3463

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W OŁAWIE

z dnia 28 stycznia 2002 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulic: Zielnej, Ofiar Katynia, 3 Maja

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz uchwały nr X/72/99 Rady Miejskiej w Oławie z dnia 9 września 1999 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulic: Zielnej, Ofiar Katynia, 3-go Maja uchwala się, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w rejonie ulic: Zielnej, Ofiar Katynia, 3 Maja w granicach określonych w rysunku planu, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

1. Plan ustala:

a) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania,
b) linie rozgraniczające ulice oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi,
c) granice obszarów zorganizowanej działalności inwestycyjnej,
d) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne i minimalne wskaźniki intensywności zabudowy,
e) zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane,
f) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury,
g) tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenu,
h) dla inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska na terenach objętych planem ustala się, że uciążliwości z tym związane nie mogą przekraczać granic działki na której jest realizowana ta inwestycja,
i) wprowadzenie pasów zieleni izolacyjnej na obrzeżach terenów uciążliwych dla środowiska.

2. Na ustalenia, o których mowa w ust. 1, składają się:

a) ogólne zasady zagospodarowania terenu, określone w rozdziale 2 niniejszej uchwały,
b) szczegółowe zasady zagospodarowania terenów objętych liniami rozgraniczającymi, określone w rozdziale 3 niniejszej uchwały.

3. Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

a) planie – należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w niniejszej uchwale wraz z załącznikiem,
b) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,
c) terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej podstawowej funkcji, ograniczony liniami rozgraniczającymi i oznaczony odpowiednim symbolem użytkowania,
d) funkcji lub sposobie użytkowania terenu – należy przez to rozumieć podstawową funkcję terenu,
e) uciążliwości – należy przez to rozumieć zjawiska lub stany utrudniające życie mieszkańców albo dokuczliwe dla otaczającego środowiska, a zwłaszcza zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, hałas wibracje.

4. Na rysunku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego za obowiązujące uznaje się ustalenia dotyczące:

a) przeznaczenia terenów w granicach linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania, oznaczone odpowiednimi symbolami literowymi,
b) wyznaczenia podstawowego układu dróg i ulic miejskich.

R o z d z i a ł II

Ogólne zasady zagospodarowania terenu

§ 3

1. Przedmiotem planu są ww. tereny przeznaczone na cele przemysłowe, magazynowo-składowe, mieszkalne, usługowe, urządzonej zieleni i terenów cmentarza miejskiego.

2. Wyżej wymieniony obszar przeznacza się pod zagospodarowanie terenu oraz realizację obiektów i urządzeń, o funkcjach oznaczonych następującymi symbolami:

a) P – dla terenów skoncentrowanej produkcji i drobnej wytwórczości,
b) P/U – dla terenów skoncentrowanej produkcji i drobnej wytwórczości,
c) BS – dla terenów baz, składów i magazynów,
d) MN – dla terenów zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności, z dopuszczeniem wprowadzania usług nieuciążliwych,
e) UH – dla terenów usług handlu,
f) ZC – dla terenów cmentarza miejskiego,
g) ZC/U – dla terenów usług związanych z cmentarzem miejskim,
h) ZI – dla terenów zieleni izolacyjnej,
i) Z, L, D – dla dróg i ulic zbiorczych lokalnych i dojazdowych – podstawowych elementów układu komunikacyjnego miasta.

3. Linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania, oznacza się w rysunku planu jako: ściśle określone linie ciągłe dla wskazania obowiązujących granic terenów.

4. Określone w planie funkcje terenów wskazują na podstawowy, ustalony w planie sposób użytkowania terenów; istnieje możliwość wprowadzenia w ich obręb funkcji uzupełniających, niekolidujących z funkcją podstawową i niezmieniających generalnego charakteru zagospodarowania oraz warunków ochrony środowiska przyrodniczego.

§ 4

1. Ustala się następujące zasady kształtowania zabudowy w obrębie istniejącego zainwestowania:

a) w ramach modernizacji istniejącej zabudowy i jej adaptacji dla nowych potrzeb dopuszczalne są zmiany jej gabarytów, ale bez przekraczania wielkości trzech nadziemnych kondygnacji z użytkowym poddaszem,

b) dopuszczalne jest wprowadzanie nowej uzupełniającej zabudowy na terenach istniejącego zainwestowania o funkcjach ustalonych w planie.

2. Ustala się następujące zasady kształtowania nowej zabudowy produkcyjno-usługowej na terenach budowlanych:

a) nowa zabudowa produkcyjno-usługowa będzie realizowana w formie rozczłonkowanej, w gabarytach I–II kondygnacji z zaleceniem stosowania dachów stromych w przypadku obiektów o powierzchni zabudowy do 200 m2 (w innych przypadkach dopuszcza się stosowanie przekryć płaskich),

b) tereny zabudowy produkcyjno-usługowej otoczone będą na pełnym obwodzie działek szpalerami zieleni wysokiej,

c) intensywność zabudowy, mierzona stosunkiem powierzchni zabudowy do powierzchni całkowitej terenu nie przekroczy maksymalnego wskaźnika 0,25.

3. Ustala się, że zasady wewnętrznego podziału terenów o różnym sposobie użytkowania na działki budowlane będą dokonywane na podstawie kompleksowo opracowanych projektów zagospodarowania terenu (lub koncepcji), wykonanych dla ww. terenów w obszarze wyznaczonym liniami rozgraniczającymi.

§ 5

1. Ustala się, że zbrojenie nowych terenów budowlanych będzie realizowane kompleksowo w powiązaniu z istniejącymi systemami uzbrojenia technicznego, z wyprzedzeniem realizacji obiektów kubaturowych.

2. Projektowane magistralne sieci będą prowadzone w obrębie linii rozgraniczających dróg zbiorczych i lokalnych. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwa od tej zasady.

3. Dopuszcza się możliwość realizacji części urządzeń i sieci technicznych poza terenami lub trasami wyznaczonymi w planie na terenach własnych inwestora jako inwestycje towarzyszące.

§ 6

1. Dla zaopatrzenia w wodę ustala się powiązanie terenów objętych ustaleniami planu z układem magistralnym miejskich sieci wodociągowych miasta przy pomocy układu uzupełniającego wodociągów rozdzielczych.

2. Dla odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków ustala się powiązanie terenów jw. z miejskim systemem kanalizacji sanitarnej przy pomocy uzupełniającego układu sieci kanalizacyjnej.

3. Dla zaopatrzenia w ciepło zakłada się możliwość jego uzyskania z miejskiego systemu ogrzewania lub własnych urządzeń.

4. Dla zaopatrzenia w gaz ustala się realizację rozdzielczej sieci gazowej, powiązanej z miejskimi gazociągami średniego i niskiego ciśnienia.

5. Dla zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się rozbudowę i budowę nowych linii energetycznych kablowych, średniego i niskiego napięcia wraz z budową stacji transformatorowych wbudowanych lub wolno stojących.

6. Dla rozbudowy sieci telekomunikacyjnych ustala się realizację uzupełniającego systemu kablowej sieci telefonicznej powiązanej z miejskim systemem telekomunikacji.

§ 7

1. Ustala się jako podstawowy układ drogowy obszaru objętego planem, powiązany z układem dróg krajowych i z miejskim układem komunikacyjnym, układ określony w rysunku zmiany planu. Układ ten tworzą:

a) drogi zbiorcze, planowane do modernizacji lub budowy jako drogi jednojezdniowe o szerokości 2 x 3,5 m w obszarze zabudowanym,

b) drogi lokalne, o szerokości 2 x 3,0 m z chodnikami obustronnymi z utrzymaniem linii rozgraniczających o szerokości 12 m,

c) drogi dojazdowe, o szerokości 2 x 3,0 m z chodnikami obustronnymi z utrzymaniem linii rozgraniczających 10 m.

2. Ustala się, że realizacja poszczególnych elementów projektowanego układu komunikacyjnego będzie prowadzona wraz z kompleksową budową sieci uzbrojenia technicznego, lokalizowanych w obrębie ich linii rozgraniczających.

3. Korekty elementów istniejącego układu komunikacyjnego mogą być dokonywane w projektach technicznych budowy i modernizacji dróg i ulic, zaś ewentualne poszerzenie ulic może się odbywać wyłącznie za zgodą właścicieli gruntów, których poszerzenie dotyczy.

4. W granicach linii rozgraniczających ulic mogą być lokalizowane urządzenia związane z obsługą komunikacji, jak zatoki, parkingi, a także m.in. kioski, elementy małej architektury i reklamy w trybie obowiązujących przepisów.

§ 8

1. Należy oszacować, czy uciążliwe oddziaływanie inwestycji na środowisko mieści się w granicach terenu (działki), na którym się znajduje, ponieważ nie mogą one przekraczać tych granic.

2. Na obrzeżach terenów na których znajdują się inwestycje uciążliwe ustala się wprowadzenie pasów zieleni izolacyjnej.

R o z d z i a ł III

Szczegółowe zasady zagospodarowania terenu

§ 9

1. Dla terenu ozn. symb. 1MN/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – mieszkalnictwo z dopuszczeniem wprowadzania nieuciążliwych usług podstawowych (drobnego handlu i usług); zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

2. Dla terenu ozn. symb. 2MN/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – mieszkalnictwo z dopuszczeniem wprowadzania nieuciążliwych usług podstawowych (drobnego handlu i usług); zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

3. Dla terenu ozn. symb. 3MN/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – mieszkalnictwo z dopuszczeniem wprowadzania nieuciążliwych usług podstawowych (drobnego handlu i usług); zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

4. Dla terenu ozn. symb. 4MN/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – mieszkalnictwo z dopuszczeniem wprowadzania nieuciążliwych usług podstawowych (drobnego handlu i usług); zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

5. Dla terenu ozn. symb. 4a MN/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – mieszkalnictwo z dopuszczeniem wprowadzania nieuciążliwych usług podstawowych (drobnego handlu i usług); zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

6. Dla terenu ozn. symb. 5MN/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – mieszkalnictwo z dopuszczeniem wprowadzania nieuciążliwych usług podstawowych (drobnego handlu i usług); zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

7. Dla terenu ozn. symb. 6MN/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – mieszkalnictwo z dopuszczeniem wprowadzania nieuciążliwych usług podstawowych (drobnego handlu i usług); zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

8. Dla terenu ozn. symb. 7 UH/P jako użytkowanie podstawowe ustala się – usługi handlu hurtowego i detalicznego z dopuszczeniem działalności produkcyjnej i wytwórczej, zakazując wprowadzania inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska, oraz mających negatywny wpływ na położone w pobliżu tereny mieszkaniowe (ozn. symbolem 1MN/U); zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

9. Dla terenu ozn. symb. 8a UH/M jako użytkowanie podstawowe ustala się – usługi handlu hurtowego i detalicznego z możliwością mieszkalnictwa, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

10. Dla terenu ozn. symb. 8b UH jako użytkowanie podstawowe ustala się – usługi handlu hurtowego i detalicznego, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

11. Dla terenu ozn. symb. 8c UH/P jako użytkowanie podstawowe ustala się – usługi handlu hurtowego i detalicznego z dopuszczeniem działalności produkcyjnej i wytwórczej, zakazując wprowadzania inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska, oraz mających negatywny wpływ na położone w pobliżu tereny mieszkaniowe, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały,

12. Dla terenu ozn. symb. 9 P/BS jako użytkowanie podstawowe ustala się – skoncentrowaną działalność produkcyjną, bazy, składy, magazyny, zakaz wprowadzania inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska oraz mających negatywny wpływ na położone w pobliżu tereny mieszkaniowe (ozn. symbolem 1MN/U). Ustala się, że w I etapie zagospodarowania tego terenu nakazuje się realizację zwartego i szczelnego układu pasa zieleni wysokiej (ozn. symbolem 28ZI), który skutecznie ma odizolować tereny mieszkaniowe od terenów składów i magazynów. Ustala się. że w tymże I etapie, bariera zieleni będzie miała co najmniej 2,5 metra wysokości; zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

13. Dla terenu ozn. symb. 10 P jako użytkowanie podstawowe ustala się – skoncentrowaną działalność produkcyjną, zakazuje się wprowadzania inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska oraz mających negatywny wpływ na położone w pobliżu tereny mieszkaniowe (ozn. symbolem 1MN/U). Ustala się, że w I etapie zagospodarowania tego terenu nakazuje się realizację zwartego i szczelnego układu pasa zieleni wysokiej (ozn. symbolem 27ZI), który skutecznie ma odizolować tereny mieszkaniowe od terenów przemysłu. Ustala się, że w tymże I etapie, bariera zieleni będzie miała co najmniej 2,5 metra wysokości, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

14. Dla terenu ozn. symb. 11 P jako użytkowanie podstawowe ustala się – skoncentrowaną działalność produkcyjną, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały, ustala się także zachowanie istniejących zespołów zieleni wysokiej.

15. Dla terenu ozn. symb. 12 P jako użytkowanie podstawowe ustala się – skoncentrowaną działalność produkcyjną, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

16. Dla terenu ozn. symb. 13 P/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – działalność produkcyjną i drobną wytwórczość oraz usługi, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

17. Dla terenu ozn. symb. 14 P/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – działalność produkcyjną i drobną wytwórczość oraz usługi, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

18. Dla terenu ozn. symb. 15 P/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – działalność produkcyjną i drobną wytwórczość oraz usługi, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

19. Dla terenu ozn. symb. 16 P/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – działalność produkcyjną i drobną wytwórczość oraz usługi, zakaz wprowadzania inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska oraz mających negatywny wpływ na położone w pobliżu tereny mieszkaniowe (ozn. symbolem 1 MN). Ustala się, że w I etapie zagospodarowania działki nakazuje się realizację zwartego i szczelnego układu pasa zieleni wysokiej (ozn. symbolem 29ZI), która skutecznie ma odizolować tereny mieszkaniowe od terenów przemysłu i usług. Ustala się, że w tymże I etapie, bariera zieleni będzie miała co najmniej 2,5 metra wysokości, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

20. Dla terenu ozn. symb. 17 P/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – działalność produkcyjną i drobną wytwórczość oraz usługi, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

21. Dla terenu ozn. symb. 18 P jako użytkowanie podstawowe ustala się – skoncentrowaną działalność produkcyjną, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

22. Dla terenu ozn. symb. 19 P jako użytkowanie podstawowe ustala się – skoncentrowaną działalność produkcyjną, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 uchwały.

23. Dla terenu ozn. symb. 20 ZC, 20aZC/U jako użytkowanie podstawowe ustala się – cmentarz miejski wraz z usługami towarzyszącymi oraz komponowane układy zieleni w postaci szpalerów według ustaleń odrębnego opracowania projektowego.

24. Dla terenu ozn. symb. 21ZI jako użytkowanie podstawowe ustala się – tereny zieleni izolacyjnej wysokiej, zasady jej kształtowania – jak w § 4 pkt 2 b uchwały.

25. Dla terenu ozn. symb. 22ZI jako użytkowanie podstawowe ustala się – tereny zieleni izolacyjnej wysokiej, zasady jej kształtowania – jak w § 4 pkt 2 b uchwały.

26. Dla terenu ozn. symb. 23ZI jako użytkowanie podstawowe ustala się – tereny zieleni izolacyjnej wysokiej, zasady jej kształtowania – jak w § 4 pkt 2 b uchwały.

27. Dla terenu ozn. symb. 24ZI jako użytkowanie podstawowe ustala się – tereny zieleni izolacyjnej wysokiej, zasady jej kształtowania – jak w § 4 pkt 2 b uchwały.

28. Dla terenu ozn. symb. 25ZI jako użytkowanie podstawowe ustala się – tereny zieleni izolacyjnej wysokiej, zasady jej kształtowania – jak w § 4 pkt 2 b uchwały.

29. Dla terenu ozn. symb. 26ZI jako użytkowanie podstawowe ustala się – tereny zieleni izolacyjnej wysokiej, zasady jej kształtowania – jak w § 4 pkt 2 b uchwały.

30. Dla terenu ozn. symb. 27ZI jako użytkowanie podstawowe ustala się – tereny zieleni izolacyjnej. Ustala się, że realizacja zwartego układu pasa zieleni wysokiej na tym terenie dokonana zostanie w I etapie zagospodarowania działki oznaczonej symbolem 10 P, tak aby zapewnić szczelne odizolowanie terenów mieszkaniowych (ozn. symbolem 1 MN), a minimalna jej wysokość w tymże I etapie powinna wynosić 2,5 metra, zasady jej kształtowania – jak w § 4 pkt 2 b uchwały.

31. Dla terenu ozn. symb. 28ZI jako użytkowanie podstawowe ustala się – tereny zieleni izolacyjnej wysokiej. Ustala się, że realizacja zwartego układu pasa zieleni wysokiej na tym terenie dokonana zostanie w I etapie zagospodarowania działki oznaczonej symbolem 9 P/BS, tak aby zapewnić szczelne odizolowanie terenów mieszkaniowych (ozn. symbolem 1 MN), a minimalna jej wysokość w tymże I etapie powinna wynosić 2,5 metra, zasady jej kształtowania – jak w § 4 pkt 2 b uchwały.

32. Dla terenu ozn. symb. 29ZI jako użytkowanie podstawowe ustala się – tereny zieleni izolacyjnej wysokiej. Ustala się, że realizacja zwartego układu pasa zieleni wysokiej na tym terenie dokonana zostanie w I etapie zagospodarowania działki oznaczonej symbolem 16 P/U, tak aby zapewnić szczelne odizolowanie terenów mieszkaniowych (ozn. symbolem 1MN), a minimalna jej wysokość w tymże I etapie powinna wynosić 2,5 metra. Ustala się, że ze względu na chronione stanowisko archeologiczne istniejące na tym terenie wszelkie zamierzenia inwestycyjne należy uzgadniać z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zasady jak w § 4 pkt 2 b uchwały.

33. Zasady jej kształtowania – jak w § 4 pkt 2 b uchwały.

34. Dla terenu ozn. symb. 30ZI jako użytkowanie podstawowe ustala się – tereny zieleni izolacyjnej wysokiej, zasady jej kształtowania – jak w § 4 pkt 2 b uchwały.

35. Dla terenu ozn. symb. 31ZI jako użytkowanie podstawowe ustala się – tereny zieleni izolacyjnej wysokiej, zasady jej kształtowania – jak w § 4 pkt 2 b uchwały.

R o z d z i a ł IV

Przepisy końcowe

§ 10

Na terenie objętym planem, stanowiącym treść niniejszej uchwały, tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oława, uchwalonego przez Radę Miejską uchwałą nr IV/25/94 z dnia 29 kwietnia 1994 r.

§ 11

Ustala się stawkę procentową w wysokości 30%, służącą naliczaniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późniejszymi zmianami).

§ 12

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Oława.

§ 13

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
ANDRZEJ GRZESZCZAK

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Oławie z dnia 28 stycznia 2002 r. (poz. 3463)

Powiększenie