3126

UCHWAŁA RADY POWIATU KAMIENNOGÓRSKIEGO

z dnia 19 września 2002 r.

w sprawie ustalenia zasad nabywania, zbywania, najmu, dzierżawy i obciążania nieruchomości stanowiących własność Powiatu Kamiennogórskiego

Na podstawie art. 12 pkt 8a i art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.), w związku z art. 34 ust. 6, art. 43 ust. 6, art. 68 ust. 1 pkt 2 i 7, art. 72, art. 73 ust. 3 i 4, art. 74 ust. 1, art. 76 ust. 1 i art. 84 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.) Rada Powiatu Kamiennogórskiego uchwala, co następuje:

 § 1

Przyjmuje się zasady nabywania, zbywania, najmu, dzierżawy i obciążania nieruchomości stanowiących własność Powiatu Kamiennogórskiego, uregulowane w załączniku nr 1 do uchwały.

§ 2

Przyjmuje się stawki wyjściowe czynszu najmu lokali użytkowych i czynszu dzierżawy gruntu, określone w załączniku nr 2 do uchwały.

§ 3

W zakresie nieuregulowanym niniejszą uchwałą stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz przepisy Kodeksu cywilnego.

§ 4

Niniejsza uchwała nie narusza przepisów uchwały nr XXXIX/137/2001 Rady Powiatu Kamiennogórskiego z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie zasad sprzedaży nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi zlokalizowanymi przy ul. Jeleniogórskiej nr 14 i ul. Waryńskiego nr 9 w Kamiennej Górze.

§ 5

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 6

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY
JERZY GERMATA

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Powiatu Kamiennogórskiego z dnia 19 września 2002 r. (poz. 3126)

Zasady nabywania, zbywania, najmu, dzierżawy i obciążania nieruchomości stanowiących własność Powiatu Kamiennogórskiego

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.),

2) jednostce organizacyjnej – należy przez to rozumieć powiatową jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej,

3) poprzednim właścicielu – należy przez to rozumieć osobę, która została pozbawiona prawa własności nieruchomości wskutek jej wywłaszczenia albo przejęcia na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego na podstawie innych tytułów,

4) spółce – należy przez to rozumieć spółkę akcyjną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,

5) osobie bliskiej – należy przez to rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, osoby przysposabiające i przysposobione, małżonka, który nie pozostaje we wspólności ustawowej ze sprzedającym nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego, oraz osobę, która pozostaje ze sprzedającym faktycznie we wspólnym pożyciu,

6) powiatowym zasobie nieruchomości – należy przez to rozumieć nieruchomości określone w art. 25a ustawy.

§ 2

Uchwała określa zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Kamiennogórskiego oraz zasady nabywania przez Powiat Kamiennogórski nieruchomości do powiatowego zasobu nieruchomości.

§ 3

Zobowiązuje się Zarząd Powiatu do gospodarowania powiatowym zasobem nieruchomości w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki, zgodnie z przepisami ustawy oraz postanowieniami niniejszej uchwały.

R o z d z i a ł II

Zasady nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości stanowiących własność Powiatu Kamiennogórskiego

§ 4

1. Powiat może nabywać prawa do nieruchomości stanowiących własność lub pozostających w użytkowaniu wieczystym osób fizycznych i prawnych w drodze umów kupna, zamiany, darowizny, zrzeczenia, nieodpłatnego przejęcia lub innych formach przewidzianych prawem w związku z:

a) koniecznością realizacji zadań własnych,

b) obowiązkami wynikającymi z przepisów szczególnych.

2. Warunki nabycia nieruchomości ustala się w drodze rokowań, a w przypadkach szczególnie uzasadnionych, nabycie nieruchomości może nastąpić w drodze przetargu.

§ 5

1. Przy sprzedaży, oddawaniu w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, dzierżawę i najem nieruchomości Zarząd Powiatu przeprowadza przetarg:

1) ustny ograniczony lub nieograniczony w celu uzyskania najwyższej ceny,

2) pisemny ograniczony lub nieograniczony w celu wyboru najkorzystniejszej oferty.

2. W przypadkach przewidzianych prawem Zarząd Powiatu przy sprzedaży i oddawaniu w użytkowanie wieczyste może stosować tryb bezprzetargowy.

3. Zarząd Powiatu może wydzierżawiać, wynajmować i oddawać w użytkowanie nieruchomości na czas określony i nieokreślony.

4. Wydzierżawianie, wynajmowanie i oddanie w użytkowanie nieruchomości na okres powyżej lat trzech wymaga zgody Rady Powiatu.

5. Wydzierżawianie, wynajmowanie i oddanie w użytkowanie nieruchomości na okres do 3 lat nie wymaga organizowania przetargu.

§ 6

1. Rada Powiatu może wyrazić zgodę na udzielenie bonifikaty od ceny nieruchomości:

1) jeżeli nieruchomość jest sprzedawana pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych,

2) jeżeli nieruchomość jest sprzedawana osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo- -rozwojową, wychowawczą lub sportowo-tu-rystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową,

3) jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na rzecz Skarbu Państwa,

4) jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na rzecz jednostki samorządu terytorialnego,

5) jeżeli nieruchomość jest sprzedawana organizacjom zrzeszającym działkowców z przeznaczeniem na pracownicze ogrody działkowe,

6) jeżeli nieruchomość jest sprzedawana kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem,

7) jeżeli nieruchomość jest sprzedawana poprzedniemu właścicielowi lub jego następcy prawnemu, a została przejęta przed dniem 5 grudnia 1990 r.

2. Rada Powiatu może wyrazić zgodę na podwyższenie lub obniżenie 50% bonifikaty, jeżeli sprzedawana nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków.

§ 7

1. Nieruchomości stanowiące własność Powiatu mogą być przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność lub będące w użytkowaniu wieczystym Skarbu Państwa, osób prawnych lub osób fizycznych.

2. Nieruchomości stanowiące własność Powiatu mogą być wnoszone jako aporty do spółek prawa handlowego oraz jako majątek tworzonych fundacji.

R o z d z i a ł III

Ustalenie opłat, bonifikat, ulg z tytułu sprzedaży nieruchomości oraz ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu

§ 8

Wysokość pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu wynosi 25% ustalonej ceny nieruchomości.

Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana i wynosi:

1) za nieruchomości gruntowe oddane na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym ochrony przeciwpożarowej – 0,3% ceny,

2) za nieruchomości gruntowe pod budowę obiektów sakralnych wraz z budynkami towarzyszącymi, plebani w parafiach diecezjalnych i zakonnych, archiwów i muzeów diecezjalnych, seminariów duchownych, domów zakonnych oraz siedzib naczelnych władz kościołów i związków wyznaniowych – 0,3% ceny,

3) za nieruchomości gruntowe na działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową lub badawczo-rozwo-jową – 0,3% ceny,

4) za nieruchomości gruntowe pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych oraz działalność sportowo-turystyczną – 1% ceny,

5) za pozostałe nieruchomości gruntowe – 3% ceny.

§ 9

1. Za oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne.

2. Pierwsza opłata za oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu podlega zapłacie jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia umowy.

§ 10

1. Zapłata ceny za nieruchomość sprzedawaną w drodze bezprzetargowej dokonywana jest jednorazowo, a na pisemny wniosek nabywcy może być rozłożona na raty, przy czym okres spłaty nie może być dłuższy niż 10 lat.

2. Wierzytelność powiatu w stosunku do nabywcy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.

3. Pierwsza rata, w wysokości 10% ustalonej ceny sprzedaży, podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy.

4. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

§ 11

1. W przypadku oddania w użytkowane wieczyste nieruchomości, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1–7, Rada Powiatu może wyrazić zgodę na udzielenie bonifikaty od pierwszej opłaty i opłat rocznych.

2. W przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, Rada Powiatu może wyrazić zgodę na podwyższenie lub obniżenie 50% bonifikaty.

R o z d z i a ł IV

Zasady gospodarowania mieniem Powiatu Kamiennogórskiego w zakresie najmu, zbywania lokali użytkowych i mieszkalnych oraz dzierżawy gruntu

C z ę ś ć I

Zasady najmu i sprzedaży lokali użytkowych

§ 12

1. Umowy najmu wolnych lokali użytkowych zawiera się z najemcami wyłonionymi w drodze przetargu nieograniczonego lub ograniczonego do branży.

2. Pomieszczenia wspólne, piwnice i komórki związane z lokalem użytkowym, a nie służące bezpośredniej działalności gospodarczej, niepodlegają przetargowi, a stawki czynszu określa się zgodnie ze stawkami dla poszczególnych grup pomieszczeń. Zmiana przeznaczenia tych pomieszczeń na służące działalności gospodarczej powoduje naliczenie czynszu najmu jak z przetargu.

3. Wynajem okazjonalny oraz na działalność oświatową i kulturalną lokali użytkowych odbywać się będzie w drodze bezprzetargowej z zachowaniem reguł najmu wynikających z Kodeksu cywilnego.

§ 13

1. W pierwszym przetargu przyjmuje się najwyższą stawkę wyjściową określoną w załączniku nr 1.

W drugim przetargu Zarząd Powiatu może obniżyć stawkę wyjściową o 25%. Nieustalenie najemcy lokalu użytkowego w drodze dwóch kolejnych przetargów daje prawo Zarządowi Powiatu do wynajęcia lokalu według stawki ustalonej w drodze negocjacji.

2. Ustala się trwałość stawki czynszu lokali najętych zgodnie z ust. 1 do końca roku kalendarzowego, w którym umowa została zawarta.

§ 14

W przypadku przejścia najemcy na emeryturę, rentę lub w przypadku zgonu, lokal użytkowy może być oddany bez przetargu współmałżonkowi lub zstępnemu najemcy, jeśli będzie kontynuowana poprzednia działalność, a osoba uprawniona do zawarcia umowy najmu wyrazi pisemnie wolę wstąpienia w prawa i obowiązki dotychczasowego najemcy w terminie 14 dni od daty zaistnienia okoliczności, o której mowa powyżej.

§ 15

Zmiana branży w lokalu użytkowym uzyskanym w przetargu ograniczonym do branży lub podnajem części lokalu wymaga zgody Zarządu Powiatu.

§ 16

W umowach najmu lokalu stanowiącego mienie powiatu należy każdorazowo zastrzec, iż najemca nie będzie mógł wnosić prawa najmu do spółek cywilnych oraz do spółek prawa handlowego.

§ 17

1. Umowy najmu lokalu użytkowego zawiera się na czas nieokreślony.

2. W przypadkach uzasadnionych interesem powiatu umowy najmu mogą być zawarte na czas określony.

3. Umowy cywilno-prawne z najemcami zawiera Zarząd Powiatu.

§ 18

1. Ustala się stawkę wyjściową czynszu najmu za lokale użytkowe w wysokości zgodnej z załącznikiem nr 1 do niniejszej uchwały przyjmując za jednostkę 1 m2 powierzchni lokalu użytkowego albo czas wynajmu (godzina).

2. Waloryzacja stawki wyjściowej czynszu w kolejnych latach następować będzie raz w roku o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni ogłaszany przez Prezesa GUS.

3. Zarząd Powiatu może w drodze uchwały zwolnić z opłat czynszu jednostki organizacyjne powiatu.

§ 19

Zmiana stawek czynszu najmu lokalu użytkowego wymaga wypowiedzenia. Nowe stawki czynszu najmu obowiązywać będą po upływie okresu wypowiedzenia.

§ 20

Za okres bezumownego korzystania z lokalu użytkowego wynajmujący naliczy odszkodowanie w wysokości 400% ostatnio obowiązującej stawki czynszu najmu.

§ 21

Zasady określonej w § 18 ust. 2 nie stosuje się w odniesieniu do stawek czynszu lokali użytkowych ustalonych w drodze przetargu lub negocjacji, jeżeli stawki te są wyższe od podanych w załączniku do uchwały – do czasu ich wyrównania.

§ 22

1. Zawieszenie działalności nie uprawnia najemcy do obniżenia opłat czynszowych z tego tytułu.

2. Zarząd Powiatu może zastosować ulgi w opłacie czynszu w szczególnie uzasadnionych przypadkach zawieszenia działalności w lokalu.

§ 23

Sprzedaż lokali następuje z jednoczesną sprzedażą lub ustanowieniem użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu związanego funkcjonalnie z użytkowaniem budynku.

§ 24

1. Lokale użytkowe winny być sprzedawane w drodze przetargu, zgodnie z przepisami ustawy.

2. Przyznaje się pierwszeństwo do zakupu lokali ich najemcom użytkującym przedmiotowe lokale za cenę wynikającą z wyceny.

§ 25

1. Zaliczeniu na poczet ceny lokalu, na wniosek nabywcy, podlegają jedynie te nakłady, które najemcy lokali ponieśli po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela na:

a) remont kapitalny lokalu,
b) przebudowę strychu lub innego pomieszczenia na lokal,
c) budowę lokalu w ramach nadbudowy lub rozbudowy obiektu.

2. Nie podlegają zaliczeniu na poczet ceny sprzedaży kwoty już rozliczone przez wynajmującego.

§ 26

1. Zapłata ceny lokali nabywanych przez dotychczasowych najemców, dokonywana jest jednorazowo, a na pisemny wniosek nabywcy może być rozłożona na raty, przy czym okres spłaty nie może być dłuższy niż 10 lat.

2. Wysokość pierwszej raty za lokal wynosi 25% ceny lokalu i płatna jest do dnia zawarcia umowy sprzedaży.

3. Na zabezpieczenie reszty niespłaconej ceny sprzedaży lokalu ustanowiona będzie hipoteka w wysokości niespłaconej ceny sprzedaży powiększonej o oprocentowanie rat.

C z ę ś ć II

Zasady najmu i sprzedaży lokali mieszkalnych

§ 27

Zasady najmu lokalu mieszkalnego oraz stawkę czynszu przyjmuje się jak dla lokalu komunalnego w gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu.

§ 28

Lokale mieszkalne w budynkach powiatu mogą być sprzedawane najemcom w trybie bezprzetargowym z zachowaniem pierwszeństwa w ich nabyciu.

§ 29

1. Przedmiotem sprzedaży mogą być samodzielne lokale mieszkalne w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

2. Nie podlegają sprzedaży pojedyncze lokale mieszkalne w budynkach przeznaczonych do remontu kapitalnego, wyburzenia lub w których przewidziana jest zmiana funkcji.

§ 30

1. Mieszkania w budynkach stanowiących własność Powiatu sprzedawane mogą być za gotówkę lub na raty przy zastosowaniu bonifikat. Wyraża się zgodę na zastosowanie następujących bonifikat:

a) 20% bonifikaty dla każdego nabywcy, który zakupi lokal w systemie ratalnym,

b) 40% bonifikaty dla każdego nabywcy, który zakupi lokal za gotówkę płatną przed zawarciem umowy sprzedaży.

2. Przy sprzedaży na raty mieszkań stosuje się następujące zasady:

a) pierwsza wpłata wynosi 20% ceny sprzedaży mieszkania i jest uiszczana przez nabywcę w dniu zawarcia umowy,

b) pozostała należność, na wniosek nabywcy lokalu mieszkalnego, może być rozłożona na raty roczne, płatne do 31 marca każdego roku przez okres 10 lat,

c) należność rozłożona na raty będzie oprocentowana z zastosowaniem stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

3. Lokale mieszkalne, których najemcy nie skorzystają z pierwszeństwa kupna w ciągu sześciu miesięcy od złożonej propozycji kupna lub nie złożą oświadczenia w terminie jednego miesiąca od daty zawiadomienia, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną, na podstawie jej wartości, przez rzeczoznawcę majątkowego, mogą być sprzedane w drodze przetargu.

4. Wolne lokale mieszkalne będą sprzedawane w drodze przetargu.

§ 31

1. Zbycie przez nabywcę:

1) przed upływem 10 lat, licząc od dnia zawarcia umowy notarialnej, lokalu mieszkalnego nabytego od powiatu za gotówkę, zobowiązuje nabywcę do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikaty po jej waloryzacji wg średniorocznych wskaźników wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanych przez Prezesa GUS,

2) lokalu mieszkalnego nabytego od powiatu na warunkach ratalnych, przez zapłatę wszystkich rat, zobowiązuje nabywcę do natychmiastowej spłaty pozostałej ceny sprzedaży, a udzielona bonifikata podlega zwrotowi po jej waloryzacji, wg zasady ustalonej powyżej.

2. Postanowienia ust. 1 nie mają zastosowania w przypadku zbycia lokalu na rzecz osoby bliskiej.

3. Postanowienia ust. 1 i 2 będą zamieszczone w postaci dodatkowej klauzuli w umowach sprzedaży.

C z ę ś ć III

Zasady dzierżawy gruntu

§ 32

Umowy dzierżawy zawiera się z osobami wyłonionymi w drodze przetargu nieograniczonego lub ograniczonego, z zastrzeżeniem § 5 ust. 5.

§ 33

1. W pierwszym przetargu przyjmuje się najwyższą stawkę wyjściową określoną w załączniku nr 1.

W drugim przetargu Zarząd Powiatu może obniżyć stawkę wyjściową o 25%. Nieustalenie dzierżawcy gruntu w drodze dwóch kolejnych przetargów daje prawo Zarządowi Powiatu do wydzierżawienia gruntu według stawki ustalonej w drodze negocjacji.

2. Ustala się trwałość stawki czynszu gruntów wydzierżawionych zgodnie z ust. 1 do końca roku kalendarzowego, w którym umowa została zawarta.

§ 34

W przypadku przejścia dzierżawcy na emeryturę, rentę lub w przypadku zgonu, grunt może być oddany bez przetargu współmałżonkowi lub zstępnemu najemcy, jeśli będzie kontynuowana poprzednia działalność, a osoba uprawniona do zawarcia umowy dzierżawy wyrazi pisemnie wolę wstąpienia w prawa i obowiązki dotychczasowego dzierżawcy w terminie 14 dni od daty zaistnienia okoliczności, o której mowa powyżej.

§ 35

W umowach dzierżawy należy każdorazowo zastrzec, iż dzierżawca nie będzie mógł wnosić prawa dzierżawy do spółek cywilnych oraz do spółek prawa handlowego.

§ 36

Umowy dzierżawy zawiera Zarząd Powiatu.

§ 37

1. Ustala się stawkę wyjściową czynszu dzierżawy w wysokości zgodnej z załącznikiem nr 1 do niniejszej uchwały przyjmując za jednostkę 1 m2 powierzchni gruntu.

2. Waloryzacja stawki wyjściowej czynszu w kolejnych latach następować będzie raz w roku o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni ogłaszany przez Prezesa GUS.

3. Zarząd Powiatu może w drodze uchwały zwolnić z opłat czynszu jednostki organizacyjne powiatu.

§ 38

Zmiana stawek czynszu dzierżawy wymaga wypowiedzenia. Nowe stawki czynszu dzierżawy obowiązywać będą po upływie okresu wypowiedzenia.

§ 39

Za okres bezumownego korzystania z gruntu wydzierżawiający naliczy odszkodowanie w wysokości 400% ostatnio obowiązującej stawki czynszu dzierżawy.

§ 40

Zasady określonej w § 18 ust. 2 nie stosuje się w odniesieniu do stawek czynszu ustalonych w drodze przetargu lub negocjacji, jeżeli stawki te są wyższe od podanych w załączniku do uchwały – do czasu ich wyrównania.

§ 41

1. Zawieszenie działalności nie uprawnia dzierżawcy do obniżenia opłat czynszowych z tego tytułu.

2. Zarząd Powiatu może zastosować ulgi w opłacie czynszu w szczególnie uzasadnionych przypadkach zawieszenia działalności.

R o z d z i a ł V

Szczegółowe warunki korzystania z nieruchomości przez jednostki organizacyjne powiatu

§ 42

Jednostki organizacyjne powiatu gospodarują mieniem powiatu stanowiącym ich wyposażenie lub innym mieniem, do którego prawo nabyły na zasadach ogólnych.

§ 43

Nieruchomości powiatu będące w trwałym zarządzie mogą być przedmiotem najmu, dzierżawy albo ich użyczania w drodze umowy na rzecz innych podmiotów na okres nie dłuższy niż czas, na który ustanowiony został trwały zarząd.

§ 44

Jednostka organizacyjna jest zobowiązana w terminie 7 dni do zawiadomienia Zarządu Powiatu o fakcie oraz warunkach zawarcia umów, o których mowa powyżej. Umowy zawierane na okres powyżej 3 lat wymagają wcześniejszej zgody Zarządu Powiatu.

§ 45

1. Trwały zarząd ustanawia się na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony.

2. Za nieruchomość oddaną w trwały zarząd pobiera się opłaty roczne.

3. Rada Powiatu może wyrazić zgodę na ustalenie bonifikaty od opłat rocznych, jeżeli nieruchomość jest oddawana:

1) pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz realizację innych celów publicznych,

2) jednostkom organizacyjnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo--rozwojową, wychowawczą, sportowo-tury-styczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową,

3) na siedziby organów administracji państwowej i sądów niewymienionych w art. 60 ustawy oraz prokuratur.

R o z d z i a ł VI

Postanowienia końcowe

§ 46

Decyzje w sprawie ustalenia warunków zbycia, zamiany, najmu, dzierżawy podejmuje Zarząd Powiatu w oparciu o ustawę oraz niniejszą uchwałę.

§ 47

1. Niespłacone należności za nabywane od powiatu prawa, lokale i nieruchomości za wyjątkiem przypadku, o którym mowa w § 30 ust. 1, które zostaną rozłożone na raty, będą oprocentowane w wysokości kredytu lombardowego (na dzień terminu zapłaty raty) w stosunku rocznym.

2. Za zwłokę w zapłacie ustalonych rat naliczane będą odsetki ustawowe.

3. W razie zbycia przez nabywcę praw, lokali lub nieruchomości przed zapłatą wszystkich rat, niespłacona należność staje się natychmiast wymagalna.

§ 48

Umowy dotyczące gospodarowania mieniem powiatu zawarte przed dniem uchwalenia niniejszej uchwały pozostają w mocy do końca okresu, na który umowa została zawarta.

§ 49

1. Nabywcy praw, lokali i nieruchomości powiatu ponoszą koszty związane z opracowaniem dokumentacji i procedury związanej ze sprzedażą. Koszty te powinny być podane do wiadomości potencjalnym oferentom w przedstawianej im ofercie.

2. Ustala się zaliczkę w wysokości 500 zł za przygotowanie dokumentacji do zbycia nieruchomości lub lokalu mieszkalnego w drodze bezprzetargowej, która podlega wpłacie w dniu złożenia wniosku o nabycie nieruchomości. Opłata podlega zaliczeniu na poczet poniesionych przez Starostwo Powiatowe kosztów sporządzenia dokumentacji. W przypadku rezygnacji wnioskodawcy z nabycia nieruchomości opłata ta nie podlega zwrotowi.

§ 50

Najemcy lokalu mieszkalnego lub użytkowego stanowiącego własność powiatu nie wolno bez zgody Zarządu Powiatu podnajmować, poddzierżawić lub oddawać w użyczenie lokalu lub jego części osobom trzecim.

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Powiatu Kamiennogórskiego z dnia 19 września 2002 r. (poz. 3126)

Stawki wyjściowe czynszu najmu lokali użytkowych i czynszu dzierżawy gruntu w zł/m2 oraz zł/godz.

Lp.
Branża
Okres
rozliczeniowy
Miasto
Wieś
I.
Handel:
1. spożywczy
2. przemysłowy
 
miesięcznie
miesięcznie
 
9,00
9,00
 
1,50
1,20
I.
Handel:
1. spożywczy
2. przemysłowy
 
miesięcznie
miesięcznie
 
9,00
9,00
 
1,50
1,20
II.
Gastronomia:
1. bez alkoholu
2. z alkoholem
 
miesięcznie
miesięcznie
 
9,00
9,00
 
1,60
2,50
II.
Gastronomia:
1. bez alkoholu
2. z alkoholem
 
miesięcznie
miesięcznie
 
9,00
9,00
 
1,60
2,50
III.
Usługi:
1. lecznictwo
2. na rzecz rolnictwa
3. pozostałe
4. preferowane
 
miesięcznie
miesięcznie
miesięcznie
miesięcznie
 
2,50
1,50
4,50
2,20
 
1,00
0,70
1,00
0,70
III.
Usługi:
1. lecznictwo
2. na rzecz rolnictwa
3. pozostałe
4. preferowane
 
miesięcznie
miesięcznie
miesięcznie
miesięcznie
 
2,50
1,50
4,50
2,20
 
1,00
0,70
1,00
0,70
IV.
Pomieszczenia składowe:
1. magazyny
2. piwnice
3. hurtownie spożywcze
 
miesięcznie
miesięcznie
miesięcznie
 
2,00
2,00
2,00
 
0,70
0,70
0,70
V.
Inne pomieszczenia:
1. biura
2. organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą
3. organizacji społecznych nieprowadzących działalności gospodarczej
4. garaże
5. sale zajmowane na działalność oświaty i kultury
6. sale gimnastyczne, konferencyjne, stołówki
(wynajem okazjonalny)
 
miesięcznie
miesięcznie
 
 
miesięcznie
 
 
miesięcznie
godzina
 
godzina
 
8,50
4,00
 
 
2,20
 
 
9,00
10,00
 
10,00
 
1,00
1,00
 
 
0,70
 
 
1,20
5,00
 
5,00
VI.
Grunty:
1. ogródki przydomowe
2. grunt pod garażami
3. grunt pod działalność gospodarczą
4. inne grunty
 
rocznie
miesięcznie
miesięcznie
 
miesięcznie
 
0,37
1,30
3,00
 
1,30
 
0,02
1,10
0,40
 
0,40