3237 UCHWAŁA RADY GMINY CZERNICA z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne we wsi Chrząstawa Mała, gmina Czernica Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, ze zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 roku Nr 15, poz. 139, ze zm.) oraz uchwały nr V/81/1998 Rady Gminy Czernica z dnia 18 czerwca 1998 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne we wsi Chrząstawa Mała, gmina Czernica, Rada Gminy Czernica uchwala, co następuje: |
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne we wsi Chrząstawa Mała, gmina Czernica.
D z i a ł I
PRZEPISY OGÓLNE
§ 2
1. Plan obejmuje obszar położony w południowo- -zachodniej części wsi Chrząstawa Mała, pomiędzy torami kolejowymi a lasem, na działce nr 515/1 wraz z przyległymi drogami i rowami melioracyjnymi, AM 3, obręb Chrząstawa Mała, zgodnie z granicami określonymi na rysunku planu. Powierzchnia terenu 33,27 ha.
2. Plan ustala:
4) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury,
5) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów,
6) zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane,
7) szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów.
§ 3
1. Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę,
2) planie – należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne we wsi Chrząstawa Mała, gmina Czernica,
3) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć odpowiednie przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi,
4) rysunku planu – należy przez to rozumieć graficzny zapis planu przedstawiony na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:2000, stanowiącej załącznik do niniejszej uchwały,
5) terenie – należy przez to rozumieć wyodrębniona jednostkę przestrzenną w granicach planu, ograniczoną liniami rozgraniczającymi i oznaczoną odpowiednimi symbolami tak jak na rysunku planu; terenem jest również pas drogi w liniach rozgraniczających,
6) przeznaczeniu podstawowym terenu – należy przez to rozumieć podstawowe funkcje, pod które przeznacza się ograniczony liniami rozgraniczającymi i oznaczony odpowiednim symbolem teren, o którym mowa w pkt 5),
7) przeznaczeniu dopuszczalnym terenu – należy przez to rozumieć funkcje, które mogą być wprowadzone na części terenu określonego w punkcie 5), lub na całym tym terenie, jeżeli jest zapotrzebowanie rynkowe lub społeczne.
§ 4
1. Integralną częścią planu jest rysunek planu w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
2. Następujące oznaczenia graficzne na rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu:
§ 5
Ustalenia graficzne informacyjne:
D z i a ł II
USTALENIA OGÓLNE W ZAKRESIE ZABUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA TERENU
§ 6
1. Ustala się, by budynki mieszkalne i gospodarcze charakterem nawiązywały do istniejącej zabudowy w gminie.
2. Ustala się dopuszczalną wysokość budynków mieszkalnych jednorodzinnych do dwóch kondygnacji nadziemnych, z dachem dwu- lub czterospadowym o spadku od 30 do 50 stopni.
3. Ustala się symetryczne połacie dachów, kryte dachówką lub materiałami dachówkopodobnymi.
4. Dopuszcza się możliwość realizacji kondygnacji użytkowych wbudowanych w dachy, budowanie lukarn pojedynczych lub łączonych w zespoły.
5. Ustala się minimalną szerokość frontu działki na 20,0 m.
6. Ustala się minimalną powierzchnię działki na 700 m2.
7. Dopuszcza się łączenie dwóch lub więcej sąsiadujących działek w jedną.
8. Dopuszcza się wbudowane w partery budynków mieszkalnych usługi nieuciążliwe.
9. Ustala się zakaz wprowadzenia usług polegających na naprawach ciężkiego sprzętu, a szczególnie: samochodowych, blacharskich, lakierniczych i mechanicznych oraz usług powodujących: pylenie, hałas, zanieczyszczenia chemiczne atmosfery lub inne zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego.
D z i a ł III
USTALENIA SZCZEGÓŁOWE W ZAKRESIE ZABUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA TERENU
§ 7
1. Tereny oznaczone symbolami MN1, MN2, MN3, MN4, MN5, MN6, MN7, MN8, MN9, MN10, MN11, MN12, MN13, MN14, MN15, MN16, MN17:
2. Tereny oznaczone symbolem MN+UH1, MN+UH2:
3. Tereny oznaczone symbolem Rp, UR, UH, UG:
4. Teren oznaczony symbolem KZ1, KZ2:
5. Teren oznaczony symbolem KD1:
ustala się przeznaczenie podstawowe – droga dojazdowa wewnętrzna o szerokości 8,0 m w liniach rozgraniczających.
6. Teren oznaczony symbolem KD2:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – istniejąca droga polna i teren przeznaczony na jej poszerzenie do klasy drogi dojazdowej o szerokości 10 m w liniach rozgraniczających.
7. Teren oznaczony symbolem KD3, KD10:
8. Teren oznaczony symbolem KD4:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – drogi dojazdowe wewnętrzne o szerokości 10,0 m w liniach rozgraniczających.
9. Teren oznaczony symbolem KD5, KD6:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – drogi dojazdowe wewnętrzne o szerokości 10,0 m w liniach rozgraniczających.
10. Teren oznaczony symbolem KD7, KD8:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – drogi dojazdowe wewnętrzne o szerokości 10,0 m w liniach rozgraniczających, zakończone placem manewrowym.
11. Teren oznaczony symbolem KD9:
12. Teren oznaczony symbolem KD11:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – droga dojazdowa wewnętrzna o szerokości 10,0 m w liniach rozgraniczających plus istniejący rów melioracyjny.
13. Teren oznaczony symbolem KD12:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – drogi dojazdowe wewnętrzne o szerokości 8,0 m w liniach rozgraniczających zakończone placem manewrowym plus istniejący rów melioracyjny.
14. Teren oznaczony symbolem KD13, KD14, KD15:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – drogi dojazdowe wewnętrzne o szerokości 6,0 m w liniach rozgraniczających.
15. Teren oznaczony symbolem KD16, KD17:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – sięgacze drogowe wewnętrzne o szerokości 10,0 m w liniach rozgraniczających, zakończone placem manewrowym, plus istniejące rowy melioracyjne.
16. Teren oznaczony symbolem KD18:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – sięgacz drogowy wewnętrzny o szerokości 10,0 m w liniach rozgraniczających, zakończony placem manewrowym.
17. Teren oznaczony symbolem KP1:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – przejście piesze o szerokości 6,0 m w liniach rozgraniczających.
18. Teren oznaczony symbolem KP2, KP4:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – przejścia piesze o szerokości 6,0 m w liniach rozgraniczających.
19. Teren oznaczony symbolem KP3:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – przejście piesze w zieleni – szerokości 6,0 m plus rów melioracyjny.
20. Teren oznaczony symbolem KP5, KP6:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – przejścia piesze o szerokości 3,0 m w liniach rozgraniczających.
21. Teren oznaczony symbolem ZP1, ZP7, ZP8, ZP10:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – zieleniec publiczny.
22. Teren oznaczony symbolem ZP2, ZP3, ZP4, ZP5, ZP6:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – zieleniec publiczny z biegnącym w środku rowem melioracyjnym, przy rowie od strony zachodniej należy zachować pas terenu o szerokości 3,0 m z zielenią niską przeznaczony na konserwację rowu.
23. Teren oznaczony symbolem ZP9:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – zieleniec publiczny z istniejącym rowem melioracyjnym, przy rowie od strony zachodniej należy zachować pas terenu z zielenią niską o szerokości 3,0 m, przeznaczony na konserwację rowu.
24. Teren oznaczony symbolem ZI:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu –zieleń izolacyjna ochronna (wysoka, średnia i niska) przy projektowanej linii kolejowej.
25. Teren oznaczony symbolem TK:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – projektowana trasa linii kolejowej o promieniu skrętu 100,0 m.
26. Teren oznaczony symbolem EE1, EE2:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – projektowane stacje transformatorowe, wnętrzowe o powierzchni 6,0 x 6,0 m.
27. Teren oznaczony symbolem NO1, NO2:
ustala się przeznaczenie podstawowe terenu – projektowane przepompownie ścieków sanitarnych.
D z i a ł IV
WYMAGANIA W ZAKRESIE OCHRONY ZABYTKÓW ARCHEOLOGICZNYCH
§ 8
Tereny objęte planem położone są w strefie występowania stanowisk archeologicznych, w związku z powyższym w czasie robót ziemnych może dojść do odkrycia obiektów ruchomych lub nieruchomych zabytków archeologicznych. Dlatego też prace ziemne muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem inspekcji zabytków archeologicznych, odpowiednich służb ochrony zabytków, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych, zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe. Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej, w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 98, poz. 1150 ze zm.). Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia odpowiednich służb ochrony zabytków – inspekcji zabytków archeologicznych we Wrocławiu, o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem.
D z i a ł V
USTALENIA W ZAKRESIE OCHRONY ŚRODOWISKA
§ 9
1. Ustala się objęcie ochroną istniejącej zieleni wysokiej oraz poddanie jej stałej pielęgnacji i uzupełnianiu.
2. Ustala się pokrycie wszystkich terenów nieutwardzonych i niezabudowanych zielenią wysoką średnią i niską lub uprawami ogrodniczymi.
3. Ustala się ogrzewanie budynków: gazem z projektowanej we wsi sieci gazowej, paliwami płynnymi, energią elektryczną lub innymi proekologicznymi, w tym niekonwencjonalnymi źródłami energii (baterie słoneczne, pompy cieplne itp.).
4. Ustala się obowiązek ochrony Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 320, znajdującego się pod powierzchnią terenu objętego granicami planu.
D z i a ł VI
USTALENIA W ZAKRESIE UZBROJENIA TERENU I OBSŁUGI KOMUNIKACYJNEJ
§ 10
1. Ustalenia ogólne w zakresie uzbrojenia terenu. Ustala się następujące zasady uzbrojenia terenów w infrastrukturę techniczną:
2. Ustalenia dla poszczególnych rodzajów sieci uzbrojenia technicznego terenu:
1) w zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się:
2) w zakresie odprowadzenia i unieszkodliwiania ścieków sanitarnych ustala się:
3) w zakresie odprowadzenia wód deszczowych ustala się:
4) w zakresie zaopatrzenia w gaz ustala się:
5) w zakresie zaopatrzenia w energię cieplną ustala się:
6) w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się:
7) w zakresie gromadzenia i usuwania odpadów:
obowiązują zasady określone w odrębnych przepisach szczególnych i gminnych,
8) w zakresie usług telekomunikacyjnych ustala się:
przyłączenie do telefonicznej sieci miejscowej, na warunkach określonych przez lokalnego właściciela sieci.
3. Ustalenia w zakresie obsługi komunikacyjnej:
1) ustala się miejsca wjazdu na teren nowej zabudowy objętej planem, jak na rysunku planu, od drogi powiatowej łączącej Wojnowice z zachodnim krańcem Chrząstawy Małej i od drogi lokalnej wychodzącej z centrum wsi w kierunku południowym,
2) warunki techniczne włączenia drogowego układu wewnętrznego z omawianą drogą uzgodnić z zarządcą dróg.
D z i a ł VII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 11
Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15 poz. 139 ze zm.) stawkę procentową służącą do naliczenia opłaty o której mowa w art. 36 wymienionej ustawy, ustala się na 30%.
§ 12
Tracą moc ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Czernica zatwierdzonego uchwałą nr III/13/92 Rady Gminy Czernica z dnia 22 maja 1992 roku (Dziennik Urzędowy Województwa Wrocławskiego Nr 9, poz. 72) w granicach terenu objętego niniejszym planem.
§ 13
Wykonanie uchwały w zakresie realizacji niniejszego planu powierza się Zarządowi Gminy Czernica.
§ 14
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik do uchwały Rady Gminy Czernica z dnia 30 września 2002 r. (poz. 3237)