3473

UCHWAŁA RADY GMINY ŻUKOWICE

z dnia 27 września 2002 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Nielubia

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późn. zm.) oraz na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą nr XVI/120/2001 Rady Gminy Żukowice z dnia 28 lutego 2001 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Nielubia, Rada Gminy Żukowice uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł 1

PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi Nielubia.

2. Integralną częścią planu są dwa rysunki planu: w skali 1:2000, stanowiący załącznik graficzny nr 1 do niniejszej uchwały oraz w skali 1:5000, stanowiący załącznik graficzny nr 2 do niniejszej uchwały.

§ 2

1. Planem w skali 1:2000 objęte jest siedlisko i tereny rozwojowe wsi Nielubia w granicach przedstawionych na załączniku graficznym nr 1.

2. Planem w skali 1:5000 objęte są tereny położone pomiędzy granicami ww. planu, a granicami obrębu Nielubia.

3. Przedmiot ustaleń planu obejmuje:

1) Tereny zabudowy zagrodowej i jednorodzinnej z dopuszczeniem nieuciążliwych usług.
2) Tereny usług, w tym oświaty i sportu z zielenią towarzyszącą.
3) Tereny ośrodków produkcji i obsługi gospodarki rolnej.
4) Tereny usługowo-przemysłowe.
5) Drogi podstawowego układu komunikacyjnego.
6) Tereny kolejowe.
7) Podstawowe obiekty i sieci infrastruktury technicznej.
8) Tereny rolne wyłączone z zabudowy.

4. W rysunku planu, stanowiącym załącznik graficzny nr 1 do niniejszej uchwały przyjmuje się jako obowiązujące następujące ustalenia:

1) Symbole: Mi, MN, UP, U, U-P, RPO, ZP, ZN, ZC, ZD, RM, RP, W, Wz, E, Kg, Kg1, Kz, Kl, Kd, Kp-j, Kp, KS, KK.
2) Obiekty zabytkowe wpisane do rejestru zabytków.
3) Granice ścisłej ochrony konserwatorskiej.
4) Obowiązujące linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania.
5) Granice opracowania.

5. W rysunku planu, stanowiącym załącznik graficzny nr 2 do niniejszej uchwały przyjmuje się jako obowiązujące następujące ustalenia:

1) Symbole: Mi, ZC, RP, RL, W, NO, NU, Kg, Kz, Kl, KS, KK.
2) Granice obszaru i terenu górniczego złoża “Sieroszowice l”.
3) Obowiązujące linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania.
4) Granice opracowania w skali 1:2000.
5) Granice obrębu Nielubia i granice opracowania.

§ 3

1. Na ustalenia, o których mowa w § 2 pkt 3 składają się zasady zagospodarowania terenu, określone w rozdziale 2 niniejszej uchwały.

2. Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

1) Terenach zabudowy mieszkaniowej istniejącej (Mi) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod zabudowę zagrodową, mieszkaniową jedno- i wielorodzinną z urządzeniami towarzyszącymi.

2) Terenach projektowanej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (MN) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z urządzeniami towarzyszącymi.

3) Terenach usług publicznych (UP) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod usługi nauki, oświaty, kultury, zdrowia, opieki społecznej, obiekty administracji publicznej, obiekty sakralne.

4) Terenach usług komercyjnych (U) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod usługi handlu, gastronomii, turystyki, komunikacji, centra wystawiennicze, instytucje finansowe.

5) Terenach usług i działalności gospodarczej (U-P) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod obiekty drobnej wytwórczości, urządzenia produkcji budowlanej, hurtownie, składy, magazyny.

6) Terenach obsługi i produkcji rolnej (RPO) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod urządzenia produkcji rolnej, hodowli oraz obsługi gospodarki rolnej.

7) Terenach zieleni parkowej i rekreacyjnej (ZP) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod zieleń parkową i rekreacyjną, izolacyjną, place zabaw, skwery i zieleńce.

8) Terenach zieleni nieurządzonej (ZN) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod użytki zielone, ciągi zieleni wzdłuż cieków wodnych, zespoły zieleni niskiej.

9) Terenach rolnych z dopuszczeniem zabudowy rolniczej (RM) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod uprawy polowe, łąki i pastwiska z dopuszczeniem zabudowy rolniczej z urządzeniami towarzyszącymi.

10) Terenach rolnych bez prawa zabudowy (RP) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod uprawy polowe, łąki i pastwiska.

11) Terenach infrastruktury technicznej – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod obiekty: WZ – zaopatrzenia w wodę, E – elektroenergetyki, NO – oczyszczalni ścieków, NU – wysypiska odpadów.

12) Terenach dróg – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod: Kg – drogi główne, Kz – drogi zbiorcze, Kl – drogi lokalne, Kd – drogi dojazdowe, Kp-j – drogi pieszo- -jezdne, Kp – drogi piesze.

13) Terenach kolei – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod linie kolejowe, dworce kolejowe, stacje rozrządowe, tereny związane z przeładunkiem towarów.

R o z d z i a ł 2

SZCZEGÓŁOWE USTALENIA PLANU

§ 4

Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania

1. Podstawowe przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania zostały określone w załączniku graficznym nr 1 i nr 2 do niniejszej uchwały.

2. Tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania wydzielają na rysunkach planu linie rozgraniczające obowiązujące i orientacyjne. Linie rozgraniczające jako orientacyjne mogą być przesunięte w stosunku do oznaczonych na rysunkach planu maksymalnie o 5,0 m.

3. Na wszystkich typach terenów dopuszcza się realizację niezbędnych funkcji towarzyszących: zieleni oraz obiektów i sieci infrastruktury technicznej pod warunkiem respektowania wymagań obowiązujących przepisów szczególnych.

4. Na terenach oznaczonych symbolami: Mi, MN, UP, U, U-P, RPO, ZC i RM dopuszcza się realizację miejsc postojowych i garaży pod warunkiem respektowania wymagań obowiązujących przepisów szczególnych.

5. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1 i nr 2, symbolem Mi o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny zabudowy mieszkaniowej istniejącej. Na terenach oznaczonych symbolem Mi dopuszcza się ponadto realizację:

1) Nowej zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej.

2) Usług publicznych i komercyjnych.

6. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1, symbolem MN o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny projektowanej zabudowy jednorodzinnej. Na terenach oznaczonych symbolem MN dopuszcza się ponadto realizację usług publicznych i komercyjnych.

7. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1, symbolem UP o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny usług publicznych. Na terenach oznaczonych symbolem UP dopuszcza się ponadto realizację:

1) Zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
2) Usług komercyjnych.

8. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1, symbolem U o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny usług komercyjnych. Na terenach oznaczonych symbolem U dopuszcza się ponadto realizację:

1) Zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
2) Usług publicznych.

9. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1, symbolem U-P o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny usług i działalności gospodarczej. Na terenach oznaczonych symbolem U-P dopuszcza się ponadto realizację:

1) Zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej dla obsługi ww. funkcji podstawowej.
2) Usług publicznych i komercyjnych.

10. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1, symbolem RPO o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny obsługi i produkcji rolnej. Na terenach oznaczonych symbolem RPO dopuszcza się ponadto realizację:

1) Zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej dla obsługi ww. funkcji podstawowej.
2) Usług i działalności gospodarczej.

11. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1, symbolem ZP o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny zieleni parkowej i rekreacyjnej.

12. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1, symbolem ZN o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny zieleni nieurządzonej.

13. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1 i nr 2, symbolem ZC o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny cmentarzy.

14. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1 symbolem ZD o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny ogrodów działkowych.

15. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1, symbolem RM o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny rolne z dopuszczeniem zabudowy rolniczej.

16. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1 i nr 2, symbolem RP o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny rolne bez prawa zabudowy. Na terenach oznaczonych symbolem RP dopuszcza się ponadto realizację:

1) Stawów rybno-rekreacyjnych i zbiorników małej retencji.
2) Zadrzewiania i zakrzewiania wzdłuż dróg, rowów melioracyjnych i cieków wodnych.
3) Zadrzewiania gruntów w formie remiz śródpol-nych.
4) Zalesiania gruntów klasy VI i V, położonych na stoku o średnim nachyleniu powyżej 15% oraz okresowo zalewanych.

17. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 2, symbolem RL o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny lasów.

18. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1 i nr 2, symbolem W o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny zbiorników i cieków wodnych.

19. Wyznacza się tereny infrastruktury technicznej oznaczone w załączniku graficznym nr 1, symbolami: WZ – tereny zaopatrzenia w wodę, E – tereny elektroenergetyki.

20. Wyznacza się tereny infrastruktury technicznej oznaczone w załączniku graficznym nr 2, symbolami: NO – tereny oczyszczalni ścieków, NU – tereny wysypiska odpadów.

21. Wyznacza się tereny dróg oznaczone w załączniku graficznym nr 1 i nr 2 symbolami Kg – tereny dróg głównych, Kz – tereny dróg zbiorczych, Kl – tereny dróg lokalnych.

22. Wyznacza się tereny dróg oznaczone w załączniku graficznym nr 1 symbolami Kd – tereny dróg dojazdowych, Kp-j – tereny dróg pieszo-jezdnych, Kp – tereny dróg pieszych.

23. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1 i nr 2 symbolem KS o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny obsługi komunikacji.

24. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym nr 1 i nr 2 symbolem KK o przeznaczeniu podstawowym, obejmującym tereny kolei. Na terenach oznaczonych symbolem KK dopuszcza się ponadto realizację:

1) Zabudowy mieszkaniowej.
2) Usług komercyjnych.

§ 5

Warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy

i urządzania terenu

1. W obrębie terenów zainwestowanych (Mi) ustala się następujące warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

1) Zachowanie istniejącej zabudowy stanowiącej podstawowe zainwestowanie terenów z prawem jej modernizacji i rozbudowy.

2) Wprowadzanie nowej zabudowy o charakterze uzupełniającym w miejscach, gdzie pozwalają na to warunki techniczno-funkcjonalne (minimalna wielkość działki na poziomie 500 m2 z tolerancją do 10% wynikającą z lokalnych warunków topograficznych oraz obsługi komunikacyjnej).

3) Sukcesywne porządkowanie zapleczy zabudowy wraz z niezbędnymi wyburzeniami substandardowej zabudowy gospodarczej.

4) Zastosowanie rozwiązań bryły i wystroju zewnętrznego nawiązujących do lokalnych tradycji budowlanych.

5) Maksymalna liczba kondygnacji dla obiektu mieszkalnego – 2, w tym poddasze użytkowe, dla obiektu usługowego – 2.

6) Zastosowanie dachu stromego, symetrycznego o zalecanym spadku 30°–45°.

7) Nieprzekraczalna linia zabudowy budynków uzupełniających w nawiązaniu do istniejących budynków.

8) Wprowadzenie starannie zaprojektowanej zieleni urządzonej.

2. W obrębie terenów przeznaczonych pod nowo projektowaną zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (MN) ustala się następujące warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

1) Minimalna powierzchnia nowo projektowanych działek na poziomie 800 m2 z tolerancją do 15% wynikającą z lokalnych warunków topograficznych oraz obsługi komunikacyjnej.

2) Maksymalna intensywność zabudowy netto – 0,25.

3) Maksymalna liczba kondygnacji – 2, w tym poddasze użytkowe.

4) Zastosowanie dachu stromego, symetrycznego o zalecanym spadku 30°–45°.

5) Usytuowanie nowo projektowanych obiektów wzdłuż jednej linii zabudowy, przy zachowaniu minimalnej odległości od dróg, określonej w obowiązujących przepisach szczególnych.

6) Nieprzekraczalna linia zabudowy:

a) od dróg Kl, Kd i Kp-j – 6 m;

b) od dróg Kz – 20 m;

c) od dróg Kg – 25 m.

7) Wprowadzenie starannie zaprojektowanej zieleni urządzonej.

3. Na terenach przeznaczonych pod nowo projektowane obiekty usługowe i działalności gospodarczej (UP, U, U-P) ustala się następujące warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

1) Maksymalna liczby kondygnacji – 2.

2) Maksymalna intensywność zabudowy netto – 0,50.

3) Maksymalna wysokości kalenicy – 10 m.

4) Zastosowanie dachu stromego, symetrycznego o spadku minimum 30°. Dla obiektów wielkogabarytowych dopuszcza się zastosowanie dachu płaskiego o specjalnym ukształtowaniu jako tzw. piątej elewacji.

5) Nieprzekraczalna linia zabudowy:

a) od dróg Kl, Kd i Kp-j – 6 m;
b) od dróg Kz – 20 m;
c) od dróg Kg – 25 m.

6) Wprowadzenie starannie zaprojektowanej zieleni izolacyjnej wysokiej i niskiej otaczającej cały zespół zabudowy, z dopuszczeniem lokalizacji parkingów, placów i dróg wewnętrznych.

7) W przypadku lokalizowania w obrębie terenu wyznaczonego liniami rozgraniczającymi więcej niż jednego obiektu, wszystkie realizowane obiekty powinny być ujednolicone w zakresie formy i rodzaju pokrycia dachów oraz kolorystyki i rodzaju zastosowanych okładzin ściennych oraz stolarki otworowej.

§ 6

Warunki i zasady podziału terenu na działki budowlane

1. Podział terenów na działki budowlane powinien odbywać się z uwzględnieniem następujących wymagań:

1) Zapewnienia prawidłowego funkcjonowania trwale adoptowanych obiektów istniejących.

2) Możliwości optymalnego zagospodarowania nowo wydzielonych działek zgodnie z przeznaczeniem ustalonym w niniejszym planie oraz realizacji w ich obrębie niezbędnych funkcji towarzyszących.

2. Podział terenu przeznaczonego pod nowo projektowaną zabudowę mieszkaniową jednorodzinną powinien być dokonany w oparciu o kompleksowy projekt podziału uwzględniający możliwość zagospodarowania działek zgodnie z wymogami określonymi w § 5 ust. 2.

§ 7

Zasady obsługi w zakresie komunikacji

1. W zakresie obsługi komunikacji drogowej przyjmuje się następujące ustalenia:

1) Wyznacza się tereny dróg oznaczonych na rysunkach planu następującymi symbolami:

a) Kg – droga główna o szerokości w liniach rozgraniczających 35 m;
b) Kz – droga zbiorcza o szerokości w liniach rozgraniczających 20 m;
c) Kl – droga lokalna o szerokości w liniach rozgraniczających 12 m;
d) Kd – droga dojazdowa o szerokości w liniach rozgraniczających 10 m;
e) Kp-j – droga zbiorcza o szerokości w liniach rozgraniczających 8 m.

2) W obrębie linii rozgraniczających nowych oraz modernizowanych ciągów układu komunikacyjnego dopuszcza się realizację:

a) ciągów pieszych o szerokości 2,0 m;
b) ścieżek rowerowych o minimalnej szerokości 2,0 m;
c) zieleni izolacyjnej i ozdobnej o szerokości 1,5–3,0 m;
d) urządzeń obsługi komunikacji zbiorowej oraz sieci infrastruktury technicznej.

3) Drogi wewnętrzne na terenach nowej zabudowy mieszkaniowej, usługowej i działalności gospodarczej powinny spełniać parametry dróg dojazdowych i pieszo-jezdnych. Minimalna szerokość jezdni 5,0 m.

4) Nowe tereny usług oznaczone w załączniku graficznym nr 1 symbolem U i położone w sąsiedztwie istniejącej drogi krajowej powinny być realizowane po wybudowaniu obwodnicy wsi Nielubia.

2. Plan ustala nowy przebieg drogi krajowej nr 12, stanowiący obwodnicę wsi Nielubia. Dla terenów projektowanej drogi krajowej Kg przyjmuje się następujące ustalenia:

1) Klasa G1/2 o przekroju drogowym i prędkości projektowej Vp = 100 km/h.

2) Przekrój dwujezdniowy z równoległą drogą zbiorczą dla pojazdów zaprzęgowych.

3) Szerokość jezdni 7,0 m z obustronnymi poboczami o szerokości 2,5 m.

4) Należy zapewnić obsługę terenów przyległych przez włączenie dróg gminnych (Kl) oraz niezbędnych zjazdów na pola i do gospodarstw.

5) Dla odwodnienia jezdni i przyległych terenów na odcinku o przekroju drogowym należy wykonać trapezowe rowy przydrożne oraz przepusty pod obwodnicą i pod zjazdami na pola.

6) W miejscach kolizji drogi krajowej z siecią energetyczną należy przewidzieć zabezpieczenie oraz ewentualne przełożenie istniejących napowietrznych linii elektroenergetycznych.

7) Dla terenów projektowanej drogi ustala się zakaz zabudowy.

3. W zakresie obsługi komunikacji kolejowej ustala się elektryfikację i modernizację istniejącej linii kolejowej wraz z obiektami towarzyszącymi.

4. Plan wskazuje rezerwę terenu dla projektowanego przebiegu przemysłowej linii kolejowej, oznaczonej symbolem KK/RP. Do czasu ustalenia docelowego przebiegu linii kolejowej obowiązuje zagospodarowanie terenu jako RP – tereny rolne bez prawa zabudowy.

5. Ustala się konieczność pozostawienia pasa terenu wolnego od zabudowy min. 20 m wzdłuż torów kolejowych.

§ 8

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1. Przyjmuje się następujące ustalenia w zakresie gospodarki wodno-ściekowej:

1) Zaopatrzenie w wodę poprzez przyłączenie do systemu sieci wodociągowej lub we własnym zakresie ze studni.

2) Odprowadzanie ścieków poprzez przyłączenie do systemu sieci kanalizacyjnej i następnie do oczyszczalni w Nielubi. Odprowadzanie ścieków z zagród o luźnej zabudowie poprzez rozwiązania indywidualne do gromadzenia i oczyszczania ścieków i dowóz do oczyszczalni lub budowę lokalnych zagrodowych mini oczyszczalni ścieków.

3) Układ nowych oraz zakres rozbudowy istniejących sieci infrastruktury technicznej należy ustalić w oparciu o programy i koncepcje rozbudowy poszczególnych rodzajów sieci lub w oparciu o rozwiązania zawarte w projektach budowlanych poszczególnych przedsięwzięć.

2. Przyjmuje się następujące ustalenia w zakresie zaopatrzenia w ciepło:

1) Przez zapewnienie możliwości przyłączenia do zewnętrznych sieci uzbrojenia systemu scentralizowanych źródeł ciepła.

2) Z indywidualnych źródeł ciepła ogrzewanie gazowe, na olej opałowy lub inne ogrzewanie ekologiczne z dopuszczeniem paliw węglowych i węglopochodnych.

3. Zaopatrzenie w energię elektryczną poprzez rozbudowę istniejących oraz budowę nowych linii energetycznych wraz ze stacjami transformatorowymi wbudowanymi lub wolno stojącymi.

4. Zezwala się na wydzielenie działek pod budowę nowych stacji transformatorowych na działkach inwestorów, po wykonaniu bilansu zaopatrzenia w energię elektryczną dla istniejących i projektowanych struktur osadniczych.

5. Zasilanie obiektów w energię elektryczną oraz zaopatrzenie w gaz powinno odbywać się w oparciu o techniczne warunki przyłączenia określone przez dysponentów sieci i urządzeń.

6. Ustala się rozbudowę i budowę kablowej sieci telekomunikacyjnej.

7. W zakresie gospodarki odpadami ustala się gromadzenie ich na urządzonym wysypisku w Nielubi. Docelowo na wysypisku w granicach miasta Głogowa.

§ 9

Szczegółowe zasady zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi

1. Ustala się następujące warunki zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi.

1) Wszelka działalność w obrębie terenów objętych planem powinna respektować obowiązujące przepisy szczególne.

2) Prowadzona działalność usługowo-produkcyjna nie może powodować uciążliwości dla środowiska i zdrowia ludności a jej ewentualne oddziaływanie nie może wykraczać poza granicę działki, na której zlokalizowany jest obiekt.

3) Ustala się zakaz lokalizacji obiektów powodujących przekroczenia dopuszczalnych, określonych w odpowiednich przepisach, stężeń substancji zanieczyszczających powietrze oraz dopuszczalnej emisji hałasu.

4) Ustala się ochronę wód powierzchniowych i podziemnych z zachowaniem wymogów wynikających z obowiązujących przepisów.

5) Ustala się konieczność zapewnienia swobodnego dostępu do urządzeń melioracji podstawowej, a w szczególności Średniego Potoku.

6) Ustala się ochronę istniejącej szaty roślinnej, zadrzewień śródpolnych i przydrożnych.

7) Ustala się ochronę złoża rud miedzi udokumentowanego w kategorii A+B+C1, w granicach obszaru górniczego “Sieroszowice l”.

8) Ustala się ochronę nieeksploatowanych, udokumentowanych złóż surowców mineralnych rud miedzi “Głogów” (kat. C-1), “Bytom Odrzański” (kat. C-1) oraz w obszarze rezerwowym “Gaworzyce”.

9) W stosunku do linii energetycznych średniego i wysokiego napięcia, jeżeli z oceny oddziaływania na środowisko wynika, że mimo zastosowania różnorodnych rozwiązań nie mogą być wyeliminowane uciążliwe oddziaływania na środowisko należy utworzyć obszar ograniczonego użytkowania.

2. Ustala się następujące warunki zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi dla terenów projektowanej drogi krajowej nr 12.

1) Teren winien być zagospodarowany wg stosownego opracowania branżowego na zasadach określonych przez właściwe instytucje uzgadniające.

2) Przed wprowadzeniem wód opadowych do wód powierzchniowych konieczne jest ich podczyszczenie do parametrów określonych w odpowiednich przepisach; należy przewidzieć zastosowanie urządzeń podczyszczających o wysokim stopniu redukcji tych zanieczyszczeń.

3) Cały system zbierający wody opadowe z terenu projektowanej drogi powinien jednocześnie stanowić zabezpieczenie na wypadek awarii pojazdów transportowych.

4) Przy ewentualnym wyznaczeniu terenów pod okresową bazę materiałowo-sprzętową dla budowy drogi, należy wykluczyć jej lokalizację w rejonie cieków powierzchniowych, w sąsiedztwie ujęć wód podziemnych, w miejscach występowania wód gruntowych w dobrze rozpuszczalnych utworach oraz w pobliżu systemów melioracyjnych.

5) Baza zorganizowana na potrzeby budowy drogi musi być wyposażona w sprawne urządzenia gospodarki wodno-ściekowej.

6) Wykonanie i eksploatacja urządzeń gospodarki ściekowej muszą być prowadzone w sposób szczególnie staranny, w celu pełnego i całkowitego zabezpieczenia środowiska gruntowo-wod-nego otaczającego projektowaną drogę.

7) Zakłada się zadarnienie pasów poboczy oraz ewentualne wprowadzenie równomiernie ulistnionych żywopłotów.

8) Należy utworzyć obszar ograniczonego użytkowania, którego zasięg dla dróg określi Raport o oddziaływaniu na środowisko. Linia zabudowy będzie mogła być wyznaczona za granicą ww. obszaru.

3. Ustala się następujące warunki zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

1) Wszelkie prace remontowe i modernizacyjne, zmiany funkcji i przeznaczenia w stosunku do dóbr kultury wpisanych do rejestru zabytków należy prowadzić po uprzednim uzyskaniu zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

2) Wszelkie prace remontowe i modernizacyjne, zmiany funkcji i przeznaczenia w stosunku do dóbr kultury niewpisanych do rejestru zabytków należy prowadzić po uprzednim uzyskaniu opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

3) Dla dóbr kultury nie wpisanych do rejestru zabytków dopuszcza się wymianę zabudowy w przypadku gdy jest to uzasadnione względami ekonomicznymi, po uzyskaniu akceptacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

4) Należy dążyć do weryfikowania i sukcesywnego wprowadzania do rejestru zabytków obiektów i obszarów ujętych w ewidencji dóbr kultury niewpisanych do rejestru zabytków.

5) Należy dążyć do łącznego rozwiązywanie problemów i sposobów ochrony oraz odnowy zabytkowych założeń cmentarnych oraz towarzyszących im zabytkowych układów zabudowy.

6) Należy dążyć do zachowania i atrakcyjnego zagospodarowanie cennego, historycznie ukształtowanego układu urbanistycznego wsi. Nie należy dopuszczać do wprowadzania nieodpowiednich funkcji, kolidujących z podstawowym kierunkiem zagospodarowania, przy jednoczesnym założeniu preferencji dla funkcji prestiżowych i kulturowych.

7) Ustala się ochronę stanowisk archeologicznych objętych ochroną konserwatorską. Wszystkie prace ziemne w rejonie stanowisk wymagają zapewnienia przez Inwestora badań archeologicznych. Na tego typu prace należy uzyskać pisemne zezwolenie właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

4. Przyjmuje się następujące ustalenia dotyczące terenów podlegających ochronie na podstawie przepisów szczególnych.

1) Ochronie w dziedzinie środowiska przyrodniczego podlegać będą następujące obiekty i tereny:

a) cieki wodne wraz z dolinami;
b) zasoby wód podziemnych wraz z ujęciami wód;
c) lasy i zadrzewienia śródpolne.

2) Ochronie w dziedzinie środowiska kulturowego podlegać będą następujące obiekty i tereny:

a) dobra kultury wpisane do rejestru zabytków:

– kościół parafialny p.w. św. Michała; nr rej. 328/L z dn. 15 marca 1961;
– cmentarz przykościelny; nr rej. 752/L z dn. 28 grudnia 1987 r.;

b) dobra kultury niewpisane do rejestru zabytków: kościół p.w. MB Częstochowskiej (d. Ewangelicki wraz z terenem dawnego cmentarza); budynek d. GOK-u; domy mieszkalne o numerach: 2, 8, 12, 13, 15, 16, 16a, 18, 20a, 21, 22a, 24, 29, 31, 33, 34, 36, 37a, 39, 40, 40a, 41, 58, 63, 64; budynki gospodarcze usytuowane na posesjach o numerach: 8, 10, 11, 18, 24, 31, 32, 33, 41; ogrodzenie z bramą posesji nr 41;

c) stanowiska archeologiczne objęte ochroną konserwatorską:

– Nielubia stanowisko nr 11 – ślad osadniczy średniowieczny;
– Nielubia stanowisko nr 9 – ślad osadniczy z epoki kamienia, ślad osadniczy k. Łużyckiej, osada OWR;
– Nielubia stanowisko nr 10 – osada wczesnośredniowieczna, ślad osadniczy śred-niowieczny;
– Nielubia stanowisko nr 12 – ślad osadniczy k. Łużyckiej, osada OWR, osada wczesnośredniowieczna;
– Nielubia stanowisko nr 13 – ślad osadniczy pradziejowy, ślad osadniczy średniowieczny;
– Nielubia stanowisko nr 14 – ślad osadniczy wczesnośredniowieczny, ślad osadniczy średniowieczny;
– Nielubia stanowisko nr 15 – ślad osadniczy pradziejowy, ślad osadniczy wczesnośredniowieczny;
– Nielubia stanowisko nr 16 – ślad osadniczy wczesnośredniowieczny, ślad osadniczy średniowieczny.

R o z d z i a ł 3

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 10

Ustala się stawkę procentową w wysokości O% dla terenów oznaczonych symbolem UP i Kg1 oraz stawkę procentową w wysokości 2,0% dla terenów pozostałych, służącą naliczeniu jednorazowych opłat, o których mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 11

Dla terenów objętych ustaleniami niniejszego planu tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Żukowice, uchwalonego uchwałą nr XVIII/76/92 Rady Gminy Żukowice z dnia 30 kwietnia 1992 r. (Dz. Urz. Woj. Legnickiego Nr 10, poz. 50), zmienionego uchwałami Rady Gminy Żukowice: nr XXV/115/93 z 29 lipca 1993 r. (Dz. Urz. Woj. Legnickiego Nr 13, poz. 72); nr XXXI/147/94 z 26 maja 1994 r. (Dz. Urz. Woj. Legnickiego Nr 11, poz. 104); uchwałami od nr XIII/ /80/95 do nr XIII/94/95 z 28 grudnia 1995 r. (Dz. Urz. Woj. Legnickiego Nr 23, poz. od 172 do 187); nr IX/77/99 z 15 grudnia 1999 r. (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego Nr 26, poz. 442; nr IX/78/99 z 15 grudnia 1999 r. (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego Nr 62, poz. 747).

§ 12

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.

§ 13

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
STANISŁAW LISIECKI

Załącznik graficzny nr 1 do uchwały Rady Gminy Żukowice z dnia 27 września 2002 r. (poz. 3473)

Załącznik graficzny nr 2 do uchwały Rady Gminy Żukowice z dnia 27 września 2002 r. (poz. 3473)

Wybierz odpowiedni obszar z planu poniżej: