39

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ DUSZNIK ZDROJU

z dnia 26 listopada 2001 r.

w sprawie zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład
mieszkaniowego zasobu gminy

Na podstawie art. 21 ust. 3 pkt 2 i art. 22 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zmianami) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 1996 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z późn. zmianami) Rada Miejska Dusznik Zdroju uchwala, co następuje:

§ 1

Artykuły powołane w uchwale bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r.
o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).

§ 2

1. Uchwała ma zastosowanie do mieszkaniowego zasobu gminy, o którym mowa w rozdziale 3 (art. 20
i 21) ustawy.

2. Mieszkaniowy zasób gminy nie obejmuje lokali, których własność została wyodrębniona na rzecz osób trzecich.

3. Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy mogą być wynajmowane osobom, których warunki zamieszkiwania i trudna sytuacja materialna kwalifikują do najmu takiego lokalu.

4. Miasto, gospodarując swoim zasobem mieszkaniowym, wynajmuje lokale mieszkalne mieszkańcom posiadającym stałe zameldowanie w Dusznikach Zdroju przynajmniej przez okres ostatnich trzech lat, wyjątek stanowią osoby z § 11 niniejszej uchwały.

5. Prawo ubiegania się o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego nie przysługuje osobie, która była właścicielem lokalu mieszkalnego lub budynku i przeniosła jego własność na inną osobę.

6. Najemca nie może posiadać równocześnie prawa do więcej niż jednego lokalu mieszkalnego, jeżeli jednym z lokali jest lokal z mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 3

1. Pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego w budynku stanowiącym mieszkaniowy zasób gminy przysługuje osobom, które:

1) uprawnione są do lokalu zamiennego na podstawie przepisów ustawy, o której mowa w § 1, lub orzeczenia sądowego,

2) uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkaniowe w obiektach budowlanych stanowiących mieszkaniowy zasób gminy,

3) opuściły dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności,

4) wystąpią o zamianę lokalu w związku z chorobą: inwalidzi, ociemniali, inne osoby niepełnosprawne ubiegające się o uzyskanie mieszkania dostosowanego do ich potrzeb.

2. Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy mogą być również wynajmowane osobom, które łącznie spełniają warunki:

1) pozostają w trudnych warunkach mieszkaniowych,

2) osiągają dochód nie wyższy niż najniższa emerytura.

3. Do dochodu, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, zalicza się dochód przeliczony na członka rodziny według przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych, przyjmując jego średnią wysokość z okresu ostatnich 12 miesięcy.

§ 4

Pierwszeństwo wynajmu wolnych lokali jednoizbowych przyległych do lokalu najemcy przysługuje najemcy, który wraz z osobami z nim zamieszkującymi zajmuje w swoim lokalu powierzchnię mniejszą niż 10 m2 na osobę pow. mieszkalnej.

§ 5

1. Najemca, który zwalnia lokal mieszkalny wraz z osobami wspólnie z nim zamieszkującymi, może otrzymać w najem inny lokal mieszkalny w drodze zamiany. Jednakże powierzchnia mieszkalna dostarczonego lokalu nie może przekraczać 10 m2 na osobę pow. mieszkalnej.

2. Najemcy występujący o zgodę na zamianę lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasoby gminy oraz zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach mogą ją otrzymać, jeżeli nie stoją na drodze istotne przeszkody.

3. Najemca lokalu socjalnego może otrzymać w najem inny lokal socjalny w drodze zamiany, jeżeli powierzchnia mieszkalna (powierzchnia pokoi) przypadająca na członka gospodarstwa domowego zajmowanego lokalu jest mniejsza niż 5 m2.

§ 6

1. Jeżeli w lokalu opuszczonym przez najemcę pozostały jego dzieci, osoby przysposobione lub rodzice, to lokal ten może być wynajęty tym osobom.

2. W razie opuszczenia przez najemcę lokalu mieszkalnego i pozostania w nim osób innych niż w ust. 1, to lokal ten może być wynajęty tym osobom, jeżeli stale zamieszkiwały w tym lokalu do chwili opuszczenia lokalu przez najemcę co najmniej 10 lat i spełniają wymogi określone w § 3 ust. 2 pkt 2 lub w § 10 ust. 2 pkt 2 niniejszej uchwały.

3. W razie śmierci najemcy i pozostania osób w lokalu niewymienionych w art. 26 pkt 12 ustawy wymienionej w § 1 niniejszej uchwały, to lokal ten może być wynajęty tym osobom, jeżeli stale zamieszkiwały w tym lokalu do chwili jego śmierci co najmniej 10 lat i spełniają wymogi określone w § 3 ust. 2 pkt 2 lub w § 10 ust. 2 pkt 2.

§ 7

W przypadku jeżeli lokal mieszkalny może być podzielony na dwa lub więcej odrębnych lokali mieszkalnych, wówczas lokale te mogą być wynajęte osobom, które stale zamieszkiwały w lokalu przed jego podziałem, jeżeli osoby te są dla siebie osobami bliskimi.

§ 8

Najemcy, o których mowa § 5, 6, 7, mają pierwszeństwo w zawarciu umowy najmu przed osobami wymienionymi w § 3 niniejszej uchwały.

§ 9

1. Lokale będące mieszkaniowym zasobem gminy mogą być wynajmowane jako lokale socjalne, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 2 ust. 1 pkt 6 cytowanej ustawy.

2. Na lokale socjalne przeznacza się lokale o obniżonym standardzie, tj. nieposiadające takich urządzeń, technicznych jak: łazienki, lokalnego ogrzewania (wyjątek budynek "Różanka").

3. Zarządcy budynków wyznaczą z mieszkaniowego zasobu gminy lokale, które po zwolnieniu (opróżnieniu) będą oddawane w najem jako lokale socjalne, oraz założą ich ewidencję.

§ 10

1. Pierwszeństwo do wynajęcia lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:

1) nabyły prawo do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądowego,

2) opuściły dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności,

3) utraciły mieszkanie w skutek klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,

2. Do wynajmu lokalu socjalnego mogą być również zakwalifikowane osoby, które łącznie spełniają warunki:

1) pozostają w trudnych warunkach mieszkaniowych,

2) osiągają dochód nie wyższy niż 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym.

3. Do dochodu, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, zalicza się dochód przeliczony na członka rodziny według przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych, przyjmując jego średnią wysokość z okresu ostatnich 6 miesięcy.

4. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na okres do dwóch lat.

§ 11

Zarząd Miasta w szczególnie uzasadnionych przypadkach związanych z niezbędnością kadrową danej osoby upoważniony jest do oddania jej lokalu mieszkaniowego w najem na czas wykonywania pracy na danym stanowisku.

§ 12

1. Lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 oddawane będą w najem za czynsz wolny.

2. Najemca lokalu, o którym mowa w ust. 1, wyłaniany jest w drodze przetargu ustnego, w którym kwotą wywoławczą jest równowartość czynszu obliczonego dla danego lokalu.

§ 13

W rozumieniu niniejszej uchwały za osobę pozostającą w trudnych warunkach mieszkaniowych uważa się osobę zamieszkującą w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 ogólnej powierzchni pokoi, lub lokalu niespełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.

§ 14

Wytypowanie osoby uprawnionej do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego i socjalnego jest pod kontrolą społeczną.

§ 15

Wykonywanie kontroli społecznej, o której mowa w § 14, powierza się Komisji Mieszkaniowej i Komisji Rady Miejskiej ds. Zdrowia Oświaty Kultury Sportu Rekreacji i Opieki Społecznej.

§ 16

Komisja, o której mowa w § 15, sporządza z uwzględnieniem kryteriów określonych w niniejszej uchwale coroczną listę osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego i socjalnego w danym roku kalendarzowym.

§ 17

W sprawach nieuregulowanych w niniejszej uchwale zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

§ 18

Traci moc uchwała nr XXVIII /138/96 Rady Miejskiej w Dusznikach Zdroju z dnia 29 października 1996 r.

§ 19

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
ZDZISŁAW CETNAROWICZ