4494

UCHWAŁA RADY GMINY KOBIERZYCE

z dnia 10 października 2002 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Tyniec Mały, gmina Kobierzyce

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5, ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 ze zmianami) oraz w związku z uchwałą nr XXV/124/2000 Rady Gminy Kobierzyce z dnia 9 czerwca 2000 r., Rada Gminy Kobierzyce uchwala co następuje: uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi Tyniec Mały, gmina Kobierzyce.

R o z d z i a ł 1

Przepisy ogólne

§ 1

1. Przedmiotem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest obszar obejmujący wieś Tyniec Mały.

2. Granica terenu objętego ustaleniami planu, o którym mowa w ust. 1, określona jest na rysunku planu wskali 1:2000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2

1. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne rysunku planu:

1) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania wraz z oznaczeniami określającymi przeznaczenie tych terenów (symbol użytkowania),

2) nieprzekraczalne linie zabudowy,

3) strefa uciążliwości cmentarza,

4) strefa uciążliwości autostrady,

5) strefy uciążliwości od napowietrznych linii energetycznych,

6) strefy ochrony konserwatorskiej.

2. Pozostałe oznaczenia graficzne posiadają znaczenie informacyjne, sugerujące określone rozwiązania przestrzenne i regulacyjne.

§ 3

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1. Planie – należy przez to rozumieć ustalenia dotyczące obszaru określonego w § 1 niniejszej uchwały, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej.

2. Rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2000, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

3. Przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć aktualne w momencie realizacji niniejszej uchwały przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi, normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniem terenem wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.

4. Terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji dominującej, ograniczony liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem użytkowania.

5. Przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi.

6. Przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które jedynie uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe.

7. Urządzeniach towarzyszących – należy przez to rozumieć obiekty i urządzenia technicznego wyposażenia i infrastruktury technicznej (stacje transformatorowe, przepompownie ścieków, oczyszczalnie ścieków itp.), zaplecze parkingowe i garażowe (trwale związane z gruntem) dla funkcji dominujących oraz inne urządzenia pełniące służebną rolę wobec funkcji dominujących.

8. Uciążliwości – należy przez to rozumieć zjawiska lub stany utrudniające życie mieszkańców albo dokuczliwe dla otaczającego środowiska, a zwłaszcza hałas, wibracje, zanieczyszczenie powietrza i zanieczyszczenie odpadami oraz emisja nieprzyjemnego zapachu.

9. Handlu detalicznym – należy przez to rozumieć działalność związaną ze sprzedażą detaliczną towarów z wyłączeniem stacji paliw płynnych oraz stacji gazu płynnego.

10. Usługach nieuciążliwych – należy przez to rozumieć taką działalność usługową, która nie wymaga stałej obsługi transportowej takie jak: biuro pisania podań, biura projektowe oraz obsługi prawnej i finansowej, pracownie artystyczne, prywatne gabinety lekarskie i stomatologiczne itp.).

11. Drobnym rzemiośle – należy przez to rozumieć niewielkie zakłady szewskie, tapicerskie, krawieckie itp. oraz obsługę i naprawę pojazdów mechanicznych w zakładach o maks. 2 stanowiskach roboczych.

12. Osiedlu zamkniętym – należy przez to rozumieć wydzielone i ogrodzone osiedle mieszkaniowe z ograniczonym dostępem osób postronnych, posiadające wewnętrzne drogi osiedlowe oraz regulamin funkcjonowania osiedla.

13. Wewnętrznej obsłudze komunikacyjnej – należy przez to rozumieć niepubliczne drogi i ciągi piesze służące jedynie obsłudze zabudowy zlokalizowanej na terenie strefy wewnętrznej obsługi komunikacyjnej.

14. Materiale naturalnym – należy przez to rozumieć kamień, cegłę, drewno.

R o z d z i a ł 2

Przeznaczenie i zasady zagospodarowania terenów

§ 4

1. Wyznacza się tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oznaczone na rysunku planu symbolem 1.MN, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – lokalizacja funkcji mieszkaniowej jednorodzinnej, maksymalnie 4 mieszkania w budynku, osiedli zamkniętych w strefach oznaczonych na rysunku planu oraz urządzeń towarzyszących.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – jako towarzyszące usługi nieuciążliwe, handel detaliczny, naprawa artykułów użytku osobistego i domowego, gastronomia.

3) Ustala się zakaz lokalizacji zabudowy szeregowej.

4) W przypadku realizacji osiedla zamkniętego przeznaczenie dopuszczalne może być realizowane pod warunkiem jego zgodności z regulaminem funkcjonowania osiedla.

5) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów i urządzeń usługowych lub produkcyjnych zaliczonych zgodnie z przepisami szczególnymi do inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi oraz mogących pogorszyć stan środowiska, a także stwarzających uciążliwości dla mieszkańców i środowiska przyrodniczego oraz wymagających wielokrotnej (ponad 2 kursy w ciągu doby) obsługi transportowej i ciężkiego (ponad 3,5 tony) transportu dostawczego.

6) Lokalne warunki i zasady kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

a) wysokość zabudowy nie może przekroczyć 12 m licząc od poziomu terenu do najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku,

b) ustala się możliwość zabudowy (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) do 40% powierzchni działki budowlanej,

c) maksymalny udział powierzchni realizującej przeznaczenie dopuszczalne nie może przekroczyć 20% całkowitej powierzchni użytkowej obiektów zlokalizowanych na działce budowlanej,

d) ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy od strony drogi oznaczonej na rysunku planu symbolem 01.G1/2 w odległości 10 m licząc od linii rozgraniczającej oraz od pozostałych dróg i terenów publicznych w odległości 5 m licząc od linii rozgraniczającej, zgodnie z rysunkiem planu,

e) dopuszcza się lokalizację zabudowy od strony terenów innych niż określone w lit. d) w odległościach mniejszych niż 4 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi i 3 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą bez otworów, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela działki sąsiedniej i spełnienia wymogów pozostałych przepisów szczególnych,

f) ustala się jako obowiązujące do stosowania w budynkach połaci dachowych o spadkach 30–45°, w układzie symetrycznym (dopuszcza się dachy wielospadowe),

g) architekturę i charakter zabudowy należy dostosować do zabudowy sąsiedniej.

7) W przypadku lokalizacji funkcji towarzyszących ustala się obowiązek wydzielenia w obrębie własności miejsc postojowych dla użytkowników stałych i przebywających okresowo.

2. Wyznacza się tereny zabudowy mieszkaniowo--usługowej oznaczone na rysunku planu symbolem 2.MN/U, 3.MN/U, 4.MN/U, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – lokalizacja funkcji:

a) mieszkaniowej jednorodzinnej, maksymalnie do 4 mieszkań w budynku,

b) dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem 4.MN/U: usług nieuciążliwych, handlu detalicznego, rzemiosła i gastronomii,

c) dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem 3.MN/U: usług nieuciążliwych, handlu detalicznego, magazynowych, rzemiosła i gastronomii,

d) dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem 2.MN/U: usług nieuciążliwych, handlu detalicznego i hurtowego, rzemiosła i gastronomii oraz innych usług i zakładów produkcyjnych,

e) urządzeń towarzyszących.

2) Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

a) wysokość zabudowy nie może przekroczyć 12 m licząc od poziomu terenu do najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku,

b) ustala się możliwość zabudowy maksymalnie do 60% (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) powierzchni działki budowlanej,

c) ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy od strony drogi oznaczonej na rysunku planu symbolem 01.G1/2 w odległości 10 m licząc od linii rozgraniczającej oraz od pozostałych dróg i terenów publicznych w odległości 5 m licząc od linii rozgraniczającej, zgodnie z rysunkiem planu,

d) dopuszcza się lokalizację zabudowy od strony terenów innych niż określone w lit. c) w odległościach mniejszych niż 4 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi i 3 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą bez otworów, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela działki sąsiedniej i spełnienia wymogów pozostałych przepisów szczególnych,

e) dla terenu oznaczonego na rysunku linie zabudowy należy uzgodnić ze służbą ochrony zabytków,

f) ustala się jako obowiązujące do stosowania w budynkach połaci dachowych o spadkach 30–45°, w układzie symetrycznym (dopuszcza się dachy wielospadowe),

g) w przypadku lokalizacji funkcji usługowych ustala się obowiązek wydzielenia w obrębie własności miejsc postojowych dal samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo,

h) architekturę i charakter zabudowy należy dostosować do zabudowy sąsiedniej.

3) Zabrania się lokalizowania obiektów i urządzeń usługowych lub produkcyjnych, których uciążliwości nie da się ograniczyć w granicach własności.

4) Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 3.MN/U ustala się obowiązek opiniowania wszystkich zamierzeń inwestycyjnych z Państwową Służbą Ochrony Zabytków.

3. Wyznacza się tereny zabudowy usługowej, oznaczone na rysunku planu symbolem 5.U, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – lokalizacja usług nieuciążliwych, drobnego rzemiosła i produkcji, obsługa i naprawa pojazdów mechanicznych, handel detaliczny i hurtowy, naprawa artykułów użytku osobistego i domowego, a także innych usług i zakładów produkcyjnych oraz urządzeń towarzyszących.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – funkcja mieszkaniowa o maksymalnej łącznej powierzchni do 100 m2 dla działki budowlanej.

3) Lokalne warunki i zasady kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

a) wysokość zabudowy nie może przekroczyć 12 m licząc od poziomu terenu do najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku,

b) ustala się możliwość zabudowy maksymalnie do 85% (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) powierzchni działki budowlanej,

c) ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy od strony drogi oznaczonej na rysunku planu symbolem 01.G1/2 w odległości 10 m licząc od linii rozgraniczającej oraz od pozostałych dróg i terenów publicznych w odległości 5 m licząc od linii rozgraniczającej, zgodnie z rysunkiem planu,

d) dopuszcza się lokalizację zabudowy od strony terenów innych niż określone w lit. c) w odległościach mniejszych niż 4 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi i 3 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą bez otworów, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela działki sąsiedniej i spełnienia wymogów pozostałych przepisów szczególnych,

e) ustala się obowiązek wydzielenia w obrębie własności miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo.

4) Zabrania się lokalizowania obiektów i urządzeń usługowych lub produkcyjnych, których uciążliwości nie da się ograniczyć w granicach własności.

4. Wyznacza się teren usług sakralnych, oznaczony na rysunku planu symbolem 6.UK, dla którego obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – lokalizacja obiektów sakralnych oraz urządzeń towarzyszących.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – towarzysząca funkcja mieszkaniowa.

3) Ustala się obowiązek uzgadniania wszystkich zamierzeń inwestycyjnych z Państwową Służbą Ochrony Zabytków.

5. Wyznacza się tereny usług publicznych, oznaczone na rysunku planu symbolem 7.UP, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – lokalizacja usług publicznych: administracji publicznej, policji, wojska, straży pożarnej, usług pocztowo-tele-komunikacyjnych itp. oraz urządzeń towarzyszących.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – funkcja mieszkaniowa o maksymalnej łącznej powierzchni do 100 m2 dla działki budowlanej oraz usług nieuciążliwych i handlu detalicznego.

3) Lokalne warunki i zasady kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

a) wysokość zabudowy nie może przekroczyć 12 m licząc od poziomu terenu do najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku,

b) ustala się możliwość zabudowy maksymalnie do 85% (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) powierzchni działki budowlanej,

c) ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy od strony drogi oznaczonej na rysunku planu symbolem 01.G1/2 w odległości 10 m licząc od linii rozgraniczającej, zgodnie z rysunkiem planu,

d) dopuszcza się lokalizację zabudowy od strony terenów innych niż określone w lit. d) w odległościach mniejszych niż 4 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi i 3 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą bez otworów, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela działki sąsiedniej i spełnienia wymogów pozostałych przepisów szczególnych,

e) ustala się obowiązek wydzielenia w obrębie własności miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo.

4) Zabrania się lokalizowania obiektów i urządzeń usługowych lub produkcyjnych, których uciążliwości nie da się ograniczyć w granicach własności oraz wymagających wielokrotnej (ponad 2 kursy w ciągu doby) obsługi transportowej i ciężkiego (ponad 3,5 tony) transportu dostawczego.

6. Wyznacza się teren usług zdrowotnych oznaczony na rysunku planu symbolem 8.UZ, dla którego obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – lokalizacja funkcji podstawowej opieki zdrowotnej.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – lokalizacja funkcji mieszkaniowej jako mieszkań służbowych dla personelu zakładu usług medycznych.

3) Lokalne warunki i zasady kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

a) wysokość zabudowy nie może przekroczyć 12 m licząc od poziomu terenu do najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku,

b) ustala się jako obowiązujące do stosowania w budynkach połaci dachowych o spadkach 30–45°, w układzie symetrycznym (dopuszcza się dachy wielospadowe),

c) ustala się obowiązujące i nieprzekraczalne linie zabudowy od strony ulic i trenów publicznych w odległości 5 m licząc od linii rozgraniczającej zgodnie z rysunkiem planu,

d) dopuszcza się lokalizację zabudowy od strony terenów innych niż określone w lit. c) w odległościach mniejszych niż 4 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi i 3 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą bez otworów, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela działki sąsiedniej i spełnienia wymogów pozostałych przepisów szczególnych,

e) ustala się obowiązek wydzielenia w obrębie własności miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo.

7. Wyznacza się teren usług oświaty oznaczony na rysunku planu symbolem 9.UO, dla którego obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe: lokalizacja obiektów szkolnych oraz urządzeń towarzyszących.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – lokalizacja funkcji mieszkaniowej jako mieszkań służbowych.

3) Lokalne warunki i zasady kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

a) wysokość zabudowy: zabudowa niska w rozumieniu przepisów szczególnych,

b) ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy od strony ulic i trenów publicznych w odległościach 5 m licząc od linii rozgraniczającej, zgodnie z rysunkiem planu,

c) dopuszcza się lokalizację zabudowy od strony terenów innych niż określone w lit. b) w odległościach mniejszych niż 4 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi i 3 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą bez otworów, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela działki sąsiedniej i spełnienia wymogów pozostałych przepisów szczególnych,

d) ustala się możliwość zabudowy (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy, boiska sportowe – utwardzone) do 65% powierzchni działki budowlanej pozostałe 35% należy zagospodarować zielenią urządzoną,

8. Wyznacza się teren usług sportu i rekreacji oznaczony na rysunku planu symbolem 10.US, dla którego obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – lokalizacja niekubaturowych obiektów sportowych i rekreacyjnych z zielenią towarzyszącą (boiska, place gier i zabaw itp.) oraz urządzeń towarzyszących.

2) Przeznaczenie dopuszczalne:

a) lokalizacja niekomercyjnych usług publicznych (świetlica, dom kultury itp.),

b) lokalizacja związanych z przeznaczeniem podstawowym, obiektów gospodarczych, socjalnych i infrastruktury technicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 25% całości terenu.

3) Ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy od strony ulic i trenów publicznych w odległości 5 m licząc od linii rozgraniczającej, zgodnie z rysunkiem planu zgodnie z rysunkiem planu.

4) Dopuszcza się lokalizację zabudowy od strony terenów innych niż określone w pkt 3) w odległościach mniejszych niż 4 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi i 3 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą bez otworów, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela działki sąsiedniej i spełnienia wymogów pozostałych przepisów szczególnych.

9. Wyznacza się teren usług sportu i rekreacji oraz turystyki oznaczony na rysunku planu symbolem 11.US/UT, 12US/UT, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – lokalizacja obiektów sportowych i rekreacyjnych z zielenią towarzyszącą (sale sportowe, basen, boiska, place gier i zabaw itp.), obiektów turystycznych (hotele, motele, pola kempingowe itp.), usług gastronomii oraz urządzeń towarzyszących.

2) Przeznaczenie dopuszczalne:

a) lokalizacja związanych z przeznaczeniem podstawowym obiektów gospodarczych, socjalnych i infrastruktury technicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 30% całości terenu,

b) dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 11US/UT lokalizacja: stacji paliw i/lub stacji gazu płynnego, usług handlu detalicznego produktami motoryzacyjnymi (salon samochodowy, sprzedaż części i akcesoriów samochodowych), usług nieuciążliwych oraz obiektów związanych z przetwórstwem płodów i produktów rolnych i sadowniczo-ogrodniczych (przetwarzanie, konfekcjonowanie, dystrybucja i handel) o łącznej powierzchni zabudowy nie większej niż 50% całości terenu.

3) Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

a) wysokość zabudowy nie może przekroczyć 12 m licząc od poziomu terenu do najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku,

b) ustala się możliwość zabudowy maksymalnie do 60% (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) powierzchni działki budowlanej,

c) ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy od strony drogi oznaczonej na rysunku planu symbolem 01.G1/2 w odległości 10 m licząc od linii rozgraniczającej oraz od pozostałych dróg i terenów publicznych w odległości 5 m licząc od linii rozgraniczającej, zgodnie z rysunkiem planu,

d) dopuszcza się lokalizację zabudowy od strony terenów innych niż określone w lit. c) w odległościach mniejszych niż 4 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi i 3 m dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą bez otworów, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela działki sąsiedniej i spełnienia wymogów pozostałych przepisów szczególnych,

e) ustala się obowiązek wydzielenia w obrębie własności miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo.

4) Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 11.US/UT ustala się obowiązek wydzielenia terenu dla lokalizacji stacji transformatorowej.

10. Wyznacza się tereny łąk oznaczone na rysunku planu symbolem 13.RZ, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – tereny rolne – łąki.

2) W strefie 3 licząc od linii rozgraniczające od strony terenów cieków wodnych, oznaczonych na rysunku planu symbolem 24.W, dopuszcza się zagospodarowanie jedynie zielenią niską z jednoczesnym zakazem lokalizacji wszelkiej zabudowy.

11. Wyznacza się teren zieleni cmentarnej oznaczony na rysunku planu symbolem 14.ZC, dla którego obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – pola grzebalne.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – lokalizacja obiektów małej architektury w rozumieniu przepisów szczególnych oraz kaplicy cmentarnej.

3) Wyznacza się oznaczoną na rysunku planu strefę uciążliwości cmentarza, o szerokości 50 m licząc od linii rozgraniczającej cmentarza, w której obowiązuje zakaz lokalizacji obiektów mieszkalnych, zakładów żywienia zbiorowego oraz związanych produkcją bądź magazynowaniem artykułów spożywczych.

12. Wyznacza się teren zieleni oznaczony na rysunku planu symbolem 15.Z, dla którego obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – tereny zieleni.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – lokalizacja:

a) obiektów małej architektury, w rozumieniu przepisów szczególnych,

b) usług handlu detalicznego w małych obiektach (do 15 m2) o maksymalnej powierzchni zabudowy do 20% powierzchni terenu,

c) ciągów pieszo-rowerowych.

13. Wyznacza się tereny zieleni wysokiej oznaczone na rysunku planu symbolem 16.ZL, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – tereny lasów, parków leśnych, zadrzewień.

2) Przeznaczenie dopuszczalne:

a) lokalizacja obiektów małej architektury, w rozumieniu przepisów szczególnych,

b) ścieżek pieszo-rowerowych,

c) urządzeń rekreacyjnych nienaruszających funkcji przeznaczenia podstawowego.

3) Ustala się obowiązek zachowania istniejącego drzewostanu.

14. Wyznacza się teren parkingu terenowego oznaczonego na rysunku planu symbolem 17.KSp, dla którego obowiązują następujące ustalenia:

1) przeznaczenie podstawowe: lokalizacja parkingu terenowego,

2) ustala się zakaz lokalizacji zabudowy,

3) dla terenu położonego przy drodze krajowej nr 35 (ul. Świdnicka) ustala się zakaz bez- pośredniego włączenia terenu parkingu do tej drogi.

15. Wyznacza się teren obsługi komunikacji samochodowej oznaczony na rysunku planu symbolem 18.KS, dla którego obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe: rezerwa terenu pod lokalizację autostrady.

2) Ustala się zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy i urządzeń infrastrukturalnych.

3) Ustala się strefę uciążliwości autostrady, w której obowiązuje zakaz lokalizacji obiektów wymagających ochrony przed hałasem.

16. Wyznacza się tereny urządzeń elektroenergetycznych oznaczone na rysunku planu symbolem 19.EE, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – lokalizacja stacji transformatorowych.

2) Ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy od strony ulic i trenów publicznych w odległościach 5 m licząc od linii rozgraniczającej oraz od pozostałych terenów w odległości 1,5 m od linii rozgraniczającej terenu, zgodnie z rysunkiem planu.

17. Wyznacza się tereny urządzeń zaopatrzenia w wodę oznaczone na rysunku planu symbolem 20.WZ, 21.WZ, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – lokalizacja obiektów infrastruktury związanych z zaopatrzeniem w wodę.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – lokalizacja na terenie oznaczonym na rysunku planu symbolem 21.WZ:

a) niekomercyjnych usług publicznych (świetlica, dom kultury itp.),

b) zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

3) Wyznacza się strefy ochrony bezpośredniej w granicach terenu.

18. Wyznacza się tereny użytków rolnych oznaczone na rysunku planu symbolem 22.RP, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – użytki rolne.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – lokalizacja obiektów infrastruktury technicznej.

3) Ustala się zakaz lokalizacji zabudowy kubaturowej.

19. Wyznacza się tereny zabudowy zagrodowej oznaczone na rysunku planu symbolem 23.MR, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – lokalizacja budynków mieszkalnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz innych budynków i urządzeń służących wyłącznie produkcji rolniczej i przetwórstwu rolno-spożywczemu zgodnie z przepisami szczególnymi dotyczącymi ochrony gruntów rolnych.

2) Lokalne warunki i zasady kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

a) wysokość zabudowy nie może przekroczyć 12 m licząc od poziomu terenu do najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku,

b) ustala się możliwość zabudowy (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) do 40% powierzchni działki budowlanej,

c) ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy od strony ulic i trenów publicznych w odległościach zgodnie z rysunkiem planu,

d) ustala się jako obowiązujące do stosowania w budynkach połaci dachowych o spadkach 30–45°, w układzie symetrycznym (dopuszcza się dachy wielospadowe).

20. Wyznacza się tereny cieków wodnych oznaczone na rysunku planu symbolem 24.W, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – rowy melioracyjne.

2) Dopuszcza się w uzasadnionych przypadkach rurowanie istniejących rowów.

21. Wyznacza się tereny wód otwartych oznaczone na rysunku planu symbolem 25.W, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) Przeznaczenie podstawowe – otwarte zbiorniki wodne.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – wykorzystanie do celów rekreacyjnych.

§ 5

Ustalenia ogólne

1. Dla istniejących, przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, obiektów i budynków lub ich części, niespełniających zapisanych w planie nieprzekraczalnych linii zabudowy:

1) dopuszcza się ich remont,

2) w przypadku przebudowy, rozbudowy lub odbudowy należy zastosować się do nieprzekraczalnych linii zabudowy określonych w niniejszym planie.

2. W uzasadnionych przypadkach podyktowanych względami historycznymi i estetycznymi dopuszcza się na etapie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przesunięcie nieprzekraczalnej linii zabudowy, oznaczonej na rysunku planu, na wysokość istniejącej zabudowy sąsiedniej.

3. Zapisy § 5 ust. 2 nie dotyczą terenów położonych przy drodze krajowej nr 35 oznaczonej na rysunku planu symbolem 01.G1/2.

4. Od strony dróg i ciągów pieszych na terenie osiedli zamkniętych i w strefach wewnętrznej obsługi komunikacyjnej ustala się:

1) nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości min. 4 m licząc od linii rozgraniczającej tych dróg i ciągów pieszych,

2) dopuszcza się lokalizacje zabudowy w odległościach mniejszych pod warunkiem spełnienia wymogów przepisów szczególnych dotyczących ochrony przeciwpożarowej i nasłonecznienia.

5. Lokalizacja wielkoformatowych reklam (tzw. “billboardów”):

1) dopuszcza jedynie wzdłuż:

a) drogi krajowej nr 35 oznaczonej na rysunku planu symbolem 01.G1/2 w strefie od ul. Kasztanowej w kierunku wyjazdu na Wrocław oraz od granicy strefy “B” ochrony konserwatorskiej na wysokości ul. Racławickiej w kierunku wyjazdu na Świdnicę,

b) drogi powiatowej nr 803 oznaczonej na rysunku planu symbolem 02.L1/2 w strefie od drogi oznaczonej na rysunku planu symbolem 41.D w kierunku wyjazdu do Domasławia,

c) drogi powiatowej nr 896 oznaczonej na rysunku planu symbolem 03.L1/2 w strefie od skrzyżowania ul. Bocznej i Racławickiej w kierunku wyjazdu na Żerniki Małe,

z wyłączeniem reklam na działce własnej inwestora, dotyczącej jego działalności,

2) minimalna odległość reklamy od linii rozgraniczającej drogi – 10 m.

§ 6

Ogrodzenia

1. Należy stosować ogrodzenia o wysokich walorach estetycznych z zaleceniem użycia materiałów naturalnych.

2. Łączna powierzchnia prześwitów (otworów) umożliwiających naturalny przepływ powietrza powinna wynosić co najmniej 30%.

3. Od strony terenów dróg publicznych ogrodzenia nie mogą utrudniać, wymaganej przepisami szczególnymi, widoczności w obrębie skrzyżowań.

4. Dopuszcza się stosowanie ekranów akustycznych o parametrach spełniających wymagania ochrony przed hałasem w ogrodzeniach od strony drogi krajowej nr 35 oznaczonej na rysunku planu symbolem 01.G 1/2 oraz od strony dróg powiatowych nr 803 i 896 oznaczonych odpowiednio na rysunku planu symbolami 02.L1/2 i 03.L1/2.

§ 7

Zasady rozwoju infrastruktury technicznej

1. Zasady ogólne:

1) projektowane oraz modernizowane sieci infrastruktury technicznej należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających ulic,

2) dopuszcza się odstępstwo od zasady określonej pkt 1) w uzgodnieniu z zarządcą sieci i właścicielem terenu,

3) dopuszcza się rurowanie istniejących rowów i kolektorów w uzgodnieniu z ich zarządcą.

2. Zasady szczegółowe:

1) zaopatrzenie w wodę:

a) rozdzielczą sieć wodociągową ze stacji uzdatniania wody w Tyńcu Małym na warunkach określonych przez zarządcę lub od innego dostawcy,

b) w celu zapewnienia ciągłości dostaw wody do odbiorców rozbudowę sieci należy prowadzić w układzie pierścieniowym,

2) kanalizacja sanitarna:

a) docelowo odprowadzenie ścieków sanitarnych poprzez system rozdzielczej kanalizacji sanitarnej do projektowanej poza obszarem objętym niniejszym planem oczyszczalni ścieków lub do systemu kanalizacji sanitarnej miasta Wrocławia,

b) do czasu realizacji sieci kanalizacji sanitarnej odprowadzanie ścieków sanitarnych do szczelnych, bezodpływowych zbiorników przeznaczonych na nieczystości ciekłe lub do indywidualnych oczyszczalni ścieków na warunkach określonych w przepisach szczególnych,

c) po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej ustala się obowiązek likwidacji bezodpływowych zbiorników przeznaczonych na nieczystości ciekłe i przyłączenie odbiorców do systemu kanalizacji sanitarnej,

d) zabrania się odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód podziemnych oraz do gruntu,

3) kanalizacja deszczowa:

a) odprowadzenie wód opadowych za pomocą istniejących lub projektowanych kolektorów, do odbiorników tych wód (za zgodą ich zarządcy),

b) każdy teren, na którym może dojść do zanieczyszczenia powierzchni substancjami ropopochodnymi lub innymi substancjami chemicznymi, należy utwardzić i skanalizować, a zanieczyszczenia winny być zneutralizowane na terenie inwestora przed ich odprowadzeniem do kanalizacji,

4) zaopatrzenie w gaz – z istniejącej i projektowanej rozdzielczej sieci średniego ciśnienia, na warunkach uzgodnionych z zarządcą sieci lub od innego dostawcy,

5) elektroenergetyka:

a) zasilanie istniejącą kablową i napowietrzną siecią elektroenergetyczną oraz projektowaną kablową siecią elektroenergetyczną,

b) adaptuje się istniejące stacje transformatorowe, z dopuszczeniem możliwości ich modernizacji lub likwidacji,

c) dla zapewnienia zaopatrzenia w energię elektryczną nowo realizowanych obiektów należy wybudować stacje transformatorowe na terenach oznaczonych na rysunku planu symbolem 19.EE,

d) dopuszcza się także inne lokalizacje stacji transformatorowych w uzgodnieniu z dostawcą energii oraz właścicielem terenu,

e) do stacji transformatorowych należy zapewnić dostęp w celach eksploatacyjnych i serwisowych,

f) w rejonie istniejącej i projektowanej zabudowy ustala się obowiązek kablowania istniejących odcinków sieci napowietrznych,

g) przez teren objęty ustaleniami niniejszego planu przebiega istniejąca sieć przesyłowa 220 kV relacji Klecina – Pasikurowice, która będzie docelowo modernizowana do 400 kV, dla sieci tej wyznacza się obszar ograniczonego użytkowania o szerokość po 45 m od osi linii w obu kierunkach,

6) telekomunikacja – obsługa istniejącą i projektowaną siecią kablową,

7) gospodarka odpadami:

a) stałe odpady bytowo-gospodarcze należy gromadzić do szczelnych pojemników- -kontenerów zlokalizowanych przy posesjach, przy zapewnieniu ich systematycznego wywozu na zorganizowane wysypisko odpadów komunalnych,

b) gospodarkę odpadami, w tym odpadami zaliczanymi do niebezpiecznych, należy prowadzić zgodnie z przepisami szczególnymi,

8) melioracje – na terenie objętym planem istnieje sieć drenarska:

a) w przypadku jej uszkodzenia należy bezzwłocznie powiadomić o tym fakcie zarządcę urządzeń melioracyjnych oraz działającą na terenie Spółkę Wodną, koszt naprawy uszkodzeń lub odtworzenia drenażu obciąża inwestora.

b) dla zapewnienia dostępu do rowów w celach eksploatacyjnych i konserwacyjnych należy pozostawić wzdłuż rowów melioracyjnych pas wolny od wszelkiej zabudowy oraz nasadzeń o szerokości min. 3 m.

§ 8

Zasady rozwoju komunikacji

Ustala się następującą klasyfikację funkcjonalną dróg:

1. 01.G1/2 – Droga klasy “G” – główna, w ciągu drogi krajowej nr 35 (ul. Świdnicka):

1) szerokość w liniach rozgraniczających od 20 do 25 m, zgodnie z rysunkiem planu,

2) przekrój poprzeczny jezdni: min. 1x2 pasy ruch,

3) szerokość pasa ruchu – 3,5 m,

4) ustala się zakaz realizacji nowych podłączeń komunikacyjnych z zastrzeżeniem § 8 ust. 1 pkt 5,

5) dopuszcza się w strefie dopuszczalnego włączenia komunikacyjnego oznaczonej na rysunku planu realizację jednego włączenia komunikacyjnego dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem 11.US/UT, na warunkach:

a) obsługa jedynie na zasadzie prawo skrętów,

b) zastosowanie pasów włączenia i wyłączenia.

6) dopuszcza się możliwość lokalizacji zatok autobusowych komunikacji zbiorowej na warunkach uzgodnionych z zarządcą drogi.

2. 02.Z1/2, 03.Z1/2, 04.Z1/2 – Drogi klasy “Z” – zbiorcze:

1) szerokość w liniach rozgraniczających dla dróg oznaczonych na rysunku planu symbolami:

a) 02.Z1/2 droga zbiorcza w ciągu drogi powiatowej nr 803 (ul. Domasławska) – 18 m z lokalnym przewężeniem z uwagi na istniejące zainwestowanie,

b) 03.Z1/2 droga zbiorcza w ciągu drogi powiatowej nr 896 (ul. Żernicka) – 20 m z lokalnym przewężeniem z uwagi na istniejące zainwestowanie,

c) 04.Z1/2 droga zbiorcza w ciągu drogi powiatowej nr 844 (ul. Biskupicka) – 20 m z lokalnym przewężeniem z uwagi na istniejące zainwestowanie,

2) przekrój poprzeczny jezdni: min. 1x2 pasy ruchu,

3) szerokość pasa ruchu – 3,5 m,

4) dopuszcza się możliwość lokalizacji zatok autobusowych komunikacji zbiorowej oraz ścieżek rowerowych, na warunkach uzgodnionych z zarządcą drogi,

5) przy skrzyżowaniu z drogami klasy “L” lub niższych należy stosować ścięcia o wymiarach min. 5x5 m.

3. 05.L1/2 i 06.L1/2 – Drogi klasy “L” – lokalne:

1) szerokość w liniach rozgraniczających dla dróg oznaczonych na rysunku planu symbolami:

a) 05.L1/2 (ul. Parkowa) – zgodnie z rysunkiem planu,

b) 06.L1/2 – 12 m,

2) przekrój poprzeczny jezdni: min. 1x2 pasy ruchu,

3) szerokość pasa ruchu – 3,5 m,

4) dopuszcza się możliwość lokalizacji zatok autobusowych komunikacji zbiorowej oraz ścieżek rowerowych, na warunkach uzgodnionych z zarządcą drogi,

5) przy skrzyżowaniu z drogami klasy “L” lub niższych należy stosować ścięcia o wymiarach min. 5x5 m.

4. 07.D55.D – drogi klasy “D” dojazdowe:

1) szerokość w liniach rozgraniczających dla dróg oznaczonych na rysunku planu symbolem:

a) 07.D i 10.D – 12 m,

b) 08.D (ul. Polna) – 9–13 m zgodnie z rysunkiem planu,

c) 09.D, 11.D i 13.D, 16.D, 17.D, 22.D (ul. Słoneczna), 23.D (ul. Kwiatowa), 26.D, 32.D (ul. Dolna), 34.D (ul. Piaskowa), 35.D, 37.D (ul. Zdrowa), 38.D (ul. Akacjowa), 40.D, 41.D, 42.D, 47.D, 49.D – 10 m,

d) 12.D (ul. Krótka) – 7–9 m, zgodnie z rysunkiem planu,

e) 14.D (ul. Dębowa) – 9–23 m, zgodnie z rysunkiem planu,

f) 15.D (ul. Zielona), 24.D (ul. Fiołkowa), 29.D, 30.D (ul. Ogrodowa) – 8 m, zgodnie z rysunkiem planu,

g) 18.D (ul. Sezamkowa) – 6 m, zgodnie z rysunkiem planu,

h) 19.D (ul. Zachodnia), 20.D (ul. Radosna) – 8–9 m, zgodnie z rysunkiem planu,

i) 21.D (ul. Wiosenna) – 10–11 m, zgodnie z rysunkiem planu,

j) 25.D (ul. Kasztanowa) – 8–13 m, zgodnie z rysunkiem planu,

k) 27.D – 5–7 m, zgodnie z rysunkiem planu,

l) 28.D (ul. Warsztatowa) – 9–12 m, zgodnie z rysunkiem planu,

m) 31.D – 9–13 m, zgodnie z rysunkiem planu,

n) 33.D (ul. Spokojna) – 8–10 m, zgodnie z rysunkiem planu,

o) 36.D (ul. Sportowa) – 6–10 m, zgodnie z rysunkiem planu,

p) 39.D (ul. Nowa) – 8 m, zgodnie z rysunkiem planu,

q) 43.D (ul. Pogodna; droga wewnętrznej obsługi komunikacyjnej) – 8–9 m, zgodnie z rysunkiem planu,

r) 44.D (ul. Boczna) – 10 m z lokalnym poszerzeniem do 18 m, zgodnie z rysunkiem planu,

s) 45.D (ul. Zacisze) – 6–7 m, zgodnie z rysunkiem planu,

t) 46.D (ul. Kościelna) – 7–15 m, zgodnie z rysunkiem planu,

u) 48.D – 5–7 m, zgodnie z rysunkiem planu,

v) 50.D, 51.D (drogi wewnętrznej obsługi komunikacyjnej) – 10 m, zgodnie z rysunkiem planu,

w) 52.D (ul. Wesoła; droga wewnętrznej obsługi komunikacyjnej) – 8 m, zgodnie z rysunkiem planu,

2) minimalna szerokość pasa ruchu:

a) dla dróg z dwoma pasami ruchu – 2,5 m,

b) dla dróg jednokierunkowych z jednym pasem ruchu – 3,5 m,

3) dla dróg oznaczonych na rysunku planu symbolem: 11.D, 12.D i 13.D ustala się zakaz podłączenia komunikacyjnego do drogi oznaczonej na rysunku planu symbolem 01.G1/2 (ul. Świdnicka – ciąg drogi krajowej nr 35).

5. Zasady obsługi komunikacyjnej w strefach dopuszczalnej lokalizacji “osiedli zamkniętych”, w strefach “wewnętrznej obsługi komunikacyjnej” oraz w przypadku wykonywania nowego podziału geodezyjnego:

1) Obsługę komunikacyjną należy zapewnić poprzez wyznaczenie niepublicznych, wewnętrznych dróg osiedlowych.

2) Przed przystąpieniem do realizacji zabudowy należy wyznaczyć, w uzgodnieniu z wszystkimi właścicielami terenów, przebieg drogi stanowiącej wewnętrzną obsługę komunikacyjną. Nie dotyczy ustalonych, w niniejszym planie, przebiegów dróg oznaczonych na rysunku planu symbolem 43.D1/2, 50.D1/2, 51.D1/2, 52.D1/2 I.

3) Oznaczone na rysunku planu postulowane przebiegi wewnętrznych dróg osiedlowych mają jedynie charakter propozycji rozwiązania wewnętrznego układu komunikacyjnego i mogą być zmienione zgodnie z § 8 ust. 4 pkt 2 niniejszej uchwały.

4) Parametry wewnętrznych dróg osiedlowych:

a) drogi dojazdowe o szerokości w liniach rozgraniczających min. 10 m i/lub ciągi pieszo- -jezdne o szerokości w liniach rozgraniczających min. 7 m,

b) zapewnienie wymagań ochrony przeciw pożarowej,

c) ciągi pieszo-jezdne zaleca się wyposażyć w progi lub inne urządzenia spowalniające ruch pojazdów samochodowych,

d) minimalna szerokość pasa ruchu zgodnie z § 8 ust. 4 pkt 2.

6. Na skrzyżowaniu dróg, oznaczonych na rysunku planu symbolami, 03.Z1/2 i 04.Z1/2 oraz 02.Z1/205.L1/2 z drogą krajową nr 35, oznaczoną na rysunku planu symbolem, 01.G1/2 zaleca się w celu poprawienia bezpieczeństwa ruchu instalację sygnalizacji świetlnej.

7. Nowo projektowane drogi bez przejazdu należy zakończyć placami manewrowymi o minimalnych wymiarach zgodnie z rysunkiem planu.

8. W liniach rozgraniczających ulic i dróg dopuszcza się:

1) prowadzenie sieci infrastruktury technicznej na warunkach określonych w przepisach szczególnych,

2) lokalizację tymczasowych małych obiektów usługowych (typu: kioski gazetowe, kwiatowe, kolektury gier liczbowych itp.) po uzgodnieniu z zarządcą drogi.

§ 9

Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane

1. Postulowane linie podziału działek budowlanych oznaczone na rysunku planu mają jedynie charakter informacyjny i mogą być zmienione przy uwzględnieniu warunków podanych w § 9 ust. 2 i 3.

2. Ustala się minimalne szerokości frontu nowo wydzielanych działek budowlanych (mierzone w linii zabudowy):

1) dla zabudowy jednorodzinnej – wolno stojącej

= 22 m (na osiedlu zamkniętym 18 m),

2) dla zabudowy jednorodzinnej – bliźniaczej

=16 m dla jednego segmentu (na osiedlu zamkniętym 14 m),

3) dla zabudowy usługowej

= 22 m.

3. Ustala się minimalne powierzchnie nowo wydzielanych działek budowlanych:

1) dla zabudowy jednorodzinnej – wolno stojącej

= 1000 m2 (na osiedlu zamkniętym 400 m2 ),

2) dla zabudowy jednorodzinnej – bliźniaczej

= 750 m2 dla jednego segmentu (na osiedlu zamkniętym 300 m2 ),

3) dla zabudowy usługowej

= 1000 m2.

4. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zmniejszenie minimalnej powierzchni działek o 10%.

§ 10

Ochrona środowiska

1. W celu określenia ewentualnej uciążliwości oraz sposobu ich ograniczenia istniejącej fermy drobiu, oznaczonej na rysunku planu, ustala się obowiązek:

1) opracowania raportu o oddziaływaniu na środowisko (przegląd ekologiczny), lub

2) wykonania, na granicy własności, pomiarów zanieczyszczeń gazowych i mikrobiologicznych emitowanych przez obiekt, dla określenia ewentualnych przekroczeń dopuszczalnych stężeń.

2. Tereny sąsiadujące z fermą drobiu, określoną w ust. 1, mogą zostać przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową bądź mieszkaniowo-usługową po wykazaniu w sporządzonym dla fermy drobiu raporcie oddziaływania na środowisko (przeglądzie ekologicznym), że uciążliwości wynikające z działalności fermy nie przekraczają granic działki, na której jest ona zlokalizowana.

3. Z uwagi na zagrożenie występowania przekroczeń wartości normatywnej hałasu dla zabudowy mieszkaniowej położonej w pasie szerokości 40 m od drogi krajowej nr 35, zaleca się przy jej realizacji lub modernizacji stosowanie urządzeń i technologii zmniejszających uciążliwości od hałasu.

4. Na terenie objętym ustaleniami niniejszego planu ustala się zakaz lokalizacji:

1) usług związanych z handlem i składowaniem odpadów: przemysłowych, motoryzacyjnych (tzw. “szrotów”) oraz składowisk złomu,

2) inwestycji związanych z intensywną produkcją zwierzęcą (typu: fermy drobiu, zwierząt futerkowych, trzody chlewnej itp.).

5. Na terenie objętym ustaleniami niniejszego planu znajduje się Główny Zbiornik Wód Podziemnych Kąty Wrocławskie–Oława–Brzeg nr 321 o nieudokumentowanych granicach i zasobach.

§ 11

Ochrona konserwatorska

1. Całość terenu objętego planem znajduje się w strefach ochrony konserwatorskiej, dla których obowiązują następujące ustalenia:

1) strefa “K” ochrony krajobrazu – dla inwestycji realizowanych w strefie “K” ustala się wymóg zaopiniowania ich lokalizacji przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków,

2) strefa “OW” obserwacji archeologicznej – ustala się wymóg uzgadniania ze Służbą Ochrony Zabytków wszelkich planowanych inwestycji oraz obowiązek powiadomienia przez inwestora służb archeologiczno-konserwatorskich o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ratownicze badania archeologiczne sfinansuje inwestor,

3) ponadto na terenie objętym planem znajdują się stanowiska archeologiczne o numerach:

a) 5-82/81-27 AZP – osada nieokreślona z pradziejów,

b) 17-90/82-27 AZP – osada kultury lendziejskiej z neolitu, cmentarzysko szkieletowe kultury lendziejskiej z neolitu,

c) 18-91/82-27-AZP – ślad osadniczy z neolitu?, pradziejów oraz wczesnego średniowiecza,

d) 19-92/82-27 – AZP – osada kultury łużyckiej, przeworskiej z okresu wpływów rzymskich, ślad osadniczy z wczesnego średniowiecza,

e) 20-93/82-27 AZP – ślad osadniczy z neolitu, kultury łużyckiej, osada kultury przeworskiej, osada XI–XII w. oraz późnego średniowiecza,

f) 21-94/82-27 AZP – ślad osadniczy kultury łużyckiej?,

g) 39-112/82-27 AZP – ślad osadniczy kultury łużyckiej oraz osada z pradziejów,

h) 40-113/82-27 AZp – osada pradziejów, ślad osadniczy kultury łużyckiej,

i) 41/114/82-27 AZP – ślad osadnictwa kultury łużyckiej,

j) 42 – cmentarz przykościelny,

w obrębie ww. stanowisk ziemne roboty budowlane mogą być prowadzone za zezwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace te należy prowadzić w trybie prac konserwatorskich przez uprawnionego archeologa.

2. Część terenu objętego planem znajduje się w strefie “B” ochrony konserwatorskiej, oznaczonej na rysunku planu, w której ustala się obowiązek uzgodnienia z państwową służbą ochrony zabytków wszelkich działań inwestycyjnych prowadzonych w strefie.

3. Na terenie objętym planem występują obiekty wpisane do wykazu zabytków architektury i budownictwa:

1) Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP wraz z otoczeniem (nr rejestru: 1813 z 22 sierpnia 1966 r.),

2) cmentarz przykościelny,

3) plebania, ul. Kościelna 5,

4) dom mieszkalny, ul. Domasławska 11,

5) dom mieszkalny, ul. Kasztanowa 1,

6) dawne przedszkole, ul. Kościelna 8,

7) Zespół pałacowy:

a) dom mieszkalny, ul. Parkowa 6 (wg aktualnej numeracji porządkowej nieruchomości wsi Tyniec Mały – ul. Parkowa 25),

b) resztki bramy pałacu, ul. Parkowa 6 (wg aktualnej numeracji porządkowej nieruchomości wsi Tyniec Mały – ul. Parkowa 25),

c) spichlerz, ul. Kasztanowa (pozostały tylko fundamenty),

d) aleja i parkowe zagospodarowanie terenu,

8) dom mieszkalny, ul. Świdnicka 7 – dopuszcza się możliwość rozbiórki ze względu na zły stan techniczny budynku,

9) dom ludowy, ul. Świdnicka 16,

dla których ustala się wymóg konsultowania i uzgadniania ze służbą Ochrony Zabytków działań w zakresie przebudowy, rozbudowy, remontów i zmiany funkcji tych obiektów. Ponadto na terenie dawnego zespołu pałacowego należy zachować relikty parku przypałacowego.

R o z d z i a ł 3

Przepisy końcowe

§ 12

Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenów

Tereny, dla których niniejszy plan ustala inne przeznaczenia niż funkcjonujące przed dniem wejścia w życie tego planu, mogą być wykorzystywane w sposób dotychczasowy do czasu ich zagospodarowania zgodnie z planem.

§ 13

Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym określa się stawkę procentową, służącą naliczaniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości, w wysokości – 30%.

§ 14

W odniesieniu do terenu stanowiącego przedmiot niniejszej uchwały tracą moc obowiązujące dotychczasowe ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Kobierzyce zatwierdzonego uchwałą nr XIX/97/92 Rady Gminy Kobierzyce z dnia 30 kwietnia 1992 r., opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego Nr 7, poz. 52 z dnia 15 czerwca 1992 r. oraz miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego wsi Tyniec Mały zatwierdzonego uchwałą nr XIX/99/92 Rady Gminy Kobierzyce z dnia 30 kwietnia 1992 r., opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego Nr 7, poz. 54 z dnia 15 czerwca 1992 r.

§ 15

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Gminy Kobierzyce

§ 16

Niniejsza uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

JANUSZ GARGAŁA

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Kobierzyce z dnia 10 października 2002 r. (poz. 4494)

   część1   część2   część3   część4