3085

UCHWAŁA RADY GMINY LUBIN

z dnia 20 września 2002 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Lubin

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558) oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Gminy Lubin uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Lubin stanowiące załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Lubin.

§ 3

Traci moc uchwała nr VII/38/95 Rady Gminy Lubin z dnia 26 stycznia 1995 r. w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Lubin oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
ROMAN KOMARNICKI

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Lubin z dnia 20 września 2002 r. (poz. 3085)

Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Lubin.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o “ustawie” należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).

§ 3

Mieszkaniowy zasób Gminy Lubin tworzą lokale określone w art. 20 ust. 1 ustawy.

§ 4

Wynajmującym lokale mieszkalne, zamienne i socjalne jest Gmina Lubin reprezentowana przez Zarząd Gminy. Całością mieszkaniowego zasobu zarządza Zarząd Gminy Lubin.

§ 5

Najemcami lokalu mieszkalnego mogą zostać osoby:

a) posiadające stałe zameldowanie na terenie Gminy Lubin przynajmniej przez okres ostatnich 5 lat,

b) w wyjątkowych wypadkach Zarząd gminy może podjąć decyzję o wynajmie lokalu mieszkalnego również osobom nienależącym do kategorii osób, o których mowa w pkt a,

c) nieposiadające tytułu prawnego do innego lokalu lub działki budowlanej,

d) rodziny i osoby o niskich dochodach – wymóg ten jest spełniony, jeżeli, dochód miesięczny brutto przypadający na 1 członka gospodarstwa domowego w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku i zakwalifikowanie go oraz przydziału lokalu nie przekracza 200% najniższej emerytury brutto w gospodarstwie jednoosobowym lub 150% najniższej emerytury brutto w gospodarstwie wieloosobowym,

e) dochód rodziny ubiegającej się o lokal winien gwarantować płatność czynszu i nie może być niższy niż 100% najniższej emerytury brutto w gospodarstwie jednoosobowym lub 75% najniższej emerytury brutto w gospodarstwie wieloosobowym. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.0918-9/28/02 z dnia 11 października 2002 r. stwierdzono nieważność § 5).

§ 6

Najemcą lokalu socjalnego może zostać osoba, która nie ma zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i która znalazła się w niedostatku oraz której nie stać na wynajem lokalu na czas nieoznaczony, a także gwarantuje płatność czynszu za lokal socjalny.

Przez osoby, które gwarantują płatność czynszu za lokal socjalny rozumie się osoby, których dochód na osobę w rodzinie nie jest niższy niż 70% najniższej emerytury brutto w gospodarstwie jednoosobowym i 50% najniższej emerytury brutto w gospodarstwie wieloosobowym.

Umowy najmu na lokal socjalny zawiera się na czas oznaczony. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.0918-9/28/02 z dnia 11 października 2002 r. stwierdzono nieważność § 6).

§ 7

Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosku o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego jest jawny. Jawne są także sposoby wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane. Jawność ma na celu realizację kontroli społecznej.

§ 8

1. Podstawę zawarcia umowy najmu stanowi wniosek o przydział lokalu złożony w Urzędzie Gminy i zaakceptowany przez Wójta Gminy. Wzór wniosku ustali Zarząd Gminy.

2. Kwalifikacja wniosku odbywa się w terminie 1 miesiąca od momentu pozyskania wolnego lokalu.

3. Wyniki kwalifikacji wniosków podlegają wywieszeniu na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy przez okres 14 dni.

4. Zainteresowane osoby mają prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do wyników kwalifikacji wniosków do Zarządu Gminy, który zbada zasadność zastrzeżeń i udzieli zainteresowanym odpowiedzi.

R o z d z i a ł II

Kryteria wyboru osób, z którymi umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego powinny być zawierane w pierwszej kolejności

§ 9

Umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony zawierane są w pierwszej kolejności z rodzinami i osobami:

1) zamieszkującymi dotychczas w budynkach przeznaczonych do rozbiórki,

2) które dają gwarancję wyremontowania lub odbudowy zniszczonego lokalu, a remont zobowiązują się wykonać na własny koszt,

3) zamieszkującymi dotychczas w lokalach, gdzie na jednego członka rodziny lub osoby wspólnie zamieszkujące przypada mniej niż 5 m2 powierzchni pokoi, a za otrzymaniem mieszkania przemawiają ważne względy zdrowotne lub rodzinne.

§ 10

Umowy najmu lokali socjalnych zawierane są w pierwszej kolejności z rodzinami i osobami:

1) pozbawionymi mieszkań w wyniku zdarzeń losowych, np. pożar, powódź itp., które nie mają prawa do lokalu zamiennego,

2) wobec których sąd orzekł o uprawnieniu do lokalu socjalnego.

R o z d z i a ł III

Zamiana lokali mieszkalnych

§ 11

1. Zamiana lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy może odbyć się tylko za pisemną zgodą Zarządu Gminy Lubin.

2. Zamiana lokali, z których jeden wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego gminy, a drugi wchodzi w skład innego zasobu, może odbyć się tylko za pisemną zgodą Zarządu Gminy Lubin oraz właściciela drugiego lokalu.

R o z d z i a ł IV

Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy

§ 12

Wynajmujący powinien zawrzeć umowę najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy ze wstępnymi, zstępnymi, rodzeństwem i osobami przysposobionymi najemcy, którzy pozostali w lokalu, po opuszczeniu lokalu przez najemcę, jeżeli spełniają warunki do zawarcia umowy najmu określone niniejszymi zasadami i wystąpiły z wnioskiem o zawarcie umowy najmu.

Nie dotyczy to osób, które z mocy prawa wstępują w stosunek najmu po śmierci najemcy.

§ 13

Wynajmujący może zawrzeć umowę najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy z osobami, które nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci, jeżeli zamieszkiwały z nim w tym lokalu przez okres ostatnich 5 lat i jeżeli spełniają warunki do zawarcia umowy najmu określone niniejszymi zasadami.

R o z d z i a ł V

Kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2

§ 14

Wybór najemcy na lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 odbywa się w trybie przetargu, który ma na celu wybór najkorzystniejszej stawki czynszu, zorganizowanego przez Zarząd Gminy Lubin.

R o z d z i a ł VI

Warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy

§ 15

Najemcy lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą ubiegać się o poprawę warunków zamieszkiwania, jeżeli w dotychczasowych lokalach powierzchnia pokoi przypadająca na 1 osobę jest niższa niż 5 m2, a za poprawą przemawiają ważne względy zdrowotne lub rodzinne.

R o z d z i a ł VII

Postanowienia końcowe

§ 16

W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu cywilnego.