35

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY STRZEGOM

z dnia 21 listopada 2001 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Strzegom w obrębie Rogoźnica, obejmującego wał ziemny stanowiący izolację akustyczną wsi od zakładu górniczego
“Rogoźnica II”

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz.139 z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą nr 31/2000 Rady Miejskiej Gminy Strzegom
z dnia 27 czerwca 2000 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu, Rada Miejska Gminy Strzegom uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Strzegom w obrębie Rogoźnica, obejmującego wał ziemny stanowiący izolację akustyczną wsi od zakładu górniczego “Rogoźnica II”. Planem objęte są działki nr nr 85/5, 86/3, 88/3 i część drogi o nr ewid. 128/2.

2. Integralną częścią planu jest rysunek w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały, na którym określono granice terenu objętego planem oraz ustalenia planu przedstawione w formie graficznej.

§ 2

Przedmiotem ustaleń planu jest:

- przeznaczenie terenu oraz linie rozgraniczające tereny o rożnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

- lokalne warunki, zasady i standardy zagospodarowania terenu,

- szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych,

- tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenu.

§ 3

W planie miejscowym działki nr 85/5, 86/3 i 88/3 w obrębie Rogoźnica o powierzchni 1,6 ha, stanowiące obecnie pola uprawne, i część działki nr 128/2, będącej fragmentem drogi polnej, przeznacza się pod budowę wału ziemnego, który stanowić będzie ekran ograniczający hałas emitowany z zakładu górniczego kopalni granitu “Rogoźnica II” w kierunku zabudowy wsi Rogoźnica.

§ 4

Działki objęte planem położone są w granicach terenu górniczego “Rogoźnica III”, o powierzchni 545,6 ha, ustanowionego koncesją nr 18/97 wydaną przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w dniu 29 sierpnia 1997 r. Koncesja udzielona została Zielonogórskim Kopalniom Surowców Mineralnych S.A. w Zielonej Górze, z ważnością do dnia 31 grudnia 2017 r.

§ 5

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) planie - należy przez to rozumieć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren, o którym mowa w § 1 uchwały,

2) uchwale - należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej Gminy Strzegom,

3) rysunku planu - należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) przedsiębiorcy - należy przez to rozumieć podmiot posiadający koncesję na prowadzenie działalności związanej z wydobywaniem kopalin ze złoża,

5) obszarze górniczym - należy przez to rozumieć przestrzeń, w granicach której przedsiębiorca jest uprawniony do wydobywania kopaliny objętej koncesją,

6) zakładzie górniczym - należy przez rozumieć wyodrębniony technicznie i organizacyjnie zespół środków służących przedsiębiorcy do bezpośredniego wydobywania kopaliny ze złoża, w tym wyrobiska górnicze, obiekty budowlane oraz technologicznie związane z nimi obiekty i urządzenia przeróbcze.

§ 6

Założone parametry techniczne wału ziemnego.

1. Korpus wału ziemnego o przekroju trapezowym posiadać powinien nachylenie skarp 1 : 1,5, z koroną o szerokości od 6,- do 8,- m. Przy założonej rzędnej korony + 217,0 m npm wysokość wału w stosunku do otaczającego terenu wynosić będzie od 8,0 do 12,0 m.

2. Na koronie wału dla umożliwienia jego eksploatacji przewidzieć przejazd utwardzony o szerokości ok. 2,0 m. Wjazd na koronę wału, podjazdem o szerokości pasa o nawierzchni utwardzonej = 2,5 m, zaprojektować z istniejącej drogi gminnej nr 122/2. Zakładany spadek dojazdu 10% należy złagodzić przy połączeniu z istniejącą drogą gminną.

§ 7

1. Dla przechwycenia wód opadowych wokół stopy wału przewidzieć rowy opaskowe z odparownikami. Wzdłuż rowów pozostawić pasy terenu umożliwiające dojazdy dla ich konserwacji.

2. Planowane roboty ziemne oraz wykonane konstrukcje nie mogą zagrażać stateczności podtorza drogi kolejowej prowadzonej na nasypie.

§ 8

Zieleń ochronna.

1. Powierzchnie wału, poza częściami utwardzonymi, przykryć warstwą ziemi urodzajnej grubości 25 cm, pozyskanej z podłoża tych działek. Ziemię urodzajną obłożyć biowłókniną oraz warstwą humusu grubości około 2,- cm.

2. Na korpusie wału przewidzieć nasadzenie zieleni ochronnej o dużej zdolności do tłumienia dźwięków. Należy zastosować stopniowanie wysokości zadrzewienia, dążąc do stworzenia zwartego pasa zieleni. W tym celu oprócz zieleni wysokiej należy wprowadzić różne gatunki krzewów. Zalecane gatunki drzew: klon, jawor, lipa srebrzysta i świerk pospolity. Zalecane gatunki krzewów: róża dzika, głóg dwuszyjkowy i liguster pospolity. Celem wkomponowania wału w krajobraz, od strony wschodniej, eksponowanej z wsi Rogoźnica, przewidzieć nieduże kępy drzew i krzewów dekoracyjnych o zróżnicowanych gatunkach.

§ 9

Po wybudowaniu wału, zgodnie z § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 13 maja 1998 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, (Dz. U. Nr 66, poz. 436), dla terenów zabudowy mieszkaniowej i zagrodowej wsi Rogoźnica, dopuszczalny poziom hałasu, wyrażony równoważnym poziomem dźwięku A, nie może przekraczać:

- 50 dB w porze dziennej (od 600 do 2200), w przedziale czasu odniesienia równym 8 najmniej korzystnym godzinom dnia,

- 40 dB w porze nocnej od 2200 do 600, w przedziale czasu odniesienia równym 1 najmniej korzystnej godzinie nocy.

§ 10

Ustalenia w zakresie ochrony dóbr kultury:

Na południe od terenu objętego planem, znajdują się w sąsiedztwie stanowiska archeologiczne. W związku z powyższym w czasie robót ziemnych prowadzonych na tym obszarze może dojść do odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych. Dlatego też prace ziemne muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno-
-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe. Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 98, poz. 1150). Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia Służby Ochrony Zabytków - Inspekcji Zabytków Archeologicznych we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ustalenia objęte tym paragrafem należy włączać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawanych dla obszaru objętego niniejszym planem.

§ 11

Zakłada się, że przebiegająca wzdłuż południowej granicy wału ziemnego droga gminna o nr ewid. 122/2 posiadać będzie parametry techniczne drogi klasy lokalnej. Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430) droga ta będzie poszerzona do 15 m w liniach rozgraniczających. Uwzględniając potrzebę odwodnienia drogi od strony północnej, wyznaczono rezerwę terenu o szerokości 5 m, oznaczoną na rysunku plan symbolem KLr.

§ 12

Teren przeznaczony pod lokalizację wału stanowi własność przedsiębiorcy i do niego należy finansowanie budowy i utrzymanie tej budowli, przez okres ważności koncesji.

§ 13

Ustalenia planu należy uwzględnić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który zgodnie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96), należy opracować dla obszaru obejmującego “teren górniczy” złoża granitu “Rogoźnica III ”.

§ 14

Ustalenia planu uwzględniają przepisy szczególne, aktualne w dniu ich zatwierdzenia. Jeżeli w wyniku zmiany ustawy szczególnej zdeaktualizują się ustalenia określone w planie, zajdzie wówczas konieczność dokonania ich zmiany w niezbędnym zakresie, w trybie art. 18 ust. 2 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 15

Nie przewiduje się jednorazowej opłaty wynikającej ze wzrostu wartości terenu na skutek ustaleń planu, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.).

§ 16

W granicach terenu objętego niniejszym planem tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Strzegom, zatwierdzonego uchwałą nr 89/94 Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 28 listopada 1994 r.

§ 17

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta w Strzegomiu.

§ 18

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ GMINY
MAREK KOLANO

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 21 listopada 2001 r. (poz. 35)