3223

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W SZKLARSKIEJ PORĘBIE

z dnia 26 września 2002 r.

w sprawie wprowadzenia przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi na terenie miasta Szklarska Poręba oraz dodatkowym oznaczeniem taksówek

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późn. zm.) oraz art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 50, poz. 601 z późn. zm.) Rada Miejska w Szklarskiej Porębie uchwala, co następuje:

§ 1

Wprowadza się “Przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi na terenie miasta Szklarska Poręba oraz dodatkowym oznaczeniem taksówek”, stanowiące załącznik nr 1 do uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu Szklarska Poręba.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega ogłoszeniu w pasie lokalnej.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
ZYGMUNT PIETER

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie z dnia 26 września 2002 r. (poz. 3223)

Przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi na terenie miasta Szklarska Poręba oraz dodatkowym oznaczeniem taksówek

I. Postanowienia ogólne.

II. Zasady przewozu osób i bagażu taksówkami.

§ 1 Przepisy ogólne ustalające zasady funkcjonowania taksówek na postojach.
§ 2 Przewóz osób taksówkami osobowymi.
§ 3 Przewóz bagażu w taksówce osobowej.
§ 4 Warunki techniczne jakim winny odpowiadać taksówki oraz zasady ich oznakowania.
§ 5 Kontrola.

I. Postanowienia ogólne

1. Przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi na terenie miasta Szklarska Poręba oraz dodatkowym oznaczeniem taksówek zwane są dalej przepisami porządkowymi.

2. Pojęcia podstawowe:

1) taksówkarz:

a) przedsiębiorca, który uzyskał – zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania krajowego drogowego przewozu osób – zezwolenie na wykonywanie zarobkowego przewozu osób taksówkami,

b) przedsiębiorca, który uzyskał – zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym – licencję na wykonywanie transportu drogowego taksówką,

2) taksówka – pojazd samochodowy odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego, za ustaloną na podstawie taksometru opłatą.

II. Zasady przewozu osób i bagażu taksówkami

§ 1

Przepisy ogólne ustalające zasady funkcjonowania taksówek na postojach:

1. Taksówki mogą oczekiwać na pasażerów wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, które są ograniczone znakami oznaczającymi początek i koniec postoju “TAXI” lub zakreślone kopertami.

2. Taksówki są zobowiązane oczekiwać na pasażerów wg kolejności przyjazdu na postój.

3. Kierowcy taksówek na postoju zobowiązani są znajdować się w swoim pojeździe lub przy nim.

4. Taksówka może być zatrzymana i zajęta poza postojem, jeżeli nie jest to zabronione przepisami o ruchu drogowym.

§ 2

Przewóz osób taksówką osobową:

1. Pasażer ma prawo wyboru taksówki osobowej. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/25/02 z dnia 15 października 2002 r. stwierdzono nieważność § 2 pkt 1).

2. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do taksówki, z której sam korzysta, inne osoby na wolne miejsce, bez uiszczania za to dodatkowej opłaty. Kierowca taksówki bez zgody pasażera nie może dysponować wolnymi miejscami w taksówce. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/25/02 z dnia 15 października 2002 r. stwierdzono nieważność § 2 pkt 2).

3. Zezwala się na przewóz dzieci tylko pod opieką dorosłych, chyba że osoba, pod której opieką dziecko się znajduje, upoważni kierowcę do przewożenia dziecka samego; w takim razie należność za usługę opiekun dziecka uiszcza z góry. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/25/02 z dnia 15 października 2002 r. stwierdzono nieważność § 2 pkt 3).

4. Kierowca taksówki w miarę możliwości powinien uwzględnić pierwszeństwo przewozu osób wymagających natychmiastowej pomocy lub znajdujących się w szczególnej potrzebie.

5. Kierowca taksówki jest obowiązany wykonać zamówiony przewóz najkrótszą drogą, chyba że pasażer zgodzi się na przewóz inną drogą lub gdy tego żąda.

6. Kierowca taksówki może przewozić pasażerów lub bagaż po uprzednim włączeniu sprawnie działającego i zalegalizowanego taksometru, podając niezwłocznie po zajęciu przez pasażera miejsca w taksówce cenę za 1 km. Taksometr powinien być zainstalowany w miejscu umożliwiającym swobodne odczytanie jego wskazań.

7. Po zakończeniu przewozu kierowca taksówki jest obowiązany niezwłocznie przełączyć taksometr na pozycję “kasa”.

8. Ustalona należność za przejazd taksówką osobową określają wskazania taksometru; pasażer jest obowiązany uiścić należność nie później niż w chwili zwolnienia pojazdu. Należność za przejazd taksówką osobową reguluje tylko jeden pasażer, kierowca taksówki nie może żądać zapłaty od pozostałych osób znajdujących się w taksówce, bez względu na okoliczności, w jakich korzystali oni z pojazdu. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/25/02 z dnia 15 października 2002 r. stwierdzono nieważność § 2 pkt 8).

9. Na żądanie pasażera kierowca taksówki jest obowiązany wydać rachunek za przejazd. Rachunek powinien zawierać w szczególności datę wystawienia, oznaczenie odbiorcy rachunku, kwotę należności za przejazd oraz pieczęć z danymi identy-

fikacyjnymi kierowcy (imię, nazwisko, adres siedziby przedsiębiorstwa i numer zezwolenia lub licencji). Ponadto na żądanie pasażera kierowca taksówki jest obowiązany do określenia w rachunku trasy przewozu.

10. Po zakończeniu przewozu kierowca taksówki jest obowiązany przypomnieć pasażerowi o zabraniu bagażu oraz sprawdzić, czy nie zostawił on w taksówce jakichkolwiek przedmiotów. W razie znalezienia rzeczy pozostawionych przez pasażera kierowca taksówki postępuje z nimi stosownie do przepisów o rzeczach znalezionych.

11. Pasażer jest odpowiedzialny za powstałe z jego winy uszkodzenia lub zanieczyszczenia taksówki na zasadach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/25/02 z dnia 15 października 2002 r. stwierdzono nieważność § 2 pkt 11).

12. Kierowca taksówki osobowej ma prawo odmówić wykonania przewozu lub rozpoczęty przewóz przerwać, jeżeli pasażer:

a) swoim zachowaniem zdradza objawy odurzenia alkoholem lub innymi środkami odurzającymi,

b) spożywa w taksówce alkohol.

§ 3

Przewóz bagażu w taksówce osobowej:

1. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do taksówki, bez uiszczenia dodatkowej należności, bagaż podręczny oraz za zgodą kierowcy psy lub inne małe zwierzęta domowe, które można umieścić tak, aby nie uszkodziły lub nie zniszczyły pojazdu, o ile ich ciężar i wielkość nie przekraczają dopuszczalnej ładowności pojazdu i nie zagrażają bezpieczeństwu jazdy. Do bagażu podręcznego zalicza się w szczególności: walizki, plecaki, worki turystyczne oraz inne przedmioty, które zarówno swoją wielkością jak i sposobem opakowaniem nie powodują uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu oraz nie ograniczają pola widzenia kierowcy i nie utrudniają prowadzenia taksówki osobowej. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/25/ /02 z dnia 15 października 2002 r. stwierdzono nieważność § 3 pkt 1 zdanie pierwsze).

2. Z zachowaniem warunków określonych w pkt 1 dopuszcza się przewóz w szczególności: nart z kijkami, wózków dziecinnych, inwalidzkich składanych oraz na ryzyko pasażera m.in. telewizorów i radioodbiorników.

3. Bagaż podręczny pasażera można przewozić w bagażniku znajdującym się wewnątrz taksówki osobowej lub na zewnątrz taksówki osobowej przy zachowaniu warunków, o których mowa w pkt 1. Bagażnik wewnętrzny taksówki osobowej powinien być utrzymany w należytej czystości i wolny od wszelkiego sprzętu dodatkowego (poza sprzętem służącym do naprawy pojazdu samochodowego). (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/25/02 z dnia 15 października 2002 r. stwierdzono nieważność § 3).

4. Zabrania się przewozu taksówkami osobowymi przedmiotów i materiałów niebezpiecznych, w szczególności broni, materiałów łatwopalnych, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących przedmiotów cuchnących oraz zwłok i szczątków ludzkich i zwierzęcych. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/25 /02 z dnia 15 października 2002 r. stwierdzono nieważność § 3.

§ 4

Warunki techniczne jakim winny odpowiadać taksówki oraz zasady ich oznakowania:

1. Taksówki dopuszczone do ruchu na drogach powinny odpowiadać warunkom technicznym i zakresowi ich niezbędnego wyposażenia określonym w powszechnie obowiązujących przepisach.

2. Taksówki winny być dodatkowo oznaczone w sposób następujący: po obu stronach pojazdu na przednich drzwiach należy umieścić emblemat z numerem bocznym taksówki, herbem Szklarskiej Poręby i nazwą miejscowości “SZKLARSKA PORĘBA”.

3. Wzór emblematu, o którym mowa w ust. 2, oraz jego opis stanowi załącznik nr 1 do Przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi.

4. W taksówce może być umieszczona wywieszka z prośbą o niepalenie tytoniu.

§ 5

Kontrola.

Kontrola taksówkarzy wykonujących zarobkowy przewóz osób taksówką osobową dokonywana jest przez osoby upoważnione przez Burmistrza Miasta Szklarska Poręba w zakresie określonym w ustawie z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym, ustawie z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej oraz na podstawie i w zakresie określonym w zawartych porozumieniach z innymi organami administracji państwowej. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/25/02 z dnia 15 października 2002 r. stwierdzono nieważność § 5).