3078 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W CHOCIANOWIE z dnia 26 września 2002 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Chocianów Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 i z 2002 r. Nr 23, poz. 220), w związku z art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Miejska w Chocianowie uchwala, co następuje: |
§ 1
Zatwierdza się “Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Chocianów” w brzmieniu załącznika do uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy w Chocianowie.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Chocianowie z dnia 26 września 2002 r. (poz. 3078)
Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Chocianów
R o z d z i a ł I
Postanowienia ogólne
§ 1
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733),
2) gminie Chocianów lub gminie – należy przez to rozumieć miasto i gminę Chocianów,
3) mieszkaniowym zasobie gminy lub zasobie – należy przez to rozumieć Mieszkaniowy Zasób Miasta i Gminy Chocianów,
4) lokalu mieszkalnym lub lokalu – należy przez to rozumieć lokal, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy,
5) lokalu socjalnym – należy przez to rozumieć lokal, o którym mowa art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy,
6) lokal zamienny – należy przez to rozumieć lokal, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy,
7) gospodarstwie domowym – należy przez to rozumieć gospodarstwo, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy,
8) Zarząd Miasta i Gminy – należy przez to rozumieć Zarząd Miasta i Gminy w Chocianowie.
§ 2
1. Mieszkaniowy zasób gminy obejmuje lokale stanowiące własność gminy lub będące w jej samoistnym posiadaniu.
2. Gospodarowanie zasobem mieszkaniowym polega na jego utrzymaniu i zaspokajaniu za jego pomocą potrzeb mieszkaniowych mieszkańców miasta i gminy Chocianów.
§ 3
1. Gospodarowanie zasobem gminy polega w szczególności na:
2. Wymienione lokale w ust. 1 są samodzielnymi lokalami mieszkalnymi spełniającymi kryteria ustalone dla każdego z nich.
3. Najem lokalu w skład mieszkaniowego zasobu gminy następuje na podstawie umowy najmu zawieranej pomiędzy wynajmującym, tj. gminie Chocianów w imieniu której działa Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chocianowie, a najemcą.
R o z d z i a ł II
Kryteria wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności
§ 4
1. Umowa najmu lokalu, w którym obowiązuje czynsz regulowany może być zawarta z osobami, których warunki zamieszkania i trudna sytuacja materialna kwalifikują do najmu takiego lokalu oraz osoby te nieposiadają tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu.
2. Umowa najmu lokalu mieszkalnego może być zawarta z osobami, które łącznie spełniają następujące kryteria:
1) nie posiadają tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu i są stałymi mieszkańcami gminy Chocianów; za stałych mieszkańców uważa się osoby zameldowane na pobyt stały i zamieszkałe na terenie gminy Chocianów od co najmniej 5 lat,
2) mieszkają w lokalach w których na jedną osobę uprawnioną przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej, z wyjątkiem osób, które w ciągu ostatnich 5 lat stały się najemcami takich lokali, a ich sytuacja rodzinna nie uległa zmianie,
3) osiągnęły w okresie 3 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, dochód miesięczny brutto w wysokości 100% najniższej emerytury w przeliczeniu na członka rodziny, a w przypadku osoby samotnej dochód miesięczny brutto w wysokości 150% najniższej emerytury,
4) zamieszkuje w lokalu nieobciążonym zaległościami czynszowymi,
5) wpłaci kaucję zabezpieczającą.
3. Do dochodu miesięcznego wlicza się dochody brutto uzyskiwane przez wnioskodawcę i członków jego rodziny, zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania.
4. Umowa najmu lokalu mieszkalnego może zostać zawarta również w przypadkach:
1) z osobami, które utraciły mieszkanie w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,
2) z osobami, które na podstawie odrębnych umów zobowiązały się do dokonania na własny koszt przebudowy pomieszczeń niemieszkalnych na lokale mieszkalne, remontu kapitalnego, zniszczonego lokalu lub adaptacji strychu na lokal mieszkalny,
3) z osobami, wykonującymi lub podejmującymi pracę ważną dla funkcjonowania gminy na wniosek zakładu pracy, po zaopiniowaniu przez Zarząd Miasta i Gminy Chocianów,
4) z osobami osiedlającymi się na terenie gminy w wyniku repatriacji,
5) z osobami pozostałymi po wyprowadzeniu się i wymeldowaniu głównego najemcy – członka rodziny, zamieszkującymi z głównym najemcą.
§ 5
Umowy najmu lokali mieszkalnych mogą być zawierane z pominięciem kryteriów zawartych w § 4 z osobami uznanymi za niezbędne dla funkcjonowania miasta fachowców z racji wykonywanego zawodu lub posiadanych kwalifikacji.
§ 6
Nie nawiązuje się umowy o najem lokalu mieszkalnego z osobami, które sprzedały lokal mieszkalny stanowiący ich własność, jeżeli od sprzedaży nie upłynęło co najmniej 5 lat.
§ 7
1. Umowa o najem lokalu socjalnego może być zawarta z osobą, która nie ma tytułu prawnego do lokalu, jej dochód miesięczny nie pozwala na wynajęcie lokalu na zasadach ogólnych, jak również osiąga dochód brutto nieprzekraczający w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku kwoty 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym.
2. Umowę najmu na lokal socjalny zawiera się w pierwszej kolejności z osobami, które:
a) utraciły mieszkanie w wyniku zdarzenia losowego, a gmina nie jest w stanie w krótkim czasie zapewnić lokalu zamiennego,
b) są uprawnione do otrzymania lokalu socjalnego na podstawie wyroku sądowego (pierwszeństwo mają eksmisje z lokali stanowiących mieszkaniowy zasób gminy),
c) zakwalifikowane zostały do przydziału lokalu socjalnego w innych szczególnie uzasadniających przypadkach, a nie kwalifikują się do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego,
d) podlegają przekwaterowaniu z dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego na okres dokonywania napraw lokalu obciążających wynajmującego.
§ 8
Umowę najmu lokalu socjalnego przedłuża się na dalszy czas określony osobie, która spełnia warunki wymienione w § 7.
§ 9
Rozwiązanie i wypowiadanie umów najmu lokalu mieszkalnego i lokalu socjalnego następuje w przypadkach i w sposób przewidziany w ustawie.
§ 10
Oddawanie w najem samodzielnych lokali mieszkalnych, w których powierzchnia przekracza 80 m2 odbywa się za zapłatą czynszu wolnego, którego wysokość określa Zarząd Miasta i Gminy.
R o z d z i a ł III
Zamiana lokali
§ 11
1. Najemcy lokali mieszkalnych stanowiący zasób gminy za zgodą Zarządu Miasta i Gminy mogą dokonywać zamiany zajmowanych przez siebie lokali mieszkalnych jak również zamiany tych lokali na lokale spółdzielcze, zajmowane przez członków Spółdzielni Mieszkaniowej, lokale w domach jednorodzinnych zajmowanych przez właścicieli tych domów, a także na lokale mieszkalne stanowiące odrębne własności.
2. Dopuszcza się dokonywania zamian między lokatorskich lokali: lokali socjalnych na lokale mieszkalne i socjalne, z tym że najemca otrzymuje nowy lokal z zachowaniem dotychczasowego statusu prawnego swoich uprawnień, tj. po zamianie lokalu socjalnego na inny nowy lokal będzie również lokalem socjalnym.
§ 12
1. Zawieranie umów najmu z osobami, które chcą wstąpić w stosunek najmu na skutek zamiany dotychczas zajmowanych lokali mieszkalnych może nastąpić pod warunkiem zachowania minimalnej powierzchni w pokojach wynoszącej co najmniej 7 m2 na osobę.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, po zaopiniowaniu przez Zarząd Miasta i Gminy można dokonać zamiany lokali mieszkalnych – przy zachowaniu minimalnej powierzchni mieszkalnej wynoszącej 5 m2 na osobę.
R o z d z i a ł IV
Tryb przyjmowania i rozpatrywania wniosków o najem lokali mieszkalnych i lokali socjalnych
§ 13
1. Osoby ubiegające się o najem lokalu mieszkalnego lub o lokal socjalny winny złożyć wniosek.
2. Kwalifikowanie osób, z którymi będą zawarte umowy najmu lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych jest dokonywane z udziałem Społecznej Komisji Mieszkaniowej.
3. Ustalanie list osób spełniających kryteria do zawarcia umowy o najem lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego następuje w formie rocznych list osób, z którymi umowa najmu powinna być zawarta.
4. Projekt list oraz ostateczne listy ustala Społeczna Komisja Mieszkaniowa.
5. Projekt list osób spełniających kryteria do zawarcia umowy o najem lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego wywieszane są do publicznej wiadomości przez okres jednego miesiąca.
W terminie tym można składać zastrzeżenia do projektu.
6. Po upływie jednego miesiąca Społeczna Komisja Mieszkaniowa rozpatruje zastrzeżenia i ustala ostateczne listy.
§ 14
1. Społeczna Komisja Mieszkaniowa powoływana jest przez Zarząd Miasta i Gminy.
2. Tryb pracy Społecznej Komisji Mieszkaniowej określa regulamin.
R o z d z i a ł V
Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub po śmierci najemcy
§ 15
1. Jeżeli w lokalu mieszkalnym po śmierci głównego najemcy pozostały jego dzieci, małżonek, osoby przysposobione lub rodzice, którzy wcześniej z nim stale zamieszkiwały Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chocianowie zawrze umowę o najem lokalu bez skierowania.
2. Jeżeli w lokalu mieszkalnym opuszczonym przez głównego najemcę pozostały jego dzieci, osoby przysposobione lub rodzice, które wcześniej stale zamieszkiwały z lokatorem od co najmniej 5 lat, Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chocianowie zawrze umowę o najem tego lokalu na podstawie skierowania wydanego przez Burmistrza Miasta i Gminy.
3. Przed zawarciem umowy najmu prowadzone będzie postępowanie, które ma na celu wyjaśnienie czy lokator opuszczający mieszkanie nie ma możliwości zabrania ze sobą tych osób.
4. Umowy najmu z osobami wymienionymi w pkt 2 nie można zawrzeć w przypadku, gdy dotychczasowy główny najemca stał się właścicielem bądź współwłaścicielem domu jednorodzinnego.