4483 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ WAŁBRZYCHA z dnia 10 października 2002 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu usług, handlu, rzemiosła, mieszkalnictwa, komunikacji i zieleni w Wałbrzychu, obejmującej działki nr 124/5, 125/1, 417/2, 417/4, 482/6; położone w Wałbrzychu, obręb Śródmieście przy ul. Sikorskiego; przeznaczone na cele centrotwórcze (obiekty handlowe, administracyjne, komunikacyjne itp.) Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 26 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r.), oraz w związku z uchwałą nr XXXII/37/2001 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 27 lutego 2001 r. o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu usług, handlu, rzemiosła, mieszkalnictwa, komunikacji i zieleni w Wałbrzychu, zatwierdzonego uchwałą nr III/36/98 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 11 grudnia 1998 r., Rada Miejska w Wałbrzychu uchwala zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wałbrzycha, zwaną dalej zmianą planu. |
R o z d z i a ł I
PRZEPISY OGÓLNE
§ 1
Zmianą objęto działki ewidencyjne nr 124/5, 125/1, 417/2, 417/4, 482/6; położone w Wałbrzychu, obręb Śródmieście przy
ul. Sikorskiego.§ 2
Celem regulacji zawartych w planie jest:
1. Ochrona interesów publicznych.
2. Umożliwienie realizacji usług centrotwórczych, przy minimalizacji wzajemnych konfliktów.
§ 3
Przedmiotem ustaleń zmiany planu są obszary zmiany planu wyznaczone na rysunku liniami rozgraniczającymi, na których występują następujące rodzaje funkcji:
1. Teren mieszkaniowy – jako p
rzeznaczenie podstawowe; jako przeznaczenie dopuszczalne usługi nieuciążliwe; oznaczony na rysunku planu symbolem MW/U.2.
Teren komunikacji pieszej i kołowej – jako przeznaczenie podstawowe; jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się parking z zielenią niską; oznaczony na rysunku planu symbolem CPJ/KP/ZN.3.
Teren usług centrotwórczych – jako przeznaczenie podstawowe ustala się usługi nieuciążliwe; jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się komunikację z parkingiem; oznaczony na rysunku planu symbolem U/KP/CPJ/ZN.4.
Teren usług centrotwórczych – jako przeznaczenie podstawowe ustala się usługi administracji; jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się komunikację z parkingiem; oznaczony na rysunku planu symbolem UA/KP/CPJ/ZN.§ 4
1. Integralną częścią planu jest rysunek planu w skali 1:500, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
2. Ustalenia rysunku zmiany planu stanowią obowiązujące ustalenia zmiany planu.
§ 5
Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1. Zmianie planu
– należy przez to rozumieć ustalenia zmiany planu dla terenów, o których mowa w § 1 niniejszej uchwały.2. Uchwale
– należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej w Wałbrzychu.3. Rysunku zmiany planu
– należy przez to rozumieć rysunek zmiany planu w skali 1:500, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.4. Przeznaczeniu podstawowym
– należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym obszarze wyznaczonym liniami rozgraniczającymi.5. Przeznaczeniu dopuszczalnym
– należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe.6. Obszarze funkcjonalnym
– należy przez to rozumieć obszar wyznaczony układem komunikacyjnym, bądź naturalnymi granicami podziału funkcjonalnego, odpowiadający charakterowi użytkowania ściśle określonemu na rysunku planu.7. Strefie wjazdu i wyjazdu
– należy przez to rozumieć optymalny obszar realizacji włączeń obszaru do miejskiego obszaru komunikacyjnego.8. Przepisach szczególnych
– należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.9.
Ciągu pieszo-jezdnym – należy przez to rozumieć obszar wydzielony liniami rozgraniczającymi obej-mujący pas komunikacji kołowej i towarzyszący mu osobny pas komunikacji pieszej.
10.
Wskaźniku intensywności zabudowy – należy przez to rozumieć stosunek powierzchni zabudowy budynków na przedmiotowym terenie do powierzchni tego terenu.§ 6
Przepisy zawierające warunki ustalone w celu ochrony środowiska i dóbr kultury oraz kształtowania krajobrazu mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z innych przesłanek.
§ 7
Przebieg linii rozgraniczających obszary o różnych funkcjach może być – w uzasadnionych przypadkach i zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z zachowaniem interesów wszystkich stron minimalnie skorygowany lub skorygowany na zasadach określonych w § 13 pkt 3.
§ 8
Uciążliwość przewidywanych funkcji nie może przekroczyć granic terenów, do których inwestorzy posiadają tytuł prawny.
R o z d z i a ł II
PRZEPISY SZCZEGÓŁOWE
§ 9
1. Na obszarze oznaczonym symbolem MW/U ustala się jako przeznaczenie podstawowe terenu mieszkalnictwo wielorodzinne.
2. Jako przeznaczenie dopuszczalne przyjm
uje się usługi nieuciążliwe.3. Ustala się stopniową redukcję funkcji mieszkalnej na rzecz usługowej z zachowaniem stosownych procedur.
§ 10
1. Na obszarze oznaczonym symbolem CPJ/KP/ZN ustala się jako przeznaczenie podstawowe terenu komunikację pieszą i kołową.
2. Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się parking (miejsca postojowe) z zielenią niską.
3. Utrzymuje się połączenia komunikacyjne z terenami sąsiednimi.
4. Ustala się modernizację istniejącej nawierzchni oraz realizację elementów małej architektury – ławki, kosze na śmieci, budki telefoniczne, barierki, oświetlenia itp.
5. Teren zawarty jest częściowo w granicach strefy B ochrony konserwatorskiej – obowiązuje dla tego obszaru wyprzedzające uzgadnianie wszystkich realizacji ze stosownymi służb
ami ochrony konserwatorskiej.6. Utrzymuje się strefę wjazdu i wyjazdu na teren od strony ul. Lewartowskiego oraz od ulicy Sikorskiego. Parametry drogi jak dla drogi lokalnej.
§ 11
1. Na obszarze oznaczonym symbolem U/KP/CPJ/ZN ustala się jako przeznaczenie podstawowe terenu usługi nieuciążliwe – handel, gastronomia.
2. Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się parking z zielenią towarzyszącą – niską oraz elementami małej architektury – ławki, kosze na śmieci, oświetlenie.
3. Ustala się realizację obiektów kubaturowych w strefie określonej na rysunku z zachowaniem nieprzekraczalnej linii zabudowy.
4. Ustala się realizację komunikacji wewnętrznej wraz z parkingiem w strefie wskazanej na rysunku planu.
5. Ustala się realizację zieleni niskiej o charakterze izolacyjnym (odpornej na działanie spalin) w strefach wskazanych na rysunku planu.
6. Ustala się strefę wjazdu i wyjazdu od ulicy Romualda Traugutta oraz od ulicy Teatralnej.
7. Ustala się maksymalną wysokość nowo wznoszonych obiektów kubaturowych do trzech
kondygnacji.8. Ustala się wskaźnik intensywności zabudowy na 40 do 60%.
9. Ustala się parametry komunikacji wewnętrznej jak dla dróg dojazdowych.
§ 12
1. Na obszarze oznaczonym symbolem UA/KP/CPJ/ZN ustala się jako przeznaczenie podstawowe terenu usługi
administracji.2. Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się parking oraz garaże z zielenią towarzyszącą – niską oraz elementami małej architektury – ławkami, koszami na śmieci, oświetleniem itp.
3. Ustala się realizację obiektów kubaturowych w strefie określonej na rysunku z zachowaniem nieprzekraczalnej linii zabudowy.
4. Ustala się maksymalną wysokość nowo wznoszonych obiektów kubaturowych do pięciu kondygnacji.
5. Ustala się wskaźnik intensywności zabudowy na 40 do 60%.
6. Ustala się realizację komunikacji wewnętrznej wraz z parkingiem w strefie wskazanej na rysunku planu.
7. Ustala się realizację zieleni niskiej o charakterze izolacyjnym (odpornej na działanie spalin) w strefach wskazanych na rysunku planu.
8. Ustala się strefę wjazdu od strony ulicy 1 Maja drogą o parametrach drogi dojazdowej.
9. Ustala się parametry komunikacji wewnętrznej jak dla dróg dojazdowych.
§ 13
1. Ustala się pas zieleni izolacyjnej od strony zabudowy mieszkaniowej – na zachodniej granicy przedmiotowego terenu – o szerokości nie mniejszej niż 5 m.
2. Linia zieleni powinna być kształtowana z uwzględnieniem naturalnego ukształtowania terenu.
3. Ustala się możliwość wprowadzenia zmian korygujących – zmniejszenie lub zwiększenie – powierzchni terenów zielonych pokazanych na rys
unku planu:– do 50% w zakresie komunikacji i parkingów,
– do 30% w zakresie urządzeń pomocniczych.
§ 14
Ustala się następujące zasady obsługi terenu objętego planem w zakresie infrastruktury technicznej:
1. Zaopatrzenie w wodę z miejskiej sieci kanalizac
yjnej.2. Ścieki miejskie należy odprowadzać do miejskiej oczyszczalni ścieków systemem kolektorów zbiorczych oraz systemem kanalizacji w ulicach dojazdowych.
3. Wody deszczowe z terenów parkingów należy przed odprowadzeniem do kanalizacji miejskiej podczyścić.
4. Zaopatrzenie w gaz i energię elektryczną z sieci miejskiej.
5. Do celów grzewczych i bytowych obowiązuje stosowanie źródeł energii przyjaznych dla środowiska (energia elektryczna, gaz, olej opałowy).
6. Teren objęty zmianą planu wymaga rozbudowy s
ieci telekomunikacyjnej.R o z d z i a ł III
PRZEPISY KOŃCOWE
§ 15
Stawka procentowa, służąca naliczaniu opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości zgodnie z art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 7 lipca 1994 roku (tekst jednolity Dz. U. Nr 155, poz. 139 z 1999 roku), ustala się w wysokości 30%.
§ 16
Uchyla się zapis miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu usług, handlu, rzemiosła, mieszkalnictwa, komunikacji i zieleni miasta Wałbrzycha, podjętego uchwałą nr III/36/98 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 11 grudnia 1998 roku, w części dotyczącej terenu objętego niniejszą uchwałą.
§ 17
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Wałbrzycha.
§ 18
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY MIEJSKIEJ |
BOGUSŁAW DYSZKIEWICZ |
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 10 października 2002 r. (poz. 4483)