3258

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W SOBÓTCE

z dnia 30 września 2002 r.

w sprawie uchwalenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy Sobótka

Na podstawie art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, Rada Miejska uchwala, co następuje:

§ 1

Rada Miejska w Sobótce uchwala regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy Sobótka stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Sobótka.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
JOANNA KWIATEK

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Sobótce z dnia 30 września 2002 r. (poz. 3258)

REGULAMIN DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW NA TERENIE GMINY SOBÓTKA

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

1. Regulamin niniejszy określa prawa i obowiązki gminnej jednostki organizacyjnej pod nazwą Zakład Wodociągów i Kanalizacji z/s w Sobótce oraz odbiorców usług wodociągowo-kanalizacyjnych świadczonych przez ten Zakład.

§ 2

Użyte w niniejszym regulaminie określenia oznaczają:

1) Zakład – Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sobótce,

2) odbiorca usług – każdego, kto korzysta z usług wodociągowo-kanalizacyjnych z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie umowy zawartej z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji,

3) przyłącze wodociągowe – odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym,

4) przyłącze kanalizacyjne – odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku od granicy nieruchomości,

5) taryfa – zestawienie ogłoszonych publicznie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków oraz warunki ich stosowania,

6) urządzenie pomiarowe – przyrząd pomiarowy mierzący ilość odprowadzanych ścieków znajdujący się na przyłączu kanalizacyjnym,

7) właściciel – także posiadacza samoistnego i użytkownika wieczystego,

8) wodomierz główny – przyrząd pomiarowy mierzący ilość pobranej wody, znajdujący się na każdym przyłączu wodociągowym,

9) ustawa – ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747).

§ 3

Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na zasadach określonych w ogólnie obowiązujących przepisach prawa.

R o z d z i a ł II

Warunki zawierania i rozwiązywania umów

§ 4

1. Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków, zawartej pomiędzy Zakładem i odbiorcą usług w formie pisemnej – na czas określony lub nieokreślony.

2. Umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków może być zawarta z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.

§ 5

Umowa może być zawarta zarówno z osobą posiadającą tytuł prawny do nieruchomości, jak też o nieuregulowanym statusie prawnym, jeżeli korzysta z wody oraz odprowadza ścieki.

§ 6

1. Jeżeli nieruchomość zabudowana jest budynkami wielolokalowymi, umowa zawierana jest z właścicielem budynku lub zarządcą nieruchomości wspólnej.

2. Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego mogą być zawierane umowy z osobami korzystającymi z poszczególnych lokali, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

1) wszystkie lokale wyposażone są w wodomierze zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi i w sposób uzgodniony z Zakładem,

2) możliwy jest odczyt wskazań wodomierzy,

3) uzgodniony został przez strony sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócania dostaw wody w pozostałych lokalach, w szczególności przez możliwość przerwania dostarczania wody do lokalu rozumie się również założenie plomb na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu,

4) wnioskodawca i Zakład ustalili sposób rozliczeń różnicy wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania, potwierdzony pisemną zgodą wszystkich osób korzystających z lokali.

3. W szczególnie uzasadnionych wypadkach Zakład może zawrzeć umowę z korzystającymi z lokali osobami, o których mowa w ust. 2, również w przypadku, gdy nie są spełnione warunki, o których mowa w ust. 2 pkt 1–4.

§ 7

1. Umowa określa możliwość jej rozwiązania w przypadkach określonych przepisami kodeksu cywilnego oraz zaprzestania świadczenia usług na zasadach określonych art. 8 ustawy.

2. Wygaśnięcie umowy skutkuje zastosowaniem przez Zakład środków technicznych uniemożliwiających dalsze korzystanie z usług.

3. Pobór wody i odprowadzanie ścieków bez uprzedniego zawarcia umowy jest niedozwolone.

4. Odbiorca wody odprowadzający ścieki do osadnika bezodpływowego obowiązany jest do zawarcia odrębnej umowy na ich odbiór.

5. Odbiorca zobowiązany jest powiadomić Zakład na piśmie w terminie 14 dni o faktach skutkujących koniecznością zmiany umowy.

§ 8

1. Zmiana umowy następuje w formie aneksu do umowy.

2. Umowa może być rozwiązana:

a) przez Odbiorcę za jednomiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego,
b) przez Zakład za trzymiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego w przypadku niewykonywania lub nienależytego wykonywania umowy przez Odbiorcę,
c) niezwłocznie za porozumieniem stron.

R o z d z i a ł III

Zasady zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków i warunki techniczne korzystania z usług i przyłączania do sieci

§ 9

1. Ilość zużytej wody ustala się na podstawie wskazania wodomierza głównego, a w przypadku jego braku – w oparciu o przeciętne normy zużycia wody,

2. Ilość odprowadzanych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzenia pomiarowego, a w przypadku jego braku – jako równą ilości pobranej wody w stosunku 1:1.

3. Ilość odprowadzanych ścieków może być zmniejszona wyłącznie w przypadku, gdy wielkość zużycia wody bezpowrotnie (np.: do produkcji spożywczej, podlewania itp.) jest ustalana na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na koszt Odbiorcy usług.

§ 10

1. Minimalne ciśnienie wody powinno wynosić przed każdym punktem czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa (0,5 kG/cm2) i nie więcej 0,6 MPa (6 kG/cm2), z wyjątkiem hydrantów ppoż.

2. Jeżeli minimalne ciśnienie wody dla danej nieruchomości nie może być uzyskane z zewnętrznej sieci, określone w warunkach technicznych, do właściciela lub zarządcy danego obiektu należy zastosowanie odpowiednich urządzeń technicznych, zapewniających wymaganą jego wielkość w instalacji wodociągowej w budynku.

3. Wodomierz zgodny z PN, zainstalowany jest bezpośrednio na przyłączu wraz z zaworem kulowym przed i za wodomierzem oraz zaworem zwrotnym i regulatorem ciśnienia – jeżeli wynika to z innych przepisów.

4. Właściciel wodomierzy zainstalowanych w lokalach powinien zapewnić okresową ich legalizację.

5. Miejsce wpięcia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej określa dostawca usług.

6. Przyłącze wodociągowe winno być wykonane z rur posiadających certyfikat jakości dla wody pitnej.

7. Głębokość ułożenia rurociągu 20 cm poniżej strefy zamarzania.

8. Przyłącze kanalizacyjne wraz z urządzeniem pomiarowym ścieków, przyłącza się do najbliższej studzienki, a w przypadku jej braku, studzienkę rewizyjną należy wybudować przy granicy nieruchomości, staraniem i na koszt odbiorcy usług wodno--kanalizacyjnych.

9. Zakład Wodociągów i Kanalizacji pobiera opłaty za wydawane warunki techniczne i odbiory przyłączy na podstawie zarządzenia wewnętrznego dyrektora ZWiK.

§ 11

Odbiorca odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych z wodomierzem głównym lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie.

§ 12

Odbiorca zobowiązuje się do:

1) utrzymania właściwego stanu technicznego należących do niego instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych,

2) wydzielenia, zgodnie z projektem pomieszczenia lub studni wodomierzowej, przeznaczonej do zainstalowania wodomierza głównego z zaworem oraz utrzymanie tych pomieszczeń w należytym stanie w celu zabezpieczenia wodomierza głównego przed zalaniem, zmarznięciem, uszkodzeniem mechanicznym oraz dostępem osób niepowołanych,

3) wydzielenia i utrzymania w należytym stanie pomieszczenia na zainstalowanie urządzenia pomiarowego,

4) powierzenia budowy lub dokonania zmian w instalacji oraz urządzeniach wodociągowych i kanalizacyjnych należących do Odbiorcy, osobom posiadającym odpowiednia uprawnienia i kwalifikacje,

5) utrzymania użytkowanej nieruchomości w sposób nie powodujący utrudnień w prawidłowym funkcjonowaniu sieci i przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, a w szczególności do zachowania wymaganych odległości od istniejących urządzeń, w przypadku stawiania obiektów budowlanych i sadzenia drzew, zgodnie z wymaganiami określonymi w odrębnych przepisach.

6) wprowadzania ścieków o stanie i składzie niezagrażającym prawidłowej eksploatacji urządzeń kanalizacyjnych określonych w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz aktach wykonawczych do ustawy.

§ 13

Zakład nie ponosi odpowiedzialności za ograniczenie albo wstrzymanie dostaw wody bądź ograniczenie lub wstrzymanie odbioru ścieków wywołane:

a) działaniem siły wyższej albo z wyłącznej winy Odbiorcy lub osoby trzeciej, za którą Zakład nie ponosi odpowiedzialności,
b) niezawinioną przez Zakład awarią sieci wod.-kan. lub urządzeń, na czas niezbędny do usunięcia awarii,
c) brakiem wody na ujęciu z przyczyn niezależnych od Zakładu,
d) zanieczyszczeniem wody na ujęciu w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia,
e) potrzebą zwiększenia odpływu wody do hydrantów pożarowych,
f) przerwami w zasilaniu energetycznym urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych,
g) planowanymi przerwami po uprzednim powiadomieniu Odbiorcy, związanymi z wykonywaniem prac konserwacyjno-remontowych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych,
h) innymi przyczynami zależnymi od Odbiorcy.

§ 14

1. O przerwach w dostawie wody wynikających z planowanych prac konserwacyjno-remontowych Zakład zobowiązany jest powiadomić Odbiorców w sposób zwyczajowo przyjęty co najmniej na dwa dni przed planowanym terminem, gdyby przerwy te miały trwać ponad 12 godzin, z wyjątkiem nagłych awarii urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych.

2. W razie przerwy w dostawie wody przekraczającej 12 godzin Zakład zapewnia zastępczy punkt pobrania wody i informuje Odbiorcę o jego lokalizacji.

§ 15

1. Należności za dostarczoną wodę i odprowadzanie ścieków ustala się jako iloczyny taryfowych opłat oraz odpowiadających im ilości świadczonych usług.

2. Ilość pobranej wody w budynkach wyposażonych w wodomierze główne ustala się zgodnie z ich wskazaniami, w tym możliwe jest ustalanie na podstawie poprzedniego zużycia co drugi okres rozliczeniowy.

3. W przypadku braku wodomierzy, o których mowa w ust. 2, ilość dostarczonej wody do budynku ustala się zgodnie z przeciętnymi normami zużycia wody, określonymi w odrębnych przepisach.

4. W zależności od wyposażenia w urządzenia pomiarowe i wodomierze do pomiaru ilości wody bezpowrotnie zużytej, ilość odprowadzonych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzenia pomiarowego, a w przypadku jego braku jako równą ilości wody pobranej lub ilości wody pobranej pomniejszonej o ilość wody bezpowrotnie zużytej, określoną zgodnie z art. 27 ust. 6 ustawy.

§ 16

1. Odbiorca dokonuje zapłaty za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki w terminie określonym w fakturze.

2. Strony w umowie określają okres obrachunkowy oraz skutki niedotrzymania terminu płatności.

3. Zgłoszenie przez Odbiorcę zastrzeżeń do wysokości faktury nie wstrzymuje jej zapłaty.

4. W przypadku nadpłaty zalicza się ją na poczet przyszłych należności lub na żądanie Odbiorcy, zwraca się ją w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku w tej sprawie.

§ 17

1. W przypadku niesprawności wodomierza głównego, ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie 6 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności wodomierza, a gdy nie jest to możliwe – na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średnio miesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy niesprawności wodomierza.

2. Zakład na wniosek Odbiorcy dokonuje sprawdzenia prawidłowości działania wodomierza.

3. W przypadku, gdy sprawdzenie prawidłowości działania nie potwierdza zgłoszonej przez Odbiorcę niesprawności wodomierza, pokrywa on koszty sprawdzenia.

4. Zatwierdzona przez Radę Miejską w Sobótce taryfa lub ustalona w trybie art. 24 ust. 8 ustawy. Taryfa ogłaszana jest w sposób zwyczajowo przyjęty i obowiązuje odbiorcę bez potrzeby odrębnego powiadamiania.

5. Taryfy obowiązują przez jeden rok.

6. Zmiana taryfy nie wymaga zmiany zawartej umowy.

§ 18

1. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sobótce zobowiązuje się do świadczenia usług, o których mowa w § 5 w zakresie i na warunkach określonych w regulaminie i umowie, a odbiorca zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu i umowy – w szczególności do terminowego uiszczania opłat.

2. Odbiorca zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia Zakładu o stwierdzeniu zerwania plomby wodomierza, jego osłon, uszkodzenia wodomierza, jego przemieszczeniu lub zaborze. W przypadku zaboru wodomierza zawinionego przez Odbiorcę lub wykazania, że uszkodzenie wodomierza nastąpiło z jego winy ilość pobranej wody nalicza się odpowiednio do ilości, która mogła popłynąć pełnym przekrojem rury przyłącza wodociągowego od ostatniego odczytu wodomierza.

3. Jeżeli Odbiorca zmienił adres lub siedzibę i nie zawiadomił o tym Zakładu, faktury oraz inne dokumenty wysłane przez Zakład poczytuje się za doręczone Odbiorcy.

§ 19

1. Zakład ma prawo do odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego, po uprzednim 20-dniowym zawiadomieniu Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu, Zarządu Miasta i Gminy w Sobótce oraz Odbiorcy jeżeli:

a) przyłącze wodociągowe lub kanalizacyjne wykonano niezgodnie z przepisami prawa,
b) Odbiorca nie uiścił opłat za dwa pełne okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległych opłat,
c) jakość wprowadzonych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe uszkodzenie albo pominięcie urządzenia pomiarowego,
d) został stwierdzony nielegalny pobór wody lub nielegalne odprowadzanie ścieków, to jest bez zawarcia umowy, jak również przy celowo uszkodzonych albo pominiętych wodomierzach lub urządzeniach pomiarowych.

2. W przypadku odcięcia dostawy wody z przyczyny określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, Zakład zobowiązuje się do udostępnienia zastępczego punktu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i poinformowania o możliwościach korzystania z tego punktu.

3. Wznowienie dostarczania wody i odprowadzania ścieków następuje w ciągu 48 godzin od ustania przyczyn odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego.

R o z d z i a ł IV

Postanowienia końcowe

§ 20

Przedstawiciele Zakładu, po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia mają prawo wstępu na teren nieruchomości lub pomieszczeń każdego, kto korzysta z usług w celu przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub wodomierzy zainstalowanych w lokalu i dokonania odczytu ich wskazań, dokonania badań i pomiarów, przeprowadzenia przeglądów i napraw urządzeń posiadanych przez Zakład wodociągowo-kanalizacyjny, a także sprawdzenia ilości i jakości ścieków wprowadzanych do sieci.

§ 21

1. Odbiorca usług może składać reklamacje z tytułu niewykonania, nienależytego wykonania usług dostarczania wody oraz odbioru ścieków lub wadliwego ich rozliczenia.

2. Wniesienie przez odbiorcę reklamacji nie wstrzymuje obowiązku uregulowania naliczonej należności.

3. Reklamacja winna być rozpatrzona w terminie 14 dni od dnia jej zgłoszenia. O sposobie załatwienia reklamacji Zakład powiadamia Odbiorcę usług w formie pisemnej.

4. W przypadku obniżenia poziomu świadczonych usług możliwe jest zastosowanie upustów lub bonifikaty.

§ 22

W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy prawa, a w szczególności przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) wraz z przepisami wykonawczymi.

§ 23

Zakład zobowiązany jest do bezpłatnego udostępniania niniejszego regulaminu odbiorcom usług.

§ 24

Zmiany niniejszego regulaminu następują w trybie obowiązującym dla jego uchwalenia.