3251

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W KOWARACH

z dnia 26 września 2002 r.

w sprawie zatwierdzenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków przez Kowarskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółkę z o.o. w Kowarach

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, w związku z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 z 2001 r. z późn. zm.) Rada Miejska w Kowarach uchwala, co następuje:

§ 1

Zatwierdza się regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków przez Kowarskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółkę z o.o. w Kowarach, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie czternastu dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

RYSZARD NOWOSIELSKI

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Kowarach z dnia 26 września 2002 r. (poz. 3251)

REGULAMIN
DOSTARCZANIA WODY
I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW
PRZEZ
KOWARSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI
SPÓŁKA Z O.O. W KOWARACH

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

1. Regulamin niniejszy dotyczy zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków, realizowanych przez Kowarskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Kowarach, na terenie miasta Kowary, na podstawie zezwolenia wydanego przez Zarząd Miasta Kowary.

2. Przez zbiorowe zaopatrzenie w wodę rozumie się działalność Przedsiębiorstwa polegającą na ujmowaniu, uzdatnianiu i dostarczaniu wody.

3. Przez zbiorowe odprowadzanie ścieków rozumie się działalność Przedsiębiorstwa polegającą na odbiorze i oczyszczaniu ścieków.

4. Ilekroć w Regulaminie używa się określenia “ustawa” należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747).

§ 2

1. Odbiorcą usług w znaczeniu niniejszego Regulaminu, jest każdy, kto korzysta z usług wodociągowo--kanalizacyjnych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie zawartej umowy, zwany dalej “Usługobiorcą”. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 2 pkt 1).

2. “Usługodawcą” w znaczeniu niniejszego Regulaminu jest Kowarskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Kowarach przy ul. Jeleniogórskiej 39.

§ 3

Celem niniejszego Regulaminu jest określenie praw i obowiązków Usługodawcy i Usługobiorcy wynikających z ustawy i innych przepisów wykonawczych oraz określenie wzajemnych relacji pomiędzy Usługodawcą a właścicielem lub zarządcą nieruchomości.

§ 4

Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzeniu w wodę lub odprowadzaniu ścieków, zawartej między Usługodawcą a Usługobiorcą. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 4).

§ 5

Przedsiębiorstwo wykonuje swą działalność w oparciu o zezwolenie na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, udzielone decyzją Zarządu Miasta w Kowarach z dnia 10 września 2002r. znak WIM-703-1/02.

R o z d z i a ł II

Minimalny poziom usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w zakresie do-starczania wody i odprowadzania ścieków

§ 6

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, zgodnie z przepisami ustawy ma obowiązek zapewnić:

1) realizację dostaw wody w wymaganych ilościach oraz dostaw wody i odprowadzania ścieków w sposób ciągły, a także zapewnić należytą jakość dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków,

2) spełnienie wymagań w zakresie jakości usług wodociągowo-kanalizacyjnych, określonych w zezwoleniu na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków,

3) spełnienie warunków wprowadzania ograniczeń dostarczania wody w przypadku wystąpienia jej niedoboru, określonych w zezwoleniu.

R o z d z i a ł III

Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów z odbiorcami usług

§ 7

Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków określają przepisy art. 6 ustawy.

§ 8

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane do zawarcia umowy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 8).

§ 9

1. Umowa, o której mowa w § 4, zawiera w szczególności postanowienia dotyczące:

a) ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych lub kanalizacyjnych oraz warunków ich świadczenia,
b) sposobu i terminów wzajemnych rozliczeń,
c) praw i obowiązków stron umowy,
d) procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych,
e) ustaleń zawartych z zezwoleniu, o których mowa w art. 18 ustawy,
f) okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za nie dotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 9).

§ 10

Umowa może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczona woda lub, z którego mają być odprowadzone ścieki albo z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 10).

§ 11

Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, umowa zawierana jest z właścicielem budynku lub z zarządcą nieruchomości wspólnej. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 11).

§ 12

Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zawiera umowy z korzystającymi z lokali osobami, o których mowa w § 10 i 11 jeżeli:

1) we wszystkich lokalach są zainstalowane wodomierze w sposób uzgodniony z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym,
2) zainstalowane wodomierze spełniają wymagania Polskich Norm oraz wymagania uzgodnione z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym,
3) możliwy jest odczyt wskazań wodomierzy,
4) wnioskodawca ustali sposób rozliczeń różnicy wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania,
5) uzgodniony został przez strony sposób przerwania dostarczania wody do lokalu, bez zakłóceń dostaw wody w pozostałych lokalach.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 12).

§ 13

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może wyrazić zgodę na zawarcie umów z korzystającymi z lokali osobami, o których mowa w § 10 i 11 również w przypadku, gdy nie są spełnione warunki, o których mowa w § 12. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 13).

§ 14

Podpisanie umowy o dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków następuje po podpisaniu przez strony protokołów z prób i odbiorów prac budowlano-montażo-wych wykonanych w związku z przyłączeniem do sieci.

§ 15

Zmiana Usługobiorcy powoduje rozwiązanie dotychczasowej umowy i wymaga zawarcia nowej umowy. Obowiązek ten ciąży na nowym Usługobiorcy.

§ 16

Taryfowe ceny i stawki opłat, określane zgodnie z przepisami ustawy przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne i zatwierdzone uchwałą rady miasta, nie podlegają ustalaniu w oparciu o umowę o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.

§ 17

Dostawa ścieków samochodami asenizacyjnymi do punktu zlewczego zlokalizowanego w oczyszczalni ścieków może być realizowana przez dostawców, którzy mają wydane zezwolenie na prowadzenie takiej działalności:

1) dostawca ścieków samochodem asenizacyjnym podpisuje z przedsiębiorstwem wodociągowo-kana-lizacyjnym umowę określającą warunki odbioru ścieków,

2) w przypadku dostarczania ścieków od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, warunkiem odbioru ścieków jest podpisanie przez ten podmiot umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym, określającej wymogi dotyczącej jakości odprowadzanych ścieków.

R o z d z i a ł IV

Sposób rozliczeń w oparciu o ceny i stawki opłat ustalone w taryfach

§ 18

Podstawowe zasady rozliczeń za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków określają przepisy ustawy. I stanowią, że:

1) rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków są prowadzone przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z odbiorcami usług na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczanej wody i odprowadzonych ścieków,

2) ilości wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazania wodomierza głównego, a w przypadku jego braku w oparciu o przeciętne normy zużycia wody, ustalone na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w art. 27 ustawy,

3) ilości odprowadzonych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych,

4) w razie braku urządzeń pomiarowych, ilości odprowadzonych ścieków ustala się na podstawie umowy jako równą ilości wody pobranej lub określonej w umowie,

5) w rozliczeniach odprowadzanych ścieków, ilości bezpowrotnie zużytej wody uwzględnia się wyłącznie w przypadkach, gdy wielkość jej zużycia ustalana jest na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na koszt Usługobiorcy. Instalacja, do której pobierana jest woda bezpowrotnie zużyta połączona winna być w sposób stały z instalacją wodociągową.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 18).

§ 19

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, o którym mowa w art. 27 ustawy:

Usługobiorca dokonuje zapłaty za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki w terminie 14 dni od daty dostarczenia rachunku.

§ 20

Za wodę:

1) pobraną z publicznych studni i zdrojów ulicznych,
2) zużytą do zasilania publicznych fontann i na cele przeciwpożarowe,
3) zużytą do zraszania publicznych ulic i publicznych terenów zielonych,

Przedsiębiorstwo obciąża miasto na podstawie cen i stawek ustalonych w taryfie.

§ 21

Sposób rozliczeń za ścieki deszczowe wprowadzone do kanalizacji ogólnospławnej ustala się w umowie zawartej pomiędzy Przedsiębiorstwem a podmiotem zarządzającym terenem, z którego są odprowadzane wody deszczowe zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§ 22

Ustala się jednomiesięczny okres obrachunkowy.

§ 23

Przy rozliczeniach z odbiorcami, Przedsiębiorstwo obowiązane jest stosować taryfę zatwierdzoną uchwałą Rady Miasta bądź wprowadzoną trybie art. 24 ust. 8 ustawy.

§ 24

Taryfa wymaga ogłoszenia w miejscowej prasie, co najmniej na 7 dni przed wejściem jej w życie.

Taryfa obowiązuje przez jeden rok.

Zmiana taryfy nie wymaga zmiany umowy o dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków.

R o z d z i a ł V

Warunki przyłączenia do sieci

§ 25

1. Przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej odbywa się na wniosek osoby ubiegającej się o przyłączenie wg załącznika nr 1 do Regulaminu.

2. Przedsiębiorstwo po otrzymaniu wniosku wydaje warunki techniczne na przyłączenie nieruchomości.

3. Warunkiem przystąpienia do wykonania robót przyłączeniowych jest wcześniejsze uzgodnienie dokumentacji technicznej z Przedsiębiorstwem.

4. Przed podpisaniem umowy na dostawę wody lub odprowadzanie ścieków Przedsiębiorstwo dokonuje odbioru wykonanego przyłącza pod kątem spełnienia warunków technicznych.

§ 26

Realizację budowy przyłącza oraz studni wodomierzowej lub pomieszczeń przewidzianych do lokalizacji wodomierza głównego, jak również urządzeń pomiarowych odprowadzanych ścieków zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej.

§ 27

1. Jeżeli umowa o dostarczenie wody lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie.

2. Wodomierze poza wodomierzem głównym są częścią instalacji wewnętrznej i ich montaż, utrzymanie oraz legalizacja obciąża właściciela instalacji.

R o z d z i a ł VI

Możliwość dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych

§ 28

Odbiorcy usług wodociągowo-kanalizacyjnych mogą uzyskać informacje dotyczące dostępności tych usług:

1) w Urzędzie Miejskim, który udostępni nieodpłatnie wgląd w:

a) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta,
b) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
c) regulamin świadczenia usług,
d) warunki udzielania zezwolenia na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków,

2) w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym, udostępniającym nieodpłatnie:

a) wgląd w wieloletnie plany rozwoju i modernizacji,
b) w plany inwestycyjne,
c) w regulamin świadczenia usług.

R o z d z i a ł VII

Sposób postępowania w przypadku niedotrzymania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczonej wody i odprowadzanych do sieci kanalizacyjnej ścieków

§ 29

1. Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do udzielania Usługobiorcy informacji dotyczących występujących zakłóceń dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz awarii urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

2. Wstrzymanie dostarczania wody i odprowadzania ścieków może nastąpić bez uprzedniego zawiadomienia Usługobiorców w przypadkach, stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia i środowiska, w szczególności gdy:

a) z powodu awarii sieci nie ma możliwości prowadzenia dostarczania wody lub odprowadzenia ścieków,
b) dalsze funkcjonowanie sieci stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia lub środowiska.

§ 30

1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne, jeżeli:

a) przyłącze wodociągowe lub przyłącze kanalizacyjne wykonano niezgodnie z przepisami prawa,
b) odbiorca usług nie uiścił opłat za pełne dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty,
c) jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe uszkodzenie lub pominięcie urządzenia pomiarowego,
d) stwierdzono nielegalny pobór wody lub nielegalne odprowadzanie ścieków, tj. bez zawarcia umowy.

2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, które odcięło dostawę wody, jest obowiązane do równoczesnego udostępnienia zastępczego punktu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i poinformowania o możliwościach korzystania z tego punktu.

3. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne o zamiarze odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego oraz o miejscach i sposobie udostępniania zastępczych punktów poboru wody zawiadamia Powiatowego Inspektora Sanitarnego, zarząd gminy oraz odbiorcę usług co najmniej 20 dni przed planowanym terminem odcięcia dostaw wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 30).

§ 31

Jeżeli w wyniku nieprawidłowej eksploatacji przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego będącego własnością odbiorcy powstanie zagrożenie obniżenia poziomu usług świadczonych przez Przedsiębiorstwo, może ono okresowo odciąć dopływ wody lub odpływ ścieków, do czasu usunięcia przez właściciela przyłącza powstałego zagrożenia. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 31).

§ 32

1. Odbiorca usług ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczących ilości i jakości świadczonych usług oraz wysokości opłat za usługi.

2. Reklamacje, o których mowa w ust. 1, wnoszone są na piśmie osobiście przez zainteresowanego w siedzibie przedsiębiorstwa, listem poleconym lub za pomocą poczty elektronicznej i rozpatrywane są przez zarząd przedsiębiorstwa.

3. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zobowiązane jest do powiadomienia zainteresowanego o sposobie załatwiania reklamacji w terminie 14 dni od daty wpływu.

§ 33

W przypadku niedotrzymania przez Przedsiębiorstwo, określonych w umowie, wymienionych w § 6, wskaźników poziomu usług z powodu zaniedbań a Usługobiorca poniósł straty to Przedsiębiorstwo je zrekompensuje, po ich wcześniejszym pełnym udokumentowaniu.

§ 34

1. Przedsiębiorstwo powiadamia Usługobiorców w sposób zwyczajowo przyjęty o planowanych przerwach w dostawie wody oraz przewidywanym obniżeniu jakości usług w przypadku:

a) braku wody na ujęciu lub jej zanieczyszczeniu w sposób niebezpieczny dla zdrowia,
b) potrzeby zwiększenia dopływu wody do hydrantów pożarowych,
c) przerw w zasilaniu energetycznym urządzeń,
d) uszkodzenia instalacji odbiorczej, grożącego niebezpieczeństwem.

Przedsiębiorstwo zwolnione jest z tego obowiązku w przypadku przerw wywołanych awarią lub innym nagłym, niedającym się przewidzieć zdarzeniom i to w wypadku, gdy przewidywany czas trwania przerw wynosi nie więcej niż cztery godziny. Za skutki obniżenia poziomu jakości usług wymienione w tym paragrafie Przedsiębiorstwo nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej.

2. W przypadku przerwy w dostawie wody trwającej dłużej niż 12 godzin Przedsiębiorstwo powinno zorganizować dostawy wody środkami obwoźnymi lub wskazać zastępcze punkty poboru wody.

R o z d z i a ł VIII

Obowiązki Usługodawcy

§ 35

1. Usługodawca zapewnia prawidłową eksploatację zarządzanej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

2. Usługodawca informuje Zarząd Miasta Kowary o jakości wody przeznaczonej do picia.

§ 36

1. Usługodawca instaluje i utrzymuje u Usługobiorcy wodomierz główny.

2. Zawór za wodomierzem głównym jest miejscem wydania rzeczy w rozumieniu kodeksu cywilnego, jak również miejscem rozdziału sieci i instalacji wewnętrznej.

3. Miejscem odbioru ścieków jest miejsce połączenia sieci wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej z siecią kanalizacyjną, tj. pierwsza studzienka licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku, granica nieruchomości.

§ 37

O planowych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody oraz przewidywanym obniżeniu jej jakości Usługodawca informuje Usługobiorców w sposób zwyczajowo przyjęty, co najmniej na dwa dni przed ich wystąpieniem.

§ 38

Usługodawca zawiadamia Usługobiorców o planowanych zmianach warunków technicznych dostarczania wody lub odprowadzania ścieków z co najmniej 12 miesięcznym wyprzedzeniem, umożliwiającym dostosowanie instalacji do nowych warunków.

§ 39

Jeżeli strony nie ustaliły w umowie o dostarczaniu wody i odprowadzeniu ścieków inaczej, obowiązują następujące wymagania w zakresie udzielania przez Usługodawcę informacji i odpowiedzi w związku z niedotrzymaniem ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody lub wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej ścieków.

a) 12 godzin – na telefoniczne żądanie określenia przewidywanego terminu usunięcia przerw i zakłóceń w świadczeniu usług,
b) 7 dni – na pisemne żądanie usunięcia przerw i zakłóceń, o których mowa w poprzednim punkcie,
c) 14 dni – na pisemne i telefoniczne skargi i zażalenia, wymagające przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

R o z d z i a ł IX

Obowiązki Usługobiorcy

§ 40

Osoba zamierzająca korzystać z usług dostarczania wody lub odprowadzania ścieków winna wystąpić z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy do Usługodawcy.

§ 41

1. Usługobiorca zapewnia odpowiednie zabezpieczenie wodomierzy i urządzeń pomiarowych przed uszkodzeniami mechanicznymi, skutkami niskich temperatur, przed dostępem do nich osób nieuprawnionych, a także prawidłowe utrzymanie studzienki lub pomieszczenia, w którym są one zamontowane.

2. Usługobiorca ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe z nie wywiązania się z obowiązków określonych w pkt 1.

§ 42

Usługobiorca powiadamia Usługodawcę o zmianach parametrów określonych umową dotyczących nieruchomości i jej użytkowników na piśmie.

§ 43

Usługobiorca powiadamia Usługodawcę o wszelkich zamierzonych zmianach technicznych w instalacji wewnętrznej, które mogą mieć wpływ na działanie sieci.

§ 44

Dostarczający ścieki powiadamia natychmiast Usługodawcę o zrzutach awaryjnych lub zmianie jakości ścieków odbiegających od warunków umowy.

§ 45

Usługobiorca jest zobowiązany do terminowego regulowania należności za dostawę wody i odprowadzanie ścieków.

§ 46

Usługobiorca powinien racjonalnie gospodarować wodą i używać ją zgodnie z przeznaczeniem.

Usługobiorcy zobowiązani są do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób zgodny z przepisami ustawy i niepowodujący pogorszenia jakości usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne oraz nieutrudniający działalności przedsiębiorstwa, w szczególności do:

1) użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody lub wody z instalacji centralnego ogrzewania,

2) zabezpieczenia przed dostępem osób nieuprawnionych do pomieszczenia, w którym zainstalowany jest wodomierz,

3) użytkowania instalacji kanalizacyjnej w sposób niepowodujący zakłóceń funkcjonowania sieci kanalizacyjnej,

4) umożliwienia upoważnionym przedstawicielom przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego wstępu na teren nieruchomości i do pomieszczeń w celach określonych przepisami ustawy oraz niniejszego regulaminu,

5) poinformowania przedsiębiorstwa wodociągowo--kanalizacyjnego o własnych ujęciach wody, w celu prawidłowego ustalania opłat za odprowadzanie ścieków,

6) wykorzystywania wody z sieci wodociągowej i przyłącza kanalizacyjnego wyłącznie w celach określonych w warunkach przyłączenia do sieci,

7) Odbiorca nie powinien dokonywać zabudowy ani nasadzeń drzew lub krzewów nad przyłączami wodociągowymi w pasie 3 m oraz 5 m nad przyłączami kanalizacyjnymi. Naruszenie tej zasady uniemożliwia uzyskanie przez Odbiorcę odszkodowania za straty spowodowane przez Przedsiębiorstwo w tym pasie w przypadku likwidacji awarii, daje natomiast możliwość dochodzenia odszkodowań przez Przedsiębiorstwo w wyniku, spowodowanych niedotrzymaniem tego warunku, uszkodzeń należących do niego urządzeń,

8) Odbiorca, który jest właścicielem instalacji kanalizacyjnej za pierwszą studzienką rewizyjną licząc od strony budynku oraz przyłącza wodociągowego, zobowiązany jest do wykonywania na swój koszt wszelkich napraw tych instalacji,

9) Odbiorca nie może przemieszczać wodomierza, zakłócać jego funkcjonowania, zrywać umieszczonej na nim plomby i osłony oraz wykorzystywać instalację wodociągową do uziemiania urządzeń elektrycznych.

R o z d z i a ł X

Prawa Usługobiorcy

§ 47

Usługobiorca ma prawo do należytego poziomu obsługi.

§ 48

Usługodawca na wniosek Usługobiorcy udziela informacji dotyczącej realizacji usługi oraz informacji o obowiązujących taryfach.

§ 49

Usługobiorca ma prawo żądać upustu w przypadku dostawy wody o obniżonej jakości. Wielkość upustu określi umowa.

§ 50

Usługobiorca ma prawo domagać się od Usługodawcy odszkodowania za szkody w majątku powstałe w związku z wykonywaniem i eksploatacją urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych.

§ 51

Usługobiorca ma prawo domagać się od Usługodawcy, w uzasadnionych przypadkach, przeprowadzenia kontroli prawidłowości wskazań wodomierza. Sposób reklamacji określa umowa. W przypadku potwierdzenia prawidłowości działań wodomierza przez Urząd Wag i Miar koszty przeprowadzenia postępowania reklamacyjnego ponosi Usługobiorca.

R o z d z i a ł XI

Prawa Usługodawcy

§ 52

Usługodawca może odmówić przyłączenia do sieci jeżeli przyłącze zostało wykonane bez uzyskania jego zgody.

§ 53

Usługodawca może odmówić zawarcia umowy na dostawę wody lub odprowadzania ścieków, gdy wnioskodawca nie spełni warunków określonych w art. 6 ustawy.

§ 54

Usługodawca może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne w przypadkach i na warunkach określonych w art. 8 ustawy.

§ 55

Usługodawca przy ponownym podłączeniu do sieci Usługobiorcy, któremu wcześniej odcięto dostawy wody będzie pobierał opłaty związane z podłączeniem do sieci.

§ 56

Usługodawca może odmówić ponownego zawarcia umowy na dostawę wody i odprowadzanie ścieków, jeżeli nie zostały usunięte przeszkody będące przyczyną zaprzestania świadczenia usług.

§ 57

1. Uprawnieni przedstawiciele Usługodawcy maja prawo wstępu na teren nieruchomości lub do pomieszczeń każdego, kto korzysta z jego usług lub posiada jego urządzenie w celu przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub innych wodomierzy, dokonania odczytu ich wskazań, dokonania badań i pomiarów, przeprowadzenia przeglądów i napraw, demontażu urządzeń posiadanych przez Usługodawcę, a także sprawdzenia ilości i jakości ścieków wprowadzonych do sieci.

2. Usługodawca wyda swoim przedstawicielom stałe pisemne upoważnienie, które z legitymacją służbową nadaje uprawnienia do wykonywania czynności określonych w pkt 1.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 57).

R o z d z i a ł XII

Przepisy karne i kary pieniężne

§ 58

1. Kto bez uprzedniego zawarcia umowy, o której mowa w rozdz. III pobiera wodę z urządzeń wodociągowych, podlega karze grzywny do 5.000 zł.

2. Kto zrywa lub uszkadza plomby umieszczone na urządzeniach pomiarowych lub na zaworze odcinającym, podlega karze grzywny do 5.000 zł.

3. Kto nie dopuszcza przedstawiciela przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego do wykonania czynności określonych w § 55 regulaminu lub w § 7 ustawy podlega karze grzywny do 5.000 zł.

4. Kto bez uprzedniego zawarcia umowy, o którym mowa w rozdz. III, wprowadza ścieki do urządzeń kanalizacyjnych, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10.000 zł.

5. Obok orzeczenia kary, organ orzekający może nałożyć obowiązek zapłaty nawiązki na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego w wysokości 1.000 zł za każdy miesiąc, w którym nastąpiło bezumowne pobieranie wody z urządzeń wodociągowych lub wprowadzenie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych przedsiębiorstwa.

6. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1–3, następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN......... z dnia ...... stwierdzono nieważność § 58).

R o z d z i a ł XIII

Postanowienia końcowe

§ 59

Ze względu na zmiany uwarunkowań prawnych realizowanych usług, Przedsiębiorstwo przygotuje i dostarczy Usługobiorcom, którzy już są podłączeni do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wzory nowych umów na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków oraz bezpłatny egzemplarz niniejszego regulaminu.

§ 60

W sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy prawa, a w szczególności ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie tej ustawy.

§ 61

Regulamin niniejszy został zatwierdzony uchwałą Rady Miejskiej w Kowarach nr XLII/282/02 z dnia 26 września 2002 r.

 

Załącznik nr 1 do Regulaminu (poz. 3251)

 

KOWARY DN.,.........................................
DO

KOWARSKIEGO PRZEDSIĘBIORSTWA
WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SPÓŁKA Z O.O.
W KOWARACH

 

WNIOSEK

o przyłączenie do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej

Imię i Nazwisko / Nazwa ........................................................................................................................

Adres zamieszkania / Siedziba .................................................................................................................

NIP......................................................................................................................................................

Proszę o wydanie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej dla nieruchomości położonej przy ul. ................................................................................................................................................

(działka nr ....................................) w Kowarach.

1. Przeznaczenie wody na cele ...............................................................................................................

2. Ilość odprowadzanych ścieków

• ścieki bytowe ............................................................... m3/d

• ścieki przemysłowe ........................................................ m3/d

skład ścieków: BZT5 ...................................................................................

ChZT....................................................................................

zawiesina ogólna ...................................................................

substancje ekstrahujące się eterem naftowym ...........................

azot ogólny ..........................................................................

metale ciężkie .......................................................................

pH .......................................................................................

temperatura ..........................................................................

3. Charakterystyka obiektu, do którego doprowadzana będzie woda, z którego odprowadzane będą ścieki:

a) powierzchnia użytkowa................................................... m2

b) wyposażenie sanitarne:

· umywalka ............................................................... szt.

· wanna .................................................................... szt.

· natrysk .................................................................... szt.

· zlewozmywak ........................................................... szt.

· ubikacja ................................................................... szt.

· ................. ........:............................................... szt.

· sposób przygotowania ciepłej wody ..........................................................................

4. Ilość zamieszkałych / zatrudnionych osób ...........................................................................

5. Powierzchnia działki ogółem ........................................................................................... m2

w tym: powierzchnia zabudowy ....................................................................................... m2

powierzchnia terenów zielonych ........................................................................... m2

6. Proponowany termin rozpoczęcia poboru wody ................................................................

Podpis ........................................................

Załączniki:

1. Dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości

2. Mapa sytuacyjno-wysokościowa