3466 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W POLANICY ZDROJU z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu usług uzdrowiskowych przy ulicy Zdrojowej i Mickiewicza w Polanicy Zdroju w Obrębie Nowy Zdrój Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591), oraz art. 12 ust. 2 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, Nr 41, poz. 412 i Nr 111, poz. 1279, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 14, poz. 124, Nr 100, poz. 1085, Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz.1804), w związku ze swą uchwałą nr XLVII/267/2002 z dnia 31 stycznia 2002 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu Rada Miejska w Polanicy Zdroju uchwala, co następuje: |
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu usług uzdrowiskowych przy ulicy Zdrojowej i Mickiewicza w Polanicy Zdroju w Obrębie Nowy Zdrój – w formie zespołu obiektów obsługi funkcji uzdrowiskowej: balneotechnicznych, lekarskich i usług podstawowych, zwany dalej planem miejscowym.
1. Uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest obowiązującym przepisem gminnym w zakresie gospodarki przestrzennej i stanowi podstawę do ustalania dla tego terenu warunków zabudowy i zagospodarowania. Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu sprzeczne z ustaleniami planu są nieważne.
2. Obowiązujące ustalenia miejscowego planu zawarte są w treści niniejszej uchwały oraz na rysunku planu, który jako integralna część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stanowi załącznik graficzny nr 1 do uchwały.
3. Dla terenu objętego uchwalonym planem miejscowym tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Polanica Zdrój przyjętego uchwałą nr 101/XVIII/92 Rady Miejskiej w Polanicy Zdroju z dnia 10 kwietnia 1992 roku.
§ 2
Granice i przedmiot planu
Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto teren o powierzchni około 7,0 ha, obejmujący: część działki rolnej numer 14/4 (Ps i R V i VI), działki budowlane numer: część 15, 16/1, część 18, 21, 22, 25, 26, 28/2, 28/3, 29, 30/1, działki rolne: 14/1 (RV), część 15 (RV), 16/2 (RV), 17 (RV), część 18 (RV), 144 (PsV), 27 (RV), 28/1 (RV), 30/2 (RV), części dróg numer: 22 (ulica Zdrojowa) i 24 (ulica Mickiewicza), oraz drogę numer 23 na AM1, w Obrębie Nowy Zdrój, z przeznaczeniem pod realizację usług uzdrowiskowych – bazy balneotechnicznej i leczniczej oraz centrum usług podstawowych.
§ 3
Przedmiot ustaleń planu
Ustalenia planu, zawarte w formie tekstowej uchwały i graficznej – na rysunku planu, stanowiącym załącznik do uchwały, obejmują:
1. Granice opracowania – obowiązywania planu miejscowego.
2. Przeznaczenie terenów i linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach użytkowania.
3. Linie rozgraniczające ulic, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi, a także tereny niezbędne do wytyczania ścieżek rowerowych.
4. Granice i zasady zagospodarowania terenów podlegających ochronie.
5. Tereny niezbędne do realizacji celów publicznych i linie rozgraniczające te tereny.
6. Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tej infrastruktury.
7. Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne wskaźniki intensywności zabudowy.
8. Zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane.
9. Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody, ochrony gruntów rolnych i leśnych oraz ochrony uzdrowiskowej.
§ 4
Program i zasady zagospodarowania terenów
1. Podstawowe ustalenia programowe dla obszaru objętego opracowaniem.
Powierzchnia brutto, wraz z zewnętrznym, ogólnomiejskim układem komunikacyjnym – 7,00 ha.
Powierzchnia netto: działek budowlanych i wewnętrznej komunikacji – 3,43 ha.
Funkcja podstawowa – obsługa funkcji uzdrowiskowej, baza balneotechniczna i lecznicza oraz centrum usług podstawowych.
Forma zabudowy na działkach o funkcji uzdrowiskowej – 4 do 7 obiektów o funkcjach balneotechnicznych lub leczniczych.
Forma zabudowy na działkach usługowych – 3 zblokowane lub jednoprzestrzenne obiekty usługowe: handlowe, gastronomiczne i o innych funkcjach stanowiacych usługi podstawowe dla mieszkańców stałych i czasowych w zakresie: kultury, zdrowia (apteka), łączności itp.
Dopuszczalne jest przeznaczenie w każdym z obiektów do 25% powierzchni użytkowej kondygnacji nadziemnych na cele mieszkalne.
2. Podstawowe ustalenia przestrzenne dla obszaru objętego opracowaniem.
Obszar objęty opracowaniem wyznaczony – ograniczony jest układem istniejących i projektowanych ulic miejskich:
– od zachodu ulicą Zdrojową, ulicą zbiorczą tranzytową w ciągu drogi wojewódzkiej IV klasy technicznej nr 388 (ujęta w planie jako 01 KDIV/KZT);
– od wschodu ulicą Mickiewicza, ulicą dojazdową (ujęta w planie w planie jako 02 KD);
– od południa projektowaną niniejszym planem ulicą dojazdową (ujęta w planie jako 03 KD).
Wewnątrz tego układu komunikacyjnego znajduje teren będący przedmiotem opracowania, przeznaczony pod realizację zespołu usług uzdrowiskowych oraz centrum usług podstawowych. Obszar ten podzielono na 3 grupy jednostek planistycznych o różnym sposobie użytkowania i zagospodarowania:
– 4 jednostki planistyczne (w planie oznaczone jako: 1UZ, 2UZ, 3UZ, 4UZ) przeznaczone pod usługi balneotechniczne i lecznicze;
– 3 jednostki planistyczne (w planie oznaczone jako: 5AUP, 6AUP, 7AUP) przeznaczone pod realizację usług podstawowych;
– 3 jednostki planistyczne (w planie oznaczone jako: 8MN/MP, 9MN/MP, 10MN/MP) istniejącej zabudowy mieszkalnej i mieszkalno-pensjonatowej.
Teren 1UZ.
Powierzchnia – 0,48 ha.
Powierzchnia działki nr 1 – 0,24 ha.
Powierzchnia działki nr 2 – 0,24 ha.
Teren 2UZ.
Powierzchnia – 0,58 ha.
Powierzchnia działki nr 3 – 0,26 ha.
Powierzchnia działki nr 4 – 0,32 ha.
Teren 3UZ.
Powierzchnia – 0,51 ha.
Powierzchnia działki nr 5 – 0,26 ha.
Powierzchnia działki nr 6 – 0,25 ha.
Teren 4UZ.
Powierzchnia – 0,27 ha.
Na każdej z 7 działek w jednostkach 1 – 4UZ można zrealizować 1 obiekt usługowy o powierzchni zabudowy 300 do 400 m2. Na każdym z wyznaczonych terenów obejmujących 2 działki można zrealizować jeden, dwukrotnie większy obiekt.
Teren 5AUP.
Powierzchnia – 0,25 ha.
Teren 6AUP.
Powierzchnia – 0,37 ha.
Teren 7AUP.
Powierzchnia – 0,21 ha.
Teren 8AUP.
Powierzchnia – 0,25 ha.
Na terenie 5 AUP można zrealizować obiekt o powierzchni zabudowy do 500 m2, na terenach 6 i 7 AUP po jednym obiekcie o powierzchni zabudowy po 700 m2.
Teren 8MN/MP.
Powierzchnia – 0,53 ha.
Teren 9MN/MP.
Powierzchnia – 0,40 ha.
Teren 10MN/MP.
Powierzchnia – 0,17 ha.
Tereny istniejącej zabudowy mieszkalnej i mieszkalno-pensjonatowej. Użytkowanie bez zmian. Dopuszczalna jest przebudowa, modernizacja i zmiany sposobu użytkowania starej zabudowy, na pensjonaty i usługi zdrowia. Na terenie 9MN/MP dopuszcza się realizację 1 obiektu mieszkalno-pensjo-natowego lub mieszkaniowego z usługami zdrowia.
Wysokość zabudowy na całym obszarze objętym opracowaniem – minimum 2, maksimum 3 kondygnacje nadziemne. Obowiązuje stosowanie stromych dachów z ewentualną dodatkową kondygnacja użytkową.
Formą architektury należy nawiązywać do istniejącej zabudowy dzielnicy uzdrowiskowej Polanicy Zdroju. Należy stosować atrakcyjne formy architektury, wzbogacające krajobraz miasta, regionalne spotykane w Sudetach lub współczesne.
Wprowadzono nieprzekraczalne i obowiązujące linie zabudowy. Wyznaczają one wewnątrz działek o funkcji uzdrowiskowej granicę części budowlanej – trwale wyłączonej z użytkowania rolniczego i części wyłączonej z jakiejkolwiek zabudowy, trwale biologicznie czynnej. Tereny wyłączone z zabudowy mogą być wykorzystywane wyłącznie jako parki i skwery izolujące zabudowę od ciągów komunikacyjnych, można przez nie prowadzić wyłącznie: dojazdy, dojścia i alejki spacerowe. Na działkach o funkcji uzdrowiskowej 75% powierzchni działki należy pozostawić jako niezabudowaną i jako biologicznie czynną. Na działkach mieszkalnych należy pozostawić 50% jej powierzchni a na usługowych 20% jako biologicznie czynną.
Obowiązuje zakaz budowy ogrodzeń na terenach i działkach o funkcjach usługowych. Dostępność można ograniczać wyłącznie poprzez stosowanie żywopłotów.
Obowiązuje zakaz realizacji zespołów parkingowych. Dla każdego z obiektów należy zabezpieczyć 100% miejsc postojowych w garażach i na parkingach dla gości i obsługi obiektu, poza strefą “A” ochrony uzdrowiskowej, w miejscu wskazanym i na zasadach określonych przez organ wydający decyzję lokalizacyjną.
3. Komunikacja i infrastruktura techniczna.
Komunikacja kołowa – ulice:
01 KDIV/KZT – Istniejąca ulica zbiorcza tranzytowa w ciągu drogi wojewódzkiej IV klasy technicznej nr 388. Docelowo: ulica zbiorcza tranzytowa, obustronnie zadrzewiona aleja, o szerokości w liniach rozgraniczających 25 m, z jedną jezdnią o dwu pasach ruchu po min. 3,5 m, z obustronnymi chodnikami.
02 KD – Istniejąca ulica dojazdowa w ciągu ulicy Mickiewicza. Docelowo: ulica dojazdowa, obustronnie zadrzewiona aleja, o szerokości w liniach rozgraniczających 30,0 m, z jedną jezdnią o dwu pasach ruchu po min. 3,0 m, z obustronnymi chodnikami i ścieżkami rowerowymi.
03 KD – Projektowana ulica dojazdowa, obustronnie zadrzewiona aleja, o szerokości w liniach rozgraniczających 30,0 m, z jedną jezdnią o dwu pasach ruchu po min. 3,0 m, z obustronnymi chodnikami i ścieżkami rowerowymi.
1KX – Projektowany ciąg pieszo-jezdny, obustronnie zadrzewiona aleja, o szerokości w liniach rozgraniczających 20,0 m, ze ścieżką rowerową.
2–7 KX – Projektowane ciągi piesze, o szerokości w liniach rozgraniczających 8,0 m, ze ścieżkami rowerowymi i dojazdami gospodarczymi do działek usługowych. Szerokość ciągu 7KX – istniejąca.
Obowiązuje zakaz projektowania bezpośrednich wjazdów na nieruchomości z ulicy Zdrojowej.
4. Infrastruktura techniczna.
Zaopatrzenie w wodę – z miejskiej sieci wodociągowej, z wykorzystaniem istniejących sieci w ulicach Zdrojowej i Mickiewicza.
Odprowadzenie ścieków – systemem miejskiej kanalizacji sanitarnej do miejskiej oczyszczalni ścieków.
Odprowadzenie wód opadowych – systemem miejskiej kanalizacji deszczowej do powierzchniowego systemu wodnego.
Zaopatrzenie w gaz – systemem sieci średniego i niskiego ciśnienia z istniejących sieci i urządzeń gazownictwa.
Zaopatrzenie w energię energetyczną – systemem kablowych sieci średniego i niskiego napięcia zasilanych z istniejących sieci i urządzeń energetycznych.
Telekomunikacja – przyłącza kablowe do istniejących i projektowanych sieci światłowodowych.
Ciepłownictwo – pozyskiwanie ciepła z wbudowanych, ekologicznych: słonecznych, gazowych lub geotermalnych źródeł ciepła.
Usuwanie odpadów – na komunalne lub powiatowe wysypisko odpadów komunalnych.
§ 5
Zasady ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego
1. Teren objęty planem miejscowym leży w zasięgu następujących obszarów chronionych:
• obszarze chronionej zlewni rzeki Bystrzyca Dusznicka, części składowej chronionej zlewni rzeki Nysa Kłodzka,
2. Realizacja ustaleń planu miejscowego nie może pogorszyć stanu środowiska przyrodniczego ani uszczuplić jego zasobów i walorów.
3. Należy w pełni respektować warunki określone w § 4 niniejszej uchwały oraz przepisy szczególne obowiązujące dla poszczególnych obszarów chronionych, wymienionych w punkcie 1 niniejszego paragrafu.
4. Co najmniej 75% powierzchni każdej z działek należy zagospodarować jako powierzchnie niezabudowane i nieutwardzone, w formie zieleni urządzonej, jako biologicznie czynne.
5. Wody opadowe i roztopowe, pochodzące z powierzchni utwardzonych, powinny być oczyszczone do wartości określonych odpowiednimi przepisami dla wymienionych w p. 1 obszarów chronionych.
6. Głębokość fundamentów nie może przekroczyć 2,5 m, do ich izolacji nie wolno używać materiałów toksycznych.
7. Zachować należy istniejący wartościowy drzewostan, wycinki ograniczyć do porządkowych i sanitarnych wycinek bezwartościowych samosiejek.
§ 6
Ustalenia dotyczące wartości nieruchomości
1. Konsekwencją opracowania planu jest wzrost wartości nieruchomości terenów rolnych położonych w granicach jego opracowania.
2. Ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości, w związku z uchwaleniem planu, w wysokości 30%, na rzecz Miasta Polanica Zdrój.
3. Jednorazowa opłata będzie pobrana w wypadku zbywania nieruchomości przez jej właściciela.
§ 7
Ustalenia końcowe
1. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Polanica Zdrój.
2. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego oraz na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta w Polanicy Zdroju.
3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
|
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Polanicy Zdroju z dnia 30 września 2000 r. (poz. 3466)