3287

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W NIEMCZY

z dnia 25 września 2002 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ul. B. Chrobrego w Niemczy

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą nr XXIV/158/2001 Rady Miejskiej w Niemczy z dnia 27 kwietnia 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Rada Miejska w Niemczy uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ul. B. Chrobrego w Niemczy. Obszar przeznacza się na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Na rysunku planu w skali 1:1000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały oznacza się go symbolami:

– MN – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wolno stojącej,
– MW – teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej,
– M/U – teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej,
– U – teren zabudowy usługowej,
– EG – stacja redukcyjno pomiarowa – gazu IIo,
– KS – urządzenia obsługi komunikacyjnej (teren parkingu),
– KO – ulica osiedlowa,
– KP – przejście piesze,
– ZN – zieleń niska,
– ZP – zieleń wysoka.

§ 2

Przedmiotem planu są następujące ustalenia:

1. Oznaczone na rysunku planu:

– przeznaczenie terenów,
– linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach,
– obowiązujące linie zabudowy,
– zasady podziału terenu na działki budowlane,
– zasada lokalizacji budynku na działce,
– lokalizacja wjazdów,
– przebieg gazociągu wysokiego ciśnienia wraz ze strefą ochronną.

2. Lokalne warunki i zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu:

2.1 Projektowana zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna (MN) i mieszkaniowa z usługami wbudowanymi (M/U):

– Zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolno stojąca. Na terenie działki budowlanej możliwa jest zabudowa gospodarcza związana funkcjonalnie z zabudową mieszkaniową (np. garaż).
– Na terenie oznaczonym symbolem 9 M/U ustala się zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z usługami w parterze budynku.
– Ustala się obowiązujące linie zabudowy od projektowanych ulic osiedlowych (KO) określone na rysunku planu.
– Projektowana zabudowa swoim charakterem musi nawiązywać do uwarunkowań kulturowych regionu, nie może stwarzać dysonansu z otoczeniem i winna szanować środowisko naturalne.
– Zaleca się stosowanie architektury inspirowanej charakterem zabudowy regionalnej, przy stosowaniu gotowych rozwiązań projektowych należy posługiwać się projektami zawartymi w katalogach z obszaru dolnośląskiego.
– Wysokość zabudowy nie powinna przekraczać dwóch kondygnacji. Obowiązują dachy strome o nachyleniu połaci nie mniejszym niż 40 stopni, symetryczne z użytkowym poddaszem, pokrycie dachów ceramiczne. Niedopuszczalne jest stosowanie dachów o połaciach mijających się na wysokości kalenicy.
– Projekt zagospodarowania działki musi uwzględniać relacje z zabudową i urządzeniem działek sąsiednich, w szczególności: charakter sąsiedniej zabudowy i kolorystykę elewacji a także ogrodzenie frontu działek.

2.2 Istniejąca zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna (MW) oraz usługowa (U):

– Przy przebudowie, modernizacji istniejącej zabudowy należy uwzględnić położenie terenu w sąsiedztwie strefy “B” ochrony konserwatorskiej. Korekta elewacji winna być wprowadzana przy zachowaniu ujednoliconych zasad zmierzających do nadania zabudowie charakteru zbliżonego do tradycyjnie ukształtowanej miejskiej architektury regionalnej.

– Tereny oznaczone symbolami: EG – stacja redukcyjno-pomiarowa gazu IIo, KS – parking, ZN – zieleń niska, KP – przejście piesze, nie zmieniają swojego przeznaczenia.

3. Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej:

– Zaopatrzenie w wodę z miejskiej sieci wodociągowej.
– Odprowadzania ścieków do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej.
– Odprowadzanie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej.
– Zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącej sieci elektroenergetycznej, po jej rozbudowie.
– Zaopatrzenie w gaz z istniejącej sieci.
– Ustala się 20,0 m strefę ochronną gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy DN 150 i ciśnieniu nominalnym 6,3 MPa oraz stacji redukcyjno- -pomiarowej Io. Dla strefy tej ustala się zagospodarowanie zielenią niską, szczegółowe zagospodarowanie terenu należy uzgodnić z zarządcą gazociągu.

4. Zasady obsługi komunikacyjnej.

Ustala się obsługę komunikacyjną obszaru projektowanymi ulicami osiedlowymi (KO), powiązanymi z istniejącym systemem dróg publicznych (ulicami Chrobrego i Kościuszki) oraz ulicą przeznaczoną wyłącznie dla ruchu pieszego (KP). Szerokość ulic osiedlowych w liniach rozgraniczających ustala się na 9,0–11,0 m, szerokość jezdni 5,0 m. Obowiązuje chodnik od strony zabudowy.

5. Szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi:

– Obszar objęty planem znajduje się w obrębie strefy obserwacji archeologicznej:
– decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawane na poszczególne zamierzenia inwestycyjne podlegają uzgodnieniu z służbą konserwatorską,
– przed przystąpieniem do wykonywania prac ziemnych należy uzyskać zgodę Państwowej Służby Ochrony Zabytków, natomiast w trakcie wykonywania prac ziemnych zapewnić nadzór archeologiczny.
– Obowiązuje stosowanie dla celów grzewczych przyjaznych dla środowiska nośników energii.
– Usuwanie odpadów komunalnych odbywać się będzie w systemie gospodarki komunalnej.
– Uciążliwości wynikające z prowadzonej działalności usługowej nie mogą wykraczać poza granice terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny.
– Gospodarkę odpadami wytworzonymi w wyniku prowadzenia działalności usługowej należy rozwiązać zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami szczególnymi.
– Należy zachować istniejący starodrzew.
– W zagospodarowaniu działek min. 50% ich powierzchni należy przeznaczyć pod zagospodarowanie przyrodniczo-czynne (zieleń przydomowa, zadrzewienia, uprawy ogrodnicze).

§ 3

W odniesieniu do terenu określonego w § 1 traci moc obowiązującą miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta Niemczy, zatwierdzony uchwałą nr VI/45/94 Rady Miejskiej w Niemczy z dnia 12 grudnia 1994 r.

§ 4

Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości z tytułu uchwalenia planu, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w wysokości 0%.

§ 5

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego i stanowi podstawę do ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu objętego planem.

§ 6

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Niemcza.

§ 7

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
KAZIMIERZ DZIADKOWIEC

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Niemczy z dnia 25 września 2002 r. (poz. 3287)