3260

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ

z dnia 10 października 2002 r.

w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli, ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków, za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokość, szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego

Działając na podstawie art. 30 ust. 6 i art. 54 ust. 3 i 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, Nr 162, poz. 1118, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 22, poz. 291 i Nr 122, poz. 1323 oraz z 2001 r. Nr 111, poz. 1194 i Nr 144, poz. 1615) zwanej dalej “Kartą Nauczyciela”, w związku z art. 18 ust. 2 pkt 15 oraz art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1999 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 oraz z 2002 r. Nr 23, poz. 220 i Nr 62, poz. 558), oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 i Nr 100, poz. 1074, z 2001 r. Nr 52, poz. 544 oraz z 2002 r. Nr 160, poz. 1323) zwanym dalej “rozporządzeniem” – Rada Miejska w Bystrzycy Kłodzkiej uchwala, co następuje:

§ 1

Tabelę zaszeregowania oraz minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli, a także zasady ustalania wysokości wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, w tym nauczyciela któremu powierzono stanowisko dyrektora, określa rozporządzenie.

§ 2

Wysokość, warunki oraz zasady wypłacania nauczycielom:

– dodatku za uciążliwość pracy (art. 19 ust. 2 K.N.),
– nagród jubileuszowych,
– dodatkowego wynagrodzenia rocznego,
– zasiłku na zagospodarowanie,
– odpraw z tytułu rozwiązania stosunku pracy,
– odpraw z tytułu przejścia na emeryturę lub rentę,

określają odpowiednie przepisy Karty Nauczyciela oraz przepisy rozporządzenia.

§ 3

Wysokość, warunki oraz zasady wypłacania nauczycielom dotychczasowych dodatków specjalistycznych reguluje przepis art. 9 ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2000 r. Nr 19, poz. 239 z późniejszymi zmianami).

§ 4

1. Regulamin określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków:

1) za wysługę lat,
2) motywacyjnego,
3) funkcyjnego,
4) za trudne i uciążliwe warunki pracy, oraz innych składników wynagrodzenia, a to:
a) za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa doraźne,
b) nagród ze specjalnego funduszu nagród,
c) dodatkowego wynagrodzenia z tytułu wykonywania dodatkowych czynności wynikających ze stosunku pracy – stanowi załącznik nr 1 do uchwały.

2. Regulamin określający wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego – stanowi załącznik nr 2 do uchwały.

§ 5

Dyrektorzy szkół i przedszkoli opracują i wprowadzą w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty wejścia w życie niniejszej uchwały zakładowe regulaminy przyznawania dodatków, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, 3 i 4 lit. “b”.

§ 6

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy.

§ 7

Traci moc uchwała nr XXVII/192/2000 Rady Miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej z dnia 17 października 2000 r. w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli, ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków, za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokość, szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego.

§ 8

1. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

2. Uchwała podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
MIECZYSŁAW KRAWCZYK

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej z dnia 10 października 2002 r. (poz. 3260)

Regulamin

określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za trudne i uciążliwe warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, zastępstwa doraźne oraz nagród ze specjalnego funduszu nagród, a także wysokość i szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego

§ 1

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:

1) szkole – należy przez to rozumieć przedszkole, szkołę lub placówkę, dla których organem prowadzącym jest Gmina Bystrzyca Kłodzka,

2) dyrektorze lub wicedyrektorze – należy przez to rozumieć dyrektora lub wicedyrektora jednostki, o której mowa w pkt 1,

3) roku szkolnego – należy przez to rozumieć okres pracy szkoły od 1 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego,

4) klasie – należy przez to rozumieć także oddział lub grupę,

5) ucznia – należy przez to rozumieć także wychowanka,

6) tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin – należy przez to rozumieć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w § 1 ust. 1 rozporządzenia.

Dodatek za wysługę lat

§ 2

1. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat, w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.

2. Dodatek za wysługę lat przysługuje:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku, lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej jego stawki nastąpiło w ciągu miesiąca,

3) za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Dodatek ten przysługuje również za dni nieobecności w pracy, za które nauczyciel otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

3. Przy ustalaniu prawa do dodatku za wysługę lat stosuje się zasady i normy wymienione w § 5 rozporządzenia.

4. Nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze zajęć przysługuje dodatek za wysługę lat proporcjonalny do wymiaru zatrudnienia.

5. Dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia i nie łączy z zasiłkami z ubezpieczenia społecznego.

Dodatek motywacyjny

§ 3

1. Wysokość funduszu na dodatki motywacyjne dla nauczycieli określa corocznie uchwała budżetowa Rady Miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej, w wysokości co najmniej 2% od planowanych wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli w danej szkole na każdy rok kalendarzowy, z tego nie mniej niż 80% do dyspozycji dyrektorów szkół dla nauczycieli i nie mniej niż 20% do dyspozycji Burmistrza dla dyrektorów szkół.

2. Warunkiem przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego jest:

1) uzyskiwanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:

a) uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno--wychowawczych potwierdzanych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach, olimpiadach itp.,

b) umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,

c) pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki;

2) jakość świadczonej, pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:

a) systematyczne i efektywne przygotowanie się do przydzielonych obowiązków,
b) podnoszenie umiejętności zawodowych,
c) wzbogacanie własnego warsztatu pracy,
d) dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub i innych urządzeń szkolnych,
e) prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,
f) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych,
g) przestrzeganie dyscypliny pracy,

3) zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:

a) udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,
b) udział w komisjach przedmiotowych i innych,
c) opiekowanie się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,
d) prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrz-szkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,
e) aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły.

§ 4

1. Dodatek motywacyjny dla nauczyciela i dyrektora nie może być wyższy niż 20% jego wynagrodzenia zasadniczego.

2. Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie dłuższy niż rok szkolny.

3. Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

Dodatek funkcyjny

§ 5

1. Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko kierownicze przysługuje dodatek funkcyjny, z tym że:

1) dyrektorowi – w wysokości od 10–45%,
2) wicedyrektorowi – wysokości od 10–25%,
3) kierownikowi świetlicy – w wysokości od 7– - 15%

pobieranego wynagrodzenia zasadniczego.

2. Dodatek funkcyjny przysługuje także nauczycielom, którym powierzono obowiązki kierownicze w zastępstwie.

3. Wysokość dodatku funkcyjnego, o którym mowa w ust. 1 i 2, uwzględniając wielkość szkoły, liczbę uczniów i oddziałów, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska, liczbę stanowisk kierowniczych w szkole, oraz warunki lokalowe, środowiskowe i społeczne, w jakich szkoła funkcjonuje, ustala:

1) dla dyrektora Burmistrz,
2) dla stanowisk kierowniczych, o których mowa w ust. 1 pkt 2 – 3, dyrektor szkoły.

4. Tabela dodatków funkcyjnych:

Stanowisko

Miesięcznie

od – do %

1. Dyrektor przedszkola czynnego ponad
5 godzin dziennie
– 6 oddziałów
– 5 oddziałów
2. Dyrektor szkoły podstawowej i gimnazjum liczącego:
– do 8 oddziałów
– od 9 do 16 oddziałów
– 17 i więcej oddziałów
3. Wicedyrektor
– powyżej 12 oddziałów
 
 
 
20 – 30
20 – 30
 
15 – 30
20 – 35
30 – 45
 
10 - 25

§ 6

1. Nauczycielom realizującym dodatkowe zadania oraz zajęcia przysługuje dodatek funkcyjny, z tym że nauczycielowi któremu powierzono:

1) wychowawstwo klasy – w wysokości 2%,
2) funkcję opiekuna stażu – w wysokości od 1% do 3%,
3) funkcję doradcy metodycznego – w wysokości 4%,
4) funkcję nauczyciela konsultanta – w wysokości 5%

średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, o którym mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela.

2. Wysokość dodatku funkcyjnego, o którym mowa w ust. 1, uwzględniając zakres i złożoność zadań oraz warunki ich realizacji, ustala dyrektor.

§ 7

1. Prawo do dodatku funkcyjnego, o którym mowa w § 5 ust. 1 i 2 oraz w § 6 ust. 1, powstaje od pierwszego dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, wychowawstwa lub funkcji, a jeżeli powierzenie stanowiska kierowniczego, wychowawstwa lub funkcji, nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

2. Dodatki funkcyjne, o których mowa w ust. 1, nie przysługują w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia stanowiska, wychowawstwa lub funkcji z innych powodów, a jeżeli zaprzestanie tego pełnienia nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

3. Otrzymywanie dodatku, o którym mowa w § 5 ust. 1 i 2, nie wyłącza prawa do otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 6 ust. 1.

4. Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

Dodatek za warunki pracy

§ 8

1. Dodatek za warunki pracy przysługuje nauczycielom pracującym w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach.

2. Za pracę w warunkach trudnych uznaje się prowadzenie zajęć, o których mowa w § 6 rozporządzenia.

3. Za pracę w warunkach uciążliwych uznaje się prowadzenie zajęć, o których mowa w § 7 rozporządzenia.

4. Za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia uznaje się pracę określoną w odrębnych przepisach.

5. Wysokość dodatku za trudne warunki pracy wy- nosi:

1) 5% wynagrodzenia zasadniczego – za pracę w warunkach, o których mowa w § 6 pkt 4 – za prowadzenie zajęć dydaktycznych w szkołach (klasach) przysposabiających do pracy zawodowej,

2) 5% wynagrodzenia zasadniczego za pracę w warunkach o których mowa w § 6 pkt 8 – za prowadzenie zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkołach podstawowych,

3) 10% – wynagrodzenia zasadniczego – za pracę w warunkach, o których mowa w § 6 pkt 5 – za prowadzenie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim,

4) 10% wynagrodzenia zasadniczego za pracę w warunkach, o których mowa w § 6 pkt 6 – za prowadzenie zajęć dydaktycznych i wychowawczych w specjalnych przedszkolach,

5) (oddziałach), szkołach (klasach) specjalnych oraz prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego.

6. Wysokość dodatków za uciążliwe warunki pracy, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 rozporządzenia jest równa odpowiedniej stawce dodatku za trudne warunki pracy określone w ust. 5 powiększonej o 10% wynagrodzenia zasadniczego.

7. Wysokość dodatku za warunki szkodliwe dla zdrowia wynosi:

1) od 10 zł do 35 zł miesięcznie przy – I stopniu szkodliwości,
2) od 17 zł do 49 zł miesięcznie przy – II stopniu szkodliwości,
3) od 22 zł do 67 zł miesięcznie przy III stopniu szkodliwości.

8. Dodatek za warunki pracy przysługuje za faktycznie przepracowane w takich warunkach godziny zajęć, proporcjonalnie do liczby godzin obowiązkowego, tygodniowego wymiaru.

9. W razie zbiegu prawa do dodatków, o których mowa w ust. 5 i 6, nauczycielowi przysługuje jeden korzystniejszy dodatek.

§ 9

1. Wysokość dodatku za warunki pracy, o których mowa w § 8 regulaminu, ustala dla nauczycieli dyrektor.

2. Dodatek za warunki pracy wypłaca się z dołu.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw

§ 10

1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową nauczyciela ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych.

2. Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa, ustala się, z zastrzeżeniem ust. 3, w sposób określony w ust. 1, o ile w czasie realizacji tego zastępstwa realizowane były zajęcia zgodne z planem i programem nauczania danej klasy.

3. Dla nauczycieli realizujących tygodniowy wymiar godzin ustalony na podstawie art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela wynagrodzenie za jedną godzinę zastępstwa doraźnego realizowanego na zasadach, o których mowa w ust. 3, ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru godzin.

4. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru godzin nauczyciela, o której mowa w ust. 1 i 3, uzyskuje się mnożąc odpowiedni wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

§ 11

Wynagrodzenie za godziny, o których mowa w § 10, przysługuje za godziny faktycznie zrealizowane.

§ 12

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.

Nagrody ze specjalnego funduszu nagród

§ 13

1. Środki na nagrody w ramach specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli w wysokości 1% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli – planuje dyrektor w rocznym planie finansowym szkoły, z tym że:

1) 70% środków funduszu przeznacza się na nagrody dyrektora,

2) 30% środków funduszu przeznacza się na nagrody organu prowadzącego dla dyrektorów szkół i wyróżniających się nauczycieli.

Nagrody dla nauczycieli Burmistrz przyznaje na wniosek dyrektora lub z własnej inicjatywy.

2. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy.

3. Nagrody nauczycielom przyznają:

1) ze środków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 – dyrektor w oparciu o niniejszy regulamin i wewnętrzne szczegółowe kryteria przyznawania nagród,

2) ze środków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, Burmistrz w oparciu o niniejszy regulamin i wewnętrzne szczegółowe kryteria przyznawania nagród.

§ 14

Nagrody, o których mowa w § 13, są przyznawane z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uzasadnionych przypadkach, dyrektor za zgodą organu prowadzącego lub organ prowadzący może przyznać nauczycielowi nagrodę w innym czasie.

Dodatkowe wynagrodzenia z tytułu wykonywania dodatkowych czynności wynikających ze stosunku pracy

§ 15

1. Do czynności dodatkowych za które przysługuje nauczycielowi dodatkowe wynagrodzenie należy analiza i ocena pisemnych prac i zajęć uczniowskich z języka polskiego, począwszy od czwartej klasy szkoły podstawowej liczących powyżej 20 uczniów w oddziale w wysokości:

1) w szkołach podstawowych w wysokości 25 złotych miesięcznie,

2) w gimnazjach w wysokości 30 złotych miesięcznie.

2. Prawo do dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa ust. 1, powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpiło powierzenie dodatkowych czynności, a jeżeli powierzenie czynności nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

3. Prawo do dodatkowego wynagrodzenia wygasa z końcem miesiąca, w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania dodatkowych czynności.

4. Dodatkowe wynagrodzenie nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze.

Postanowienia końcowe

§ 16

Nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy poszczególne składniki wynagrodzenia przysługują w części proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy, z wyjątkiem dodatku funkcyjnego i za wychowawstwo klasy.

§ 17

1. Nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także za inne okresy, za które na podstawie odrębnych przepisów nie przysługuje wynagrodzenie.

2. Stawkę za jeden dzień nie wykonywania pracy z przyczyn wymienionych w ust. 1 ustala się dzieląc wszystkie składniki wynagrodzenia wypłacane z góry przez trzydzieści.

3. Wysokość utraconego wynagrodzenia za okresy, o których mowa w ust. 1, oblicza się mnożąc liczbę dni wykonywanej pracy przez stawkę określoną w ust. 2.

§ 18

Średnie wynagrodzenie nauczycieli ustalone zgodnie z postanowieniami regulaminu, nie może być niższe od określonych w art. 30 ust. 3 i 4 Karty Nauczyciela i w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 19, poz. 239, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194 i Nr 154, poz. 1794 i z 2002 r. Nr 41, poz. 362), po uwzględnieniu wszystkich składników wynagrodzenia określonych w ustawie i regulaminie z wyjątkiem wynagrodzenia za godziny doraźnych zastępstw.

§ 19

Zasady wynagradzania określone w niniejszym regulaminie obowiązują od dnia 1 października 2002 r.

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej z dnia 10 października 2002 r. (poz. 3260)

 

Uprawnienia socjalne Regulamin przyznawania dodatku mieszkaniowego

(art. 54 ust. 7 Karty Nauczyciela)

§ 1

1. Nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze nie niższym niż połowa tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin w:

1) Szkole Podstawowej w Długopolu Dolnym,
2) Szkole Podstawowej w Gorzanowie,
3) Szkole Podstawowej w Pławnicy,
4) Szkole Podstawowej w Starej Łomnicy,
5) Szkole Podstawowej w Starym Waliszowie,
6) Szkole Podstawowej w Wilkanowie,
7) Gimnazjum nr 2 w Wilkanowie

i posiadającemu kwalifikacje wymagane do zajmowanego stanowiska przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy.

2. Wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, w zależności od liczby osób w rodzinie uprawnionego nauczyciela, wynosi miesięcznie:

1) przy jednej osobie w rodzinie – 5%,
2) przy dwóch osobach w rodzinie – 6%,
3) przy trzech osobach w rodzinie – 7%,
4) przy czterech i więcej osobach w rodzinie – 9%

średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, o którym mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela.

3. Do członków rodziny, o której mowa w ust. 2, zalicza się nauczyciela oraz wspólnie z nim zamieszkujących: współmałżonka oraz dzieci i rodziców pozostających na jego wyłącznym utrzymaniu.

4. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącego także nauczycielem, stale z nim zamieszkującemu, przysługuje tylko jeden dodatek mieszkaniowy, w wysokości określonej w ust. 2. Małżonkowie wspólnie określają pracodawcę, który będzie im wypłacał ten dodatek.

5. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przyznaje się na wniosek nauczyciela, a w przypadku nauczycieli, o których mowa w ust. 4, na ich wspólny wniosek.

6. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielowi:

1) niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego,

2) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel złożył wniosek o jego przyznanie.

7. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:

1) nie świadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,

2) pobierania zasiłku społecznego,

3) odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej; w przypadku jednak, gdy z nauczycielem powołanym do służby zawarta była umowa o pracę na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa ta była zawarta,

4) korzystania z urlopu wychowawczego.