34

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY STRZEGOM

z dnia 21 listopada 2001 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w mieście Strzegom przy ul. Gronowskiej, obejmującego działkę nr 17, AM 9, obręb 2

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz.139 z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą nr 82/99 Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 28 grudnia 1999 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego, Rada Miejska Gminy Strzegom uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w mieście Strzegom przy ul. Gronowskiej, obejmującego działkę nr 17, AM 9, obręb 2.

2. Integralną częścią planu jest rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Na rysunku planu oznaczono granice terenu objętego planem oraz określono ustalenia przedstawione w formie graficznej.

§ 2

1. Przedmiotem ustaleń planu jest:

- przeznaczenie terenu oraz linie rozgraniczające tereny o rożnych funkcjach,

- linie rozgraniczające ulic,

- zasady kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy
i gabaryty obiektów,

- zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

2. Realizacja niniejszego planu, poprzez wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, wymaga uwzględniania ustaleń zawartych:

1) rozdziale II: “Ustalenia ogólne”,

2) rozdziale III: “Ustalenia szczegółowe”,

3) rysunku planu, określonych w oznaczeniach “USTALENIA PLANU”.

§ 3

W granicach terenu objętego niniejszym planem tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Strzegom, zatwierdzonego uchwałą nr 46/93 Rady Gminy i Miasta Strzegom z dnia 30 września 1993.

§ 4

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) uchwale - należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej Gminy Strzegom,

2) planie - należy przez to rozumieć ustalenia planu obejmującego teren, o którym mowa w § 1 uchwały,

3) rysunku planu - należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) przepisach szczególnych - należy przez to rozumieć aktualne w momencie zatwierdzania niniejszej uchwały przepisy prawne,

5) jednostce funkcjonalnej - należy przez to rozumieć teren oznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, o dominującej funkcji określonej symbolem literowym.

R o z d z i a ł II

Ustalenia ogólne - dla całego obszaru objętego planem

§ 5

1. Za podstawowe funkcje wprowadzane na teren objęty planem uznaje się:

- mieszkalnictwo jednorodzinne,

- usługi nieuciążliwe.

2. Jako funkcje uzupełniające na tym terenie przewiduje się:

- obsługę techniczną terenu,

- układ komunikacji wewnętrznej,

- zieleń towarzyszącą.

3. Na terenach przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną dopuszcza się mieszkalnictwo wielorodzinne, na warunkach określonych w § 7.

§ 6

Ustalenia w zakresie komunikacji dr. 378.

1. Teren projektowanego zespołu zabudowy od północnego-wschodu przylega do ul. Gronowskiej, stanowiącej połączenie drogi krajowej nr 378 z miejscowościami Morawą i Skarżycami. Uwzględniając ograniczone możliwości dostosowania ulicy Gronowskiej do wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne
i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430), w szczególności wynikające z istnienia po stronie północnej zabudowy jednorodzinnej, przyjęto dla niej klasę ulicy lokalnej L, o szerokości w liniach rozgraniczających min. 15 m. Ulica Gronowska stanowić będzie jedyne połączenie ulic wewnętrznych osiedla z siecią dróg miejskich.

2. Wewnętrzny układ komunikacji stanowić będą 3 równoległe ulice, powiązane z ulicą Gronowską oraz nowym odcinkiem od strony południowo-zachodniej. Ulice biegnące od strony północno-zachodniej i południowo-zachodniej posiadać winny klasę L - ulicy lokalnej i stanowić będą w przyszłości powiązanie z terenami przyległymi. Dla pozostałych dwóch ulic ustala się parametry techniczne i użytkowe ulicy klasy D - dojazdowej.

§ 7

Zasady zagospodarowania terenów zabudowy mieszkaniowej.

1. Tereny oznaczone na rysunku planu symbolem MN przeznacza się pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, w zabudowie wolno stojącej. Wielkość działek powinna się mieścić w granicach 800- 1200 m2.

2. Na terenach tych dopuszcza się również zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, o wysokości do III kon-
dygnacji. Przy lokalizowaniu tej zabudowy muszą być spełnione następujące wymogi:

- na terenie właścicieli należy zapewnić odpowiednią liczbę miejsc dla samochodów osobowych, licząc 2 stanowiska na każde mieszkanie,

- teren przeznaczony na zieleń rekreacyjną powinien wynosić co najmniej 8 m2/mieszkańca,

- wskaźnik intensywności zabudowy nie może przekroczyć wielkości: 0,35.

3. Ustala się, że dany rodzaj zabudowy mieszkaniowej musi być jednolity dla całej jednostki funkcjonalnej oznaczonej symbolem MN.

4. Linie zabudowy wzdłuż ulic określono na rysunku planu. Linie zabudowy w stosunku do pozostałych granic działek powinny być zgodne z § 12 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U.
z 1999 r. Nr 15, poz.140).

5. Na działkach domów jednorodzinnych dopuszcza się budowę wolno stojących obiektów usługowych, gospodarczych i garaży, pod warunkiem że powierzchnia zabudowy ich nie przekroczy 40 m2. Odległość tych obiektów od budynków mieszkalnych musi wynosić co najmniej 6 m, licząc od linii przebiegającej równolegle do tylnej ściany budynku mieszkalnego. Dopuszcza się budowę garaży na granicy bocznej działki, z usytuowaniem ich w liniach frontowych zabudowy mieszkaniowej, realizowaną przez obydwu właścicieli.

6. Części frontowe działek należy zagospodarować zielenią dekoracyjną, różnogatunkową, średniowysoką, częściowo zimozieloną.

7. Dla pojemników na odpady bytowe należy wybudować trwałe osłony, wkomponowane w ogrodzenia frontowe działek.

§ 8

Zasady zagospodarowania działek usługowych.

1. Teren oznaczony na rysunku symbolem U przeznacza się pod lokalizację usług komercyjnych, rzemieślniczych i gastronomicznych niepowodujących uciążliwości poza granice własności. Wielkość poszczególnych działek nie może przekraczać powierzchni = 2000 m2.

2. Wjazdy na działki przewidzieć z ulicy KL. Plac przedwejściowy oraz miejsca parkingowe należy usytuować na działce przeznaczonej pod usługi. Nieprzekraczalna linia zabudowy od linii rozgraniczającej ulicy KL wynosi 10 m.

3. Części frontowe działek oraz pas terenu wzdłuż rowu melioracyjnego obsadzić zielenią wysoką, różnogatunkową.

§ 9

Ustala się następujące uwarunkowania w zakresie architektury:

1. Nowe obiekty mieszkaniowe skalą, formą architektoniczną i gabarytami powinny nawiązywać do zabudowy tego rejonu miasta, bez ograniczeń w zakresie stosowania materiałów.

2. Dla zabudowy jednorodzinnej ustala się stosowanie rzutów poziomych budynków o obrysie prostokątnym, z dopuszczeniem ryzalitów, ganków, werand i wykuszy.

3. Wysokość budynków nie może przekraczać:

- II kondygnacji dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej,

- III kondygnacji dla zabudowy wielorodzinnej,

- 9 metrów dla zabudowy usługowej, licząc do poziomu stropu ostatniej kondygnacji.

4. Na budynkach mieszkalnych dachy wysokie, o spadkach od 70% do 100%, o symetrycznych połaciach, kryte dachówką ceramiczną lub materiałami w kolorze ceramiki naturalnej, z okapami min. 70 cm. W wypadku podpiwniczenia domu poziom posadzki parteru w stosunku do przyległego terenu nie może przekraczać 80 cm.

5. Obiekty usługowe na wydzielonych działkach jednostki funkcjonalnej oznaczonej literą U oraz budynki usługowe, gospodarcze i garaże lokalizowane na działkach jednorodzinnych powinny posiadać dachy o spadkach od 35% do 45% i pokryciu połaci materiałami w kolorze dachówki ceramicznej.

6. Ogrodzenia działek:

- od frontu: ażurowe o wysokości do 1,6 m, z cokołem o wysokości do 40 cm,

- boczne: wg porozumień właścicieli, z wyjątkiem odcinków od ulicy do linii zabudowy, które powinny być realizowane w nawiązaniu do ogrodzeń frontowych.

§ 10

Ustalenia w zakresie ochrony dóbr kultury.

Część terenu objęta miejscowym planem położona jest w obrębie stanowiska archeologicznego nr 22 - osada XIV- XV w. W związku z tym przed przystąpieniem do prac ziemnych, związanych z planowanym budownictwem mieszkaniowym, inwestor zobowiązany jest powiadomić z 7-dniowym wyprzedzeniem Inspekcję Zabytków Archeologicznych Wojewódzki Oddział Służby Ochrony Zabytków z siedzibą we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia robót celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego. Zapis powyższy należy włączać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawanych dla działek objętych niniejszym planem.

§ 11

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

1. Zaopatrzenie w wodę z wodociągu komunalnego
O 100 znajduj1cego siź w ulicy Gronowskiej, przy zachodniej granicy terenu objętego planem.

2. Odprowadzanie płynnych nieczystości bytowych:

- docelowo, zgodnie z ustaleniami planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Strzegom, poprzez system kanalizacji sanitarnej, do komunalnej oczyszczalni ścieków,

- przejściowo, do czasu wybudowania kanalizacji sanitarnej, dla działek obiektów mieszkalnych jednorodzinnych dopuszcza się odprowadzanie ścieków do szczelnych zbiorników sytuowanych na działkach, opróżnianych przez specjalistyczne przedsiębiorstwo do zlewni gminnej. Dopuszcza się inne rozwiązania asenizacji ścieków, z możliwością wprowadzenia zmiany użytkowania części działek na ten cel, jeżeli wymagać tego będą przepisy szczególne. Wybór systemu oczyszczania ścieków nastąpi na etapie opracowania projektu budowlanego.

3. Odprowadzanie wód opadowych na własny teren. Wody deszczowe z ulic odprowadzać kanalizacją deszczową do przyległych rowów.

4. Usuwanie odpadów stałych do pojemników ustawionych na osłoniętych, utwardzonych nawierzchniach, z wcześniejszym uzyskaniem zapewnienia ich wywozu na wysypisko komunalne.

5. Zaopatrzenie w energię elektryczną z sieci NN wg warunków technicznych wydanych przez Zakład Energetyczny w Strzegomiu. W wypadku potrzeby budowy nowej stacji transformatorowej wyznaczono lokalizację jej na działce oznaczonej symbolem IT. Istniejąca linia elektroenergetyczna 20 kV pozostaje bez zmian.

6. Zaopatrzenie w energię cieplną - systemami indywidualnymi, z wymogiem zastosowania urządzeń
o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń powietrza.

R o z d z i a ł III

Ustalenia szczegółowe

§ 12

Dla poszczególnych jednostek funkcjonalnych obowiązują następujące ustalenia szczegółowe:

MN 1 Teren zabudowy mieszkaniowej realizowanej według warunków określonych w § 7 i § 9.
W budynkach lokalizowanych na działkach w narożu z ul. Gronowską dopuszcza się usługi handlu lub rzemiosła nieuciążliwego, sytuowane w parterze. Obowiązujące linie zabudowy: od północnego-wschodu =7 m, od północnego-zachodu = 5 m. Nieprzekraczalne linie zabudowy: od południowego-wschodu = 5 m, od południowego-zachodu = 8 m.

MN 2 Teren zabudowy mieszkaniowej realizowanej według warunków określonych w § 7 i § 9. W budynkach lokalizowanych na działkach w narożu z ul. Gronowską dopuszcza się wbudowane na parterze usługi handlu lub rzemiosła nieuciążliwego. Linie zabudowy jak w jednostce funkcjonalnej MN 1.

MN 3 Teren zabudowy mieszkaniowej realizowanej według warunków określonych w § 7 i § 9. Obowiązujące linie zabudowy: od ulicy Gronowskiej = 7 m, od ulicy KD = 5 m. Nieprzekraczalna linia zabudowy od ulicy KD = 8 m.

MN 4 Teren zabudowy mieszkaniowej realizowanej według warunków określonych w § 7 i § 9. Wyznaczony od strony południowo-zachodniej pas zieleni wysokiej stanowi zieleń towarzyszącą wzdłuż strumienia stanowiącego dopływ rzeki Strzegomki. Sposób zadrzewienia powinien uwzględniać dostępność do strumienia celem umożliwienia jego prawidłowej eksploatacji. Obowiązująca linia zabudowy od ulicy KL = 5 m.

U Teren przeznaczony pod lokalizację zabudowy usługowej, nieuciążliwej, realizowanej wg warunków określonych w § 8. Wyznaczony od strony północno-zachodniej pas zieleni wysokiej stanowi zieleń towarzyszącą wzdłuż rowu melioracyjnego. Sposób zadrzewienia powinien uwzględniać dostępność do rowu celem umożliwienia jego prawidłowej konserwacji. W wypadku niewystępowania uciążliwości ponad obowiązujące normy dopuszcza się funkcję mieszkaniową, przeznaczoną dla właściciela nieruchomości.

IT Teren przeznaczony pod lokalizację obiektów
i urządzeń infrastruktury technicznej, w tym stacji transformatorowej 20/0,4 kV. Ogrodzenie
z siatki stalowej, ocynkowanej na słupkach stalowych, o wysokości do 150 cm. Teren niezabudowany i niewykorzystany na urządzenia zakrzewić gatunkami zimozielonymi.

KL Ulica klasy lokalnej o szerokości w liniach rozgraniczających 12 m, z jezdnią o szerokości
6,0 m i dwustronnymi chodnikami.

KLm Rezerwa terenu pod modernizację ulicy Gronowskiej, przewidzianej do poszerzenia w liniach rozgraniczających do 15 m. Adaptuje się linię elektroenergetyczną 20 kV.

KD Ulica klasy dojazdowej o szerokości w liniach rozgraniczających 10 m, z jezdnią 5,5 m i obustronnymi chodnikami.

R o z d z i a ł IV

Ustalenia końcowe

§ 13

Na podstawie art. 10 ust. 3, w związku z art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) ustala się stawkę procentową w wysokości 20%.

§ 14

Tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową i usługową, do czasu ich zagospodarowania zgodnie z planem, należy wykorzystywać w sposób dotychczasowy, tj. na cele użytkowania rolniczego.

§ 15

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta w Strzegomiu.

§ 16

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ GMINY
Marek Kolano

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 21 listopada 2001 r. (poz. 34)