7. WNIOSKI

1. W przypadku modernizacji izolacji

Należy rozpocząć od zmierzenia rzeczywistych strat ciepła na sieci ciepłowniczej. Dla poszczególnych przypadków różnice sięgają nawet do ± 50% wartości wyliczonej. Jest to spowodowane niejednorodnością materiału izolacyjnego, jego różnym stanem technicznym na poszczególnych odcinkach, jakością poszycia osłonowego, lokalnymi uwarunkowaniami meteorologicznymi, szczelnością kanałów i elementami, których nie można uwzględnić w obliczeniach teoretycznych.

2. Modernizacja sieci w oparciu o rurociągi preizolowane

Z uwagi na znaczny koszt wymiany rurociągów na preizolowane jedynym uzasadnieniem może być techniczna konieczność modernizacji rurociągów. Ograniczenie strat ciepła będzie dodatkowym argumentem w przypadku wyboru pomiędzy technologią tradycyjną a preizolowaną. Drugim aspektem jest fakt, że rurociągi napowietrzne w tradycyjnej izolacji są w znaczący sposób narażone na uszkodzenia.

3. Ograniczenie zasięgu sieci

Decyzja powinna być poprzedzona obliczeniami hydraulicznymi układu. Zaproponowane zmiany wiążą się ze zwiększeniem strat na przetłaczanie z uwagi na wzrost oporów przepływu. W sytuacji ekstremalnej wzrost kosztów związanych z przetłaczaniem może przewyższyć zyski wynikające z ograniczenia strat ciepła.

4. Modernizacja w oparciu o kotły gazowe zwymiarowane na potrzeby c.o. + c.w.u.

Wariant ten spowoduje likwidację kotłowni przy ul. Wielisławskiej. Koszt budowy nowego źródła należy powiększyć o koszt likwidacji kotłowni i rurociągu wraz z rekultywacją terenu.

5. Modernizacja kotłowni lokalnych

Najbardziej prawdopodobnym wariantem do realizacji jest wybór kotłów na paliwo węglowe. W celu ograniczenia niskiej emisji należy ocenić oferty dostawców pod kątem emisji zanieczyszczeń. Drugim istotnym elementem jest jakość spalanego węgla. Należy narzucić konieczność stosowania paliwa o odpowiednio niskiej zawartości siarki i popiołu.

6. Premia termomodernizacyjna

Z dniem 1 stycznia 2001 r. zostały zniesione ograniczenia w uzyskiwaniu premii termomodernizacyjnej przy modernizacji budynków wykorzystywanych przez jednostki samorządu terytorialnego do wykonywania zadań publicznych, stanowiące ich własność. Otwarło to nową możliwość finansowania tego typu inwestycji.

8. HARMONOGRAM PRAC

8.1. Modernizacja sieci

Okres

Zadanie inwestycyjne

2001 Ocena stanu technicznego sieci.
2001–2002 Pomiar rzeczywistych strat ciepła na sieci zgodnie z punktem 3.1.
2001–2002

Obliczenia hydrauliczne sieci ze szczegółową analizą wariantu wyłączenia odcinka sieci od komory K1 do K4.

2002 Wybór i realizacja wariantu modernizacji sieci.

8.2. Modernizacja kotłowni przy ul. Kruczkowskiego

Analiza inwestycji wskazała na wybór wariantu modernizacji w oparciu o gospodarkę skojarzoną zwymiarowaną na potrzeby c.w.u. z zastosowaniem silnika gazowego.

Jednak z uwagi na niepewność cen gazu, znaczny stopień emisji hałasu, a także wysokie nakłady finansowe najbardziej korzystnym do realizacji jest wariant modernizacji w oparciu o kotły zwymiarowane na potrzeby c.w.u.

Modernizacja, jej finansowanie i harmonogram powinna być tematem umowy zawartej pomiędzy DZT S.A. a właścicielem źródła SM Kłodzko.

8.3. Modernizacja kotłowni lokalnych

Okres

Zadanie inwestycyjne

2001 Wybór kotłowni do modernizacji
2001–2002

– opracowanie audytu energetycznego dla wybranych obiektów,

– ogłoszenie przetargu na modernizację i eksploatację kotłowni, modernizację instalacji wewnętrznych i docieplenie obiektów,

– wystąpienie z wnioskiem do BGK, za pośrednictwem banku kredytującego o przyznanie premii termomodernizacyjnej.

2002–2003 Rozpoczęcie prac modernizacyjnych.

Literatura do opracowania:

1. “Planowanie energetyczne w mieście i gminie”, Materiały konferencyjne, ABRYS Sp. z o.o., VI 1998 r.

2. “Seminarium – nowe spojrzenie na zadania przedsiębiorstw energetycznych oraz jednostek admnistracji terenowej i jednostek samorządowych w zakresie planowania i koordynacji planów zaopatrzenia w ciepło oraz modernizacji i rozwoju gospodarki energetycznej w rejonie” – VI 1998 r.

3. W. Kamler “Ciepłownictwo”, PWN – Warszawa 1979.