3056

UCHWAŁA RADY GMINY MARCINOWICE

z dnia 12 września 2002 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz określenia kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu zawierane będą w pierwszej kolejności

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2, ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733), art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591z późn. zm.), Rada Gminy Marcinowice uchwala, co następuje:

§ 1

Artykuły powołane w uchwale bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

§ 2

Uchwała niniejsza ma zastosowanie do mieszkaniowego zasobu gminy, o którym mowa w art. 20 i 22 ustawy, i określa m.in.:

1) zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy,

2) kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego, w tym w szczególności:

a) wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającą oddanie w najem lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego,

b) warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy,

c) warunki dokonywania zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach,

d) tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawierany na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej,

e) zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy,

f) kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2.

§ 3

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

– osobie (rodzinie) – dotyczy to osób (rodzin) zamieszkałych nieprzerwanie na terenie gminy Marcinowice, co najmniej przez okres 2 lat, z zastrzeż. § 5 ust. 3 pkt b i c.

§ 4

1. Mieszkaniowy zasób gminy, o którym mowa w § 2, tworzą lokale stanowiące własność gminy albo komunalnych osób prawnych lub spółek prawa handlowego utworzonych z udziałem gminy, z wyjątkiem towarzystw budownictwa społecznego.

2. Mieszkaniowy zasób gminy nie obejmuje lokali, których własność została wyodrębniona na rzecz osób trzecich.

§ 5

1. Pierwszeństwo najmu lokalu mieszalnego w budynku stanowiącym mieszkaniowy zasób gminy przysługuje osobom (rodzinom), które:

a) umieszczone zostały na listach mieszkaniowych i zaopiniowane pozytywnie przez właściwą komisję Rady,

b) uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne w obiektach budowlanych stanowiących mieszkaniowy zasób gminy.

2. Warunki określone w ust. 1 pkt 1 spełniają osoby, których:

a) dochód miesięczny brutto w gospodarstwie domowym w przeliczeniu na 1 osobę nie jest wyższy niż 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, przy czym dochód powyższy określany jest wg przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych,

b) mieszkają w lokalach, w których na jednego członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 6 m2 ogólnej powierzchni pokoi.

3. Lokale mieszkalne mogą być również wynajmowane, bez względu na wysokość dochodu, osobom (rodzinom), które nie figurują na listach mieszkaniowych, a które są:

a) uprawnione do lokalu zamiennego na podstawie przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego lub orzeczenia sądowego,

b) opuściły dom dziecka i wywodzą się z gminy Marcinowice,

c) sprowadzane do gminy z uwagi na niezbędne potrzeby kadrowe związane z rodzajem wykonywanej przez nie pracy zawodowej lub posiadanymi kwalifikacjami,

d) przekwaterowane z lokali mieszkalnych znajdujących się w obiektach użyteczności publicznej,

e) pozbawione mieszkania wskutek zdarzeń losowych oraz które utraciły tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, a nie spełniają warunków do wynajmu lokalu socjalnego,

f) mają trudne warunki mieszkaniowe (§ 11 uchwały), poprzez przyłączenie lokali w całości lub w części do ich dotychczasowego lokalu,

g) utraciły tytuł prawny do lokalu mieszkalnego z powodu zadłużenia czynszowego wobec wynajmującego i przekwaterowane zostaną do lokalu mniejszego, o niższym standardzie będącego w posiadaniu osoby (rodziny), o której mowa w lit. “h” uchwały,

h) deklarują spłatę zadłużenia w całości (lub w części) za osoby, o których mowa w pkt “g” z możliwością objęcia tego lokalu, również niefigurującym na listach mieszkaniowych,

i) utraciły tytuł prawny do lokalu mieszkalnego z powodu zadłużenia czynszowego i zostają przekwaterowane do wolnego lokalu o niższej powierzchni i niższym standardzie – w takim przypadku powstałe zadłużenie czynszowe ciąży nadal na poprzednim najemcy lokalu i podlega egzekucji zgodnie z przepisami.

§ 6

Jeżeli w lokalu opuszczonym przez dotychczasowego najemcę pozostały jego dzieci, osoby przysposobione lub rodzice, którzy faktycznie pozostawali we wspólnym pożyciu z najemcą, organ wykonawczy może zezwolić na zawarcie umowy najmu lokalu z tymi osobami, chyba że najemca zamieszkał w lokalu lub domu mieszkalnym, w którym powierzchnia zapewnia pozostawionym osobom normę określoną w § 11 uchwały.

§ 7

1. Z mieszkaniowego zasobu gminy wydziela się zasób lokali socjalnych o obniżonym standardzie i wyposażeniu technicznym.

2. Wykaz lokali socjalnych w ramach mieszkaniowego zasobu gminy reguluje odrębna uchwała Rady Gminy.

3. Zarządcy budynków prowadzą ewidencję lokali socjalnych, które po opróżnieniu winny być oddawane w najem jako lokale socjalne.

4. Lokale socjalne nie podlegają zamianie i sprzedaży.

5. W przypadku, gdy wszyscy lokatorzy z budynku objętego wykazem, wyrażą chęć wykupu swoich lokali, budynek taki będzie wyłączony z wykazu lokali socjalnych.

6. Stawka czynszu za lokal socjalny stanowi 50% stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.

§ 8

1. Pierwszeństwo najmu lokalu socjalnego przysługuje osobom (rodzinom), które:

a) nabyły prawo do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądowego,

b) utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru.

2. Do najmu lokalu socjalnego mogą być zakwalifikowane osoby (rodziny), które nie mają tytułu prawnego do lokalu i których dochód miesięczny brutto w gospodarstwie domowym w przeliczeniu na jedną osobę nie jest wyższy niż 50% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, przy czym dochód powyższy określany jest wg przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych.

3. Umowy najmu z osobami, o których mowa w ust. 1 i 2, zawierane są na czas oznaczony, tj. 3 lata.

4. Umowę najmu lokalu socjalnego można po upływie oznaczonego w niej czasu, na wniosek najemcy, przedłużyć na następny okres, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy.

5. Umowę najmu lokalu socjalnego można rozwiązać bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli najemca uzyskał tytuł prawny do innego lokalu i może używać tego lokalu.

§ 9

1. Najemcy lokali mieszkalnych mogą dokonywać zamiany zajmowanych przez siebie lokali, jak również zamiany tych lokali na lokale spółdzielcze zajmowane przez członków SM bądź innych dysponentów.

2. Zamiana lokali mieszkalnych wymaga zgody właściciela lokalu. W przypadku lokali z mieszkaniowego zasobu gminy zgodę wydaje organ wykonawczy, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji Rady.

3. Zezwolenie na dokonanie zamiany pomiędzy osobami zainteresowanymi powinno być udzielone we wszystkich uzasadnionych przypadkach, a w szczególności:

a) nadmiernego zagęszczenia w lokalu,

b) powstania warunków rodzinnych, ekonomicznych i zdrowotnych uzasadniających konieczność zamieszkania w innym lokalu mieszkalnym.

4. W przypadku zamiany najemców, z których jeden posiada lokal zadłużony, przed podpisaniem umów najmu zadłużenie czynszowe winno być spłacone w całości.

5. Odmowa udzielenia zgody na zamianę lokalu mieszkalnego wymaga szczegółowego uzasadnienia.

6. Zamiana lokali mieszkalnych może również polegać na dostarczeniu przez gminę lokalu wolnego w zamian za lokal dotychczas zajmowany przez najemcę. Dotyczy to w szczególności sytuacji, kiedy:

a) najemca dysponuje na rzecz gminy lokal o dużej powierzchni w zamian za lokal o powierzchni mniejszej,

b) należy dokonać zmiany warunków mieszkaniowych dla osób samotnych i kalekich, u których występuje trwałe kalectwo narządów ruchu.

7. W przypadku, kiedy zwolniony przez najemcę lokal mieszkalny jest zadłużony, powstała zaległość czynszowa ciąży nadal na tym najemcy i podlega egzekucji zgodnie z przepisami.

§ 10

1. Jeżeli w lokalu mieszkalnym, po śmierci głównego najemcy, pozostały osoby, które nie wstąpiły w stosunek najmu tego lokalu, organ wykonawczy może zezwolić na zawarcie umowy najmu z tymi osobami pod warunkiem, iż zamieszkiwały nieprzerwanie w tym lokalu prze okres dłuższy niż 1 rok.

2. W przypadku niespełnienia warunku jak wyżej, osoba taka winna niezwłocznie opuścić i opróżnić lokal zajmowany bez tytułu prawnego.

3. Dalsze pozostawanie w lokalu uważa się za samowolne zajęcie i naruszenie prawa posiadania, przysługującego właścicielowi.

§ 11

W rozumieniu niniejszej uchwały za osobę pozostającą w trudnych warunkach mieszkaniowych uważa się osobę zamieszkującą w lokalu, w którym na jednego członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 6 m2 ogólnej powierzchni pokoi lub w lokalu niespełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.

§ 12

1. Lokale mieszkalne powyżej 80 m2 oddawane są w najem osobie (rodzinie), której gospodarstwo domowe składa się co najmniej z 6 osób i która figuruje na listach przydziałów bądź zamian lokali mieszkalnych.

2. W przypadku braku chętnych do objęcia w najem lokali mieszkalnych jw. zostaną one przeznaczone do sprzedaży w drodze odrębnych przepisów.

§ 13

1. Umowa podnajmu lokalu w całości lub jego części albo oddanie w bezpłatne używanie wymaga zgody organu wykonawczego wyrażonej na piśmie, po zasięgnięciu opinii właściwej Komisji Rady.

2. Zgoda organu wykonawczego nie jest wymagana co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym.

§ 14

1. Zawarcie umowy najmu z wyłączeniem lokalu socjalnego i zamiennego oraz umowy zawieranej w związku z zamianą lokali uzależnione jest od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja ta wynosi 6-krotność miesięcznego czynszu za wynajmowany lokal, obliczony według stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy najmu.

2. Kaucję ustala i pobiera Urząd Gminy Marcinowice przed podpisaniem umowy najmu.

3. Na wniosek najemcy Wójt Gminy, może w uzasadnionych przypadkach, uwzględniając sytuację materialną rodziny, rozłożyć ustaloną kaucję na 3-mie-sięczne raty.

4. Z chwilą opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

5. Zwaloryzowana kwota kaucji na dzień jej zwrotu powinna odpowiadać iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w tym dniu i liczby, która po pomnożeniu przez kwotę miesięcznego czynszu, obowiązującego w dniu podpisania umowy najmu, stanowiła podstawę ustalenia wysokości pobranej kaucji.

§ 15

1. Załatwianie spraw najmu lokalu mieszkalnego rozpoczyna się od złożenia wniosku o przydział lokalu – wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Pozytywnie można zakwalifikować wnioski o przydział lokalu osób, które przez okres ostatnich 2 lat zamieszkiwały na stałe w gminie Marcinowice.

3. Wnioski o najem lokalu mieszkalnego należy składać w Urzędzie Gminy Marcinowice w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok, którego lista dotyczy.

4. Projekty list przydziałów i zamian lokali mieszkalnych sporządzane są przez organ wykonawczy, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, po zaktualizowaniu dochodów wnioskodawców wg przepisów niniejszej uchwały oraz po zasięgnięciu opinii właściwej komisji Rady, która przed sporządzeniem list przeprowadza wizje lokalne u wnioskodawców celem ustalenia stanu faktycznego warunków zamieszkiwania wnioskodawców. O kolejności umieszczenia na liście mieszkaniowej decyduje w szczególności powierzchnia mieszkalna w przeliczeniu na 1 osobę w rodzinie.

5. Projekty list mieszkaniowych podane są do publicznej wiadomości w siedzibie Urzędu Gminy przez okres jednego miesiąca.

6. Odwołania od projektów list można składać do organu wykonawczego w terminie 30 dni od daty podania listy do publicznej wiadomości.

7. Uwagi i zastrzeżenia rozpatrywane będą przez organ wykonawczy, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji Rady, po czym opracowane zostaną ostateczne listy osób zakwalifikowanych do wynajmu i zamiany lokali mieszkalnych.

8. Przepisów ust. 4 nie stosuje się w przypadkach wymienionych w § 5 ust. 3, § 6, § 8 ust. 1 pkt a, b, § 9 ust. 6 pkt a, § 10.

§ 16

W uzasadnionych przypadkach przy sporządzaniu list mieszkaniowych mogą być wprowadzone zmiany dotyczące innych terminów niż określone w § 15 ust. 3 i 4 uchwały, po wcześniejszym podaniu zmienionych terminów do publicznej wiadomości i uzyskaniu opinii Rady Gminy.

§ 17

1. Osoby figurujące na listach mieszkaniowych w dniu wejścia w życie uchwały umieszczone są z urzędu na listach tworzonych przez organ wykonawczy na podstawie niniejszej uchwały.

2. W przypadku stwierdzenia, że warunki mieszkaniowe osoby (rodziny) ujętej na liście przydziałów i zamian lokali mieszkalnych uległy poprawie i odbiegają od kryteriów ustalonych w niniejszej uchwale, osoba taka, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu, skreślona zostanie z listy osób oczekujących na przydział mieszkania.

3. W przypadku stwierdzenia, że osoba (rodzina) zakwalifikowana do wynajmu lokalu mieszkalnego z zasobu komunalnego gminy posiada tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub innej nieruchomości zabudowanej, zostanie, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu, skreślona z list przydziałów lokali mieszkalnych.

4. W przypadku stwierdzenia, że osoba (rodzina) figurująca na liście zamian zalega z bieżącymi opłatami czynszowymi za zajmowane mieszkanie przez okres dłuższy niż 3 miesiące, może być, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu, skreślona z listy osób oczekujących na zamianę mieszkania.

§ 18

Skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego i lokalu socjalnego dla osób spełniających wymogi niniejszej uchwały wydaje organ wykonawczy, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji Rady.

§ 19

Osoby z list mieszkaniowych ostatecznych, których wnioski nie zostaną zrealizowane w danym roku kalendarzowym, przechodzą do realizacji na rok następny z zachowaniem dotychczasowej kolejności.

§ 20

Zarząd mieszkaniowym zasobem gminy sprawuje organ wykonawczy.

§ 21

W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

§ 22

Wykonanie uchwały powierza się organowi wykonawczemu.

§ 23

Traci moc:

1) uchwała nr XXIII/172/00 Rady Gminy Marcinowice z dnia 28 grudnia 2000 r. w sprawie zasad i trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej.

§ 24

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

ANDRZEJ STAWARSKI

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Marcinowice z dnia 12 września 2002 r. (poz. 3056)

Nazwisko i imię ............................................................................

Adres zamieszkania .......................................................................

 

...............................................Nr sprawy

W N I O S E K

................................................

Data wpływu

 

o przydział

LOKALU MIESZKALNEGO*)

POMIESZCZENIA ZASTĘPCZEGO*)

 

I. Dane o wnioskodawcy i osobach z nim zamieszkałych

w lokalu nr ............, domu nr ............, przy ul. ...............................................................................

Lp.

Imię i nazwisko osób zameldowanych

Rok urodzenia

Stopień pokrewieństwa

Data zameldowania

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

4

 

 

 

 

5

 

 

 

 

6

 

 

 

 

7

 

 

 

 

8

 

 

 

 

9

 

 

 

 

10

 

 

 

 

Potwierdza Biuro Meldunkowe ................................................ Świdnica, dnia .................................

II. Dane o zajmowanym mieszkaniu

1. Imię i nazwisko głównego najemcy, lokatora*) .............................................................................

2. Zajmowane obecnie mieszkanie jest lokalem: kwaterunkowym, funkcyjnym, spółdzielczym lokatorskim, własnościowym, innym ............................................................................................................

3. Mieszkanie:

a) położone w budynku mieszkalnym, niemieszkalnym, przeznaczonym do rozbiórki (z uwagi na

stan zagrożenia, pod inwestycje)

b) jest rozkładowe – przechodnie

c) składa się z ............ pokoi o powierzchni każdego pokoju: 1 – ............. m2, 2 – .............. m2,

3 – ........... m2, 4 – ............ m2, 5 – ............ m2 oraz kuchni o powierzchni ........... m2

d) powierzchnia mieszkalna ........... m2, powierzchnia użytkowa ............ m2

4. Mieszkanie zajmowane jest:

1) na podstawie decyzji znak ........................... z dnia ..............................................................

wydanej przez ....................................................................................................................

2) samowolnie zajęte ...............................................................................................................

3) bez tytułu prawnego

5. Mieszkanie położone jest na parterze – .........., piętrze – .......... i jest wyposażone w instalację wodną,

kanalizacyjną, gazową, centralnego ogrzewania, wc, łazienkę*).

6. Szkic lokalu.

........ m2/osobę

................................................. .......................................

Pieczątka Administracji Domu Pieczątka pracownika

III. O

pomieszczenie zastępcze

)* ubiegają się:

lokal mieszkalny

Lp.

Imię i nazwisko

Rok urodzenia

Stopień pokrewieństwa

Miejsce pracy inne źródła utrzymania lub miejsce nauki

Informacje o wynagrodz.

Zarobek miesięczny

podpis gł. księg. pieczęć zakł. pr.

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

IV. Informacja o wkładzie na mieszkanie spółdzielcze

Spółdzielnia Mieszkaniowa w ............................. zaświadcza, że Ob. ....................................................

........................................ jest członkiem – kandydatem Spółdzielni Mieszkaniowej zarejestrowanym pod nr ...................................., od dnia .............................................

Ww. zgromadził wkład (część wkładu) na mieszkanie kat. M-...... w wysokości .................... zł

 

.........................................................

Podpis i pieczęć Spółdzielni Mieszkaniowej

V. Uzasadnienie

 

 

 

 

Świdnica, dnia ..................................... ........................................................

Podpis wnioskodawcy

VI. Opinia Społecznej Komisji Mieszkaniowej

 

 

 

*) – niepotrzebne skreślić