3348

UCHWAŁA RADY MIASTA OLEŚNICY

z dnia 10 października 2002 r.

w sprawie ustalenia regulaminów określających niektóre zasady wynagradzania za pracę oraz zasady przyznawania nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Oleśnica, dodatków do wynagrodzenia i nagród

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 30 ust. 6, art. 49 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a oraz art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zm.), w związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznawania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zmianami) Rada Miasta Oleśnicy uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się regulaminy określające niektóre zasady wynagradzania oraz zasady przyznawania nauczycielom zatrudnionym w oświatowych jednostkach organizacyjnych Miasta Oleśnicy dodatków do wynagrodzenia i nagród:

1. Regulamin określający szczegółowe warunki przyznawania dodatku za wysługę lat dla nauczycieli, którego treść stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Regulamin określający wysokości stawek dodatku motywacyjnego dla nauczycieli oraz szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku, stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

3. Regulamin określający wysokości stawek dodatku funkcyjnego dla nauczycieli oraz szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku, stanowiący załącznik nr 3 do niniejszej uchwały.

4. Regulamin określający wysokości stawek dodatku za warunki pracy dla nauczycieli oraz szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku, stanowiący załącznik nr 4 do niniejszej uchwały.

5. Regulamin określający szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz za godziny doraźnych zastępstw, którego treść stanowi załącznik nr 5 do niniejszej uchwały.

6. Regulamin określający wysokości i warunki wypłacania nagród dla nauczycieli, którego treść stanowi załącznik nr 6 do niniejszej uchwały.

§ 2

Dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów opracują i wprowadzą w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty wejścia w życie niniejszej uchwały, w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli, zakładowe kryteria przyznawania dodatków, o których mowa w § 1 pkt 2 i pkt 6 niniejszej uchwały.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Oleśnicy.

§ 4

Traci moc uchwała nr XXIV/164/2000 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 1 września 2000 r. w sprawie ustalenia regulaminów określających niektóre zasady wynagradzania za pracę oraz zasady przyznawania nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Oleśnicy, dodatków do wynagrodzenia i nagród ze zmianami wprowadzo-

nymi uchwałą nr XXVI/189/2000 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 24 listopada 2000 roku w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale nr XXIV/164/2000 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 1 września 2000 r. w sprawie ustalenia regulaminów określających niektóre zasady wynagradzania za pracę oraz zasady przyznawania nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Oleśnica, dodatków do wynagrodzenia i nagród oraz uchwałą nr XL/304/2002 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 1 lutego 2002 roku w sprawie zmiany uchwały Nr XXIV/ /164/2000 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 1 września 2000 r. w sprawie ustalenia regulaminów określających niektóre zasady wynagradzania za pracę oraz zasady przyznawania nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Oleśnica, dodatków do wynagrodzenia i nagród.

§ 5

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA
RADY MIEJSKIEJ
ZDZISŁAWA MARIA JAKIMIEC

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 10 października 2002 r. (poz. 3348)

Regulamin przyznawania dodatku za wysługę lat dla nauczycieli

Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat zgodnie z postanowieniami art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zmianami) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedna godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zmianami) według następujących zasad:

1. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.

2. Wysokość dodatku za wysługę lat ustala każdorazowo dla:

a) dyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów Burmistrz Oleśnicy,

b) wicedyrektorów, metodyków, nauczycieli i innych pracowników pedagogicznych dyrektor jednostki oświatowej zatrudniający tych pracowników.

3. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy, bez względu na sposób ustania stosunku pracy.

4. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy.

5. Nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach (przedszkolach) w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół (przedszkoli) zalicza się okresy zatrudnienia określone w pkt 3 regulaminu.

  1. Do okresów pracy wymaganych do nabycia prawa do dodatku za wysługę lat zalicza się okresy pracy wykonywanej w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego zajęć (czasu pracy) oraz okresy pracy, o których mowa w art. 22 ust. 3 Karty Nauczyciela.

7. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

  1. Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi w pełnej wysokości także za okres urlopu dla poratowania zdrowia.
  2. Dodatek za wysługę lat przysługuje:

a) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki tego dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

b) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej jego stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.

10. Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.

11. Zmian w regulaminie dokonuje się uchwałą Rady Miasta Oleśnicy.

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 10 października 2002 r. (poz. 3348)

Regulamin przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli

Nauczycielom przyznawany jest dodatek motywacyjny w oparciu o art. 32 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zmianami) zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zmianami) według następujących zasad:

1. Utworzony na dodatki motywacyjne dla nauczycieli fundusz w wysokości do 2,5% oraz dla dyrektorów w wysokości do 25 % wynagrodzenia zasadniczego, określony corocznie w uchwale budżetowej Miasta Oleśnicy przyznawany jest nauczycielom przez dyrektora przedszkola, szkoły podstawowej lub gimnazjum. Dyrektorowi jednostki oświatowej dodatek motywacyjny przyznaje Burmistrz Oleśnicy.

2. Dyrektor jednostki oświatowej Miasta Oleśnicy przyznaje nauczycielom dodatki motywacyjne na podstawie zakładowych kryteriów przyznawania dodatków, które opracuje i wprowadzi w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty wejścia w życie niniejszej uchwały, w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.

3. Burmistrz Oleśnicy przyznaje dodatki motywacyjne w oparciu o Regulamin przyznawania dodatku motywacyjnego dyrektorom oświatowych jednostek samorządowych Miasta Oleśnicy stanowiący załącznik do niniejszego regulaminu.

4. Wysokość dodatku dla nauczyciela nie może być niższa niż 5% i wyższa niż 15%, dla wicedyrektora nie niższa niż 10% i nie wyższa niż 30%, a dla dyrektora nie niższa niż 5 % i nie wyższa niż 50% stawki wynagrodzenia zasadniczego.

5. Dodatek przyznawany jest na czas określony w okresach 6 miesięcznych, tj.:

a) 1 września – 28(29) lutego,

b) 1 marca – 31 sierpnia

6. Decyzję o zmianie stawki dodatku motywacyjnego nauczyciel lub dyrektor otrzymuje w formie pisemnej.

7. Dodatek motywacyjny wypłacany jest z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

8. Nie przyznanie dodatku motywacyjnego nie ma charakteru roszczeniowego.

9. Nauczyciel przy zmianie zatrudnienia w ramach jednostek, dla których organem prowadzącym jest Miasto Oleśnica, zachowuje przez pierwsze półrocze prawo do dodatku ustalonego w poprzednim miejscu zatrudnienia.

10. Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.

11. Zmian w regulaminie dokonuje się uchwałą Rady Miasta Oleśnicy.

 

 Załącznik do regulaminu przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli

Regulamin przyznawania dodatku motywacyjnego dyrektorom oświatowych jednostek samorządowych Miasta Oleśnicy

§ 1

Dodatek motywacyjny jest przyznawany nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze, zwanych dalej dyrektorami, zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zmianami).

§ 2

Dodatek motywacyjny dla dyrektorów jednostek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Oleśnica przyznaje Burmistrz Oleśnicy na wniosek Zarządu Miasta Oleśnicy w oparciu o kryteria ustalone niniejszym regulaminem.

§ 3

Dodatek motywacyjny przyznawany jest w okresach 6-miesięcznych, tj.:

– 1 września – 28(29) lutego,

– 1 marca – 31 sierpnia.

§ 4

Decyzję o przyznaniu dodatku motywacyjnego dyrektor otrzymuje w formie pisemnej.

§ 5

Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

§ 6

Dodatek motywacyjny nie przysługuje od pierwszego dnia po m-cu, w którym dyrektor zaprzestał pełnienia funkcji lub korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. W przypadku zaprzestania pełnienia obowiązków dyrektora od pierwszego dnia m-ca dodatek motywacyjny nie przysługuje od tego dnia.

§ 7

Nie przyznanie dodatku motywacyjnego nie ma charakteru roszczeniowego.

§ 8

Dodatek motywacyjny w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego przysługuje nowo powołanemu dyrektorowi przez okres 6 miesięcy od dnia powierzenia stanowiska.

§ 9

Wysokość dodatku motywacyjnego nie może wynosić więcej niż 50% wynagrodzenia zasadniczego.

§ 10

Kryteria przyznawania dodatku motywacyjnego dyrektorom jednostek oświatowych Miasta Oleśnicy:

I. Tworzenie jak najlepszych warunków dla działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej jednostki – do 20% osobistego wynagrodzenia zasadniczego dyrektora:

  1. Szczególne osiągnięcia jednostki w realizacji programów dydaktycznych i wychowawczych.
  2. Tworzenie i realizowanie indywidualnych programów wychowawczych dostosowanych do potrzeb środowiska, w którym funkcjonuje jednostka.
  3. Otwartość na uczniów/wychowanków o szczególnych potrzebach edukacyjnych.
  4. Podnoszenie kwalifikacji oraz samokształcenie w doskonaleniu własnych umiejętności pedagogicznych.
  5. Twórcze i systematyczne prowadzenie nadzoru pedagogicznego.
  6. Inspirowanie nauczycieli do tworzenia i realizowania programów autorskich.
  7. Podejmowanie aktywnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym oraz niepełnosprawnym lub trudnym w ramach grup rówieśniczych i szkoły ogólnodostępnej.
  8. Stwarzanie warunków do aktywności uczniów w miejskich, regionalnych i ogólnopolskich konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz zawodach sportowych.
  9. Stwarzanie sprzyjających warunków do podnoszenia kwalifikacji pracowników.

II. Znaczenie i osiągnięcia społeczne jednostki oświatowej w środowisku lokalnym – do 20% osobistego wynagrodzenia zasadniczego dyrektora:

  1. Twórcze realizowanie polityki oświatowej gminy.
  2. Realizacja koncepcji jednostki otwartej dla środowiska lokalnego i wykorzystanie inicjatyw płynących od mieszkańców osiedla lub dzielnicy.
  3. Poszerzanie działalności pozalekcyjnej w ramach środków pozabudżetowych.
  4. Aktywne podejmowanie działań na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonych patologią społeczną.
  5. Tworzenie dobrego klimatu pracy, właściwych stosunków międzyludzkich i umiejętne rozwiązywanie konfliktów.
  6. Aktywność w realizacji współpracy międzyszkolnej (w tym międzynarodowej).
  7. Organizacja imprez i różnych form wypoczynku dla uczniów/wychowanków w okresach przerw w zajęciach dydaktycznych w roku szkolnym.

III. Realizacja zadań jako kierownika zakładu pracy – do 10% osobistego wynagrodzenia zasadniczego dyrektora:

  1. Prawidłowa realizacja budżetu jednostki.
  2. Dbałość o estetykę i funkcjonalność powierzonego obiektu.
  3. Prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej.
  4. Rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych.

5. Zabieganie o środki pozabudżetowe na realizację funkcji i zadań jednostki.

 

Załącznik nr 3 do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 10 października 2002 r. (poz. 3348)

Regulamin przyznawania dodatku funkcyjnego dla nauczycieli

Nauczycielom przyznawany jest dodatek funkcyjny w oparciu o art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zmianami) zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zmianami) według następujących zasad:

1. Nauczycielom, którym powierzono w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach stanowiska kierownicze, wychowawców, opiekunów stażu i doradców metodycznych przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości określonej w poniższej tabeli:

Lp.

Stanowisko

Miesięczna wysokość dodatku funkcyjnego (% średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, o którym mowa w art. 30 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela

Od

do

1.
 
 
 
 
2.
 
3.
 
 
 
 
 
4.
 
5.
 
 
6.
7.
Dyrektor przedszkola:
– do 4 oddziałów
– do 6 oddziałów
– do 8 oddziałów
– do 10 oddziałów
Nauczyciel wychowawca w przedszkolu
Dyrektor szkoły podstawowej i gimnazjum
– do 8 oddziałów
– do 16 oddziałów
– do 32 oddziałów
– do 48 oddziałów
Wicedyrektor szkoły podstawowej i gimnazjum
Nauczyciel wychowawca:
– w szkole podstawowej i gimnazjum
– w klasie przysposabiającej do pracy
Opiekun stażu
Doradca metodyczny
 
10%
15%
20%
25%
1%
 
 
 
10%
15%
25%
40%
15%
 
 
2%
2%
1%
20%
 
25%
35%
45%
55%
5%
 
 
 
30%
40%
50%
65%
40%
 
 
4%
5%
5%
-

2. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora jednostki oświatowej ustala Zarząd Miasta Oleśnicy na wniosek Burmistrza w granicach stawek określonych w pkt 1 uwzględniając m.in. wielkość placówki, liczbę uczniów i oddziałów oraz zatrudnionych pracowników, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska, liczbę stanowisk kierowniczych, wyniki pracy jednostki oraz warunki lokalowe, środowiskowe i społeczne w jakich funkcjonuje, a także liczbę obiektów i ich stan techniczny.

3. Wysokość dodatku funkcyjnego dla wicedyrektorów, ustala dyrektor jednostki, uwzględniając zakres i złożoność zadań oraz warunki i efekty ich realizacji.

4. Wysokość dodatku funkcyjnego dla nauczycieli wychowawców i opiekunów stażu określa w każdym roku szkolnym Zarząd Miasta Oleśnicy w oparciu o posiadane środki zapisane każdorazowo w uchwale budżetowej.

5. Prawo do dodatku funkcyjnego przysługuje w okresie zajmowania odpowiedniego stanowiska lub osobie, której powierzono wykonywanie zadań i obowiązków, za które przysługuje dodatek w zastępstwie innej osoby, jeśli jej nieobecność w pracy przekracza 1 miesiąc. Dodatek funkcyjny wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do czasu wykonywania zadań, za które przysługuje w zaokrągleniu do pełnych miesięcy.

6. Prawo do dodatku funkcyjnego, o którym mowa w pkt 1, powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie odpowiednich zadań i obowiązków określonych dla danego stanowiska lub funkcji, a jeżeli powierzenie to nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

7. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia oraz w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia stanowiska lub funkcji z innych powodów, a jeżeli zaprzestanie tego pełnienia nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

8. Otrzymywanie dodatku, o którym mowa w pkt 1a i 1b, nie wyklucza prawa do otrzymywania dodatku, o którym mowa w pkt. 1c i 1g. Otrzymywanie dodatku, określonego w pkt 1d i 1e nie wyklucza prawa do otrzymywania dodatku, o którym mowa w pkt 1g.

9. Dodatek dla opiekuna stażysty przysługuje za każdą osobę odbywającą staż pod jego nadzorem.

10. Dodatek funkcyjny wypłacany jest z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

11. Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia.

12. Zmian w regulaminie dokonuje się uchwałą Rady Miasta Oleśnicy.

Załącznik nr 4 do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 10 października 2002 r. (poz. 3348)

Regulamin przyznawania dodatku za warunki pracy dla nauczycieli

Nauczycielom przysługuje dodatek za trudne lub uciążliwe warunki pracy w oparciu o art. 34 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zmianami) zgodnie z par. 6 i 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatków za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 45 ze zmianami) według następujących zasad:

1. Nauczycielom szkół podstawowych prowadzącym zajęcia w klasach łączonych przysługuje dodatek w wysokości 10% stawki godzinowej za każdą przepracowaną w tych klasach godzinę nauczania.

2. Nauczycielom przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów prowadzącym zajęcia dydaktyczne i wychowawcze w drodze indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego przysługuje dodatek w wysokości 15% stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę nauczania.

3. Nauczycielom gimnazjów prowadzącym zajęcia dydaktyczne i wychowawcze w klasach przysposabiających do pracy przysługuje dodatek w wysokości 15% stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę nauczania.

4. Dodatek za warunki pracy dla nauczyciela ustala i przyznaje dyrektor jednostki, dla dyrektora Burmistrz Oleśnicy.

5. Dodatek za warunki pracy wypłaca się z dołu.

6. Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia.

7. Zmian w regulaminie dokonuje się uchwałą Rady Miasta Oleśnicy.

 

Załącznik nr 5 do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 10 października 2002 r.

Regulamin wynagradzania za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw nauczycieli

Nauczycielom przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny zrealizowanych zastępstw doraźnych zgodnie z postanowieniami art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zmianami) według następujących zasad:

1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową nauczyciela ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru godzin, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych.

2. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone nauczycielowi w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

3. Godziny ponadwymiarowe, o których mowa w pkt 2, traktuje się jak godziny faktycznie odbyte, przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich zrealizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, a przede wszystkim z powodu:

– zawieszenia zajęć,

– wyjazdu dzieci na wycieczki lub imprezy,

– choroby dziecka nauczanego indywidualnie, trwającej nie dłużej niż tydzień.

4. W tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub 1/4, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednakże większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

5. Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa ustala się, uwzględniając zastrzeżenia pkt 5, w sposób określony w pkt 1, o ile w czasie realizacji tego zastępstwa realizowane były zajęcia zgodne z programem nauczania danej klasy przez nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje do prowadzenia tych zajęć.

6. Nauczycielom realizującym tygodniowy wymiar godzin ustalony na podstawie art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa realizowanego na zasadach, o których mowa w ust. 3, ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru godzin.

7. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru godzin nauczyciela, o której mowa w ust. 1 i 3, uzyskuje się mnożąc odpowiedni wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

8. Do godzin ponadwymiarowych zalicza się także zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze realizowane przez nauczyciela w dni ustawowo wolne od pracy za każdy dzień:

a) w ramach całodniowej (powyżej 12 godzinnej) wycieczki szkolnej lub zielonej szkoły organizowanej w innej miejscowości:

– dla kierownika 7 godzin,

– dla opiekuna 5 godzin.

9. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca z dołu.

10. Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.

11. Zmian w regulaminie dokonuje się uchwałą Rady Miasta Oleśnicy.

Załącznik nr 6 do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 10 października 2002 r. (poz. 3348)

Regulamin przyznawania nagród dla nauczycieli

Nauczycielom przysługują nagrody zgodnie z postanowieniami art. 47 ust. 1 oraz art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zmianami) według następujących zasad:

1. Nagrody jubileuszowe dla dyrektora i innych nauczycieli w jednostce oświatowej planuje w rocznym planie finansowym dyrektor przedszkola, szkoły podstawowej lub gimnazjum.

2. Nagrodę jubileuszową przyznaje każdorazowo dla:

a) dyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów Burmistrz Oleśnicy,

b) wicedyrektorów, metodyków, nauczycieli i innych pracowników pedagogicznych dyrektor jednostki oświatowej będący dla nich pracodawcą.

3. Za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:

a) 75% wynagrodzenia zasadniczego – za 20 lat pracy,
b) 100% wynagrodzenia zasadniczego – za 25 lat pracy,
c) 150% wynagrodzenia zasadniczego – za 30 lat pracy,
d) 200% wynagrodzenia zasadniczego – za 35 lat pracy,
e) 250% wynagrodzenia zasadniczego – za 40 lat pracy.

4. Przyznający nagrodę jubileuszową zobowiązany jest stosować szczegółowe zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowe zasady jej obliczania i wypłacania określone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej.

5. Środki na nagrody w ramach specjalnego funduszu nagród nauczycieli w wysokości 1% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli planuje dyrektor szkoły w rocznym planie finansowym, z tym że:

a) 80% kwoty pozostawia do swojej dyspozycji,
b) 20% kwoty przekazuje do dyspozycji Burmistrza Oleśnicy.

6. Nagrody ze środków pozostających w dyspozycji dyrektora szkoły przyznaje się na podstawie opracowanych przez dyrektora i uzgodnionych z zakładowymi organizacjami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli, zakładowych kryteriów przyznawania nagrody dyrektora przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Nagrody wypłaca dyrektor jednostki oświatowej.

7. Nagrody Burmistrza Oleśnicy ze środków przekazanych do dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze oraz organizacyjne dla nauczycieli i dyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, dla których organem prowadzącym jest Miasto Oleśnica przyznaje – na podstawie Regulaminu uchwalonego przez Zarząd Miasta Oleśnicy – i wypłaca Burmistrz Oleśnicy.

8. Fakt przyznania nagrody potwierdza się dyplomem, a jego kopię umieszcza w teczce akt osobowych nauczyciela lub dyrektora.

9. Nagrody mogą być przyznawane z okazji zakończenia roku szkolnego, Dnia Edukacji Narodowej lub specjalnych okoliczności rocznicowych.

10. Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.

11. Zmian w regulaminie dokonuje się uchwałą Rady Miasta Oleśnicy.