w szczególności mogą to być składowiska, kompostownie, sortownie, zakłady przetwarzania odpadów komunalnych wielkogabarytowych, budowlanych, surowców wtórnych, punkty zlewne odpadów ciekłych.

5) Firma wywozowa – należy przez to rozumieć zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcę, w rozumieniu odpowiednich przepisów, posiadającego wydane przez Burmistrza zezwolenie na wykonanie usług związanych z postępowaniem z odpadami komunalnymi lub nieczystościami ciekłymi.

6) Właściciel nieruchomości – rozumie się przez to osoby posiadające tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, a także inne podmioty władające nieruchomością (tj. wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe i inne).

§ 3

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do zawarcia umowy i ponoszenia opłat za usługi w zakresie usuwania i unieszkodliwiania odpadów na składowisko komunalne i ponoszenia opłat za składowanie.

§ 4

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do okazania na wezwanie Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów lub upoważnionej przez niego osoby zawartej umowy na usuwanie i unieszkodliwienie odpadów oraz dowodów płacenia za usługi lub składowanie odpadów na składowisku komunalnym.

§ 5

Kontrolę przestrzegania Regulaminu przeprowadzają powołane przez Burmistrza zespoły, a na właścicielach nieruchomości ciąży obowiązek umożliwienia im wstępu na nieruchomość.

R o z d z i a ł II

Wymagania w zakresie utrzymania porządku i czystości na nieruchomościach i terenach użytku publicznego

§ 6

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do utrzymania porządku, czystości oraz należytego stanu sanitarno-higienicznego nieruchomości oraz dbać o estetyczny wygląd posesji.

§ 7

Właściciele nieruchomości mają obowiązek niezwłocznego oczyszczania ze śniegu i lodu oraz usuwania błota i zanieczyszczeń z chodnika.

§ 8

Obowiązek określony w § 7 rozdziału II dotyczy także części nieruchomości służących do użytku publicznego.

§ 9

Właściciele nieruchomości i inne podmioty władające nieruchomością zobowiązane są do utrzymywania terenów użytku publicznego i zieleni osiedlowej poprzez systematyczne koszenie trawy, pielęgnowanie drzew, krzewów, żywopłotów i innych form przyrody ożywionej.

§ 10

Śnieg i lód powinny być odganiane w ten sposób, aby nie powodować zakłóceń w ruch pieszych i pojazdów. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do podjęcia działań ograniczających śliskość chodnika. Środki użyte do tego celu powinny być niezwłocznie usunięte po ustaniu przyczyn ich zastosowania.

§ 11

Zanieczyszczenia usunięte z chodników powinny być gromadzone w pojemnikach. Do pojemników na odpady nie wolno wrzucać ziemi, gruzu budowlanego, odpadów produkcyjnych, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych.

§ 12

Zakazuje się zagarniania śniegu, lodu, błota lub innych zanieczyszczeń z chodnika na jezdnię.

§ 13

1. Właściciele nieruchomości, na których znajdują się tereny lub obiekty służące do użytku publicznego, mają obowiązek ustawienia na tych terenach lub obiektach koszy na śmieci i systematycznego ich opróżniania, w sposób niedopuszczający do ich przepełnienia.

2. Obowiązek określony w ust. 1 dotyczy także zarządzającego drogą publiczną, znajdującą się na obszarze zabudowanym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602 z późn. zm.) oraz w odniesieniu do przystanków komunikacji publicznej, przedsiębiorców korzystających z takich przystanków.

§ 14

Na nieruchomościach lub innych częściach, takich jak chodniki, podwórka itp.:

1) mycie samochodów jest zabronione,

2) doraźne naprawy i regulacje samochodów mogą się odbywać wyłącznie w miejscach do tego celu wyznaczonych i to pod warunkiem, że powstające odpady będą gromadzone w pojemnikach do tego przeznaczonych, zabrania się prowadzenia napraw blacharsko-lakierniczych.

R o z d z i a ł III

Zasady usuwania odpadów komunalnych
z nieruchomości

§ 15

Miejsca przeznaczone do gromadzenia odpadów muszą być wykonane w sposób zapewniający bezpieczeństwo ludzi i środowiska, a urządzenia przeznaczone do gromadzenia odpadów myte i dezynfekowane.

§ 16

Jeżeli na terenie nieruchomości powstają także odpady inne niż komunalne, to musza być gromadzone w sposób wyodrębniony od odpadów komunalnych. Zasady postępowania z takimi odpadami określają przepisy.

§ 17

Odpady medyczne lub weterynaryjne, powstające w związku z prowadzoną na terenie danej nieruchomości działalnością w zakresie usług medycznych lub weterynaryjnych, nie mogą być gromadzone w pojemnikach służących gromadzeniu odpadów komunalnych. Szczegółowe zasady postępowania z tymi odpadami określają odrębne przepisy.

§ 18

Pojemniki na odpady komunalne drobne należy ustawiać w miejscach łatwo dostępnych zarówno dla ich użytkowników, jak i dla pracowników firmy wywozowej, w sposób niepowodujący nadmiernych uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców lub osób trzecich.

§ 19

Pojemniki powinny być ustawione w granicach nieruchomości w miejscu trwale oznaczonym, na równej nawierzchni, w miarę istniejących możliwości utwardzonej, zabezpieczonej przed zbieraniem się wody i błota. Miejsce ustawienia pojemników właściciel nieruchomości jest zobowiązany utrzymać w czystości.

§ 20

Koszty przygotowania i utrzymania miejsca ustawienia pojemników ponosi właściciel nieruchomości.

§ 21

Właściciel nieruchomości ma obowiązek utrzymać pojemniki na odpady w takim stanie sanitarnym i technicznym, aby korzystanie z nich mogło odbywać się bez przeszkód i powodowania zagrożeń dla zdrowia użytkowników.

§ 22

Właściciel nieruchomości jest obowiązany zapewnić pracownikom firmy wywozowej dostęp do pojemników w czasie ustalonym w umowie o odbiór odpadów, w sposób umożliwiający opróżnianie pojemników bez narażania na szkodę ludzi, budynków lub pojazdów.

§ 23

Obowiązki ustalone w § 22 dotyczą także dostępu do urządzeń służących do gromadzenia nieczystości ciek-łych.

§ 24

Powstające na terenie nieruchomości odpady roślinne powinny być gromadzone oddzielnie bądź przekazywane do kompostowania odpadów. Z obowiązku zwolnieni są właściciele nieruchomości dokonujący kompostowania we własnym zakresie.

§ 25

Stałe odpady komunalne drobne muszą być usuwane z terenu nieruchomości systematycznie, w terminach uzgodnionych z firmą wywozową, z częstotliwością co najmniej:

1) dwa razy w tygodniu z zabudowy wielorodzinnej na terenie miasta,

2) dwa razy w miesiącu z zabudowy jednorodzinnej na terenie miasta,

3) raz w tygodniu z zabudowy wielorodzinnej na wsi,

4) raz w miesiącu z zabudowy jednorodzinnej na wsi,

5) z koszy ulicznych dwa razy w tygodniu w mieście i nie rzadziej niż raz w tygodniu na terenach wiejskich,

6) z obiektów użyteczności publicznej, sklepów, zakładów produkcyjno-usługowych po zgłoszeniu przez właścicieli nieruchomości jednak nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu w mieście i raz w miesiącu na wsi.

§ 26

Nieczystości ciekłe muszą być usuwane z nieruchomości z częstotliwością i w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ ze zbiornika, zwłaszcza wynikający z jego przepełnienia, a także zanieczyszczenie powierzchni ziemi i wód podziemnych.

§ 27

Odpady komunalne wielkogabarytowe powinny być gromadzone w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości, w sposób nieutrudniający korzystanie z nieruchomości i usuwane, w terminie uzgodnionym z firmą wywozową lub podmiotem prowadzącym ich unieszkodliwianie.

R o z d z i a ł IV

Urządzenia przeznaczone do gromadzenia odpadów

§ 28

Właściciel nieruchomości zapewnia wyposażenie jej w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych poprzez zakup takich urządzeń, wydzierżawienia od firmy wywozowej lub gminy lub w inny sposób ustalony w drodze umowy z firmą wywozową lub innym podmiotem.

§ 29

Odpady komunalne drobne mogą być gromadzone jedynie w zamkniętych i szczelnych pojemnikach lub kontenerach, wyłącznie do tego celu przeznaczonych. W obrębie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz na terenach usług, handlu i obiektów użyteczności publicznej oraz zakładów pracy na terenie miasta i gminy Chocianów możliwe jest stosowanie następujących urządzeń do gromadzenia odpadów:

1) pojemniki o pojemności 110 litrów,

2) pojemniki o pojemności 1100 litrów,

3) pojemniki o pojemności 7 m3.

§ 30

1. W obrębie zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej na terenie miasta i gminy Chocianów mogą być stosowane:

a) pojemniki o pojemności 110 litrów,

b) worki z folii na stojakach lub uchwytach.

2. Na terenach ogrodów działkowych, cmentarzy i w miejscach ogólnie dostępnych, na terenach zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej mogą być stosowane kontenery o pojemności 7 m3.

§ 31

Przy stosowaniu segregacji odpadów możliwe jest stosowanie:

1) Różnobarwnych worków z folii montowanych na uchwytach lub stojakach, przeznaczonych do stosowania na terenach zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej.

2) Różnobarwnych pojemników ustawianych w miejscach ogólnie dostępnych przeznaczonych do zbiórki odpadów w systemie donoszenia.

3) Na terenach ogólnie dostępnych oraz wzdłuż ciągów komunikacyjnych stosuje się kosze uliczne o pojemności 30 litrów, stabilne, łatwe do opróżniania.

§ 32

Do gromadzenia nieczystości płynnych z nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej lub wyposażonych w indywidualny system oczyszczania ścieków stosuje się szczelny zbiornik bezodpływowy.

§ 33

Właściciel nieruchomości ma obowiązek utrzymywać pojemniki na odpady w takim stanie sanitarnym i technicznym, aby korzystanie z nich mogło się odbywać bez przeszkód i powodowania zagrożeń dla zdrowia użytkowników, a w szczególności ma obowiązek utrzymywania ich w czystości.

§ 34

Koszty związane z wyposażeniem nieruchomości w urządzenia do gromadzenia odpadów oraz koszty związane z ich konserwacją ciążą na właścicielu nieruchomości.

§ 35

Zabrania się spalania w pojemnikach jakichkolwiek odpadów komunalnych, także suchych odpadów roślinnych. Zakaz dotyczy koszy na odpady, ustawionych na drogach publicznych, przystankach komunikacyjnych oraz innych terenach użytku publicznego.

§ 36

Właściciele nieruchomości mogą prowadzić selektywną zbiórkę odpadów.

R o z d z i a ł V

Ustalanie górnych stawek opłat za usuwanie
i unieszkodliwianie odpadów

§ 37

Ustala się górne stawki opłat z tytułu usuwania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych z terenu miasta i gminy Chocianów w następujący sposób:

1) za usuwanie odpadów komunalnych stałych wywieszanych 80 zł/m3,

2) za usuwanie odpadów komunalnych posegregowanych 30 zł/m3,

3) za unieszkodliwianie odpadów (składowanie na wysypisku):

a) dla odpadów bytowych stałych wymieszanych 60 zł/m3,

b) dla odpadów bytowych stałych posegregowanych 10 zł/m3,

c) dla gruzu budowlanego 50 zł/m3,

d) dla odpadów wielkogabarytowych 70 zł/m3,

4) za usuwanie nieczystości płynnych 50 zł/m3,

5) za unieszkodliwianie osadów ściekowych 12 zł/m3.

R o z d z i a ł VI

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz zanieczyszczeniem terenów prze-znaczonych do wspólnego użytku

§ 38

Właściciel zwierzęcia ponosi pełną odpowiedzialność za zwierzę i wyrządzone przez niego szkody.

§ 39

Właściciel lub opiekun psa lub innego zwierzęcia domowego jest zobowiązany do sprawowania właściwej opieki na zwierzęciem w szczególności pozostawiania bez dozoru, jeżeli zwierzę nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym bądź na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się z niego.

§ 40

Zakazuje się szczucia psów lub doprowadzanie ich do stanu, w którym pies może stać się niebezpieczny dla człowieka lub innego zwierzęcia.

§ 41

Na terenie użytku publicznego psy muszą być wyprowadzane tylko na smyczy. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone tylko w miejscach mało uczęszczanych i pod warunkiem, że pies ma kaganiec, a właściciel (opiekun) ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

§ 42

Zakazuje się wyprowadzania psów:

1) na tereny sportowe (boiska, stadion),

2) na tereny zabaw dla dzieci,

3) na tereny wypoczynku i rekreacji,

4) na tereny cmentarzy i do miejsc kultu religijnego,

5) na tereny placówek wychowawczych, oświatowych, kulturalnych i służby zdrowia oraz biur i urzędów,

6) do sklepów i placówek usługowych.

§ 43

Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do usunięcia spowodowanych przez nie zanieczyszczeń na klatkach schodowych lub w innych pomieszczeniach budynków służących do użytku publicznego, a także na terenach użytku publicznego takich jak ulice, chodniki, skwery, zieleńce itp.

§ 44

Bezdomne psy są wyłapywane przez firmy posiadające stosowane zezwolenia.

§ 45

Obowiązek zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom należy do zakresu działania schroniska dla bezdomnych zwierząt.

§ 46

Bezdomne zwierzę może być doprowadzone do schroniska przez każdą osobę niemogącą zapewnić mu właściwej opieki.

§ 47

Właściciele zwierząt, którzy zgłoszą się po schwytane psy zobowiązani są do pokrycia kosztów jego schwytania oraz jego utrzymania do dnia odebrania.

§ 48

Koszty schwytania oraz utrzymania psów bezpańskich ponosi Gmina Chocianów.

§ 49

Administratorzy budynków, szczególnie w zabudowie wielorodzinnej, powinni podejmować niezbędne działania w celu ograniczenia populacji kotów wolno bytujących poprzez dodawanie do pokarmu środków antykoncepcyjnych oraz wybieranie ślepych miotów w celu humanitarnego ich uśpienia.

R o z d z i a ł VII

Zasady utrzymywania, zwierząt gospodarskich
na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 50

Zabronione jest utrzymywanie wszelkich zwierząt gospodarskich w zabudowie wielorodzinnej na terenie miasta Chocianowa w obrębie ulic: Ratuszowej, Kościuszki, Żeromskiego, Fabrycznej, Żymierskiego, Kolejowej (od pl. Wolności do ul. Głogowskiej), Aptecznej, Tylnej, Parkowej, Zamkowej, Wspólnej, Wesołej, Armii Krajowej, Bolka I Świdnickiego, Odrodzenia, Krótkiej, Sportowej i Placu Wolności.

§ 51

Dopuszcza się utrzymywanie drobnego inwentarza (drób, króliki, gołębie) w obrębie zabudowy wielorodzinnej na terenie miasta i gminy Chocianów (z wyjątkiem zabudowy opisanej w pkt 1), a także na terenie ogrodów działkowych, w ilości dostosowanej do wielkości i charakteru pomieszczenia przeznaczonego do chowu zwierząt, w sposób niepowodujący uciążliwości i zagrożenia dla ludzi i środowiska. Utrzymywanie drobnego inwentarza w zabudowie wielorodzinnej wymaga zgody wszystkich mieszkańców nieruchomości oraz jej administratora.

§ 52

Dopuszcza się utrzymywanie zwierząt gospodarskich w obrębie zabudowy jednorodzinnej na terenie miasta i gminy Chocianów w pomieszczeniach przystosowanych do chowu zwierząt, z zapewnieniem gromadzenia i usuwania powstających odpadów i ścieków w sposób niepowodujący uciążliwości dla ludzi, środowiska poza ulicami w Chocianowie: Ratuszowa, Ogrodowa, Kościuszki, Zamkowa, II AWP do ul. Dominialnej, Tylna, Fabryczna, Kolejowa, gdzie dozwolone jest utrzymywanie drobnego inwentarza.

R o z d z i a ł VIII

Obszary podlegające obowiązkowi deratyzacji
oraz terminy jej przeprowadzania

§ 53

Obowiązkowi deratyzacji podlegają:

1) obszary zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej na terenie miasta i gminy Chocianów,

2) tereny placówek opiekuńczo-wychowawczych, kulturalnych i służby zdrowia,

3) tereny placówek handlu artykułami spożywczymi,

4) tereny placówek gastronomicznych,

5) teren wysypiska odpadów komunalnych przy ulicy Spacerowej.

§ 54

Obowiązkową deratyzację przeprowadzić należy co najmniej raz do roku, w terminach ogłoszonych przez Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów, w terminie od 1 maja do 31 maja każdego roku.

§ 55

Koszty zabiegu deratyzacji ponosi właściciel lub zarządca nieruchomości.

§ 56

O terminach przeprowadzenia deratyzacji na terenach zabudowy zagrodowej i jednorodzinnej na terenach wiejskich decydują Rady Sołeckie.

R o z d z i a ł IX

Przepisy karne

Sankcje z tytułu naruszenia niniejszych przepisów określa rozdział 5 art. 10 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.