4473

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY STRZEGOM

z dnia 30 września 2002 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w mieście Strzegom, obejmującego obszar Góry Krzyżowej

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą nr 77/01 Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 28 czerwca 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Rada Miejska Gminy Strzegom uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w mieście Strzegom, obejmującego obszar Góry Krzyżowej, działki nr 13, 14/50, 14/51 AM 1 oraz nr 22/51 AM 2.

2. Integralną częścią planu jest rysunek w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Na rysunku planu oznaczono granice obszaru objętego planem oraz określono ustalenia przedstawione w formie graficznej.

§ 2

Przedmiotem ustaleń planu jest:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

2) linie rozgraniczające ulic, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi, a także tereny niezbędne do wytyczania ścieżek rowerowych,

3) tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny,

4) granice i zasady zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie,

5) zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy,

6) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury,

7) zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane,

8) szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz budowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,

9) tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenu.

§ 3

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej Gminy Strzegom,

2) planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu obejmującego teren, o którym mowa w § 1 uchwały,

3) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć aktualne w momencie zatwierdzania niniejszej uchwały przepisy prawne.

§ 4

Teren objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rozporządzeniem nr 18/98 Wojewody Wałbrzyskiego z dnia 17 grudnia 1998 r. ustalony został Obszarem Chronionego Krajobrazu – Góra Krzyżowa w Strzegomiu. Podstawowym zadaniem planu jest ustalenie uwarunkowań, które mają zapewnić na tym terenie:

§ 5

Ogólne zasady zagospodarowania i wykorzystania Obszaru Chronionego Krajobrazu przewidują:

1) prowadzenie gospodarki leśnej w dopuszczalnym zakresie dla lasów chronionych, pod warunkiem, że nie spowoduje zachwiania równowagi ekologicznej cennego systemu przyrodniczego,

2) ochronę istniejących zasobów kulturowych i walorów krajobrazowych oraz zharmonizowanie nowych elementów przestrzennych z otoczeniem,

3) podporządkowanie funkcji rekreacji i wypoczynku uwarunkowaniom w zakresie ochrony środowiska.

§ 6

Na obszarze Góry Krzyżowej zakazuje się:

§ 7

1. Na obszarze Góry Krzyżowej wyznacza się 2 fragmenty obejmujące wierzchołki Góry Krzyżowej i Góry św. Jerzego, które należy objąć zwiększonym reżimem ochronnym cennych zbiorowisk roślinnych. Tereny te będące ostojami wielu gatunków roślin i ptaków chronionych mają zapewnić bioróżnorodność na nielicznie już zachowanych terenach leśnych tego regionu. Oznaczono je na rysunku planu symbolami:

– LR 1, stanowiący na mapie leśnej: oddział 50 d,

– LR 2, stanowiący na mapie leśnej: fragment oddziału 50 b.

2. Dla terenu oznaczonego symbolem LR1 obowiązują następujące ustalenia:

3. Dla terenu oznaczonego symbolem LR2 obowiązują następujące ustalenia:

§ 8

1. Na szczycie Góry św. Jerzego dopuszcza się budowę krzyża – symbolu roku 2000. Krzyż o konstrukcji stalowej może być usytuowany na wschodnim skraju szczytu, w miejscu użytkowanym przed wojną jako placyk wypoczynkowy. Betonową podstawę krzyża oraz przyległy teren funkcjonalny należy ograniczyć do minimum. Zabrania się organizowania uroczystości bezpośrednio przy krzyżu. Na niezbędne uroczystości wyznaczono plac usytuowany na przełęczy pomiędzy dwoma szczytami (patrz § 9).

2. Budowę krzyża należy realizować w oparciu o projekt, który określi warunki gwarantujące nienaruszalność populacji roślin zagrożonych i rzadkich oraz objętych ochroną prawną. Projekt ten należy uzgodnić z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody.

§ 9

Na przełęczy pomiędzy Górą św. Jerzego a Górą Krzyżową wyznacza się teren, który pełnić będzie funkcje miejsca docelowego odpoczynku, odciągającego spacerowiczów od wspinania się na wierzchołek Góry św. Jerzego i zniechęcania do wchodzenia na wierzchołek Góry Krzyżowej. W tym celu plac ten należy odpowiednio atrakcyjnie ukształtować, umieszczając naturalne siedziska oraz niewielkie, zharmonizowane z krajobrazem elementy przestrzenne o charakterze plastycznym, spełniające funkcje dydaktyczno-informacyjne. Teren ten oznaczony symbolem KP nie może przekraczać granic powierzchni obecnie użytkowanej na te cele (maks. 1000 m2). Należy zachować cały drzewostan.

§ 10

Na terenie objętym planem dopuszcza się wyznaczenie ścieżki edukacyjnej. Usytuowanie oraz rozwiązanie przestrzenne określone zostaną przez jednostkę samorządu gminnego uzgodnioną z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody. Teren ten powinien być przekazany przez Nadleśnictwo Jawor w użyczenie jednostce samorządu terytorialnego. Nie dopuszcza się urządzenia ścieżki mogącej zagrozić niszczeniu chronionych roślin oraz zmieniającej charakter środowiska naturalnego.

§ 11

Ustalenia w zakresie komunikacji wewnętrznej.

1. Istniejące usytuowanie ścieżek leśnych należy zachować bez zmian. Zakazuje się poszerzania ich obecnej szerokości.

2. Ścieżka leśna oznaczona na rysunku planu symbolem KD stanowi główny ciąg spacerowy, prowadzący od wejścia od strony miasta do przełęczy między szczytami. Nawierzchnia gruntowa, ulepszona lub brukowa nie może przekroczyć 4,0 m szerokości. Odwodnienie jednopłaszczyznowe, prostopadłe do warstwic (w kierunku stoku), odprowadzające wody opadowe bezpośrednio na przyległy teren.

Dopuszcza się oświetlenie głównej ścieżki spacerowej niskimi latarniami parkowymi przy zastosowaniu zasilania elektrycznego przewodem kablowym prowadzonym w ścieżce, z uwzględnieniem sytuowania i głębokości ułożenia niepowodującego uszkodzenia systemów korzeniowych przyległych drzew.

Wzdłuż ścieżki dopuszczalne jest sytuowanie ławek parkowych.

3. Na wszystkich ścieżkach leśnych dopuszcza się:

– spacery i biegi,

– ruch pojazdów związanych z gospodarką leśną,

– jazdę rowerami, na warunkach jak po chodniku dla pieszych, tj. z obowiązkiem jazdy wolnej, zachowaniem szczególnej ostrożności i ustępowaniem miejsca pieszym.

§ 12

Położony na północnym stoku tor saneczkowy adaptuje się w planie, pod warunkiem, że jego eksploatacja nie spowoduje niszczenia roślin gatunków chronionych. W tym celu należy skanalizować ruch użytkowników podchodzących, wyznaczając specjalnie wyznaczone podejście, które w miejscach mogących powodować niszczenie chronionych roślin, powinno być ogrodzone odpowiednimi barierkami. W wypadku narażenia środowiska przyrodniczego na niszczenie, wynikające z nieprzestrzegania zasad użytkowania toru saneczkowego, należy go zamknąć

§ 13

Teren oznaczony symbolem UT przeznaczony jest pod lokalizację obiektów usług dla spacerowiczów oraz obsługi technicznej Obszaru Chronionego Krajobrazu. Dla terenu tego obowiązują następujące ustalenia:

– dojazd wewnętrzny usytuować wzdłuż granicy wschodniej i zakończyć go placem manewrowym o wymiarach 20 x 20 m,

– zabrania się lokalizowania obiektów usługowych i urządzeń mogących stworzyć zagrożenia dla środowiska przyrodniczego Góry Krzyżowej i uciążliwości dla mieszkańców sąsiadującej zabudowy mieszkaniowej,

– dla projektowanej zabudowy należy stosować rzuty poziome obiektów o obrysie prostokątnym, o osi podłużnej równoległej do warstwic zbocza,

– wysokość budynków ogranicza się do I kondygnacji, z możliwością wykorzystania użytkowego poddasza,

– dachy o połaciach symetrycznych, dwu- lub czterospadowe, o nachyleniu od 60 do 90%,

krycie połaci dachówkami ceramicznymi lub materiałami dachówkopodobnymi,

– bryły budynków formą i detalem architektonicznym powinny nawiązywać do historycznej zabudowy w tym rejonie,

– w wypadku podpiwniczenia domu, poziom posadzki parteru w stosunku do przyległego terenu nie może przekraczać 80 cm,

– urządzenia infrastruktury technicznej należy podłączyć do sieci komunalnych znajdujących się w ulicy Promenada.

§ 14

Na Obszarze Chronionego Krajobrazu znajdują się 3 stanowiska archeologiczne: grodzisko z okresu średniowiecza oraz dwa związane z osadnictwem kultury łużyckiej. Usytuowanie stanowisk oznaczono na rysunku planu. Wszelką działalność inwestycyjną w strefie stanowisk należy uzgodnić z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

§ 15

1. Za tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych, lokalizowanych na Obszarze Chronionego Krajobrazu, uznaje się:

2. Przed przystąpieniem do zagospodarowania należy wystąpić o przekazanie w użyczenie na rzecz gminy Strzegom terenów stanowiących własność Skarbu Państwa.

§ 16

W granicach terenu objętego niniejszym planem tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Strzegom, zatwierdzonego uchwałą nr 46/93 Rady Gminy i Miasta Strzegom z dnia 30 września 1993 r.

§ 17

Na podstawie art. 10 ust. 3, w związku z art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późniejszymi zmianami) ustala się stawkę procentową w wysokości 30%.

§ 18

Tereny objęte planem, do czasu ich zagospodarowania zgodnie z ustaleniami planu, należy użytkować w sposób wynikający z obowiązujących przepisów prawnych.

§ 19

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta w Strzegomiu.

§ 20

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ GMINY

MAREK KOLANO

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 30 września 2002 r. (poz. 4473)