3268

UCHWAŁA RADY GMINY W PRZEWORNIE

z dnia 24 września 2002 r.

w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Przeworno

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.) Rada Gminy w Przewornie uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Przeworno.

§ 2

Jeżeli w uchwale jest mowa o ustawie, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).

§ 3

Mieszkaniowy zasób Gminy Przeworno tworzą:

– lokale mieszkalne,
– lokale zamienne,
– lokale socjalne.

§ 4

Wynajmującym lokale mieszkalne, zamienne i socjalne jest Gmina Przeworno reprezentowana przez Zarząd Gminy lub podmiot przez niego upoważniony.

§ 5

Za dochód w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się sumę wszystkich dochodów członków gospodarstwa domowego osiągniętych w ostatnich 3 miesiącach poprzedzających złożenie wniosku o zawarcie umowy najmu lokalu.

§ 6

1. Gmina Przeworno wynajmuje lokale mieszkalne mieszkańcom posiadającym stałe zameldowanie w gminie przynajmniej przez okres ostatnich 2 lat.

2. W wyjątkowych przypadkach wynajmujący może zawrzeć umowę najmu z osobami innymi niż określone w ust. 1, po uzyskaniu zgody Rady Gminy, o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej.

§ 7

Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób Gminy Przeworno, z wyjątkiem lokali socjalnych i lokali przeznaczonych do wynajmowania na czas trwania stosunku pracy, mogą być wynajmowane tylko na czas nieoznaczony.

§ 8

Lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej powyżej 80 m2 mogą być wynajmowane w drodze przetargu.

§ 9

1. Załatwianie spraw najmu lokalu mieszkalnego rozpoczyna się od złożenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego.

2. Do prowadzenia spraw związanych z zawarciem umowy najmu lokalu mieszkalnego zobowiązany jest Zarząd Gminy lub podmiot przez niego upoważniony.

§ 10

1. Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego jest jawny.

2. Jawny jest też sposób wyboru osób, z którymi umowy najmu będą zawarte.

§ 11

1. Ustalenie osób spełniających kryteria zawarte w § 12–14 następuje w formie rocznych wykazów.

2. Ostateczny wykaz osób ustala Zarząd Gminy.

3. Warunki określone w § 12–14 muszą być spełnione w chwili otrzymania skierowania na zawarcie umowy najmu lokalu.

§ 12

1. Najemcą lokalu socjalnego z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy, może zostać wyłącznie osoba, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody brutto z gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie przekraczały 75% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych oraz 50% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych.

2. W pierwszej kolejności umowa najmu lokalu socjalnego jest zawierana z osobami uprawnionymi do niego z mocy wyroku sądowego.

3. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na 1 rok.

§ 13

1. Najemca lokalu mieszkalnego może zostać wyłącznie osoba, której dochody brutto z gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku przekraczały 100% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych oraz 75% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych.

2. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu przysługuje osobie zamieszkującej w lokalu, w którym na osobę przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej.

§ 14

Najemcą lokalu zamiennego może zostać wyłącznie osoba, której dotychczasowy lokal został uznany za niemieszkalny albo zamieszkuje w budynku przeznaczonym do remontu kapitalnego z uwagi na zły stan techniczny, albo utraciła lokal w wyniku klęski żywiołowej lub katastrofy budowlanej.

§ 15

Dwukrotna odmowa przyjęcia oferowanego lokalu mieszkalnego może skutkować odstąpieniem od realizacji wniosku o zawarcie umowy najmu lokalu.

§ 16

1. Zawarcie umowy najmu lokalu, z wyłączeniem najmu lokalu socjalnego i zamiennego oraz umowy najmu zawieranej w związku z zamianą lokali, uzależnione jest od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu.

2. Kaucja ta wynosi równowartość 12-krotnego miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy najmu.

3. W uzasadnionych przypadkach, kaucja może być rozłożona na nie więcej niż 12 miesięcznych rat, płatnych na zasadach określonych w umowie zawartej pomiędzy wynajmującym, a najemcą.

§ 17

1. Zamiana lokalu mieszkalnego na inny lokal może nastąpić za pisemną zgodą wynajmującego.

2. Nie zezwala się na dokonanie zamiany gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi lub gdy zamiana może zagrażać interesowi gminy.

§ 18

1. Na wniosek najemcy, wynajmujący może dokonać zamiany lokalu, jeżeli w wyniku takiej zamiany wynajmujący uzyskuje samodzielny lokal mieszkalny, lokal o wyższym standardzie wyposażenia lub lokal o większym metrażu powierzchni mieszkalnej (pokoi).

2. Najemcy lokali, którzy posiadają utrudniony dostęp do swoich lokali z powodu warunków zdrowotnych potwierdzonych odpowiednim orzeczeniem lekarskim, mogą ubiegać się o zamianę obecnego lokalu na lokal, w którym utrudnienie dostępu do lokalu nie będzie występować.

§ 19

Wynajmujący może zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność gminy ze zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem i osobami przysposobionymi najemcy, którzy pozostali w lokalu po wyprowadzeniu głównego najemcy, jeżeli dotychczasowy najemca:

a) przeprowadził się do lokalu, do którego nie uzyskał tytułu prawnego,
b) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu w wyniku zawarcia związku małżeńskiego,
c) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym – w przypadku przekwaterowania wszystkich osób uprawnionych – nastąpiłoby przegęszczenie (poniżej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę).

§ 20

Wynajmujący może zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność gminy z osobami, które nie wstą-

piły w stosunek najmu po śmierci najemcy, jeżeli zamieszkiwały z nim przez okres 10 lat.

§ 21

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Przeworno.

§ 22

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

WICEPRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
ANDRZEJ KASPRZYK