3323

UCHWAŁA RADY MIASTA LUBANIA

z dnia 24 września 2002 r.

w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) Rada Miasta Lubania uchwala, co następuje:

§ 1

1. Zwalnia się częściowo z podatku od nieruchomości, z zastrzeżeniem § 2, 6 i 7, nowo wybudowane, przebudowane lub zmodernizowane budynki i budowle oraz grunty pod tymi budynkami, w których prowadzona jest działalność produkcyjna, wytwórcza, przetwórcza lub świadczone są usługi produkcyjne z wyłączeniem handlu hurtowego, detalicznego i komisowego na okres:

1) 1 roku – gdy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie w tych nieruchomościach nie mniej niż 5 osób przez okres minimum jednego roku,

2) 2 lat – gdy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie w tych nieruchomościach nie mniej niż 10 osób przez okres minimum 2 lat,

3) 3 lat – gdy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie w tych nieruchomościach nie mniej niż 20 osób przez okres minimum 3 lat,

4) 4 lat – gdy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie w tych nieruchomościach nie mniej niż 30 osób przez okres minimum 4 lat,

5) 5 lat – gdy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie w tych nieruchomościach nie mniej niż 40 osób przez okres minimum 5 lat,

6) 5 lat – gdy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie w tych nieruchomościach nie mniej niż 50 osób przez okres minimum 6 lat,

7) 7 lat – gdy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie w tych nieruchomościach nie mniej niż 60 osób przez okres minimum 7 lat,

8) 8 lat – gdy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie w tych nieruchomościach nie mniej niż 70 osób przez okres minimum 8 lat,

9) 9 lat – gdy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie w tych nieruchomościach nie mniej niż 80 osób przez okres minimum 9 lat,

10) 10 lat – gdy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie w tych nieruchomościach nie mniej niż 90 osób przez okres minimum 10 lat,

11) 11 lat – gdy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie w tych nieruchomościach nie mniej niż 100 osób przez okres minimum 11 lat,

12) 15 lat – gdy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie w tych nieruchomościach nie mniej niż 110 osób przez okres minimum 15 lat.

2. Warunkiem uzyskania ulgi jest utworzenie w wyniku budowy, przebudowy lub modernizacji nowych miejsc pracy.

3. Maksymalny okres zwolnień z podatku od nieruchomości przyznanych na podstawie tej uchwały nie może przekroczyć łącznie 15 lat.

4. Budowa, przebudowa lub modernizacja budynków i budowli musi zostać zakończona nie wcześniej niż w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały.

§ 2

1. Okresy zatrudnienia, o których mowa w § 1, muszą przypadać na okres udzielonej ulgi.

2. W przypadku niedotrzymania warunków przyznanej ulgi, tj. utrzymania zadeklarowanej ilości zatrudnionych oraz okresu ich zatrudnienia, ulgi, o których mowa w § 1, za ten okres nie przysługują.

3. Zatrudnienie nowych pracowników nic może być poprzedzone zmniejszeniem zatrudnienia u danego przedsiębiorcy w roku poprzedzającym przyznanie ulgi. Ograniczenie to nie dotyczy zwolnień z pracy na podstawie art. 52 kodeksu pracy.

§ 3

1. Z ulgi podatkowej opartej na tych samych kryteriach, tj. tej samej ilości zatrudnionych pracowników oraz tego samego okresu ich zatrudnienia, można skorzystać jeden raz, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W przypadku zwiększenia ilości zatrudnionych pracowników oraz wydłużenia okresu ich zatrudnienia, ilość pracowników, na których przyznano już ulgę, podlega zaliczeniu do nowo zatrudnionych pracowników w okresach następnych powodujących spełnienie przesłanek do udzielenia kolejnej ulgi podatkowej.

§ 4

1. Warunkiem przyznania ulgi jest złożenie wniosku o jej udzielenie po rozpoczęciu prowadzenia działalności i zatrudnieniu pracowników.

2. Ulgi podatkowej udziela się do wysokości 75% należnego w danym roku za budynki, budowle i grunty opisane w § 1 podatku od nieruchomości.

§ 5

Określone w § 1 uchwały zwolnienie z podatku od nieruchomości stanowi pomoc publiczną w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704 z późn. zm.); zwaną dalej “ustawą”.

§ 6

Przedsiębiorca, który otrzyma pomoc, której wartość, łącznie z pomocą uzyskaną w ciągu kolejnych trzech lat poprzedzających dzień tego udzielenia, przekracza kwotę będącą równowartością 100 tys. EURO, może uzyskać pomoc regionalną zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 20 lutego 2001 r. w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 28, poz. 306) na wspieranie nowych inwestycji i utworzenie nowych miejsc pracy w formie zwolnienia od podatku z podatku od nieruchomości, z przeznaczeniem na:

a) tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją pod warunkiem, że:

– związane będą z dokonaniem nowej inwestycji w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy,
– nowo utworzone miejsca pracy będą zachowane co najmniej przez okres 5 lat,
– przy obliczaniu wielkości pomocy regionalnej na tworzenie nowych miejsc pracy uwzględnia się wartość ponoszonych przez przedsiębiorcę dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, rozumianych jako koszty płacy brutto pracowników powiększone o wszystkie obowiązkowe płatności związane z zatrudnieniem,

b) nowe inwestycje w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy publicznej pod warunkiem, że:

– udział własny przedsiębiorcy w nakładach związanych z nową inwestycją wynosi co najmniej 25%,
– działalność gospodarcza związana z tą inwestycją będzie prowadzona przez co najmniej 5 lat od dnia udzielenia pomocy,
– przy obliczaniu wielkości pomocy uwzględnia się koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą w maksymalnych wysokościach określonych w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 28, poz. 306),
– w przypadku inwestycji w wartości niematerialne i prawne, wartości te będą:

• nabyte od osoby trzeciej na warunkach nieodbiegających od normalnych praktyk,

• własnością przedsiębiorcy przez co najmniej 5 lat,

• koszty inwestycji w wartości niematerialne i prawne mogą być uwzględnione w wysokości nieprzekraczającej 25% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą regionalną.

§ 7

1. Pomocy regionalnej na nowe inwestycje nie mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorach, o których mowa w rozporządzeniach wydanych na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704) z wyjątkiem przedsiębiorców z sektora motoryzacyjnego. Uzyskanie pomocy przez przedsiębiorców prowadzących działalność w tym sektorze uzależniona jest od spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 22 lutego 2001 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w sektorze motoryzacyjnym (Dz. U. Nr 28, poz. 305).

2. Pomocy regionalnej na tworzenie nowych miejsc pracy nie mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorach, o których mowa w rozporządzeniach wydanych na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704).

§ 8

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnień objętych uchwalą ma obowiązek składania Gminie Miejskiej Lubań pisemnej informacji o wielkości otrzymanej pomocy publicznej w roku poprzednim do dnia 31 stycznia każdego roku przez okres otrzymywanej pomocy oraz 3 lat po tym okresie.

§ 9

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali pomoc regionalną, mają obowiązek poinformować pisemnie Gminę Miejską Lubań o przekroczeniu dopuszczalnej intensywności udzielonej pomocy publicznej oraz w ciągu 30 dni od zaistnienia tego faktu przekazać na konto organu podatkowego kwotę stanowiącą równowartość nadwyżki.

§ 10

W przypadku utraty prawa do pomocy publicznej lub wykorzystania jej niezgodnie z przeznaczeniem, przedsiębiorca zwraca gminie nienależną kwotę udzielonej pomocy wraz z odsetkami jak za zaległości podatkowe, w terminie 30 dni od zaistnienia faktu stanowiącego podstawę utraty prawa do pomocy publicznej, niespełnienia określonych w uchwale warunków lub wykorzystania jej niezgodnie z przeznaczeniem.

§ 11

1. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.

2. Upoważnia się Zarząd Miasta do ustalenia szczegółowego trybu postępowania przy udzielaniu i cofaniu ulg, określenia wzoru wniosku o udzielenie ulgi oraz wykazu dokumentów, które przedsiębiorca ma obowiązek dołączyć do wniosku, a także sposobu kontroli przestrzegania warunków udzielonej ulgi.

§ 12

1. Traci moc uchwala Rady Miasta Lubania nr IX770/99 z dnia 25 maja 1999 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości.

2. Przyznane na podstawie tej uchwały ulgi zachowują moc do czasu zakończenia okresu ich trwania i stosuje się do nich przepisy uchylonej uchwały.

§ 13

Uchwala wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY
MARIAN KWOLIK