3208

UCHWAŁA RADY GMINY W PRZEWORNIE

z dnia 24 września 2002 r.

w sprawie uchwalenia Regulaminu zbiorowego zaopatrzenia w wodę mieszkańców gminy Przeworno

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 z późn. zm.) Rada Gminy w Przewornie uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się regulamin zaopatrzenia w wodę mieszkańców gminy Przeworno w brzmieniu jak w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy w Przewornie.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

WICEPRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
ANDRZEJ KASPRZYK

Załącznik do uchwały Rady Gminy w Przewornie z dnia 24 września 2002 r. (poz. 3208)

REGULAMIN

ZBIOROWEGO ZAOPATRZENIA W WODĘ MIESZKAŃCÓW GMINY PRZEWORNO

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Celem regulaminu jest:

1. Określenie praw i obowiązków Zakładu Usług Komunalnych w Przewornie, ul. Kolejowa 4, 57-130 Przeworno, w zakresie zaopatrzenia w wodę, zwanego dalej “Zakładem”, oraz odbiorców usług wodociągowych świadczonych przez Zakład, zwanymi dalej “Odbiorcami”, wynikających z ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) oraz z przepisów wykonawczych do tej ustawy:

a) przez ustawę należy rozumieć ustawę z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747).

b) przez zbiorowe zaopatrzenie w wodę należy rozumieć działalność Zakładu polegającą na ujęciu, uzdatnianiu i dostarczeniu wody do Odbiorcy.

2. Ustanowienie warunków przyłączania do sieci wodociągowej, zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy.

3. Udostępnienie wszystkim potencjalnym odbiorcom usług informacji o możliwościach dostępu warunkach przyłączenia do sieci.

4. Udostępnienie istniejącym i przyszłym odbiorcom informacji nt. wzajemnych praw i obowiązków Zakładu i Odbiorców usługi.

R o z d z i a ł II

Minimalny poziom usług świadczonych przez Zakład

§ 2

1. Zakład, zgodnie z przepisami ustawy, ma obowiązek zapewnić:

1) zdolność posiadanych urządzeń wodociągowych do realizacji dostaw wody w wymaganych ilościach oraz dostaw wody w sposób ciągły i niezawodny, a także zapewnić należytą jakość dostarczanej wody, zgodnie z obowiązującymi przepisami,

2) spełnienie warunków wprowadzania ograniczeń dostarczania wody w przypadku wystąpienia jej niedoboru.

§ 3

1. Odbiorcy usług zobowiązani są do korzystania z zaopatrzenia w wodę w sposób zgodny z przepisami ustawy i niepowodujący pogorszenia jakości usług świadczonych przez Zakład oraz nieutrudniający działalności Zakładu, w szczególności do:

1) użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody lub wody z instalacji centralnego ogrzewania,

2) zabezpieczenia przed dostępem osób nieuprawnionych do pomieszczenia, w którym zainstalowany jest wodomierz,

3) umożliwienia upoważnionym przedstawicielom Zakładu wstępu na teren nieruchomości i do pomieszczeń w celach określonych przepisami ustawy oraz niniejszego regulaminu,

4) poinformowania Zakładu o własnych ujęciach wody,

5) wykorzystywania wody z sieci wodociągowej wyłącznie w celach określonych w warunkach przyłączenia do sieci.

R o z d z i a ł III

Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów z odbiorcami usług

§ 4

Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę zawartej między Zakładem a Odbiorcą usług, która wynika ze szczegółowych warunków i trybu zawierania umów określonych w ustawie.

§ 5

Zakład jest obowiązany do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę z Odbiorcą, którego nieruchomość została przyłączona do sieci i który wystąpił z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.

§ 6

1. Umowa, o której mowa w § 5, zawiera w szczególności postanowienia dotyczące:

1) ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych oraz warunków ich świadczenia,
2) sposobu i terminów wzajemnych rozliczeń,
3) praw i obowiązków stron umowy,
4) procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych,
5) dokumentów upoważniających do wstępu na teren nieruchomości i do pomieszczeń odbiorcy usług,
6) ustaleń zawartych w zezwoleniu, o których mowa w art. 18 ustawy,
7) okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia.

2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 5, stanowi upoważnienie podpisane przez kierownika Zakładu określające czynności, których wykonanie wymaga wstępu na teren nieruchomości Odbiorcy, w szczególności obejmujące: dokonanie odczytu i sprawdzenia prawidłowości działania urządzenia pomiarowego i wodomierza głównego lub wodomierzy w lokalach, wykonanie prac konserwacyjno--remontowych oraz kontrolę korzystania z usług zgodnie z umową – wzór upoważnienia określa załącznik nr 2 niniejszego regulaminu.

§ 7

Umowa, o której mowa w § 5, może być zawarta z Odbiorcą, który posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczana woda, albo z Odbiorcą, który korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

§ 8

Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, umowa, o której mowa w § 4, zawierana jest z właścicielem budynku lub z zarządcą nieruchomości wspólnej.

§ 9

Na wniosek właściciela/właścicieli lub zarządcy budynku wielolokalowego Zakład zawiera umowy z korzystającymi z lokali osobami, o których mowa w § 7 i 8, jeżeli:

1) we wszystkich lokalach są zainstalowane wodomierze w sposób uzgodniony z Zakładem,

2) zainstalowane wodomierze spełniają wymagania Polskich Norm oraz wymagania uzgodnione z Zakładem odnośnie ich typu,

3) możliwy jest odczyt wskazań wodomierzy,

4) wnioskodawca i Zakład ustalili sposób rozliczeń różnicy wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania,

5) możliwe jest przerwanie dostarczania wody do lokalu bez zakłóceń dostaw wody w pozostałych lokalach.

§ 10

Zakład może wyrazić zgodę na zawarcie umów z korzystającymi z lokali osobami, o których mowa w § 7 i 8 również w przypadku, gdy nie są spełnione warunki, o których mowa w § 9.

§ 11

Podpisanie umowy o dostarczanie wody następuje po podpisaniu przez strony protokołów z prób i odbiorów prac budowlano-montażowych wykonanych w związku z przyłączeniem do sieci.

§ 12

Treść umowy o zaopatrzenie w wodę nie może ograniczać praw i obowiązków stron, wynikających z przepisów ustawy, z przepisów wykonawczych do ustawy oraz z niniejszego regulaminu.

§ 13

1. W przypadku zmiany Odbiorcy usług, rozwiązanie umowy z dotychczasowym Odbiorcą następuje z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

2. W sytuacji opisanej w punkcie 1 rozliczenie za zużytą wodę następuje:

– w przypadku wskazań wodomierza – wg jego wskazania, w dniu, w którym uległa rozwiązaniu umowa z dotychczasowym Odbiorcą,

– w przypadku braku wodomierza – w pełnych miesiącach kalendarzowych – do końca miesiąca, w którym nastąpiło rozwiązanie umowy.

§ 14

Taryfowe ceny i stawki opłat, określane, zgodnie z przepisami ustawy przez Zakład i zatwierdzane uchwałą Rady Gminy w Przewornie, nie podlegają ustalaniu w oparciu o umowę o zaopatrzenie w wodę zawieraną pomiędzy Zakładem a Odbiorcą.

§ 15

Integralną część umowy o zaopatrzenie w wodę stanowi załącznik, składany przez Odbiorcę usług przy zawieraniu umowy i aktualizowany każdorazowo po zmianie warunków korzystania z usług, określający charakterystykę zużycia wody oraz rodzaj i ilość.

R o z d z i a ł IV

Sposób rozliczeń w oparciu o ceny i stawki opłat ustalone w taryfach

§ 16

Podstawowe zasady rozliczeń za zaopatrzenie w wodę określają przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, stanowią, że:

1) rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę są prowadzone przez Zakład z odbiorcami usług na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczonej wody,

2) ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazania wodomierza głównego, a w przypadku jego braku w oparciu o przeciętne normy zużycia wody, ustalane na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w art. 27 ustawy,

3) w przypadku zawarcia umów z użytkownikami lokali w budynkach wielolokalowych ilość dostarczonej wody ustala się na podstawie zainstalowanych wodomierzy indywidualnych, uwzględniając różnicę wynikającą z odczytu dokonanego na wodomierzu głównym a sumą odczytów z wodomierzy indywidualnych,

4) w przypadku awarii wodomierz do rozliczeń przyjmuje się średnie zużycie z okresu ostatnich 3 miesięcy przed wystąpieniem awarii,

5) w przypadku stwierdzenia przez pracownika Zakładu upoważnionego do odczytu/kontroli wodomierza u Odbiorcy faktu naruszenia plomby na wodomierzu, Odbiorca pokrywa w całości koszty demontażu tego wodomierza i montażu nowego wodomierza oraz zostaje obciążony ilością wody, która mogłaby popłynąć pełnym przekrojem rury przyłącza wodociągowego, licząc ten okres od dnia ostatniego odczytu wodomierza.

§ 17

1. Odbiorca usług dokonuje zapłaty za dostarczoną wodę w terminie określonym w fakturze, który nie może być krótszy niż 14 dni od daty jej dostarczenia.

2. Zgłoszenie przez Odbiorcę usług zastrzeżeń do wysokości wynikającej z faktury nie wstrzymuje jej zapłaty.

3. W przypadku nadpłaty, zalicza się ją na poczet przyszłych należności, lub na żądanie Odbiorcy usług, zwraca się ją Odbiorcy w terminie 14 dni od dnia złożenia przez niego pisemnego wniosku w tej sprawie.

4. W przypadku nieuiszczenia przez Odbiorcę opłat za dwa pełne okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległych opłat Dostawcy przysługuje prawo odcięcia dostawy wody (likwidacja przyłącza).

5. W przypadku wystąpienia sytuacji opisanej w pkt 4 Odbiorca po uregulowaniu wszystkich zobowiązań finansowych w stosunku do Dostawcy może ubiegać się o warunki techniczne wykonania nowego przyłącza wody, którego koszty Odbiorca pokrywa w całości.

§ 18

Przy rozliczeniach z Odbiorcami Zakład zobowiązany jest stosować taryfę zatwierdzoną przez Radę Gminy w Przewornie.

§ 19

1. Taryfa obowiązuje przez 1 rok.

2. Taryfa wymaga ogłoszenia na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Przewornie co najmniej na 7 dni przed jej wejściem w życie.

§ 20

1. Woda pobrana z sieci wodociągowej do potrzeb:

– publicznych studni,
– zasilania publicznych fontann,
– na cele przeciwpożarowe,
– do zraszania publicznych terenów zieleni,
– dla potrzeb instytucji – Urzędu Gminy,
– innych potrzeb publicznych,

Zakład obciąża budżet Gminy Przeworno, na podstawie cen i stawek ustalonych w taryfie, za ilość zadeklarowaną na ww. cele przez Gminę Przeworno, w rozliczeniu rocznym, najpóźniej do 30 listopada każdego roku.

R o z d z i a ł V

Warunki przyłączania do sieci

§ 21

Zakres budowy urządzeń wodociągowych realizowany i finansowany przez Gminę - Zakład oraz przez osobę ubiegającą się o przyłączenie nieruchomości do sieci określają przepisy ustawy, stanowiąc:

1) Gmina - Zakład jest obowiązany zapewnić realizację budowy i rozbudowy urządzeń wodociągowych, ustalonych przez Gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji,

2) realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt Odbiorca ubiegający się o przyłączenie nieruchomości do sieci,

3) w przypadku inwestycji wodociągowych koszty zainstalowania wodomierza głównego pokrywa Gmina, utrzymania Zakład, a urządzenia pomiarowego Odbiorca usług.

§ 22

1. W przypadkach, gdy plany inwestycyjne właścicieli lub zarządców nieruchomości wyprzedzają plan inwestycyjny Gminy, mogą oni wybudować na własny koszt, w porozumieniu z Zakładem i Gminą, urządzenia wodociągowe niezbędne do korzystania z usług.

2. Urządzenia, o których mowa w ust. 1, podlegają odpłatnemu przekazaniu Gminie na zasadach określonych w art. 31 ustawy.

§ 23

Przyłączenie do sieci wodociągowej następuje na podstawie umowy o przyłączenie i po spełnieniu technicznych warunków przyłączenia, określonych przez Zakład, zwanych dalej “warunkami przyłączenia”.

§ 24

1. Z wnioskiem o przyłączenie do sieci wodociągowej może występować Odbiorca, posiadający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, która ma być przyłączona do sieci.

2. Odbiorca, o którym mowa w ust. 1, składa w Zakładzie wniosek o określenie warunków przyłączenia.

3. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, określa załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.

§ 25

1. Wniosek o przyłączenie do sieci wodociągowej powinien w szczególności zawierać:

1) oznaczenie wnioskodawcy,

2) określenie:

a) rodzaju i parametrów instalacji odbiorczych,
b) charakterystyki zużycia wody,
c) przeznaczenia wody,

3) informacje określające charakterystykę techniczną obiektu, do którego będzie dostarczana woda, w szczególności:

a) powierzchnię użytkową i rodzaj lokali (mieszkalne, użytkowe) w budynkach zasilanych w wodę,
b) wyposażenie lokali i obiektów w urządzenia zużywające wodę,

4) proponowany termin rozpoczęcia poboru wody.

2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, Odbiorca ubiegający się o przyłączenie do sieci, powinien załączyć:

1) dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, której dotyczy wniosek,

2) mapę sytuacyjną, określającą usytuowanie nieruchomości, o której mowa w ust. 1, względem istniejących sieci wodociągowej oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu.

§ 26

1. Zakład określa warunki przyłączenia i przekazuje wnioskodawcy wraz z projektem umowy o przyłączenie, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w § 17.

2. Warunki przyłączenia są ważne 2 lata od dnia ich określenia.

3. Warunki przyłączenia powinny określać w szczególności:

1) miejsca i sposób przyłączenia sieci wodociągowej z instalacjami Odbiorcy,

2) przepływ obliczeniowy wody lub urządzenia sanitarne i techniczne, w których zużywana jest woda,

3) wymagania dotyczące:

a) miejsca zainstalowania wodomierza głównego,
b) miejsca zainstalowania urządzenia pomiarowego,

4) termin ważności warunków przyłączenia.

§ 27

1. Umowa o przyłączenie w szczególności określa:

1) strony zawierające umowę,

2) zakres prac projektowych i budowlano-montażo-wych oraz prac związanych z przeprowadzaniem prób i odbiorów końcowych, wykonanych przez strony,

3) sposób koordynacji prac wykonawczych przez strony oraz kontroli dotrzymywania wymagań określonych w warunkach przyłączenia,

4) terminy:

a) zakończenia budowy przyłącza oraz terminy przeprowadzenia niezbędnych prób i odbiorów częściowych,

b) przeprowadzenia prób końcowych i końcowego odbioru przyłącza,

5) przewidywany termin rozpoczęcia zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków,

6) odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy o przyłączenie.

§ 28

1. Umowa o przyłączenie stanowi podstawę do rozpoczęcia realizacji prac projektowych i budowlano- -montażowych.

2. Określone w umowie o przyłączenie próby i odbiory częściowe oraz końcowe są przeprowadzane przy udziale upoważnionych przedstawicieli stron.

3. Wyniki prób i odbiorów, o których mowa w ust. 2, są potwierdzane przez strony w protokołach, których wzory określa Zakład.

R o z d z i a ł VI

Możliwości dostępu do usług wodociągowych

§ 29

Potencjalni odbiorcy usług wodociągowych mogą uzyskać informacje dotyczące dostępności tych usług:

1) w Urzędzie Gminy, który udostępnia nieodpłatnie wgląd:

a) w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
b) w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
c) w regulamin świadczenia usług,
d) w warunki udzielania zezwolenia na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę,
e) w wieloletnie plany rozwoju i modernizacji,

2) w Zakładzie, który udostępnia nieodpłatnie:

a) w regulamin świadczenia usług.

R o z d z i a ł VII

Sposób postępowania w przypadku niedotrzymania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody, a w szczególności sposoby załatwiania reklamacji i wymiany informacji

§ 30

1. Zakład zobowiązany jest do udzielania Odbiorcom usług informacji dotyczących występujących zakłóceń zaopatrzenia w wodę oraz awarii urządzeń wodociągowych.

2. Wstrzymanie zaopatrzenia w wodę może nastąpić bez uprzedniego zawiadomienia odbiorców w przypadkach, gdy występują warunki stwarzające zagrożenie dla życia, zdrowia i środowiska lub uniemożliwiające świadczenia usług, w szczególności gdy:

1) powodu awarii sieci nie ma możliwości prowadzenia zaopatrzenia w wodę,

2) dalsze funkcjonowanie sieci stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia lub środowiska.

3. O wstrzymaniu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, o którym mowa w ust. 2, Zakład niezwłocznie informuje odbiorców, w sposób zwyczajowo przyjęty.

§ 31

Jeżeli strony nie ustaliły w umowie o zaopatrzenie w wodę inaczej, obowiązują następujące wymagania w zakresie udzielania informacji i odpowiedzi, w związku z niedotrzymaniem ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody:

1) udzielenie informacji na żądanie odbiorców następuje w ciągu:

a) 12 godzin – na telefoniczne żądanie określenia przewidywanego terminu usunięcia przerw i zakłóceń w świadczeniu usług,
b) 7 dni – na pisemne żądanie usunięcia przerw i zakłóceń, o których mowa w pkt a,
c) 14 dni – na pisemne i telefoniczne skargi i zażalenia, wymagające przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

§ 32

Zakład zobowiązany jest do zawiadomienia Odbiorców usług o planowanych zmianach warunków technicznych zaopatrzenia w wodę z wyprzedzeniem umożliwiającym dostosowanie instalacji do nowych warunków, nie krótszym niż 12 miesięcy.

§ 33

1. Odbiorca usług ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczących ilości i jakości świadczonych usług oraz wysokości opłat za usługi.

2. Reklamacje, o których mowa w ust. 1, wnoszone są na piśmie osobiście przez zainteresowanego w siedzibie Zakładu, listem poleconym i rozpatrywane są przez Zarząd Gminy.

3. Zakład zobowiązany jest do powiadomienia zainteresowanego o sposobie załatwiania reklamacji w terminie 14 dni od daty jej rozpatrzenia przez Zarząd Gminy.

R o z d z i a ł VIII

Postanowienia końcowe

§ 34

Regulamin niniejszy został zatwierdzony uchwałą Rady Gminy w Przewornie nr XLI/201/2002 z dnia 24 września 2002 r.