120

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

z dnia 23 listopada 2001 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w gminie Ząbkowice Śląskie

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 r. z późn. zm.) oraz art. 7 i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późn. zm.) oraz w związku z uchwałami Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich:
nr X/73/2000 z dnia 25 listopada 2000 roku i nr V/39/01 z dnia 30 maja 2001 r. Rada Miejska uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części wsi Bobolice i Jaworek.

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto obszar o powierzchni ok. 5,5 ha położony na terenie gminy Ząbkowice Śląskie, na pograniczu wsi Bobolice i Jaworek, zgodnie z oznaczeniem na załączniku graficznym przedkładanym do niniejszej uchwały.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest:

1) realizacja interesów publicznych, szczególnie w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego,

2) umożliwienie podjęcia modernizacji istniejącej oczyszczalni ścieków zgodnie z obowiązującymi wymaganiami.

§ 3

1. Przedmiotem ustaleń planu są wyznaczone w rysunku planu następujące obszary funkcjonalne:

– związany z urządzeniami infrastruktury – oznaczony symb. It,

– związany z komunikacją publiczną – oznaczony symb. Kd,

– wody otwarte z zielenią towarzyszącą – oznaczone symb. W,Z.

2. Na wymienionych obszarach ustala się przeznaczenie podstawowe, wg funkcji wyszczególnionych
w ust. 1.

§ 4

1. Integralną częścią planu jest rysunek planu stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

2. Oznaczenia graficzne występujące na rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.

§ 5

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) planie miejscowym – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1 uchwały,
o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich,
o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

3) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem, wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,

4) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2000, stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały,

5) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym obszarze, wyznaczonym liniami rozgraniczającymi, z uwzględnieniem warunku określonego w pkt 6),

6) przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe lub stanowią alternatywę przeznaczenia,

7) obszarze – należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia podstawowego, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi lub granicami terenu objętego planem.

R o z d z i a ł II

Przepisy szczegółowe

§ 6

1. Wyznacza się obszar przeznaczony na cele urządzeń infrastruktury technicznej związanej z funkcjonowaniem istniejącej oczyszczalni ścieków, oznaczony symbolem It.

2. W ramach wymienionej w ust. 1 funkcji dopuszcza się adaptację, rozbudowę i modernizację oczyszczalni wraz z urządzeniami i sieciami infrastruktury towarzyszącej, niezbędnej dla funkcjonowania obiektów.

3. Dla przedmiotowego obszaru przewiduje się następujące zasady zagospodarowania terenu:

1) powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 60% powierzchni obszaru, wliczając w to także wszystkie nawierzchnie utwardzone,

2) wjazd na teren nieruchomości należy projektować od strony drogi dojazdowej w strefie do tego wyznaczonej na rysunku planu,

3) pozostałą powierzchnię terenu nieprzeznaczoną do zainwestowania należy przeznaczyć na cele zieleni towarzyszącej ozdobnej,

4) lokalizacja obiektów kubaturowych i technologicznych musi odbywać się na podstawie przepisów szczególnych,

5) zezwala się na realizację nawierzchni utwardzonych wokół wszystkich obiektów i urządzeń.

4. Dla projektowanej zabudowy obowiązują jedynie następujące zasady:

1) wysokość obiektów nie może przekraczać
10,0 metrów w najwyższym punkcie,

2) dopuszcza się wszystkie formy zabudowy, także nietrwałej, dostosowanej wyłącznie do charakteru, przeznaczenia i konstrukcji.

§ 7

1. Wyznacza się obszar komunikacji publicznej, oznaczony na rysunku planu symbolem Kd.

2. Na obszarze Kd przewiduje się modernizację istniejącej drogi do parametrów drogi dojazdowej o szerokości min. 12,0 metrów w liniach rozgraniczających i zakończonej placem manewrowym.

3. Droga, o której mowa w ust. 2, wyposażona ma być w jezdnię o nawierzchni utwardzonej i klasie technicznej odpowiadającej potrzebom poruszających się po niej pojazdów.

4. Na obszarze Kd zakazuje się wznoszenia obiektów budowlanych z wyjątkiem obiektów i urządzeń technicznych dróg związanych z ich utrzymaniem i obsługą ruchu. Dopuszcza się realizację sieci uzbrojenia terenu pod warunkiem nienaruszenia wymagań określonych w odrębnych przepisach dotyczących dróg publicznych, a także uzyskania zgody zarządcy drogi.

§ 8

1. Obszar oznaczony na rysunku planu symbolem W,Z przeznaczony jest na cele stawów doczyszczających dla istniejącej oczyszczalni ścieków wraz z towarzyszeniem zieleni niskiej i średniowysokiej po ich stronie południowo-wschodniej w celu redukcji zanieczyszczeń.

2. Istniejące na obszarze stawy nie mogą być użytkowane w sposób inny niż określony w uchwale, obowiązuje zakaz dostępu do nich osób nieupoważnionych.

3. Zezwala się na wykonywanie robót i wznoszenie budowli ziemnych i wodnych służących podstawowej funkcji.

4. Szczególnej ochronie należy poddać biegnący wzdłuż północno-zachodniej granicy obszaru rów przed przedostawaniem się odcieków z oczyszczalni bez uprzedniego doczyszczenia we wskazanych stawach.

5. W celu spełnienia wymagań określonych w ust. 2 zaleca się wykonanie ogrodzeń wokół całego obszaru, bez szczególnych wymagań co do jego formy, lecz spełniające stosowne wymogi bezpieczeństwa.

§ 9

W celu zapewnienia maksymalnej ochrony środowiska przyrodniczego ustala się następujące warunki dla realizacji zamierzenia:

1) ścieki bytowe i technologiczne oraz wody opadowe z nawierzchni utwardzonych obszaru It należy kierować na oczyszczalnię, pozostałe wody opadowe do gruntu,

2) oczyszczone ścieki należy kierować szczelnym rurociągiem do stawów pod warunkiem wyposażenia go w skrzynkę pomiarową zawartości zanieczyszczeń,

3) doczyszczone w stawach wody zezwala się odprowadzić do rowu pod warunkiem uzyskania stosownego pozwolenia wodno-prawnego.

§ 10

1. Zapotrzebowanie na media winno być zrealizowane w sposób następujący:

1) jako źródło zaspokojenia potrzeb w zakresie wody do celów bytowych i technologicznych należy przyjąć istniejący we wsi wodociąg,

2) energię elektryczną niezbędną do funkcjonowania oczyszczalni należy przyjąć z istniejącego na obszarze It złącza energetycznego,

3) wyposażenie terenu w sieć telekomunikacyjną dopuszcza się poprzez realizację indywidualnego przyłącza.

2. Wszystkie sieci infrastruktury technicznej należy projektować w pasie linii rozgraniczających drogi dojazdowej.

§ 11

1. Proces technologiczny dla przedmiotowej oczyszczalni należy zaprojektować w sposób zapewniający eliminację wszelkich uciążliwości dla terenów wsi, na której przewiduje się stały pobyt ludzi.

2. Uciążliwość lub szkodliwość dla środowiska wywołana przez obiekty lub urządzenia technologiczne związane z eksploatacją przedmiotowej oczyszczalni nie może wykraczać poza granice władania nieruchomością.

3. Dla wychodzących do rowu oczyszczonych ścieków należy przyjąć takie parametry, które nie wpłyną na obniżenie klasy czystości wód znajdujących się w zlewni Nysy Kłodzkiej, dla której określona jest jako wymagalna I klasa czystości.

4. Istniejące na terenie objętym planem pojedyncze drzewa podlegają bezwzględnej ochronie na podstawie przepisów szczególnych.

R o z d z i a ł III

Przepisy końcowe

§ 12

Tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Ząbkowice Śląskie przyjętego uchwałą nr V/19/93 Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich z dnia 27 maja 1993 r. w części dotyczącej obszaru, o którym mowa jest w § 1.

§ 13

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.

§ 14

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie.

§ 15

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu będącego przedmiotem niniejszej uchwały położonego na styku wsi Bobolice i Jaworek wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnoślą-
skiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
RUDOLF SŁONOPAS

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich z dnia 23 listopada 2001 r. (poz. 120)