3465 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W POLANICY ZDROJU z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu usług uzdrowiskowych przy ulicy Sikorskiego, Zdrojowej i Mickiewicza w Polanicy Zdroju w Obrębie Nowy Zdrój Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst z 2001 r. Dz. U. Nr 142. poz. 1591) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, Nr 41, poz. 412 i Nr 111, poz. 1279, z 2000 r. Nr 12, poz.136, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz.1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 14, poz. 124, Nr 100, poz. 1085, Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1804), w związku ze swą uchwałą nr XLVII/266/2002 z dnia 31 stycznia 2002 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, Rada Miejska w Polanicy Zdroju uchwala, co następuje: |
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu usług uzdrowiskowych przy ulicy Sikorskiego, Zdrojowej i Mickiewicza w Polanicy Zdroju w Obrębie Nowy Zdrój – w formie zespołu obiektów sanatoryjnych, zwany dalej planem miejscowym.
1. Uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest obowiązującym przepisem gminnym w zakresie gospodarki przestrzennej i stanowi podstawę do ustalania dla tego terenu warunków zabudowy i zagospodarowania.
Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu sprzeczne z ustaleniami planu są nieważne.
2. Obowiązujące ustalenia miejscowego planu zawarte są w treści niniejszej uchwały oraz na rysunku planu, który jako integralna część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stanowi załącznik graficzny nr 1 do uchwały.
3. Dla terenu objętego uchwalonym planem miejscowym tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Polanica Zdrój przyjętego uchwałą nr 101/XVIII/92 Rady Miejskiej w Polanicy Zdroju, z dnia 10 kwietnia 1992 roku.
§ 2
Granice i przedmiot planu
Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto teren o powierzchni około 5,0 ha, obejmujący: część działki rolnej numer 14/4 (pastwisko i rola V i VI klasy), działkę nr 13 (budowlaną) oraz części dróg numer: 12 (droga gospodarcza), 22 (ulica Zdrojowa) i 24 (ulica Mickiewicza), na AM1, w Obrębie Nowy Zdrój, z przeznaczeniem pod realizację zespołu usług uzdrowiskowych w formie obiektów sanatoryjnych.
§ 3
Przedmiot ustaleń planu
Ustalenia planu, zawarte w formie tekstowej uchwały i graficznej – na rysunku planu, stanowiącym załącznik do uchwały, obejmują:
§ 4
Program i zasady zagospodarowania terenów
1. Podstawowe ustalenia programowe dla obszaru objętego opracowaniem.
Powierzchnia brutto, wraz z zewnętrznym, miejskim układem komunikacyjnym – 5,00 ha.
Powierzchnia netto: działek budowlanych i wewnętrznej komunikacji – 3,74 ha.
Funkcja podstawowa – obsługa funkcji uzdrowiskowej – zespół sanatoriów.
Wielkość bazy noclegowej sanatoryjnej – minimum 160 miejsc.
Forma zabudowy – od 4 do 8 sanatoriów.
2. Podstawowe ustalenia przestrzenne dla obszaru objętego opracowaniem.
Obszar objęty opracowaniem wyznaczony – ograniczony jest układem istniejących i projektowanych ulic miejskich:
Wewnątrz tego układu komunikacyjnego znajduje się obszar będący przedmiotem opracowania, przeznaczony pod realizację zespołu usług uzdrowiskowych – zespołu sanatoriów. Obszar ten podzielono na 4 jednostki planistyczne (w planie oznaczone jako: 1UZ, 2UZ, 3UZ, 4UZ) o różnym sposobie użytkowania i zagospodarowania. Jednostki te rozdzielone są układem wewnętrznych, obsługujących je ulic – ciągów pieszo-jezdnych (w planie: 1KX i 2KX).
Teren 1UZ.
Powierzchnia – 0,68 ha.
Powierzchnia działki nr 1 – 0,34 ha.
Powierzchnia działki nr 2 – 0,34 ha.
Teren 2UZ.
Powierzchnia – 0,83 ha.
Powierzchnia działki nr 3 – 0,52 ha.
Powierzchnia działki nr 4 – 0,31 ha.
Teren 3UZ.
Powierzchnia – 0,86 ha.
Powierzchnia działki nr 5 – 0,31 ha.
Powierzchnia działki nr 6 – 0,55 ha.
Teren 4 UZ.
Powierzchnia – 0,83 ha.
Powierzchnia działki nr 7 – 0,43 ha.
Powierzchnia działki nr 8 – 0,40 ha.
Na każdej z 8 działek terenów 1–4 UZ można zrealizować 1 obiekt sanatoryjny na minimum 20 miejsc noclegowych. Na każdym z wyznaczonych terenów obejmujących 2 działki można zrealizować również 1 obiekt sanatoryjny o minimum 40 miejscach noclegowych.
Wysokość zabudowy – minimum 2, maksimum 3 kondygnacje nadziemne.
Obowiązuje stosowanie stromych dachów z ewentualną dodatkową kondygnacja użytkową.
Obowiązuje zakaz budowy ogrodzeń, dostępność można ograniczać wyłącznie poprzez stosowanie żywopłotów.
Formą architektury należy nawiązać do istniejącej zabudowy dzielnicy uzdrowiskowej Polanicy Zdroju. Należy stosować atrakcyjne formy architektury, wzbogacające krajobraz miasta, regionalne spotykane w Sudetach lub współczesne.
W planie wprowadzono nieprzekraczalne linie zabudowy. Wyznaczają one wewnątrz działek granicę części budowlanej – trwale wyłączonej z użytkowania rolniczego i części wyłączonej z jakiejkolwiek zabudowy, trwale biologicznie czynnej. Tereny wyłączone z zabudowy mogą być wykorzystywane wyłącznie jako parki i skwery izolujące zabudowę od ciągów komunikacyjnych, można przez nie prowadzić wyłącznie: dojazdy, dojścia i alejki spacerowe.
Obowiązuje zakaz realizacji zespołów parkingowych. Dla każdego z obiektów sanatoryjnych należy zabezpieczyć 100% miejsc postojowych w garażach i na parkingach dla gości i obsługi obiektu, poza strefą “A” ochrony uzdrowiskowej, w miejscu wskazanym i na zasadach określonych przez organ wydający decyzję lokalizacyjną.
3. Komunikacja i infrastruktura techniczna.
Komunikacja kołowa – ulice:
01 KDIV/KZ – Istniejąca ulica zbiorcza w ciągu drogi wojewódzkiej IV klasy technicznej nr 388. Docelowo: ulica zbiorcza tranzytowa, obustronnie zadrzewiona aleja, o szerokości w liniach rozgraniczających 25 m, z jedną jezdnią o dwu pasach ruchu po min. 3,5 m, z obustronnymi chodnikami.
02 KD – Istniejąca ulica dojazdowa w ciągu ulicy Mickiewicza. Docelowo: ulica dojazdowa, obustronnie zadrzewiona aleja, o szerokości w liniach rozgraniczających 30,0 m, z jedną jezdnią o dwu pasach ruchu po min. 3,0 m, z obustronnymi chodnikami i ścieżkami rowerowymi.
03 KD – Projektowana ulica dojazdowa, obustronnie zadrzewiona aleja, o szerokości w liniach rozgraniczających 30,0 m, z jedną jezdnią o dwu pasach ruchu po min. 3,0 m, z obustronnymi chodnikami i ścieżkami rowerowymi.
04 KD – Projektowana ulica dojazdowa, jednostronnie zadrzewiona aleja, o szerokości w liniach rozgraniczających 22,0 m, z jedną jezdnią o dwu pasach ruchu po min. 2,75 m, z obustronnymi chodnikami i ścieżką rowerową na tranzytowej trasie rowerowej.
1 KX – Projektowany ciąg pieszo-jezdny, obustronnie zadrzewiona aleja, o szerokości w liniach rozgraniczających 20,0 m, ze ścieżką rowerową. Z ciągu dojazdy gospodarcze do poszczególnych działek.
2 KX – Projektowany ciąg pieszo-jezdny, o szerokości w liniach rozgraniczających 12,0 m, ze ścieżką rowerową. Z ciągu dojazdy gospodarcze do poszczególnych działek.
Obowiązuje zakaz projektowania bezpośrednich wjazdów na nieruchomości z ulicy Zdrojowej.
4. Infrastruktura techniczna.
Zaopatrzenie w wodę – z miejskiej sieci wodociągowej, z wykorzystaniem istniejących sieci w ulicach Zdrojowej i Mickiewicza.
Odprowadzenie ścieków – systemem miejskiej kanalizacji sanitarnej do miejskiej oczyszczalni ścieków.
Odprowadzenie wód opadowych – systemem miejskiej kanalizacji deszczowej do powierzchniowego systemu wodnego.
Zaopatrzenie w gaz – systemem sieci średniego i niskiego ciśnienia z istniejących sieci i urządzeń gazownictwa.
Zaopatrzenie w energię energetyczną – systemem kablowych sieci średniego i niskiego napięcia zasilanych z istniejących sieci i urządzeń energetycznych.
Telekomunikacja – przyłącza kablowe do istniejących i projektowanych sieci światłowodowych.
Ciepłownictwo – pozyskiwanie ciepła z wbudowanych, ekologicznych: słonecznych, gazowych lub geotermalnych źródeł ciepła.
Usuwanie odpadów – na komunalne lub powiatowe wysypisko odpadów komunalnych.
§ 5
Zasady ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego
1. Teren objęty planem miejscowym leży w zasięgu następujących obszarów chronionych:
2. Realizacja ustaleń planu miejscowego nie może pogorszyć stanu środowiska przyrodniczego ani uszczuplić jego zasobów i walorów.
3. Należy w pełni respektować warunki określone w § 4 niniejszej uchwały oraz przepisy szczególne obowiązujące dla poszczególnych obszarów chronionych, wymienionych w punkcie 1 niniejszego paragrafu.
4. Co najmniej 75% powierzchni każdej z działek należy zagospodarować jako powierzchnie niezabudowane i nieutwardzone, w formie zieleni urządzonej, jako biologicznie czynne.
5. Wody opadowe i roztopowe, pochodzące z powierzchni utwardzonych, powinny być oczyszczone do wartości określonych odpowiednimi przepisami dla wymienionych w p. 1 obszarów chronionych.
6. Głębokość fundamentów nie może przekroczyć 2,5 m, do ich izolacji nie wolno używać materiałów toksycznych.
7. Zachować należy istniejący wartościowy drzewostan, wycinki ograniczyć do porządkowych i sanitarnych wycinek bezwartościowych samosiejek.
§ 6
Ustalenia dotyczące wartości nieruchomości
1. Konsekwencją opracowania planu jest wzrost wartości nieruchomości terenów rolnych położonych w granicach jego opracowania.
2. Ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości, w związku z uchwaleniem planu, w wysokości 30%, na rzecz Miasta Polanica Zdrój.
3. Jednorazowa opłata będzie pobrana w wypadku zbywania nieruchomości przez jej właściciela.
§ 7
Ustalenia końcowe
1. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Polanica Zdrój.
2. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego oraz na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta w Polanicy Zdroju.
3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
|
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Polanicy Zdroju z dnia 30 września 2002 r. (poz. 3465)