1471

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY LWÓWEK ŚLĄSKI

z dnia 26 lutego 2002 r.

w sprawie wprowadzenia zmian w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Lwówek Śląski

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591) Rada Miejska Gminy Lwówek Śląski uchwala, co następuje:

 

PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

1. W miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Lwówek Śląski uchwalonym uchwałą nr XI/58/89 Rady Narodowej Miasta i Gminy Lwówek Śląski z dnia 27 października 1989 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Jeleniogórskiego Nr 16, poz. 219 z dnia 21 listopada 1989 r. z późn. zm.) wprowadza się zmianę dotyczącą ustalonego użytkowania i zasad zagospodarowania terenów położonych w obszarze miasta Lwówek Śląski oraz obrębów Bielanka, Kotliska, Mojesz i Płóczki Dolne.

2. Granice terenów objętych zmianami w planie przedstawiono na następujących mapach:

1) sytuacyjnych w skali 1:2000 stanowiących załączniki graficzne oznaczone numerami od 1 do 3, obejmujące tereny położone w obszarze miasta Lwówek Śląski,

2) sytuacyjno-wysokościowych w skali 1:5000 stanowiących załączniki graficzne oznaczone numerami od 4 do 8, obejmujące odpowiednio tereny położone w obrębie Lwówek Śląski – Płakowice oraz obrębach Bielanka, Kotliska, Mojesz i Płóczki Dolne.

§ 2

Dla terenów objętych zmianami w planie ustala się symbole:

Mi – symbol ten oznacza tereny mieszkalnictwa realizowanego w oparciu o istniejące zainwe-stowanie,

Mn – symbol ten oznacza teren projektowanego budownictwa mieszkaniowego jednorodzin-nego,

Up – symbol ten oznacza teren usług publicznych,

U-P – symbol ten oznacza tereny działalności go-spodarczej,

Ew – symbol ten oznacza teren urządzeń zaopatrze-nia w wodę,

KG – symbol ten oznacza teren przeznaczony pod poszerzenie drogi głównej,

Kd – symbol ten oznacza drogę dojazdową,

R – symbol ten oznacza grunty rolne,

RL – symbol ten oznacza lasy.

§ 3

1. Następujące oznaczenia zawarte w załącznikach graficznych do niniejszej uchwały są obowiązującymi ustaleniami zmian w planie:

1) obowiązujące linie rozgraniczające,

2) symbole terenów objętych zmianami w planie,

3) granice terenów objętych zmianami w planie.

USTALENIA SZCZEGÓŁOWE

§ 4

Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania

1. Podstawowe przeznaczenie terenów oraz przebieg linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania określają załączniki graficzne do niniejszej uchwały.

2. Linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania określone w załącznikach graficznych mają charakter obowiązujący.

3. Stosownie do ustalonych funkcji podstawowych, na terenach wydzielonych liniami rozgraniczającymi, należy zapewnić możliwość realizacji niezbędnych funkcji towarzyszących – zieleni, funkcji gospodarczych, miejsc postojowych lub garaży.

4. Na wszystkich typach terenów dopuszcza się lokalizację obiektów infrastruktury technicznej pod warunkiem respektowania wymagań obowiązujących przepisów szczególnych.

5. Ustala się następujące przeznaczenie terenów objętych zmianami w planie:

1) na terenach oznaczonym symbolem Mi jako przeznaczenie podstawowe ustala się mieszkalnictwo realizowane w istniejących obiektach kubaturowych. Jako przeznaczenie uzupełniające i dopuszczalne ustala się:

a) usługi publiczne,

b) usługi komercyjne z zakresu:

– handlu detalicznego, gastronomii, rzemiosła nieprodukcyjnego,

– niepublicznej oświaty, nauki, ochrony zdrowia i opieki społecznej,

– obsługi turystyki, sportu i rekreacji,

– instytucji finansowych, ubezpieczeniowych i gospodarczych,

– siedzib partii politycznych i związków zawodowych,

– jednostek projektowych i consultingowych,

– administracji niepublicznej i przedstawicielstw zagranicznych, kultury i rozrywki,

– środków masowego komunikowania się, pod warunkiem niepowodowania zanieczyszczeń i zakłóceń środowiska,

2) tereny oznaczone symbolem Mn przeznacza się pod projektowane budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, wolno stojące. Na terenach tych dopuszcza się towarzyszące usługi wymienione w § 4 ust. 5 pkt 1 ppkt a – b, realizowane wyłącznie jako wbudowane i zajmujące nie więcej niż 30% powierzchni użytkowej nowo realizowanych obiektów,

3) teren oznaczony symbolem Up przeznacza się pod usługi publiczne z zakresu administracji, edukacji i pomocy społecznej parafii pw. Św. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jako przeznaczenie uzupełniające ustala się mieszkalnictwo w zakresie wynikającym z działalności parafii,

4) tereny oznaczone symbolem U-P przeznacza się pod działalność gospodarczą z zakresu:

a) usług komercyjnych,

b) rzemiosła i drobnej wytwórczości,

c) baz, składów i magazynów,

d) przemysłu,

e) obsługi komunikacji.

Jako przeznaczenie dopuszczalne na terenach oznaczonych symbolem 1U-P ustala się mieszkalnictwo o charakterze towarzyszącym funkcji podstawowej,

5) teren oznaczony symbolem Ew/RL przeznacza się pod urządzenia zaopatrzenia w wodę – zbiornik zapasowo-wyrównawczy systemu wodociągowego wsi Niwnice. Ustala się, że pod budowle związane z systemem wodociągowym zajęty zostanie teren o powierzchni nie większej niż 0,025 ha, a pozostała część działki pozostanie w użytkowaniu leśnym.

6) teren oznaczony symbolem KG przeznacza się pod poszerzenie drogi wojewódzkiej nr 364 do klasy "G", dla której ustala się linię rozgraniczającą od strony terenu U-P w odległości 9,0 m od krawędzi jezdni.

7) teren oznaczony symbolem Kd stanowi odcinek istniejącej drogi gminnej, klasy dojazdowej, przeznaczonej do zachowania, z prawem modernizacji. Z drogi tej przewiduje się obsługę komunikacyjną objętych zmianą w planie terenów przyległych.

8) teren oznaczony symbolem R stanowią grunty rolne,

9) teren oznaczony symbolem RL stanowi las przeznaczony do zachowania.

§ 5

Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenów

1. W obrębie terenów zainwestowanych objętych niniejszymi zmianami w planie ustala się:

1) zachowanie istniejącej zabudowy stanowiącej podstawowe zainwestowanie terenów z prawem jej modernizacji i rozbudowy na warunkach określonych przez obowiązujące przepisy szczególne, a w odniesieniu do obiektów położonych w granicach strefy ścisłej ochrony konserwatorskiej oraz obiektów zabytkowych – w uzgodnieniu z Państwową Służbą Ochrony Zabytków – Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków,

2) sukcesywne porządkowanie zapleczy zabudowy wraz z niezbędnymi wyburzeniami substandardowej zabudowy oficynowej i gospodarczej,

3) wprowadzanie nowej zabudowy o charakterze uzupełniającym w miejscach, gdzie pozwalają na to warunki techniczno-funkcjonalne i wymagania konserwatorskie.

2. Nowo realizowana oraz modernizowana zabudowa w obrębie terenów, o których mowa w ust. 1, winna gabarytami oraz cechami architektonicznymi nawiązywać do trwale adaptowanych obiektów istniejących, rozpatrywanych w obrębie działki oraz jej sąsiedztwie. Jako odniesienie dla przyjętych rozwiązań architektonicznych nie powinny być brane pod uwagę obiekty o niskich walorach przestrzennych, dysharmonizujące z otoczeniem, obiekty gospodarcze oraz obiekty tymczasowe.

3. W obrębie terenów przeznaczonych pod nowo projektowaną zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (Mn) ustala się:

1) minimalną powierzchnię nowo wydzielanych działek na poziomie 700 m2 z tolerancją do10% wynikającą z lokalnych warunków topograficznych oraz obsługi komunikacyjnej, z zastrzeżeniem ustaleń zawartych w § 7 ust. 1 pkt 5,

2) maksymalną intensywność zabudowy netto – – 0,25,

3) wysokość zabudowy – 1 pełna kondygnacja nadziemna + poddasze użytkowe,

4) wysokość kalenicy – 9 m powyżej średniej rzędnej terenu w miejscu usytuowania obiektu, z tolerancją do 1 m,

5) dachy strome, symetryczne, o kącie nachylenia połaci w granicach 30-45°,

6) dla terenu projektowanej zabudowy jednorodzinnej usytuowanego w obrębie Lwówek Śląski – Płakowice przy ul. Tarnopolskiej ustala się obowiązującą linię zabudowy równoległą do ww. ulicy w odległości 8 m od granicy działki objętej zmianą w planie.

4. Na terenach przeznaczonych pod nowo projektowane obiekty działalności gospodarczej (U-P) wprowadza się następujące wymagania:

1) maksymalna wysokość zabudowy – 8 m z tolerancją do 1 m. Wymaganie to nie dotyczy dominant architektonicznych o charakterze kompozycyjnym,

2) w wypadku lokalizowania w obrębie terenu wyznaczonego liniami rozgraniczającymi więcej niż 1 obiektu wszystkie realizowane budynki winny być ujednolicone w zakresie:

a) formy i rodzaju pokrycia dachów,

b) kolorystyki i rodzaju zastosowanych okładzin ściennych oraz stolarki otworowej,

3) dla terenu objętego niniejszą zmianą w planie położonego w obrębie Bielanka ustala się wymóg sytuowania nowo projektowanych obiektów wzdłuż jednej linii zabudowy, równoległej do drogi nr 364, przy zachowaniu minimalnej odległości 1 m od linii rozgraniczającej ww. drogę,

4) ewentualna zabudowa mieszkaniowa realizowana w obrębie terenów oznaczonych symbolem 1U-P winna odpowiadać wymaganiom przestrzennym określonym w § 5 ust. 3 pkt 3–5.

§ 6

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji

1. Ustala się następujące zasady wyposażenia terenów w sieci i urządzenia infrastruktury technicznej:

1) zasilanie obiektów w energię elektryczną oraz zaopatrzenie w gaz winno odbywać się w oparciu o techniczne warunki przyłączenia określone przez dysponentów sieci i urządzeń,

2) zaopatrzenie w wodę oraz gospodarkę ściekową należy rozwiązywać w oparciu o techniczne warunki przyłączenia określone przez gestorów sieci albo w oparciu o systemy indywidualne bądź grupowe spełniające wymogi higieniczno--sanitarne określone właściwymi przepisami szczególnymi.

2. Nowo projektowana zabudowa realizowana na terenach, przez które przebiegają istniejące sieci i urządzenia uzbrojenia inżynieryjnego, winna być sytuowana z zachowaniem wymaganych przepisami szczególnymi odległości od tych urządzeń i sieci.

3. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwa w zakresie odległości, o których mowa w ust. 2, pod warunkiem dokonania indywidualnych uzgodnień z gestorem sieci.

4. Obsługę komunikacyjną terenów zainwestowanych objętych zmianami w planie ustala się w oparciu o istniejące elementy układu komunikacyjnego. Wjazdy na posesje należy rozwiązywać od przyległych ulic. W przypadku gdy teren przylega do więcej niż jednego elementu komunikacji, jego obsługę należy zapewnić poprzez ulicę niższej klasy. Miejsca wjazdów należy uzgodnić z właściwym Zarządcą ulicy.

Nie przewiduje się bezpośrednich wjazdów z terenu projektowanej działalności gospodarczej w obrębie Bielanka na drogę wojewódzką nr 364.

§ 7

Szczegółowe zasady zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kultu-rowego i zdrowia ludzi

1. Ustala się następujące warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi:

1) wszelka działalność w obrębie terenów objętych zmianami w planie winna respektować obowiązujące przepisy szczególne,

2) ewentualna uciążliwość wynikająca z działalności prowadzonej w obrębie terenów objętych zmianami w planie nie może przekraczać granic tych terenów, a w wypadku terenów położonych w obszarach chronionych respektować ograniczenia funkcjonalne i sanitarne ustanowione na tych obszarach,

3) dopuszczalna emisja hałasu związanego z działalnością gospodarczą w obiektach mieszkalnych bądź na terenach sąsiadujących nie może przekraczać:

a) 50 dB w porze dziennej,

b) 40 dB w porze nocnej,

4) ewentualna zabudowa mieszkaniowa na terenach działalności gospodarczej winna być sytuowana w możliwie największym oddaleniu od przyległych ciągów komunikacyjnych oraz w miarę potrzeb z zastosowaniem środków ochrony czynnej przed szkodliwym oddziaływaniem układu drogowego,

5) nowo realizowane inwestycje winny być projektowane przy uwzględnieniu wymogu zachowania istniejącej zieleni wysokiej,

6) na terenie projektowanej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej usytuowanym w obrębie Lwówek Śląski – Płakowice w rejonie ul. Tarnopolskiej – Zagajnik wymaga się:

a) ochrony istniejącej zieleni zbiorowisk okrajkowych w pasie 10 m wzdłuż krawędzi lasu stanowiącego południową granicę obszaru objętego zmianą w planie,

b) ze względu na znaczne nachylenie terenu na działce nr ewid. 334 ograniczenie do 1 liczby nowo realizowanych obiektów, z warunkiem zachowania istniejącego, częściowego jej zalesienia,

7) na terenach objętych zmianami w planie dopuszcza się wszelkie działania na rzecz poprawy stanu środowiska niezależnie od tego, czy są one bezpośrednio związane z ustaloną funkcją terenów.

2. Wszelkie działania inwestycyjne w obrębie terenów objętych ścisłą ochroną konserwatorską oraz dotyczące obiektów zabytkowych i ich bezpośredniego sąsiedztwa winny być prowadzone na warunkach określonych przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków – Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

§ 8

Określa się następujące stawki procentowe służące naliczeniu jednorazowej opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym:

1) dla terenów oznaczonych symbolem Mn oraz terenów oznaczonych symbolem U-P położonych w obrębach Bielanka i Mojesz – 30%,

2) dla pozostałych terenów – 0%.

§ 9

W części dotyczącej terenów objętych niniejszą zmianą w planie tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Lwówek Śląski, uchwalonego uchwałą nr XI/58/89 Rady Narodowej Miasta i Gminy Lwówek Śląski z dnia 27 października 1989 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Jeleniogórskiego Nr 16, poz. 219 z dnia 21 listopada 1989 r. z późn. zmianami).

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

§ 11

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

RYSZARD MRUK

Załącznik graficzny nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski z dnia 26 lutego 2002 r. (poz. 1471)

Załącznik graficzny nr 2 do uchwały Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski z dnia 26 lutego 2002 r. (poz. 1471)

Załącznik graficzny nr 3 do uchwały Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski z dnia 26 lutego 2002 r. (poz. 1471)

Załącznik graficzny nr 4 do uchwały Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski z dnia 26 lutego 2002 r. (poz. 1471)

Załącznik graficzny nr 5 do uchwały Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski z dnia 26 lutego 2002 r. (poz. 1471)

Załącznik graficzny nr 6 do uchwały Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski z dnia 26 lutego 2002 r. (poz. 1471)

Załącznik graficzny nr 7 do uchwały Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski z dnia 26 lutego 2002 r. (poz. 1471)

Załącznik graficzny nr 8 do uchwały Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski z dnia 26 lutego 2002 r. (poz. 1471)