3234

UCHWAŁA RADY GMINY W KAMIENNEJ GÓRZE

z dnia 24 września 2002 r.

w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kamienna Góra

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 z późn. zm.) Rada Gminy uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy w postaci “Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy” stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.

§ 3

Traci moc uchwała Rady Gminy w Kamiennej Górze nr X/41/97 z dnia 24 września 1997 roku w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy w Kamiennej Górze.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni do dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
TADEUSZ GABRYŚ

 Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Kamienna Góra z dnia 24 września 2002 r. (poz. 3234)

REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE GMINY

§ 1

Ilekroć w regulaminie jest mowa o :

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 z późn. zmianami),

2) właścicielach nieruchomości – rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością,

3) odpadach komunalnych – rozumie się przez to odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych,

4) komunalnych odpadach wielkogabarytowych – rozumie się przez to odpady komunalne o dużych rozmiarach,

5) nieczystościach ciekłych – rozumie się przez to ścieki gromadzone przejściowo w zbiornikach bezodpływowych,

6) zbiornikach bezodpływowych – rozumie się przez to instalacje i urządzenia przeznaczone do gromadzenia nieczystości ciekłych w miejscu ich powstawania,

7) stacjach zlewnych – rozumie się przez to instalacje i urządzienia zlokalizowane przy kolektorach sieci kanalizacyjnej lub przy oczyszczalniach ścieków służące do przyjmowania nieczystości ciekłych dowożonych pojazdami asenizacyjnymi z miejsc gromadzenia,

8) zakład utylizacji odpadów – rozumie się przez to legalnie prowadzony obiekt budowlany służący prowadzeniu odzysku lub unieszkodliwianiu odpadów komunalnych; w szczególności mogą to być składowiska, kompostownie, spalarnie, sortownie, zakłady przetwarzania odpadów wielkogabarytowych, budowlanych, surowców wtórnych, punkty zlewne nieczystości ciekłych,

9) firma wywozowa – rozumie się przez to zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

WYMAGANIA W ZAKRESIE UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE NIERUCHOMOŚCI

§ 2

Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do:

1. Utrzymania porządku, czystości, oraz należytego stanu estetycznego i sanitarno-higienicznego nieruchomości (w tym także wykaszania chwastów

i roślinności niezagospodarowanej rolniczo w obrębie posesji).

2. Oczyszczania ze śniegu, lodu, błota oraz innych zanieczyszczeń dojścia do budynków i budowli oraz chodniki przyległe do terenu nieruchomości.

§ 3

1. Obowiązek oczyszczania ze śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń winien być realizowany przez odgarnięcie śniegu w miejsce niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych i pojazdów oraz podjęcie działań usuwających lub co najmniej ograniczających śliskość chodnika. Piasek użyty do tych celów należy usunąć z chodnika niezwłocznie po ustaniu przyczyn jego zastosowania.

2. Zanieczyszczenia usuwane z chodników winny być gromadzone w pojemnikach na odpady.

§ 4

Mycie i naprawy pojazdów samochodowych na nieruchomościach lub ich częściach (chodniki, podwórka itp.) poza myjniami i warsztatami naprawczymi, może odbywać się pod warunkiem, że powstające ścieki odprowadzane są do kanalizacji lub gromadzone są w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z wymogami niniejszego Regulaminu, w szczególności ścieki takie nie mogą być bezpośrednio odprowadzane do zbiorników wodnych, rzek lub do ziemi.

§ 5

1. Właściciele nieruchomości zlokalizowanych na terenie objętym programem selektywnej zbiórki odpadów, obowiązani są do segregacji takich rodzajów odpadów, które są selektywnie zbierane.

2. Selektywna zbiórka odpadów powinna być prowadzona z zachowaniem ogólnych warunków usuwania odpadów określonych w niniejszym Regulaminie.

3. W umowie zawartej z zakładem utylizacji odpadów lub firmą wywozową określa się szczegółowe zasady selektywnej zbiórki odpadów.

RODZAJE URZĄDZEŃ PRZEZNACZONYCH DO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH NA TERENIE NIERUCHOMOŚCI ORAZ NA DROGACH PUBLICZNYCH. WYMAGANIA DOTYCZĄCE ROZMIESZCZENIA ORAZ UTRZYMYWANIA TYCH URZĄDZEŃ W ODPOWIEDNIM STANIE SANITARNYM, PORZĄDKOWYM I TECHNICZNYM

§ 6

Właściciele nieruchomości zapewniają wyposażenie jej w urządzenia służące do gromadzenia:

1. odpadów komunalnych,

2. nieczystości ciekłych – w przypadku braku podłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

§ 7

1. Urządzenia do gromadzenia odpadów komunalnych to:

a) znormalizowane zamykane pojemniki przenośne o pojemności od 110 do 1100 litrów,
b) kosze uliczne o pojemności od 30 do 60 litrów,
c) statywy na worki foliowe – tylko do selektywnej zbiórki odpadów.

2. Urządzenia do gromadzenia nieczystości ciekłych to zbiorniki bezodpływowe odpowiadające wymaganiom wynikającym z przepisów Prawa budowlanego.

§ 8

1. Pojemniki lub statywy na worki foliowe powinny być zawsze szczelne, czyste, zamknięte i ustawione w granicach nieruchomości w miejscu trwale oznaczonym, na równej nawierzchni, w miarę istniejących możliwości utwardzonej, zabezpieczonej przed zbieraniem się wody i błota. Miejsce ustawienia pojemników lub statywów powinno być utrzymywane w czystości.

2. Bezodpływowe zbiorniki służące gromadzeniu nieczystości ciekłych powinny być użytkowane w sposób uniemożliwiający przenikanie ich zawartości do ziemi, wód powierzchniowych i podziemnych.

§ 9

Dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów należy stosować pojemniki o pojemności od 110 do 1100 litrów lub statywy na worki foliowe odpowiadające ogólnym warunkom określonym w niniejszym Regulaminie.

§ 10

1. Utrzymywanie pojemników oraz statywów na worki foliowe w odpowiednim stanie sanitarnym, technicznym i estetycznym należy do właścicieli nieruchomości, chyba że umowa zawarta pomiędzy właścicielem nieruchomości a zakładem utylizacji odpadów lub firmą wywozową stanowi inaczej.

2. Zabrania się wrzucania do pojemników śniegu, lodu, gorącego popiołu i żużlu, gruzu budowlanego, szlamów, substancji żrących i wybuchowych.

§ 11

Odpady komunalne powstające w zabudowaniach osiedli budynków wielorodzinnych w Czadrowie i Ogorzelcu powinny być gromadzone w urządzeniach wymienionych w § 7 ust. 1 pkt a i c odpowiadających wymaganiom określonym w niniejszym Regulaminie, usytuowanych w miejscach do tego celu przeznaczonych, zabezpieczonych osłonami śmietnikowymi.

§ 12

Osłony śmietnikowe powinny być oddalone od wejścia klatki schodowej budynku mieszkalnego minimum o 50 m, a od okien minimum 15 m. Ponadto osłony śmietnikowe mogą być wyposażone w:

– utwardzoną nawierzchnię ze spadkiem do studzienki kanalizacyjnej,
– ściany boczne i zadaszenie,
– możliwość doprowadzenia wody w celu czyszczenia i dezynfekcji pojemników.

§ 13

Zarządcy dróg o intensywnym ruchu pieszych oraz właściciele nieruchomości, na których znajdują się tereny lub obiekty służące do użytku publicznego takie jak: place zabaw, parkingi, parki, przystanki komunikacyjne itp., mają obowiązek ustawienia na tych terenach lub obiektach koszy ulicznych na odpady o pojemności od 30 do 60 litrów w ilości zapewniającej czystość i porządek na danym terenie.

§ 14

Zabrania się spalania jakichkolwiek odpadów w pojemnikach jak i na terenie otwartym.

CZĘSTOTLIWOŚĆ I SPOSÓB POZBYWANIA SIĘ ODPADÓW KOMUNALNYCH LUB NIECZYSTOŚCI CIEKŁYCH Z TERENU NIERUCHOMOŚCI ORAZ Z TERENÓW PRZEZNACZONYCH DO UŻYTKU PUBLICZNEGO

§ 15

Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do posiadania umowy z firmą wywozową na:

1. odbiór odpadów komunalnych,

2. odbiór nieczystości ciekłych z nieruchomości niepodłączonej do sieci kanalizacyjnej lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

§ 16

1. Odpady określone w § 1 pkt 3 powinny być docelowo dostarczane do zakładu utylizacji odpadów.

2. Odpady określone w § 1 pkt 5 powinny być docelowo dostarczane do stacji zlewnych lub zakładu utylizacji odpadów.

§ 17

1. Właściciel nieruchomości jest zobowiązany zapewnić pracownikom firmy wywozowej dostęp do pojemników w czasie ustalonym w umowie o odbiór odpadów, w sposób umożliwiający opróżnienie pojemników bez narażania na szkodę ludzi, budynków, bądź pojazdów.

2. Obowiązki określone w ust. 1 dotyczą także dostępu do urządzeń służących do gromadzenia nieczystości ciekłych.

§ 18

Dopuszcza się zagospodarowywanie gruzu budowlanego do utwardzania podwórek lub naprawy zniszczonych dróg o nawierzchni gruntowej.

§ 19

1. Usuwanie odpadów komunalnych z terenu nieruchomości powinno odbywać się w terminach uzgodnionych z firmą wywozową, z częstotliwością co najmniej raz na dwa tygodnie.

2. Usuwanie odpadów z parkingów, parków, placów zabaw, przystanków komunikacyjnych itp. powinno odbywać się w częstotliwości zapewniającej ich prawidłowy odbiór (niepowodujący zanieczyszczenia danego terenu oraz miejsc wokół pojemników).

3. Opróżnianie zbiorników bezodpływowych powinno odbywać się na zlecenie właściciela nieruchomości udzielone z wyprzedzeniem wykluczającym przepełnienie zbiornika bezodpływowego.

§ 20

1. Dopuszcza się gromadzenie odpadów komunalnych (oprócz resztek organicznych podatnych na rozkład biologiczny) na terenie nieruchomości w murowanych boksach, w sytuacji gdy niemożliwe jest zwykłe odbieranie odpadów komunalnych (z częstotliwością podaną w § 19 ust.1) przez firmę wywozową ze względu na utrudniony lub czasowo niemożliwy dojazd do posesji. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest wówczas zawrzeć umowę z zakładem utylizacji odpadów na ich odbiór i własnym transportem z częstotliwością jeden raz w kwartale dostarczyć odpady do zakładu lub zlecić, na podstawie zawartej umowy, jeden raz w kwartale odbiór odpadów z boksu firmie wywozowej.

2. Boks przeznaczony do gromadzenia odpadów komunalnych ma służyć tylko do tego celu i musi być utrzymany w odpowiednim stanie sanitarnym, technicznym i estetycznym.

§ 21

Odpady wielkogabarytowe powinny być gromadzone w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości nie naruszając jej ogólnego porządku oraz w sposób nieutrudniający korzystania z nieruchomości przez osoby do tego uprawnione i usuwane przez firmę wywozową w terminach ustalonych przez Urząd Gminy w Kamiennej Górze. Koszty usunięcia pokrywa Urząd Gminy.

OBOWIĄZKI OSÓB UTRZYMUJĄCYCH ZWIERZĘTA DOMOWE, MAJĄCE NA CELU OCHRONĘ PRZED ZAGROŻENIEM LUB UCIĄŻLIWOŚCIĄ DLA LUDZI ORAZ PRZED ZANIECZYSZCZENIEM TERENÓW PRZEZNACZONYCH DO WSPÓLNEGO UŻYTKU

§ 22

Osoby będące właścicielami lub opiekunami psów i innych zwierząt domowych są zobowiązane do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami, w tym w szczególności nie pozostawiania bez dozoru, jeżeli zwierzę nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym bądź na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się z niego.

§ 23

1. Właściciele i posiadacze psów są zobowiązani do ich zarejestrowania oraz poddawania corocznym szczepieniom przeciw wściekliźnie. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/28/02 z dnia 18 października 2002 r. stwierdzono nieważność § 23 ust. 1).

2. Na terenie przeznaczonym do użytku publicznego psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone tylko w miejscach mało uczęszczanych i pod warunkiem, że pies ma kaganiec a właściciel (opiekun) ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

3. Zakazuje się wprowadzania psów lub innych zwierząt domowych do piaskownic i innych urządzeń służących do zabawy dla dzieci.

§ 24

W przypadku odpowiedniego oznakowania przez właściciela nieruchomości zakazuje się wprowadzania psów lub innych zwierząt domowych do obiektów użytku publicznego, placówek handlowych lub gastronomicznych.

§ 25

Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do usunięcia spowodowanych przez nie zanieczyszczeń na klatkach schodowych lub innych pomieszczeniach budynków służących do użytku publicznego, a także na terenach użytku publicznego, takich jak ulice, chodniki, parki, skwery, zieleńce itp.

WYMAGANIA W ZAKRESIE UTRZYMYWANIA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH NA TERENACH WYŁĄCZONYCH Z PRODUKCJI ROLNICZEJ, W TYM TAKŻE ZAKAZU ICH UTRZYMYWANIA NA OKREŚLONYCH OBSZARACH LUB W POSZCZEGÓLNYCH NIERUCHOMOŚCIACH

§ 26

Na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej zwierzęta gospodarskie mogą być utrzymywane pod warunkiem, że :

1. Powstające w związku z hodowlą odpady nie będą powodowały zanieczyszczenia terenu nieruchomości oraz wód powierzchniowych i podziemnych.

2. Hodowla nie będzie powodowała dla innych osób zamieszkujących na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich, uciążliwości takich jak hałas, odór, czy podobne.

3. Przestrzegane będą obowiązujące przepisy sanitarno-epidemiologiczne.

§ 27

Wprowadza się całkowity zakaz chowu i utrzymywania zwierząt gospodarskich na następujących obszarach gminy Kamienna Góra niezwiązanych z produkcją rolną:

1. Osiedle w Czadrwie.

2. Spółdzielnia Mieszkaniowa “KROKUS” w Ogorzelcu.

DERATYZACJA NA TERENIE GMINY I SPOSOBY JEJ PRZEPROWADZANIA

§ 28

1. Nieruchomości i obiekty na nich zlokalizowane, które należą do osób prawnych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, właścicieli domów wielorodzinnych, obiektów administracyjnych, zakładów opieki zdrowotnej i opieki społecznej, szkoły i placówki kulturalno-oświatowe są objęte obowiązkową deratyzacją.

2. Deratyzacja na terenach wymienionych w ust. 1 przeprowadzana jest przez właścicieli według potrzeb.

3. Deratyzację winny dokonywać specjalistyczne jednostki posiadające odpowiednie środki do jej wykonywania.

PRZEPISY KARNE

§ 29

Za nie przestrzeganie zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kamienna Góra zwartych w niniejszym regulaminie, będą stosowane kary, wynikające z art. 10 ustawy cytowanej na wstępie niniejszego Regulaminu.