3253

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W GŁUSZYCY

z dnia 28 września 2002 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w obrębie wsi Sierpnica, gmina Głuszyca

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz w związku z uchwalą nr XII/80/2001 Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 30 czerwca 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Rada Miejska w Głuszycy uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w obrębie wsi Sierpnica, gmina Głuszyca.

Ustalenia planu zawarte są w tekście niniejszej uchwały oraz na rysunku planu w skali 1: 1000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały. Rysunek planu obowiązuje w zakresie ustalonym legendą.

§ 2

Przedmiot ustaleń planu obejmuje:

- przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach,
- warunki i zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów,
- zasady podziału terenów na działki budowlane,
- zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji,
- szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi.

§ 3

Ustalenia dotyczące całego obszaru objętego planem.

1. Przeznaczenie terenów:

- MT - zabudowa mieszkaniowo-rekreacyjna
- MP - zabudowa mieszkaniowo-pensjonatowa
- M/U - zabudowa mieszkaniowo-usługowa
- U - zabudowa usługowa
- WZ - ujęcie wody
- NO - oczyszczalnia ścieków
- - zieleń leśna
- ZP - zieleń parkowa
- LZ - zadrzewienia (pasy zieleni)
- KL - ulice klasy lokalnej
- KD - ulice klasy dojazdowej
- KO - ulice osiedlowe
- KP - ulice pieszo-jezdne

2. Warunki zagospodarowania terenów.

Ustala się strefowanie zagospodarowania terenu:

Strefa l - obejmuje tereny oznaczone na rysunku planu symbolami od 1.1 do 1.9.

Podstawowa funkcja terenów zabudowa mieszkaniowo-pensjonatowa, ponadto w strefie tej zlokalizowane są tereny zabudowy mieszkaniowo-rekreacyjnej, mieszkaniowo-usługowej, tereny zieleni leśnej, zieleni parkowej i lokalnej oczyszczalni ścieków.

Dla terenów zabudowy zlokalizowanych w tej strefie ustala się następujące warunki zagospodarowania:

- W granicach poszczególnych działek wydziela się powierzchnię przeznaczoną pod:
- zainwestowanie (obejmujące zabudowę zgodną z przeznaczeniem terenu oraz towarzyszącą zabudowę gospodarczą, miejsca postojowe i dojazdy),
- powierzchnię przyrodniczo czynną (zieleń urządzona, rekreacyjna).
- Powierzchnia przeznaczona pod zainwestowanie nie może przekraczać 30% działki.

Strefa 2 - obejmuje tereny oznaczone na rysunku planu symbolami od 2.1 do 2.5.

Podstawowa funkcja terenu zieleń parkowa. W strefie tej zlokalizowane są również teren zabudowy usługowej, a także teren ujęcia wody.

- W granicach terenów przeznaczonych pod zieleń parkową ustala się możliwość realizacji obiektów małej architektury i niedużych obiektów usługowych związanych z gastronomią i handlem.
- Zaleca się wykorzystanie potoku Kłobia do stworzenia systemu zbiorników wodnych o charakterze rekreacyjnym.
- Zaleca się realizację urządzeń rekreacyjno-zabawowych skomunikowanych systemem wewnętrznych ścieżek pieszo-rowerowych połączonych z głównymi ciągami spacerowymi.
- Warunki określone dla tej strefy dotyczą również terenów zieleni parkowej w strefie 1 i 3.

Strefa 3 - obejmuje tereny oznaczone na rysunku planu symbolami od 3.1 do 3.9, od 4.1 do 4.11 od 5.1 do 5.10 od 6.1 do 6.17. Podstawowa funkcja terenu zabudowa mieszkaniowo-rekreacyjna. W strefie tej zlokalizowane są również tereny zabudowy mieszkaniowo-pensjonatowej, mieszkaniowo--usługowej, tereny zieleni parkowej i zadrzewienia.

- Wielkość działki budowlanej nie może być mniejsza niż 1600 m2.
- W granicach poszczególnych działek wydziela się powierzchnię przeznaczoną pod:
- zainwestowanie (obejmujące zabudowę zgodną z przeznaczeniem terenu oraz towarzyszącą zabudowę gospodarczą, miejsca postojowe i dojazdy),
- powierzchnię przyrodniczo czynną (zieleń urządzona, rekreacyjna).
- Powierzchnia przeznaczona pod zainwestowanie nie może przekraczać 15% działki.
- Należy zachować istniejące ciągi zieleni śród polnej - zadrzewienia (LZ) włączając je w system terenów zielonych w formie zieleni towarzyszącej lub jako fragmenty zieleni parkowej (ZP).

3. Warunki i zasady kształtowania zabudowy.

- Wysokość zabudowy mieszkaniowo-rekreacyjnej i mieszkaniowo-usługowej ustala się jako jedną kondygnacją, natomiast wysokość zabudowy mieszkaniowo-pensjonatowej i usługowej nie może przekraczać dwóch kondygnacji.
- Obowiązują dachy strome z użytkowym poddaszem, zalecane pokrycie dachów ceramiczne. Niedopuszczalne jest stosowanie dachów o połaciach mijających się na wysokości kalenicy oraz o asymetrycznym nachyleniu połaci.
- Na terenie działki budowlanej możliwa jest realizacja zabudowy gospodarczej związanej funkcjonalnie z podstawowym przeznaczeniem terenu.
- Zabudowa swoim charakterem musi nawiązywać do uwarunkowań kulturowych regionu, nie może stwarzać dysonansu z otoczeniem, musi szanować środowisko naturalne, zaleca się stosowanie architektury inspirowanej charakterem zabudowy regionalnej.
- Projekty zagospodarowania działek muszą uwzględnić relacje z zabudową i urządzeniem działek sąsiednich, a w szczególności: charakterem zabudowy i kolorystyką elewacji, a także ogrodzenie frontu działek.
- Zakazuje się zastosowania jako materiałów wykończeniowych plastykowych listew elewacyjnych typu "siding", blachy falistej i trapezowej.

4. Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej:

- Gospodarka wodno-ściekowa:

Docelowo należy przyjąć rozwiązania oparte o gminny system zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. W okresie przejściowym ustala się zaopatrzenie w wodę z lokalnego ujęcia na terenie oznaczonym symbolem WZ, odprowadzanie ścieków do lokalnej oczyszczalni na terenie oznaczonym symbolem NO. Realizację i eksploatację ujęcia wody oraz obiektów i urządzeń związanych z oczyszczaniem ścieków należy rozwiązać zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami szczególnymi

- Odprowadzanie wód opadowych do istniejących cieków wodnych na warunkach określonych przez ich zarządcę.
- W celu zaopatrzenia w energię elektryczną niezbędna będzie:
- Przebudowa istniejącej napowietrznej linii elektroenergetycznej średniego napięcia "SN". Zaleca się realizację linii kablowej podziemnej, na warunkach uzgodnionych z zarządcą sieci.
- Budowa kablowej sieci rozdzielczej "nn" niskiego napięcia wraz z budową stacji transformatorowych.
- Zaopatrzenie w ciepło z indywidualnych źródeł.

5. Zasady obsługi komunikacyjnej:

Obsługę komunikacyjną obszaru ustala się:

- Drogami publicznymi - ulicami lokalnymi (KL) i dojazdowymi (KD) łączącymi obszar objęty planem z zewnętrznym systemem dróg publicznych. Obowiązują następujące parametry tych ulic:
- ulica lokalna - szerokość w liniach rozgraniczających 12,0 m, minimalna szerokość jezdni 5 m. Dla ulic 1 KL obowiązuje chodnik od strony zabudowy wykonany jako element systemu głównych ciągów spacerowych,
- ulica dojazdowa - szerokość w liniach rozgraniczających 10,0 m, minimalna szerokość jezdni 5,0 m, Obowiązują chodniki od strony zabudowy wykonane jako elementy systemu głównych ciągów spacerowych.
- Drogami wewnętrznymi - ulicami osiedlowymi (KO) i ulicami pieszo-jezdnymi (KP). Dla ulic tych obowiązują następujące parametry:
- ulica osiedlowa - szerokość w liniach rozgraniczających 10,0 m, minimalna szerokość jezdni 3,5 m. obowiązuje chodnik od strony zabudowy.
- ulica pieszo-jezdna - szerokość w liniach rozgraniczających 7,0 m.
- Ustala się następujące warunki lokalizacji miejsc postojowych:
- stałe miejsca postojowe - w granicach poszczególnych działek budowlanych, w ilościach wynikających z potrzeb właścicieli oraz ich odwiedzających,
- czasowe miejsca postojowe - w ograniczonej ilości wzdłuż ciągów komunikacyjnych, zaleca się realizację zatok postojowych,
- zakazuje się realizacji dużych zespołów parkingowych, powyżej 5 stanowisk.
- Ustala się główne ciągi spacerowe, których przebieg określony został na rysunku planu.

6. Szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi.

- Sposób użytkowania terenów musi uwzględniać położenie w obszarze chronionej zlewni rzeki Bystrzycy.
- Obowiązuje stosowanie dla celów grzewczych i technologicznych przyjaznych dla środowiska nośników energii.
- Uciążliwości wynikające z prowadzonej działalności usługowej nie mogą wykraczać poza granice terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny.
- Usuwanie odpadów komunalnych odbywać się będzie w systemie gospodarki komunalnej.
- Nawierzchnię miejsc parkingowych należy zabezpieczyć przed przenikaniem do gruntu substancji ropopochodnych oraz innych substancji chemicznych.
- Należy zachować istniejący starodrzew.

§ 4

Ustalenia dotyczące terenów wydzielonych liniami rozgraniczającymi.

W obszarze objętym planem wyodrębnia się liniami rozgraniczającymi tereny o określonym przeznaczeniu podstawowym:

1.1 NO - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod lokalną oczyszczalnię ścieków.

1.2 ZP - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową.

1.3 M/U - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Obsługa komunikacyjna ulicą osiedlową.

1.4 ZL - teren leśny, ustala się użytkowanie bez zmian.

1.5 ZP - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową.

1.6 MP - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-pensjonatową. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Obsługa komunikacyjna ulicą pieszo-jezdną.

1.7 MT - użytki zielone - ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą pieszo--jezdną.

1.8 ZP - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową.

1.9 M/U - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Obsługa komunikacyjna ulicą osiedlową.

2.1 U - użytki zielone, teren przeznacza się na cele zabudowy usługowej. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Obsługa komunikacyjna ulicą lokalną.

2.2 ZP - użytki zielone i teren leśny, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową.

2.3 ZP - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową.

2.4 ZP - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową.

2.5 WZ - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod lokalne ujęcie wody.

3.1 ZP - użytki zielone i teren leśny, zieleń śródpolna, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową

3.2 MP - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-pensjonatową. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Obsługa komunikacyjna ulicą pieszo-jezdną.

3.3 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą pieszo-jezdną.

3.4 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą pieszo-jezdną.

3.5 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

3.6 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Obsługa komunikacyjna ulicą osiedlową.

3.7 LZ - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod pas zieleni urządzonej.

3.8 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

3.9 ZP - użytki zielone i zieleń śródpolna, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową. Przebieg głównego ciągu spacerowego zgodnie z rysunkiem planu.

4.1 ZP - użytki zielone i zieleń śródpolna, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową. Przebieg głównego ciągu spacerowego zgodnie z rysunkiem planu.

4.2 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną, nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

4.3 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

4.4 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu, dojazd ulicą osiedlową.

4.5 LZ - teren zadrzewień śródpolnych polnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

4.6 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

4.7 LZ - użytki zielone i teren leśny, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową.

4.8 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

4.9 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

4.10 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu, dojazd ulicą osiedlową.

4.11 M/U - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

5.1 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Obsługa komunikacyjna ulicą osiedlową.

5.2 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

5.3 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

5.4 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

5.5 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

5.6 ZP - użytki zielone i zieleń śródpolna, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową. Przebieg głównego ciągu spacerowego zgodnie z rysunkiem planu.

5.7 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

5.8 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

5.9 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

5.10 ZP - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową.

6.1 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

6.2 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

6.3 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

6.4 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

6.5 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

6.6 ZP - użytki zielone i zieleń śródpolna, ustala się przeznaczenie terenu pod zieleń parkową. Przebieg głównego ciągu spacerowego zgodnie z rysunkiem planu.

6.7 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu, dojazd ulicą osiedlową.

6.8 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

6.9 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu, dojazd ulicą osiedlową.

6.10 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

6.11 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

6.12 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

6.13 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

6.14 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

6.15 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

6.16 LZ - teren zadrzewień śródpolnych, ustala się utrzymanie obecnego zagospodarowania.

6.17 MT - użytki zielone, ustala się przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z ustaleniami zawartymi na rysunku planu. Dojazd ulicą osiedlową.

§ 5

W odniesieniu do terenu określonego w § 1 traci moc obowiązującą miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Głuszyca, zatwierdzony uchwałą nr V/147/93 Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 26 sierpnia 1993 r.

§ 6

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego i stanowi podstawę do ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu objętego planem

§ 7

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Głuszyca.

§ 8

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Głuszycy.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

JAN CHMURA

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 28 września 2002 r. (poz. 3253)