3143

UCHWAŁA RADY GMINY KOBIERZYCE

z dnia 22 sierpnia 2002 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Krzyżowice

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami) oraz w związku z uchwałą nr XVII/91/99 Rady Gminy Kobierzyce z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Krzyżowice, Rada Gminy uchwala, co następuje:

uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi KRZYŻOWICE, rysunek planu w skali 1:2000 stanowi integralną część niniejszej uchwały.

R o z d z i a ł 1

Przedmiot i zakres ustaleń planu

§ 1

Przedmiotem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest obszar zainwestowania wsi Krzyżowice w granicach, jak na rysunku planu.

§ 2

1. Przedmiotem ustaleń planu są:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach;
2) linie rozgraniczające dróg publicznych;
3) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej;
4) zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, linie zabudowy i gabaryty obiektów;
5) szczególne warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego;
6) tymczasowe sposoby zagospodarowania terenu.

2. W rysunku planu obowiązującymi ustaleniami są oznaczenia graficzne zawarte w legendzie pt. Elementy struktury funkcjonalno-przestrzennej, Elementy układu komunikacji oraz określenie obiektów i zespołów wpisanych do rejestru zabytków i udokumentowanych stanowisk archeologicznych oraz granice obszaru objętego planem. Pozostałe oznaczenia graficzne mają charakter regulacyjny i informacyjny lub przesądzone są innymi niż plan przepisami.

R o z d z i a ł 2

Przeznaczenie i warunki zagospodarowania terenów

§ 3

Ogólne ustalenia funkcjonalno-przestrzenne dla terenów istn. i proj. zainwestowania

1. Ustala się zasięg istniejącego i projektowanego zainwestowania wiejskiego jak na rysunku planu.

2. W obrębie terenów zainwestowania wiejskiego dopuszcza się lokalizację zabudowy zagrodowej, mieszkaniowej i usługowej, nieuciążliwej produkcyjnej i magazynowo-składowej oraz zainwestowania służącego celom publicznym, w tym związanego z gospodarką komunalną.

3. W ramach remontów i modernizacji istniejących zespołów zabudowy wymagane jest porządkowanie i uzupełnianie istn. struktury przestrzennej poprzez: korekty obiektów dysharmonijnych, lokalizację nowych budynków na działkach plombowych, właściwe kształtowanie elementów obsługi komunikacyjnej zieleni towarzyszącej i izolacyjnej itp.

4. Na terenach zainwestowania wiejskiego nie dopuszcza się sytuowania obiektów hodowlanych, produkcyjnych oraz realizacji innych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których wymagane jest sporządzenie oceny oddziaływania na środowisko.

5. Lokalizacja dużych obiektów hodowlanych, produkcyjnych i innych, dla których wymagane jest sporządzenie oceny oddziaływania na środowisko, może następować tylko na wyznaczonych dla tych obiektów terenach.

6. Budynki gospodarcze lokalizowane na terenach zainwestowania wiejskiego należy w miarę możliwości sytuować wzdłuż granic nieruchomości z terenami otwartymi.

7. Dopuszcza się sytuowanie małych parterowych kiosków i pawilonów usługowo-handlowych jako obiektów tymczasowych na całym terenie zainwestowania, zaleca się jednak ich grupowanie na terenach koncentracji usług w uporządkowanych przestrzennie i architektonicznie zespołach.

8. Dopuszcza się lokalizację niewielkich urządzeń gospodarki komunalnej na ewent. wydzielonych działkach do 50 m2, zaś na terenach mieszkaniowych i usługowych jako obiektów wbudowanych (za wyjątkiem stacji redukcyjno-pomiarowych gazu). Dopuszcza się ponadto sytuowanie instalacji magazynowych – zbiorników paliw płynnych i gazowych – do celów grzewczych (olej opałowy, gaz płynny).

9. Dopuszcza się możliwość realizacji ścieżek rowerowych w obszarze zainwestowania wsi i jej terenów otwartych.

§ 4

Tymczasowe sposoby zagospodarowania terenu

Ustala się następujące zasady tymczasowego zagospodarowania terenów:

1. Dopuszcza się możliwość lokalizowania na terenach istn. i proj. zainwestowania obiektów tymczasowych o funkcjach niekolidujących z docelowymi, pod warunkiem spełnienia wymogów ustalonych dla ostatecznego zagospodarowania i nieutrudniających zagospodarowania terenów przylegających.

2. Na terenach otwartych obiekty gospodarcze, służące produkcji rolnej lub obsłudze rolnictwa (wiaty, magazyny itp.) mogą być lokalizowane jako obiekty tymczasowe na okres do 10 lat.

3. Na terenach przewidzianych do zagospodarowania w późniejszym terminie dopuszcza się możliwość zagospodarowania poprzez nasadzenia roślinności dostosowanej do otoczenia i do okresu zagospodarowania.

§ 5

Ustalenia szczegółowe

Dla terenów wyodrębnionych liniami rozgraniczającymi przyjmuje się następujące ustalenia szczegółowe:

01 Mw,MN Teren istn. zainwestowania wiejskiego i proj. zabudowy mieszkaniowej położony w północno- -wschodniej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację istn. zabudowy zagrodowej i mieszkaniowej;

– lokalizację zabudowy mieszkaniowej z dopuszczeniem funkcji usługowych w pasie terenu wzdłuż drogi K02 oraz na działkach plombowych; wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachami stromymi;

– obsługę komunikacyjną za pośrednictwem istn. dróg: K01, K02 i K05;

– linie zabudowy – jak na rysunku planu;

– nasadzenia izolacyjnej zieleni wysokiej wzdłuż drogi K02 i granic dz. nr 198/4;

– zachowanie wschodniej cz. dz. nr 202 w użytkowaniu rolniczym.

02 Mw,ZP Teren istn. i proj. zainwestowania wiejskiego położony w północno-wschodniej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację istn. zabudowy zagrodowej i mieszkaniowej z wymaganą stopniową likwidacją chaotycznej zabudowy gospodarczej (szczególnie we wsch. części terenu);

– lokalizację zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej i usługowej na działkach plombowych; wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachami stromymi; na cz. dz. nr 205/1 (w miejscu komórek gosp. przeznaczonych do likwidacji) alternatywnie możliwość usytuowania budynku wielorodzinnego o maks. wysokości 2 kondygnacji z poddaszem użytkowym w dachu stromym;

– trwałą adaptację ogrodu jordanowskiego położonego w płn.-zach. części dz. nr 195 z możliwością przeznaczenia budynku gospodarczego (adaptacja z ewent. rozbudową pod warunkiem zachowania i uzupełnienia istn. drzewostanu) na cele publiczne, tj. świetlicę wiejską;

– obsługę komunikacyjną za pośrednictwem istn. dróg: K01, K05 i ulicy dojazdowej D8,0;

– nieprzekraczalne linie zabudowy – jak na rysunku planu;

– min. odległość zabudowy od granicy lasu – 10,0 m.

03 RPZ,U/P Teren istn. obiektów i urządzeń produkcji zwierzęcej (gospodarstwo szkolne) i proj. zespołu usługowo-produkcyjnego położony w centralnej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację, z możliwością modernizacji i rozbudowy istn. obiektów gospodarstwa szkolnego;

– obsługę komunikacyjną za pośrednictwem maks. 2 wjazdów z drogi K01;

– trwałą adaptację zieleni wysokiej w południowej części terenu;

– wymagane nasadzenia wysokiej zieleni izolacyjnej od strony drogi K01 i wzdłuż granicy z ogrodem jordanowskim;

– nieprzekraczalne linie zabudowy – jak na rysunku planu, min. odległość zabudowy od granicy lasu – 10,0 m.

Dopuszcza się możliwość:

– przeznaczenia terenu i obiektów na cele nieuciążliwej produkcji i usługowo-składowe, jak również realizacji obiektów i urządzeń scentralizowanej gospodarki cieplnej dla zespołu szkół rolniczych;

– lokalizacji nowej zabudowy, wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachami stromymi.

04 Mw,MN Teren istn. zainwestowania wiejskiego i proj. zabudowy mieszkaniowej położony w centralnej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację istn. zainwestowania wiejskiego wzdłuż drogi K01;

– lokalizację zabudowy mieszkaniowej i usługowej w centralnej i wschodniej części terenu w granicach jak na rysunku planu; wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachami stromymi;

– obsługę komunikacyjną za pośrednictwem drogi K01 (zainwestowanie istn.) i proj. ulicy dojazdowej D10,0;

– nieprzekraczalne linie zabudowy: od drogi K01 – 20,0 m, od proj. ulicy dojazdowej – 8,0 m, od granicy lasu – 10,0 m, od granicy rowu melioracyjnego na dz. nr 216 – 3,0 m;

– min. odległość zabudowy od granicy lasu – 10,0 m.

05 Mw,MN Teren istn. zainwestowania wiejskiego i proj. zabudowy mieszkaniowej położony w centralnej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację istn. zainwestowania wiejskiego wzdłuż dróg K01 i K03;

– lokalizację zabudowy mieszkaniowej z dopuszczeniem funkcji usługowych lub zagrodowej we wschodniej i południowej części terenu; wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachami stromymi;

– obsługę komunikacyjną za pośrednictwem dróg: K01,K03 i proj. ulicy dojazdowej K08;

– nieprzekraczalne linie zabudowy od dróg – 15,0 m, dla proj. działek plombowych (części działek nr: 178/6 i 179/1) – jak na rysunku planu.

06 MN,RP Teren proj. zabudowy mieszkaniowej i użytków rolnych położony we wschodniej części wsi.

Ustala się:

– lokalizację zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej i usługowej w granicach jak na rysunku planu; wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachami stromymi;

– obsługę komunikacyjną za pośrednictwem dróg: K01 i proj. ulicy dojazdowej K08;

– nieprzekraczalne linie zabudowy – jak na rysunku planu; sytuowanie ewent. obiektów gospodarczych wzdłuż południowych lub wschodnich granic działek (od strony terenów otwartych);

– lokalizację stacji transformatorowej 20,0/0,4 kV w południowo-zachodnim narożu działki nr 160/9;

– zakaz wszelkiej zabudowy kubaturowej na terenie użytku rolnego na dz. nr 160/1.

Na terenie działek nr: 189 i 190 usytuowane jest stanowisko archeologiczne (nr 1/34) – w przypadku prowadzenia działalności inwestycyjnej, a w szczególności wykonywania robót ziemnych w jego obszarze wymagane jest uzyskanie zezwolenia służby ochrony zabytków.

07 MN,NO Teren proj. zabudowy mieszkaniowej oraz proj. wiejskiej oczyszczalni ścieków położony po wschodniej stronie drogi K03 w południowej części wsi.

Ustala się:

– lokalizację zabudowy mieszkaniowej z dopuszczeniem funkcji usługowych lub zagrodowej w granicach jak na rysunku planu (za wyjątkiem terenu dz. nr 163); wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachami stromymi; obsługę komunikacyjną za pośrednictwem wjazdów bramowych z drogi K03; nieprzekraczalna linia zabudowy od drogi: K03 – 15,0 m, K08 – 8,0 m; na terenie części działki nr 163 lokalizację parterowego obiektu usługowego (rzemiosło, magazyny) z wykluczeniem funkcji mieszkaniowej;

– lokalizację wiejskiej oczyszczalni ścieków na cz. dz. nr 162; obsługę komunikacyjną za pośrednictwem wjazdu z drogi K03; wymagane nasadzenia wysokiej zieleni izolacyjnej.

W wypadku rezygnacji z realizacji oczyszczalni ścieków dopuszcza się możliwość przeznaczenia terenu części dz. nr 163 i 162 na funkcję mieszkaniowo- -usługową z warunkami zabudowy jw.

08 MN Teren istn. i proj. zabudowy mieszkaniowej położony po zachodniej stronie drogi K03 w południowej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację istn. budynku mieszkalnego na dz. nr 170/348;

– lokalizację zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej i usługowej; wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachami stromymi; obsługę komunikacyjną za pośrednictwem wjazdów bramowych z drogi K03; nieprzekraczalne linie zabudowy od drogi K03 – 15,0 m;

– lokalizację w południowej części dz. nr 170/348 parterowych obiektów usługowych lub magazynowo-składowych z wykluczeniem funkcji mieszkaniowej;

– zachowanie części ciągu pieszego na dz. nr 196.

Dopuszcza się możliwość – w wypadku rezygnacji z realizacji oczyszczalni ścieków na terenie 07 MN,NO – przeznaczenie terenu południowej części dz. nr 170/348 pod zabudowę mieszkaniową, zagrodową lub usługową z warunkami zabudowy jw.

09 UO,US,Mw Teren istn. szkoły podstawowej, boiska sportowego i zainwestowania wiejskiego w południowej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację (z możliwością modernizacji i ewent. rozbudowy) budynku szkoły położonego w płn. cz. dz. nr 172/1; obsługę komunikacyjną z drogi K03 z wymaganym urządzeniem niewielkiego parkingu w strefie wjazdowej;

– trwałą adaptację boiska sportowego na dz. nr 171 z wymaganymi nasadzeniami wysokiej zieleni izolacyjnej wzdłuż wschodniej granicy działki;

– lokalizację parterowego obiektu rekreacyjnego (budynku szatniowego, świetlicy, estrady itp.) w południowej części dz. nr 172/1; przekrycie dachem stromym; nieprzekraczalne linie zabudowy od granicy lasu i boiska sportowego – 10,0 m;

– porządkowanie zadrzewień i zakrzewień z możliwością rekreacyjnego zagospodarowania (alejki, małą architekturą) zespołu zieleni wysokiej w zachodniej części terenu; zachowanie ciągu pieszego biegnącego na dz. nr 196;

– trwałą adaptację istn. zainwestowania wiejskiego w północnej części terenu; istn. zabudowa gospodarcza na dz. nr 176 przewidziana do modernizacji lub przebudowy; wymagane zachowanie istn. zieleni wysokiej wzdłuż zachodniej granicy dz. nr 176.

10 Mw,MN Teren istn. i proj. zainwestowania wiejskiego położony w południowej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację istn. zabudowy wzdłuż drogi K03;

– lokalizację proj. zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej lub usługowej w granicach jak na rysunku planu; wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachami stromymi;

– obsługę komunikacyjną za pośrednictwem dróg: K03, K04 i proj. wewnętrznej ulicy dojazdowej D10,0; dla proj. zabudowy na dz. nr 60 i płd. cz. dz. nr 61 – z drogi na dz. nr 55;

– nieprzekraczalne linie zabudowy: od drogi K04 – 15,0 m; od proj. ulicy dojazdowej – 6,0 m; od granicy rowu melioracyjnego na dz. nr 78 – 3,0 m.

11 UO,RO Teren istn. zespołu szkół rolniczych i intensywnych upraw ogrodniczych położony w centralnej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację obiektów (d. pałacu, d. pawilonu parkowego, d. willi pałacowej, d. oficyny pałacowej) i urządzeń zespołu szkół rolniczych położonych na dz. nr 82/11 i cz.81/8;

– trwałą adaptację budynku mieszkalnego na dz. nr 82/12 z możliwością przeznaczenia na funkcje usługowe (np. administracja);

– trwałą adaptację istn. szaty roślinnej, grup i szpalerów zieleni wysokiej oraz upraw ogrodniczych w południowej części terenu; wymagana jest pełna rewaloryzacja zabytkowych ogrodów ozdobnych i parków – wszelkie działania zmierzające do uzupełnienia szaty roślinnej wymagają projektu i zezwolenia konserwatorskiego na jego realizację;

– ochronie podlega zabytkowa aleja lipowa w zach. części terenu;

– obsługę komunikacyjną z dróg: K01 i K06;

– w granicach całego terenu (objętego strefą ochrony konserwatorskiej) wszelkie prace budowlane, zmiany funkcji lub zmiany własności winny być prowadzone po uprzednim uzyskaniu zezwolenia służby ochrony zabytków.

12 MN Teren proj. zabudowy mieszkaniowej w zachodniej części wsi.

Ustala się:

– lokalizację proj. zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej lub usługowej w granicach jak na rysunku planu; wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachami stromymi;

– obsługę komunikacyjną za pośrednictwem drogi K04;

– obowiązującą linię zabudowy od drogi K04 – 25,0 m.

13 Mw,RP Tereny istn. i proj. zainwestowania wiejskiego położone w zachodniej części wsi.

14 Mw,RP

Ustala się:

– trwałą adaptację istn. zainwestowania wiejskiego;

– lokalizację proj. zabudowy mieszkaniowej lub zagrodowej z dopuszczeniem funkcji usługowej w granicach jak na rysunku planu; wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachami stromymi;

– obsługę komunikacyjną za pośrednictwem dróg K06 i K08;

– nieprzekraczalne linie zabudowy od dróg - 10,0 m;

– trwałą adaptację użytków rolnych w południowej części terenu 13 Mw,RP i północnej części terenu 14 Mw,RP.

W centralnej części terenu 13 Mw,RP i na terenie działki nr 14 (teren 14 Mw,RP) usytuowane są stanowiska archeologiczne (nr: 18/54 i 17/50) – w przypadku prowadzenia działalności inwestycyjnej, a w szczególności wykonywania wszelkich robót ziemnych na ich obszarach wymagane jest uzyskanie uzgodnienia i zezwolenia służby ochrony zabytków na prowadzenie wyprzedzających badań archeologicznych o charakterze ratowniczym.

15 RPU/U,P Teren istn. obiektu obsługi rolnictwa i proj. nieuciążliwych funkcji usługowo-produkcyjnych położony w centralnej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację istn. obiektów: dawnego spichlerza, budynku mieszkalnego położonego w południowej części dz. nr 82/6 oraz stacji transformatorowej 20,0/0,4 kV na dz. nr 82/8;

– przeznaczenie pasa terenu wzdłuż granicy z terenem szkoły na wydzielenie obsługującej teren drogi K06;

– uporządkowanie niezabudowanego placu po stronie północnej i zachodniej zabudowy związane z trwałym utwardzeniem nawierzchni z wymogiem zachowania istn. szaty roślinnej;

– w granicach całego terenu (objętego strefą ochrony konserwatorskiej) wszelkie prace budowlane, zmiany funkcji lub zmiany własności winny być prowadzone po uprzednim uzyskaniu zezwolenia służby ochrony zabytków.

Dopuszcza się możliwość adaptacji i modernizacji istn. zabudowy na cele nieuciążliwych funkcji usługowych lub produkcyjno-składowych.

16 MN Teren istn. i proj. zabudowy mieszkaniowej położony w północnej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację istn. i realizowanej szeregowej zabudowy jednorodzinnej położonej na dz. nr: 82/14-22 i 82/24-32;

– lokalizację proj. zabudowy jednorodzinnej bliźniaczej z dopuszczeniem funkcji usługowej na dz. nr: 82/33 i 82/34; wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachem stromym; nieprzekraczalne linie zabudowy od drogi K01 – 15,0 m;

– obsługę komunikacyjną za pośrednictwem drogi K01 i wydzielonych ciągów pieszo-jezdnych na dz. nr: 82/13 i 82/23;

– w granicach całego terenu (objętego strefą ochrony konserwatorskiej) wszelkie prace budowlane, zmiany funkcji lub zmiany własności winny być prowadzone po uprzednim uzyskaniu zezwolenia służby ochrony zabytków.

17 US,ZP Teren istn. stadniny koni oraz zieleni parkowej położony w północnej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację istn. budynków oraz urządzeń stadniny koni położonej na dz. nr 82/10; obsługę komunikacyjną z wewnętrznej drogi dojazdowej D8,0; wymagane zachowanie ciągów i grup zieleni wysokiej;

– trwałą adaptację istn. zespołu zieleni leśnej wraz ze stawem położonego w płn.-zach. części terenu;

– trwałą adaptację z możliwością przebudowy lub nadbudowy dachem stromym z poddaszem użytkowym budynku mieszkalnego położonego w płd.- -zach. cz. dz. nr 82/10 z możliwością przeznaczenia na funkcje usługowe (administracja, hotel itp.);

– w granicach całego terenu (objętego strefą ochrony konserwatorskiej) wszelkie prace budowlane, zmiany funkcji lub zmiany własności winny być prowadzone po uprzednim uzyskaniu zezwolenia służby ochrony zabytków.

W północno-zachodniej części terenu usytuowane jest stanowisko archeologiczne (nr 5/38) – w przypadku prowadzenia działalności inwestycyjnej, a w szczególności wykonywania wszelkich robót ziemnych na jego obszarze wymagane jest uzyskanie uzgodnienia i zezwolenia służby ochrony zabytków na prowadzenie wyprzedzających badań archeologicznych o charakterze ratowniczym. Teren d. grodziska objęty jest strefą “W” ścisłej ochrony konserwatorskiej i wyłączony z wszelkiego zainwestowania.

18 RP,RL Teren użytków rolnych i leśnych położony w południowo-zachodniej części wsi przeznaczony do trwałej adaptacji.

19 RP,RO,MN, 20RP,US Tereny użytków rolnych, upraw ogrodniczo-sadowniczych i proj. zabudowy mieszkaniowej położone w zachodniej i północno- -zachodniej części wsi.

Ustala się:

– trwałą adaptację istn. użytków rolnych i upraw ogrodniczo-sadowniczych oraz parku jeździeckiego (położonego w płd.-wsch. części terenu 20 RP,US);

– lokalizację proj. zabudowy mieszkaniowej lub zagrodowej w północnej części terenu 19 RP,RO,MN; wysokość proj. zabudowy: parter + poddasze użytkowe, przekrycie dachem stromym; nieprzekraczalne linie zabudowy od drogi K06 – 10,0 m;

– wydzielenie proj. drogi dojazdowej K06 o szer. w liniach rozgraniczających – 10,0 m;

– trwałą adaptację chronionych alei: lipowej w centralnej części terenu 19 RP,RO,MN i kasztanowej wzdłuż drogi K06 z wymogiem konserwacji i uzupełnienia istn. drzewostanu;

– trwałą adaptację ciągu zadrzewień przy drodze gruntowej na dz. nr 6; wymagane nasadzenia zieleni wysokiej przy drogach rolniczych na dz. nr 10;

– modernizację istn. linii elektroenergetycznej WN 220 kV do parametrów linii NN 400 kV.

W centralnej części terenu usytuowane jest stanowisko archeologiczne (nr 15/48) – w przypadku prowadzenia działalności inwestycyjnej, a w szczególności wykonywania wszelkich robót ziemnych na jego obszarze wymagane jest uzyskanie uzgodnienia i zezwolenia służby ochrony zabytków na prowadzenie wyprzedzających badań archeologicznych o charakterze ratowniczym.

21 RL Teren leśny położony w północno-wschodniej części wsi.

Ustala się trwałą adaptację istn. szaty roślinnej, a w szczególności 11 chronionych dębów (drzew pomnikowych rosnących wzdłuż drogi K01) oraz ścieżek leśnych, z wymogiem systematycznego prowadzenia prac porządkujących i nasadzeń uzupełniających.

§ 6

Ustalenia funkcjonalno-przestrzenne dla terenów otwartych

1. Dla terenów otwartych ustala się całkowity zakaz lokalizacji obiektów kubaturowych przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

2. Ustala się zakaz zabudowy gospodarczej w bezpośrednim sąsiedztwie cieków wodnych, lasów i zadrzewień śródpolnych.

3. Nie ogranicza się możliwości prowadzenia sieci infrastruktury technicznej, zalecając ich prowadzenie wzdłuż pasów drogowych lub granic działek oraz równolegle do sieci istniejących.

4. Ustala się zachowanie istniejących lasów, wyznaczając przebieg granicy rolno-leśnej obejmującej istn. lasy określone w rysunku planu.

5. Nie ogranicza się możliwości realizacji małych zbiorników retencji wodnej i stawów hodowlanych, o ile nie stoi to w sprzeczności z przepisami szczególnymi.

6. Drogi gminne biegnące w terenach otwartych pełnią funkcję dróg rolniczych służących do obsługi użytków rolnych.

§ 7

Ustalenia dot. komunikacji drogowej

Dla poszczególnych ulic i dróg przyjmuje się następujące ustalenia:

K01 Zp20,0/15,0 Odcinek drogi powiatowej nr 47806 (Małuszów - Nowiny).

Ustala się:

– szerokość w liniach rozgraniczających: w terenie zainwestowanym – 15,0 m, w terenach otwartych – 20,0 m;

– na terenach zainwestowanych przekrój uliczny;

– min. linia zabudowy dla proj. zabudowy – jak na rysunku planu;

– korekta skrzyżowania z drogami K03 i K04;

– poszerzenie linii rozgraniczającej o teren działki nr 82/8 wraz z trwałą adaptacją zatoki przystankowej i wiaty komunikacji zbiorowej;

– wymagane wzdłuż drogi nasadzenia zieleni wysokiej.

K02 Zp 20,0 Odcinek drogi powiatowej nr 47896 (Krzyżowice – Żerniki Małe).

Ustala się:

– szerokość w liniach rozgraniczających – 20,0 m,

– na terenie zainwestowanym jednostronny przekrój uliczny z chodnikiem po stronie południowej;

– min. linia zabudowy – 15,0 m (jak na rysunku planu);

– korekta skrzyżowania z drogą K05;

– poszerzenie linii rozgraniczającej o cz. działki nr 197 wraz z trwałą adaptacją zatoki przystankowej i wiaty komunikacji zbiorowej;

– trwałą adaptację istn. szpalerów zieleni wysokiej.

K03 Lp 15,0/12,0 Odcinek drogi powiatowej nr 47893 (Krzyżowice - Bąki).

Ustala się:

– szerokość w liniach rozgraniczających: w obszarze istn. zainwestowania – 12,0 m, na południowym odcinku – 15,0 m;

– przekrój uliczny;

– min. linia zabudowy w obszarze: istn. zainwestowania – 6,0 m, proj. zainwestowania – 15,0 m (jak na rysunku planu);

– rezerwę terenu pod skrzyżowanie z proj. drogą K08;

– trwałą adaptację istn. zieleni wysokiej oraz nasadzenia uzupełniające.

K04 Lp 12, Odcinek drogi powiatowej nr 47892 (Krzyżowice – Gniechowice).

Ustala się:

– szerokość w liniach rozgraniczających – 12,0 m, w granicach zainwestowania przekrój jednostronny z chodnikiem po stronie północnej;

– min. linia zabudowy – 25,0 i 15,0 m (jak na rysunku planu);

– korekta skrzyżowania z drogą nr K01;

– wymagane wzdłuż drogi nasadzenia zieleni wysokiej.

K05 L 12,0 Istn. droga gminna biegnąca śladem drogi na dz. nr 210.

Ustala się:

– szerokość w liniach rozgraniczających – 12,0 m, przekrój uliczny jednostronny z chodnikiem po stronie północnej;

– min. linia zabudowy – 10,0 m (jak na rysunku planu);

– korekta skrzyżowania z drogą nr K02.

K06 D 10,0 Istn. droga biegnąca terenem działek nr 82/6 i 81/8 oraz śladem dróg na dz. nr 25 i 10.

Ustala się:

– szerokość w liniach rozgraniczających – 10,0;

– min. linia zabudowy – 10,0 m (jak na rysunku planu);

– korektę skrzyżowania z drogą nr K01.

– trwałą adaptację istn. zieleni wysokiej (ochronie podlega aleja kasztanowców) oraz nasadzenia uzupełniające.

K07 D 10,0 Istn. droga gminna biegnąca śladem drogi na dz. nr 62.

Ustala się:

– szerokość w liniach rozgraniczających – 10,0 m, przekrój uliczny jednostronny z chodnikiem po stronie wschodniej;

– trwałą adaptację istn. zieleni wysokiej.

K08 D 10,0 Proj. droga gminna biegnąca śladem dróg na dz. nr 215 i 152 (ul. Świerkowa).

Ustala się:

– szerokość w liniach rozgraniczających – 10,0 m, przekrój uliczny;

– min. linia zabudowy – 15,0 m (jak na rysunku planu);

– rezerwy terenu pod skrzyżowania z drogami K01 i K03.

K09 D 8,0 Istn. droga gminna biegnąca śladem drogi na dz. nr 16 (ul. Zacisze).

Ustala się:

– szerokość w liniach rozgraniczających – 8,0 m, przekrój uliczny jednostronny;

– min. linia zabudowy – 10,0 m (jak na rysunku planu).

§ 8

Ustalenia dot. infrastruktury technicznej

Ustala się następujące zasady wyposażenia terenów w sieci i urządzenia infrastruktury technicznej.

1. Zaopatrzenie w wodę.

Ustala się:

– trwałą adaptację dotychczasowego systemu zaopatrzenia w wodę z SUW zlokalizowanej na terenie gospodarstwa rolnego we wsi Gniechowice (gmina Kąty Wrocławskie) w ilości ok. 100,0 m3/d rurociągiem tranzytowym Ć 200;

– realizację nowych odcinków sieci wodociągowej dla zaopatrzenia w wodę projektowanych terenów zainwestowania oraz wymianę istniejących odcinków ze względu na zły stan techniczny.

2. Odprowadzenie ścieków i wód opadowych.

Ustala się realizację kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej Ć 0,20 odprowadzającej ścieki na proj. oczyszczalnię lokalizowaną w południowej części wsi w ilości ok. 85,0 m3/d. Przewiduje się, że do sieci kanalizacyjnej wsi doprowadzane będą ścieki ze wsi: Małuszów (w ilości 30–35 m3/d) i Żerniki Małe (w ilości ok. 25 m3/d).

Należy zapewnić zorganizowany sposób odprowadzenia wód opadowych z uwzględnieniem obowiązku neutralizowania substancji ropopochodnych lub chemicznych. Tereny, na których wody opadowe mogą zostać zanieczyszczone substancjami ropopochodnymi lub chemicznymi, winny być utwardzone i skanalizowane.

3. Elektroenergetyka.

Ustala się:

– modernizację istn. linii WN 220,0 kV do parametrów linii NN 400,0 kV (szerokość korytarza niebudowlanego – 90,0 m);

– trwałą adaptację istniejącego systemu zaopatrzenia wsi w energię elektryczną linią SN 20,0 kV L-2764 i istn. odcinków kablowych SN, wymaga się skablowania odcinków napowietrznych linii SN przebiegających przez tereny istn. i proj. zainwestowania;

– budowę nowych odcinków linii kablowych SN 20,0 kV oraz stacji transformatorowych dla zasilania w energię projektowanego zainwestowania.

Dopuszcza się możliwość modernizacji i rozbudowy sieci nn 0,4 kV.

4. Zaopatrzenie w gaz.

Nie przewiduje się gazyfikacji wsi.

5. Telekomunikacja.

Adaptuje się przebieg istn. sieci telekomunikacyjnej. Dopuszcza się możliwość rozbudowy sieci, zalecając prowadzenie nowych linii wzdłuż istn. i proj. korytarzy infrastruktury technicznej, dróg i granic działek.

6. Gospodarka cieplna.

Przewiduje się realizację systemu centralnego zaopatrzenia w ciepło dla obiektów zespołu szkół rolniczych z możliwością przyłączenia innych sąsiadujących budynków. Zaleca się stopniową likwidację indywidualnych kotłowni na paliwo stałe i stosowanie innych zamiennych źródeł energii (paliwa ekologiczne).

7. Gospodarka odpadami.

Odpady komunalne poprzez wiejskie punkty gromadzenia odpadów winny być składowane na gminnym składowisku odpadów. Zaleca się wprowadzanie systemu segregacji odpadów komunalnych.

§ 9

Ustalenia i wytyczne konserwatorskie

1. Na terenie wsi ochroną konserwatorską (nr rej. – 499/W) objęte są: park pałacowy położony na działkach nr: 10/1 i 10/2, budynek pałacu (obecna szkoła), pawilon parkowy, willa pałacowa oraz spichlerz. Wszelkie prace budowlane, zmiany funkcji lub zmiany własności w granicach strefy ochrony konserwatorskiej winny być prowadzone po uprzednim uzyskaniu zezwolenia służby ochrony zabytków.

2. W przypadku remontów i modernizacji obiektów ujętych w tzw. “spisie konserwatorskim” należy uzyskać na etapie postępowania lokalizacyjnego opinię służby ochrony zabytków.

3. W przypadku prowadzenia działalności inwestycyjnej, a w szczególności wykonywania robót ziemnych, w obszarze występowania udokumentowanych stanowisk archeologicznych w rejonie działek nr: 12 i 13, 14, 81/8 oraz 189 i 190 wymagane jest uzyskanie zezwolenia służby ochrony zabytków.

4. Na całym obszarze objętym planem, w przypadku prowadzenia robót ziemnych i natrafienia na obiekty mające charakter zabytku archeologicznego, o odkryciu należy niezwłocznie powiadomić służbę ochrony zabytków i powołać na koszt inwestora nadzór archeologiczny.

§ 10

Ustalenia dot. zasad ochrony i kształtowania środowiska

Ustala się następujące warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi:

1) zakaz lokalizacji obiektów, instalowania urządzeń lub prowadzenia działalności usługowej i gospodarczej powodującej przekroczenia dopuszczalnych norm dot. ochrony powietrza atmosferycznego, warunek rozwiązania gospodarki cieplnej – w oparciu o paliwa ekologiczne (energia elektryczna, gaz, olej opałowy itp.),

2) ewentualne uciążliwości dla środowiska i zdrowia ludzi związane z prowadzeniem działalności usługowej i gospodarczej nie mogą wykraczać poza granice nieruchomości,

3) szczególną ochronę wód powierzchniowych i podziemnych poprzez spełnienie wymogów wynikających z przepisów szczególnych,

4) ochronę szaty roślinnej i walorów krajobrazowych poprzez:

a) zakaz wprowadzania zmian stosunków wodnych niekorzystnych dla sąsiadujących ekosystemów,

b) zachowanie istniejących zadrzewień i powierzchni leśnych,

5) w odniesieniu do terenów przylegających do terenów leśnych ustala się zakaz prowadzenia prac ziemnych naruszających w sposób trwały rzeźbę i powierzchnię terenu lub powodujących wzmożenie procesów erozyjnych,

6) ewentualne roboty ziemne prowadzone w sąsiedztwie urządzeń melioracyjnych lub z nimi kolidu- jące muszą być uzgodnione z RZMiUW (dotyczy to w szczególności rowów melioracyjnych na dz. nr: 78, 211 i 216);

7) w zakresie ochrony przed hałasem i zanieczyszczeniami komunikacyjnymi ustala się ochronę istniejących zadrzewień przydrożnych, uzupełnianie szpalerów nowymi nasadzeniami.

R o z d z i a ł 3

Ustalenia dot. zasad realizacji planu

§ 11

1. Ustala się powierzchnię działki budowlanej przeznaczonej pod proj. zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i zagrodową 1500–2000 m2, o ile nie koliduje to z istn. zainwestowaniem i granicami własności.

2. Dopuszcza się możliwość, by proj. ulice dojazdowe obsługujące zespoły proj. zabudowy mieszkaniowej lub grupę kilku wydzielanych działek (usytuowane na wydzielonych działkach o szerokości jak na rysunku planu) były ulicami wewnętrznymi.

3. Projektowana zabudowa na działkach plombowych winna utrzymywać linię zabudowy wyznaczoną przez sąsiednie budynki i być dostosowana gabarytami do charakteru otaczającej zabudowy, o ile ustalenia szczegółowe nie stanowią inaczej.

§ 12

Dla realizacji celów publicznych wskazuje się tereny: szkoły wraz z boiskiem na terenie oznaczonym symbolem 09 UO,Mw oraz ogrodu jordanowskiego na terenie oznaczonym symbolem 02 Mw,ZP.

§ 13

Wyznacza się obszary zorganizowanej działalności in-westycyjnej, obejmujące tereny zabudowy mieszkanio-wej oznaczone symbolami 04 Mw,MN, 05 Mw, 10 Mw i 12 MN.

§ 14

Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym określa się stawkę procentową służącą naliczaniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości, w wysokości:

– w przypadku zbycia terenu na cele mieszkaniowe, mieszkaniowo-usługowe, usługowe, usługowo-pro-dukcyjne – 30%,

– w przypadku zbycia terenu na inne cele, w tym lokalne cele publiczne – 0%.

R o z d z i a ł 4

Ustalenia końcowe

§ 15

W zakresie objętym niniejszą uchwałą tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Kobierzyce, przyjętego uchwałą nr XIX/97/92 Rady Gminy Kobierzyce z dnia 30 kwietnia 1992 roku (Dziennik Urzędowy Województwa Wrocławskiego Nr 7 z 15 czerwca 1992 r., poz. 65).

§ 16

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.

§ 17

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Z-CA PRZEWODNICZĄCEGO
RADY GMINY
ADAM FEDOROWSKI