12

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W JEDLINIE ZDROJU

z dnia 27 listopada 2001 r.

w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Jedlina Zdrój

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 21 ust 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Miejska w Jedlinie Zdroju uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

W celu zaspakajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gmina wynajmuje na zasadach określonych w niniejszej uchwale lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 2

1. Gmina, gospodarując zasobem mieszkaniowym, wynajmuje lokale mieszkalne mieszkańcom posiadającym stałe zameldowanie w Jedlinie Zdroju.

2. W wyjątkowych przypadkach Zarząd Miejski może zawrzeć umowę najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1, o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej.

R o z d z i a ł II

Zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy

§ 3

Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy przeznacza się w szczególności:

1) na zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach,

2) dla osób uprawnionych do lokalu socjalnego,

3) dla osób uprawnionych do lokalu zamiennego,

4) do wynajmowania na czas trwania stosunku pracy,

5) na poprawę warunków zamieszkiwania dla osób i gospodarstw domowych kwalifikujących się do ich poprawy.

§ 4

1. Nawiązanie umowy o odpłatne używanie lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy następuje wyłącznie na podstawie umowy, zawartej na piśmie pomiędzy gminą i najemcą, zwanej dalej umową najmu.

2. Zawarcie umowy najmu następuje po uprzednim zasięgnięciu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

§ 5

Dla zapewnienia społecznej kontroli nad trybem rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem Zarząd Miejski w szczególności:

1) powoła Społeczną Komisję Mieszkaniową w składzie 5 osób,

2) każdorazowo poda do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty wykaz osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu na lokale z mieszkaniowego zasobu gminy,

3) każdorazowo poda do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty wykazy osób, z którymi zawarto umowę najmu.

§ 6

1. Uchwała Zarządu Miejskiego powołująca Społeczną Komisję Mieszkaniową winna określać jej skład osobowy i tryb pracy.

2. Wysokość wynagrodzenia za jedno posiedzenie dla członka komisji wynosi 50 zł brutto.

3. Społeczna Komisja Mieszkaniowa jest organem pomocniczym i opiniodawczo-doradczym Zarządu Miejskiego w sprawach dotyczących zawierania umów najmu na lokale mieszkalne z mieszkaniowego zasobu gminy.

4. Społeczna Komisja Mieszkaniowa odbywa posiedzenia nie częściej niż raz w miesiącu. W razie potrzeby dodatkowe posiedzenia Komisji Mieszkaniowej mogą odbywać się za zgodą Zarządu Miejskiego.

R o z d z i a ł III

Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawieranych na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej

§ 7

1. Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy z wyjątkiem lokali socjalnych i przeznaczonych do wynajmowania na czas trwania stosunku pracy mogą być wynajmowane na czas nieoznaczony.

2. Zarząd Miejski spośród wniosków złożonych przez osoby zainteresowane do 30 listopada roku bieżącego oraz wniosków, które nie zostały zrealizowane w okresach poprzednich, sporządza wykaz osób, z którymi winny być zawarte umowy najmu na lokale mieszkalne na czas nieoznaczony w roku następnym.

3. Wykaz, o którym mowa w ust. 2, Zarząd Miejski podaje do publicznej wiadomości na tablicach ogłoszeń Urzędu Miejskiego i w miejscach publicznych na terenie gminy w terminie do 31 grudnia każdego roku.

4. Osoby zainteresowane w terminie 14 dni od podania wykazu, o którym mowa w ust. 2, do publicznej wiadomości mogą składać do Zarządu Miejskiego wnioski i zastrzeżenia. Najpóźniej do 31 stycznia każdego roku Zarząd Miejski w wyniku rozpatrzenia wniesionych wniosków i zastrzeżeń może wprowadzić zmiany do sporządzanego wykazu. Zmiany wymagają ponownego podania wykazu do publicznej wiadomości.

§ 8

Przy sporządzaniu wykazu osób, z którymi winne być zawarte umowy najmu na czas nieoznaczony, pod uwagę będą brane następujące dane wnioskodawcy:

1) wysokość dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku,

2) wielkość obecnie zajmowanej powierzchni użytkowej lokalu w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy, a także standard i stan techniczny tego lokalu.

§ 9

Niezrealizowane wnioski o najem lokalu mieszkalnego z poprzednich okresów w przypadku ponownego ujęcia ich w wykazie osób, z którymi winny być zawarte umowy najmu w danym roku, wymagają uprzedniej weryfikacji warunków, o których mowa w § 8.

§ 10

Realizacja wniosków mieszkańców ujętych w wykazie osób, z którymi winny być zawarte umowy najmu na czas nieoznaczony, następuje w miarę zwalniania się lokali mieszkalnych, a także w miarę budowy bądź nabywania nowych lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 11

Ustala się, iż lokale mieszkalne mogą być oddawane w najem na czas nieoznaczony osobom, których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wieloosobowego nie przekracza kwoty najniższej emerytury ustalanej przez Prezesa ZUS i ogłaszanej w Monitorze Polskim, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników ustalanego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na podstawie art. 774 pkt 1 Kodeksu pracy ogłaszanego w Dzienniku Ustaw.

§ 12

1. Wnioskodawcy starający się o najem lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony dla poprawy dotychczasowych warunków zamieszkiwania muszą spełniać warunki określone w § 8 uchwały, a powierzchnia łączna pokoi dotychczas wynajmowanego lokalu mieszkalnego przypadająca na jednego członka gospodarstwa domowego nie może być większa niż 10 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego nie może być większa niż 15 m2.

2. O najem lokalu mieszkalnego na poprawę warunków zamieszkiwania mogą starać się osoby, które wynajmują lokale mieszkalne na czas nieoznaczony z mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 13

Ustala się następujące kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony:

1) osoby zamieszkałe w Jedlinie Zdroju, które nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych bądź zajmują pomieszczenia nienadające się na stały pobyt ludzi, a wysokość dochodów przypadających na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwot określonych w § 11,

2) osoby zamieszkujące w lokalach, do których nie mają tytułu prawnego i spełniają warunek dochodów określony w § 11,

3) osoby niepełnosprawne, spełniające warunki dochodów określone w § 11,

4) osoby, które opuściły Dom Dziecka w Jedlinie Zdroju w związku z uzyskaniem pełnoletności i spełniają warunek dochodów określony w § 11,

5) osoby, o których mowa w § 12 uchwały,

6) osoby mieszkające w charakterze członka rodziny
w lokalach, w których na jedną osobę przypada mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi, i spełniają warunek dochodów określony w § 11.

§ 14

1. Osoba zamierzająca ubiegać się o lokal z mieszkaniowego zasobu gminy składa w tej sprawie wniosek do Zarządu Miejskiego.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, winien zawierać:

a) imię i nazwisko wnioskodawcy oraz aktualny adres zamieszkania,

b) imiona i nazwiska osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego wnioskodawcy (osób, które zamieszkują wspólnie z wnioskodawcą),

c) opis aktualnej sytuacji mieszkaniowej potwierdzony przez administratora domu,

d) potwierdzone dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego za okres pełnych trzech miesięcy (kalendarzowych) poprzedzających daty złożenia wniosku wg zasad określonych w przepisach o dodatkach mieszkaniowych.

§ 15

Z mieszkaniowego zasobu gminy wydziela się lokale, które przeznacza się na wynajem jako lokale socjalne. Wykaz lokali socjalnych stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 16

1. Najemcą lokalu socjalnego mogą zostać:

1) osoby, którym w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd przyznał uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego,

2) osoby, które nie mają tytułu prawnego do lokalu i których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych i 75% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych, ustalonej zgodnie z § 11 uchwały,

3) osoby, które zajmują lokal nienadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny lub którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy jest mniejsza niż 5 m2 w gospodarstwie wieloosobowym, a 10 m2 w gospodarstwie jednoosobowym, oraz dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwot ustalonych w ust. 1 pkt 2.

2. Do najmu lokali socjalnych przepis § 7 i § 14 stosuje się odpowiednio.

§ 17

1. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na trzy lata.

2. W przypadkach orzeczenia przez sąd o uprawnieniu do lokalu socjalnego umowę na lokal socjalny zawiera się w pierwszej kolejności.

R o z d z i a ł IV

Warunki dokonywania zamiany lokali mieszkalnych

§ 18

1. Najemcy lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą dokonywać między sobą zamiany wynajmowanych lokali mieszkalnych, a także z osobami zajmującymi lokale w innych zasobach za zgodą Zarządu Miejskiego.

2. Przedmiotem zamiany, o której mowa w ust. 1, nie może być lokal socjalny, a także lokal wynajęty na czas trwania stosunku pracy.

§ 19

Wnioski w sprawie zamiany lokali mieszkalnych winny zawierać:

1) imię i nazwisko wnioskodawców wraz z aktualnymi adresami zamieszkania,

2) imiona i nazwiska osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego wnioskodawców,

3) opis aktualnej sytuacji mieszkaniowej potwierdzony przez administratora,

4) potwierdzone dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego za okres pełnych trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku,

5) potwierdzoną przez administratora informację dotyczącą zaległości czynszowych lokalu będącego przedmiotem zamiany,

6) uzasadnienie wniosków.

§ 20

Wyłącza się możliwość dokonania zamiany lokali mieszkalnych, jeżeli w jej wyniku na jednego członka gospodarstwa domowego będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego mniej niż 10 m2.

§ 21

1. Osoby wnioskujące o zamianę lokali uzgadniają między sobą sposób usunięcia ewentualnych nieprawidłowości w realizowaniu umów najmu lokali, w tym w szczególności:

a) uregulowania zaległości czynszowych za najem lokalu,

b) zlikwidowania samowoli budowlanej w lokalu lub w lokalach będących przedmiotem wzajemnej zamiany.

2. Zarząd Miejski może odmówić zgody na zamianę lokali, jeśli informacje zawarte we wnioskach i załączonych do nich dokumentach oraz wyniki przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego nie dają gwarancji wykonania w wyznaczonym terminie zobowiązań wobec gminy określonych w ust. 1.

§ 22

Zamiany lokali mieszkalnych pomiędzy najemcami z terenu różnych gmin dokonywane mogą być po uprzednim otrzymaniu zgody Zarządu tych gmin. Postanowienia § 20 stosuje się odpowiednio.

R o z d z i a ł V

Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy

§ 23

Prawo do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego z mieszkaniowego zasobu gminy na czas nieoznaczony przysługuje także: małżonkowi niebędącemu współnajemcą lokalu, dzieciom najemcy i jego współmałżonka, innym osobom, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osobie, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, jeżeli dotychczasowy najemca:

1) opuścił lokal i wymeldował się, zmieniając miejsce stałego pobytu,

2) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym zamieszkiwanie wspólnie z dotychczasowymi lokatorami spowodowałoby, iż na jedną osobę przypadałoby mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi.

§ 24

Prawo do zawarcia umowy najmu na czas nieoznaczony na lokal mieszkalny wchodzący w skład zasobu mieszkaniowego gminy przysługuje również osobom innym niż wymienione w § 23, które pozostały w mieszkaniu po śmierci najemcy, jeżeli stale zamieszkiwały z tym najemcą do chwili jego śmierci przez okres co najmniej 10 lat.

R o z d z i a ł VI

Kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni

użytkowej przekraczającej 80 m2

§ 25

Wolne lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gmin o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 oddawane są w najem w drodze przetargu stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu. Zasady polityki czynszowej, w tym sposób ustalania wywoławczej stawki czynszu dla lokalu o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2, określa odrębna uchwała.

R o z d z i a ł VII

Postanowienia końcowe

§ 26

Przy zawieraniu umów najmu lokali mieszkalnych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy Jedlina Zdrój rezygnuje się z pobierania kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu przysługujących wynajmującemu.

§ 27

1. W mieszkaniowym zasobie gminy jeden lokal mieszkalny przeznacza się do wynajęcia na czas trwania stosunku pracy. Wniosek w tej sprawie rozpatruje Zarząd Miejski w zależności od wystąpienia potrzeb lokalnych w tym zakresie.

2. Lokal mieszkalny do wynajęcia na czas trwania stosunku pracy może być przeznaczony dla:

a) osób z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi,

b) specjalistów niezbędnych dla realizacji lokalnych programów społeczno-gospodarczych,

c) osób zatrudnionych na czas pełnienia funkcji,

d) innych, których zatrudnienie uzasadniają ważne potrzeby lokalne.

3. Do realizacji wniosku o najem lokalu mieszkalnego na czas trwania stosunku pracy nie stosuje się § 7, § 11 i § 13 uchwały.

§ 28

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu w Jedlinie Zdroju.

§ 29

Traci moc uchwała nr XI/25/95 Rady Miejskiej w Jedlinie Zdroju z dnia 11 stycznia 1995 r. o zasadach gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz kryteriach wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności.

§ 30

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

RADA MIEJSKA
KOMISARZ RZĄDOWY
PIOTR KRUCZKOWSKI

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Jedlinie Zdroju z dnia 27 listopada 2001 r. (poz. 12)

WYKAZ LOKALI SOCJALNYCH

Lp.

Adres

Powierz.

użytk.

m2

Pomiesz-

czenia

Lp.

Adres

Powierz.

użytk.

m2

Pomiesz-

czenia

1.

ul. Chojnowska 3/4

12,23

pokój,

pomiesz.

gospod.

16.

ul. Noworudzka 15/7

20,00

kuchnia

2.

ul. Chrobrego 2/12

12,00

pokój

17.

ul. Noworudzka 15/9

17,92

kuchnia

3.

ul. Chrobrego 3/4

20,94

pokój,

kuchnia

18.

ul. Piastowska 3/11

17,67

pokój,

kuchnia

4.

ul. Chrobrego 3/8

17,10

pokój

19.

ul. Piastowska 16/9

18,00

pokój

5.

ul. Chrobrego 14/2

19,30

kuchnia

20.

ul. Piastowska 18/5

19,00

pokój

6.

ul. Chrobrego 27/10

20,04

pokój,

pomiesz.

gospod.

21.

ul. Piastowska 28/11

10,60

kuchnia

7.

ul. Hoża 4/4

19,47

kuchnia

22.

ul. Piastowska 28/12

12,58

kuchnia

8.

ul. Hoża 6/8

16,40

kuchnia,

pokój

23.

pl. Zwycięstwa 4/10

19,00

pokój

9.

ul. Jasna 11/3

20,00

pokój

24.

pl. Zwycięstwa 4/12

15,60

pokój

10.

ul. Jasna 11/9

18,86

kuchnia,

pomiesz.

gospod.

25.

pl. Zwycięstwa 4/13

13,09

pokój,

pomiesz.

gospod.

11.

ul. Kłodzka 15/8

13,39

kuchnia,

pokój

26.

ul. Poznańska 34/1

14,56

kuchnia

12.

ul. Krótka 6/2

20,88

pokój

27.

ul. Zakopiańska 3/5

18,00

pokój

13.

ul. Moniuszki 2/7

19,10

pokój,

przedp.

28.

ul. Chrobrego 22/2

22,00

pokój

14.

ul. Noworudzka 9/9

20,00

pokój

29.

ul. Kłodzka 32/3

11,8

pokój

15.

ul. Noworudzka 15/3

15,00

kuchnia