3263 UCHWAŁA RADY MIASTA I GMINY PRUSICE z dnia 20 września 2002 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w obrębie wsi Wilkowa Mała obejmującego działkę nr 54 Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) oraz na podstawie uchwał Rady Miasta i Gminy Prusice nr XXVIII/258/01 z dnia 27 kwietnia 2001 r. oraz nr XXX/283/01 z dnia 4 września 2001 r., Rada Miasta i Gminy Prusice uchwala, co następuje: |
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w obrębie wsi Wilkowa Mała obejmującego działkę nr 54.
§ 2
Przedmiotem ustaleń planu jest:
1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,
2) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacyjnej,
3) szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,
4) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także wskaźniki intensywności zabudowy.
§ 3
1. Integralną częścią uchwały jest rysunek planu w skali 1:5000.
2. Ustalenia planu obowiązują na obszarze objętym na rysunku planu granicą opracowania.
3. Poniższe oznaczenia graficzne w rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu:
1) obowiązujące linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu,
2) symbole przeznaczenia terenów.
4. Na rysunku planu naniesiono tereny objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym uchwałą nr XXIII/218/00 Rady Miasta i Gminy Prusice z dnia 30 listopada 2000 r.
§ 4
1. Warunki zabudowy i zagospodarowania terenów w decyzjach administracyjnych należy określać według zasad ustalonych w stosunku do terenów wyznaczonych liniami rozgraniczającymi.
2. Przez “przepisy szczególne i odrębne” – należy rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.
§ 5
Ustala się przeznaczenie terenów
1. Teren, oznaczony na rysunku planu symbolem MJ przeznacza się na zabudowę mieszkaniową wolno stojącą jednorodzinną z zakazem lokalizacji obiektów do działalności gospodarczej – rolniczej i pozarolniczej. Dopuszcza się działalność gospodarczą w formie pracowni właścicieli.
2. Teren oznaczony na rysunku symbolem K przeznacza się na poszerzenie drogi nr ew. 112/3 do szerokości 10 m. Jest to pas o szerokości około 2 m.
§ 6
Ustala się zasady zagospodarowania obszaru w zakresie infrastruktury technicznej
1. W zakresie komunikacji kołowej:
1) ustala się dojazd do obszaru od istniejących dróg gminnych nr ew. 112/3 i 113/1,
2) dopuszcza się prowadzenie dróg wewnętrznych i dojazdów zgodnie z przepisami szczególnymi i odrębnymi,
3) na działkach należy przewidzieć miejsca postojowe dla wszelkich pojazdów związanych z użytkowaniem terenu w ilości co najmniej 2 miejsca postojowe na 1 działkę.
2. W zakresie uzbrojenia terenu:
1) woda będzie pobierana z wodociągu komunalnego. Dopuszcza się budowę indywidualnych ujęć wody,
2) ścieki bytowo-gospodarcze będą gromadzone w zbiornikach bezodpływowych szczelnych i wywożone wozami asenizacyjnymi do komunalnej oczyszczalni ścieków,
3) wody opadowe będą odprowadzane powierzchniowo do gruntu,
4) zaopatrzenie w energię elektryczną będzie odbywać się z sieci energetycznej na podstawie indywidualnych umów, zgodnie z warunkami określonymi przez Zakład Energetyczny.
3. Gromadzenie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych będzie odbywać się zgodnie z odpowiednią uchwałą Rady Gminy w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
4. Zaopatrzenie w ciepło powinno odbywać się przy zastosowaniu ogrzewania o niskiej emisji zanieczyszczeń, np. elektryczno-akumulacyjnego, gazowego, olejowego.
§ 7
Ustala się warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych
1. Obszar objęty planem położony jest w rejonie występowania stanowisk archeologicznych.
2. Prace ziemne muszą być prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Wydziału Zabytków Archeologicznych, Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe.
3. Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia Wydziału Zabytków Archeologicznych ze Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z siedmiodniowym wyprzedzeniem celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego.
4. Teren leży w granicach projektowanego Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórz Trzebnickich.
5. Teren leży na chronionym na podstawie przepisów szczególnych obszarze Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 303 “Pradolina Baryczy – Głogów”.
6. Wyklucza się stosowanie ochrony chemicznej roślin środkami należącymi do I i II klasy trucizn.
7. Urządzenia melioracyjne nie mogą być wykorzystywane do usuwania zanieczyszczeń z terenów zabudowy.
8. Przy pracach ziemnych wprowadza się obowiązek zdjęcia humusu i wykorzystania go na cele produkcji rolnej lub rekultywacji terenów.
§ 8
Ustala się warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu
1. Wydzielenie działek budowlanych nastąpi zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami.
2. Minimalna powierzchnia działki – 0,15 ha.
3. Możliwe jest wydzielenie od 2 do 6 działek.
4. Maksymalna powierzchnia użytkowa budynku mieszkalnego – około 150 m2.
5. Maksymalna intensywność zabudowy – 0,15.
6. Na działce budowlanej przewiduje się usytuowanie jednego budynku mieszkalnego oraz dopuszcza się budowę garażu wolno stojącego i budynku gospodarczego.
7. Ustala się maksymalną wysokość obiektów mieszkalnych na jedną kondygnację naziemną z użytkowym poddaszem. Wysokość obiektów pozostałych – 1 kondygnacja.
8. Dachy budynków mieszkalnych powinny posiadać symetryczne połacie o spadku nie mniejszym niż 30o, powinny być kryte dachówką, materiałem imitującym dachówkę lub łupkiem.
9. Ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 10 m od linii rozgraniczających dróg.
10. Zaleca się wprowadzenie zieleni towarzyszącej o charakterze izolacyjnym usytuowanej od strony dróg. Należy stosować jedynie gatunki rodzinne drzew i krzewów.
§ 9
Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. z 1999 r. Dz. U. Nr 15, poz. 139) w wysokości 30%.
§ 10
W odniesieniu do obszaru stanowiącego przedmiot niniejszej uchwały tracą moc ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Prusice, zatwierdzonego uchwałą Gminnej Rady Narodowej w Prusicach nr 36/XX/82 z dnia 11 lutego 1982 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Wrocławskiego Nr 4/82, poz. 34) oraz zmian do planu, przyjętych uchwałą nr VII/48/94 z dnia 15 grudnia 1994 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Wrocławskiego Nr 13/94) w zakresie objętym niniejszą uchwałą.
§ 11
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Prusice.
§ 12
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik do uchwały Rady Miasta i Gminy Prusice z dnia 20 września 2002 r. (poz. 3263)