3353

UCHWAŁA RADY GMINY I MIASTA W BOGATYNI

z dnia 30 września 2002 r.

w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie miasta i gminy Bogatynia

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy, art. 40 ust. 2, art. 41 ust 1, art. 42 z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) Rada Gminy i Miasta w Bogatyni uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków obowiązujący na terenie miasta i gminy Bogatynia stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy i Miasta Bogatynia.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY I MIASTA
ADAM KURT

Załącznik do uchwały Rady Gminy i Miasta w Bogatyni z dnia 30 września 2002 r. (poz. 3353)

REGULAMIN DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW PRZEZ BOGATYŃSKIE WODOCIĄGI I OCZYSZCZALNIE SPÓŁKA AKCYJNA W BOGATYNI

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Terminy i określenia użyte w niniejszym regulaminie posiadają następujące znaczenie:

GMINA – Miasto i Gmina Bogatynia, jednostka samorządu terytorialnego wykonująca zadania gminy, właściciel systemów: zaopatrzenia w wodę, odprowadzania i oczyszczania ścieków.

SPÓŁKA – Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia Spółka Akcyjna, z siedzibą w Bogatyni przy ul. II Armii Wojska Polskiego 20. Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

USŁUGA – czynności Spółki polegające na zaopatrzeniu w wodę, odprowadzaniu ścieków wykonywane na rzecz osób fizycznych, prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

ODBIORCA – osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, dla której świadczona jest usługa w zakresie dostawy wody, odprowadzania ścieków na podstawie zawartej umowy.

SIEĆ WODOCIĄGOWA I KANALIZACYJNA – przewody wodociągowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, będące w eksploatacji Spółki, którymi dostarczana jest woda, lub którymi odprowadzane są ścieki.

PRZYŁĄCZE WODOCIĄGOWE – odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy wody wraz z zaworem za wodomierzem głównym.

URZĄDZENIA WODOCIĄGOWE – ujęcia wód powierzchniowych, urządzenia służące do magazynowania i uzdatniania wód, sieci wodociągowe, urządzenia regulujące ciśnienie wody.

PRZYŁĄCZE KANALIZACYJNE – odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy z siecią kanalizacyjną za pierwszą studzienką licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku od granic nieruchomości.

URZĄDZENIA KANALIZACYJNE – sieci kanalizacyjne, wyloty urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód, urządzenia podczyszczające i oczyszczające ścieki oraz przepompownie ścieków.

KANALIZACJA SANITARNA – sieć kanalizacyjna, którą odprowadzane są ścieki bytowe, komunalne (mieszanina ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi) i przemysłowe.

KANALIZACJA OGÓLNOSPŁAWNA – sieć kanalizacyjna, którą odprowadzane są ścieki bytowe, komunalne i przemysłowe.

WYMAGANIA TECHNICZNE – wyrażenie na piśmie przez Spółkę zgody na rozbudowę sieci wodociągowej lub sieci kanalizacyjnej sanitarnej oraz na podłączenie posesji do wyżej wymienionych sieci stanowiących podstawę do opracowania dokumentacji technicznej.

WODOMIERZ GŁÓWNY – przyrząd pomiarowy mierzący ilość pobranej wody, znajdujący się na przyłączu wodociągowym.

ZAWÓR GŁÓWNY – zawór w zestawie wodomierzowym umieszczony za wodomierzem lub zawór umieszczony na końcu przyłącza rozdzielający przyłącze od instalacji wodociągowej. Zawór ten służy do odcięcia dopływu wody do nieruchomości i jest zlokalizowany na jej terenie.

STUDZIENKA WODOMIERZOWA – studzienka przeznaczona na zamontowanie zestawu wodomierzowego umożliwiająca dokonywanie jego odczytu i wymiany.

STUDZIENKA KONTROLNO-POMIAROWA – studzienka służąca do poboru próbek ścieków i pomiaru kontrolnego ilości ścieków. Jej funkcję może pełnić studzienka rewizyjna.

URZĄDZENIE POMIAROWE – przyrząd mierzący ilość odprowadzanych ścieków znajdujący się na przyłączu kanalizacyjnym.

ŚCIEKI BYTOWE – ścieki z budynków przeznaczonych na pobyt ludzi, osiedli mieszkaniowych i terenów usługowych, powstające w szczególności w wyniku ludzkiego metabolizmu oraz funkcjonowania gospodarstw domowych.

ŚCIEKI KOMUNALNE – ścieki bytowe lub mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi, lub mieszaninę ścieków bytowych z wodami opadowymi, lub mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi i wodami opadowymi.

ŚCIEKI PRZEMYSŁOWE – ścieki odprowadzane z nieruchomości, na których prowadzi się działalność gospodarczą, niebędące ściekami bytowymi lub wodami opadowymi.

PUNKT ZLEWNY – miejsce na oczyszczalni specjalnie przystosowane do przyjmowania ścieków dowożonych pojazdami asenizacyjnymi.

USTAWA – ustawa z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2001 r. Nr 72, poz. 747).

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 1 we fragmencie, w jakim definiuje pojęcie “odbiorca”, “sieć wodociągowa i kanalizacyjna”, “przyłącze wodociągowe”, “przyłącze kanalizacyjne”, “urządzenia kanalizacyjne”, “wodomierz główny”, “urządzenia pomiarowe” "“ścieki bytowe”, “ścieki komunalne”, “ścieki przemysłowe”).

§ 2

1. Regulamin niniejszy dotyczy zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków, realizowanych przez Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnię SA, na terenie miasta i gminy Bogatynia na postawie zezwolenia wydanego przez Zarząd Miasta i Gminy Bogatynia:

1.1. Biuro Spółki

Znajduje się przy ulicy II Armii Wojska Polskiego 20 w Bogatyni

tel. 77-32-061, 77-32-062, 77-42-106,

77-42-107, fax 77-32-665,

email: bogwod@post.pl

1.2. Godziny urzędowania

Codziennie za wyjątkiem sobót, niedziel i świąt urzędowych, w godzinach od godz.7oo do godz. 1500. Służby awaryjne pełnią dyżury na warunkach określonych w pkt 1.4.

1.3. Zapytania i skargi

Zapytania i skargi należy kierować do Spółki:

– telefonicznie, tel. 77-32-061, 77-32-062, 77-42-106, 77-42-107,

– pisemnie lub osobiście do biura Spółki,

– pocztą elektroniczną email: bogwod@post.pl

1.4. Służby awaryjne

Spółka posiada służby awaryjne pełniące całodobowe dyżury przez cały rok. Awarie dotyczące sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej należy zgłaszać:

– w godzinach urzędowania Spółki, telefonicznie pod numerami tel. pkt 1.1.,

– całodobowo osobiście lub telefonicznie

1.5. Pracownicy

Pracownicy Spółki wykonujący czynności służbowe wyposażeni są w legitymację służbową i pisemne upoważnienie.

2. Przez zbiorowe zaopatrzenie w wodę rozumie się działalność Bogatyńskich Wodociągów i Oczyszczalni SA w Bogatyni polegającą na ujmowaniu, uzdatnianiu i dostarczaniu wody.

3. Przez zbiorowe odprowadzanie ścieków rozumie się działalność Bogatyńskich Wodociągów i Oczyszczalni SA w Bogatyni polegającą na odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 2 ust. 1 pkt 1.1., pkt 1.3. we fragmencie “tel. 77-32-061, 77-32-062, 77-42-106, 77-42-107” oraz “bogwod@post.pl” i pkt 1.4. we fragmencie “77-32-288” oraz “ul. Chopina 35 w Bogatyni”; § 2 pkt 2 i 3).

§ 3

Celem niniejszego regulaminu jest określenie praw i obowiązków oraz wzajemnych relacji pomiędzy Spółką i Odbiorcą wynikających z ustawy i innych przepisów wykonawczych.

1. Spółka gwarantuje wykonanie usług, o których mowa w Regulaminie, w oparciu o majątek własny, a także przekazany Spółce na podstawie umowy.

2. Spółka prowadzi swoje usługi na terenie Miasta i Gminy Bogatynia

§ 4

Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na postawie umowy o zaopatrzeniu w wodę lub odprowadzaniu ścieków, zawartej między Spółką a Odbiorcą.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 4.)

R o z d z i a ł II

Obowiązki Spółki

§ 5

W zakresie dostawy wody Spółka ma obowiązek:

1) dostarczyć z sieci wodociągowej Spółki wodę Odbiorcy na podstawie zawartej z nim umowy ustalonej według zasad określonych niniejszym Regulaminem, a w szczególności podejmować wszelkie starania aby zapewnić dostawę wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem w sposób ciągły i niezawodny, a także aby zapewnić należytą jakość dostarczanej wody,

2) określić w umowie minimalną i maksymalną ilość dostarczanej wody,

3) zapewnić ciśnienie wody zgodne z przepisami w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,

4) zapewnić jakość wody do spożycia przez ludzi zgodnej z wymaganiami określonymi przez ministra zdrowia,

5) prowadzić monitoring wody pitnej umożliwiający ocenę jakościową dostarczanej wody,

6) prowadzić rejestracje ciśnień wraz z zapisem,

7) spełniać wszelkie wymagania wynikające z przepisów prawa dotyczące budowy i funkcjonowania systemu wodociągowego i przydatności sanitarnej dostarczanej wody,

8) zapewnić prawidłową eksploatację posiadanej sieci wodociągowej i urządzeń wodociągowych,

9) zapewnić sprawność techniczną armatury ulicznej będącej w eksploatacji Spółki,

10) zamontować i utrzymywać wodomierz główny na przyłączu przed zaworem głównym na koszt Spółki za wyjątkiem wodomierzy do czasowego wykorzystania oraz wodomierzy sprzężonych dla celów ppoż.,

11) każdy wodomierz po zainstalowaniu musi być zaplombowany przez Spółkę. Zawór za wodomierzem głównym a w przypadku braku, miejsce na jego zamontowanie jest miejscem wydania rzeczy w rozumieniu Kodeksu cywilnego, jak również miejscem rozdziału sieci i instalacji wewnętrznej,

12) zapewniać prawidłowe utrzymanie wodomierza, o którym mowa w pkt. 10, jego naprawę oraz wymianę na koszt Spółki z wyjątkiem przypadków, gdy naprawa lub wymiana wynika z winy Odbiorcy,

13) dokonywać kontroli funkcjonowania wodomierzy, z własnej inicjatywy na koszt Spółki.

Dokonywać również takiej kontroli na żądanie Odbiorcy, jednakże w przypadku stwierdzenia prawidłowego funkcjonowania wodomierza – na koszt Odbiorcy,

14) w przypadku odcięcia dostawy wody do budynku mieszkalnego Spółka zobowiązana jest do równoczesnego udostępnienia zastępczego punktu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i poinformowania o możliwości korzystania z tego punktu,

15) Spółka o zamiarze odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego oraz o miejscach i sposobie udostępniania zastępczych punktów poboru wody zawiadamia Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Zarząd Miasta i Gminy Bogatynia oraz Odbiorcę co najmniej na 20 dni przed planowanym terminem odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 5 pkt 1 we fragmencie, “a w szczególności podejmować wszelkie starania aby zapewnić dostawę wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem w sposób ciągły i niezawodny, a także aby zapewnić należytą jakość dostarczanej wody”; § 5 pkt 10, 12, 13, 14 i 15).

§ 6

W zakresie odbioru ścieków Spółka ma obowiązek:

1) przyjąć do systemu kanalizacyjnego Spółki oraz w punkcie zlewnym nieczystości płynne ze zbiorników bezodpływowych oraz ścieki od dostawców na podstawie zawartej z nimi umowy,

2) zapewnić prawidłową eksploatację posiadanych urządzeń kanalizacyjnych do realizacji odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny, a także należytą jakość oczyszczonych ścieków,

3) określić jakość dostarczanych ścieków na pierwszej studzience na przykanaliku licząc od strony budynku oraz dostarczanych do punktu zlewnego,

4) zapewnić prawidłową eksploatację sieci kanalizacyjnej wraz z częścią przyłącza, tj. do pierwszej studzienki na przykanaliku oraz dokonywać niezbędnych napraw na swój koszt, z wyjątkiem usuwania zatorów – skutków napraw spowodowanych przez dostawcę ścieków.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 6 pkt 2).

§ 7

W zakresie obsługi Odbiorcy:

1) zapewnić jakość dostarczanej wody spełniającą określone w rozporządzeniu Ministra właściwego do spraw zdrowia wymagania jakości, stawiane wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi,

2) regularnie informować Zarząd Miasta i Gminy Bogatynia o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi,

3) zapewnić ciągłość i niezawodność dostaw wody oraz odprowadzania ścieków,

4) zapewnić zastępczy punkt poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i informowania odbiorcy o możliwościach korzystania z tego punku w przypadku przerw w dostawie wody przekraczających 12 godzin,

5) zawiadamiać odbiorców o planowanych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody oraz przewidywanym obniżeniu jej jakości w sposób zwyczajowo przyjęty co najmniej na jeden dzień przed planowanym terminem,

6) zawiadomić Odbiorców o planowanych zmianach warunków technicznych zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków z co najmniej 12 miesięcznym wyprzedzeniem, umożliwiającym dostosowanie instalacji do nowych warunków.

R o z d z i a ł III

Obowiązki Odbiorcy

§ 8

Odbiorca korzystający z usług Spółki zobowiązany jest:

1) zapewnić na swój koszt przygotowanie pomieszczenia odpowiedniego do zainstalowania przez Spółkę wodomierza. Pomieszczenie winno się znajdować wewnątrz obsługiwanego budynku, jak najbliżej punktu w którym doprowadzona jest woda, oraz być przygotowane zgodnie z wymaganiami Spółki,

2) do utrzymywania ww. pomieszczenia w stanie uniemożliwiającym uszkodzenie wodomierza, plomby oraz zabezpieczenia pomieszczenia przed dostępem osób nieuprawnionych,

3) ponosić odpowiedzialność za szkody wynikłe z nie wywiązywania się z obowiązków określonych w pkt 2,

4) do natychmiastowego powiadamiania Spółki o wszelkich stwierdzonych uszkodzeniach wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego, w tym o zerwaniu lub uszkodzeniu plomb,

5) nie zmieniania, bez uzgodnień z Spółką, uzyskanych wymagań technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej,

6) do pisemnego powiadamiania Spółki o zmianach własnościowych nieruchomości lub zmianach użytkowników lokalu,

7) umożliwiać dostęp pracownikom Spółki do wodomierza i instalacji wewnętrznej w celu dokonywania odczytów, kontroli jego funkcjonowania, wykonywania niezbędnych napraw bądź wymiany,

8) poinformowania Spółki o własnych ujęciach wody oraz instalacjach zasilanych z tych ujęć, w stopniu umożliwiającym ustalenie czy mogą one oddziaływać na instalacje zasilane z sieci eksploatowanej przez Spółkę oraz ustalenia ilości ścieków odprowadzonych do kanalizacji,

9) do nielokalizowania budynków i budowli oraz nasadzeń drzew i krzewów nad sieciami i przyłączami wodociągowymi w pasie 3 m oraz nad sieciami i przyłączami kanalizacyjnymi 5 m,

10) zobowiązany jest do terminowego regulowania należności za dostawę wody i odprowadzanie ścieków.

11) do utrzymania instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej zgodnie z warunkami technicznymi użytkowania budynków mieszkalnych określonymi w odrębnych przepisach.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 8 pkt 3, 7 i 9).

§ 9

Odbiorca do którego Spółka dostarcza wodę:

1) zobowiązany jest powiadamiać Spółkę o wszelkich zmianach technicznych w instalacji wewnętrznej, które mogą mieć wpływ na działanie sieci,

2) nie może pobierać wody przed wodomierzem głównym,

3) nie może dokonywać na przyłączach działań innych niż zamykanie lub otwieranie zaworu głównego za wodomierzem,

4) odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych wewnętrznych instalacji wodociągowych,

5) zobowiązany jest do użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody lub z instalacji centralnego ogrzewania,

6) zobowiązany jest do wybudowania na przyłączu wodociągowym studzienki wodomierzowej w przypadku gdy brak jest technicznych możliwości zamontowania wodomierza głównego w budynku,

7) udostępnienia miejsca na elewacji lub ogrodzeniu posesji w celu umieszczenia przez Spółkę tabliczek z oznakowaniem armatury wodociągowej,

8) nie może wykorzystywać przyłącza bądź instalacji wodociągowej do uziemiania urządzeń elektrycznych,

9) nie może udostępniać przyłącza i instalacji dla zaopatrywania w wodę innej posesji bez zgody Spółki,

10) powinien racjonalnie gospodarować wodą i używać ją zgodnie z przeznaczeniem.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 9 pkt 4).

§ 10

Odbiorca który dostarcza do Spółki ścieki:

1) zobowiązany jest do użytkowania instalacji kanalizacyjnej w sposób niepowodujący zakłóceń funkcjonowania sieci kanalizacyjnej, a w szczególności:

– niedopuszczalne jest wrzucanie do urządzeń instalacji kanalizacyjnej odpadów stałych, nawet rozdrobnionych,

– wylewanie substancji o składzie i stężeniach naruszających warunki umowne,

– wprowadzanie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej, w przypadku stwierdzenia takiego zrzutu będą naliczane opłaty jak za odprowadzenie ścieków,

2) zobowiązany jest do natychmiastowego powiadamiania Spółki o zrzutach awaryjnych lub zmianie jakości ścieków odbiegających od warunków umowy,

3) zapewnia dostęp pracownikom Spółki do studzienki rewizyjnej w celu pobierania ścieków do analizy laboratoryjnej,

4) umożliwia przeprowadzenie kontroli przez pracowników Spółki instalacji kanalizacyjnej i urządzeń podczyszczających,

5) wykorzystywać swoje przyłącza wyłącznie na użytek własny, chyba że zawarta umowa stanowi inaczej,

6) wykonuje na swój koszt wszelkie naprawy instalacji kanalizacyjnej do granicy odpowiedzialności,

7) realizacji określonych w rozporządzeniu Ministra właściwego do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej oraz innych aktach prawnych, warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych, wymagań co do ich jakości, sposobów realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz określonych w umowie ograniczeń dotyczących ilości ścieków,

8) zobowiązany jest do podczyszczenia ścieków gdy stan i skład ścieków przekracza dopuszczalne warunki określone w umowie.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 10 pkt 1 we fragmencie “– niedopuszczalne jest wrzucanie do urządzeń instalacji kanalizacyjnych odpadów stałych, nawet rozdrobnionych”; § 10 pkt 1 we fragmencie “– wprowadzanie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej, w przypadku stwierdzenia takiego zrzutu będą naliczane opłaty jak za odprowadzenie ścieków”; § 10 pkt 3 i 4).

§ 11

Zasady dostawy nieczystości płynnych ze zbiorników bezodpływowych do punktów zlewnych Spółki regulowane są na podstawie odrębnej umowy z ich dostawcą na warunkach określonych w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

§ 12

Każde naruszenie zasad określonych w tym rozdziale pociąga za sobą możliwość dochodzenia przez Spółkę odszkodowania w drodze postępowania cywilnego oraz możliwość wypowiedzenia umowy.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 12 we fragmencie “możliwość dochodzenia przez Spółkę odszkodowania w drodze postępowania cywilnego”).

R o z d z i a ł IV

Prawa Odbiorcy

§ 13

Odbiorca ma prawo do należytego poziomu obsługi. W tym celu Spółka tworzy stanowisko pracy do spraw obsługi Odbiorcy.

§ 14

Spółka na wniosek Odbiorcy udziela informacji dotyczących realizacji usługi oraz informacji o obowiązujących taryfach.

§ 15

Odbiorca ma prawo żądać upustu w przypadku dostawy wody o obniżonej jakości. Wielkość upustu określa umowa.

§ 16

Odbiorca ma prawo domagać się od Spółki odszkodowania za szkody powstałe z winy Spółki w związku z wykonywaniem i eksploatacją urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 16).

§ 17

Odbiorca ma prawo żądać od Spółki w uzasadnionych przypadkach przeprowadzenia kontroli funkcjonowania wodomierza. Sposób postępowania przy reklamacji określa umowa.

§ 18

Odbiorca ma prawo uzyskać wskazanie zastępczych źródeł zaopatrzenia w wodę w przypadku przerw w dostawie wody zgodnie z § 7 pkt 4 niniejszego Regulaminu.

§ 19

Każdy Odbiorca powinien mieć zapewnione utrzymanie w punkcie połączenia (zawór główny) ciśnienia wody nie mniejszego niż określono w przepisach w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 20

Odbiorca ma prawo uzyskać odpowiedź na zgłoszone reklamacje w terminie nie dłuższym niż 14 dni.

§ 21

O przewidywanych zakłóceniach w realizacji usług zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków Przedsiębiorstwo winno uprzedzić odbiorców w sposób zwyczajowo przyjęty.

R o z d z i a ł V

Prawa Spółki

§ 22

Spółka może odmówić przyłączenia do sieci jeśli przyłącze zostało wykonane bez uzyskania jej zgody, bądź zostało wykonane niezgodnie z wydanymi wymaganiami technicznymi.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 22 we fragmencie “zostało wykonane bez uzyskania jej zgody, bądź”).

§ 23

Spółka ma prawo odmówić zawarcia umowy na dostawę wody lub odprowadzanie ścieków, gdy wnioskodawca nie spełni warunków określonych w art. 6 ustawy, tzn.

1. nie przyłączy nieruchomości do sieci,

2. nie wystąpi z pisemnym wnioskiem,

3. nie posiada tytułu prawnego, bądź korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 23).

§ 24

Spółka może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne w przypadkach i na warunkach określonych w art. 8 ustawy, tzn.:

1. przyłącze wodociągowe lub kanalizacyjne wykonano niezgodnie z przepisami,

2. Odbiorca nie wniósł opłat za pełne dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty,

3. jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe uszkodzenie albo pominięcie urządzenia pomiarowego,

4. został stwierdzony nielegalny pobór wody lub nielegalne odprowadzanie ścieków, to jest bez zawarcia umowy, jak również przy celowo uszkodzonych albo pominiętych wodomierzach lub urządzeniach pomiarowych.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 24).

§ 25

Spółka może odmówić ponownego zawarcia umowy na dostawę wody lub odprowadzenie ścieków, jeśli nie zostały usunięte przeszkody będące przyczyną zaprzestania świadczenia usług.

§ 26

Uprawnieni przedstawiciele Spółki mają prawo wstępu na teren nieruchomości lub do pomieszczeń każdego, kto korzysta z usług w celu przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub innych wodomierzy, dokonania odczytu ich wskazań, dokonania badań i pomiarów, przeprowadzenia przeglądów i napraw, demontażu urządzeń posiadanych przez Spółkę, a także sprawdzenia ilości i jakości ścieków wprowadzanych do sieci.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 26).

§ 27

Spółka ma prawo doboru wielkości i typu wodomierza potrzebnego do zainstalowania na podstawie informacji otrzymanych od Odbiorcy.

§ 28

1. Spółka ma prawo obciążyć Dostawcę ścieków kosztami wykonania przez siebie kontroli oraz analiz jeżeli zostanie stwierdzone nieprawidłowe eksploatowanie kanalizacji lub urządzeń podczyszczających, a także gdy ścieki odprowadzane do sieci kanalizacyjnej przekraczają dopuszczalne warunki.

2. W razie stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnych wskaźników zanieczyszczeń, Spółka ma prawo żądania od Dostawcy tych ścieków ich podczyszczenia do warunków określonych właściwymi przepisami lub w przypadku braku takich możliwości ze strony Dostawcy ścieków zamknąć przyłącze kanalizacyjne.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 28 ust. 1, § 28 ust. 2 we fragmencie “lub w przypadku braku takich możliwości ze strony Dostawcy ścieków zamknąć przyłącze kanalizacyjne”).

§ 29

Spółka ma prawo przerwać lub ograniczyć dostawę wody do Odbiorcy bez wcześniejszego powiadomienia w przypadku awarii, stanów zagrażających bezpieczeństwu Odbiorcy lub bezpieczeństwu pracowników Spółki. W przypadku gdy taka przerwa trwa ponad 12 godzin Spółka jest zobowiązana zorganizować awaryjną dostawę wody.

R o z d z i a ł VI

Zawieranie umów

§ 30

Umowa może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego do którego dostarczana jest woda i z którego odprowadzane są ścieki, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z osobą, która korzysta z nieruchomości zabudowanej lub niezabudowanej o nieuregulowanym stanie prawnym.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 30).

§ 31

Zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków następuje z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci, i która wystąpiła o to z pisemnym wnioskiem wg wzoru określonego przez spółkę. Podpisanie ww. umowy następuje po podpisaniu przez strony protokołów prób i odbiorów wykonanych przyłączy.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 31 zdanie 1).

§ 32

1. Jeżeli nieruchomość zabudowana jest budynkami wielolokalowymi, umowa zawierana jest z właścicielem budynku lub zarządcą nieruchomości wspólnej.

2. Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego, o którym mowa w ust. 1 Spółka może zawierać umowy na rozliczenie opłat za wodę i ścieki z korzystającymi z lokali osobami, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) została zawarta umowa o zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków, o której mowa w ust. 1,

b) wszystkie lokale wyposażone są w zainstalowane wodomierze zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi w sposób uzgodniony ze Spółką,

c) każdy wodomierz obsługuje tylko jednego odbiorcę,

d) możliwy jest jednoczesny odczyt wodomierzy,

e) odczyty wodomierzy przeprowadzane będą w obecności właściciela budynku, Zarządcy budynku lub osoby wyznaczonej przez korzystających z lokali,

f) wnioskodawca ustali sposób rozliczeń różnic wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania co winien udokumentować stosownymi zgodami korzystających z lokali,

g) zgodniony został przez strony i potwierdzony pisemną zgodą wszystkich osób korzystających z lokali sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócenia dostaw w pozostałych lokalach.

3. Umowa, o której mowa w ust. 2, obejmować będzie usługę rozliczania opłat za wodę i ścieki w budynku wielolokalowym natomiast obowiązek należytego utrzymania i eksploatacji instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej spoczywa na odbiorcy usług na zasadach określonych w § 8 ust. 11 regulaminu.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 32).

§ 33

1. Spółka może zawierać umowę o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków z każdym lokatorem budynku wielolokalowego jeżeli zostanie zapewnione:

a) wydzielenie pomieszczenia technicznego przeznaczonego wyłącznie do zainstalowania wodomierzy głównych, dostępne dla Spółki,

b) zainstalowany zostanie kolektor zbiorczy z zamontowanymi i oznakowanymi tabliczkami przy wodomierzach głównych do poszczególnych lokali,

c) każdy wodomierz główny obsługuje tylko jednego odbiorcę.

§ 34

1. Umowa może być zawarta na czas nieokreślony lub określony.

2. Umowa winna określać możliwość jej rozwiązania przez strony za wypowiedzeniem oraz rozwiązanie umowy przez Spółkę bez wypowiedzenia w przypadkach określonych w art. 8 ustawy.

3. Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy skutkuje zastosowaniem przez Spółkę środków technicznych uniemożliwiających dalsze korzystanie z usług.

§ 35

Umowa, o której mowa w § 31, zawiera postanowienia dotyczące:

a) ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych lub kanalizacyjnych oraz warunków ich świadczenia,

b) sposobu i terminów rozliczeń,

c) praw i obowiązków stron umowy,

d) procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych,

e) okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia.

f) ustaleń zawartych w zezwoleniu, o którym mowa w art. 18 ustawy.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 35).

§ 36

W umowach dotyczących odprowadzania ścieków Spółka uwzględnia postanowienia wynikające z rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej wydanego na podstawie art. 11 ustawy biorąc pod uwagę:

1. bezpieczeństwo i zdrowie osób obsługujących urządzenia kanalizacyjne,

2. ochronę konstrukcji budowlanych i wyposażenia technicznego urządzeń kanalizacyjnych,

3. podatność mieszaniny ścieków przemysłowych i bytowych na mechaniczno-biologiczne procesy oczyszczania,

4. ochronę wód, do których odprowadzane są ścieki komunalne przed zanieczyszczeniami, a w szczególności spełnienie wymagań jakościowych odnoszących się do tych wód,

5. możliwość bezpiecznego dla środowiska wykorzystania osadów z oczyszczalni ścieków obsługujących zbiorczy system kanalizacyjny ścieków komunalnych.

§ 37

Zmiana Odbiorcy powoduje wygaśniecie dotychczasowej umowy i wymaga zawarcia nowej umowy.

§ 38

Integralną cześć umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków stanowi wniosek określony w § 59 ust. 4 niniejszego Regulaminu składany przez Odbiorcę i aktualizowany każdorazowo po zmianie warunków korzystania z usług, określających charakterystykę zużycia wody oraz rodzaj, ilość, a w przypadku Odbiorców przemysłowych również jakość odprowadzanych ścieków (wniosek stanowi załącznik nr 1 do regulaminu).

§ 39

Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy skutkuje zastosowaniem przez Spółkę środków technicznych uniemożliwiających dalsze korzystanie z usług.

§ 40

Wznowienie dostawy wody i odbioru ścieków następuje po udokumentowaniu przez odbiorcę uiszczenia należnych kwot wraz z odsetkami ustawowymi, opłaceniu kosztów poniesionych przez Spółkę związanych z zamknięciem i otwarciem przyłączy oraz zawarciu nowej umowy.

R o z d z i a ł VII

Sposoby rozliczeń

§ 41

Rozliczenie za zbiorowe zaopatrzenie w wodę lub zbiorowe odprowadzanie ścieków prowadzone są na postawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 41).

§ 42

1. Ilość dostarczanej wody ustala się na podstawie odczytu wodomierza głównego.

2. W przypadku zawarcia umów na rozliczanie z użytkownikami lokali w budynkach wielolokalowych ilość dostarczanej wody ustala się na podstawie zainstalowanych wodomierzy indywidualnych, z uwzględnieniem różnicy wynikającej pomiędzy odczytem na wodomierzu głównym a sumą odczytów z tych wodomierzy.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 42 ust. 1).

§ 43

1. W przypadku braku wodomierza głównego ilość zużytej wody określa się na podstawie norm zużycia wody określonych zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy.

2. Zasady rozliczania, o których mowa w pkt 1, będą obowiązywały do terminu określonego w art. 33 ust. 1 ustawy.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 43).

§ 44

W przypadku niesprawności wodomierza głównego, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie 6 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności wodomierza, a gdy nie jest to możliwe – na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy niesprawności wodomierza.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 45 ust. 1).

§ 45

1. Ilość odprowadzanych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych, które instaluje i utrzymuje Dostawca ścieków.

2. W razie braku urządzeń pomiarowych ilość odprowadzanych ścieków ustala się jako równą ilości dostarczonej wody przez Spółkę z uwzględnieniem poboru wody z innych źródeł.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 45 ust. 1).

§ 46

W rozliczeniach ilości odprowadzanych ścieków ilość bezpowrotnie zużytej wody uwzględnia się wyłącznie w przypadkach, gdy wielkość jej zużycia na ten cel ustalona jest na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na warunkach określonych przez Spółkę na koszt Odbiorcy.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 46).

§ 47

1. Strony określają w umowie okres obrachunkowy oraz skutki niedotrzymania terminu zapłaty jak również sposób uiszczania opłat.

2. Wniesienie przez Odbiorcę reklamacji nie wstrzymuje obowiązku uregulowania należności.

3. Okresy obrachunkowe określone będą w umowie pomiędzy Spółką i Odbiorcą.

4. Należność za usługę Odbiorca zobowiązany jest zapłacić w terminie 14 dni od daty dostarczenia rachunku. Nieuregulowanie należności w terminie powoduje naliczenie odsetek ustawowych.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 47 ust. 2).

§ 48

W przypadku stwierdzenia nadpłaty zostanie ona zaliczona na poczet przyszłych należności, chyba że odbiorca usług zażąda jej zwrotu. Zwrot następuje w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku.

§ 49

Przy rozliczeniach z Odbiorcą, Spółka obowiązana jest stosować stawki opłat zatwierdzone uchwałą Rady Gminy i Miasta Bogatynia, bądź wprowadzone w trybie art. 24 ust. 8 ustawy.

§ 50

1. Taryfa wymaga ogłoszenia w miejscowej prasie, co najmniej na 7 dni przed jej wejściem w życie.

2. Taryfa obowiązuje jeden rok.

3. Zmiana taryfy nie wymaga zmiany umowy o dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków.

4. Taryfikator opłat dostępny jest w biurze obsługi Odbiorcy, gdzie można otrzymać jego kopię oraz inne informacje przydatne Odbiorcy.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 50 ust. 1 i 2).

§ 51

1. Za wodę:

a) pobraną z publicznych studni i zdrojów ulicznych,

b) zużytą do zasilania publicznych fontann i na cele przeciwpożarowe,

c) zużytą do zraszania publicznych ulic i publicznych terenów zielonych.

Spółka obciąża gminę na podstawie cen i stawek ustalonych w taryfie.

2. W przypadku nieopomiarowanego poboru wody na powyższe cele z urządzeń sieci miejskiej obciążenie następuje za ilość zadeklarowaną przez Gminę i Miasto Bogatynia, w rozliczeniu rocznym.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 51).

R o z d z i a ł VIII

Warunki przyłączenia do sieci

§ 52

Spółka jest obowiązana przyłączyć do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie do sieci, jeżeli istnieją techniczne możliwości świadczenia usługi. Możliwości te uwarunkowane są usytuowaniem nieruchomości oraz zdolnościami dostawczymi istniejącej sieci wodociągowej oraz zdolnościami przepustowymi istniejącej sieci kanalizacyjnej.

§ 53

1) Przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej odbywa się na wniosek osób ubiegających się o przyłączenie.

2) Z wnioskiem o przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej może występować osoba, jednostka posiadająca tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, która ma być przyłączona do sieci.

3) Wzór wniosku o przyłączenie do sieci wod.-kan. określa załącznik nr 1 do regulaminu.

4) Składający wniosek o przyłączenie do sieci zobowiązany jest dołączyć:

– dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, która dotyczy wniosku,

– aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową określającą usytuowanie nieruchomości względem istniejących sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, oraz innych obiektów i urządzeń stanowiących uzbrojenie tego terenu.

5) Spółka po otrzymaniu wniosku w terminie do 30 dni wydaje Technicznie Warunki Podłączenia (TWP) nieruchomości do sieci wod.-kan.

6) Techniczne Warunki Podłączenia określają:

a) miejsce i sposób przyłączenia przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej Spółki,

b) maksymalną ilość wody, która może być dostarczana,

c) miejsce zainstalowania wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego wskazującego ilość odprowadzanych ścieków,

d) dopuszczalną ilość i jakość odprowadzanych ścieków,

e) rodzaj materiałów i armatury z których ma być wykonane przyłącze,

f) warunki wykonania i odbioru przyłączy,

h) termin ważności wydanych warunków przyłącza – aktualnie określany na dwa lata od daty ich wydania.

§ 54

1) W oparciu o wydane TWP ubiegający się o przyłączenie (inwestor) zleca opracowanie dokumentacji technicznej jednostce posiadającej uprawnienia do projektowania sieci sanitarnych.

2) Opracowana dokumentacja powinna spełniać wymogi określone w aktualnie obowiązujących przepisach.

3) Opracowana dokumentacja winna być przedłożona do Spółki celem uzgodnienia, przy czym uzgodnienie projektu przez Spółkę winno nastąpić w ciągu 14 dni od daty wpłynięcia dokumentacji.

4) Po uzgodnieniu projektu inwestor może przystąpić do wykonania robót.

5) Po wykonaniu robót inwestor zgłasza je do obioru przekładając do Spółki:

– protokół z przeprowadzonej prób ciśnieniowych, szczelności i dezynfekcji dla przyłączy wodociągowych oraz szczelności studzienek i kanału,

– inwentaryzację geodezyjną przyłączy,

– atesty na użyte materiały,

– protokół z odbioru przyłączy przed zasypaniem.

§ 55

Posesja może być podłączona do wodociągu gdy posiada rozwiązaną gospodarkę ściekową.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 55).

§ 56

1. Przed podpisaniem umowy na dostawę wody lub odprowadzania ścieków Spółka dokonuje odbioru wykonanego przyłącza pod kątem spełnienia warunków technicznych.

2. Wodomierze poza wodomierzem głównym są częścią instalacji wewnętrznej i ich montaż, utrzymanie oraz legalizacja obciąża eksploatatora instalacji.

§ 57

.Zakres budowy urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych realizowanej i finansowanej przez Spółkę oraz przez osobę ubiegającą się o przyłączenie nieruchomości do sieci określają przepisy ustawy, stanowiąc:

1) Spółka jest obowiązana zapewnić realizację budowy i rozbudowy urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji,

2) realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci,

3) koszty zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego pokrywa Spółka, a urządzenia pomiarowego odbiorca usług.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 57).

§ 58

1. W przypadkach, gdy plany inwestycyjne właścicieli lub zarządców nieruchomości wyprzedzają plan inwestycyjny Spółki, mogą oni wybudować na własny koszt, w porozumieniu ze Spółką i gminą, urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne niezbędne do korzystania z usług.

2. Urządzenia, o których mowa w ust. 1, podlegają odpłatnemu przekazaniu gminie lub Spółce na zasadach określonych w art. 31 ustawy.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 58).

R o z d z i a ł IX

Możliwości dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych

§ 59

Potencjalni odbiorcy usług wodociągowo-kanalizacyjnych mogą uzyskać informacje dotyczące dostępności tych usług:

1) W Urzędzie Miasta i Gminy, który udostępnia nieodpłatnie wgląd:

a) w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,

b) w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,

c) w regulamin świadczenia usług.

2) W spółce, która udostępnia udostępniającym nieodpłatnie wgląd w:

a) wieloletnie plany rozwoju i modernizacji,

b) regulamin świadczenia usług.

R o z d z i a ł X

Przepisy karne i kary pieniężne

§ 60

1. Kto bez uprzedniego zawarcia umowy, o której mowa w § 31, pobiera wodę z urządzeń wodociągowych, podlega karze grzywny do 5.000 zł.

2. Kto zrywa lub uszkadza plomby umieszczone na urządzeniach pomiarowych lub zaworze odcinającym, podlega karze grzywny do 5.000 zł.

3. Kto nie dopuszcza przedstawiciela Spółki do wykonania czynności określonych w § 26, podlega karze grzywny do 5.000 zł.

4. Kto bez uprzedniego zawarcia umowy, o której mowa w § 31, wprowadza ścieki do urządzeń kanalizacyjnych, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10.000 zł.

5. Obok orzeczenia kary organ orzekający może nałożyć obowiązek zapłaty nawiązki na rzecz Spółki, w wysokości 1.000 zł za każdy miesiąc, w którym nastąpiło bezumowne pobieranie wody z urządzeń wodociągowych lub wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych Spółki.

6. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1–3, następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-10/50/02 z dnia 12 listopada 2002 r. stwierdzono nieważność § 60).

R o z d z i a ł XI

Postanowienia końcowe

§ 61

Regulamin niniejszy został zatwierdzony uchwałą nr XLIX/367/2002 z dnia 30 września 2002 r. Rady Gminy i Miasta Bogatynia i obowiązuje po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

§ 62

W sprawach nieobjętych niniejszym Regulaminem stosowane są przepisy prawa, a w szczególności ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 z późn. zm.) wraz z przepisami wydanymi na podstawie ustawy.

§ 63

Spółka zobowiązana jest do bezpłatnego dostarczenia Odbiorcy regulaminu przy zawieraniu umowy.

 

Załącznik nr 1 do Regulaminu (poz. 3353)

 

Bogatynia dnia ............................

Bogatyńskie Wodociągi
i Oczyszczalnia SA
ul. II Armii Wojska Polskiego 20
59-920 Bogatynia

W N I O S E K

o przyłączenie do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej

Nazwisko i imię / Nazwa .........................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

Adres zamieszkania /Siedziba ...................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

NIP........................................................................................................................................................

Proszę o wydanie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej dla nieruchomości położonej przy ul.............................................................................................(działka nr .....................................).

1. Przeznaczenie wody na cele................................................................................................................

2. Ilość odprowadzanych ścieków

  1. ścieki bytowe .......................................................... m3/d
  2. ścieki komunalne ..................................................... m3/d
  3. ścieki przemysłowe .................................................. m3/d

W przypadku występowania ścieków komunalnych lub przemysłowych należy przedłożyć aktualne wyniki ich badań a mianowicie:

skład ścieków:

BZT5 ..........................................................................................

ChZT .........................................................................................

zawiesina ogólna..........................................................................

substancje ekstrahujące się eterem

naftowym...................................................................................

azot ogólny ................................................................................

metale ciężkie ............................................................................

pH ............................................................................................

temperatura ...............................................................................

3. Charakterystyka techniczna obiektu, do którego doprowadzana będzie woda, z którego odprowadzane będą ścieki:

  1. powierzchnia użytkowa .............................................................................m2
  2. wyposażenie sanitarne:

– umywalka ........................................... szt.

– wanna ................................................ szt.

– natrysk ............................................... szt.

– zlewozmywak ...................................... szt.

– ubikacja .............................................. szt.

– sposób przygotowania ciepłej wody ............................................ ......................

4. Ilość zamieszkałych / zatrudnionych osób ..................................................................

5. Powierzchnia działki ogółem ..................................................................................m2

w tym: powierzchnia zabudowy ............................................................................m2

powierzchnia terenów zielonych ..................................................................m2

6. Proponowany termin rozpoczęcia poboru wody .......................................................

7. Proponowany termin odbioru ścieków ...... .............................................................

  .

...................................................................

podpis

Załączniki:

1. Dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości.

2. Mapa sytuacyjno-wysokościowa.