3069 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W STRONIU ŚLĄSKIM z dnia 29 sierpnia 2002 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wsi Stronie Śląskie – gmina Stronie Śląskie, część działki nr 223 Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami) oraz w związku z uchwałą nr XXIX/201/01 Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Stronie Śląskie – gmina Stronie Śląskie uchwala, co następuje: |
§ 1
1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego we wsi Stronie Śląskie – gmina Stronie Śląskie.
2. Ustalenia planu stanowią:
Oznaczenia graficzne rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.
R o z d z i a ł I
Przepisy ogólne
§ 2
1. Uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego we wsi Stronie Śląskie – gmina Stronie Śląskie jest obowiązującym przepisem gminnym w zakresie gospodarki przestrzennej i stanowi podstawę do ustalenia dla tego terenu warunków zabudowy i zagospodarowa-
nia. Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu sprzeczne z ustaleniami planu są nieważne.
2. Dla terenu objętego uchwalonym miejscowym planem tracą moc ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Stronie Śl. zatwierdzonego uchwałą nr 95/XXII/92 Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 24 września 1992 roku.
§ 3
Ilekroć w dalszych przepisach uchwały jest mowa o:
1) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę,
2) planie – należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z pokojami gościnnymi i usługami związanymi z funkcją turystyczno- -rekreacyjną, położonej we wsi Stronie Śląskie – gmina Stronie Śląskie,
3) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć odpowiednie przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi,
4) rysunku planu – należy przez to rozumieć graficzny zapis planu przedstawiony na mapie sytuacyjno- -wysokościowej w skali 1:1000, stanowiącej załącznik do niniejszej uchwały,
5) terenie – należy przez to rozumieć teren w granicach planu, ograniczony liniami rozgraniczającymi i oznaczony odpowiednimi symbolami, tak jak na rysunku planu,
6) przeznaczeniu podstawowym terenu – należy przez to rozumieć podstawowe funkcje, pod które przeznacza się ograniczony liniami rozgraniczającymi i oznaczony odpowiednim symbolem teren na rysunku planu,
7) przeznaczeniu dopuszczalnym terenu – należy przez to rozumieć przeznaczenie inne niż podstawowe, które może być wprowadzone na części terenu określonego w punkcie 5, jeżeli takie jest zapotrzebowanie rynkowe lub społeczne.
§ 4
Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto teren położony we wsi Stronie Śląskie – gmina Stronie Śląskie – część działki nr 223. Teren ten określa rysunek planu.
§ 5
1. Dla obszaru objętego miejscowym planem ustala się następujące funkcje zagospodarowania dla poszczególnych terenów:
1.1. Teren zabudowy jednorodzinnej z pokojami gościnnymi i usługami związanymi z funkcją turystyczno-rekreacyjną oznaczony na rysunku planu symbolem MN/UT
1.2. Tereny komunikacji oznaczone na rysunku planu symbolem KD.
§ 6
Przedmiot ustaleń planu obejmuje:
R o z d z i a ł II
Przepisy szczegółowe
§ 7
Dla obszaru objętego miejscowym planem ustala się następujące przeznaczenie podstawowe i dopuszczalne dla poszczególnych terenów i działek:
MN/UT – teren zabudowy jednorodzinnej z pokojami gościnnymi i usługami związanymi z funkcją turystyczno-rekreacyjną.
01 KD, 02 KD, 03 KD – tereny komunikacji.
§ 8
Zasady zagospodarowania terenu i kształtowania zabudowy
1. Teren MN/UT
1.1. Ustala się jako przeznaczenie podstawowe zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z pokojami gościnnymi.
1.2. Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się funkcję usługową związaną z funkcją turystyczno- -rekreacyjną.
1.3. Granice projektowanych działek określa rysunek planu. Dopuszcza się możliwość łączenia działek zgodnie z rysunkiem planu.
1.4. Obowiązujące linie zabudowy określa rysunek planu – 8 m od granicy działki przy drodze 01 KD – 7 m od granicy działki przy drodze 02 KD i 03 KD.
Nieprzekraczalna linia zabudowy w południowej części działek jest linią zainwestowania określoną w studium uwarunkowań kierunków i zagospodarowania przestrzennego Gminy Stronie Śląskie.
1.5. Orientacyjne usytuowanie zabudowy określa rysunek planu.
1.6. Ustala się wysokość zabudowy do 2 pełnych kondygnacji nadziemnych z poddaszem użytkowym.
1.7. Dachy strome dwu- i wielospadowe o nachyleniu połaci pod takim samym kątem 35o – 45o. Pokrycie dachów dachówką ceramiczną. Podstawowy układ kalenicowy określa rysunek planu.
1.8. Architektura obiektów winna być inspirowana zabudową charakterystyczną dla budownictwa Kotliny Kłodzkiej lub dobrą architekturą współczesną wkomponowaną w otaczający ją krajobraz. Projektowane obiekty gabarytami, charakterem i detalem architektury winny nawiązywać do architektury regionalnej. Wskazanym byłoby używanie kamienia naturalnego do podmurówek, a także deskowania ścian zabarwionego na ciemny kolor.
1.9. Garaże należy projektować jako wbudowane w budynkach lub powiązane z nimi kubaturowo.
§ 9
Zasady obsługi komunikacyjnej terenu
1. Projektowany zespół zabudowy obsługiwać będą drogi dojazdowe 02 KD i 03 KD na bazie istniejących dróg gruntowych i drogi gruntowej 01 KD.
1.1. Droga dojazdowa 01 KD
1.2. Drogi dojazdowe 02 KD i 03 KD
Prace ziemne wynikające z przebudowy włączenia dróg 02 KD i 03 KD należy uzgodnić z TPSA z uwagi na przebieg kabla towarzyszącego światłowodowi oznaczonego na rysunku planu.
§ 10
Ustalenia w zakresie uzbrojenia terenu
1. W zakresie zaopatrzenia w wodę z ujęć własnych (studnie głębinowe wody podziemnej) po uzyskaniu stosownych zezwoleń wynikających z przepisów szczególnych.
2. W zakresie odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków sanitarnych ustala się odprowadzanie ścieków do kolektora Ř 200 PCV biegnącego w ciągu drogi wojewódzkiej KG 392 na warunkach określonych przez właściciela sieci.
3. W zakresie odprowadzania wód deszczowych do istniejącego rowu melioracyjnego w ciągu drogi 01 KD.
4. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną z istniejącej sieci na warunkach określonych przez właściciela sieci.
5. W zakresie zaopatrzenia w energię cieplną z lokalnych kotłowni przy wykorzystaniu ekologicznych czynników grzewczych takich jak: paliwa płynne lub elektryczne o niskim stopniu emisji zanieczyszczeń.
6. Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie zaopatrzenia w wodę, energię elektryczną, odprowadzanie ścieków oraz lokalizację innych urządzeń technicznych wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.
7. Przebieg projektowanych sieci uzbrojenia należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg.
§ 11
Ustalenia w zakresie ochrony środowiska naturalnego i kulturowego
1. Teren objęty miejscowym planem leży w zasięgu następujących obszarów chronionych:
1.1. Realizacja projektowanego zespołu nie może naruszać zasad ochrony środowiska naturalnego obowiązujących dla tych chronionych obszarów, ani pogorszyć stanu lub uszczuplić jego zasobów i walorów.
1.2. Celem ochrony środowiska, gleby, wód powierzchniowych i wgłębnych przed zanieczyszczeniem należy:
Z uwagi na położenie terenu w strefie “K” ochrony krajobrazu kulturowego i w strefie “OW” obserwacji archeologicznej, wszelkie poczynania inwestycyjne, projekty oraz prace ziemne należy konsultować i uzgadniać z Państwową Służbą Ochrony Zabytków wg właściwości.
R o z d z i a ł III
Przepisy końcowe
§ 12
Ustalenia dotyczące wartości nieruchomości
Konsekwencją uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest wzrost wartości nieruchomości w granicach opracowania planu.
Ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 8% zgodnie z art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym.
Jednorazowa opłata pobierana będzie w przypadku zbywania nieruchomości przez właściciela.
§ 13
Ustalenia końcowe
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu w Stroniu Śląskim.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i na tablicach ogłoszeń.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 29 sierpnia 2002 r. (poz. 3069)