3282

UCHWAŁA RADY POWIATU OLEŚNICKIEGO

z dnia 7 października 2002 r.

w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, zasad udzielania i rozmiaru zniżek dla nauczycieli, którym powierzono stanowiska kierownicze oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Oleśnicki

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.), art. 42 ust. 7, w związku z art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (jednolity tekst Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zm.) Rada Powiatu Oleśnickiego po uzyskaniu opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty uchwala, co następuje:

§ 1

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

a) szkole – rozumie się przez to szkoły ponadgimnazjalne, szkoły specjalne, zespoły tych szkół oraz specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,

b) placówkach – rozumie się przez to placówki kształcenia praktycznego i ustawicznego, placówki oświatowo-wychowawcze, placówki doskonalenia nauczycieli, poradnie psychologiczno-pedagogiczne i biblioteki pedagogiczne,

c) nauczycielach bez bliższego określenia – rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Oleśnicki.

§ 2

Przez zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oraz na rzecz dzieci i ich rodzin przez nauczycieli wymienionych w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały, należy rozumieć zajęcia grupowe lub indywidualne, wynikające z realizacji zadań diagnostycznych, terapeutycznych, doradczych, profilaktycznych i korekcyjnych , a w szczególności:

a) zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,

b) zajęcia specjalistyczne: korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, socjoterapeutyczne oraz inne o charakterze terapeutycznym,

c) porady dla uczniów, konsultacje dla rodziców i nauczycieli,

d) zajęcia diagnozujące, rehabilitacyjne, psychoedukacyjne.

§ 3

Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, o których mowa w § 2, prowadzonych przez nauczycieli niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela, zatrudnionych w pełnym wymiarze określa tabela stanowiąca załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 4

1. Obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w kształceniu zaocznym wynosi rocznie 648 godzin.

2. Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w kształceniu zaocznym zalicza się:

1) godziny wykładów, konsultacji, ćwiczeń, zajęć praktycznych i konwersatoriów,

2) faktycznie zrealizowane godziny poprawiania i oceniania pisemnych prac kontrolnych i egzaminacyjnych (z wyjątkiem egzaminów wstępnych, z nauki zawodu, z przygotowania zawodowego, dyplomowych, dojrzałości i maturalnych), licząc poprawianie 3 prac za 1 godzinę zajęć,

3) godziny nadzorowania i przeprowadzania egzaminów dojrzałości,

4) godziny przeprowadzania egzaminów ustnych (z wyjątkiem wstępnych, z nauki zawodu i z przygotowania zawodowego) w wymiarze ustalonym przez dyrektora szkoły.

3. Dla celów obliczenia obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w kształceniu zaocznym, przez godzinę ćwiczeń i konsultacji należy rozumieć jednostkę 45 minutową, przez godzinę zajęć praktycznych – jednostkę 55 minutową, a przez godzinę pozostałych zajęć – 60 minut.

4. Rozliczenie godzin zajęć dydaktycznych nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin zajęć dydaktycznych w kształceniu zaocznym następuje w każdym semestrze. W okresie semestru nauczyciel obowiązany jest zrealizować połowę rocznego wymiaru godzin zajęć, za podstawę rozliczenia przyjmuje się, według zapisów w dzienniku lekcyjnym, odbyte godziny zajęć, godziny usprawiedliwionej nieobecności w pracy i godziny niezrealizowane z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

5. Odbyte godziny zajęć wymienionych w ust. 2 oraz godziny zajęć wynikające z planu nauczania, lecz niezrealizowane z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, przekraczające połowę rocznego wymiaru, są godzinami ponadwymiarowymi.

§ 5

1. Obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze, prowadzącego zajęcia z przedmiotów o różnym wymiarze godzin, ustala się według przedmiotu, dla którego wymiar jest korzystniejszy, jeżeli nauczyciel naucza tego przedmiotu co najmniej w połowie obowiązkowego wymiaru.

2. Obowiązkowy pełny wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych nauczycieli zobowiązanych do pracy w innej szkole w celu uzupełnienia obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych ustala się według zasad określonych w ust. 1

§ 6

Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciela wlicza się również godziny nadzorowania i przeprowadzania egzaminów dojrzałości oraz egzaminów z przygotowania zawodowego i z nauki zawodu za wyjątkiem egzaminów dla uczniów będących młodocianymi pracownikami.

§ 7

1. Przepisy niniejszego paragrafu stosuje się do nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć wynikających z planów nauczania jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego ze względu na:

a) odbywanie praktyk zawodowych,

b) wcześniejsze zakończenie zajęć w ostatnich klasach szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

2. Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć, dla których plan zajęć wynikający z planów nauczania w danym okresie roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tego nauczyciela wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, zobowiązani są do realizowania w innych okresach trwania roku szkolnego takiego wymiaru tygodniowej liczby godzin zajęć, aby średni wymiar zajęć nauczyciela w roku szkolnym odpowiadał wymiarowi zajęć określonych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela, chyba że nauczyciel wyrazi zgodę na ograniczony wymiar zatrudnienia w trybie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela.

3. Nauczycielom, zatrudnionym w niepełnym wymiarze zajęć, realizującym różny wymiar zajęć w poszczególnych okresach roku szkolnego, w umowie o pracę należy określić średni wymiar godzin zajęć dla całego okresu zatrudnienia.

4. Plan zajęć ustalony według zasad, o których mowa w ust. 2, powinien być określony dla każdego nauczyciela w planie organizacyjnym na dany rok szkolny i podany nauczycielowi do wiadomości przed rozpoczęciem roku szkolnego.

5. Przydzielone w planie organizacyjnym godziny zajęć, niezrealizowane przez nauczyciela z powodu choroby lub przyczyn leżących po stronie pracodawcy, niewymienionych w ust. 1, traktuje się do rocznego rozliczenia godzin jak godziny zajęć zrealizowane, z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Dla nauczycieli, którym w planie organizacyjnym na dany rok szkolny przydzielono liczbę godzin zajęć przekraczającą tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć – godzinami ponadwymiarowymi są godziny zajęć zrealizowane ponadtygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określony według zasad ustalonych w ust. 2.

7. W przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy przed upływem roku szkolnego, na który został ustalony różny plan zajęć, rozliczenia z przydzielonych w planie organizacyjnym godzin zajęć następuje z datą ustania stosunku pracy, z tym że za wszystkie przepracowane miesiące, bez względu na wymiar realizowanych zajęć, przysługuje nauczycielowi prawo do wynagrodzenia zasadniczego za obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zajęć określony w art. 42 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela, a także za przepracowane w tym czasie godziny ponadwymiarowe.

§ 8

1. Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, określony w art. 42 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela, do ilości godzin wskazanych w załączniku nr 2 do niniejszej uchwały.

2. Wymiar zajęć ustalony zgodnie z ust. 1 odnosi się także do nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w zastępstwie nauczycieli, którym powierzono to stanowisko, z tym że obowiązuje on tych nauczycieli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zlecono nauczycielowi zastępstwo.

3. Zarząd powiatu może w uzasadnionych przypadkach zwolnić dyrektora szkoły od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin zajęć określonego w ust. 1, jeżeli warunki funkcjonowania szkoły powodują znaczne zwiększenie zadań dyrektora.

4. Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach, zarząd powiatu może przydzielić godziny ponadwymiarowe w wymiarze nieprzekraczającym 6 godzin tygodniowo.

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Oleśnickiego.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY POWIATU
JAN BRONŚ

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Powiatu Oleśnickiego z dnia 7 października 2002 r. (poz. 3282) 

Lp.

Stanowisko

Obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć

1.

Bibliotekarze bibliotek pedagogicznych

35

2.

Pedagodzy, psycholodzy, logopedzi zatrudnieni w szkołach i placówkach

23

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Powiatu Oleśnickiego z dnia 7 października 2002 r. (poz. 3282) 

Lp.

Stanowisko kierownicze

Tygodniowy wymiar zajęć

1.

Dyrektor szkoły (zespołu) każdego typu, liczącej:

 
 

– do 6 oddziałów

10

 

– 7–8 oddziałów

8

 

– 9–16 oddziałów

5

 

– 17 i więcej oddziałów

3

 

Wicedyrektor szkoły (zespołu) każdego typu, liczącej:

 
 

– 12–16 oddziałów

9

 

– 17 i więcej oddziałów

7

2.

Dyrektor centrum kształcenia praktycznego

0

 

Wicedyrektor centrum kształcenia praktycznego

6

3.

Kierownik warsztatu szkolnego (laboratorium, szkolenia praktycznego) we wszystkich typach szkół i placówek

4

 

Kierownik pracowni (laboratorium) lub innej równorzędnej jednostki organizacyjnej centrum kształcenia praktycznego

8

4.

Dyrektor specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego

4

 

Wicedyrektor specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego liczącego do 70 wychowanków

8

 

Wicedyrektor specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego liczącego powyżej 70 wychowanków

6

5.

Kierownik internatu w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym liczącym:

 
 

– do 70 wychowanków

10

 

– powyżej 70 wychowanków

8

6.

Dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej

10

7.

Dyrektor młodzieżowego domu kultury

6

8.

Dyrektor placówki doskonalenia nauczycieli

0